Wiegel hekelt onderonsj e" Catshuis Duitsland: Menten moet zes ton terugbetalen Ontsnapte narcotica-koning gearresteerd Duitsers hebben ons ditmaal met papieren gedood WEER CARAVAN VAN ROMANOVS IN DE AS GELEGD „HOE SCHRIJF JE GLIMMERVEEN?" NIEUWE NORMEN KWALITEIT SCHOEISEL NODIG LJjsJNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 MAART 1977 PAGINA 13 INBEHOORLUK BESTUUR BIJ GRONDPOLITIEK" Van onze parlementaire redactie laag Tijdens een spoedinterpellatie middag in de Tweede Kamer heeft iitieleider Wiegel de „onderonsjes" op atshuis gehekeld. Over de handelwijze de regering inzake de grondpolitiek zo gauw mogelijk klaarheid worden apen, vond hij. Hij meende dat de. ing onbehoorlijk bestuur demonstreer de staatkundige regels met voeten egering dient het gemeen overleg met veede Kamer te voeren en niet tijdens onsjes met enige kamerleden in „ach- ners" van het Catshuis. De minister ent dient de Tweede Kamer dezelfde natie te geven als gebeurd was tijdens het overleg met fractievoorzitters en deskun digen van regeringspartijen. „Wiegel vond de „spelletjes over de ruggen van de boeren een diep treurige vertoning". Hij kreeg steun van de SGP, DS'70 en de CPN. Minister-president Den Uyl verklaarde dat er tijdens het debat over de wetsvoorstellen inzake de grondpolitiek ernstige bezwaren bij het CDA zijn gerezen. Vice-premier Van Agt heeft daarop uitstel van de beraadsla gingen gevraagd. Het kabinet hecht eraan dat de voorstellen door het parlement wor den aangenomen, daarom wordt via overleg met de regeringsfracties geprobeerd tot een compromis te komen. Dat overleg is niet ongebruikelijk en ook door vroegere kabinetten toegepast. Ik be treur, zei Den Uyl, het uitstel van de parle mentaire behandeling. De handelwijze van de regering is helaas onvermijdelijk, maar zeker niet incorrect. De premier wees erop dat tijdens het over leg op het Catshuis geen standpunt van het kabinet is meegedeeld, maar dat alleen is afgetast wat het standpunt van de regerings fracties is en wat kan worden gedaan om uit de moeilijkheden te komen. Dat dr. Kruysinga (CHU) aan het beraad heeft deelgenomen, komt omdat de funge rend voorzitter van de CDA-fractie, AndrieS- sen, zelf heeft kunnen bepalen wie hij naar het overleg wilde meenemen. Door dit be raad proberen we het overleg met de volks vertegenwoordiging verder mogelijk te ma ken, aldus Den Uyl. Volgende week donderdag zal de Tweede Kamer verder over de grondpolitiek discus siëren. Tweede Kamer in tijdnood Den Haag Volgende week dinsdag gaat de Ka mer praten over haar werkzaamheden in de ko mende weken tot eind april. Dan wordt het parle mentaire werk tijdelijk ge stopt in verband met de verkiezingscampagne. Het presidium van de Kamer heeft al enkele onderwer pen aangewezen die beslist behandeld moeten worden. Een groot aantal zaken blijft liggen tot na de ver kiezingen. Diverse onderwerpen met een minder omstreden ka rakter kunnen in juni met het dan demissionaire kabi net worden besproken. Er zal dinsdag nog wel langdurig worden gepraat over de zaken die per sé in de komende weken nog be handeld moeten worden. De fracties verschillen daarover van mening. Zo wil de PvdA zo gauw moge lijk het wetsvoorstel van Van Dam (huren) voor de jaarlijkse huurvaststelling afhandelen, maar andere fracties, zoals CDA en WD, vinden dat dit wets voorstel nog kan wachten. SIMPELVELD (ANP) De vlak voor Kerstmis uit een Zweedse gevangenis ontsnapte narcoticakoning Kalle Pauksch (38) is vannacht