Roemenië gaat ramp met harde hand te lijf van angst voorbij Nachtmerrie jn terreur is Washington Opvangcentrum in Rome gepland 'oor seminaristen-oudestijl raël reageert koel op plan farter voor Midden-Oosten imcs Handel in pacemakers overledenen andaag weer amnestie in Spanje Spectaculaire bankrover op de vlucht KORTE METTEN Kardinaal Willebrands in Raad van Kerken ITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 MAART 1977 J5 AGIN A 9 (Van onze correspondent Frans Wijnands) BOEKAREST De afgelopen dagen kon je in de Roemeense hoofdstad Boekarest via de vele televisie-journaals staatshoofd en partijleider Nikolaj Ceausescu volgen, die onvermoeibaar in de weer was, die in alle getroffen delen, dorpen en steden van het land opdook, die elk getroffen gebouw van de hoofdstad meermalen persoonlijk bezocht heeft. Geen haastige beleefdheids bezoekjes, maar intensieve werkbezoeken, waarbij hij de redders aanspoorde tot nog sneller werken, waarbij hij de gedupeer den zakelijk beloofde, dat ze geholpen zullen worden. De staat zorgt voor alles. De tv-nieuwslezer somde een reeks beslui ten op die het politieke uitvoerende comité - het hoogste partijorgaan - heeft genomen. Het zijn de eerste gedetailleerde uitwerkin gen van de allesomvattende kreet: „dat Roemenië op de ruïnes van deze aardbe ving een nog betere socialistische samenle ving zal opbouwen". Zo'n slogan maakt aanvankelijk achter dochtig. Het lijkt op een te gladde routine zin. Je zou er boosaardig achter kunnen denken „dat wordt dan tijd". Maar zo'n typisch westerse gedachte komt niet meer op bij de vele journalisten die de dagen na de aardbeving in Boekarest en omgeving hebben rondgekeken. Vrij en ongehinderd, voorzien van een miniem pasje dat wonderlijk genoeg alle toegangen opent, dat door alle controlerende perso nen van politie, leger of de „patriottische garde" wordt herkend. De Roemenen verbergen hun miserabele situatie niet. Ze verdoezelen geen feiten. Ze zijn hooguit nog wat voorzichtig met offi ciële cijfers die overigens ook zeer moeilijk te geven zijn, zeker als gevraagd wordt naar het totale verlies van arbeidsplaatsen, van produktie, en van het aantal vermisten en daklozen. In het begin van de week al werden bij herhaling de meest urgente maatregelen afgekondigd: eerste voorrang voor de toen nog mogelijk levende slachtoffers onder het puin. Daarna het versneld opruimen van de ruïnes, het onder dak brengen van de daklozen, het afbreken van op instorten staande flatblokken. Later volgden nog meer details: een eerste uitkering van omstreeks 3000 gulden per gedupeerd persoon. Alle winkels moeten onverminderd en maximaal bevoorraad worden, hetgeen ook gebeurt Daklozen die een aardbevingstrauma hebben opgelopen, mogen op staatskosten veertien dagen rust nemen aan de Zwarte Zee. Dat jflles vertelde die nieuwslezer en de kranten herhaalden die autoritaire stijl van hulpverlening en nieuwsvoorziening. Je hoefde maar naar buiten te lopen om te zien hoe ongelooflijk de praktijk op die theorie aansluit en omgekeerd. Wat leider Ceausescu belooft, wat het uitvoerend co mité afkondigt zijn geen brallerige, holle frasen. Na de eerste twaalf, hooguit vierentwintig uur van chaos en paniek - maar wat kan men anders verwachten in een miljoenen stad, waar tientallen enorme flatgebouwen in enkele seconden ineen klappen? - na die eerste periode, is de hulp op gang geko men. Straten werden afgezet het getroffen stadscentrum voor alle verkeer gesloten dat niet bij de hulpverlening betrokken is. Er wordt onvermoeibaar gewerkt De