Kom nou!" „Koffie duur? CNV'top gaat in Zuid-Afrika luisteren naar „zwarte" klachten wisman in Rekensom Branders vragen zich in voile ernst af, waar je zo goedkoop zo'n lekker drankje kunt vinden 0ffieleuten £eicbc6outtmt 'ederlanders zijn echte „koffieleu- ;n". Na Zweden is het verbruik per oofd van de bevolking in ons land p-uet grootste van heel Europa. Vol te Hens de statistiek van 1975 (want de ijfers over het afgelopen jaar zijn w log niet beschikbaar) was het ver- elcenrmk per hoofd in ons land toen 7,1 legen [ilogram. Een hoeveelheid, die goed an. s voor 1420 kopjes koffie, ofwel jemiddeld bijna 4 kopjes per man •i w. v^r (jag pat jg 44 g procent meer .an in 1965 toen het verbruik per jrmati/Iederlander 4,9 kilogram (980 kop- oiie les) bedroeg. De koffie die in ons (ooriiand wordt gedronken komt in >9® ïoofdzaak uit Centraal-Amerika (57 >ct.) en Afrika (27 pet.). Zuid-Ameri- ^^^a en Azié leveren met respectieve- Ijk 8 en 6 pet. slechts een beschei- len bijdrage. raagt '75. leeft de stijging van de koffieprijs l600-~nvloed op het gebruik van Buis- lan? Directeur R. H. B. Olland van ocenttuisman's koninklijke fabriek van id metebrande suiker in Zwartsluis (on- es- lnierdeel van het KSH-concern) kan 1et v%t niet met zekerheid zeggen. „We 13 Perken de laatste tijd wel een lich- e stijging van de omzet, maar het 4 moeilijk na te gaan of die veroor zaakt wordt doordat de huisvrouw nonistjet een beetje zuiniger aan doet en iet wat extra Buisman er voor orgt dat haar bakje koffie pittig enoeg blijft. Het zou best kunnen". 1 let enige trots meldt hij dat een root geïllustreerd blad onlangs zijn de dure koffie te behoeven ge iten. jruiken. „Toch is dat een verkeerd jmd. Stgangspunt", meent directeur 01- knd. „Want of de koffie nu duur is Wj. Jf goedkoop, wie er de juiste hoe- lat ieee'heid van ons produkt aan toe 's zat«?e£* zet altÜd een lekkerder bak- r Rjp^ie. Ik ben ervan overtuigd dat ons Tel. (edrijf daarmee een belangrijke bij- rage heeft geleverd tot de roem, oop: |te het Nederlandse kopje koffie SPANver de hele wereld geniet." ENNEke consumentenprijs van koffie °stameeft 'n af6el°pen 20 jaren sterk eschommeld. Wanneer echter reke- 7 Mjing wordt gehouden met de inflatie "an is er per saldo nauwelijks spra- ie van een stijging. In 1954 werd een i naoorlogse prijs geregi- éerd van 2,68 voor een half ind roodmerk. Andèrhalf jaar later 'Stte het pakje koffie 2,00 en dat •ijsniveau kon, behoudens een aan- .1 schommelingen onder meer als ivolg van de eerste internationale loffieovereenkomst waardoor de rme) produktielanden minder af- ^^ankelijk werden van de vraag- en B janbod-situatie op de internationale •harkt, tot 1970 worden gehand- laafd. Vervolgens liep de notering Veer op tot 2,50 per pakje en na ien daling in de eerste helft van 1975 »t 2,14 begon de prijs-explosie tot F 4,64 per pakje roodmerk op dit homent. En daarmee is het prijsni veau vah 1954, gecorrigeerd voor de R vaardedaling van de gulden, in feite log steeds niet overschreden. Want le koopkracht van de gulden is in Üe periode immers met meer dan de ifpn verminderd- Er is Pas werkelijk sprake van duurdere koffie, wan neer de branders vermoedelijk pirinen enkele maanden van de jninister toestemming krijgen om len prijsverhoging met 1,50 door e te^6 voeren- Volgende week begint de- ZoeT verhoging al met vijftig cent. