JDe Bolster wil apanden aan Vliet met harde hand "ontruimen Leiden krijgt 10 miljoen Bewoners „Groenoord" willen op korte termijn verkeersvoorzieningen wimm mlm „.DWANGBEVELEN EN - INTIMIDATIES VOOR BEWONERS Pleidooi voor fietsvoorzieningen Lammenschansplein Woningwet doorkruist massage-praktijk MARKTEN VRIJDAG 11 MAART 197? I.EIDSE COURANT PAGINA 3 Ntaj Twee van de woonhuizen aan de Vliet, recht tegenover het voormalige Sijthoff-complex. appei (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het slopers- en straatma- kersbedrijf van de gebroeders De Bol ster uit Leiden wil de bij het voorma lige Sijthoff-complex behorende wo ningen aan de Vliet en de Molensteeg opeesi vóór de restauratie en renovatie ver- ouwoé kopen en is bezig daartoe de huidige bewoners met harde hand uit de hui zen te werken. Volgende week dienen voor de arrondissementsrechtbank in Den Haag vier korte gedingen tegen de zittende huurders, waarin de on middellijke ontruiming van de huizen wordt gevorderd. Met een ontrui- jjja raingsvonnis in de hand kan De Bol- ster een hogere prijs voor de panden Defer,^en dan wanneer deze verhuurd (S) VP zouden worden verkocht. 23.03 De betrokken panden, voor de helft Vnigotaan de Vliet en voor het andere deel J Pan«aan de Molensteeg, werden vorig jaar door het slopersbedrijf voor 1,4 mil- m joen gekocht tegelijk met het complex van de voormalige Sijfhoff drukkerij en aan de Doezastraat. Een deel van dit complex is inmiddels doorverkocht aan de Nederlandse Credietbank, die een ier een filiaal in zal vestigen, e eenl Voor de rest van het fabriekscomplex >py mj liet De Bolster door de Leidse archi- en ij tect Meindert Barkema een plan ont werpen, dat voorziet in het verbouwen tot een aantal appartementen en kunstenaarswoningen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van De Bolster deze - tamelijk luxuieuze - apparte menten als eerste te bouwen en in de tweede fase de bij het complex beho rende huizen op te knappen. Intussen lijkt het slopersbedrijf echter een an dere mening toegedaan, gezien het feit dat de bewoners van deze huizen al maanden lang zijn bestookt met aan zeggingen dat zij hun woning dienen te verlaten. Dat geschiedt onder het mom van „in belang van hun eigen veiligheid": de Bolster zou - gezien de bouwvallige staat van de panden - niet langer voor de veiligheid van de bewo ners willen instaan. Intimidatie In werkelijkheid lijkt er iets anders achter deze aanmaningen schuil te gaan. De Bolster voert tegenover de bewoners aan dat zij hun huis moeten verlaten om de renovatie ter hand te .kunnen nemen. Intussen heeft hij al een van de bouw vallige panden verkocht voor 120.000 gulden en een ander voor 80.000 gul den, zonder er een spijker aan te vertimmeren. Dat het slopersbedrijf in werkelijkheid andere bedoelingen met de huizen heeft dan het voorgeeft blijkt verder uit het feit dat in de herfst van het vorig jaar betaalde huren steeds werden teruggestort, kennelijk om te suggereren dat de bewoners er illegaal zouden zitten. Ook kregen zij enkele malen enige potige kerels aan de deur die uitda gend op de kozijnen gingen zitten en de bewoners zinnen toeschreeuwden als: „Je gaat er op 1 september uit of ik zal je wel even helpen". In de Molensteeg zouden medewerkers van De Bolster zelfs goten hebben vernield. Toen de bewoners daarop een kort geding tegen de sloper aan spanden kwam een gehaaste toezeg ging dat de zaak gerepareerd zou wor den. Dat gebeurde ook, maar enkele weken later kwamen de eerste schrif telijke ontruimingsaanmaningen bij de bewoners binnen. Ontruimen De bewoners werd gemaand voor 1 februari hun woning verlaten te heb ben. Toen zij De Bolster lieten weten recht te hebben op huurbescherming werd deze datum weer een maand opgeschoven. Intussen heeft de firma de bewoners voor de rechter gedaagd om hen te dwingen de huizen te verla ten. Van het verweer dat sommigen van hen over een huurcontract en een woonvergunning beschikken, schijnt het slopersbedrijf zich weinig of niets aan te trekken: „Daar heb ik niets mee te maken", werd hierop opge merkt. De Bolster eist nu binnen 24 uur afgifte van de sleutels van de