meeste redders maken dagen van achttien uur of meer. Op kritieke plaatsen worden alleen specia listen ingezet. Goedwillende amateurs en vrijwilligers komen er niet aan te pas. Sproeiwagens rijden onafgebroken rond, straatvegersploegen blijven in het getrof fen centrum in aktie. Dat laatste zijn mis schien eerder psychologisch belangrijke faktoren. Ze helpen niet om de acute wo ningnood of de economische terugslag op te vangen. Maar hoe eerder de stad en het land het normale ritme terugvinden - zo hebben de autoriteiten gezegd en bevolen - des te sneller komt ook de onmisbare produktie weer op gang, hoewel dat zonder hulp van buitenaf een heksentoer lijkt, met als grootste risico of nadeel voor de Roe men dat ze vermoedelijk voorlopig nog afhankelijker van de Sovjet-Unie zullen worden. Roemenië heeft in het laatste vijfjarenplan de gecalculeerde produktiestijging van 12 procent overtroffen. Onder aanvoering van Ceausescu streeft het land in een hoog werkritme en met trotse verbetenheid naar de opvoering van de levensstandaard. Via de massamedia wordt dagelijks uitvoerig verteld dat Roemenië binnenkort als staat kundige eenheid honderd jaar bestaat en dat deze generatie het land sterk en econo misch gezond zal maken. Het ligt wel voor de hand op welke thema's de officiële redevoeringen straks in mei ter gelegenheid van die onafhankelijkheids verjaardag zullen worden afgestemd: een vertrouwen in de toekomst, opofferingen en geloof in een betere maatschappij die er zonder mankeren moet komen. Een dergelijke aanpak, een dergelijke in doctrinatie werkt zichtbaar in op het ver loop van de hulpverlening. Er is een spon taan, gezamenlijk streven naar die toe komst die voor de Roemenen vandaag nog begint Er zijn geen competentieverschillen tussen leger en politie-eenheden, er wordt geen tijd verdaan met het omzeilen van eigen domsprocedures of bestemmingsplannen, er zijn al honderden commissies dagenlang aan het werk om een inventarisatie te maken van de schade. Kortom: er wordt georganiseerd gewerkt. IZALEM (RtR) Israëlische functionaris- iebben koel gereageerd op de blauwdruk van jent Carter voor het bereiken van vrede in Midden-Oosten. Zij noemden het plan van ir een herleving van het programma dat de rikaanse oud-minister van buitenlandse za- William Rogers in 1970 indiende en een rsteuning van een dergelijk plan dat het kings Institute in 1975 opstelde. Beide plan- voorzien slechts in geringe grensaanpassin gen ten gunste van Israël bij een definitieve regeling en beide zijn onaanvaardbaar voor Jeru zalem. De functionarissen'zien de verwijzing van Carter naar open grenzen met vrije handel, toerisme en culturele uitwisselingen tussen Israël en zijn buur landen meer aansluiten bij Israëls definitie van een uiteindelijke vrede in het Midden-Oosten dan welke verzekering van dit soort ook door vorige Amerikaans regeringen. 'DEN De staking van 140 technisch personeel van Britse dagblad The Times listeravond geëindigd. De ers besloten onverwacht verk te hervatten. Het blad in week lang niet versche- ke er had de vakvereniging takers uitgesloten omdat zij I-mappen de instructie van de létuvfliging om het werk te her- 3ekiern> op te volgen. Jkunt (Van onze corres pondent Frans Wennekes) BONN - In Duitsland is een groot schandaal losgebarsten over hartspecialisten, die een lugubere handel dreven in pacemakers. Vol gens de justitie hadden deze spe cialisten na de dood van hun hartpatiënten de electrische pacema ker, die voor een regelmatige hartslag zorgt, door middel van een operatie uit de