j binnen jaar [Derder net lensioen CDA-fracties willen crisis voorkomen Van Agt meldde zich ziek voor kabinetsberaad 5.- _EN UYL: Wraak Margarine duurder JTJATIE IN ZAIRE BLUFT ONDUIDELIJK KRUISINGA: Leidse farmacie- student mag geen examen doen B.B. bijna bij bont jagers Aardbeving ooo lAR leicl&e Qowuml iburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. is (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Zaterdag 19 maart 1977, 67e jaargang no. 20687 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Louis en Sonja Louis van Dijk in de show van Sonja op Ned. I om 21.50 uur. Ned. II om 21.30 uur Sam. Zondag Ned. I om 20.15 uur speelfilm „From here to eterni ty". Ned. II om 20.30 uur 58 min Nederlanders en erotiek, om 21.10 uur Folkloristisch dans theater en om 20.30 uur The King's Singers. Enkele buien Zonnige perioden, maar ook en kele buien, waarvan sommigen met onweer of hagel. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtemperatu ren ongeveer 11 graden. Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Plaatselijk nachtvorst. am n onze parlementaire redactie) N HAAG Minister-president Den Uyl verwacht, alle werknemers in Nederland over 4 5 jaar /64-jarige leeftijd met pensioen zullen gaan. Verdere rktijdverkorting zal trager verlopen, maar over 10 .5 jaar zal men toch niet langer werken dan 34 per week. De premier vindt .voorts, dat uiteinde de werknemers in de bedrijven de laatste zeggen- ap moeten hebben over de organisatie van de duktie. Den Uyl deed deze uitspraken vanmorgen in het RA-programma ZI tijdens een twee uur durend •rview. Hij zei, dat de vervroegde pensionering nen de komende kabinetsperiode zal kunnen vallen. betekent tevens dat dan voor alle 64-jarigen de (W gaat werken en dat zou meteen kunnen inhouden t voor een deel van de 63-jarigen de mogelijkheid irdt geschapen om vervroegd met pensioen te gaan, it nu al geldt voor een deel van de 64-jarigen. ■er het verkorten van de werktijden in de toekomst 2d de premier minder optimistisch. „We moeten armee voorzichtig zijn", zei hij, „arbeidstijdverkor- g betekent verhoging van de produktiekosten. Ik it niet uit, dat er ooit iets zal worden gerealiseerd i arbeidstijdverkorting, maar ik wil geen verwach- gen wekken, die ik niet waar kan maken. Een «menswaardige verkorting van de werkweek zie ik t in de nabije toekomst". Den Uyl geloofde helemaal t, dat we naar een dertigurige werkweek toegaan, k ar een veertigurige werkweek is ook weer niet het n. „Ik denk, dat we over tien tot vijftien jaar Igeüjkerwijs in de buurt van een 35-urige werkweek Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Van Agt heeft gisteren het wekelijks kabinetsberaad in het Catshuis niet bijgewoond. Hij had zich ziek gemeld. Gister avond trad hij echter wel op als CDA-lijsttrekker in het Groningese plaatsje Middelstum, waar hij o.m. zei dat „er geen denken aan is dat we ooit nog eens weer mee doen aan een kabinet met de structuur van het huidige". Inhakende op de recente moeilijkheden in het kabinet en Kamer over de grondpolitiek stelde de bewindsman van justitie dat het kabinet er in de loop van de volgende week uit moet komen, want anders is het gedaan met het kabinet. De heer Van Agt betoogde ook dat wanneer dit kabinet zou standhouden tot de verkiezingen het CDA wel, al was het maar uit politiek fatsoen, na de verkie zingen eventueel het eerst met de socialisten zal' gaan praten, maar de verkiezingsuitslag zal maat gevend moeten zijn bij dat gesprek. Als dat niet kan is het gesprek afgelopen, aldus de lijsttrekker van de christen-democraten. Premier Den Uyl zei gisteravond op zijn wekelijk se persconferentie dat een breuk in het kabinet de afgelopen weken om de hoek heeft gelegen. Er is thans een beetje licht, aldus drs. Den Uyl. Er is geen compromis, dat uitgewerkt moet wor den. Het is een beetje te somber om de uitdruk king muurvast te gebruiken. De ministerraad sprak gisteren (zonder Van Agt, die zich ziek had gemeld) nauwelijks over de grondpolitiek, zei de minister-president Hij hoopt dat begin volgende week de zaak door enkele collega's kan worden afgerond. Afhankelijk van het resultaat wordt dan bezien of nog een extra-ministerraadsvergadering noodzakelijk is. Als er een breuk in het kabinet was gekomen, of als die breuk er komt voor de verkiezingen, dan zal verdere samenwerking van PvdA en CDA na de verkiezingen buitengewoon moeilijk worden, zei drs. Den Uyl. BEIROET (AP) Leden van de stam der Druzen hebben na de moord op hun leider Kamaal Joem- blat meer dan 200 inwo ners van „christelijke" dor pen in de bergen ver moord. Voorts worden tientallen christenen ver mist, vermoedelijk zijn zij ontvoerd. In het dorp Baroek, dat ongeveer 80 kilometer ten zuidoosten van Beiroet ligt, hebben de Druzen