in een dancing in Simpelveld gearresteerd. Hij werd gevonden in een nauwe kruipruimte onder een kelder gat. De politie kwam hem op het spoor na een tip van een inwo ner van Simpelveld. Twaalf po litiewagens met 24 man rukten uit en omsingelden de reeds ge sloten dancing. Men deed een inval maar ontdekte aanvanke lijk geen spoor van Pauksch. Dankzij een politiespeurhond wérd hij uiteindelijk ontdekt in de kruipruimte. Pauksch gaf zich zonder verzet te plegen over. Omdat de narcoticahandelaar door Nederland tot ongewenst vreemdeling is verklaard, is hij aangehouden. Hij kan voor dit vergrijp een maximumstraf van een half jaar oplopen. Daarna zal hij hoogstwaarschijnlijk (zoals al eerder is gebeurd) aan Zweden worden uitgeleverd waar hij nog vier jaar moet uitzitten van de in totaal acht jaar gevangenisstraf waartoe hij indertijd werd veroordeeld. Pauksch wist vorig jaar te ont snappen toen hij even voor Kerstmis inkopen mocht doen. Toen hij met zijn bewakers in een restaurant zat, gooide hij peper in hun ogen en ging er vandoor. 'leidooi voor fschaffing delstand EN HAAG (ANP) - Het lafhankelijk kamerlid uijsen heeft minister De aay Fortman (Binnen- ndse Zaken) gevraagd de :rheffing, erkenning en lijving in de adelstand ihterwege te laten, et kamerlid vindt dat het ïrheffen in de adelstand oeilijk past in een kabi- itsbeleid dat de democra- iering van de samenle- ng centraal stelt. Hij wil >k dat formuleringen en traditionele instellingen ind de monarchie worden iwijzigd. et kamerlid denkt o.a. wijziging van de aan- liidingen „H.M." op de hepen van de koninklijke arine. derland wil ccharine Studeren HAAG (ANP) Bij het terie van Volksgezond- beschikt men nog niet de wetenschappelijke rap- n op basis waarvan de ïigde Staten en Canada n hebben besloten tot een d van de vloeistof saccha- arine zal in de VS en in ia worden verboden, om- j experimenten met ratten deken, dat die na toedie- van de zoetstof kankerge in kregen. deskundige van volksge- eid is op het ogenblik in la om de rapporten over perimenten te bestuderen daarover te praten met rokken experts. rmaning ïagt officier n IN (ANP) De amateur- oloog Tjerk Vermaning wegens openbare laster anklacht ingediend tegen ficier van justitie, mr. C. Epenhuysen. Deze was >aar aanklager in het iroces wegens oplichting Vermaning dat in februa- or de rechtbank in Assen e. is zijn requisitoir maakte (an Epenhuysen zich vol- fermaning op ernstige wij- huldig aan onterechte ten- jegging. Hij gebruikte ter- Us „Tjerk Vermaning heeft teugenachtige tong, pleegde tenlang gedrog en oplichi- fen nam de vlucht uit Mep- jaar Assen omdat het hem iet onder de voeten werd". hoe rdt verlaging IW-leeftijd tostigd ECHT (ANP) de Federa- ledcrlandse Vakbeweging is nieuwsgierig naar de er waarop minister Boers- Sociale Zaken) een veria van de pensioengerechtige ijd denkt te kunnen bekos- Btreven van de minister om »ow-leeftijd te brengen op inzestig jaar betekent vol de FNV in haar „Vak- lskrant" van deze week, dat groep werknemers die de nies moet betalen, kleiner it terwijl het aantal mensen van een pensioen moet le- groeit. -ngezien het kabinet ervan *at gaat dat het beslag van lociale lasten op het natio- inkomen niet meer dan met procent mag toenemen, dt de vraag actueel welke 6re collectieve voorzieningen ten sneuvelen om de verla- van de aow-leeftijd moge- maken", aldus de FNV. (Van een onzer verslaggevers) LELYSTAD De politie van Lelystad speurt, geholpen door de technische recherche