Maertens degradeert Merckx totmeerij der' Larsen geeft vijfde partij nog niet op GEEN PUBLIEK BIJ EERSTE THUISDUEL C-TEAM FEYENOORD Marathonloper Geert Jansen jaar geschorst g^eer verlies biljarters Zege Israël in voorronde er Stexas iOEFENT DERDE PLAATS RAAS IN PARIJS-NICE Merckx en Maertens in Amstel Gold race alotto en -toto Atletiekvereniging Sparta gaat bouwen FC Utrecht altijd moeilijk obstakel Zege Oostduits ijshockeyteam LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 MAART 1977 PAGINA 15 ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft beslist dat het jeugdelf- tal van Feyenoord zijn eerstvolgende thuiswedstrijd in de competitie zon der publiek moet spelen. Verder kreeg Feyenoord een geldboete op gelegd van 1500 gulden. Deze straf werd opgelegd wegens ernstige ongeregeldheden na afloop van de wedstrijd tussen de c-teams van Feyenoord en FC Den Haag op 19 februari, in Rotterdam toen zowel de scheidsrechter als een grensrechter bij het verlaten van het veld door toeschouwers wer den geschopt en geslagen. Verder deelde de tuchtcommissie van de KNVB de volgende straffen uit: Van den Berg (NEC): 1 wedstrijd onvoorwaar delijk plus 200 gulden boete. K. Drost (PEC Zwolle): 2 wedstrijden onvoor waardelijk plus 150 gulden boete. J. Romaniuk (SC Amersfoort): 2 wedstrijden onvoorwaardelijk plus 100 gulden boete. W. Lubberman (Veendam): 1 wedstrijd on voorwaardelijk plus 150 gulden boete. J. Bekkenutte (Heracles): 2 wedstrijden on voorwaardelijk, 1 wedstrijd voorwaardelijk met proeftijd van 1 jaar. J. Lempers (Heracles): 2 wedstrijden onvoor waardelijk plus 75 gulden boete. W. Mulder (SW): 1 wedstrijd onvoorwaarde lijk plus 75 gulden boete. TÉ. de Boer (Volendam): 1 wedstrijd onvoor waardelijk plus 75 gulden boete. F. Lamain (Ajax): 1 wedstrijd onvoorwaarde lijk plus 100 gulden boete. IN PLAATS VAN BERISPING DEN HAAG Marathonloper Geert Jansen is door de Ko- ninklijke Nederlandse Athle- BHhPiï tiek Unie (KNAU) een jaar 81l|p:S| voorwaardelijk geschorst met jfi een proeftijd van drie jaar. B Met de voorwaardelijke Q schrosing van Jansen is voor de KNAU een einde gekomen Marathonloper Geert Jan- aan de affaire Jansen-Steylen, sen in betere tijden. een langslepend conflict dat vorig jaar juni bij de mara thon van Riehen in Zwitser land tot een explosie kwam. Bij de wedstrijd in Riehen, die op 5 juni werd gehouden, zou bondscoach Aad Steylen Jan sen halverwege de wedstrijd hebben toegeroepen: „Zal ik jou eens laten struikelen". Bij de volgende doorkomst toen Steylen weer op het parkoers stond had Jansen de bonds coach een zet gegeven. Geert Jansen diende na afloop een officieel protest in bij de wed strijdleiding. Steylen beklaag de zich later bij het bestuur van de KNAU. Daaruit volgde een strafzaak, waarin ook werd betrokken dat Jansen in een interview Steylen een slechte trainer had genoemd. Jansen werd door de straf- commissie van de KNAU be rispt, de Amsterdamse mara thonloper tekende tegen deze straf beroep aan. Deze week heeft de commissie van beroep de aanvankelijk uitgesproken straf van een berisping vernie tigd en Jansen een voorwaar delijke schrosing van een jaar met een proeftijd van drie jaar opgelegd. Jansen mag in deze drie jaar zich niet schuldig