borst verwijderd. Deze ingreep geschiedde' zonder medeweten van de nabestaanden. De artsen, die niet met name genoemd worden, stuurden de gebruikte pacemakers op naar een firma in Keulen, die ze reinigde en nakeek. Daarna werden ze als nieuw aan hartpatiënten voor 3500 mark verkocht. Terwijl de artsen zelf voor de ongeveer honderd apparaten van de Keulse firma 3000 mark per stuk op hun bankrekening ontvingen. Welke mogelijkheden deze handel bood, blijkt wel hieruit, dat ongeveer 45.000 Duitsers op een pacemaker leven. Het proces tegen de artsen wordt door de justitie van Frankfurt voorbereid. >RID De Spaanse rege- zal vandaag een koninklij- mnestie verlenen aan poli- t gevangenen, kennelijk het doel de spanning in cenland te temperen en te- Det te komen aan een van de belangrijkste eisen van de oppositiepartijen. Naar verwachting zullen de meesten van de 200 politieke gevangenen, onder wie honderd Basken, profiteren van het be- mëne verkiezingen. sluit, dat een uitbreiding is van de amnestie die koning Juan Carlos vorig jaar juli afkondig de. De oppositie had dit geëist als voorwaarde voor haar deel neming aan de komende alge- PARIJS Albert Spaggiari, or ganisator van de zogenaamde kraak van de eeuw, waarbij in juli jl. in Nice in een bank 40 miljoen gulden geroofd werd en die in oktober aangehouden was, wist gistermiddag uit het paleis van justitie in Nice te ontsnappen. De 45-jarige Spaggiari, over wiens „geniale bankroof" inmid dels al een boek verschenen is werd sedert enkele weken gere geld door de rechter van in structie verhoord. Ook donder dag had zulk een verhoor plaats. Na enige tijd werd rond 17.00 uur een pauze gemaakt en Spaggiari ging bij het raam zit ten om even uit te blazen. Plotseling sprong hij door de ruiten, kwam een verdieping la ger op het dak van een auto terecht, zonder enig letsel op te lopen, sprong daarna op de duo van een motorfiets, waarmee een medeplichtige sedert 20 mi»- nuten had staan wachten, en beiden verdwenen terwijl Spag giari de agenten die voor de prefecture de wacht hielden, spottend toezwaaiden. Amin wil hoofd gemenebest worden NAIROBI (AP) De president van Oeganda, Idi Amin, heeft gezegd dat hij koningin Eliza beth II wil vervangen als hoofd van het Britse gemenebest, al dus is vrijdag door radio-Oegan- da meegedeeld. De veldmaarschalk zou hebben gezegd dat hij zal trachten als hoofd van deze landengroep te worden gekozen op de gemene best-conferentie die in juni in Londen wordt gehouden. uit het raam worden geworpen, als de eisen niet worden ingewil ligd. Er is een tijd geweest, waarin (Van onze correspondent Bert van Velzen) IHINGTON De nachtmerrie van angst en iur, die vrat achter de kalme facade van de rikaanse hoofdstad, is even plotseling voorbij Hammas" AbdoerSal7s*"*ais an, als zij begonnen was. De Hanafi-terroristen, drummer in gerenomeerde ifscheiding van de extreme islamitische negerbe- ing. Zwarte Moslims, die eergisteren een onver- lte wraakactie begonnen, leken aanvankelijk ld liever in dienst van Allah te sterven dan te tuleren. Toch hebben zij gecapituleerd. bands speelde en nog Ernest Timothy McGee hette. Hij is af komstig uit Gary, een droeve industriestad in Indiana. De 54- jarige Khaalis werd door een Pakistaner bekeerd tot de islam. ifoorman, Hammes Abdoel [is had een groot aantal gesteld, waarvan er alt een onder geen voorwaar- Jewilligd had kunnen wor- hij wilde de moordenaars [even Hanafi-leden, onder ier van zijn eigen kinderen onlijk onthoofden. Verder - hij dat de bokser Moham ad! Ali voor hem zou verschij- .