Projectgroep bepleit geïntegreerde aanpak van het drugprobleem m nABVA eist hervormingen bestuur IViif Hovenhuis in beroep tegen subsidie De Groot haalde feestelijk het nieuwe seizoen binnen Tafeltennistoernooi Oppenheimschool Fantastische Film- en Dia Show over vakanties naar Mexico, Guatemala en de Nederlandse Antillen. .KLM Thuis in de lucht. JN BIBLIOTHEEKCONFLICT f 8g°lEIDEN De Stichting het Vijf Hovenhuis is oekpniet tevreden met de door de gemeente Leiden istop toegekende subsidies in de jaren 1972—1976. Het oekpfclub- en buurthuis is bij de gemeenteraad in r°Hteroep gegaan tegen de beschikkingen van het (Si f°"eSe met betrekking tot de subsidies over deze Geen boekhouding teraad gisteren nogal eens op vraagtekens. Met name voorzitter mr. Woudstra viel de heer Van der Ham nog al eens met kritische opmerkingen in de rede. (S) ers: De bezwaren betreffen allereerst de beperking van ■■gde financiële steun die het Vijf Hovenhuis voor ^■1976 te verwerken kreeg toen er gedeeld moest b®^vorden met haar dependance, het Westerkwartier. ssiekIDaartoe moest ondermeet de subsidie van een 'en. 'peuterleidster worden ingeleverd. Hierbij was een 5n Pjrmsverstand gerezen tussen het Vijf Hovenhuis en muzVethouder Tesselaar. Volgens de gemeente zou hovejzowel de subsidie van IRM als die van de gemeen- (S) Kte voor één peuterleidster ten goede komen aan JT' Phet Westerkwartier. Het Vijf Hovenhuis had begre- 9\!pen dat het alleen ging om de CRM-bijdrage. Dat betekende dat het Vijf Hovenhuis weliswaar een Veer moest laten, maar men meende het ontslag van een van de beide leidsters via een interne i y verschuiving toch op te kunnen vangen. Nu dit anders is uitgepakt en zowel de CRM-bijdrage als het geld van de gemeente moest worden geofferd 'dreigt alsnog ontslag. Volgens clubhuisleider Van 'der Ham komt het buurthuis hierbij in moeilijkhe den, omdat geldgebrek niet als een in de wet 0 vastgelegde ontslagreden geldt. Zijn argumentatie waarom het Vijf Hovenhuis er ten onrechte zo bekaaid van was afgekomen stuitte bij de leden j van de beroepschriftencommissie van de gemeen- Dat gebeurde met name ook bij de bezwaren die het Vijf Hovenhuis had ingediend tegen de defini tieve vaststelling van de gemeentesubsidie over de periode 1972—1975. De Stichting is deze jaren haar financiële boekje regelmatig te buiten gegaan en heeft meer uitgegeven dan de gemeente uiteinde lijk aan subsidie toekende. Op het moment dat dit werd opgemerkt was het echter al te laat. Dat betekende voor de Stichting een tekort en vandaar de vraag om meer geld. Volgens, woordvoerders van de gemeente en de Leidse Jeugdactie kon het Stichtingsbestuur wel degelijk tijdig weten waar men met de gemeente aan toe was. Namens het Vijf Hovenhuis stelde de heer Van der Ham echter het tegendeel. „We hebben rekenen en schrijven geleerd maar daar hield het mee op", zo merkte hij gisteren als excuus op. Op een vraag van mr. Woudstra gaf hij toe dat er jarenlang geen boeken bij het buurthuis zijn bijgehouden en het bewaken van de begroting een onbekend verschijnsel was bin nen het Stichtingsbestuur. De commissie vooi beroepschriften doet later deze maand een uit spraak over het beroep van het Vijf Hovenhuis. Het fascinerende Mexico bereizen. Guatemala zien. Met de Spaanse barok en de kleurige fiësta's. Met het overdadige natuurschoon en de verzonken culturen van Maya's en Azteken. En naar de Nederlandse Antillen met hun paradijselijke stranden. Dat alles kost geen kapitalen meer -en geen zeeën van tijd. Vliegtarief van b.v. 13 dagen Curacao alleen reis en logies vanaf f 1495,-. 