maken aan het schaden van de belangen van de KNAU, het zich onbehoorlijk gedragen ten opzichte van functionaris sen van de unie en aan onbe hoorlijk gedrag tijdens wed strijden. Het onbehoorlijk ge drag ten opzichte van functio narisself geldt voor de direct of indirect bij de affaire Jan sen-Steylen betrokken perso nen. Zomervakantie is economische strop voor Bundesliga HAMBURG Voor de Westduit- se voetbalclubs in de Bundesliga en de beide tweede divisies staat vast dat de „zomervacantie" in 1978 vier maanden gaat duren. In verband met deze erg lange pauze tussen het eind van de competitie 1977/1978 en het begin van het seizoen 1978/1979 een probleem waarmee de Nederland se betaalde clubs mogelijk ook krijgen te doen gaat de mana ger van Hamburger SV, Peter Krohn, morgen tijdens een routi ne-bijeenkomst van de bundesli- gaverenigingen in Frankfort een voorstel doe om deze periode van inactiviteit op te vullen. Krohn: „We moeten dringend een oplos sing vinden, want er valt meer dan een kwart jaar te overbrug gen. De clubs kunnen dan al leen al uit economische overwe gingen niet met de handen in de zakken blijven zitten". REFELD Ook io de tweede nde van het biljart toernooi d bet Europees kampioen- hap vijfkamp in Krefeld oesten Piet Vet en Chris van ;r Smissen een nederlaag in- isseren. et verloor met 46 van de ransman Dufetelle en Van der missen moest met dezelfde cij- »rs zijn meerdere erkennen in e Belg Dielis. rEL AVIV De voetbalploeg ran Israël heeft gisteren in Tel Iviv ook de tweede wedstrijd - in de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap 1978 in Argentinië - tegen Japan met 2—0 gewon- Win I deze wedstrijd voor groep twee van de Aziatische zone (leidde Israël bij de rust met 1—0 door een treffer van Oded Markhes (4e). Na de hervatting scoorde Vicky Peretzh (54e) weer voor de thuisclub. ■■De stand in groep twee is: 1. Israël 3 2 1 0 5 4-0 2. Zuid-Korea 10 10 1 0—0 33. Japan 2 0 0 2 0 0—4 De eerstvolgende wedstrijd in f^groep twee is Zuid-Korea tegen Israël, op 20 maart in Seoel. ™(Van onze sportredactie) teDEN HAAG - LENS, Blauw-Zwart en Texa- 9' s/DHB - die voor de com petitie vrijaf hebben, ^3gaan oefenwedstrijden jw spelen. che Blauw-Zwart speelt thuis moi tegen Verburch en Texa- J s/DHB ontvangt LENS. Tri De duels beginnen om J 14.00 uur. AULNAYE-SUR-BOIS In Aulnaye-sur-Bois bij Pa rijs is gisteravond de eerste belangrijke etappewed strijd van het wielerseizoen van start gegaan met een overwinning van Freddy Maertens. De Wereld kampioen was haast vanzelfsprekend de beste tijdrijder in de proloog van 6,5 kilometer in Parijs Nice. Maertens won vorig jaar dezelfde tijdrit op precies het zelfde parkoers ook. Het enige verschil was dat er gisteravond onder duidelijk betere weers omstandigheden werd gereden. Het was geen verrassing. Maer tens draaide een fantastisch ge middelde van 49.545 kilometer per uur. Dietrich Thurau bena derde dat moyenne. Eddie Merckx kon er echter niet aan tippen. Op het korte afstandje van 6,5 kilometer over prima geasfalteerde wegen bleef Merckx „niet minder dan acht tien seconden achter bij zijn troonopvolger. Merckx, vierde, moest zelfs Jan Raas laten voor gaan. De Nederlandse kampioen reed voor zijn doen