betrokken woningen. Officieel om met de renovatiewerkzaamheden te kun nen beginnen, maar intussen zijn voor de meeste panden al potentiële kopers komen opdagen. Met de zittende be woners is nimmer over vervangende huisvesting gesproken. Toen sommi gen van de huurders uit eigen bewe ging informeerden of zij hun woning zelf konden kopen werden van de kant van het slopersbedrijf „belache lijk hoge prijzen" genoemd. Krakers Gevraagd naar commentaar lopen de reacties van de gebroeders De Bolster enigszins uiteen. Een woordvoerder van het bedrijf zei zich niet bewust te zijn een andere dan de normale weg gevolgd te hebben. Volgens hem zijn de bewoners van de betrokken panden krakers die er zonder enig recht zitten. Ze zouden indertijd met Sijthoff heb ben afgesproken de panden te verla ten zodra deze ze zelf nodig zou heb ben. Bij de koop zou er voorts bedon gen zijn dat de panden leeg zouden worden opgeleverd. Overigens wees deze woordvoerder erop dat de zaak in handen van een advokaat was gege ven en volgende week in kort geding zou dienen. De gebroeders De Bolster zelf zeggen niets van een rechtstzaak af te weten. „We hebben nog helemaal niets ge daan en zijn ook niets van plan", aldus de heer J. de Bolster. Hij sugge reerde zelfs dat de bewoners nog niet direct hun woning zouden moeten verlaten. Van gerechtelijke stappen is volgens de heer De Bolster geen spra ke, hoewel de griffie van de recht bank in Den Haag desgevraagd de tijdstippen van 4 aangespannen korte gedingen meedeelde. Van het afstoten van de panden aan de Vliet en de Molensteeg, waarvan er enkele op de monumentenlijst staan, is volgens De Bolster evenmin sprake: „Ik ben er zelf nog niet in geweest. Ik weet helemaal van niets en als ik 't wel wist zou ik het heus wel zeggen", was de reactie van De Bolster. „En als ik ze eruit zou willen zetten, dan heb ik daar mijn mensen wel voor..." LEIDEN De wijk Groenoord (nabij de Groenoordhallen) wacht met ongeduld op een bestemmingsplan voor de wijk dat een einde moet gaan maken aan de huisvestings- en verkeersproblematiek, dat bleek gisteren op een bewonersbijeenkomst in clubhuis „Groe noord" aan de Haarlemmerweg. De aanwezige wethouders Waal (verkeer) en Verboom (volkshuisvesting) kregen een spervuur van vragen te verwerken in een eivol clubhuis, dat bij lange na niet groot genoeg bleek om de geanimeerde „Groenoorders" te bevat ten. Veel waarde werd er gehecht aan noodvoorzieningen tot de komst van een bestemmingsplan, vooral ten aanzien van de volgens de bewoners onveilige verkeerssituatie. Vóór de vergadering maakten beide wethouders eerst een wandeling door „Groenoord". klaarde toen iemand hem vroeg of „Groenoord" geen voorrang kan krijgen dat er meer stads delen zijn die op een bestem mingsplan wachten. Wethouder Waal (tweede van links) en wethouder Verboom (vierde van links) in gesprek met een van de wijkbewoners. Vervolgens werden de bewoners in staat gesteld hun grieven aan de twee stadsbestuurders ken- De discussie spitste zich vooral baar te maken. Wethouder Ver- toe op de verkeersproblematiek, boom wees op de noodzaak van die volgens de waarneming van een bestemmingsplan, maar ver- de bewoners zeer ernstig is. Be halve dat onder meer voor de kinderen werd gevreesd ver klaarde één der bewoners dat als gevolg van zwaar verkeer scheuren komen in de huizen. Met wethouder Waal werd afge sproken op korte termijn een plan te maken voor de aanleg van verkeersdrempels om het enthousiasme van het verkeer wat in te dammen. Ook op de straatverlichting werd door bewonerskritiek geuit. Eén der bewoners ken merkte de zwakke uitstraling van de lantaarnpalen zelfs als „op z'n zachtst gezegd prehisto risch". Wethouder Verboom wenste echter geen toezeggingen op korte termijn ten aanzien van dit „schemerige" probleem te doen. SCHAEFER VERDEELT POT STADSVERNIEUWING (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Staatssecretaris Schaefer (stadvernieuwing) heeft Leiden een bedrag van 10 miljoen toegezegd uit de interim-saldo regeling voor de stadsvernieuwing. Van dit bedrag moet een derde deel in 1977 wordeh uitgegeven. De rest mag over de daar op volgende jaren