een kerk opgeblazen. Een groot aan tal mensen zou onder het puin zijn bedolven. Walid Joemblat volgt zijn vader op als leider van de Druzen in Libanon. Sjeik Mohamed Aboe Chacra wees Walid Joemblat bij de katafalk van Kam al in aan wezigheid van een menigte mensen aan met de woor den: „Wij compenseren ons verlies door de aanwezig heid van zijn opvolger Wa lid. Moge God hem be schermen". DEN HAAG De marga rine wordt maandag met gemiddeld drie cent per pakje van 250 gram ver hoogd. De halvarine gaat met gemiddeld anderhalve cent omhoog. Dit, zo heeft de Bonn van Nederlandse margarinefabrikanten meegedeeld, als gevolg van de sterke stijging van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt in de afgelo pen tijd. Volgens de margarinefabri kanten werkt de verhoging, die op de fabrieksprijs slaat, met enige vertraging door op de prijzen van de pakjes in de winkel, omdat eerst de oude voorraden moeten zijn opgebruikt Bo vendien zijn de winkeliers vrij in hun prijsstelling, zo dat niet zeker is dat overal in alle winkels precies drie cent dan wel anderhalve cent meer moet worden be taald. Over deze verhoging is aldus de bond, overleg met het ministerie van eco nomische zaken. EUNSJASA (UPI/RTR) - Over de situa- Zaïrese provincie Shaba (het voormalige waar een invasiemacht van 'Katangese •s' zijn opmars zou voortzetten, blijven iten schaars en tegenstrijdig. Volgens ieke zegslieden in Zaïre hebben de inval- usver zeker vijf steden ingenomen. Maar Kolwezi, het belangrijkste centrum van a kobaltmijnen in Shaba, zou niet in ran de Katangezen zijn. Zaïre heeft de ident van het Franse persbureau AFP, die donderdag de val van Kolwezi meldde, uitge wezen. Intussen krijgt de regering in Kinsjasa van alle kanten milijaire hulp om de invasie af te slaan. De Franse regering kreeg van Zaïre het verzoek om al eerder besteld militair materieel met spoed te leveren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gaat het in hoofdzaak om munitie, die de komende dagen geleverd zal worden. In regeringskring in Zaïre is toegegeven dat som mige Zairezen de invallers als bevrijders verwelko men. De invallers zijn geruime tijd weg geweest, en komen nu terug naar het gebied waar ze thuis horen. Ze behoren tot dezelfde stam, de Lunda, als de mensen in de streek, en voor sommigen is het een thuiskomst. Het ligt voor de hand dat ze welkom geheten worden, zei een zegsman van de Amerikaanse ambassade in Kinsjasa. President Marien Ngouabi van de Volksrepubliek Kongo, op wie gisteravond een aanslag was ge pleegd door een legerofficier, is overleden. Dit heeft radio-Brazzaville vanmorgen bekendge maakt. Het station bracht het bericht in speciale uitzending. De grenzen zijn gesloten en er is een uitgaansverbod van kracht De 38-jarige voormalige parachutistenofficier Ngouabi kwam in augustus 1968 via een militaire staatsgreep aan de macht. Op 31 december daar opvolgend werd hij president Onder zijn leiding ontwikkelde de voormalige Franse kolonie zich spoedig in linkse richting. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De CDA-eisen inzake de grondpolitiek zijn uiterst redelijk. Wij doen alles om thans een kabinetscrisis te voorkomen. Dat zei de fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, dr. R. Kruisicga vanmorgen bij het begin van de vergadering van de Unieraad van de CHU in Utrecht. Kruisinga betoogde dat bij de totstandkoming van het kabinet-Den Uyl nadrukkelijk verklaard is dat het kabinet bij zijn optreden zeer in het bijzonder rekening zal houden met de wensen vanuit de Staten-Generaal. Helaas is nu gebleken, aldus Kruisinga, dat het kabinet deze toezeggingen niet werkelijk nakomt. Het is immers duidelijk dat voor de wijzigingsvoorstellen bij de grondpolitiek, zoals het CDA die in de Tweede Kamer heeft ingediend, een meerderheid in de Kamer is te vinden. De christen-democraten stellen zich uitermate constructief op, zei Kruisinga. Daartegen steekt het optreden van enige linkse fracties af. Eerst wordt op hoge toon een aantal eisen gesteld met betrekking tot de verwezen lijking van een viertal hervormende voorstellen. Daarbij is uiterst gecompliceerde wetgeving aan de orde die zorgvuldig en nauwkeu rig dient te geschieden. De Tweede Kamer dient tot weloverwogen wetgeving te komen en kan daarbij niet op hoge toon geëiste ultimata van de PvdA inlossen. Kruisinga herinnerde eraan .dat de PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft meegedeeld de vice-premier van dit kabinet, tevens lijsttrekker van het CDA, ongeschikt te achten voor het ambt ven minister van justitie. Ondanks een uitnodiging van de zijde van het CDA 1» ift de PvdA-fractie dararvan niets teruggeno men. De CDA-fracties zullen alles blijven doen om een kabinetscri sis te voorkomen, maar het kan