16 Daagse Mexico-reis logies en ontbijt vanaf f 1975,-. Meer over zulke reizen wordt u verteld tijdens de KLM breedschermshow "De Nederlandse Antillen, Mexico en Guatemala, een nieuwe belevenis". In de Stadsgehoorzaal te Leiden vrijdag 11 maart 20.00 uur Toegangskaarten f 5,-. Telefonisch plaatsbespreken bij VVV Leiden; 071 -146846 JONDERDAG 10 MAART 1977 LEIDSE C OL'RANT PAGINA 3 Kung fu en teakwondo In het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat worden zondag 20 maart demonstraties van Aziatische vechtsporten gegeven. De demonstraties beginnen om twee uur en om half vier. Uit China worden de Kung fu stijlen „T'ai Chi" en „Pack mee Pai" gedemonstreerd. Uit Indonesië is de Pentjak afkom stig. Vervolgens is er een demonstratie Ju-Jitsu. De demon straties worden besloten met een voorstelling Teakwondo uit Korea. Plaatsen kunnen telefonisch (132641) worden gereserveerd, mits de kaarten daags voor de voorstelling worden afge haald. De toegangsprijs voor volwassenen is drie gulden en voor jongeren en 65-pIussers een gulden vijftig. Rheuma-collecte Het nationaal rheuma fonds houdt in de week van 14 tot en met 19 maart weer een geldinzameling. Iedere Leidenaar krijgt een girokaart in de bus, waarop hij het bedrag dat hij wil schenken kan invullen. Het gironummer van het plaatsehjk comité van het Rheumafonds is 2900545 ten name van de plaatselijke afdeling Nationaal Rheumafonds, Leiden. Van de opbrengst worden rheumaonderzoeken verricht Te vens kunnen van het bijeengebrachte geld de patiënten in staat worden gesteld aanpassingen aan te schaffen. In 1976 kon het fonds op deze manier achtienhonderd patiënten helpen. Ook organiseert het fonds vakantiereizen in binnen- en buitenland of verleent het onderdak in een van zijn aangepaste rheuma vakantiecentra. Bewegingstheater Het bewegingstheater „Wast of Time" brengt vanavond het programma „Green Hills of Home" in het LAK-theater. De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen zijn f 6,en 4,(LAK-leden, CJP-houders en 65-plus- sers). Kaarten zijn telefonisch te reserveren onder nummer 124890 op werkdagen tussen twee en vijf uur. „Waste of time" maakt bij de vormgeving van baar voorstellingen gebruik van de collagetechniek. Dat wil zeggen dat allerlei toneelbeelden vooral door hun associatieve overeenkomsten tot een voorstelling worden samengevoegd. In die collage- vorm vormen abstracte begrippen het thema. In „Green Hills of Home" is dat thema bet evenwicht CDA-kring Het CDA-Kamerkringverband Leiden houdt maandag 21 maart zijn eerste openbare algemene vergadering in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest Het Tweede Kamer lid mevrouw T. Gardeniers-Barendsen en prof. dr. B. Goud zwaard zullen spreken over het CDA. De vergadering begint om acht uur. Volksdansinstuif Het Leids Volksdansoverleg houdt zaterdag 12 maart weer een volksdansinstuif in het Leidse Vrijetijdscentrum. De instuif begint om acht uur. Deelnemers moeten 2, toegang betalen. Hoofdkantoor Uitzendbureau Luba opent woensdag 16 maart zijn nieuwe hoofdbureau aan de Beschuitsteeg Alle buurtbewoners zijn uitgenodigd om een kijkje te komen nemen in de omgebouw de garage aan de Beschuitsteeg 6. Zij worden tussen elf uur en half vijf verwacht in het uitgebreide en geheel verbouwde onderkomen van het uitzendbureau op de hoek van de Nieuwstraat en de Beschuitsteeg. Jeugdkamerorkest Het Jeugdkamerorkest Leiden geeft onder leiding van Henk Briër vrijdag 18 maart zijn jaarlijkse concert in de Zuider- kerk aan de Lammenschansweg. Het concert begint om kwart over acht. Uitgevoerd worden werken van