uitstekend. Het bewijs lag in de negen se conden in zijn voordeel ten op zichte van Eddy Merckx, die een een gewone meerijder lijkt te zijn geworden. Een gewezen kampioen, die in Aulnaye-sur- Bois zei dat hij dit jaar alles op de ronde van Frankrijk zet. In deze Parijs-Nice zullen de der dejaars profs Raas en Thurau Maertens eerder kunnen bedrei gen dan de gewezen absolute heerser. Jan Raas zei: „We zullen wel zien hoe het gaat. Ik voel me uitstekend en ik zal blijven aan vallen". Dat zal ook Thurau doen, als kopman in de ploeg van Peter Post. Hennie Kuiper, die vorig jaar op het nippertje de eindzege in Parijs-Nice ver speelde, zal net als in Andalu- sië als knecht assisteren. Ziek Kuiper was een week ziek en gisteren nog steeds niet in vorm. Kuiper: „Dat zal wel een tijdje duren, maar het seizoen duurt lang. Dat moet eigenlijk nog goed beginnen. Hier kan ik weer in vorm komen en ik zal Thurau natuurlijk steunen". Jan Raas dus de beste Neder lander, beter ook dan Joop Zoe temelk, die rustig naar de tour toerijdt. Zoetemelk won Parijs- Nice in 1974 en 1975. Over deze rit naar de zon zei hij: „Als het een beetje meezit, zal ik voor de overwinning rijden, al is het parkoers niet zo zwaar meer. Anders is dit een goede voorbe reiding op de Ardennenklassie- kers, de Waalse Pijl en Luik- Bastenaken-Luik. Pas dan moet ik echt in vorm zijn". De uitslag van „het voorspel" van de koers naar de zon is: 1. Maertens (Bel), 6500 meter in 7 minuten 52,3 seconden, 2. Thu rau (Wdl) 7.54.0, 3. Raas (Ned) 8.01.0, 4. Merckx (Bel) 8.10.3, 5. Salm (Zwi) 8.11, 6. Kneteman 8.11, 7. Thevenet 8.11. De tijden van de proloog tellen mee voor het algemeen klasse ment Zoetemelk reed de 6500 meter in 8.34, Kuiper maakte Jan Raas b,ee' vedetten als Eddy Merckx en Joop een tijd van 8.47. Zoetemelk de baas. AULNAYE-SUR- BOIS De twaalf de Amstel Gold race krijgt een sterk deelnemersveld. Or ganisator Herman Krott was gister avond in Aulnaye- sur-Bois, waar Pa rijsNice van start ging, om Eddie Merckx en Freddy Maertens als laatste vedetten te contrac teren. Beiden zegden toe paasza terdag in Heerlen van start te gaan. Naast Merckx en de wereldkam pioen nemen Gibi Baron- chelli, Francesco Moser (90 procent zeker), Roger de Vlaeminck, Hennie Kuiper, Joop Zoetemelk, Dietrich Thurau, Jan Raas en Luis Ocana deel als kopmannen van ploe gen. DEN HAAG Lotto nummer tien van het afgelopen week einde heeft drie eerste prijswin naars opgeleverd. De gelukki gen ontvingen elk een bedrag van 205.066 gulden bruto. Voor toto nummer tien meldde zich geen enkele deelnemer met alle dertien uitslagen goed. De tweede prijs wordt gedeeld door achttien personen, die elk .bruto 7.699 galden krijgen uit gekeerd. Lotto: Inleg: 3.700.440. Prijzenbedrag: 1.757.709. Ie prijs: 3 winnaars, die elk bruto 205.066,-ontvangen. 2e prijs: 6 winnaars, die elk bruto 29.295,- ontvangen. 3e prijs: 226 winnaars, die elk bruto 1166,-ontvangen. 4e prijs: 9202 winnaars, die elk bruto 38, ontvangen. 5e prijs: 10361 winnaars, die elk 33, ontvangen. Toto: Inleg: ff 761.128,-. Prijzenbedrag: 361.535,80. Ie prijs: geen winnaars, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/3 deel' naar de jackpot van toto 11., het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede en de derde Prijs. 