Verzet tegen negeren kleine EG-landen Grondpolitiek houdt kabinet in problemen ireetieteam KS stapt op Carter breekt lans voor mensenrechten Land of hope )ETE VERTWIJFELD OP ZOEK NAAR OPLOSSING Gedeeltelijke herstemming in India YOUNG VERSLAAT FOREMAN (Bowumt Vrijdag 18 maart 1977, 67e jaargang no. 20686 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND enburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J; J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70. losse nummers: 55 cent. „Land of hope and glory": sol daatje spelen in Engeland, op Ned. 1 om 21.04 uur. Om 19.54 uur 'Minivoetbal. Om 22.50 uur Cyprus-reportage van de IKON. Ned. II om 20.25 uur De Moun- ties met o.a. Monique van Erp en om 21.20 uur De Jordaches. Weinig verandering Opklaringen maar ook een en kele bui. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Maxima ongeveer 11 graden. Morgen: Zon 6.45 18.53 Maan: 6.18 18.45 Schev. hoogw.: NM 3.01 15.16 Laagw.: 10.53 23.15 tUSSEL-DEN HAAG (ANP) - De tropese Commissie, onder voorzitter- iap van de Brit Roy Jenkins deelt Nederlndse onvrede met het feit dat EG niet is uitgenodigd voor de onomische topconferentie die begin ^i in Londen gehouden wordt en zal i ook alles doen wat in haar vermo- ligt om deze commissie te laten lnemen aan dat topberaad. kins brengt maandag en dinsdag ticieel een bezoek aan Nederland om- Ier deze en andere zaken uitvoerig te raten met minister-president Den Uyl andere leden van het kabinet en met len van de vaste commissie van de Tweede Kamer voor buitenlandse za ken. Jenkins is van mening dat de standpunten van hem en de Nederland se regering heel dicht bij elkaar liggen. De Nederlandse regering heeft voor haar standpunt in deze kwestie een stevige steun in de rug gekregen van de Tweede Kamer. Deze heeft, zo meldt onze parlementaire redactie, haar woede gelucht over het uitblijven van de uitnodiging voör de economische top in Londen en een gro te meerderheid vindt, dat het verzet van Frankrijk tegen deelneming van de EG aan de top een ondermijning betekent van de onderlinge solidariteit. De heer Van Mierlo (D'66), die gisteren het debat over deze zaak uitgelokt had, diende met ruime steun een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedron gen zo mogelijk met andere kleinere EG-landen weg te lopen uit de komende EG-conferentie in Rome, als de deelne ming van de EG aan de Londense top niet bevredigend wordt geregeld. Aan het economische onderonsje in Londen wordt deelgenomen door de VS, Japan, Canada, Frankrijk, West-Duitsland, En geland en Italië. Minister Duisenberg heeft, zoals bekend, al gedreigd om minder scheutig te zijn met krediet- steun aan de grote EG-landen, als de gehele gemeenschap niet voor de top wordt uitgenodigd. yan een onzer verslaggevers) ilAAG Het voortbestaan van de 3en Katholieke Sociale Academie in Jig lijkt wederom in gevaar gebracht len. Het huidige directieteam, dat uit drie man, zal met ingang van laar functie als zodanig neerleggen. Als één van de belangrijkste redenen voor het opstappen noemt het team „de huidige onduidelijkheid over afspraken, bevoegdhe den en verantwoordelijkheden." Wanneer de KSA nu niet op korte termijn een nieuwe directie vindt, kan dit voor het ministerie van onderwijs en wetenschappen aanleiding zijn om geen subsidie meer te verlenen. Al eerder heeft het voorbestaan van de KSA op het spel gestaan na de bezetting van de Academie anderhalf jaar geleden, toen staatsecretaris Klein dreigde geen subsidie meer te verlenen als er niet snel orde op zaken werd gesteld. Iige Park Lane hotel in is veroordeeld tot een boe- j>.000 gulden Zendapparatuur in beslag genomen KATWIJK De politic van Katwijk heeft gisteren in sa menwerking met de opsporings dienst van de PTT de hand weten te leggen op zendappara tuur van „Radio Katwijk Lo- kal". Twee zenders, diverse hificas- settes, een ontvanger en casset tebanden werden in beslag ge nomen in de Conradstraat. Aan de Koningin Julianalaan trof men onder meer twee draaita fels en een stereo-mixer aan. Vier jongens in de leeftijd van achttien jaar zijn aangehouden. Schade ruim 1000 gulden Ruiten school Merenwijk vernield LEIDEN Het hoofd van de