Gegijzelden in Washington vrij 2 bange dagen voor jeiden: tien miljoen roor stadsvernieuwing Acties dreigen bij streekvervoer ervolging mwers in jememe <EZOEK r Nederland met Pasen tjokvol met toeristen Tsjechische actrice richt noodkreet tot collega's Scidóc (Bouïa/nt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Vrijdag 11 maart 1977, 67e jaargang no. 20680 Elsink Henk Elsink met „Totenmetnu" op Ned. II om 21.15 uur. Om 20.25 uur De Jordaches en om 22.50 uur TROS-sport met auto coureur Boy Hayjes. Ned. I om 19.35 uur Een van de acht en om 23.00 uur Als de nood aan de man komt (3 en slot). Zonnige perioden Zonnige perioden en later op de dag kans op een bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 10 graden. Morgen: zon: 7.02-18.39. Maand LK 2.02-10.48. Schev. hoogw.: 7.33-20.06. Laagw.: 3.15-15.46. ïermerhorn :rleden een onzer verslagge- tLEM. Gisteren is op ige leeftijd in Haar- verleden professor ir. chermerhom, minis- esident van het eer- na-oorlogse kabinet lini 1945 tot juli 1946. ssor Schermerhom is jr geworden, rematie zal in stilte ren, de as zal in het Ihollandse Stompeto- le geboorteplaats van erledene, worden bij- ssor Schermerhom, in de TH te Delft zijn ieursdiploma behaal- eft vooral bekendheid gen in de Indone'sie- ie. Hij was voorstan- 'an het zo snel moge- jnafhankelijk verkla- /an deze voormalige rlandse kolonie, ijn aftreden als pre- van het eerste na-oor kabinet in juli 1946 de overledene tussen en 1947 op als voorzit- an de Commissie-Ge il voor Nederlands In- Daarna was hij enige voor de PvdA lid van weede Kamer en ver- •ns van de Eerste Ka- tot 1963. RAREST (AP) Pre- lt Ceausescu van Roe- lë heeft gisteren aan- ndigd dat hij de archi- :n en bouwers van en- moderne gebouwen door de aardbeving ingestort gaat vervol- Zij worden beschul- i van het overtreden [technische bepalingen kalatigheid door de ge wen niet zo sterk te ten dat zij de aardbe- r hadden kunnen door- n iren werden nog vier onen uit de puinhopen d, nadat ze ruim 130 van de buitenwereld sloten waren geweest. (Van onze correspondent Bert van Velzen WASHINGTON De gijze lingsdrama's in Washington zijn vreedzaam beslecht. Na veertig uur te hebben gezweefd tussen leven en dood hervonden 134 gijzelaars hun vrijheid. De Hanafi-terroristen, die onder leiding van Haamas Abdoel Khaalis woensdag aan een hei lige wraakoorlog begonnen, zijn gearresteerd. De vrijlating van de gijzelaars kwam in het holst van de nacht, kort voor en na twee uur middernacht (plm. 8 uur Ned. tijd) Volgens een politiecommissaris van Washington was er geen compromis met de terroristen Vanmorgen tegen negen uur Ne derlandse tijd werd er al een begin gemaakt met het in offi ciële staat van beschuldiging stellen van de terroristen. De aanklacht die tegen Khaalis is geformuleerd is gewapende ont voering. De terroristen worden niet beschuldigd voor de dood van de 24-jarige radioverslagge ver Maurice Williams, die woensdag door een kogel werd gedood. Williams was de enige die als gevolg van de gijzelings-- drama's in Washington het le ven liet Terwijl de klokken van een kerkgebouw in het hart van Washington begonnen te luiden werden de gijzelaars in drie stadsbussen kort na acht uur Nederlandse tijd naar zieken huizen vervoerd om daar me disch te worden onderzocht. De capitulatie van de negen le den van de Hanafisectie kwam tot stand na een grootscheeps diplomatiek onderhandelingsof fensief, waaraan werd deelgeno men door de ambassadeurs van Egypte, Iran en Pakistan. Het zijn vooral deze ambassadeurs geweest die Khaalis ervan heb ben kunnen overtuigen dat de leer van de islam in wezen vreedzaam is. Om even over half acht Neder landse (ijd kondigde de ambas sadeur van Iran aan dat de gijzelaars bereid waren te capi tuleren. Tien minuten later be vonden de terroristen zich in handen van de politie. Een tot dusverre onbekend aantal per sonen, dat zich in het stadhuis op korte afstand van de terro risten had verschanst in kanto ren en kasten, verliet eveneens het gebouw. Zij werden tijdens de aan hun bevrijding vooraf gaande veertig uur van voedsel voorzien door middel van een mand die met een koord uit het venster werd neergelaten. Hun aanwezigheid in het stadhuis was geheim