2e prijs: 18 winnaars, die elk bruto 7699,- ontvangen. 3e prijs: 407 winnaars, die elk 429,- ontvangen. ACCOMMODATIE NAAST TARTANBAAN (Van onze sportredactie) DEN HAAG Unaniem heeft de alge mene ledenvergadering van atletiekver eniging Sparta zich geschaard achter het plan van de bouw van een clubaccom modatie, die zeker voor maart volgend jaar (streefdatum is september a.s.) ge bouwd zal zijn. De Haagse vereniging heeft een bedrag uitgetrokken van 150.000 gulden, waarvan een deel door subsidies zal worden gedekt MetS9de aanleg van de kunststofbaan vi rig jaar acht Sparta een moderne kantine vlakbij de wedstrijdaccommodatie nood zakelijk geworden. Het bestuur verwacht de schulden die de bouw natuurlijk met zich meebrengt voor een belangrijk deel te voldoen uit de opbrengst van de vele (ook internationale) wedstrijden die staan gepland. Het gebouw komt te staan, als de Gemeente z'n goedkeuring verleent op de open ruimte parallel aan de Zuidla- renstraat aan de rand van de tartanbaan. De atletiekvereniging zal voor 75 mille aan leningen moeten sluiten en wil bin nen vijftien jaar van de schulden af zijn. Op de algemene vergadering van gister avond in het krachtcentrum van Sparta gehouden, werden traditioneel twee ere prijzen uitgereikt. He Schild van Ver dienste kwam terecht bij recreatieleider Frans Jansen en de Prestatiebeker was voor verspringster Connie Vermazen. Larsen kijkt verveelt toe, terwijl Portisch alles in het „denk"-werk stélt, om de ingenomen stelling te breken. ROTTERDAM De vijfde partij tussen Bent Larsen en Lajos Portisch is gistermiddag in De Doelen weer niet ot een beslissing gekomen. Na een strijd van vier uur werd de partij voor de tweede keer afgebroken en zal zaterdagmiddag worden uitgespeeld. Voor vandaag staat de zesde partij op het programma. Komt die ook niet direct tot een einde dan worden zaterdag achtereenvolgens de afgebroken partijen uit de vijfde en zesde ronde gespeeld. Larsen had zich woensdag tijdens de rustdag grondig voorbereid op het uitspelen van een partij, die hem wel degelijk een winstkansje gaf. De gehele, dag boog hij zich met Hans Böhm over de problematiek van het zeer moeilijke paardeind- spel, dat door de meeste spelers zonder meer remise zou zijn ge geven. Larsen echter is een vechter met een bewonderens waardige mentaliteit. Hij wilde het hoofd niet buigen voor het onvermijdelijke. Portisch, op zijn beurt, had zich met zijn secondant Forintos niet druk gemaakt over de afgebro ken partij. Na 74 zetten het punt waarop de partij opnieuw werd afgebro ken staat de Deen nog steeds voor die taak. Hij twijfelt aan zijn kansen, maar wil het zater dag nog even proberen. Uitput ten van een tegenstander is ook een wapen in een langdurige tweekamp. Lawaai LUCCA, (Italië) De schaakt weekamp tussen de Russische grootmeesters Tigran Petrosjan en Viktor Kortsjnoi is tot maan dag opgeschort omdat in de buurt van hun hotel een auto rally zal worden verreden. „Het lawaai van de wagens kan hun concentratie verstoren", al dus verklaarde een Italiaanse schaakfunctionaris. REYKJAVIK De zesde partij( uit de tweekamp tussen Hort' (Tsj) en Spasski (Rus) is gister avond te Reykjavik in remise geëindigd. Spasski