worden uitges meerd. De toezegging van Schaefer betekent meer dan een verdubbeling yan het geld dat Leiden thans op jaarbasis aan de stadsverbetering uit leeft De staatsecretaris kwam met zijn toe zegging tijdens een gisteren gehouden gesprek met de wethouders Waal en Verboom op zijn ministerie. Zoals wij vorige week woensdag al meldden stond toen in principe al vast dat Leiden volop van de saldoregeling kan profiteren. Het gaat hier om een pot van totaal 100 miljoen gulden voor de stadsvernieuwing die naast Leiden ten goede zal komen aan Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Gronin gen. Het geld zal besteed moeten wor den aan bepaalde geconcentreerde projecten in stadsdelen die de gemeen teraad moet aanwijzen. Hier moet dan een soort van „visitekaartje" op het stadsverbeteringsgebied ontstaaa Het extra geld betekent (ook voor Leiden) een bijzondere stimulans op het gebied van het stadsherstel. Vol gens de verantwoordelijke wethouder Waal is het een totale verruiming voor Leiden, -die aan vele stadsdelen ten goede zal kunnen komen, omdat met deze extra steun weer geld vrij kan komen op andere gebieden. Met name zaken die door het chronische geldge brek in Leiden tussen wal en schip dreigden te vallen, zullen dankzij dit geld mogelijk toch nog kunnen wor den uitgevoerd. De bijdrage van 10 miljoen laat de financiële positie van Leiden overi gens onverlet. De andere subsidierege lingen zullen onverkort blijven gelden. Voor wat de besteding van de 10 miljoen betreft moet eerst door de raad een besluit genomen worden. Maar wethouder Waal stelde gisteren al dat het geld met name zal worden aangewend ten behoeve van riole ringswerkzaamheden, v herbestratin gen, bouw van club- en buurthuizen en bijzondere openbare werken, die thans niet of nauwelijks subsidiabel zijn. Welke wijken al eerst van dit geld zullen profiteren zal de gemeenteraad Geen lobby Wethouder Waal zei dat er geen spe ciale lobby in Den Haag is geweest om het geld voor Leiden binnen te krij gen. De staatssecretaris heeft een ambtelijk advies overgenomen om Leiden in de prijzen te laten vallen. Volgens de wethouder zou het feit dat Leiden tot de steden behoort die op dit terrein al bezig zijn, overigens wel in zijn voordeel hebben gewedt Luisterliedjes In het café De Twee Spieghels aan de Nieuwstraat treedt zondagmiddag Fred Willems op. Hij brengt een aantal Neder landse luisterliedjes ten gehore, waarbij hij zichzelf met z'n gitaar begeleidt. De toegang is gratis en het optreden begint om 15.00 uur. Auto's Met een show van gebruikte auto's en een van nieuwe modellen opent de Toyota-dealer Vlasveld deze en volgende week zijn nieuwe garage en showroom aan de Haarlemmer weg, naast de Groenoordhallen. Eigenlijk had de verhuizing van de Waldeck Pyrmontstraat in Leiden-Noord naar de nieuwe behuizing aan de Haarlemmerweg al rond 3 oktober van het vorig jaar een feit moeten zijn, maar de ambtelijke molen van het Stadhuis maalde minder snel dan Vlasveld had gehoopt: pas begin januari kreeg hij de benodigde vergunningen om het pand waarin vroeger Houtwerf Keu kens was gevestigd in een garagebedrijf om te toveren. Nu het eindelijk zover is, houdt Vlasveld volgende week donder dag vrijdag en zaterdag open huis. De Biesbosch De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt woensdag 16 maart een bijeenkomst in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. De heer A. de Groot houdt een lezing over „De Biesbosch". De bijeenkomst begint om acht uur. Wandelvereniging „Willen is Kunnen" houdt 18 maart en 1 april een bingo-avond in café-restaurant ,,'t Parlement". De bingo-wedstrijd begint om acht uur. De kosten zijn f 0,50 per ronde. UDO De heer H. Swaak legt aan het einde van het voetbalseizoen zijn werkzaamheden als trainer van voetbalvereniging UDO neer. Hij heeft drie jaar de jeugd en twee jaar de senioren getraind. LEIDEN De Eerste Neder landse Wielrijdersbond heeft bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gepleit voor het aanbrengen van betere fiets voorzieningen op het Lammen schansplein in Leiden. Op het Lammenschansplein moeten fietsers onnodig omrijden en re gelmatig