voor u CDA: geen voorkeur voor coalitiepartner In Spanje forse strafvermindering Student gedood bij onlusten in Bologna W aarschuwings- schoten in Zwammerdam Werkloosheid weer omlaag Portier - weigerde Antilliaan de toegang - voor de rechter Grondpolitiek: wetswijziging nog onzeker Jesse James Plaatselijk een bui 8 PCT MHOOG Ontroerende taferelen Van Agt eerste kandidaat premierschap CNV-bond tevreden over cao streekvervoer bij vrijlating gegijzelden atfênt in coma: jchnische en lenselijke fout an een onzer verslaggevers) £N HAAG Hetwegvallen in de zuurstofdruk en het te lat signaleren hiervan is vol- een inmiddels afgesloten iderzoek van de inspectie lor de volksgezondheid in uid-Holland de oorzaak ge- eest dat vorige week maan- ïg in het ziekenhuis Westeinde n patiënt in coma geraakte, e man. een 39-jarige Hagenaar ie moest worden geholpen aan n jukbeenfractuur, verkeert Dg steeds in een coma. Volgens en woordvoerder van het mi- is terie van Volksgezondheid is toestand van de man zeer stig. wegvallen van de druk lerd te laat gesignaleerd door en Engelse anaesthesist, die verigens na de operatie weer ?ar Engeland terugkeerde. Op it ogenblik wordt bezien of en «lke strafrechtelijke, tucht- echtelijke of civielrechtelijke laatregelen tegen hem kunnen 'orden genomen. JEN HAAG (ANP) - De werk- oosheid van mannen en vrou- ven is van eind januari tot eind ebruari gedaald van 225.000 tot 119.000, zo heeft premier Den Jyl op zijn wekelijkse perscon- ërentie meegedeeld. Gecorri- ieerd voor seizoensinvloeden igt het werkloosheidscijfer nu op 191.000, dat is 1500 minder dan eind januari. CAO-TUINBOUW OEN HAAG Werkgevers en werknemers in de tuinbouw hebben overeenstemming be reikt over een nieuwe cao voor de periode 1 januari 1977 t.m. 28 februari 1978. Behalve de volledige prijscompensatie is overeengekomen de lonen per 1 januari 1977 te verhogen met 1,35 procent en per 1 juli 1977 nog eens met 0,5 procent. MADRID (UPT) De Spaanse regering heeft bekendgemaakt dat zij de politieke gevangenen zal vrijlaten of hun vonnissen zal verzachten. Er zijn nog 170 politieke gevangenen. Aan het einde van een kabinetsvergadering die gisteren negen uur duurde werd bekendgemaakt dat twee decreten waren aanvaard: politieke gevangenen die niet rechtstreeks be trokken zijn bij geweld tegen personen zullen worden vrijgelaten; zij die veroordeeld zijn wegens het doden, verwonden of ontvoeren om politieke redenen, zullen hun straffen met minimaa, een vierde deel bekort zien. De regering zegt te hopen dat deze nieuwe amnes tie de derde sedert de dood van de dictator Francisco Franco, 16 maanden geleden zal leiden tot een „ware verzoening" en er toe zou bijdragen „de huidige spanningen en problemen te overwinnen". Het is nog niet direct bekend hoeveel gevangenen zullen worden vrijgelaten. De grote meerderheid van hen wordt beschuldigd van, of is veroordeeld wegens misdaden van geweld. Velen van hen zijn basken. De decreten zijn een uitbreiding van een koninklij ke amnestie die koning Juan Carlos in juli vorig jaar afkondigde, volgens welke de meesten van de toen ca. 700 politieke gevangenen geleidelijk werden vrijgelaten Een barricade van collegebanken en kasten in de straten van Bologna. BOLOGNA (AFP/AP) Op de campus van de universiteit van Bologna in Italië de oudste universiteit van Europa is gisteren een student in een ge vecht met de politie door een kogel in de borst om het leven gekomen. Het slachtoffer is de 22-jarige Francesco Lorusse, een lid van de links-militante beweging „Lotta Continua" (voortgaande strijd). De politie was naar de campus gegaan om een handgemeen tus sen linkse en rechtse studenten te voorkomen. De ongeveer dui zend studenten waren bezig bar ricaden op te richten. Later op de avond deden zich op verschillende delen van de stad relletjes voor. Groepen stu denten lieten dwars door de stad een spoor van vernielde winkelruiten achter. Enkele studenten vielen het plaatselijk kantoor van de chris ten-democratische partij aan met brandbommen. Zij werden echter verdreven door de poli tie, die gebruik maakte van traangasgranaten. Een groep studenten is laat op de avond het station van Bolog na binnengedrongen en heeft daar aanzienlijke schade aange richt ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie betrapti donderdagnacht op heterdaad twee inbrekers. De mannen warei ingebroken in de directiekamer van de fa. Van den Berg t< Zwammerdam. Bij de komst van de politie vluchtten zij. Een paai waarschuwingsschoten van de politie