r Herman Tieman met Kijktijd-revue En verder... Visconti's laatste film waardig slot van zijn carrière VOLKSTONEEL BRENGT „GYPSY" In den Gapenden Eter Toonkunstorkest in Leiderdorp Mickery in schouwburg Dagelijks Diner-Chantant De onverzadigbare Japanse vrouw Rammelend verhaal over sadistische hertogin «LEIDEN „Het is zo deftig, het is zo lijn om vegetariër te zijn". Een, strole uit een voor deze rubriek wellicht wat n minder toepasselijk liedje van Speenhof uit xev 1905, de goeie ouwe tijd. Een liedje over het krenterige dagmenu van bonen en pap. Een lied- J,; je uit de tijd die in zeke- v re zin herleeft aan het Rapenburg in de bistro „In den Gapenden Eter"; bet behoort na melijk tot het repertoir van troubadour Johan- niek van der Molen, een tigi biologiestudent met een fijne warme stem, die met zijn gitaar een avondje uit in de „Ga per" nog gezelliger iarr maakt. Iedere avond is het aan het Rapenburg 97 diner-chantantf en daarmee onderscheidt deze bistro zich duidelijk van de talrijke andere eetgelegenhe- den in de Pieters- en Acade- miewijk. Hier niet de stereo met zijn soms bekraste diner- music ter opluistering van de sfeer. Nee, in de Gaper gaat het nog origineel en ouderwets gezellig toe met een springle vende troubadour, elke avond een andere en dus ook voor elck-wat-wils, van oud-Hol landse volksliedjes tot de klas sieken in diverse talen. Soms een tikkeltje maatschappij-kri tisch, soms ook een spiegel voor de klant zelf. Alleen dat al is een bezoek aan de Gaper meer dan waard. Maar de Gapende Eter biedt meer, voor de gastronomische de niet vegetariërs onder ons dan wel te verstaan. Op de aan de wand gehangen menu- borden van dete bistro prijkt een goed gevarieerd aantal ge rechten die alleszins te betalen zijn: de gemiddelde prijs ligt iets onder die van de door- snee-Leidse bistro (voor zover die er tenminste is). De acht verschillende voorgerechten liggen tussen 3 en 7,50 gulden. De hoofdschotel varieert tus sen de 13,50 voor de entrecóte grillé tot de gebakken tongfilet van 19,50 gulden. Bij deze vlees- en visgerechten zijn de kalfstong in champignonsaus (15,50) en de Nieuw Zeelandse gegrillde lamscotelettes (16,-) aan te bevelen. Maar de moge lijkheden strekken zich uit tot zeven variaties, dus keuze ge noeg. Ook de wijnkaart biedt verschillende mogelijkheden al is'hij eenvoudig gehouden; de prijzen zijn opnieuw niet hoog; voor zeven gulden hebt u al een karaf, een fles huis wijn kost f 12,50, een hele liter 14 gulden. De duurste wijn is een Chablis: 24,50. En als des sert is er naast het plankje franse kaassoorten van 6 gul den keuze uit drie maal ijs, 4 verschillende koffies of een portie gember met room. delijk aan vroeger. Direct na de ingang vertoont zich een buffet dat eens dienst deed als toonbank toen nog een pillen draaier op Rapenburg 97 woonde. De kastjes en laden er achter vermelden nog het abakadabra van de toenmalige apotheek. Het pillenkabinet bergt thans andere soms heil zame middelen: het doet te genwoordig dienst als wijn-, straatje- Voorbij de apotheëkwmkel ligt de eigenlijke bistro. Op de gra nieten vloer staan tafeltjes voor 2 tot 6 personen onder iets wat vroeger als carbidlam pen moet zijn bedoeld (pas op uw hoofd!). De wanden zijn rijkelijk gesierd met prenten vol komische oude taferelen. De keuken van de Gaper ligt helemaal achteraan, naast een komisch van klimop voorzien binnenplaatsje waar de kisten met verse groenten op con sumptie wachten... Pillenkabinet Het interieur van dit dagelijks diner-chantant herinnert dui- Ander bewind De eerste week van april