naar de oorzaak van de brand die woensdag middag rond half vier een caravan van de Romanov-familie volledig in de as legde. Het is het tweede geval van brand sinds de Romanovs neerstreken op de Lelystadse camping. Vlak voor de brand uitbrak inspecteerden functionarissen van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders en de sociale dienst de caravan. Uit hun rapport bleek dat de woonwagen in uitstekende staat verkeerde. Het uit vier personen bestaande gezin dat door de brand dakloos werd en aÜe bezittingen verloor, is inmiddels ondergebracht in een kleine caravan en een tent (Van een onzer verslaggevers) LELYSTAD Voor de oorlog reisde de familie Romanov met het circus door Polen, Tsjechos- lowakije, Bulgarije en Roeme nië. We vormden een gelukkige familie. Toen kwamen de Duit sers. Ik was 10 jaar oud toen de nazi's 250 leden van de Ro- manovfamilie vermoordden. Voor mijn ogen schoten Duitse soldaten mijn vader, mijn grootvader en mijn moeder dood. Het circus werd in brand gestoken, de dieren gedood. De overgebleven zigeuners werden overgebracht naar een concen tratiekamp. Dat heb ik geluk kig overleefd'. Dit is het rieste relaas van Tohir Romanov, chef van de grote fa milie, die na de verbanning door de Duitse regering vorige week in Lelystad, een tijdelijke stand plaats heeft gevonden. Tohir blikt somber uit zijn donker bruine ogen, die een vermoeide indruk maken. .Onder de com munistische heerschappij na de oorlog hadden de overgebleven zigeuners nauwelijks een beter bestaan. Toch heb ik-de commu nisten gewaardeerd. Om het feit dat zij de nazi's doodschoten', zegt hij. Het is niet gemakkelijk om met Tohir Romanov: „ledereen denkt dat zigeuners van diefstal leven". de zigeuner-voorman te conver seren. Zijn moedertaal is het Romani, waarin het Bulgaars het grootste grammatikale aan deel heeft. In de taal waarmee hij zich in Nederland moet be helpen - het lijkt het meest op Duits - klinken de ingrediënten door van de landstalen die de Romanovs op hun bijna eindelo ze reistochten door Europa heb ben moeten spreken: Italiaans, Frans, Joegoslavisch en ook Ne derlands. Na de oorlog hebben we ge tracht in Bulgarije een bestaan op te bouwen,' zegt Romanov, ,maar de regering stond onze kinderen geen plaats op de scholen toe, terwijl de ouderen nergens aan de slag konden ko men. Op die manier werden we gedwongen te vertrekken. Eerst' naar Joegoslavië, daarna naar Italië, Frankrijk, België en ten slotte Nederland en Duitsland. Maar overal werd gezegd jullie zijn buitenlanders, hebben geen' geld en geen papieren, wat erop neer kwam dat we nergens mochten blijven, en onze kinde ren nergens naar school kon den'. .Iedereen denkt dat zigeuners alleen leven van het stelen van andermans eigendommen', laat Tohir via zijn zoon Lazo weten. We hebben ons in leven kunnen houden door het maken van fo- tolijsten en tassen. Verder heb ben we onze kost verdiend door de verkoop van allerlei goede ren aan particulieren. Op het platteland hebben we voor boeren kippenhokken ge timmerd, we hebben tapijten verkocht, we hebben ketels ge lapt, maar steeds wordt gedacht dat zigeuners slechts van dief stal leven. Natuurlijk zijn er wel zigeuners geweest die wat gesto len hebben. Maar er zijn ook Nederlanders die voor zoiets in de gevangenis zitten. Het nadeel van ons is dat wanneer een zigeuner iets verkeerds doet dan meteen de hele groep er wordt op aangekeken'. Romanov is zes jaar geleden gekozen tot chef van zijn groep, een