bracht de 44-jarige Rotter dammer L. J. J. v. E. tot bezinning en bleef toen staan. Zijn maal is nog voortvluchtig. De auto waarmee beide mannen naai Zwammerdam waren gereden, stond in de omgeving van hel bedrijf waar ze hun zinnen op hadden gezet. De politie verleende donderdagnacht eerste hulp bij een slagaderlij ke bloeding. De 27-jarige Alphense mevrouw R. was in haar keuken gevallen waarbij een slagader in haar rechterknieholte geraakt werd. Met een vaatdoek en pollepel wisten de gewaarschuwde politieagenten het bloeden te stoppen. Met een ambulance is de huisvrouw naar het Rij noordziekenhuis vervoerd. De 16-jarige J. G. K. uit Alphen kwam gistermiddag op zijn bromfiets onder een auto, die bestuurd werd door G. W. uit Hazerswoude. De jongen stak de Prinses Beatrixstraat over en verleende de naderende auto geen voorrang. Met een gekneusd linkeronderbeen werd hij vervoerd naar het Rijnoordziekenhuis. Op de zuidelijke afrit van de Albert Schweitzerbrug reed de 18-jarige K. v.V. uit Alphen met zijn bromfiets drie meisjes van 9, 10 en 11 jaar, aan die al spelende plotseling het rijwielpad op waren gerend. Twee van de meisjes werden licht gewond. Het derde moest met inwendig letsel worden opgenomen in het Rijnoordzie kenhuis. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een 31-jarige Haagse portier moet rich maandag verantwoorden voor de kantonrech ter in Den Haag, omdat hij zou hebben geweigerd een 19-jarige acteur, afkomstig uit de Antillen, foe te laten in een Scheveningse discotheek van wege zijn ras of huidskleur. De Antilliaan diende een aanklacht in bij de Haagse politie, omdat hij zich gediscrimineerd voelde toen enkele vrienden in zijn gezelschap wel de discotheek, binnenmochten. Het mag als een zeldzaamheid worden aangemerkt, dat een zaak van deze aard voor de rechter wórdt uitgevochten. Leden van de theatergroep „De Leerling", waartoe de acteur behoort, gingen op 12 september 1975 na afloop van een toneelrepetitie naar de disco theek. Toen het groepje van vijf mensen voor de deur stond zou de portier in een discussie, die zich na de weigering zou hebben ontsponnen, hebben gezegd, dat Surinamers en andere donkergekleur de mensen in de discotheek niet welkom zijn. Volgens de theatergroep heeft een groot aantal organisaties, zoals Haagse afdelingen van politieke partijen en stichtingen voor buitenlandse werkne mers, zich solidair met de acteur verklaard. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG De ministerraad heeft zich gisteren onder ande re beziggehouden met de pro blemen over het wetsvoorstel inzake de grondpolitiek. Er wordt ijverig gestudeerd op de mogelijkheid om het voorstel door de Tweede Kamer aan vaard te krijgen, zei premier Den Uyl na afloop van de ver gadering. Het blijft een punt van grote zorg, voegde hij daar aan toe. De minister-president zei nog niet te weten of het kabinet zal komen met een wetswijziging, teneinde aan de bezwaren van het CDA tegemoet te komen. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „allea-opener". NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam* adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam: adres: woonplaats: Oeze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Zaterdag 12 maart 1977,67e jaargang no. 20681 t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. kertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Western „Jesse James en Cole Younger" op Ned. I om 20.30 uur. Om 22.20 uur Aad en Her man over angst. Ned. II om 21.30 uur Sam Zondag Ned I om 21.30 uur Guy de Maupassant Ned. II om 20.30 uur 58 min Nederlanders en de zeevaart Om 22.40 uur Beeldspraak met Anne Marie Prins en De Appel. Opklaringen, plaatselijk een bui en meest matige zuidwestelijke wind. Maxima ongeveer 11 gra den. Vooruitzichten voor maandag: Eerst nog zonnige perioden, la ter weer regen. Weinig verande ring in temperatuur. Zondag: Zon: 06.59 18.41; maandag: 03.00- 11.48 Hoog water Schev.: 08.38, 21.24 HAAG De kosten van voor werkne- zijn van midden tot midden februari ,8 procent gestegen, aldus CBS. Het prijsindexcijfer 1969 is 100) steeg van naar 176,7. Evenals het indexcijfer draagt dit een voorlopig karakter, nog niet bekend is of er tarieven in de medische met terugwerkende zullen worden aange- dat de prog- van het planbureau zal uit en de prijzen dit jaar tot ddden april niet meer zullen dan 2,5 percent Er is een cucujuc kans dat dit zal luk ten, aldus premier Den Uyl tij dens zijn wekelijkse persconfe-* rente. Prijsstijgingen deden