gehouden om te voorkomen dat ook zij in han den van de Hanafigroep zouden vallen. mm (Van onze parlementaire redactie) (10 miljoen). In totaal zit er 100 miljoen in V HAAG Staatssecretaris Schaefer de pot. Volkshuisvesting heeft 20 miljoen gul- De gemeenten krijgen het bedrag niet ineens beschikbaar gesteld aan de gemeente eens uitgekeerd. Volgens de regeling van i Haag voor stadsvernieuwing. Het gaat Schaefer dienen de gemeenteraden kant-en- r om een deel uit een nieuw potje, dat klare plannen voor stadsvernieuwingsprojec- doel heeft de stadsvernieuwing in een ten op te stellen, waarna wordt bekeken hoe al steden te stimuleren. groot de rijksbijdrage voor een betrokken jst Den Haag zijn dat Amsterdam (25 project zal zijn. joen), Rotterdam (20 miljoen), Utrecht (15 Staatssecretaris Schaefer zal de regeling bin- joen), Groningen (10 miljoen) en Leiden nenkort officieel bekend maken. f uw schoonvader niet 's och- Is om half zes op bezoek ko- kans is groot dat hij door de Itie voor een inbreker wordt )gezien... sf gebeurde in Eindhoven, maar 9f 's nog steeds niet duidelijk Êarom de man op zo'n Idstip „op de koffie kwam". vroeg Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. Leidse Courant naam: ...als nieuw kwartaalabonnee van i adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar- naam: adres- woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. ADVERTENTIE Een meubelzaak op de Hogewoerd? ja, en nog wel een hele goeie ook.. Kom en zie onze geheel nieuwe VOORJAARSCOLLECTIE KLASSIEKE MEUBELEN Eiken, Iepen, Noten en Mahonie OPLOSKOFFIE IS GOEDKOPER UTRECHT (ANP) Een kop oploskoffie is bijna de helft goedkoper dan een gewone bak. Een kopje kost de consument 7,6 cent. Daarentegen betaalt hij voor een gewoon kopje kof fie 14,7 cent Ondanks de stijging van de kof fieprijzen in de afgelopen perio de en de nog te verwachten stijging van zes gulden per kilo, is het aandeel van oploskoffie in het koffieverbruik de laatste twee jaar in Nederland niet ge stegen. Dat aandeel is zestien procent. ADVERTENTIE 4tm 13 maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f 4,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-statioi Ruim 200 ex-verslaafden aan harddrugs zijn gisteravond van het afkick centrum „Emiliehoeve" in Loosduinen naar het Binnenhof getrokken. De tocht was bedoeld als protest tegen het mogelijk gratis verstrekken van heroine door de gemeente Amsterdam. Op het Binnenhof boden de demonstranten leden van de Tweede Kamer een petitie aan. In de petitie zeggen de actievoerders „dat het verschaffen van heroine een schijnoplossing is. Het is een maatregel die de echte problemen niet raakt. Daar zijn intensieve drugvrije begeleidingsprojecten voor nodig, zoals in de Emiliehoeve". Drug protest Visite 99 99 EINDHOVEN Toen gistermorgen omstreeks half zes de Eindhovense politie werd gealar meerd door een man die vertelde dat een onbe kende probeerde in zijn woning in te breken, kwam men onmiddel lijk in actie. Ter plaatse deden politiemannen bun schoenen uit en slo pen kousevoeten on hoorbaar naderbij. Inderdaad troffen zij achter de woning een man aan die een glim mend voorwerp in zijn hand had. Zij trokken hun dienstwapen som meerden de onbekende te blijven staan en be sprongen hem. Tijdens een kleine worsteling verscheen de bewoner, die al snel tot de ontdek king kwam dat de ver meende inbreker nie mand minder dan zijn schoonvader was. Deze had geen verklaring voor het merkwaardige tijdstip dat hij voor zijn „visite" had uitgekozen. Italiaanse ministers beschuldigd van smeergelden (Van een onzer ver slaggeefsters) DEN HAAG Ne derland gaat drukke toeristische paasda gen tegemoet Hotels en pensions in Den Haag, Scheveningen, Noordwijk en Am sterdam zijn nu al volgeboekt. Voor va kantiegangers die op de bonnefooi naar onze streek komen zullen de VVV's dan ook een beroep moeten doen op particulieren. Ook hotels in de andere kustplaatsen in ons land zijn zo goed als vol. En dat alles dankzij de vroeg ingezette lente en de op vele plaatsen al bloeiende bollenvelden. Dit heeft met name veel Duitsers op het laatste moment doen besluiten om alvast wat „frische Luft" aan de Noordzeestranden te komen halen. Voor sommigen zal dat