Het Anker bindt Hazerswoudenaren Operastichting toont weinig fantasie ,,11 Matrimonio Segreto MAREDORP-OOST kan worden aangepakt TON MENKEN IJSBAAN In Vianen las men in 1796 bij het haardvuur de Leidse Courant SCHAATSACTIVITEITEN DAMES TRIMMEN SCHAATSMARATHON DISCO LIGHTSH0W The green hills of home: nog een echte try-out Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Van de week kreeg ik uit Vianen (een soort Zuidhol landse enclave op een Gel ders „schiereiland" tussen Lek en Linge) het bericht, dat bijna 200 jaar geleden aldaar de Leidse Courant al werd gelezen. De Haar lemse Courant trouwens ook, maar daar hebben wij verder nauwelijks enige binding mee. Ik kreeg zon der meer een knusse in druk, toen ik het bericht in het streekblad „De Vijfhe- renlanden" las. Bij werk zaamheden aan een pand in de Voorstraat in Vianen vonden werkzame bouw vakkers enkele exemplaren van bijna twéé eeuwen ou de kranten. De toenmalige lezers moeten gezellige en enigszins welgestelde lie den zijn geweest (per slot van rekening is er sprake van twee verschillende dagbladen, een dubbel- LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 MAART 1977- 3PAGINA 5 tegelijk ook wel nodig want de hele intrige wordt bijna voort durend in het kluchtige gehou den door middel van scènes vol verwikkelingen, misverstanden en pogingen tot opheldering, zo dat er niet of nauwelijks plaats was voor pure lyriek; pas tegen het slot van het tweede bedrijf kunnen er voor de heldin van het stuk een paar aria's vanaf, en dit is de overige spelers hele maal niet beschoren. Intussen wordt er flink de spot gedreven met de adel in de vorm van een opgeblazen graaf, een rijke burger die ook wel graag in de adelstand verheven wil worden, een ongehuwde tan te en een versmade bruid, die allen bijeen stof te over bieden tot vermaak. Dat het enigszins oppervlakkig is en blijft, ver baast niemand, het gegeven voor een luchtige opera hoeft niet diep te graven, maar dat de Nederlandse Operastichting zich er op een al te gemakkelij ke manier vanaf maakt, stelt teleur. Van dik hout zaagt men planken, maar twee en een half uur lang een summier gegeven met telkens dezelfde gebaartjes en effecten opdissen wordt ver velend. De directie van John Fisher was bijzonder teleurstellend; met ui terst trage tempi en ongenuan- ËaCITROËN NAM FRISSE DUIK De auto van een 53-jarige Amsterdamse belandde gister middag in het water van de Oude Singel in Leiden. De automobiliste had haar auto geparkeerd tegenover de Schouwburg. Staande naast de auto, die overigens van haar dochter was, constateerde zij dat hij iets te ver van de kant stond. Zij trachtte dit te verhelpen door de handrem van de auto af te nemen. Het lukte haar niet de rem opnieuw aan te trekken. De brandweer takelde de Citroën Dyane weer op het droge. LEIDEN Domenico Cimaro- sa hield er wel van een loopje te nemen met het menselijk ge beuren; dat kunnen wij althans afleiden uit zijn in 1792 ge schreven komische opera II Ma trimonio Segreto, een stuk in twee bedrijven dat een open hartig boekje open doet over persoonlijke drijfveren zoals geld en liefde, waaruit natuur lijk de nodige botsingen voort komen. De Nederlandse vertaling, die uitstekend afgestemd is op het muzikale ritme maakte het de toeschouwers mogelijk van meer te genieten dan alleen maar het zangaspect. En dat is ceerde spelopvatting wist hij veel gave momenten af te zwak ken tot nietszeggende. Het Mi- randakwartet, dat de instrumen tale begeleiding verzorgde, hield er ook niet een al te fijnzinnige opvatting op na. Waarschijnlijk zijn alle gebreken die aan deze voorstelling kleven te wijten aan een tekort aan voorbereiding. In ieder geval was het in zijn ge heel een productie die door ste reotiepe patronen in decor, re gie en aankleding beheerst werd, terwijl we van de Neder landse Operastichting over het algemeen toch wel een beetje fantasie kunnen verwachten. Paula Koning LEIDEN De uitvoering van het verbeterings- ontworpen dat tevens voorziet in de aanleg vani plan voor Maredorps-oost zal nu niet lnag meer enkele verkeersdrempels. Het parkeren zal verder op zich laten wachten. De nota „Maredorp in de worden geregeld met een verschuiving naar