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Op 24 maart gaat de top van het Christelijk Nationaal Vakverbond, voorzitter J. Lan- ser en algemeen secretaris A. Hordijk, voor drie weken naar Zuid-Afrika. Ze zullen worden vergezeld door de voorzitter van de NCBO, W. Wieringa, en de penningmeester van de Industriebond CNV, S. Weidenaar. Geen plezierreisje, want ze gaan erheen op uitnodiging van het Urbain Training Project (UTP) in Johannesburg, een instituut voor vorming van zwarte vakbondsleiders, om ter plekke te bekij ken en te beluisteren wat de wensen en klachten van de zwarte vakbondsmensen zijn. Misschien dat daaruit dan richtlijnen kunnen komen over mogelij ke hulp aan het zwarte-vakbondswerk in Zuid-Afri ka. Het UTP heeft het bijzonder moeilijk omdat de voorzitter en de secretaris-directeur behoren tot de vakbondsleiders die hun werk niet meer mogen verrichten doordat hun voor vijf jaar huisarrest is opgelegd. Hulp? Is die dan werkelijk zo hard nodig? Ja, zegt het CNV, want, de 17 procent blanken krijgen uit gaande van de cijfers van 1973 ruim 68 procent van het totaal van lonen en salarissen. Kleurlingen en Aziaten, samen ongeveer 12 procent van de bevolking, ontvangen 11 procent. Voor de 71 procent zwarten blijft er dus nog goed 21 procent van de lonen en salarissen over. Dat is het gevolg van een doelbewust beleid, want: alle beter betaalde banen zijn verboden voor zwarten; zwarten worden alleen gevraagd voor ongeschoolde of minder geschoolde arbeid; in het onderwijs wordt de zwarte leerling ver achtergesteld bij de blanke kinderen. Hoe groot die achterstalling van de zwarte bevolking in het onderwijs is blijkt uit de gegevens die het Britse weekblad The Economist daarover publiceert: slechts 10 procent van alle zwarte kinde ren boven de vier jaar gaat naar school; voor blanke leerlingen is eèn leraar op 20 kinderen beschikbaar, voor zwarte kinderen 1 op 54; voor de opleiding van een blanke leerling stelt de Zuidafrikaanse regering gemiddeld 1100 gulden per jaar beschikbaar en voor de zwarte kinderen niet meer dan 84 gulden per jaar. Dit is de barre werkelijkheid in een land waar de blanke als superieur en de zwarte als minderwaardig wordt beschouwd. Het CNV staat in die opvatting niet alleen. Het Wereldverbond van de Arbeid (WVA) en het Interna tionaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVVVi hebben in januari van dit jaar een beroep gedaan op alle aangesloten vakorganisaties om te protesteren tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Temeer omdat de Zuidafrikaanse regering de laatste tijd verschillende maatregelen heeft genomen waarmee ^ij de geleidelijk groeiende zwarte vakbonden mach teloos wil maken. Zelfs de Zuidafrikaanse werkge vers, verenigd in de federale Kamer van Industrieën (een soort Kamer van Koophandel) steunen het stre ven van de werknemers. Ze hebben de Zuidafrikaan se regering nog niet zo lang geleden erop gewezen dat het onvermijdelijk is dat de regering tegemoet komt aan de groeiende behoeften van de zwarten om op zinvolle wijze betrokken te worden bij de onder handelingen over hun rechtspositie. Bepleit wordt de wetgeving aan de plaatsgevonden hebbende ontwik kelingen aan te passen. De internationale werkgeversorganisatie heeft trou wens al enkele jaren geleden de Zuidafrikaanse regering opgeroepen gelijke behandeling aan zwarte en blanke werknemers te geven en ook aan zwarten het recht van vrijheid van vakorganisatie en collectie ve onderhandelingen toe te kennen. Terecht, meent het CNV, want het huidige systeem is lijnrecht in strijd met de evangelische gedachten van bevrijding en verlossing, van gelijkwaardigheid van alle mensen. Evangelische rechtvaardigheid is het grondmotief voor de protesten. Als Lanser en de zijnen terugkomen uit Zuid-Afrika dan zullen zij waarschijnlijk bovendien van evangeli sche toorn vervuld zijn en zal nog eens extra nadruk worden gelegd op die steun aan de vakbondsactivitei ten in Zuid-Afrika zelf, die tot doel hebben een eind te maken aan de onrechting en onderdrukking van de' zwarte bevolking. De veranderingen moeten daar tot stand komen. Pogingen om die veranderingen snel tot stand te brengen dienen dan ook in nauw overleg met de zwarte bevolking van Zuid-Afrika te worden ondernomen. Inmiddels, zegt het CNV zal de christelijke vakbewe ging druk blijven uitoefenen op Nederlandse bedrij ven, die vestigingen