m deTijd ACCENT Politiek rumoer in België na ontbinding van kamer Flat van Stefan Kovacs doorstond aardbevingsgeweld )LTMANS GETUIGT VOOR )NDERZOEKCOMMISSIE VS H deSJbENE op in Cairo moet aden tot meer amenwerking Wellicht vervroegde verkiezingen in Suriname KLM ontkent bijna-botsing /N-COMMISSIE VEROORDEELT CHILI Staking bedreigt voortbestaan Times Wie profiteert van de dure koffie ^Teimland LEIDSE COURANT/"" DONDERDAG 10 MAART 1977 PAGINA 9 mier Tindemans „VERKRACHTING VAN DE GRONDWET" tUSSEL (ANP) - Tot verras- ig van de Belgen heeft pre- er Leo Tindemans gisteren t parlement ontbonden en paald dat zijn regering voor lig blijft doorregeren. Op 17 ril zullen er in België parle- intsverkiezingen worden ge ilden. Het besluit is gister- ddag in het Belgische staats- ld gepubliceerd, nadat het in ochtend door de premier is aangekondigd. t het oog op deze regeringscrisis >en de beide grote Belgische vakbon- i besloten hun reeks wekelijkse sta gsacties op te schorten. Er zal dus rgen niet worden gestaakt in de pro- cies Namen en Luik. De kamerontbinding is door de opposi tiepartijen een .verkrachting van de grondwet' genoemd. Tindemans deed de kritiek af met het commentaar .elec torale manoeuvres'. Maar de voorzitter van de Vlaamse socialisten, Willy Claes, eiste een bijeenkomst van de Belgische kroonraad, het college van regeringsle den en ministers van staat onder voor zitterschap van de koning. Opgewonden kamerleden opperden zelfs het denk beeld op te trekken naar het koninklijk paleis om er een minuut stilte in acht te nemen uit protest tegen de gang van zaken. De voorzitter van de Waalse socialisten. Cools, weerhield hen er ech ter van. Eerder op de dag had premier Tinde mans nog geprobeerd met de socialisten een noodregering te vormen om uit de crisis te komen, waarin het kabinet sinds vorige week verkeerde. De socia listen weigerden. In de regering hebben katholieken en liberalen zitting, terwijl de beide socialistische partijen, de Vlaamse Volksunie en de Waalse taai partijen Rassemblement Wallon en Front des Francophones in de oppositie zijn. De regering was zaterdag door premier Tindemans veranderd; toen hadden een katholiek en een liberaal de plaats in genomen van de twee ministers van het Rassemblement Wallon die door Tinde mans uit de regering waren gezet, nadat zij hadden aangedrongen op sneller doorvoeren van autonomie voor Wallo nië, het Franstalige deel van België. De regering in de nieuwe samenstelling is niet meer voor het parlement versche nen, en is dus ongrondwettig, aldus de oppositie. Op de achtergrond van het conflict speelt de al jarenlang slepende strijd van de grondwetsherziening, die moet leiden tot gewestvorming. Het gaat daarbij om het zo exact mogelijk afba kenen van de verhouding tussen de landsgedeelten en het geven van ver gaande bevoegdheden aan Vlamingen en Walen. Tindemans heeft steeds ge probeerd deze uiterst netelige zaak in het zg. .communautair overleg' tussen alle politieke partijen voor te bereiden, maar Gendebien, de voorzitter van het Rassemblement Wallon, heeft de zaak ten gunste van de Walen willen force ren. Tindemans ontdeed zich van de twee betrokken ministers omdat hij ,zich niet langer wilde laten chanteren', en verloor daarmee de meerderheid in de kamer. Zijn poging om de socialisten binnen de regering te halen is vervol gens mislukt De Portugese premier Soares (links) is gisteren toegezegd te pleiten voor toelating van Portugal voor een bezoek van 24 uur in Den Haag tot de EEG. Maar