oversteken, hetgeen vaak tot gevaarlijke situaties leidt De werkgroep „Fiets" stelt GS voor op verschillende delen van het fietspad rond het plein tweerichtingverkeer toe te staan. Met name door het open stellen van de westelijke fiet spad op de Trekvlietbrug voor fietsverkeer in twee richtingen wordt het aantal keren overste ken van drie tot een terugge bracht voor het geval de fietser van de Rooseveltstraat naar de oostzijde van de Lammen- schansweg wil. Het fietspad van de Kanaalweg naar de Lammebrug zal even eens een tweerichtingsverkeer moeten krijgen. Het noordelijke fietspad op deze brug zal moe ten worden opengesteld. Dit om een veiliger situatie te krijgen, nu blijkt dat de onderdoorgang aan de oostzijde van de Lamme brug niet volledig wordt benut LEIDEN „Ik wil er zo uitgaan, mits ik een redelijk alternatief aangeboden krijg", dat stelde mevrouw I. Avis-Belzer, fysio-thera- peute, gistermiddag op de vergadering van de commissie voor beroepschriften. Mevrouw Avis was namelijk in beroep gegaan tegen de beslissing: van het college van b. en w. om haar geen vergunning te verlenen om haar praktijk fysio-therapie uit te oefenen in het pand Vondellaan 62. Dit omdat het pand als gevolg van de praktijkvestiging woonruimtebestand zou worden onttrok ken en er derhalve sprake zou zijn van overtreding van de woningwet Een woordvoerder van de gemeente stipte dit nog eens aan in zijn betoog. Wel gaf hij toe dat er met betrekking tot het woningwet-arti kel 56 moeilijkheden zijn, onder meer nog in verscheidene andere gemeenten. „Over de juiste toepassing zal de Staatssecretaris nog met de betrokken gemeenten overleg voeren", aldus de woordvoer der. Een ander aspect dat bij de behandeling van het beroep ter sprake kwam was dat van de noodzaak om de praktijk fysio-therapie juist in het pand Vondellaan 62 te doen laten plaatsvinden. Volgens mevrouw Avis zijn er echter geen betaalbare alternatieven voor het door haar gekochte pand aan de Vondellaan. De huurprijs zou in alle gevallen te hoog liggen om de praktijk rendabel te maken. Geopperde alternatieven waren: gezondheidscentrum Merenwijk, Stichting Zomerland en „Muiderkring". In verband met de „noodzaak" van de vestiging vroeg mevrouw Avis zich nog af of het belang van 350 behandelde mensen per week niet groter is dan de potentiële woonruimte op de begane grond en eerste verdieping van het pand. VEEMARKT UTRECHT (10 maart) Aanvoer 4446, weekaanvoer 4791. 915 runderen, 3 vette kalveren. 118 graskal veren, 1819 nuchtere kalveren, 1503 schapen. 60 lammeren, 28 bokken en Ïieiten en 700 slachtrunderen. Prijzen in guldens per kg): slachtkoeien extra kwal. 6,70-7,35, 1e kwal. 6,30-6,90, 2e kwal. 5,30-5,95, 3e kwal. 4,80-5,10, stie ren 6,40-7,60, worstkoeien 3,00-5,00, nuchtere kalveren 1,40-1,70. Prijzen (in guldens per stuk): melk- en kalfkoeien 1600-2000, kalfvaarzen 1400-2450. vare koeien 1250-2250, pinken 825-1400, stieren 16504000. graskalveren 550 950, nuchtere kalveren 4070. nuchtere kalveren voor fok en mesterij zwartbont 185-325 en roodbont 280-425, vette schapen 175-215, ooi met 1 lam 300 325, ooi met 2 lammeren 400-425. gei ten 30-95.0verzicht (resp. handel en prijzen): slachtrunderen vlot aflo pend, melk- en kalfkoeien rustig stabiel, jongvee redelijk vast. nuchte re kalveren kalm prijshoudend, nuch- tere kalveren voor fok en mesterij willi ger hoger, schapen en lammeren rustig vast. geiten rustig stabiel. EIERPRIJ2EN BARNEVELD (10 maart) Coop. Veluwse eierveiling Aanvoer 5.828.880 stuks (volgens veilinglijst 2.021.400 stuks), stemming vlot Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 50 gram 14,12, 55 gram 16,73. 60 gram 17.57. 65 gram 17.78-18.72. Eierveiling Bameveld: aanvoer 859.440 stuks, stemming vlot. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 51-52 gram 15,03, 56-57 gram 17.02-17.07. 61-62 gram 17,70 en 66-67 gram 11,01-18.11. Eiermarkt: aanvoer ca. 1.600 000 stuks, handel zeer vlot. Eieren van 48-54 gram 14,20-16,60 per 100 stuks, kg-prijs 2.96- 3,07, 57-61 17,60-18.20 kg-prijs 3,09-2,98 en 64-67 gram 18,50-19.00 kg-prijs 2.89- 2,84.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3