par- j steigers" is gistermorgen als definitief verbete- keeraccommodatie voor bewoners en kortparke- ringsplan aan staatssecretaris Schaefer van volks- rende bezoekers van winkels, huisvesting aangeboden. De oostrand van de Pelikaanstraat zal bebouwd De belangrijkste punten uit de nota zijn: worden met woningen boven kantoren of sho- De Lange Mare en de Stille Mare zullen in de wrooms. Zo mogelijk zal bij de ontwikkeling van toekomst weer opengegraven worden. Wanneer dit dit plan tevens bezien worden of ter plaatse van werk uitgevoerd kan worden staat nog niet vast de Overdekte woningen kunnen komen. omdat dit afhangt van de subsidiemogelijkheden Het Havenplein gaat er gezelliger uitzien. Het en de uitkomsten van het nog te voeren overleg, is de bedoeling dat dit plein geen taak meer krijgt Vrijwel alle overleginstanties waren enthousiast voor het autoverkeer en dat aanlegplaatsen voor over dit plan. boten worden gemaakt. Daarmee hoopt de project- Het kaalslaggebied bij de Mirakelsteeg gaat groep te bereiken dat het oostelijk deel van de bebouwd worden met woningen in de sociale Haarlemmerstraat niet afsterft als winkelgebied, sector. De projectgroep heeft een paar alternatie- Het complex woningwetwoningen aan de Gre- ven ontwikkeld waar de gemeenteraad een princi- venstraat en Druckerstraat zal in de komende pekeuze uit kan doen. Daarna kan het gekozene jaren worden gerenoveerd. Binnenkort zal een in samenwerking met „Werkmans Woningen" na- bewonerscommissie worden samengesteld om het der worden uitgewerkt. Eind volgend jaar kan met plan verder voor te bereiden. de bouw begonnen worden. Nog dit jaar zal een ontwerp-bestemmingsplan De projectgroep zal pogingen in het werk stel- worden gepresenteerd met beschermende maatre- len om de verbetering van verhuurde particuliere gelen. Hierbij wordt vooruitgelopen op de aanwij- woningen van de grond te brengen. Bij ernstig zing van de binnenstad tot beschermd stadsge- achterstallig onderhoud kunnen eigenaars aange zicht Verder zullen grenzen aan de groei van schreven worden om de nodige voorzieningen aan winkels, cafe's en pakhuizen worden gesteld en te brengen. Zoveel mogelijk zal gebruik gemaakt zal de woonfunctie positief worden vastgelegd met worden van de nieuwe wettelijke mogelijkheden, een duidelijke voorkeur voor gezinsbewoning. Het In het bijzonder in de Jan Vossensteeg, de Claren- splitsen van oude panden in veel kamertjes of steeg, de Voldersgracht en diverse andere stegen appartementen zal aan banden gelegd worden. is een geconcentreerde aanpak van dit probleem Het speelterreintje aan de Van der Werfstraat nodig. zal ogeknapt worden en een nieuwe functie krijgen De Noord- en Zuid Rundersteeg zullen aan een als daaromheen nieuwe woningen worden ge- pleintje komen te liggen. De projectgroep stelt bouwd en de pakhuizen aan de Hekkensteeg ver- voor een paar panden aan de Jan Vossensteeg af vangen gaan worden door huizen. te breken om dit gebied een nieuwe impuls te Voor de hele wijk is een verkeerscirculatieplan geven. k Bent u al wezen schaatsen deze winter? KOM NAAR DE TON MENKEN IJSBAAN Openingstijden als omschreven Elke dinsdag- en donderdagmorgen Elke vrijdagavond vanaf 20.30 uur Elke zaterdagavond SCHAATS Openingstijden. GROETEN 07.00-12.00 uur TON MENKEN 13.30-17.00 uur Vondellaan 41, Lelden 19.00-22.00 uur Tel. 769344 j LEIDEN De Mimegroep Waste of Time gaf gisteravond in het i LAK-theater, ondanks ernstige subsidie-moeilijkheden, waarin het gezelschap zich bevindt, een try-out van alweer hun vijfde produc- tie: „The green hills of home". Centraal thema van het stuk: i evenwicht en het uit evenwicht raken. Nu wordt zo'n Waste of Time I productie wel als mime theater I aangekondigd, maar een typisch I kenmerk van dit soort voorstel- j lingen is, dat naast grote aan dacht' voor de beweging, ook veel zorg wordt besteed aan licht, geluid en décor. Vooral dat laatste heeft een eigen func tie binnen het geheel van de voorstelling. Gisteravond bleek dat het duidelijkst uit de moge lijkheid om een deel van de vloer van het verhoogde podium te gebruiken als twee grote, traag bewegende wip-waps. Natuurlijk waren er gisteren ook weer veel herhalingen van