promotie waar hij nog steeds trots op blijkt te zijn, maar die toch weinig verandert aan zijn op het oog tamelijk hopeloze positie waarin hij zich nu, op de winderige stadscam- ping van Lelystad, bevindt .Grosze stadt ware besser', ver zucht de chef, in zijn kraakhel dere keuken, waar een Maria- portretje neerkijkt op de Roma novs. Op de camping is het een en al bedrijvigheid. Zwart geblakerde plekken in het gras verraden de plaatsen waar de vorige avond een kampvuur is gestookt Bed- degoed ligt uitgespreid op de auto's. Mooie zigeunerkinderen - de meesten met gitzwart haar en lichtgrijze ogen - spelen tus sen de caravans. Vlak buiten de camping hebben enkelen al ken nis gemaakt met Lelystadse leeftijdgenootjes. Hoewel ze el kaar niet kunnen verstaan lijkt het contact vloeiend te verlopen. ,De Duitsers hebben van de oor log niets geleerd', verzucht Ro manov. ,Het enige verschil is dat we in de oorlog met de kogel werden gedood. Nu heeft men dat met papieren regelingen ge- Een deel van de Ro manov-familie, die is neergestreken op de camping van Lelys tad. daan. Wat ik niet begrijp is dat de Duitsers aan de joden wel een vorm van .wieder gut ma- chung' hebben betaald en wij geen cent hebben gezien. Men heeft zelfs voor ons geen huizen willen bouwen en onze kinderen niet op scholen willen toelaten. Want dat willen we nu. Onder wijs voor de kinderen en de ouderen aan de slag in de fa brieken'. ,Das ist eine gute burgemeister', zegt Tohir, terwijl hij wijst op een krantefoto van landdrost Han Lammers. ,Hier in Lelystad gute menschen', stelt hij- vast in zijn gebroken Duits. Als hem verteld wordt dat er ook men sen zijn die minder aardige din gen over zigeuners vertellen, zoals de al eens wegens activi teiten tegen Surinamers veroor deelde Joop Glimmerveen, wor den zijn ogen fel. Hij vraagt met grote nadruk Glimmerveens naam op een papiertje te schrij ven. Dan wordt de chef plotse ling weggetrokken. Er is politie bij de camping gesignaleerd. Een routinebezoekje. Maar de Romanov-familie heeft te lang slechte ervaringen met unifor men om zoiets als een normale zaak te beschouwen en rustig te blijven zitten. „CBS-onderzoek naar auto-onderhoud geeft onjuist beeld" AMSTERDAM (ANP) „On dervraagden, die meedoen aan een onderzoek dat op henzelf betrekking heeft, „doen vaak anders dan ze zeggen". Er zijn dan ook gevaren verbonden aan een onderzoek zoals laatst het CBS heeft gehouden, waarbij 75 procent van de ondervraagden zei zijn auto regelmatig te laten onderhouden en vijftig procent antwoordde dit helemaal niet te doen. Zulke onderzoeken ge ven een onjuist beeld". Dit zei gisteren ir. J.G. Kuiper- bak, directeur van de Rijks dienst voor het wegverkeer op een persconferentie ter gelegen heid van de zevende Autovak tentoonstelling die in de Am sterdamse RAI van 30 maart tot en met 5 april wordt gehouden. Ir. Kuiperbak pleitte voor perio diek onderhoud en een periodie ke keuring van auto's weten schappelijk- PvdA-fractie boos Van der Stoel: geen gesprek met afgezant Oost-Timor Van onze parlementaire redak- tie DEN HAAG Tussen minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken en zijn partijgenoten in de Tweede Kamer is weer enige wrijving ontstaan. Oorzaak daarvan is de weigering van de bewindsman om de in ons land vertoevende vertegenwoordiger van de bevrijdingsbeweging Fretilin op Oost-Timor te ont vangen. Van der Stoel heeft inmiddels uitgelegd dat hij Fretilin-verte- genwoordiger Jose Ramos-Hor- ta, die zich