krijgt de Gaper een andere eigenaar. Nu vaart hij nog on der één vlag met bistro d'ouwe Kerk in Leiderdorp. De man die daar als „vliegende kee per" de klanten bedient, S. Hendriksen (25), gaat vanaf 5 april met zijn vrouw de scep ter in de Gaper zwaaien. Dat heeft hij altijd al gewild, een eigen zaak: „Toen ik in de vijfde klas van de lagere schooi zat stond ik al met pan nen in de keuken van m'n moeder te zwaaien en bakte ik zelf al cakes, de horeca is al tijd m'n lust en m'n leven ge weest.. Dat bleek al in een beroepentest op de lagere school. Die wees uit dat ik kapper moest worden, maar mijn besluit stond vast: de kokschool. Veel zal er na de overname in de Gapende Eter niet verande ren. De menukaart moet wat worden aangepast, vooral om dat de kok opstapt (die begint in Oudewater voor zichzelf). Maar de prijzen en de kwali teit blijven gelijk, „anders gaat je zaak kapot", zegt de nieuwe bewindvoerder. In een oude kokschoolmakker meent hij voor de huidige culinair ex pert van de Gaper een goede vervanger te hebben gevon den. Hij is afkomstig van de bistro boven de Gouden Leeuw in Voorschoten. Voor de lezers van de Leidse Courant stond hij alvast een kooksuggestie af voor een ge recht dat de nieuwe kaart van de Gaper zal sieren. De nieu we eigenaar garandeert dat troubadours het eten in zijn bistro zullen blijven veraange namen. De zojuist genoemde Johanniek van der Molen zal alleen verhuizen van de dins dagavond naar de zondag, wanneer de Gaper na 10 april ook open zal zijn. De trouba dours spelen en zingen door gaans van 19.00 tot 22.00 uur, maar de klant kan rusig blij ven tot na middernacht.. Avocado Beatrice De Avocado Peer wordt hier bij doormidden gesneden en de pit eruit gehaald. Het vruchtvlees uit de pit verwij deren en fijnsnijden. Dit ver mengen met fijngesneden kip, celderie, appel, mandarijnen en krab. Het geheel een beetje smeuiig maken met mayonaise en op smaak brengen met pe per, zout en worchestersauce. Opsieren met kersen en peter selie. (In de Gaper gaat dit voorgerecht straks 8,50 kos ten). Een lekker soepje is hier bij de cons madrelaine, een heldere tomatensoep die er in gaat voor 3,50. Ris de Veau Meaniere Deze vleesschotel gaat 17,50 kosten. Thuis moet u er een kalfszwezerik voor aanschaf fen, deze wassen, afkoken in water, waaraan zout, laurier, foelie, prei, uien, wortel is toe gevoegd. De zwezerik pellen en aan plakjes snijden, door de bloem halen en in boter bakken. Mady Misset als de ambitieuze moeder tussen haar „sterren" LEIDERDORP Het Toonkunstorkest treedt zondag 13 maart op in de Leider- dorpse Dorpskerk Solistische medewerk ing wordt verleend door de fluitiste Stance Backer en de pianist Tjitte We ber. Het concert begint om drie uur. Kaarten zijn te krijgen aan het bureau van K O Oude Vest 45, en bij Salon Minnee, Van Diepingenlaan 21, Liethorps Bock- huys, Hoogmadeseweg 13 en drogisterij Vrijenhoek, Winkelhof 4. Stance Backer voert een fluitconcert van Quantz uit en Tjitte Weber brengt de Synfonietta van Henk Badings en Mozar t's pianoconcert in D ten gehore. LEIDEN - In het Mickery circuit treedt zaterdag 12 maart de groep La Mama E.T.C. op in de Leidse Schouwburg met' „De architect en de keizer van Assyrië. De voorstelling begint om kwart over acht De toegangsprijzen zijn f 10,- en 5,- (CJP-houders en 65-plussers) en 9,- - en 4,25 (inschrijvers van K en O). Het stuk is van de toneelschrijver Fer nando Arrabal. Het gaat over twee perso nen, de één is de keizer en de andere de architect Zij kunnen niet zonder el kaar maar zij kunnen evenmin met el kaar leven. Arrabal