in Zuid-Afrika hebben, om in die vestigingen een gelijk stelsel van lonen en arbeids voorwaarden voor zwart en blank in te voeren en de reeds bestaande zwarte vakbonden feitelijk te erkennen door hen als volwaardige partners te be trekken in overleg over een snelle invoering van gelijke rechten voor zwart en blank. KAMPEN Het is de laatste tijd weer een vertrouwd beeld in de winkels en de supermarkten: hamsterende huis vrouwen, die de koffierekken „plunde ren" om zich in te dekken tegen de komende, opnieuw forse, prijsverho ging. Soms bij tientallen tegelijk gaan de pakken over de toonbank. En het loont de moeite. Want de grondstof voor Nederlands volksdrank nummer één zal over een maand of drie vermoe delijk een daalder per pakje meer gaan kosten dan op dit moment. Terwijl het helemaal nog niet zeker is, dat daar mee dan voorlopig het hoogtepunt zal zijn bereikt. En dan te bedenken, dat de oude prijskaartjes er eigenlijk nog maar heel kort op zitten. Want de jongste koffieprijs-verhoging dateert van 9 februari van dit jaar. „Van de consument uit geredeneerd is het in feite helemaal te gek wat er met die koffie gebeurt", verzucht directeur J. K. van Weerden (52) van de koffie branderij en theehandel Kanis en Gun- nik in Kampen. „Voor ons trouwens ook. We weten bij wijze van spreken vandaag niet welke prijs we morgen op de koffiemarkt zullen moeten betalen. Niets is meer voorspelbaar, alles is on zeker. Er geldt maar één parool: zo voorzichtig mogelijk inkopen en maar afwachten of je goed zit." Daarom: geen koffiedik-kijkerij voor wat betreft de ontwikkelingen in de toekomst. K G-directeur Van Weerden waagt zich gewoon niet aan een voor spelling, ook al zit hij al meer dan een kwart eeuw in het vak en weet hij als manager van een bedrijf met een omzet van zo'n 100 miljoen en een binnenlands marktaandeel van pakweg 10 pet. echt wel waarover hij spréékt als het onder werp koffie aan de orde komt. „Ik begin er niet meer aan. Er is geen zinnig woord over te zeggen. Toen de koffieprijs in Londen de prijs van 2000 Engelse pond per ton overschreed, schudde iedereen al zijn wijze hoofd en zei: dat gaat nooit goed, dat kan niet verder omhoog. Moet je nu kijken: een paar weken geleden bereikte de prijs een niveau van 4000 pond. Ik bedoel Hoe groot de risico's zijn bewijst de geschiedenis van een gerenommeerde koffiehandelaar in Amsterdam. Zijn in kopers vergisten zich, rekenden op een prijsdaling, maar de prijs bleef stijgen. Het bedrijf kan nu niet meer aan zijn verplichtingen voldoen en verkeert in financiële moeilijkheden. „Dat waren ervaren mensen van een firma die in deze eeuw in de koffie haar sporen wel heeft verdiend. Dat dezedeskundigen zoiets kon overkomen is volgens mij tekenend voor de huidige situatie", zegt Brazilië, dat een derde van de wereldproduktie aan koffie voor zijn rekening neemt, had te kampen met nachtvorst, waardoor ongelooflijke hoeveelheden koffieplanten bevroren. de heer Van Weerden. Er zijn allerlei factoren, die de prijs-ex plosie van de laatste anderhalf jaar hebben veroorzaakt of beïnvloed. Het begon met nachtvorst in Brazilië, dat een-derde van de wereldproduktie aan koffie voor zijn rekening neemt, waar door van 17 op 18 juli 1975 tweederde van alle koffieplanten in dat land be vroor. „Dat was een ramp. Veel erger dan wanneer alleen maar de bloesems waren aangetast, omdat het drie tot vier jaren duurt alvorens de nieuwe aan plant weer vruchten gaat leveren", zegt de heer Van Weerden. Maar er was meer: politieke moeilijkheden in Angola zorgden daar voor een produktiedaling in korte tijd van vier miljoen naar slechts vierhonderdduizend balen per jaar. Uit Oeganda, tot voor kort ook een belangrijk exporterend land, kwam vrijwel niets meer aan de markt. In Guatemala verstoorden aardbevingen het transport van de plantages naar de havens. In andere landen heerste hevige