natuurlijk zo niet doorgaan, zei Kruisinga De vertoning die voor de ogen van het Nederlandse volk door het kabinet in de afgelopen weken is opgevoerd doet het aanzien van de parlementaire democratie geen goed. Mevrouw Trudeau gaat werken over de hele wereld OTTAWA (AP) - Margaret Tru deau, de vrouw van de Canadese premier, beeft be richten ontkend, dat zij van plan zou zijn naar New York City te ver huizen en daar haar eigen fotos tudio te beginnen. Wel zal zij af en toe tijdelijk in New York en „over de hele wereld" werkzaam zijn, zoals zij in een radio-interview zei als reactie op berichten in de „New York Post" dat zij in New York voor zichzelf zou beginnen en officieel haar ontslag nam als vrouw van de minister-president Met deze laatste opmerking bedoelt mevrouw Trudeau dat ze haar activiteiten en verschijningen in het openbaar in het kader van het premierschap van haar man wil beperken tot alleen de meer Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. als dank voor de moeite het „schip in de fles" :ri [bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: Sordnr. 349, Leiden. DEN HAAG/LEIDEN De 28-jarige drs. in de farmacie J. A. M. Vinks uit Leiden zal maandag 21 maart, tegen zijn wens, niet worden toegelaten tot het analytisch onderdeel van het apothe kers-examen. Dit vonnis wees gisteren de president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H Blaauw, in een door de student tegen de rijksuniversiteit in Leiden aangespannen kort geding. Het apothekers-examen is een staatsexamen, dat na afwerking van twee gedeelten recht geeft op de titel zelfstandig apotheker. Drs. Vinks had gevraagd maandag examen te mogen doen, omdat hij bij uitstel de aansluiting op een tweede studie in Delft mist. Zijn raadsman, mr. R. Veenendaal uit Leiden, zei in zijn pleidooi, dat artikel 59 van het academisch statuut bepaalt, dat hij die het doctoraal examen in de farmacie met goed gevolg heeft afgelegd, mag worden toegelaten tot het apothekers-examen. Hij vroeg zich af of de sub-faculteit-farmacie gemachtigd is dan nog voorwaarden te stellen en noemde de Leidse universiteit op dit gebied een der strengsten in Nederland. Mr. J. C. de Vroom, de Leidse universiteit vertegenwoordigend, zei dat eiser niet op de kandidatenlijst is geplaatst, omdat hij een zeker minimumprogramma niet geheel had afgewerkt. Volgens mr. De Vroom bestaat er geen recht apothekersexamen af te leggen, er is een toelatingscriterium. In een toelichting op dit pleidooi zei prof. Polderman, voorzitter van de commissie belast met het afnemen van het apothekers-examen, dat om aan het analytisch examen-onderdeel te kunnen deelnemen, een zeker minimum-pro gramma moet zijn afgewerkt. Hij noemde dit „van oudsher gegroei de universiteits-regels", al gaf hij toe, dat legalisering bepaalde zaken duidelijker zal markeren. In zijn vonnis zei president Blaauw tenslotte, dat de gedaagde rijksuniversiteit niet onrechtmatig heeft gehandeld tegen de eiser, onjdat deze als ingeschreven student geen voorwaarden kan stellen. Dode bij explosie De explosie, donder dagavond in Geldrop, waarbij de 33-jarige J. de Pouw om het leven kwam en drie huizen werden ver woest, blijkt te zijn veroorzaald door bo vengenoemde, toen hij bezig was een „ri- chelmijn" te demon teren. Gisteren vond de Explosieven Op ruimingsdienst nog twee onbeschadigde richelmijnen bij de woning van het slachtoffer. ST. ANTHONY - De Franse filmster Brigit te Bardot is er gisteren weer niet in geslaagd de plek te bereiken waar professionele rob- benslagers jonge zee honden met knuppels de hersens inslaan en vervolgens met vlijm scherpe messen villen. Woensdag liep Bardot de helikopter mis die naar de zeehondenkud den vloog. Gisteren haalde zij het toestel wel, maar de helikopter moest enige tijd later zijn tocht afbreken van wege het slechte weer. De Canadese politie heeft gistere?) zeven agenten naar de plaats gezonden waar de jacht plaatsvindt om er toe zicht op te houden dat de jagers ongestoord, kunnen werken. Wan neer onze mannen ie mand tegenkomen die de jagers in hun werk belemmert, gaan wij over tot arrestatie, zo In een opinie-onderzoek van een Canadees insti tuut is gebleken dat 69,8 procent van de on dervraagden van me ning is dat de jacht op zeehondjes verboden .moet worden. MANILLA (AP) - De Philip- pijnse hoofdstad Manilla en en kele andere gedeelten van de eilandrepubliek zijn vannacht getroffen door een ernstige aardbeving die tien seconden aanhield. De aardschok veroor zaakte scheuren in de muren van hoge gebouwen. Ook viel in verscheidene wijken van Manil la de stroom uit. Over het aan tal slachtoffers is nog niets be kend ..als nieuw kwartaalabonnee van de Voor u het „schip in de fles" als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1