zich onder meer voor bij brood, koek en ■bak, verse groenten, chocola- koffie en thee, vlees en »swaren, melk en melkpro- kten, kleding en schoeisel le laatste twee voornamelijk i gevolge van het verdwijnen n het effect van de januari- verkoop). Ondermeer aardap- len daalden in prijs. UTRECHT (ANP) - Het CDA heeft opnieuw uitgesproken geen voorkeur te hebben voor een mogelijke coalitie partner in een volgend kabinet. De lijsttrekker van het CDA, justitie mi nister Van Agt, is de eerste CDA-kan- didaat voor het premierschap. Dit is gisteravond in Utrecht vastgesteld op het topberaad va? het Christen De mo cratisch* Appel, waarin de positie tov ue verkiezingsdatum ls bepaald en de te volgen strategie van het CDA werd uitgezet voor de daarop volgen de kabinetsformatie. Volgens de woordvoerder van het CDA heeft het algemeen bestuur van het CDA zich met grote zorgvuldig heid beraden over de mogelijkheid van een intentieverklaring. Daarbij heeft het bestuur het beraad toege spitst op de Partij van de Arbeid. Het CDA-bestuur betreurt het echter, al dus de woordvoerder, dat de congres- resolutie van de PvdA het onmogelijk maakt met een intentieverklaring kla ring te komen. De woordvoerder zei desgevraagd dat het CDA wel altijd bereid is om na de verkiezingen als eerste met de PvdA te praten. Het CDA handhaaft zijn standpunt met betrekking tot de intentieverkla ring, zoals die in augustus vorig jaar is bekend geworden. Toen stelde het CDA dat er ruimte bestaat om voor, de Tweede-Kamerverkiezingen op ba sis van programvergelijking en weder kerigheid een intentieverklaring af te geven omtrent de gewenste kabinets samenstelling na de verkiezingen. Een intentieverklaring betekent volgens het CDA echter niet het aangeven van een blijvende verwantschap, evenmin het uitsluiten van andere constructie ve partijen. Bij de besprekingen tijdens het topbe raad in Utrecht over de toekomstige minister-president heeft het algemeen bestuur van het CDA vastgesteld dat de verkiezingen er in de eerste plaats zijn om de leden van de Tweede Ka mer te kiezen en niet de minister-pre sident. In de samenstelling van het later te formeren kabinet moet dan de verkiezingsuitslag tot zijn recht ko- UTRECHT (ANP) De vervoersbond CNV vindt het erg onver standig, dat leden van de vervoersfederatie NW/NKV hebben gedreigd met acties in het streekvervoer, wanneer voor deze bedrijfstak geen goede cao kan worden afgesloten. In tegenstelling tot de leden van de vervoersfederatie hebben de leden van de vervoersbond CNV de resultaten van het overleg over een cao voor chauffeurs, technici en administratief personeel bij autobus- dienstondernemingen voor het streekvervoer wel goedgekeurd. Volgens een mededeling van de vervoersbond speelden de economi sche situatie van ons land en de kwetsbare positie van het openbaar vervoer als overwegingen mee bij het feit, dat deze bond gaf aan de onderhandelnigsresultaten. Het wegwerken van het verschil in loon- en arbeidsvoorwaarden tussen stads- en streekvervoer, dat een heet hangijzer is bij de cao-onderhandelingen, kan zijn beslag krijgen als het ministerie van verkeer en waterstaat volgend jaar een extra bedrag beschikbaar stelt voor de tekorten bij het streekvervoer, aldus de vervoersbond. De vrijlating van de 134 gegijzelden in Washington, die door leden van de Hanafi-moslimsekte op drie plaatsen werden vastgehouden, heeft gisterochtend geleid tot ontroerende taferelen (zie foto's) Alle vrijgelatenen werden in een ziekenhuis onderzocht alvorens zij naar huis mochten. Maar ook 12 overvallers en de leider van de Hanafi-moslims. Hamaas Aboel Khalis, zijn voorlopig op vrije voeten, in afwachting van de strafzaak die later zal dienen. Voor de overige elf leden van de groep heeft de rechtbank borgsommen gesteld. Khaalis heeft zich bij zijn vrouw in het hoofdkwartier van de sekte gevoegd, waar hij zijn berechting zal afwachten. De gegijzelden hebben, zoals bekend, hun vrijheid te danken aan het werk van drie ambassadeurs: van Iran, Pakistan en Egypte, die met groot geduld Khaalis hebben bewogen zijn actie op te geven. Zij hebben hem poezie en toepasselijke gedeelten uit de Koran voorgelezen om hem tot betere gedachten te brengen. Minister Vance en president Carter hebben de ambassadeurs om hun werk bedankt. De film „Mohammed boodschapper Gods', waarvan de vertoning op last van de Hanafi's was gestaakt is vandaag weer in roulatie gegaan. Burgemeester Walter Was hington van Washington.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1