een lichte teleurstelling worden in verband met de volgeboekte hotels: zij zullen in plaatsen verder van de kust gelegen, onderdak moeten vinden. eerst het erst zal de NS dit jaar een speciale tienertourkaart met Pasen uitgeven. Voor 25 onbeperkt reizen door Nederland. UTRECHT (ANP) De leden van de vervoersfede. i tie NVV/NKV, die werken bij het streekvervot. hebben gisteravond de resultaten van het cao-overleg van de hand gewezen en hun vertegenwoordigers in de loononderhandelingen teruggestuurd naar de ver gadertafel. Daarbij is het dreigement geuit, dat Van onze correspondent Frans Wijnands ROME Twee Italiaanse oud-ministers van defensie zullen voor het constitutionele hof van Italië moeten verschijnen op beschul- -„lo - Koin,n diging van het aannemen van steekpenningen van de Amerikaanse spoedig acties ZUllen_ volgen als er geen betere cao vliegtuigfabriek Lockheed. Het Italiaanse parlement heeft gister avond tijdens een gezamenlijke zitting van Kamer en Senaat bij krappe meerderheid beslist dat de ex-ministers Gui (christen-de mocraat) en Tanassi (sociaal-democraat) strafrechtelijk vervolgd zullen moeten worden. Het parlement volgt hiermee het advies van een parlementaire onderzoekcommissie die eerder al had beslist dat de beide ex-minis- ters aangeklaagd zouden moeten worden. De beide oud-bewindslieden zouden bevorderd hebben dat de Italiaanse luchtmacht 14 dure Hercules transportvliegtuigen kocht, waarvoor ze beloond zouden zijn geworden met bijna 2 miljoen dollar. De beklaagden hebben ontkend schuldig te zijn. Volgens hen is het „smeergeld" verdwenen in de zakken van niet-parlemen- taire tussenpersonen. uit het vuur kan worden gesleept. Volgens een woordvoerder van de vervoersfederatie gaat het bij de streekvervoer-chauffeurs om vijf grieven die al enige tijd onder hen leven en die nog niet zijn opgelost. Een van de wensen is gelijkschakeling van hun salaris met dat van hun collega's in het stedelijk openbaar vervoer. Andere grieven betreffen de diensttij den. De cao-onderhandelingen bij Shell zijn vastgelopen. Het personeel, aangesloten bij de Industriebonden, hebben het cao-voorstel van het bedrijf definitief verworpen. De apothekers-assistenten daaren tegen krijgen via de nieuwe cao een flinke salarisverbetering. Ook cao-akkoorden zijn bereikt voor stucadoors en mensen werkzaam in het kappersbedrijf. ADVERTENTIE Den Haag De Tsjechische actrice Vlasta Chramostov* heeft via het Theatre Freedom Commitee haar collega's opge roepen hun stem te verheffen opdat vier mensen die na het openbaar maken van Charta '77 gevangen genomen zijn, worden vrijgelaten of het recht krijgen op een onderzoek in vrijheid. De FTC heeft dit gisteren in - Den Haag bekend gemaakt. De oproep van de actrice is uit Tsjechoslowakije gesmokkeld. Vlasta Chramostovó en ook de chansonnière Marta Kubisova zijn blijkens bevindingen van het TFC met andere kunste naars al jaren op dood spoor gezet. De beide vrouwen zijn al zeven jaar tot onwettig stilzwij gen gedoemd. De vier gevangenen in Tsjechos lowakije zijn: de toneel- en ro manschrijver en vroegere direc teur van een theatergezelschap dr. Frantisek Pavlicek, de regis seur-vertaler en voorheen ook toneeldirecteur Ota Omest, to neelschrijver en woordvoerder van Charta'77 Vaclav Havel en de journalist Jiri Lederer. In Nederland en België zal een handtekeningen-actie worden gehouden via de organisaties van kunstenaars, schrijvers en journalisten en instellingen als toneelgezelschappen etc. Een delegatie van het FTC was een week in Praag. Zij berichtte dat Charta'77 steeds meer on dertekenaars krijgt, maar ook dat grote gewetensnood heerst onder hen die de verklaring nog niet hebben ondertekend. Zij krijgen tegenverklaringen voor gelegd en worden onder druk gezet deze te tekenen als ze werk hebben, als ze kinderen hebben die studeren, als ze goed wonen, als ze hun rijbewijs wil len houden... ADVERTENTIE Grote Antiekbeurs TRESLONG A Zaterdag 12 maart 14-22 uur /\n Tlt^K Zondag 13 maart'11-18 uur Treslong-Hallen te Hillegom Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. RIJNDIJK 123, LEIDEN 071-764256 - 01715-2129 Tussen de Vink en Haagsche Schouw.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1