|üitschakeling Harre wijn Mercasol winst Donar (bijna) zeker van kampioenschap meisjes weten nu 'Vaf een èorgel is Vakschool Nipt verlies De Tegelhandel tegen titelkandidaat Godyla Katwijk en LSG IV nog zonder verlies Quick Boys klopt LDWS Charles Kuijpers overtuigend aan kop Tophockey bij Forescate TT^TAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 MAART 1977 PAGINA 5 mer. vaart Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Vakschoolmeisjes in de ban van Jan Schmitz °°Fbaforig jaar profiteerden al vijf klas- van de Vakschool voor meisjes trekkian het Galgewater in Leiden van ie mè*e openbaring der geheimen die i zuiden orgel nog vaak in zich bergt. )at wil zeggen, dat Hartebrugkerk- irganist Jan Schmitz voor een aan- ■il leergierige meisjes zijn instru- lent blootlegde. Deze belevenis oeg dermate in, dat dit jaar op- ueuw de leerlingen van drie derde paraarsklassen werden uitgenodigd han™oor een „openbare les" die het Maarschalkerweerd-orgel tot onderwerp had. Ruim 60 leerlin gen waren gisteren te gast bij Jan Schmitz, die een boeiende explica tie gaf van het orgel, dat over een paar maanden honderd jaar oud is. Een jubileum dat niet gevierd gaat worden, want eerst moet het soms amechtig tonend monument geres taureerd worden. Daarna kunnen alle loftrompetten volop gestoken worden, dat het galmt tot in de verre omtrek. Gisteren was het echter raak, boven op het koor. De meisjes raakten allengs in de ban van Schmitz, die met een routineus gemak de donkere muziekkast tot in de finesses uiteen rafelde. Wat je allemaal met je han den en voeten kunt doen, op zo'n orgel. Voor Schmitz geen probleem, die schudt een paar keer zijn artistieke manen en zonder manke- ren komt eruit wat hij allemaal bedoelt. Zo heeft hij het over het karakter van een orgel, een karakter net zoals mensen dat hebben („ochtendziek, vals en zo"). Jan Schmitz liet ook duidelijk blijken, dat men allerwege terug wil naar de romantiek, niet alleen via de handgedraaide koffiemolen en de langere jurken, maar ook op het gebied van de romantische orgels. Schmitz zwaaide heen en weer over zijn oreelbank en zette de werking van de regis ters uiteen. Hij demonstreerde de twee kla vieren en het „voetklavier" (dat doorgaans pedaal wordt genoemd). Daarbij wekte het macabere rammelen van het pedaal remirii- centies op aan het rammelend „gebit van een grootvader". „Meneer", riep een vakschoolmeisje, „het lijkt wel een griezelfilm", toen de gekoppel de klavieren in werking traden terwijl slechts één manuaal door de gekromde en geoefende vingers van Schmitz beroerd werd. In nog geen uur tijd werd dit orgel voor de meisjes een levend instrument. Dat kon ook moeilijk anders, met zo'n explica teur als Schmitz; men hing aan zijn lippen en een de toetsen. Wat is bijvoorbeeld een ..vulstem"? „Nou. dat is zoiets als ie moeder een fijne maaltijd met gebakken aardappel tjes, biefstuk en doperwtjes heeft klaarge maakt, maar ze heeft de jus vergeten. Dan klopt er iets niet. Zie je, die vulstemmen horen erbij als de jus bij de tongstemmen". Dat hoeft niet iedereen direct te begrijpen, maar Schmitz' bedoeling kwam een heel eind. Zo ging het verder. Met de „tutti", de hele registertoestand tegelijk, want als je weet wat „tutti frutti" is, kun je ook nagaan wat het effect is van „alle registers uit". Een stukje „Toccata van Bach". Verzuchting bij één van de leerlingen: „Dat is weer eens wat anders dan de „Vlooienmars": toedelom- pompom.... „En waarom hangt daar een spiegel"? „Ja, zie je", zat Jan even moeilijk: „dat is om af en toe m'n haar te kunnen kammen. Grapje hoor. Nee, dat is