^.^lsmede de leider van de /ULte Moslims, Wallace Mu lled. Zij zouden ten over- van hem moeten erkennen dat zij de leer van Mohammed hadden verkracht. Mohammed Ali bedankte voor dit genoegen, maar Wallace Muhammed had zich wel bereid verklaard. Khaalis dreigde dat er „koppen zouden rollen" en hij sprak voortdurend over „een dag van afrekening" en „heilige oorlog". Zijn 35-jarige schoonzoon Ab doel Azziz zei aan verslagge vers: „Er zullen hoofden worden afgehakt. In het joodse gebouw zal een executiekamer worden ingericht en er zullen hoofden Hij sloot zich aan bij de Zwarte Moslims en legde een grote ge loofsijver aan de dag. Voor deze geloofsijver heeft hij zwaar be taald. In december 1972 schreef hij een openbare brief, waarin hij Zwarte Moslimleider Elijah Muhammed, de vader van de tegenwoordige leidér, „een leu genachtige bedrieger" noemde, „die zijn volgelingen van hun geld beroofde en hen bovendien verdoemde tot de hel". Nauwe lijks een maand na het verschij nen van de brief, toen Khaalis in Washington boodschappen aan het doen was, werden twee Hanafi-vrouwen en vijf kinde ren beestachtig vermoord. De vrouwen kregen een nekschot en de kinderen werden in een badkuip verdronken. De aardse rechter veroordeelde de daders, maar het leed van Khaalis was te groot. Vier jaar heeft de moordpartij aan Khaalis hart gevreten. Niemand weet hoe lang hij de wraakactie heeft voorbereid. De bezetting van de drie gebouwen lijkt voorname lijk te zijn ingegeven door de bezeten wil de doden te wreken. Maar hij sprak ook met grote verbittering over de film „Mo hammed, boodschapper van God". Hij beschouwde die als heiligschennend. De elementen van religieus fa natisme, bloedwraak, antisemi tisme en het grote persoonlijke leed van Khaalis, maakten de gijzelingen in Washington extra vreesaanjagend. Een met een zwaard gewapend lid van de Hanafisecte bewaakt de ingang van het hoofdkwartier van de secte terwijl Abdoel Azziz, een schoonzoon van de Hanafileider Khaalis met een voedselpakket het gebouw verlaat om dit te brengen naar één van de drie plaatsen waar mensen gegijzeld werden. Vierhonderd anglicaanse bisschoppen bij Lambethconferentie verzoek van paus Paulus MKstudeert de Romeinse curie het ogenblik hoe in Rome Wn opvangcentrum kan wor- tn ingericht voor seminaris- n oude stijl en voor priester: ■Hiudenten, die het seminarie i Econe, (Zwitserland) van 6 gesuspendeerde aartsbis- ihop Marcel Lefebvre heb- en verlaten. Het centraal be- ;uur van de r.k. kerk in Ro le voert hiervoor reeds be- ?rekingen met een religieuze rde, die een groot gebouw in lome ter beschikking heeft, dat voor opvangcentrum zou kunnen dienen. Volgens zegslieden van de Ro meinse curie bereiden zich momenteel meer dan driehon derd priesterstudenten, onder wie die van het traditionalisti sche seminarie van Econe, zich op het priesterschap voor buiten de officiële seminaries of priesteropleidingen. De meesten van hen zijn geen vol gelingen van Marcel Lefebvre. Zij handhaven een strenge tucht en volgen onderwijs, dat sterk op de traditie is gericht en met name ook op de per soon en uitspraken yan paus Paulus. Zij refereren zich aan de kaderwet, die Rome in 1970 ten behoeve van de priesterop leiding heeft uitgegeven. Uiterlijk zijn deze seminaris ten herkenbaar aan de toog, waaraan zij evenals de paus en diens naaste medewerkers nadrukkelijk vasthouden. Zij weigeren om voor hun pries terwijding stages te lopen, zoals veel bisschoppen eisen. Paus Paulus heeft zelf de aan dacht op deze groep van semi- Prof. dr. Jürgen