bewegingspatronen, waarvan sommige een grote mate van oefening, ingespeeldheid èn ver-: trouwen op elkaar vereisten. Van die ingespeeldheid kon in deze tryout nog niet al te zeer sprake zijn. Al die bewegingspatronen draaiden, voorzover ze duidelijk waren als beeld of voorzover men ze kon begrijpen, inder daad rond het thema evenwicht, gelijkheid, rust, onrust, ongelijk heid en uit-balans-zijn. Inciden teel boeiden scènes of delen er van zeker, vooral wat betreft de vorm, maar in het grote geheel waren duidelijke lijnen, een ste vige spanningsopbouw of een boeiende inhoud afwezig. Een probleem met dit soort theatervoorstellingen is de be reidheid van de toeschouwer om mee te gaan in het gebeuren. Doorgaans eist het visuele zo'n concentratie van de kijker, dat hij, indien hij bereid is die op te brengen, na afloop altijd wel het gevoel heeft iets te hebben meegemaakt. De kritische af stand is er niet meer en kan er ook niet meer zijn. Maar dat betekent ook, dat voorstellingen als „Green Hills of home" zich bijna aan de beoordeling ont trekken. Want oordeel is af stand, dat is: te weinig bereid heid om mee te gaan. Paul van der Plank Pichegru de bevroren rivieren was overgetrokken om de „Oranje-kliek" en de regenten mores te leren en de weg te effenen voor de Bataafse Re publiek. De Leidse Courant (een befaamde naam, die na de eerste helft van de 19e eeuw pas in 1909 weer werd overgenomen door een stel katholieke, zich bewust gewor den doordouwers) werd toen gedrukt bij „Anthony de Klop per en Zoon op de Breede Straat". Steeds die eenvoudige kop bovenaan: Leidse Cou rant". De Haarlemmers waren toen al progressiever en ze vermeldden onder het aloude hoofd: „Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap", een leuze, die onder de vrijheidsboom tot bloei was gebracht. Napoleon was toen nog maar een veelbe lovend generaalt je. Nieuws en advertenties wer den in die dagen neg zeer compact op een klein formaat (22 x 37 cm.) bij elkaar ge bracht. Om ruimte te sparen op de vier pagina's werden dwarskolommen geplaatst. Je kreeg dus wel waar voor je geld; wit in de marge bestond nauwelijks. Tekeningen of ver sieringen komen nog in het geheel niet voor. Maar wat er stond, was wel overrompelend. Afgezien van de beschreven banketten aan Europese hoven en het opdrijven van Barbe- rijnse piraten, geeft een adver tentie als de volgende wel te denken: „Den 12 April 1796, is het jongste ZOONTJE van JAN KOPS te Leiden, ruim twee jaaren oud, aan een on- verwagt Toeval overleeden". En dan over prijzen gespro ken: „Te Huur. Een zeer logea bel HUIS en ERVE, met fraaye Tuin. Huur 375 per jaar". Dat stond in die Leidse Cou rant van 14 april 1796, toen mijn betovergrootvader kuiper was te Amsterdam en mijn achtergrootkleintante stiekem werd gedoopt in een „room- sche statie". Soms voel ik, dat dit allemaal toch wel in mijn bloed zit. Toch moeten het in die na-revolutionaire jaren in Vianen gezellige avonden zijn geweest. Je kon op een rustige manier „bij blijven", ofschoon ook toen het lont bij het kruit vat werd gehouden. V schoorsteen. Dat was toen nog geen teevee-kijken, maar in de gloed van het vuur op de hoogte blijven van gebeurtenissen en ont wikkelingen die vaak enke le weken tevoren al hadden plaatsgevonden. Hoe zouden die voorvaderen - zo mag je ze toch wel noemen - de buitenwereld op zich heb ben len afkomen? Heel anders en vertraagd, dat is wel duidelijk. De gevonden kranten werden uitgegeven in het jaar 1796, een jaar nadat Een paar publikaties in deze krant (en in een andere) hebben de indruk gevestigd, dat het kath olieke leven in Hazerswoude Rijndijk een aflopende zaak zou zijn. Moeilijkheden met twee koren, die moesten samensmelten, afdankertjes van een rijk Rooms leven bij een veiling rond de St. Michaels- of Zwaantjeskerk. Heel veel goede Hazerswoude- naars hebben zich toen verslikt in wat ik dacht „speelse" gedachtengangen over een zich ver nieuwende parochiebeleving in de gemeenschap van de H. Michael en St. Bernardus. Ik heb toen geschreven over kosters als „afdankertjes", omdat in het hele land de echte kosters aan het uitsterven zijn. Ook religieuze gebruiksvoorwerpen raken in een groot deel van