openbare lagere school aan het Valkenpad in de Merenwijk heeft gisteren bij de Leidse poli tie aangifte gedaan van vernie ling van 23 ruiten van het schoolgebouw. Bovendien wa ren een aantal tegels op de speelplaats uit de grond gehaald en wat verderop kapot geslagen. De schade bedraagt naar schat ting 1000,- tot 1400,-. Ziekenhuisraad tegen Engelse uitzend- verpleegsters (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nationale Zie kenhuisraad is veel enthousias ter over een proefproject in Den Haag om oud-verpleegkun digen en ziekenverzorgenden in te schakelen in de verpleging, dan om Engelse verpleegsters tijdelijk in dienst te nemen. Vooral in de grotere steden wor den- Engelse verpleegsters via uitzendbureaus tijdelijk aange trokken, om het tekort aan ver plegend personeel op te vangen.- De Nationale Ziekenhuisraad is daartegen, omdat aldus de raad de patiëntenzorg er negatief door wordt beïnvloed. De ver pleegsters bhj ven meestal maar een half jaar, de taal vormt vaak een barrière en de begelei ding vergt extra tijd en aan dacht. Illllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl ver keert nog steeds in grote moeilijkheden. Een hulpeloze minister Van Agt (justitie) kwam gisteren in de Tweede Kamer van de machteloosheid van het kabinet getuige nis afleggen. Voor de meningsverschillen over de voorstellen inzake de grondpolitek is nog steeds geen oplossing gevonden. De Tweede Kamer heeft nu maar besloten dit onderwerp van de agenda af te voeren en eerst af te wachten of de regering er mis schien volgende week uit komt. „Daar is een goede kans op", zo deelde vice-premier Van Agt mee. Nadat gistermiddag het antwoord van de regering aan de TVeede Kamer even was uitgesteld, kwam uiteindelijk minister Van Agt, vergezeld van de ministers Van der Stee (Landbouw) en Gruijters van Volks huisvesting, achter de regeringstafel om na de vele verwikkelingen de Kamer te ant woorden op de stellingname over de grond politiek. Van Agt deelde tot verbijstering van een aantal kamerleden mee dat zijn antwoord „kort en verhelderend" zou zija Ondanks vele nachtelijke vergaderingen kon de rege ring nog niet verder antwoorden, aldus de vice-premier. De beraadslagingen in het ka binet waren namelijk nog niet afgesloten en gehoopt wordt dat dit in de loop van volgen de week wel het geval zal zija De regering betreurt de vertraging, maar de politieke wil is aanwezig om een oplossing te zoeken. Die oplossing is er misschien ook volgende week nog niet. De PvdA-fractie had een voorstel gedaan om de kloof met het CDA te overbruggen, maar dit voorstel gaat voor het CDA niet ver genoeg. Het CDA zou tot nog toe niet duidelijk hebben aangegeven op welke concrete punten het PvdA-voorstel tot schadeloosstelling bij onteigeningen verder zou moeten gaan. Zo lang er bij de Tweede Kamer een voorstel van de CDA-fractie ligt om bij onteigeningen vergoeding op basis van verkeerswaarde toe te passen, welk Minister Van Agt kucht even, wendt de blik naar de publieke tribune en deelt vervolgens de kamer mee, dat de regering het debat over de grondpolitiek een week wil verdagen. voorstel verder gaat dan dat van de PvdA voelt Van Agt, ook lijsttrekker voor het CDA, er niets voor om inhoudelijk op de wetsvoorstellen inzake de grondpolitiek in te gaan. Eerst moet een compromis worden gevonden, dat zowel de progressieven als het CDA bevredigt. De Kamerleden wilden wel eens precies, weten waar de moeilijkheden eigenlijk om draaiden. Na veel omhaal werd het duidelijk dat er binnen het kabinet gezien het standpunt van de CDA-fracties nog steeds geen akkoord was bereikt over wat nu precies wel en wat niet bij onteigeningen moet worden vergoed. Van diverse kanten werd de kritiek toege- scherpt. Wiegel (WD) vond de verklaring „zo helder als koffiedik". Allerlei vragen bleven onopgelost. De Gaay Fortman (PPR) sprak van een „verpletterende situatie en achtte het gezag van het kabinet ondermijnd. Terlouw (D66) noemde de gang van zaken onelegant en Aantjes (CDA) sprak van een „slechte zaak", maar uitstel is een minder slechte oplossing, dan wanneer het kabinet helemaal geen oplossing vindt. Van Thijn (PvdA) noemde de hele procedure totnutoe