FC Den Haag formidabel Cupfighter PEC Zwolle wil nu ook finale NAC wijst Keizer als schuldige aan verstoort illusies Groningen Kees Kist Hans Galjé held van zenuwslopende strafschoppenserie FC TWENTE BIJ LAATSTE VIER Onzeker MW verslagen SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 MAART 1977 PAGINA 15 Den Hang Ijskoude Hans Galjé stond met de armen gekruist voor de kleedkamer waar zijn ploeg- makkers met glinsterende ogen de zegepraal vierden. Vlak tevoren was de twintigjarige student in de economie als een veldheer door zijn makkers, ten aanschouwe van zeventienduizend met hartkloppin gen geconfronteerde toeschouwers, geheven op het schild dat mensenhanden voor hem hadden gemaakt In triomf liepen de mannen van FC Den Haag in het late avonduur hun ereronde door het Zuiderpark, terwijl de PSVers afdropen, letterlijk. Het zweet gutste van hun gezichten en dat van de laatste man. die de strafschop had gemist, Poortvliet, drukte intense droefheid uit. „Hoe kon hij hem houden", mompelde hij. Hans Galjé vond dat nogal duidelijk. „Aan zijn manier van aanlopen dacht ik dat hij in de rechterhoek zou schieten. En dat klopte". Aan de zenuwslopende serie strafschoppen was toch nog abrupt een eind gekomen. Poortvliet, als negende PSV'er, had gemist. FC Den Haag had zich weer een formidabel Cupfighter getoond en de halve finales van het toernooi om de KNyB-beker bereikt. Hans Galjé had als een gladia tor in het doel gestaan. Feilloos had hij zijn werk verricht en dat bezorgde hem de grootste lof die eer. „vijandelijke" doelman kan krijgen. Kees Rijvers, PS- Vs diep teleurgestelde trainer die het liefst iedereen met een I bits woord had weggestuurd, zei: „Galjé speelde zo enorm goed dat het erin zat dat hij een strafschop zou stoppen". Hij had er twee gestopt. Toen ook na de verlenging de stand 1-1 was gebleven, stapten de eerste vijf PSV'ers en de „afvaardiging" van FC Den Haag naar de middencirkel. Si mon van Vliet (Den Haag) was het eerst aan de beurt en faalde niet Daarna kwam de erkende schutter N illy van der Kuijlen. Het mag onvriendelijk zijn maar ook dat hoort bij een cup- strijd: het publiek hief een ijse- lijk gefluit aan, wat de zenuwen ,van v.d. Kuijlen kennelijk aan- i tastte. Zijn schot was niet scherp genoeg en Galjé keerde het. Galjé: „Ik had hem al eens strafschoppen zien nemen en ook aan Ton Thie gevraagd wel ke hoek v.d. Kuijlen zou nemen. Thie wees dezelfde aan als ik had gedacht". Toen later Aad Kila in de grote hoek mikte die Van Beveren vrij had gelaten, werd ook-zijn strafschop gestopt en ging het om en om tot Poortvliet tenslot- (te zijn inzet gekeerd zag. Het was de climax van een pure cupstrijd, die als enorme ver dienste had dat er fair werd gespeeld. Allicht, er gebeurde af en toe wat en Simon van Vliet kreeg een gele kaart van de jarige Siem Wellinga uitste kend gefloten omdat hij tegen het eind van de tweede verlen ging Van Kraay, die alleen dreigde door te gaan, stevig om helsde, maar calamiteiten vielen niet voor. Strafschoppen Zo was het verloop van de strafschoppen bij FC Den Haag PSV. Eerste serie van vijf, om en om. Van Vliet (FC Den Haag) 1—0 v.d. Kuijlen (PSV), ge stopt 1—0 Mansveld 2—0 Stevens 2—1 Swanenburg 3—1 Smits 3—2 Kila (gestopt) 3—2 René v.d. Kerkhof 3—3 Albertsen 4—3 Van Kraay 44 Vervolg tot beslissing is ge vallen: Ouwehand 54 Dahlqvist 55 Hoekema 65 Nilsson 0—6 Korevaar 7—6 Krijgh 7—7 Jol 8—7 Poortvliet (gestopt) 8—7 Zeker niet in de eerste (norma le) helft toen de mandekking van beide ploegen weinig ruimte liet en het voorzichtig spelende PSV, beducht voor de faam die FC Den Haag heeft verworven in de bekerstrijd, zich beperkte tot counters, die gevaar inhiel den omdat FC Dén Haag veel gokte op de buitenspelvaL Maar alles liep goed af voor de Hage naars, de val werd steeds tijdig opgezet. Van Beveren, knap in vorm, had zich echter al het meest moeten onderscheiden. FC Den Haag