heeft er een absurd theater van gemaakt waarin met name zijn aanvallen op de kerk opvallen. Herman Tieman komt zondag 13 maart naar het LAK-theater met een „Kijktijd revue". Het programma, dat om drie uur begint, is voor kinderen van zes tot tien jaar. Met medewerking van Marjan Zee- gers, die de techniek verzorgt, brengt Herman Tieman muziek, mime zang en poppenspel. De toegangsprijzen zijn f 4,- voor volwassenen en f 2,- voor kinderen. Kaarten zijn telefonisch te reserveren onder nummer 124890 op werkdagen tus sen twee en vijf uur. CAMERA: Murder by death (18). Vijf beroemde speurders moeten een moord oplossen. Een uitgelezen rolbezetting, amusante dialogen en gekke ty petjes, maar weinig logica. LIDO III: Silent movie (a.l.) Geweldige moderne uitvoering van de oude slapstick, boordevol nieuwe grappen, een feest voor de liefhebber van visuele grap pen. TRIANON: Een stille liefde (14). Uitstekende film van Rene van Nie met goed acteerwerk van Cor van Rijn en het kind Sem de Jong. De film behandelt de relatie tussen de gescheiden va der en z'n 12- jarige zoontje. REX: King Kong. (14). De liefde van Jessica Lange voor de reuzenaap Kong. Een moderne LIDO I: De peetmoeder (18) Dieptepunt in de nationale film- produktie. Familie en vrienden van Kees Manders zorgden voor de financiën en de rolbezetting. Van enige kwaliteit is geen spra- kfc. ■nil vertelt. Daar heeft hij gelijk in, maar de wijze waarop Lu- chino Visconti vanuit z'n rol stoel deze roman van Gabrie- le d'Anunzio in beeld bracht heft de film ver boven het gegeven uit. De rijke Tullio neemt het met de huwelijkstrouw niet zo nauw en als zijn verdrietige echtgenote Giulietta steun zoekt bij een beroemd schrij ver, besluit Tullio na lang aar zelen toch maar z'n minnares aan de kant te zetten en het opnieuw met zijn vrouw te proberen. Dan blijkt dat deze al twee maanden in verwach ting is... Verteerd van jaloezie maar ook beducht voor het schan daal tracht Tullio (rond de eeuwwisseling!) zijn echtgeno te te bewegen de zwanger schap te onderbreken, wat zij weigert Na de bevalling kijkt het echt paar niet meer naar de erfge naam om en tenslotte legt Tul lio in de overtuiging dat ook zijn vrouw niets van het kind wil weten de baby op een ijskoude kerstnacht op de tocht. Dan onthult Giulietta dat zij hem aldoor heeft voor gelogen om haar kind tegen hem te beschermen. Met tot in de kleinste details verzorgde decors, magistrale camera-instellingen en een steeds opgevoerd spannings veld na een rustig voortkabbe lend begin weet Visconti in de laatste film voor zijn dood nog eens te demonstreren met welk een visuele kracht hij een melodramatisch gegeven ver boven zijn niveau kan tillen. Een waardig slot van een car rière, die na de eerste neo-rea- listische film „Ossessione" in 1942 pas op latere leeftijd tot volle bloei kwam. MILO Troubadour Johanniek van der Molen veraangenaamt het eten in de Gaper. Giancarlo Giannini I l'innocente LIDO II - 18 empire des sens (18) met Tatsuya Fuji en Eiko Matsuda Regie: Nagisa Oshima Een zeker faam is de film „Het rijk der zinnen" van de Japanner Nagisa Oshima al vooruitgesneld toen diverse landen via de sensuur hard ingrepen om deze veredelde porno" uit de bioscoop te houden. Op de Utrechtse cinemanifestatie bleek echter dat onze filmkeuring bij nader inzien geen enkel be zwaar meer maakte tegen openbare vertoning. Gebasseerd op een ware geschiedenis uit 1936 laat Oshima ons in prachtige beelden zien hoe het meisje Sada zich aan haar meester Kichizo geeft en hem dan letterlijk niet meer loslaat Eten en slapen is