om het altaar beneden in de gaten te houden". Moeiteloos ging het verder. Jan Schmitz, tussen de bedrijven door: „Je moet het niet te moeilijk voor die kinderen maken, maar een leuk moppie spelen". Een improvisatie tot besluit. Op „Lauda Sion" van Handel... „Nou, daar gaat-ie dan, meisjes..", begon Jan, die een enkele keer speels in de „Zilver vloot" belandde. Dat dacht ik tenminste. Er was een meisje bij dat zelf orgel speelde. Ze mocht er een eind aan breien, aan de orgelles. „Wacht", zei Schmitz, die de motor weer aanzette, „ik zal Wil even wat lucht geven". Het lukte best. herei va} °p™ (Van onze basketbalmedewerker) ^LEIDEN Was het de wetenschap dat ®er een nieuwe sponsor zijn neus om de e 15 'hoek heeft gestoken, of was het dan toch 311 de (vaak verborgen) klasse, die de door- :slag gaf? Mercasol-coach Bennie Blom ."."'voelde na afloop van de gewonnen wed strijd (85—80) tegen Arke Reizen (uite raard) het meest voor het laatste. „Bo- 13 ai vendien", voegde publiciteitsman' Frans de to- van Egmond er aan toe, „zijn de resulta- voor- ten voor de sponsor van geen enkel Hui belang". Maar wie de wedstrijd heeft bekeken kon df ni de oorzaken zo opnoemen. Mercasol speelde tegen zijn gewoonte in een man- N to-man verdediging. Daarbij stond Greg Bell op Ruud Harrewijn, de man, die adeSLeiden in de drie voorgaande wedstrij- awerden de das om had gedaan. Peter Kop n d moest daardoor Lace Strong verdedigen «r len Moore zag Bartolome als vaste bewa- ok dker. Strong kreeg door zijn surplus aan Hogddasse veel vrijheid, maar hij mocht sco- landen. Voornaamste punt was Harrewijn t hcvan een hoge produktie af te houden. En volgidat lukte. Bell speelde zowel aanvallend g eöals verdedigend een fabelachtige wed- i heestrijd. Schoot zelfs 8 van zijn 9 vrije d heworpen raak en dat vooral was tot nu iteaittoe iets ongekends. heeHet begon allemaal erg goed voor Merca- wedsol. Maar de snelle voorsprong was door heef goed werk van Strong weer even snel verdwenen. Halverwege het eerste deel ging het er zelfs somber uitzien voor de Leidse ploeg, toen Arke leidde met 21—32. Bell, Bartolome en Kop trokken de zaak weer in evenwicht. Peter Kop schoot knap raak na een zeer zwakke start. Blom wilde hem al laten vervangen, maar de blonde Leidenaar dwong Ruyse- naars het trainingspak weer aan te trek ken. Toch kon Arke met voorsprong de kleedkamers opzoeken, omdat Moore van grote afstand raak schoot: 3840. In het tweede deel ging ook Roy Leusner zich met het spel bemoeien. Terwijl de rest zijn niveau handhaafde trad de klei ne Surinamer uit de anonimiteit en bracht met een paar zeer gave acties het publiek in vervoering. Toen Mercasol in de zesde minuut een voorsprong van tien punten had genomen keken de suppor ters hoopvol naar het scorebord. Zou het lukken dat voordelige verschil vast te houden? Het antwoord kwam luttele mi nuten later. Roy Leysner begon aan een solo en bracht het verschil met nog vijf minuten te gaan op 16 punten: 82—66. Het leek niet meer stuk te kunnen. Dat ging het ook niet, al kwam Arke door een matige slotfase van Mercasol nog erg dichtbij. De laatste vier scores van de wedstrijd waren zelfs voor de Ensche- deërs: 85—80. Scores Mercasol; Bell 26, Bartolome 21, Leysner 16, Kop 12, Koeksema 8 en Paulides 2, schotpercentage: 44. Vrije worpen 21 op 25 (84%). Arke: Strong 24, Moore 18, Harrewijn 14, Valkenburg 10, Scheurwater 8 en van Ek 6. Schotpercentage 47. Voorwedstrijd De voorwedstrijd in de Vijf Meihal tus sen Luba en VAK Stars was minstens even aardig. Het tweede divisiepeil in acht genomen werd er goed gespeeld. VAK, de aanstaande