regenval of extreme droogte of werden de koffieplantages geteisterd door plan tenziekten. Allemaal zaken die de pro- duktie (soms) sterk verminderden en in elk geval de internationale koffiehandel zo nerveus maakten, dat de prijzen wel moesten oplopen. Daar ging nog een schepje bovenop, toen Brazilië, 's werelds grootste koffie producent, zelf in andere produktielan den koffie ging kopen, zogenaamd om de grondstoffenvoorziening van zijn ei gen poederkoffiefabrieken veilig te stel len. De handel concludeerde daaruit, dat het met de Braziliaanse oogst wel helemaal mis zou zijn en ging weer aan het kopen. De speculatie „een markt partij die nu eenmaal nodig is voor de normale handel die haar posities wil veilig stellen, en dat is een absolute noodzaak in de huidige structuur", zegt K G-directeur van Weerden deed er ook het hare aan. Daarnaast verhoog den producentenlanden, naar het lich tend voorbeeld van de olielanden thans sterker verenigd dan ooit tevoren, uit- voerheffingen en belastingen. Met als gevolg dat de koffieprijs op de wereld markt nu ruim vier keer zo hoog is als in juni 1975. Dat de gewone consument in die perio de slechts met een verdubbeling van de prijs van het pakje koffie is geconfron teerd heeft hij slechts te danken aan het feit dat koffie meestal op een ter mijn van een maand of drie wordt gekocht. De publieksprijzen lopen dus altijd een stukje achter bij de prijzen op de wereldmarkt. Bovendien zorgt het prijsbeleid van de regering en de stren ge controle daarop, er voor dat prijsstij gingen ook nog weer eens met vertra ging bij de consument terecht komen. Wat dat betreft staat koffiedrinkend Nederland binnenkort dus nog wel het een en ander te wachten. Want de prijs gaat omhoog. Dat staat vast. Desondanks is koffie, zo berekent de K G-directeur, na water en thee ook nu nog steeds de goedkoopste drank ter wereld. De prijs van een „compleet" kopje koffie ligt beneden de vijftien cent. Kijk eens naar de andere kleine genoegens des levens", zegt hij. „Een glas cassis kost 35 cent, een glas cola 21 cent, een borrel vier dubbeltjes een sigaret 9 cent, een sigaartje minstens 15. En dan heb je nog maar een „spriet" Koffie duur? Kom nou! Mr. J. de Vries, secretaris van de Neder landse Vereniging van Koffiebranders in Amsterdam, is het hartgrondig met Van Weerden eens. „Alleen theedrinken is voordeliger. Maar laten we oppassen. Wanneer we massaal van koffie zouden overgaan op thee, dan zou ook de prijs daarvan als een raket de lucht inschie ten." De eerste symptomen daarvan zijn de laatste tijd op de internationale thee- markten al merkbaar. Daar verdubbel de de prijs sinds begin januari tot 8.60 per kilo, nadat Amerikanen en Canadezen als reactie op koffieboycot- acties in hun landen meer thee waren gaan drinken. Ook cacao is fors in prijs gestegen. En hoewel de theeconsumptie in ons land het vorig jaar na een lang durige periode van stabiliteit plotseling met 7 pet. is toegenomen hebben de koffiebranders toch niet de indruk dat Nederland thans en masse zijn „bakje troost" de rug toekeert. Mr. de Vries: „Het koffieverbruik is in ons land de laatste tijd alleen nog maar toegenomen. Daar zit vanzelfsprekend een stuk voorraadvorming door de huis vrouw in, terwijl deze bovendien wel iets zuiniger zal zijn geworden en meer dan vroeger een precies afgepaste hoe veelheid zal zetten. Maar het kopje kof fie blijft". Toch is het de vraag of dat ook nog opgaat als de koffieprijs nog verder stijgt. De heer De Vries erkent het grif: „We zijn verschrikkelijk be nieuwd tot hoever de huisvrouw bereid is te gaan. Dat kunnen we niet taxeren. Ervaringen in het verleden hebben ons wat dat betreft tot dusver echter altijd verrast. Er zit kennelijk meer „rek" in de consumentenmarkt dan we altijd dachten. En dat geeft ons moed". JAN BARTELDS

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13