er dan niet meer bij. Alleen maar de liefde bedrijven in allerlei vormen. Zo nu en dan laat Sada haar minnaar even alleen om aan een oude schoolmeester, wat bij te verdienen, maar dan moet je niet denken dat de man even van zijn rust profiteert De sado-masochistische spelletjes die het tweetal bedenkt om in nog 'grotere extase te geraken leiden tot de wurging - op eigen verzoek overigens - van de man, waarna Sada hem castreert We moeten er niet aan denken wat er van dit gegeven in Duitsland of Tirol terechtgekomen zou zijn. Oshima maakt er een erotisch ritueel van, ontdaan van de symbolen die zijn vroegere films voor de westerling vaak onbegrijpelijk maakten. Maar we kregen gewoon medelijden met de man, hoewel hij het grijnzend en intussen een sigaretje rokend blijkbaar niet zo vermoeiend vond als wij. Luxor: De wraak van de eenzame ruiter (18) met Fred Rbosahm, •Eva Cëmerys en Pierro Lulli. Regie: André Colbert. „Het is een keukenmeidenro man" zegt Tullio Hermil als hij aan het slot van „L'inno cente" het verhaal van het mislukken van zijn huwelijk aan z'n vroegere minnares LEIDEN - Het Amsterdams Volkstoneel brengt twee voorstellingen van „Gypsy" in de Leidse Schouwburg en wel op maandag 14 en din«aiag 15 maart. De voorstellingen beginnen om kwart over acht. De toegangsprijzen zijn 17,50 en f 7,50, f 8,75 (CJP-houders en 65-plussers) en f 16,50 en 6,75 (inschrijvers van K &0). „Gypsy" is de Nederlandse bewerking van de Amerikaanse musical „Gypsy Ro se Lee". Het stuk handelt over een ambi tieuze moeder, ex-striptease danseres, ac trice en schrijfster, die tracht van haar kinderen stenen te maken. Zij studeert met een groepje kinderen een avondvul lend programma in. Wanneer haar arties ten groter worden, is zij evenwel niet bij machte een nieuw nummer te creëren. De groep valt dan uit elkaar en „Gypsy Rose Lee" voelt zich doodongelukkig. De hoofdrol zou aanvankelijk worden gespeeld door Beppy Nooy, die het stuk eveneens mede in het Nederlands be werkte en de regie voerde. Twaalf dagen voor de Amsterdamse première stortte de bekende actrice evenwel in. In allerijl werd Mady Misset bereid gevonden de rol over te nemen. Neem een paar knappe acteurs en actrices, steek ze m mooie kleding, plaats ze in een fraai landschap en je hebt een film, moet regisseur André Colbert gedacht hebben toen hij aan „De wraak van de eenzame ruiter" of beter gezegd, „The vendetta of the lady in the tower" begon. Het verhaal doet er dan minder toe. Toch maakt het verhaal een belangrijk deel van de film uit Het is daarom storend dat het op enkele punten rammelt Zo wordt het de gehele film niet duidelijk in opdracht van wie de babys zijn verwisseld. Ook de titel „De wraak van de eenzame ruiter" is onduidelijk, maar daar kan Colbert niets aan doen. Hij noemde zijn film „The vendetta of the lady in the tower". En de toeschouwer merkt al in de eerste paar minuten dat daar niets te veel mee is gezegd. Het hertogdom Cambyse gaat in de film namelijk gebukt onder de terreur van een bepaald sadistische hertogin, Jeanne ge naamd. Zij verzint de meest afgrijselijke straffen wanneer haar onderdanen weigeren te doen wat zij zegt Ze blijkt er een kick van te krijgen wanneer ze de slachtoffers ziet lijden. Maar kwaad straft zichzelf. Wanneer de nood het hoogst is, is tevens de redding in de persoon van Frangois, de werkelijke erfgenaam van de Cabyses, die als baby met Jeanne werd verwisseld, nabij. STUDIO L'innocente (18). met Giancarlo Giananni in Laura Antonelli. Regie: Luchino Visconti.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7