kampioen, won maar had het bepaald niet gemakkelijk. Goed verdedigen van Luba en een gevoel van „We zijn er toch al" bij VAK zorgde voor een spannende wedstrijd, die helaas niet helemaal juist werd aangevoeld door de arbiters Kaldenhoven en vooral Vis ser. Bij de rust leidde VAK met 30—33 doch sterspeler John Dawson had vier p's. Ook in de tweede helft ging het gelijk op, maar toen VAK na 15 minuten op nieuw een drie-punten-marge had, was de zaak beklonken. Luba stribbelde nog wel tegen, maar kon het gat niet meer dich ten: 69—73. Topscorers Luba: Van Diest 21, Verbeek 20. VAK: John Dawson 22, Muntslag 14. John Dawson pakt een verdedigersrebound voor Vak/- LISC. Christiaan Uhlenbeck van LUBA komt er niet aan. (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN Op zeer overtuigende wijze is Charles Kuijpers er in geslaagd zijn koppositie in het persoonlijk Leids kampioen schap te behouden. Rinie Kuijf is door een overwinning op Ofwegen voorlopig op een ongedeelde tweede plaats terecht gekomen. Alleen Folkert Geertsma die afbrak tegen Leendert Pols kan nog op gelijke hoogte met hem komen. Charles Kuijpers heeft Moon de hele partij geen enkele kans gegeven. Handig profiterend van de zwakke opstelling van de zwarte paarden wist hij al snel een doorslaande aanval op te bouwen. Pas toen Moon twee paarden achterstond en mat dreigde te gaan, gaf hij op. Rinie Kuijf had de hele tijd het betere spel tegen Ofwegen. In vrijwel hopeloze stelling ging de tegenstander door de vlag. Folkert Geertsma had voortdurend een licht ruimtevoordeel tegen Leendert Pols. De afgebroken stelling zal hem echter niet meer dan remise brengen tenzij de tegenstander het eindspel wel erg slecht behandelt. Ad v.d. Berg wilde deze ronde toch nog een keer vlammen. In de partij tegen Wiebe Wiebes bracht hij een tweetal correcte pionoffers. De partij was binnen vijftien zetten beslist. Bij Leo Barendse groeiden de problemen allengs boven zijn hoofd Met nog elf zetten te doen ging hij tegen Joop Bakker door de vlag. Ook Lommerse kwam op 3 1/2 punt Bij het uitvluggeren tructe hij Oei voor een stuk waarna het wel gebeurd was. Uitslagen overige partijen eerste klasse: Piket—Haasnoot uitg.; Osnabrugge—Kamps 1—0, Bey sr.—Verburg 1/2—1/2, Heems kerk—J. van Dijk 1—0, Lambooij—Dobbelaar 0—1, v.d. Aardwe g—Zwetsloot 1—0, G. v. Dijk—Koppers 10. Stand aan kop na vijf ronden (inclusief prognoses): 1. Kuijpers 5, 2. Kuijf 4, 3. Geertsma, v.d. Berg, Lommerse, Bakker en Piket 3 1/2, 8. Moon, Ofwegen, Pols en Osnabrugge 3. De tweede klasse wordt volledig beheerst door v.d. Poel en Kuiper, v.d. Poel rekende in een vooruit gespeelde partij af met Geyer en Kuiper liet geen spaander heel van de stelling van Borst. v.d. Poel gaat hier aan de leiding op een half punt gevolgd door Kuiper. De rest van het veld volgt op enige afstand. Overige uitslagen tweede klasse: Oosterom—Newton 1—0, Koe t—Verbiest 1—0, Van Es—v.d. Berg 1/2—1/2, J. Bey jr.—Revet 1/2—1/2, DaanenOudshoorn 01, Verkuijl—Laven 1—0 regl. butii 1 vei (Van onze volleybal medewer- >ton<ker) Leiden In de promotie klas- üe use heren is het Leidse Donar zo goed als zeker van het kam- pioenschap. Met nog drie wed strijden te spelen heeft Donar zes punten voorsprong op naaste concurrent Leython. Beide teams kwamen het afge lopen weekeinde vrij gemakke lijk tot winst. Donar wees Tor nado met 0—3 terug, terwijl Leython met met dezelfde cij fers de baas bleef over Punch. Donar leverde een uitermate knappe prestatie door in Delft het zeker niet zwakke Tornado met 0—3 te verslaan. Via de setstanden 159, 1511 en 15—13 kwam Donar nog een stapje