had toch de zwoe ger Perazic in de gelederen en na een langdurige blessurepe riode ook De Caluwé als rech- terverdediger. Er was niets meer te merken van de ploeg die drie dagen tevoren nog zo slap en slecht tegen FC Twente, evenmin veel lust tonend, was opgetreden. Toen al werd aan beide zijden gezegd dat de be ker het belangrijkste was. Wel nu, beide hebben dat aange toond door de halve finales te bereiken. Het enorme schot van Willy van der Kuijlen was zelfs Hans Galjë te veel. er In die eerste helft onderscheid de zich ook reeds Aad Mansveld die zou uitgroeien tot de ster van de wedstrijd, vlekkeloos spelend, gevaarlijk in de aanval. Hij testte Van Beveren met vrije trappen, soms ineens, soms zo leep genomen dat anderen er kansen door kregen. Hij was metterdaad de grote leider van zijn team, dat niet werd aange tast door de mentale tik die PSV nog voor de rust uitdeelde. Hans Galjé had al eenmaal moe ten redden door zich voor de voeten van Edström op de bal te werpen. Maar die ontstellende kanjer van Willy van der Kuijlen was zelfs hem te machtig. Een schot van Stevens was afgestuit en Van der Kuijlen, die zich in het duel nog nauwelijks had laten zien omdat het spel op de man hem in het geheel niet ligt, ving de bal meteen op en vuurde van ver schroeiend hard: 6-1. Zo'n achterstand prikkelt pure Cupfigher FC Den Haag tot in de kleinste vezels. Na de rust kwam een ploeg in het veld die het Cupspektakel in volle hevig heid deed losbarsten. Rijvers moest al spoedig de geblesseerd geraakte Edström vervangen door Nilson. René van de Kerk hof wipte eenmaal door de te laat opengezette buitenspelval maar Hans Galjé begon aan zijn ijzersterke optreden te werken door uitlopend te redden. Een wonderbaarlijke doelman, als stand-in van de geblesseer de Ton Thie onder de lat geko men, zich een knap doelman tonend maar gisteravond zelfs een uitnemende Van Beveren in de schaduw stellend. Op de lijn, ervoor, overal was Galjé su bliem. Wat in de eerste helft een smeu lend vuurtje was, laaide knette rend op in de tweede. Mansveld dreunde de bal tegen de lat en in zijn desperate poging om te redden, verrekte Van Beveren, hoog reikend maar vergeefs, zijn rug. Onversaagd jagend, een gewel dige inzet tonend, drukte FC Den Haag de opponent terug. Ook de knap spelende Willy van de Kerkhof noch de gave techni cus Ton Smits noch de opko mende Gerry Deijkers konden het tij doen keren. Met Perazic vertolkte Roger Al bertsen in het Haagse middenrif een formidabele partij, sterk ge steund door Aad Kila en iets minder door Toet. Maar wat was minder in dit furieuze, de zenuwen aantastende duel. Mansveld probeerde het weer maar zijn kopbal werd door Van Beveren geweerd. Toen vólgde de actie van Pera zic waaruit de bal van het doel van Van Beveren wegsprong voor het hoofd van Hoekema, De held van FC Den Haag, Hans Galjé, werd na de slopende serie strafschoppen spontaan door v.l.n.r. Joop Korevaar, Leo de Caluwe, Leen Swanenburg en achter hem fysiotherapeut Schrover in triomf rond het veld gedragen die bukkend inkopte: 1-1. Nog zwaarder kreeg Van Beve ren het. Hij zweefde stijlvol naar de bal die Mansveld weer hij vanuit een vrije trap naar hem toe had gezonden. Rijvers moest \«/eer wisselen: Dahlqvist verving Deijkers. Even ontworstelde PSV zich aan de druk en Kila moest een inzet van Willy van de Kerkhof uit het doel koppen. Maar pal daarop ontsnapte PSVs doel op wonderbaarlijke wijze. Uit een vrije trap van Mansveld kopte Perazic achterwaarts en via de rug van Dahlqvist stuitte de bal op „bovennatuurlijke wijze" naast het doel. Er werd verlengd. PSV had zijn wisselspelers verbruikt. De moe gestreden Perazic werd vervan gen door Leen Swanenburg en later moest ook De Caluwé zijn plaats afstaan aan Ouwehand. Geen wonder. Juist zij waren na lange tijd eindelijk weer eens present, hadden zich ten volle gegeven maar konden eenvou dig niet meer. De verbluffend