Portugal zal niet in 1985 aangekomen. Op het Catshuis werd hij ontvan- volledig lid zijn, zoals de regering in Lissabon gen door minister van buitenlandse zaken Van dit zo graag wil. Volgens premier Den Uyl hangt der Stoel en premier Den Uyl. Geheel rechts er veel af van de komende onderhandelingen de Portugese minister van buitenlandse zaken ih Brussel over de Portugese aanvraag. Jose Ferreira. Premier Den Uyl heeft Soares RO (Rtr) In de Egyptische hoofdstad Cairo is gisteren de te Afrikaans-Arabische topconferentie beëindigd. Op deze ste dag ondertekenden de staatshoofden en regeringsleiders de 60 deelnemende landen een aantal verklaringen die indag en dinsdag waren opgesteld. verklaringen hebben alle be kking op een betere onderlin- samenwerking op vele terrei- i. Ook was er een verklaring arin de Afrikaanse en Arabi- le landen hun veroordeling spreken over imperialisme, lonialisme, neo-kolonialisme, nisme, apartheid en alle an- re vormen van discriminatie grond van geloof of ras. Igens de Egyptische president dat is de conferentie erin ge- tagd een grote stap voor- aarts te doen door solidariteit vervangen door samehang. fct Engelstalig dagblad The pptian Gazette uit Cairo liet ch wat sceptischer uit over het succes van de conferentie. „Het is interessant om na te gaan hoevelen nog weten wat precies gezegd is in de indrukwekkende retorische oefeningen wanneer zij thuis komen." Wel werd daar aan toegevoegd dat de conferentie te boek zal blijven staan als een mijlpaal langs de weg naar volledige Afrikaans-Arabische integratie. De Zambiaanse president Ken neth Kaoenda zei gisteren dat de conferentie een onverwacht succes is geworden. Desondanks moeten de deelnemende landen op hun hoede blijven voor de slechte bedoelingen van mensen zoals de imperialisten, zo zei hij. j (Van onze speciale verslaggever Frans Wij- nands) I BOEKAREST „Ik stond op het punt om j met enkele vrienden buitenshuis te gaan eten. Mijn vrouw zou niet meegaan en lag al in bed. Plotseling voelde ik de grond trillen, daarna zag ik hoe onse flat letterlijk heen en weer bewoog. Mijn vrouw dacht aan ontploffende bom men, maar ik voelde meteen dat het een aardbeving was. Ik heb er nu al drie meege maakt" Stefan Kovacs, oud-trainer van Ajax en thans oefenmees ter van het Roemeense na tionale voetbalelftal, vertelde mij gisteren zijn indrukken van de recente aardbevings ramp die hij in Boekarest zelf heeft meege maakt „Ik woon", aldus Kovacs, „in een centraal legergebouw, een groot flatgebouw, dat net als de meeste Amsterdamse huizen gebouwd PLO-leider Yasser Arafat tekent hier een document waarin de samen werking tussen de 59 deelnemers aan de Afro-Arabische topconferentie wordt vastgelegd. oord op Kennedy jVERSUM (ANP) De Nederlandse rnalist Willem Oltmans, die zich al tien r lang bezig houdt met de achtergronden i de moord op de Amerikaanse president inedy, zal volgende week rfin^ag voor speciale commissie uit het Amerikaan- Huis van Afgevaardigden in Washington schijnen om getuigenis af te leggen inza- zijn onderzoeken naar de achtergronden i deze moord. Onderdeel van Oltmans' getuigenissen vor men onder meer vijftien interviews die hij de afgelopen jaren maakte voor de NOS-te- levisie. Oltmans verklaarde gisteren in een radioprogramma dat hij vorige maand bij een bezoek aan de Amerikaanse staat Texas nieuwe informatie in deze zaak heeft verza meld, die, zo zei hij, wel eens een doorbraak inhet werk van de Amerikaanse onderzoek commissie zou kunnen