behield daar door zijn voorsprong van een punt, de stand is 3 1/2—2 1/2. In een evenwichtige partij (da me-gambiet) veroverde \ftasti- mil Hort een pion, maar het overwicht was zo minimaal dat de beide grootmeesters na de 44e zet van Hort (wit) besloten tot deling van het punt Het vervolg van de partij tussen Larsen en Portisch had het volgende verloop: Wit: Larsen Zwart: Portisch Afgebroken stand: wit: Ke3 Pel pi.a3, b2, c3, e4, f3, g3 en h3 Zwart: Kf7, Pd7. pi. b7, b6, c6, e5. f6, g6, h6 41. Kf7-e6 42. Pel-d3 b6-b5 43. h3-h4 Ke6-d6 44. g3-g4 Pd7-c5 45. Pd3-f2 Pc5-e6 46. h4-h5 g6xh5 47. g4xh5 Pe6-f4 48. Pf2-g4 Pf4xh5 49. Pg4xh6 Ph5-f4 50. Ph6-f5 schaak Kd6-d7 51. Ke3-d2 Pf4-g2 52. Pf5-g3 Pg2-f4 53. Pg3-hl Pf4-h3 54. Kd2-e3 Ph3-f4 55. Phl-f2 Kd7-d6 56. Ke3-d2 Pf4-e6 57. Pf2-d3 c6-c5 58. b2-b4 b7- b6 59. Kd2-e3 Pe6-g7 60. Pd3-f2 f6-f5 61. Ke3-d2 f5xe4 62. f3xe4 Pg7-e6 63. Pf2-g4 Pe6-f4 64. Kd2-c2 Pf4-e6 65. Pg4-h6 Pe6-g5 66. Kc2-d3 c5-c4 De partij is voor de tweede maal afgebroken. Wit. Ke3 Pfl, PI.A3, b4, c3, e4 Zwart: Kf7 Pg5, b6. b5. c4 en e5. (Van onze sportredaktie) DEN HAAG Voor de eredivisie staat zondag de competitie centraal. Momenteel zit Ajax op fluweel, een voorsprong van vier punten op ri vaal Feyenoord spreekt boekdelen. Ajax speelt uit tegen FC VW en Feyenoord komt in de Kuip tegen AZ'67 tae- tWillem van Hane- gem uit. FC Den Haag, met de slijtageslag tegen PSV nog in de benen, reist naar FC Utrecht. Eerst later wordt beke ken wie wei of niet kan spelen. komt het meeste gevaar van lin kerspits André Hulshorst en de lange Leo van Veen, die hoogst waarschijnlijk wel weer in de spits zal spelen. Een andere be kende speler is Joop van Mau- rik, die mogelijk na de uitwed strijd tegen PSV-afgelopen za terdag - een schorsing krijgt. Jeugdelftal FC Utrecht is immer een lastig obstakel, uiteraard ook voor FC Den Haag. Bovendien moeten de Zuiderparkers de wedstrijd tegen PSV nog verwerken, zo dat Anton Malatinsky alle moei te zal hebben om zijn team te motiveren. Voor de gastheren zit de derde plaats nog in het vizier, terwijl de equipe van Mansveld in de middenmoot vertoefd. De gastheren zijn der halve in het voordeel, mede om dat FC Den Haag zich tegen PSV volledig heeft leeggespeeld. Wie zullen aantreden is nog niet bekend, ofschoon het denkbaar is dat „Dojo" Perazic en Leo de Caluwé vrijaf krijgen of even tueel een halve wedstrijd aan bod komen. Bij de Utrechters Het betaalde jeugdelftal van FC Den Haag speelt morgen in het Zuiderpark tegen het Nijmeegse NEC. De bezoekers zetelen op de laatste plaats en moeten pun ten gaan verzamelen. Uiteraard wil coacn Rinus Loof een en ander voorkomen, evenals on dermeer Ron van Baaren, Bert Blijie, Toine Linders, John Lo- rié. De aftrap is om half drie. TOKIO Oost—Duits land, favoriet voor de eindzege in de B—groep, is het toernooi uitstekend begonnen door Oosten rijk met 7—1 te verslaan. De periodestanden wa ren: 0—0, 2—1 en 50. Japan heeft in de vierde en laatste wedstrijd op de eerste dag van het We reldkampioenschap b-groep met 5—2 gewon nen van Hongarije. Dieter Frenzel van Oost- Duitsland maakt het zesde doelpunt in de derde perio de tegen Oostenrijk.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15