kwalijk. Op ver zoek van Wiegel zegde hij toe dat het com promisvoorstel van de PvdA-fractie tot op lossing van het conflict openbaar zou wor den gemaakt. „De enige zin van uitstel is: het voorkomen van een kabinetscrisis vlak voor het einde van de vierjarige regeerperio de", aldus Van Thijn. Minister Van Agt legde er de nadruk op, dat het kabinet met alle energie probeert de „aanzienlijke moeilijkheden" te boven te komen. Het kabinet heeft echter nog geen antwoord op de vraag, of en in welke mate er bij de onteigeningen een vergoeding voor negatieve ontwikkelingsschade (het voorstel van de PvdA) moet komen. Gehoopt wordt de volgende week nadere mededelingen te kunnen doen. Terlouw van D'66 had aanvankelijk voorge steld de beraadslagingen tot volgende week te schorsen, maar na overleg werd tenslotte met de stem van de Boerenpartij tegen besloten het onderwerp van de agenda af te voeren tot de regering meedeelt dat de wetsvoorstellen wel kunnen worden behan deld. NEW YORK (AP/RTR) President Carter van de Verenigde Staten heeft gisteravond in een toespraak tot de gedelegeerden van de Verenigde Naties gezegd dat geen lid van de VN kan beweren dat het slecht behandelen van zijn burgers niemand anders aan gaat. Carter die ongeveer een half uur sprak en na afloop een langstaand applaus van de gedele geerden in ontvangst mocht nemen, besteedde een groot deel van zijn toespraak aan de be scherming van de men senrechten in de wereld. Niet aan deze hulde werd deelgenomen door de af gevaardigden van de Sovjet-Unie, Cuba, Chili en China. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! ...als nieuw kwartaalabonnee van de Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: Eerder was Carter over de kwestie van de mensenrechten al aangevallen door landen als de Sovjet-Unie, Argentinië en Brazilië, die zeiden dat de Ame rikaanse president zich bemoei de met binnenlandse aangele- i genheden. Alle ondertekenaars van het Handvest van de Verenigde Na ties hebben beloofd de princi piële mensenrechten na te leven, aldus Carter tot de 141 delega ties en waarnemers uit tien lan den. „Maar de Verenigde Naties hebben te vaak de kwaliteit van deze rechten genegeerd en toe gestaan dat deze werden over spoeld door politieke zaken". Door kranten in de Sovjet-Unie was gesuggereerd dat de kritiek van de Verenigde Staten de on derhandelingen over de beper king van de strategische bewa pening (Salt) konden beïnvloe den. Carter zei tenslotte de be wapeningswedloop verschrikke lijk te vinden. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten bereid zijn onmiddellijk alle kernproe ven te staken. De president noemde als de drie grote doelen van zijn buitenlandse politiek: handhaving van de vrede en beperking van de bewapening, bouw aan een beter en "coöpera tiever internationaal econo misch stelsel en het bevorderen van de rechten van de mens. President Carter wordt bij het gebouw van de Verenigde Naties verwel komd door secretaris-generaal Kurt Waldheim van de volkerenorganisa- NIEUW DELHI (Rtr) - De kies commissie in India heeft giste ren een gedeeltelijke herstem ming gelast in acht van de drie honderd kiesdistricten waar woensdag is gestemd. Deze stap volgt op berichten over ernsti ge ongeregeldheden, in het bij zonder in de noordoostelijke staten Bihar en West-Bengalen. De commissie heeft meegedeeld, dat een herstemming op 19 maart zal worden gehouden in 18 stembureaus waar stembrief jes met geweld weggehaald wer den of waar met stembriefjes is geknoeid. Er zijn vele geruchten over het ensceneren van verkiezingen in gebieden in de buurt van Cal cutta en in Bihar, waar woens dag vijf mensen om het leven kwamen bij gewelddadigheden in verband met de verkiezingen. SAN JU AN De kan<; dat George Foreman, die in oktober '1974 door Muhammad Ali werd onttroond als wereldkampioen zwaargewicht, zijn titel ooit herovert, is beduidend kleiner geworden. De uitdager nummer een ver loor donderdagavond in een ge vecht over de twaalf ronden op punten van Jimmy Young. Deze staat derde op de lijst van uitda gers en was in het gevecht in San Juan (Puerto Rico) met 1-3 de underdog.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1