sterke Hans Galjé plukte een voorzet van v.d. Kuijlen weg, stopte een schot van PSV's koningschutter magnifiek en werd de held van FC Den Haag toen het op straf schoppen aankwam. Net als te gen Excelsior had FC Den Haag zich voor de volgende ronde ge plaatst met strafschoppen maar het peil waarop dat gisteravond gebeurde, lag huizenhoog boven dat van de voorgaande ronde. PSV heeft het moeten ondervin den. En het had nog zo geoefend op het nemen van strafschop pen. „We hebben er in totaal honder dentwintig genomen in de trai ning", zei Rijvers somber. FC Den Haag had na het straf- schoppendrama tegen Excelsior op iedere training wel honderd maal geoefend. Het rendement is eruit gekomen: de halve eind strijd, die PSV zo hard nodig had want de ploeg zal nu nog moeten vechten voor de derde plaats in de competitie, de laat ste die recht geeft op Europees (FOTO'S SIMON E. EN RENÉ SMIT) voetbal want de bekerwinnaar komt hoe dan ook uit lagere regionen dan waarin PSV mo menteel verkeert, zodat op die manier de nummer vier in de eindstand Nederland heeft volgend seizoen weer twee ploe gen in het toernooi om de UE FA Cup ernaast grijpt HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 36. v.d. Kuijlen 0-1, 63. Hoekema 1-1. Scheidsrechter: Wellin ga. Toeschouwers: 17.300. FC Den Haag: Galjé; Toet, Mans veld, Van Vliet Korevaar; Kila, De Caluwé, Albertsen; Perazic, Jol, Hoe kema. PSV: Van Beveren; Deijkers (Dahlq vist), Knjgh, Van Kraay, Poortvliet; W. v.d. Kerkhof. Stevens, Smits; R. v.d. Kerkhof, Edström (Nilsson), v.d. Kuijlen. (Van onze sportredactie) Zwolle De stunt van vorig jaar is herhaald. PEC Zwolle is dankzij een overwinning van 1—0 op MW opnieuw in de halve finale van het bekertoernooi terecht gekomen. Vorig jaar bleek dat enorme succes achteraf fatale gevolgen voor de Zwolse ploeg ,te hebben. Na de nederlaag van 1—0 in het heroische gevecht met Roda JC bleef zo'n gehavende Zwolse formatie achter, dat tenslotte overal naast werd ge grepen. Geen kampioenschap, geen periodetitel. maar PEC Zwolle gaat straks de halve finalestrijd in met de wetenschap, dat de ploeg dankzij een periodekampioenschap al verzekerd is van deelneming aan de nacompetitie. Dewijze waarop de Zwolse eerste divisieclub ditmaal de halve finale bereikte, was minder indrukwek kend dan vorig jaar, toen Ajax met een sensationele zege van 3—0 werd geëlimineerd. De 10.000 toeschouwers die het er voor over hadden om gistermiddag al om vier uur in het Zwolse ge meentelijk sportpark aanwezig te zijn, zagen tegenover een vrij luste loos en onzeker MW een Zwolse ploeg spelen, die blaakte van zelf vertrouwen. Technisch kon mis schien zelfs nog wel van een Lim burgs overwicht worden gespro ken, maar de thuisclub.toonde veel meer karakter. Daartegenover ver toonde de Zwolse ploeg een depri merend gebrek aan schotvaardig heid. Terecht stelde Hans Alleman na afloop, dat zijn ploeg met min stens 3—0 van MMV had moeten winnen. „Maar ze schoppen ze er met in, en dan loop je het risico, - dat je in de laatste minuten nog Het schot van Sörensen dat goed was voor het doelpunt dat PEC Zwolle in de halve finales tegen FC Den Haag brengt. V.l.n.r. Pedersen. Kerstgens, j i en Bonfrére. Dijkstra, Sörensen e een fatale tegentreffer krijgt. En kropen wij vlak voor het einde niet inderdaad door het oog van de naald?. Vrijheid Twee minuten waren er nog te spelen, toen Brokamp op rechts plotseling alle vrijheid kreeg om de bal voor het Zwolse doel te bren gen. De mee naar voren gestormde aanvoerder Dijkstra kreeg een niet te missen kans,maar met een wan hopige reflexbeweging keerde Pe ter Gerards de haastig ingeschoten bal. Maar nog was het gevaar niet geweken. Dijkstra kon opnieuw voor de gelijkmaker aanleggen, maar nu stond de paal Limburgs' succes in de weg. De „gouden" treffer van PEC Zwolle viel in de 39ste minuut van de eerste helft. Petersen verzond een prachtige dieptepass