Moltmann, hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Tubingen in West-Duitsland is gekozen tot voorzitter van de maat schappij voor protestantse theologie. Deze maatschappij werd in 1940 opgericht door de „Belijdende Kerk". Zij heeft als doel verbindingen te leggen tussen de theologische wetenschap en de praktijk. Zij telt 330 leden: pastores, studenten, hoogleraren en theologisch geïnteresseerde gemeenteleden. De sectie Sociale Vragen van de Raad van Kerken heeft een nota gepubliceerd met een aantal overwegingen bij de re geringsvoorstellen ter herzie ning van de wet op de onder nemingsraden. De sectie waarin vanwege de leden-ker ken theologen en personen zit ten, die dagelijks te maken naristen gevestigd, toen hij op 25 februari de seminaristen, die met Marcel Lefebvre had den gebroken en diens semina rie hadden verlaten, opriep om „in een normaal klimaat van gehoorzaamheid aan de kerk" hun studies voor het priester schap voort te zetten. Enige tientallen priesters en semina risten hebben de opstandige Franse aartsbisschop Lefeb vre verlaten. Zij bevinden zich op het ogenblik vooral in Ro me of in Frankrijk. De Franse bisschoppen voelen hebben met de sociaal-econo mische problematiek heeft de nota gezonden aan de mi nisters Den Uyl, Boersma, Lubbers en Van Agt en aan de leden van de Tweede Ka mer. Mgr. drs. P. van Odijk, oud-vi- caris-generaal van het bisdom Roermond zal zondag veertig jaar priester zijn. Een comité onder leiding van oud-burge meester Dassen van Sittard en oud-vicaris mgr. E. Beel biedt hem die dag een recep tie aan van twee tot vier uur in het retraitehuis aan de Ka pel Ier laan 38 te Roermond. Mgr. Van Odijk is negenen twintig jaar in dienst geweest van het bisdombestuur onder er over het algemeen weinig voor om seminaristen, die het traditionalistische seminarie van Econe de rug hebben toe gekeerd of weggestuurd zijn, zoals de seminarieleiding van Econe zegt met open armen te ontvangen. Het Franse episcopaat wil hen echter niet helemaal afwijzen en heeft daarom bisschop Jo seph Wicquart van Coutences opgedragen om contact op te nemen met de Franse studen ten, die hun toevlucht in Rome hebben gezocht. de bisschoppen Lemmens, Hanssen en en Moors. Bij de komst van mgr. Gijsen in 1972 werd de relatie verbroken, omdat de nieuwe bisschop een homogene top wenste. Aan de katholieke universiteit te Nijmegen is benoemd tot hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid, dr. K. W. Walf. Hij zal onderwijs geven in het canoniek recht. Tot nu toe doceerde hij kerkelijk recht aan de universiteit te München. Prof. dr. P. J. M. Huizing huizing s.j. hoogleraar in het canoniek recht te Nij megen heeft vanmiddag zijn afscheidsrede gehouden, geti teld „God, mens en recht". De voorzitter van de Franse bisschoppenconferentie, aarts bisschop Roger Etchegaray van Marseille, heeft in Rome verklaard, dat de seminaristen kunnen rekenen op een open en hartelijke opvang van de kant der bisschoppen. Maar hij meent wel, dat zij niet zon der meer in het kerkelijke le ven kunnen worden ingescha keld. Zij zullen eerst een over gangsstadium moeten doorma ken, aldus aartsbisschop Et chegaray. De anglikaanse kerk is volop bezig met de voorbereidingen van haar elfde Lambeth con ferentie, die van 22 juli tot 13 augustus 1987 aan de universi teit van Kent wordt gehou den. Alle bisschoppen van de anglikaanse gemeenschap worden op de conferentie ver wacht, zo'n vierhonderd in to taal. De Lambeth conferentie wordt eens in de ongeveer tien jaar gehouden sinds 1867. Naast de