betekenen. Gisteren werd in Washington bekendge maakt dat een onderzoek van het Huis van Afgevaardigden aanwijzingen heeft opgele verd dat de moorden op president Kennedy en negerleider Martin Luther King het ge volg van samenzweringen geweest zijn. De aanwijzingen zijn verschaft door getui gen die niet eerder door de Warren-commis sie voor de Kennedymoord waren onder vraagd en van de King-zaak eveneens. is op palen. Misschien is het daarom zo stevig blijven staan, terwijl vlak bij ons huizen zijn ingestort. Achteraf realiseer ik me dat ik vlak voor de aardschok een geluid heb gehoord als van ruisend water. Een zacht fluitende wind en meteen daarop kwam die schok". Kovacs, zoals altijd onberispelijk gekleed en vol belangstelling voor de verrichtingen van Ajax en Feyenoord, vertelde met het verhaal van een trainer van een Roemeense provin cieclub die de vrijdag van de ramp naar de hoofdstad was gekomen om er het week einde door te brengen. „Maar hij werd teruggestuurd. Hij stond onder contract en de bond vond het niet goed dat hij dat weekeinde in Boekarest zou zijn. Twee dagen na de aardbeving heb ik hem weer gezien. Onnoemelijk dankbaar dat hij die order had gekregen Roemenië heeft gisteren bekendgemaakt dat de aardbeving, die delen van de hoofdstad Boekarest en de omgeving volledig verwoest heeft, aan meer dan 1300 mensen het leven heeft gekost. Meer dan 10.000 mensen zijn gewond geraakt. De totale schade wordt op ongeveer een miljard dollar gesteld. Eerder op de dag hadden de Verenigde Staten gewaarschuwd dat Roemenië, moge lijk al binnen enkele dagen, opnieuw kan worden getroffen door een aardbeving van dezelfde sterkte als die van afgelopen vrij dag. Het publiek heeft de waarschuwing niet van de autoriteiten te horen gekregen maar het heeft ervan kunnen vernemen via radio Vrij Europa en andere buitenlandse uitzen dingen. Volgens de regeringsaankondiging zijn door de aardbeving 20.000 gebouwen verwoest, hetgeen betekent dat ongeveer 80.000 men sen dakloos zijn geraakt PAUS Paulus grieperig VATICAANSTAD (AFF/AP) - Paus Paulus heeft gisteren af gezien van zijn gebruikelijke wekelijkse algemene audiëntie vanwege een lichte griepaan val. De paus, die 26 september tach tig jaar wordt, stond wel op om het publiek op het plein voor de Sint-Pieter te groeten. Hij sprak hen, zij het met schorre stem, ook toe om te danken voor de belangstelling. Hij zal zeker de ze week echter geen audiënties verlenen. PARAMARIBO (ANP) Het Surinaams parlement zal van daag bijeenkomen om de rol te bespreken van de landbouwmi nister Soemita bij de smeergel denaffaire. Ook zal worden na gegaan of artikel 144 van de Grondwet kan worden toege past waardoor het mogelijk wordt dat de procureur-gene- SCHIPHOL (ANP) Een woordvoerder van de KLM in Amstelveen heeft ontkend dat er gistermorgen in het luchtge bied van het vliegveld "Mun- chen sprake zou zijn geweest van een bijna-botsing tussen een KLM-vliegtuig en een ma chine van de Britse luchtvaart maatschappij British Airways. De situatie zoals zich die daar heeft voorgedaan wordt door ons niet als een bijna-botsing beschouwd, aldus de KLM- woordvoerder. Vanuit kringen van het vlieg veld München zijn berichten verschenen over een bijna-bot sing tussen de twee machines die voorkomen zou zijn door een duikvlucht van het Engelse vliegtuig. raai een vervolging instelt te gen de bewindsman, nadat hij door het parlement in staat van beschuldiging is gesteld. Surinames premier Henck Ar- ron, tevens voorzitter van de Nationale