in de rich ting van de sprintende van 't Land, die voor de grieperige Hoekstra was ingevallen. De scherp voorge brachte bal werd door Dijkstra weggekopt, maar door Sörensen opgevangen. De Deen, die een ont stellend conditietekort vertoonde, haalde meteen vernietigend uit: 10. Het was logisch dat in de tweede helft van MW een aanvallender concept kon worden verwacht, maar er kwam toch maar weinig van de offensieve bedoelingen te- reht, omdat PEC Zwolle met IJzer man en vooral Jan Hendriksen al zeer vroegtijdig stoorden. Daaren tegen kregen de Zwollenaren prachtige kansen om uit te breken. Knobel haalde halverwege de twee de helft Kerstges en Quaden uit de ploeg, voor wie Viteskic en Jansen aantraden. Het zette geen zoden aan de dijk. Knobel was er niet rouwig om. „Ik ben heus geen illu sie armer. Een eerste divisieclub kan het in het bekertournooi hu eenmaal niet zo ver schoppen". Een paar meter verderop sprak Hans Alleman heel andere taal: „Wij gaan proberen de finale te berei ken." Scoreverloop: 40 Sörensen 1—O.Scheidsrechter Berre- voets. Toeschouwers 18.000. PEC Zwolle: Gerards, Warnas, Israël Ben Hendriks, Hamming, Sörensen, Ron Hendriks, HoekstraCVan 't Land), Hen driksen, Petersen, IJzerman. MW: Baetsen, Braam,Dijkstra Dekker Webb, Kerstges (Janssen), -De Koning. Quaden (Viteskic), Bonfrere, Brokamp Nelemans. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE FC Twente heeft zich ook door NAC niet de laatste kans laten ont nemen om het verre van kleurrijk verlo pend seizoen nog op te fleuren met een groot succes in de vorm van het veroveren van de KNVB-beker. Dankzij een triomf van 1—0 over de Breda- naars plaatste de FC Twente zich gister avond voor 11.500 toeschouwers bij de laatste vier, zodat het aantal heren dat spitz Kohn zijn manschappen nog moet oppeppen voor een zoals hij het noemt „krachtexplosie" in elk geval gereduceerd zal worden tot twee. De zege van FC Twente tekende zich in de eerste helft al nadrukkelijk af, want de Oostelijke brigade was toen zoveel sterker dan het compleet overspeelde NAC, dat er wat gemakkelijker na afloop in de richting van Keizer te wijzen als de belangrijkste schuldige voor de nederlaag die voor de Bredanaars het seizoen meteen beëindigde, want de equipe heeft niets meer te winnen en te verliezen. Alle spelers van NAC waren unaniem in de mening: Keizer had zijn ogen niet goed open gehad en werd algemeen als een „thuissluiter" gewaar deerd. Een visie, die overigens niet simpel kan worden weerlegd, want Keizer maakte inderdaad slechts zelden de indruk een volstrekt onpartijdig leider te zijn. Dat neemt niet weg, dat NAC beter de fout bij zich zelf had kunnen zoeken. De gasten immers waren in de eerste helft nauwelijks op het gedeelte van FC Twente te vinden. Voor een belangrijk deel was dat te wijten aan de voortreffelijke start van FC Twente eigenlijk een veel ruimere score op het bord had moeten staan dan die 1—0 waar voor Ab Gritter na veertig minuten zorgde. Een doelpunt ook nog waaraan NAC wel degelijk wenste te tornen omdat de Breda naars niet ten onrechte twijfelden aan de correctheid ervan. Ab Gritter ontving de overigens fraaie pass van Thijssen name lijk zo niet in buitenspelpositie, dan toch wel degelijk op de rand van de off-side, maar Jan Keizer en zijn assistent waren zeer gedecideerd: 1—0. Dat zou het enige doelpunt van het boeiende duel blijven en het was gezien het spelbeeld zacht gezegd erg vreemd, want vooral in de tweede helft deden zich zoveel kansen voor bij de doe len, dat een uitslag van pakweg 5—2 niet had misstaan. Dat er nu slechts een keer gescoord werd maakte het ook voor NAC dat 45 minuten lang een vaardig spelletje op de mat legde, maar dat was toch ook een gevolg van de zwakte van NAC. Een motivatie om er het beste van te maken was bij Twente rijkelijk aanwezig en dat betekende dat NAC zelfs niet aan aanvallen toekwam, ook al omdat het zelf de nodige