minister van buiten landse betrekking noemt, niet kan ontvangen, omdat dit een erkenning zou inhouden van de door het Fretilin uitgeroepen demokratische republiek Oost- Timor. Het eiland Oost-Timor in de In donesische archipel was tot voor enkele jaren een Portugese kolonie. BONN Pieter Menten zal de Duitse staat bijna 600.000 gulden terug moeten betalen als hij tij dens zijn proces in mei wegens oorlogsmisdaden veroordeeld zal worden. Menten ontving dit be drag in 1965 bij wijze van schadeloosstelling voor meubelen en kunstvoorwerpen, die de SS in 1942 in zijn woning in het Poolse Lemberg in beslag zou hebben genomen. Ook voor het geval Menten in Nederland niet veroordeeld zou worden, over weegt de regering in Bonn het geld terug te eisen. In een aanklacht tegen Menten heet het, dat de getuigenverklaringen in verband met zijn eis tot herstelbetaling hoogst dubieus zijn. De mededeling, dat Pieter Menten de schadeloos stelling terug moet betalen is hem in de gevangenis van Scheveningen overhandigd. Voor het geval dat Menten het bedrag niet terug wil betalen, heeft de Duitse staat reeds een Amsterdamse advocaat in de arm genomen, die eventueel in Nederland een proces tegen hem aanhangig zal maken. De regering in Bonn is zelfs zo vastbesloten het geld weer terug te krijgen, dat haar ambassade in Den Haag de aanspraken hierop reeds bij de Neder landse regering heeft doen gelden. Koningin Sophie Het leven en de om geving van koning Sophie (1818—1877) staan centraal in een ten toonstelling die vanaf 12 maart tot 24 april in het mu seum „Het Prinsen hof" te Delft te be zichtigen is. Honderd jaar gele den stierf Sophie als echtgenote van Willem III (de vader van koning Wilhel- mina) en dochter van de Duitse ko ning Willem I van Wurtemberg, in Huis ten Bosch, in Den Haag. Aan de hand van een album waarin de vorstin aquarel len van vertrekken waarin zij leefde be waarde, zijn twee interieurs met de oorspronkelijke meubels en kunst voorwerpen nage bouwd. Verder zijn vele persoonlijke ei gendommen te be zichtigen. VVDM-er mag Duitse grens niet over (Van een onzer verslaggeefters) UTRECHT Een bestuurslid van de Vereniging van Dienst plichtige Militairen is gister middag aan de grens door de Duitse douane uit de trein ge haald. Hij mocht de grens niet passeren. Dé WDM-er was op weg naar de NAVO-basis in Seedorf, waar Nederlandse militairen zijn gelegerd, met informatie materiaal over de WDM plus een stapel plattegronden van de Basis waarop staat aangegeven hoe het WDM-kantoor in See- dorfkazerne is te vinden. Vol gens de Duitse douane was sprake van „opruiend mate riaal". De VVDM-er reisde in burger, met een gewoon pas poort en dus geen militair pas-, poort voorzien van het speciale NAVO-stempel dat vrije grens overschrijding mogelijk maakt (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Er moet een Nederlands keurmerk voor veilig heidsschoeisel in het bedrijfsleven komen, evenals nieuwe kwali teitsnormen. Op deze manier kan het aantal bedrijfsongevallen met voetletsel mogelijk afnemen. Dit is de mening van het Nederlands Veiligheidsinstituut Het Duitse keurmerk biedt buiten Duitsland geen kwaliteitszeker heid en de huidige normen (voorschriften voor stalen neuzen) zijn sterk verouderd, aldus dit instituut. De nieuwe norm, waaraan nu de laatste hand wordt gelegd, houdt naast een algemene kwaliteitseis rekening met de diverse werkom standigheden, bijvoorbeeld de bouw.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13