Partij Suriname (NPS), heeft op een spoedverga dering van de ministers en par lementariërs van zijn partij voorgesteld de algemene verkie zingen, die wettelijk in novem ber a.s. gehouden moeten wor den, reeds in juli te laten plaats vinden. Als de ministerraad en het parlement vandaag beslui ten Soemita tot aftreden te dwingen verliest de NPK-rege- ringscoalitie de steun van de Javaanse partij KTPI. Zonder KTPI valt de NPK-coalitie terug van 21 zetels naar 19 zetels. Het Surinaams parlement telt 39 ze tels. Drama rond Oostduits gezin LUBECK (UPI) Twee leden van een Oostduits gezin op de vlucht naar het Westen, zijn veilig aangekomen, maar drie anderen hebben het avontuur waarschijnlijk met de dood moeten bekopen. De Westduitse kustwacht deelde mee dat een 40-jarige vader en een 36-jarige moeder met hun dochters van 14 en 12 en zoon van 15 dinsdag in twee opblaasbare roeiboten via de Oostzee de DDR ont vluchtten. De boot met de man en de meisjes sloeg in hevige wind om en aangenomen moet worden dat zij verdronken. De boot met de moeder en zoon werd door een veerboot opge merkt en zij werden meegeno men naar Lübwck. Het gezin woonde in de Oostduitse provin cie Mecklenburg, die aan Slees- wijk-Holstein grenst oodstraf in Transkei voor kritiek EMTATA (Reuter) Trans- li, het zwarte thuisland dat ►rig jaar oktober door Zuid- frika onafhankelijk werd ver aard, zal de doodstraf invoe- n voor iedereen die kritiek vert op de overheid, resident Botha Sigcau ver klaarde in het parlement dat men er in toenemende mate een gewoonte van maakt om de soe vereiniteit van Transkei en zijn dienaren te kritiseren en dat hij een wet zal indienen waarbij voor deze feiten de doodstraf wordt ingevoerd. ENÉVE (DPA) Met een grote meerderheid heeft de commissie In de mensenrechten van de Verenigde Naties een resolutie ingenomen waarin de voortdurende schending van de mensen ichten in Chili veroordeeld wordt In het besluit wordt aange- tongen op snelle hulp om een einde aan de situatie te maken, an de 32 leden stemde alleen Uruguay tegen, terwijl vijf landen ich van stemming onthielden, te weten Costa Rica, Ecuador, anama, Peru en Jordanië. Ie Chileense autoriteiten worden in de resolutie opgeroepen een inde te maken aan de „onaanvaardbare praktijk van geheime )Testaties en vermiste personen, waarvan de arrestatie systema- (sch ontkent wordt". In de resolutie wordt met name gewezen op let folteren en onmenselijk behandelen van personen uit politieke 'verwegingen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De befaamde Lon- dense Times, die in het buiten land nog vaak verkeerdelijk be schouwd wordt als de officiële spreekbuis van Groot Brittan- oië, verschijnt nu al bijna een volle week niet meer. De krant hgt plat wegens een conflict ®et arbeiders, die de rotatie- Persen bedienen. Lord Thom son, de Canadese eigenaar van The Times, zegt dat de situatie *eer ernstig is en dat de toe komst van de krant bedreigd wordt De 122 drukkers van The Times, die afgelopen week onofficieel in staking zijn gegaan, lopen gevaar uit hun vakbond gezet te worden. Het geschil is een ge volg van de verhuizing in 1974 naar een nieuw pand aan de Gray's Inn Road. Voor die tijd was The Times geïnstalleerd in een gebouw aan de Printing House Square bij de Theems. Die verhuizing gaf aanleiding tot meningsverschillen over het schoonmaken van nieuwe rota tiepersen. In het oude gebouw stonden elf machines. In het nieuwe bedrijf zijn er 17. Leden van de natsopa- vakbond eisen een