kwaliteit miste. De Enschedeërs illustreerden hun overwicht via goede in zetten van Kick van der Vall die weer de voorkeur had gekregen boven Bloem berg, Mühren en weer Kick van der Vall, terwijl ook nog in de eerste 25 minuten Pahlplatz maar centimeters naast mikte. Het voor Twente verlossende doelpunt kwam toch, in de veertigste minuut.' Müh ren bereikte Thijssen die de vrijstaande Gritter van de bal voorzag. Gritter haalde hard en trefzeker uit: 1—0. FC Twente moest in de tweede helft met een mindere rol genoegen nemea NAC dat in de rust Mohorovic had vervangen door Groeneweg, kreeg met zijn nieuwe aanval- j Ier nog enkele zeer reële kansen ook, maar i verzuimde die af te straffen. In het laatste kwartier waren de beste mogelijkheden voor Twente dat echter tot driemaal toe j faalde in zijn poging toch naar 2—0 te lopen. NAC: De Jong, Krijnen, Budisic, Bakker Dekker; Daxnen. Dierckx, Quaars, Brouwers, Mohorovic (Groeneweg) v.d. Ent- (Van onze sportredactie) GRONINGEN Opnieuw heeft AZ'67 de verlen ging nodig gehad om door te mogen bekeren. Na Sparta en Roda JC was het ditmaal FC Gronin gen dat in de extra speeltijd uitgeschakeld werd. Na negentig minuten voetbal wees het scorebord 1—1. Een simpele treffer van Kees Kist, halver wege de eerste verlenging gescoord, wierp Gro ningen echter definitief uit het bekergebeuren. Trainer Jan Notermans van FC Groningen: „Wij hebben het Groningse publiek een fijne voetbal avond bezorgd. En daar was het ons om begonnen. Natuurlijk vind ik het jammer, dat we uitgescha keld zijn, maar tegen dit AZ is dat geen schande. We hebben echter aangetoond dat we bij Gronin gen op de goede weg zijn. Voor een sprong naar de eredivisie zijn we nog niet rijp, maar die tijd is dichterbij dan memgeen denkt" Zijn collega-oefenmeester Hans Kraay: „Ik ben verschrikkelijk blij dat we erdoor heen zijn. Ik had opgezien tegen dit Groningen. Vooral bij dat slechte licht. Belachelijk natuurlijk dat met derge lijk licht gevoetbald moet worden. Daarover schrijf ik Jan Huybregts een woedende brief. Goed voetbal is in zo'n omgeving niet mogelijk. Dat hebben we ook niet gespeeld. We hebben echter gewonnen, en daar gaat het om." Rompslomp AC'67 had zich de rompslomp van de verlenging kunnen besparen indien de Alkmaarse formatie geconcentreerd het karwei tegen Groningen had afgemaakt. AZ had daar alle mogelijkheden toe, want nadat Nygaard met hulp van de blunderen de Groningse doelman Griever al in de elfde minuut AZ op voorsprong zette, tekende zich een ruime overwinning af. Groningen werd compleet onderschat en naarmate AZ dieper wegzakte groeide de thuisploeg. Onder aanvoering van de uitblinkende Jensen en Veldma te werd AZ zelfs onder druk gezet Gebrek aan inzicht in de voorste linie stond echter Gronings succes in de weg waardoor AZ probleemloos afstevende op een plaats in de halve finales. Zo ver kwam het echter in de normale speeltijd toch niet. Bij een van de aanvalsacties van Gronin gen brak middenvelder Jan van Dijk door. Verde diger Vonk wist niets anders te doen dan Van Dijk genadeloos onder de grasmat te stoppen. De door de goed leidende Weerink toegekende strafschop leverde geen probleem op voor veldmate. AZ'67 probeerde daarna nog wel Groningen als nog te verslaan, maar de noordelingen stonden in de normale speeltijd geen beslissing meer toe. Al in de eerste verlenging verstoorde Kees Kist echter de Groningse illusie definitief. SCOREVERLOOP 11. Nygaard 0-1, 73. Veldmate 1-1 (strafschop), 101. Kist 1—2, toeschouwers: 19.000; scheids rechter: Weerink. FC GRONINGEN: Griever; Schipper, Jensen, Hiddink, Oosterwold, Van Dijk, Veldmate, Schoonbeek; Bakker (Van Loon), Achterberg. Eimers (Ebbine). AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever (Vosmaer), Vonk. Spel- bos, Hovenkamp; Arntx, Van Hanegem, Nygaard; Met god, Kist, Van Marwi* (SmeetsL

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15