Windel, Dvorak, Strategier, Stravinsky, Donizetti, Popper en Von Weber Yke Viersen verleent op cello solistische medewerk ing. Kaarten zijn f 6,en 3,50 (65-plussers) verkrijg baar bij fa Servaas, Koornbrugsteeg 5, Leiden en fa Bender, Hogewoerd 90, Leiden en 's avonds aan de zaal. Van een onzer verslaggevers iriatio^iDEN Een reële invloed van het ersoneel in zowel het dagelijks als tt algemeen bestuur van de Leidse Ibliotheek en een personeelscommis- Monlle die de bevoegdheden zou moeten ijgen van een ondernemingsraad, it zijn de eisen die de vertegenwoor- ;er van de Algemene Bond van ibtenaren (ABVA) deze week heeft Tgelegd aan het bestuur van de Jdse Openbare bibliotheek. Het be- tiefjejuur zal op 23 maart een antwoord erie j> deze verlangens formuleren, den, lamens de ABVA werd door het bofdbestuurslid L. Gerads dinsdag- l"m pond met een bestuursdelegatie over pze wensen gesproken. Daarbij heeft e ABVA er geen twijfel over laten pstaan een ingrijpende wijziging in p bestuursstructuur van de biblio theek onvermijdelijk te vinden. „In de huidige structuur is de inspraak van het personeel en de openheid onjuist geregeld. De samenstelling van het bestuur zal zodanig gewijzigd moeten worden dat er van een werkelijke invloed van het personeel sprake zal zijn. Dat zal met zoveel woorden in de statuten van de Stichting Openbare Bibliotheek moeten worden vastge legd", stelde ABVA-bestuurder Ge- rads desgevraagd. Ook gemeente Ook de participatie van het Leids gemeentebestuur moet volgens de AB VA nieuw leven ingeblazen worden. Thans heeft de gemeente merkwaardi gerwijs twee zetels in het bibliotheek- bestuur. Daarvan is er een onbezet, te weten die welke bestemd is voor de wethouder van culturele zaken. De andere wordt bezet door de heer A. van de Loo, chef-culturele zaken van de gemeentesecretarie. Volgens de ABVA kan de vraag ge steld worden of die twee bestuursze tels voor de gemeente wel voldoende zijn. In elk geval zal de vacature die voor een van de twee vertegenwoordi gers bestaat, snel moeten worden op gevuld. Voorts vindt de ABVA het gewenst dat ook het lezerspubliek van de bibliotheek een woordje gaat mee spreken bij de dagelijkse gang van zaken. Dit overeenkomstig de conclu sies van een rapport dat over de de mocratisering van de bibliotheken is uitgebracht en waarin ook voor zeg genschap van de cliënt wordt gepleit. Ondernemingsraad Een andere wens van de ABVA heeft betrekking op de totstandkoming van een personeelscommissie, die de be voegdheden zal moeten krijgen van de ondernemingsraad in het bedrijfsle ven. Omdat bij de bibliotheek minder dan 100 mensen werkzaam zijn is een ondernemingsraad niet wettelijk af te dwingen. „Dat neemt niet weg dat een gereguleerde personeelsvertegenwoor diging met bevoegdheden op zijn plaats is", vindt ABVA-bestuurder Ge- rads. Het algemeen en dagelijks bestuur van de bibliotheek zal zich op 23 maart beraden op de wensen van de ABVA. zo is na het overleg afgespro ken. De heer Gerads voegt daaraan toe dat wat de ABVA betreft er pas weer van een goede gespreksbasis sprake kan zijn, wanneer het bestuur de nu op tafel gelegde wensen onver kort inwilligt. „Wijst men ze af, of stelt men een beslissing uit, dan wordt daardoor het conflict alleen maar ver scherpt", aldus Gerads, die daarbij wijst op de nog onverminderd voort durende vertrouwenscrisis bij de bi bliotheek. Volgens hem kan het be stuur weinig anders doen dan de hen voorgelegde wensen inwilligen, ook al omdat de bibliotheek een duidelijke gemeenschapszaak is waarmee meer is gemoeid dan alleen maar een parti culier belang. „En dat moet ook conse