bisschoppen nemen ook deel een aantal hulpbisschoppen en adviseurs en waarnemers van andere kerken, zodat er onge veer vijfhonderd deelnemers zullen zijn. Een Lambeth conferentie is geen wetgevend lichaam, maar doet alleen aanbevelingen aan de verschillende zelfstandige lidmaatkerken van de angli kaanse gemeenschap. Bis schop John Howe, secretaris generaal van de anglikaanse adviesraad die de conferentie voorbereidt, verklaarde op een persconferenie in Londen dat de bedoeling van de Lambeth conferentie van 1978 is „te denken over de taak van de kerk en haar zending, eerder dan verklaringen uitgeven en aanbevelingen doen over ge dragslijnen". Vermoedelijk zullen een aan tal punten op de agenda staan, die de laatste tijd erg actueel zijn, zoals de priesterwijding van vrouwen. Dit laatste ge beurt al in de anglikaanse ker ken in de Verenigde Staten, Canada en Nieuw Zeeland, terwijl met name de anglika- nen in Engeland nog aarzelen om zo'n stap te nemen. Ook zullen de bisschoppen hun me ning geven over drie thema's die in de katholieke-anglikaan- se commissie van theologen zijn besproken: de ambtsbe diening en priesterwijding, de eucharistie en het gezag in de kerk. De elfde Lambeth conferentie wordt misschien ook de laatste in de huidige vorm, waarbij alleen de bischoopen lid zijn. Sommigen menen dat ook de overige geestelijkheid en de leken lid zouden moeten zijn, aangezien de synodes van alle anglikaanse kerken uit zowel bisschoppen als andere geeste lijkheid en leken bestaan. 3SSSCHQPPEN GAAN 'RATEN OVER MORELE VAARDEN EN KATECHESE an de verkondiging over morele waarden en aan de katechese lat de r.k. bisschoppenconferentie vergaderingen wijden. De isschoppen hebben deze week tijdens hun maandelijkse verga- tring te Haarlem besloten tot een gedegen gedachten wisseling yer deze fundamentele punten. je data worden nog nader vastgesteld. De vergadering over i katechese zal zijn na de bisschoppensynode, die in oktober Rome aan dit thema is gewijd. Namens de bisschoppenconfe- tntie zullen de bisschoppen Bluyssen, Ernst en Simonis over e langere termijnplanning, vóór de vakanties, overleggen met ét Katholiek Landelijk Centrum voor Maatschappelijke Ont- Utkeling en met de Nationale Raad voor Katechese. lp de beleidsconferentie van de Raad voor Contact en Overleg etreffende de Bijbel, 18 mei in Delft, zal de bisschoppenconfe- entie worden vertegenwoordigd door mgr. Simonis. fp voorstel van de Raad van Kerken besloot de bisschoppencon- srentie het programma nieuwe levensstijl op haar agenda te De r.k. kerk zal voortaan ook door kardinaal Willebrands in de Raad van Kerken vertegenwoordigd zijn, samen met mgr. H. Ernst, de bisschop van Breda. Woensdag verscheen de kardinaal voor het eerst in de raad, waar hij door voorzitter prof. dr. H. Berkhof hartelijk werd welkom geheten. Prof. Berkhof was blij dat de kardinaal na enige aarzeling de plaats van kardinaal Alfrink heeft willen innemen en noemde dat zowel verrassend als feestelijk. We zijn nu af van net drukkende gevoel, dat de r.k. kerk in haar vertegenwoordiging gehalveerd was en dan nog wel door de komst van de mandie voorzitter van de bischoppenconferen- tie is en nog steeds het secretariaat voor de eenheid in Rome leidt. Uw komst zal een verrijking van de beraadslagingen in de raad betekenen, al ben ik mij ervan bewust geen gemakkelijke gesprekspartner aan u te krijgen. Maar de raad wil het zichzelf niet gemakkelijker maken dan het in de kerken toegaat, aldus prof. Berkhof. 10'

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9