hoger loon voor het schoon maken van de extra machines. IITOMRS In Elsevier een kritische be schouwing over de plannen van de progressieven met betrek king tot de fiscale aftrek van rentelasten. „Er is een troost: het CJD.A. ziet dit nivellerings plannetje in het geheel niet zit ten". Voorts een artikel over de koffie die onbetaalbaar wordt vanwe ge kartelvorming en natuurram pen. „Wie profiteert? Niet de koffieplukker. Hij krijgt nog steeds hetzelfde loon. De profi- te;ur is voornamelijk de regering van de koffie exporterende lan den. Bij Van Nelle is het zelfs bekend, dat Brazilië koffie ge kocht heeft, die al in Hamburg opgeslagen lag. De partij werd later door Brazilië doorverkocht voor een aanzienlijk hoger be drag". Het omslagartikel gaat over de Russische dreiging ter zee. NA.- T.O.-bevelhebber Norton daar over: „Iedereen die zegt dat wij het gevaar overdrijven, weet erg goed dat dit nonsens is. De gro te toename van de Russische militaire macht op wereldschaal geeft de Sovjet-Unie politieke invloed op plaatsen, waar die voorheen ontbrak. De meest re cente gebeurtenis die hiervan getuigt, is de door de Russen gesteunde interventie in Ango la". In de Haagse Post de vraag of kerncentrales ons naar de poli tiestaat leiden. „De belangrijk ste, moeilijkste en meest ver waarloosde problemen rond de energie-strategie, zijn niet van technische of economische aard, maar eerder maatschappelijk en ethisch. Ze eisen een grote aan passing van onze democratische instelling en veel van onze gees telijke vitaliteit". Bij het gekrakeel rond de grondpolitiek deze opmerking: .Misschien is het voor Andries- sen een ongezochte gelegenheid om nog een laatste keer tegen Van Agt te scoren, voor het onverbiddellijk bevel tot het be waren van de eenheid klinkt. De rivaliteit tussen beide heren wekt bij een groeiend publiek een levendige belangstelling". Het omslagartikel gaat over de Duitse activist Wallraaf en zijn ervaringen met de justitie. „Ik word afgeluisterd, geschaduwd, verdacht gemaakt en vals be schuldigd". Vrij Nederland praat met Bas de Gaay Fortman. „Echt niet te harden hoor, wat ik in de trein meemaak. Het is me overkomen dat ze op het perron om me heen gingen dansen, roepend: geef mij maar de V.V.D. Ja zeker. En in de coupé gaan ze keihard over me praten. Dat die voetbalsupporters de treinwa- gens vernielden, verbaasde me niets". En: „Het wordt een moei lijke formatie. Ik geloof dat de oplossing wordt dat Dries de hele boel alleen gaat doen. Hij laat ze denken dat ze allemaal aan bod komen, en dan gebeurt wat Dries het beste vindt Ik heb een zwak voor Dries. Ach welnee, Dries is heel erg gevoe lig. Alleen als hij dichtklapt wordt hij van beton". Een interview ook met Ludwina Janssen in de Israëlische gevan genis. „Ik wilde een geloofwaar dig verhaal geven omdat ik dacht: ik heb er toch niets mee te maken, en dan ben ik er vanaf. De heb opzettelijk een aannemelijk verhaal verzonnen, want ik dacht dat ze me toch niets zouden maken, 's Nachts dacht ik na over wat ik de volgende dag zou vertellen, maar het was allemaal verzon- De Groene Amsterdammer ana lyseert „de naaktheid van vier jaar progressief bewind" en stelt naar aanleiding van de grondpolitiek de vraag: „Hoe veel kabinetten Den Uyl zijn er wel niet voor nodig om dit soort zaken een beetje op poten te zetten, als er al een hele regeer periode heen gaat met een mis tig achterhoedegevecht?" Kritiek tenslotte op het geloof van Van der Stoel in Brazi liaanse sprookjes. „De welge- fundeerde