quenties hebben voor het beheer en bestuur", aldus het hoofdbestuurslid van de ABVA. rmaniEIDEN De bestrijding van iet druggebruik in Leiden zal n de toekomst op geïntegreer- manier worden aangepakt, tijdens de vergadering van de aadscommissie voor sociale ^^Matschappelijke aangelegen leden, gezondheidszorg en cul- uur op 17 maart zal de project- |roep druggebruik een aantal lanbevelingen doen teneinde de tulpverlening aan verslaafden HHe verbeteren. fTWje Vereniging Consultatiebu- J^fieau voor Alcoholisme zal in de gelegenheid moeten worden ge held haar spreekuren uit te Dreiden. Tevens dienen pro- rramma van (pre) introductie ■"gorden opgezet. Hieronder Ivordt verstaan een korte obser vatieperiode, die een gedifferen- ^lieerde verwijzing naar vervolg- [^"behandelingen mogelijk maakt. R? ^(Tijdens deze programma's wordt ook contact opgenomen tornfe nomen ouders en/of familiele- IntriS ^en van druggebruikers. Als J.20 K 'aatste aanbeveling doet de pro- 00 (Sijectgroep het geven van voor- om lichting en het treffen van overi- i9voofe preventieve maatregelen in ^samenwerking met de GG en JlJrengevolge van de voorgestelde c. 1 taakuitbreiding van het consul- S) Ratiebureau zal op korte termijn [S) ander onderkomen voor het bureau dienen te worden ge zocht. In haar rapport doet de projectgroep de aanbeveling het bureau naar de binnenstad te verplaatsen. De werkzaamheden van het consultatiebureau zullen zich niet alleen tot de inwoners van Leiden dienen te beperken. De gemeente Leiden zal dan ook in contact moeten treden met de besturen van de randgemeenten om te komen tot een betere opzet van crisisopvang en -een billijke verdeling van de kosten van deze opvang van de ge meentelijke bijdrage in de huis vestingskosten van de Vereni ging Consultatiebureau voor Al coholisme tussen Leiden en de overige gemeenten. Voor het herhuisvesten van het consulta- tatiebureau en de GG en GD. De laatste instantie zal zich be zighouden met het verstrekken van meer algemene informatie. Tevens moet de GG en GD zich belasten met het geven van voorlichting aan de schooljeugd. De kosten van deze voorlichting wordt door de projectgroep ge raamd op 14.150,— in het eer ste jaar, 4.650,— in het tweede tiebureau is het noodzakelijk dat de gemeente Leiden zich akkoord verklaard met het ver lenen van een bijdrage van vijf tig procent in de huur, afschrij- vings- en financieringskosten. Het is voor een geïntegreerde aanpak van het drugprobleem noodzakelijk dat over het geven van voorlichting afspraken wor den gemaakt tussen het consul jaar en ƒ8.600,— elk volgend jaar. Tot nog toe behandelde het con sultatiebureau in hoofdzaak de symptomen van de verslaving. De projectgroep acht het van belang dat tevens een behande ling plaats heeft van de factoren die tot de verslaving hebben geleid. Er dient dieper te wor den ingegaan op allerlei relatie patronen van de verslaafde. Hier kunnen taken liggen die niet in eerste instantie bij het consultatiebureau thuishoren. De projectgroep stelt in haar rapport: „Om op dit gebied ver der te komen zullen in eerste instantie contacten plaatsvinden tussen de GG en GD en het consultatiebureau voor alcohol en drugs. Een en ander zou kunnen uitmonden in een be leidsplan voor drugopvang in Leiden en omgeving". Als knelpunt bij het opstellen van een dergelijk plan noemt de projectgroep het verschil in be nadering van het probleem tus sen Leiden en de randgemeen ten. In Leiden verstrekken de huisartsen al enige jaren geen methadon meer. Dit geschiedt alleen door de GG en GD op indicatie van het consultatiebu reau. Bovendien is er een streng