dichter bij de titel. Het Delftse Punch heeft het bezoekende (Leytohn) nauwe lijks een strobreed in de weg kunnen leggen. Nadat de Leide- naars de eerste set met 7—15 in hun voordeel hadden beslist, liepen zij in de tweede spelpe- node weg naar een 3—12 voor sprong. Leython verviel echter in zeer nonchalant spel waar door Punch alsnog op wist te halen tot 14—13. Toen vond Leython het welletjes. De set werd met 1517 binnenge sleept, waarna de tegenstand van de Delftse ploeg gebroken was. Moeiteloos kon Leython via 7—15 in de derde set de wedstrijd winnend afsluiten. LUSV lijkt volkomen van slag te zijn. Afgelopen weekeinde werd in Hazerswoude en kan sloze 3—0 nederlaag geleden te gen Be Fair. (setstanden: 15—8, 15-12, en 15-11) Leython-3 vechten nog volop voor het promotieklasse-schap. De Leidenaars slaagden erin om in de uitwedstrijd tegen Zovoc hun eerste overwinning te behalen: 0—3. Bij de dames werd de derby LUSV-Ley- thon—2 na ruim twee uur spe len met 2—3 besluit in het voor deel van Leython. Leython-2 wist tegen koploper AV40 slechts één set in de wacht te slepen. Leython, met Maria de Groot in een uitblinkende rol, moest derhalve met een 1—3 nederlaag tevreden zijn. In de eerste klasse heren stond de topper DVO Gemini Kange- roes-3 op het programma. Aan vankelijk was het een opper machtig DVO, dat een 2—0 voorsprong nam. Koploper Ge- mini wist echter uitstekend te rug te komen en alsnog een 2—2 gelijkspel te bereiken. Hierdoor blijft Gemini één punt yoorsprong behouden op DVO. LUSV-2 leed een teleur stellende 0—3 nederlaag tegen DAC. Leski moest het laagge plaatste S'70 een puntendeling toestaan. Bij de dames behaal de Oegstgeest wederom een ge lijkspel. Ditmaal toonde Liusna zich gelijkwaardig aan de Oegstgeestse dames. Orion ver loor verrassend met 3—0 van DAC-2, terwijl Haak Novo-3 met 3—0 z'n meedere moest erkennen in DAC-1. (Van onze sportredactie) S LEIDEN Titelkandidaat Godyla United kende gister- avond bijzonder veel proble men met degradatiekandidaat De Tegelhandel. De Lissena- ren klopten De Tegelhandel uiteindelijk met 3-2; een resul- taat dat Godyla in de race om jJJ de titel houdt en De Tegelhan- w del nog vaster op de laatste plaats heeft gedrukt Het duel fa met BMW Van der Plas zal nu door de Van Duuren-acht moeten worden gewonnen. In de strijd om de derde plaats klopte een ongeïnteresseerd Zwaanvogels nieuwkomer gé Oegstgeest met 5-3. gd De Tegelhandel heeft in het treffen met Godyla United jei zelfs een 2-0 voorsprong ge el- Nol Roozen en Wim Mes- ,a I kers (via Fred Arrachart) ,t'[ sekten raak voor de met Cees J. Montagne versterkte Tegel- g. handel-formatie. De druk ?n »rle?k echter zwaar. Godyla gj United herstelde zich en kwam gj via twee doelpunten van Jo- han Elfering weer langszij. De beslissing viel kort in de twee de helft. De geblesseerde doel man Wim Kamping werd door topscorer Harry van der Zwet kansloos gepasseerd. Zwaanvogels speelde een wel erg nonchalante partij tegen een fel Oegstgeest. Toch zou den de Vogels ver na rust toch nog duidelijk aan het langste eind trekken. Pim van der Meer, na een knappe solo en Ruud de Groot (zijn eerste goal van het seizoen...) brach ten Zwaanvogels de 5-3 zege. Ton Werner had Oegstgeest eerder op voorsprong gezet, Kees van der Voort scoorde tegen, maar bij rust was het weer Oegstgeest (Wim de Hol lander) dat leidde: 2-1. Pim van der Meer en Johan van Duin bogen die score direct na de hervatting om tot 2-3; De gelijkmaker van Ron van der Kolk kon vervolgens niet ver hinderen dat Zwaanvogels als nog de volle winst pakte. Standen/uitslagen: Godyla United-De Tegelhandel 3-2; Zwaanvogels-Oegstgeest 5-3. 