angst, dat Argentinië bezig is de atoombom te maken, leeft niet alleen bij. de leveran cier van rijn reactoren, Canada, maar ook bij rijn aardsrivaal Brazilië. Het is voor Brazilië een belangrijk argument zijn nu cleaire achterstand zo snel mo gelijk in te halen en zelf ook de atoombom in elkaar te zetten". De Tijd schrijft over „het sprookje" van de grondpolitiek. „Het echte werk moet nog be ginnen, maar werd totnogtoe verhinderd door een onafgebro ken ruzie tussen christen-demo craten en socialisten over de waarde van de grond. Voor het eerst komt nu een compromis binnen bereik. En daarmee de kans, aansluiten tot een betere regeling van beschikking en be heer te komen". Voorts een interview met prof. A. de Froe. „Ik keer me vooral tegen de groep linkse intellec tuelen, die er kennelijk genoe gen in scheppen hun medemen sen keer op keer op een kinder achtige manier te shockeren. Op deze wijze vervreemden zij een groot deel van de bevolking van het socialisme. Het partij-socia- lisme zou zich daartegen moeten verweren". Het omslagartikel gaat over An- dré van Duin. „Ik wil in mijn vak een andere kant op. Want zoals de revu er nu uit Zet, een familieprogramma waar je met oma en opa naar toe kunt, zo wil ik er in de toekomst geen meer. Ik wil heel graag naar de kleinere theaters, zoals het nieu we De la Mar in Amsterdam. Want als ik over twee jaar met een kleinere revu ga draaien, vind ik dat een beetje link in dat grote Carré. Mijn show zou er uit moeten gaan Zen zoals Sonneveld die op de Bühne zet te". Hervormd Nederland spreekt met dr. F. von Meyenfeldt naar aanleiding van diens boek „Mi nister en magister". ,Js er wel een christelijke politiek moge lijk? Dat is mijn vraag aan elke C.DA.-politicus, die het over christelijke politiek heeft. En als Aantjes dan gaat spreken van de onderdrukten, dan zeg ik; neem me niet kwalijk, maar dat vind ik beledigend ten opZchte van de socialisten, want die zeg gen hetzelfde". Verder een interview met Koos Zwart van de beursberichten over gratis heroïneverstrekking aan verslaafden. „Van een uit kering kun je je hooguit twee shotjes geven, dat is nog met genoeg voor een ochtend. Jun kies moeten veel stelen. Omdat je op de zwarte markt slechts 20 procent van de winkelwaarde van spullen krijgt, moet je, wil je per dag voor 700 gulden her oïne kopen, per week voor 24.000 gulden aan winkelwaarde stelen". In Accent een artikel over we reldmachten die floor klimaats verschuivingen („We Zjn op weg naar een nieuwe ijstijd") afhan kelijk worden van voedselim- port, ofwel: „U heeft iets mach- tigers dan de atoombom, u heeft sojabonen". Het blad schildert een portret van de Staatkundig Gerefor meerde Partij. Fractievoorzitter Abma: „Ik heb zelf geen televi sietoestel in mijn huis. Er is zelfs een partijbesluit dat ver biedt gebruik te maken van de politieke zendtijd waar iedere Nederlandse partij recht op heeft". Het omslagartikel is gewijd aan Robert Long. „Zal ik je nog eens wat zeggen? Ik heb een afwasmachine gekocht. Ja, ver domd. Drie jaar geleden ging ik als een gek te keer tegen dat soort dingen. Maar wat wil je, mijn vriend en ik kregen eens negen dagen achtereen gasten. We bleven afwassen". En: „Dit land heeft veel artiesten die goe de dingen doen. Alleen het werk van Herman van Veen, dat pruim ik niet Ik begrijp gewoon niet waar die man mee bezig is, maar goed, er zijn mensen die in zwijm vallen bij zo'n tekst van hem. Dus laat maar".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9