toezicht op het gebruik van opiaten en wekaminen. In de randgemeenten is een en ander minder stringent geregeld. ederli 13.41 liedj» iymb! i n LEIDEN Geklede en minder geklede, maar vooral draagbare en vrouwelijke voor- jaars- en zomermodellen 1977 toonden man nequins van Modehuis De Groot, woensdag morgen en -middag in de zaak aan de Breestraat 113. Een modeshow met een fees telijk tintje, vanwege het 40-jarig jubileum van deze bekende damesmodezaak. Voor een spijkerbroek kan men hier niet terecht, wel voor mooie pasvorm en topkwaliteit, zoals bij de vele, erg mooie kostuums, waar bij ons oog viel op een witte rok met plooien rondom en dito jasje met blauw afgebiesd. Met smalle ceintuurtjes, kettingen en dunne batisten sjaaltjes 12.50) kan metn einde loos combineren en als men een katoenen jersey kiest als zomerjurk is luchtig maste- riaal verzekerd, zoals een rood-wit modelle tje, eveneens in blauw-wit of groen-wit, dat werd gedragen onder een fraaie lichtgrijze Del Mod-mantel van wollen Shetland met zadelsteek. Opvallend was een wit wollen jersey Louis Féraud japonnetje met aangerimpelde rok met steekzakken, twee smalle ceintuurtjes en openvallende mouwtjes en voor een war me dag of avond - en als het weer zo doorgaat, duurt dat niet lang meer - een ragfijn zwart jurkje met grote witte bloem motieven en hoog uitgesneden schouder. De folkloristische collectie is bijzonder geestig, zoals een ensemble, naar een ontwep van Yves Saint Laürent, bestaande uit rijk ge plooide rok, blouse, zwart hesje inclusief hoofddoekje. Ook Betty Barclay ontbrak weer niet, met een sportief gemakkelijk zittend khaki pakje in de safari look. Ten slotte: bijzonder goed gekleed gaat men in een lange japon van zijden tricot in een mooie kleuren-schakering van Raars, lila, blauw en wit ANNET PIETERS Burgerlijke stand LEIOEN Geboren: Jetske Johanne Marein, d.v. J.H.E. van Schreven en D.J. Peeters, Richard, z.v. L. de Mooij en M van Egmond; Willeke. d.v. L de Mooij en M. van Egmond; Sebastiaan, z.v. J.C, Roos en M.J. Schouten; Chan- tal, d.v. A A. Melet en M. Fuchs; Michel, z.v. A A. Melet en M. Fuchs; Matthijs Samuël, z.v. J.P de Ruiter en N. Moo- ten; Joost, z.v. R.L.N. Olieroock en W.A. Houweling. Overleden T.J.H. Volwater, vrouw, geb. 11 nov. 29, gehuwd met: J.F Brante- naar, L.J. van den Berg, man. geb. 12 mrt. 12; C.W. Kuijl, vrouw. geb. 24 sep. 1884, gehuwd gew. met: C.W Pouw; J. Holverda. man, 3 dec. 1895; C. Poelie- |oe, vrouw, 20 feb. 1893, geh. gew. met T. Overdijk. M van der Slagt, man, 2 mrt. 77; J. van Roijen, man, 13 leb. 08; M van der Tuin, vrouw, 29 mrt. 1915, geh. gew. met: G. Velthuijzen. Gehuwd: P.G. Onderwater en M. Selier; A P.E van der Stok en M.A.C. Gillissen; P.N.M. Moll en I. van Buuren. Drieënveertig leerlingen van de Leidse Oppenheimschool hebben gisteren deelgenomen aan een ta feltennistoernooi dat werd gehou den in de accommodatie van sportvereniging DOCOS aan de Groenesteeg. Van een tot vier uur werd non-stop fel gestreden om de hoogste eer. Bij de jongens van de derde en vierde klas kwamen Bobby La Bree en Joep Helverstein tegenover elkaar te staan. De eerstgenoemde zegevierde uiteind elijk. In de groep van jongens van de vijfde en zesde klas ging de finalestrijd tussen Erik Carré en Rogier Bavelaar. Deze partij werd gewonnen door Rogier. Bij de meisjes eindigden de gezusters De Wolf als eersten. Maya de Wolf kwam in de groep van meisjes uit de derde en vierde klas in de finale uit tegen Paula Gorthuis. Anneke •de Wolf speelde haar laatste partij tegen Conny Carré.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3