1 Swift Winkeltje 12 8 2 2 18 41-27 2 Godyla United 11 7 2.2 16 51-30 3 Zwaanvogels 12 6 2 4 14 47- 32 4 Oegstgeest 12 5 2 5 12 44-32 5 Van Gerven de J 12 6 0 6 12 34-41 6 LDWS 13 4 2 7 10 25-42 7 BMW Van der Plas 13 3 3 7 9 44-53 8 De Tegelhandel 13 3 1 9 7 20-48 Topscorers: 1 Wim de Roo (Swift Winkeltje) en Harry van der Zwet (Godyla United) (+1) 16; 3 Pim van der Meer (Zwaanvogels) 2) 15; 4 Jan van Duyn (Zwaanvogels) 14; 5 Gé Perfors (Oegstgeest) 13. (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN De spanning is in de tweede klasse van de LSB- competitie nog altijd vol op aanwezig. Katwijk en LSG IV hebben tot nu toe alle duels gewonnen en zullen in de laat ste ronde uitmaken wie de sterkste is. De kop in de B-groep wordt gevormd door Philidor V, Alphen II en Bode graven alle drie met twee ver- liespunten. Katwijk en LSG IV zijn in de tweede klasse A met slechts weinig moeite zonder punten verlies gebleven. Het duel uit de vijfde ronde tussen Katwijk en Philidor VI dat bij een 3 1/2—2 1/2 stand werd afge broken werd inderdaad door Katwijk tot winst gebracht Met een beetje geluk bij het uitspelen werd de stand zelfs 64. Tegen Alphen Hl trad Katwijk weer bijna compleet aan. De enige ontbrekende was kopman Gijs Haasnoot. Katwijk was niet van plan zich te laten verrassen en kwam tot hun grootste overwinning van dit seizoen: 8—2. Heel wat lastiger had LSG IV het tegen Rijnsburg. Met enige medewerking van Rijnsburg werd er een 4 1/2—2 1/2 voor sprong opgebouwd. Na het uit spelen en arbitreren van de afgebroken partijen zal de eindstand wel 6 1/2—3 1/2 worden. De ronde hiervoor had Rijnsburg zich al uit de degradatiezone gewerkt door sensationele 5 1/24 1/2 zege op Sassenheim. De degradatie wedstrijd gaat tussen Voor hout en Philidor VI. Bodegraven heeft in de tweede klasse B zijn laatste kans op het kampioenschap behouden ten koste van Philidor V. De onderlinge wedstrijd werd in eerste instantie afgesloten met 4 1/2—3 1/2 voorsprong voor Philidor. Bodegraven trok zich daar niets van aan en won de laatste twee partijen: 5 1/24 1/2. De ronde daarna maakten beide teams geen fouten. Philidor V wees Bos koop met 64 terug. Bodegra ven kwam tot dezelfde uitslag in de uitwedstrijd tegen debu tant VTL. Voorschoten II boekte zijn eerste zege ten kos te van het nu al gedegradeerde Philidor VII: 6—2. De andere eventuele degradant (afhanke lijk van promotie van een Leids team naar de KNSB- competitie) zal moeten komen uit het drietal VTL, Boskoop en Voorschoten II. Hiervan staat Voorschoten II er het slechtst voor. Alphen II was in de zesde ronde vrij. Met de duels tussen Alphen II en Phi lidor V enerzijds en Boskoop tegen VTL en Voorschoten H anderzijds kan de competitie hier nog een interessant slot krijgen. LEIDEN Quick Boys heeft in dé eerste wedstrijd van het door LFC georganiseerde Zilveren Molentoernooi een verlenging nodig gehad om zich langs zondagtweedeklasser LDWS te voetballen. De zaterdagtopper nam via een treffer van Jaap Heerikhuisen de lei ding, maar nog voor rust nivelleerde John van Haastrecht de score in deze matige wedstrijd. In de verlenging was het Teun van der Plas die Quick Boys tenslotte een ronde verder schoot VOORSCHOTEN Ter gelegenheid van de derde lustrumviering organi seert de jubilerende Mixed Hockey club Forescate zaterdag op het eigen Voorschotense terrein een uniek ge beuren. Om 14.30 uur n.l. treden het eerste dameselftal van Forescate en het team van Jong Oranje tegen el kaar aan. Tophockey in Voorschoten dus.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5