de wereld in vitrines terecht. Ook in Hazerswoude. Maar juist in Hazerswoude is men, zoals blijkt, bezig met een „reveil" dat bijzonder vruchtbaar aan het werken is. I Ik was gisteren bij mevrouw M. J H. J. Rijkelijkhuizen-Van Vel- bestuurslid van de werk- groep Liturgie, één van de hon derden Hazerswoudenaars die zich voor een voortgaand kerke lijk leven in deze gemeente in zetten. in welke commissie ook. „Wat ons erg naar getroffen heeft", aldus mevrouw Rijke- lijkhuizen, „was een opmerking alsof wij onze twee kosters zou- l den hebben afgedankt. Niets is minder waar. Dat is gewoon te belachelijk. Koster Akerboom is pas 72 jaar geworden en heeft een 55-jarige praktijk achter de rug. Hij bleef zolang de Zwaan tjeskerk er nog was. Nu is het voor hem welletjes, al helpt hij ons nog steeds met de begelei ding. Deze man is dus bepaald niet afgedankt, maar op een na tuurlijke wijze „afgevloeid". Hij is eindelijk eens 's zondags thuis bij de kindern. Dat is ook wat waard. Er mocht van het bisdom Rot terdam geen nieuwe koster wor den aangesteld, omdat in hel nieuwe ontmoetingscentrum Het Anker geen emplooi genoeg is voor een koster. Dat zou een te kostbare zaak worden. De kos ter van de Scheepjeskerk, broe der Liborius, is evenmin afge dankt. Hij heeft zolang zijn diensten kunnen verlenen, maar hij is lichamelijk gehandicapt en hij vindt het erg genoeg dat hij niet meer fit genoeg is om te blijven volhouden. Aan de Scheepjeskerk is nog wel een behulpzame kracht, de heer Jac. Mens, die de zaken (grote tuin, kerkhof enz.) bijhoudt Voor het overige heeft de parochiege meenschap, in de vorm van een liturgische commissie, de taken van de kosters overgenomen. Per week is dat enkele uren werk, dat graag door niet weini gen wordt overgenomen. Ik heb bij mevrouw Rijkelijk- huizen eigenlijk alleen maar te doen gehad met die werkgroep Liturgie: het voorbereiden van de lectoren dienst, de doopvie ringen (voorbeeld voor veel an dere parochies), het verzorgen van de „time table" voor de misdienaars en acolieten, be sprekingen met de verschillende koren, het verzorgen van de li- abonnement lijkt mij hier waarschijnlijk). Want waar werden de oude couranten gevonden? Op de boven verdieping van een uit de 17e eeuw daterend huis, tussen stenen en planken, in de nabijheid van een turgische kleding en nog veel meer andere zaken. Je kunt er eigenlijk heel lang over praten, maar de mensen van die Rijn- dijkse parochie, heb ik wel ge merkt, maken zichzelf volkomen waar. In Het Anker een bloem van fris gemeenschappe lijk leven in alle opzichten gaat het prima. Ook de oudere gevestigde Hazerswoudenaars gevoelen zich er wél bij. Me vrouw Rijkelijkhuizen: ,,'s Zon dags komen we niet zelden stoe len tekort. En dan die crèche tijdens de mis van kwart over elf: de kinderen willen vaak niet eens meer mee naar huis met papa en mama, want ze hebben het er best naar hun zin." Het Anker ontwikkelt zich tot een onmisbaar centrum. Het be houdt de eerbied tot het Rijn- dijkse verleden, met de kerk schatten die zijn overgeleverd en nog steeds meer warmte wor den omgeven. De „dagkapel" is artistiek en praktisch een erg gelukkige samensmelting van „toen" en„nu". Een soort „brug" die in het gehele „verankerde veelzijdig functionerende ge bouw terug te vinden is. Men mag het „verleden" laten dro men, maar de toekomst is be langrijker. De christenen van Hazerswoude weten er gelukkig Mevrouw Rijkelijkhuizen in de kapel van „Het Anker" wel raad mee; kijk maar naar „Het Anker" dat naar mijn smaak „tien vliegen in één klap" slaat. Ruim 3200 parochianen zijn erbij gebaat en nog een heel stel „anderen" ook. Wat mevrouw Rijkelijkhuizen en andere Hazerswoudenaars maar willen zeggen: „het paro chiële leven floreert hier." „Het is hooguit jammer, dat een paar mensen het er niet helemaal mee eens zijn. En dat zijn nu juist de enigen die hun stem laten horen. Dat vind ik weieens jammer", verzucht mevrouw Rijklijkhuizen, die zich met de meeste overige mensen van michael en Bernardus hele maal inzet voor een verder le ven van een gelovige en samen hangende eenheid: „U ziet nu zelf, hoe fijn we het hier heb ben.."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5