Van doodslag verdachte wachtmeester houdt onschuld staande Registratie beschermde uitheemse diersoorten £eidóe(Soutti/tit Herstructurering scheepsbouw: akkoord maar onder toezicht NMB majLES f 2,55 DUURDER is veertien tar in ïoordzaak werver GOUDEN KOETS TE PRONK !NV; ook lichting '59 in dienst PvdA wil regeling huursubsidie verbeteren De waarde van de grond Zuivelbureau heeft nog genoeg bekende Nederlanders ginNNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 MAART 1977 PAGINA 13 in een onzer verslaggevers) die is getroffen om de relatief geringe verdiensten in de rijschool- N HAAG De prijs van rijlessen in personenauto's mag deze branche op een wat hoger niveau te brengen. De nu toegestane ek met 2,55 worden verhoogd. Dit heeft het ministerie van prijsstijging had volgens het aanvankelijke plan al begin vorig jaar •keer en waterstaat gisteren bekend gemaakt. moeten worden doorgevoerd, maar is toen uitgesteld. De maximum- verhoging is vastgesteld op grond van een beschikking uit 1975 prijs voor rijles in een personenauto is nu op 31 gebracht. - INHEM (ANP) De officier i justitie voor de rechtbank Arnhem heeft gisteren veer- d jaar gevangenisstraaf iist tegen de 33-jarige Hen- k v.d. HL die ervan wordt rdacht op 4 september vorig ir de zwerver Cornel is van 1 te hebben vermoord, officier achtte bewezen dat stiletto waarmee de gruwelij- moord op van Riel is ge- egd het eigendom is van v.d. Bovendien heeft hij het alibi i de verdachte ontzenuwd: "uigen hebben verklaard dat -H. de nacht heeft doorge- jcht dichtbij de plaats waar t zwaar toegetakelde lijk van zwerver werd gevonden. Ver- fchte is dus niet naar zijn moe- i in Amsterdam gegaan, zoals had gezegd. V. d. H. blijft erigens ontkennen en zijn ad- pate is van mening dat er »ts is bewezen. Zij vraagt vrij- raak. De rechtbank doet over dagen uitspraak. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Ook tegenover het gerechtshof in Den Bosch heeft de 38-jarige wachtmeester der rijkspolitie J.K. gisteren de hem ten laste gelegde doodslag op zijn vrouw Mieke, op 2 augustus op het Italiaanse Gardameer, ten stelligste ontkend. Net als hij eerder deed tegenover de rechtbank in Den Bosch hield de in Cuyk woonachtige wachtmeester staande dat hij zijn vrouw destijds bij wijze van plagerij uit het bootje had geduwd waarmee zij op het Gardameer aan het speleva ren waren. Drie dagen later werd haar stoffelijk overschot uit het water gehaald. Tegenover de Italiaanse politie had K. in eerste instantie verklaard dat hij in het bootje in slaap was gevallen en dat hij de verdwijning van zijn vrouw pas bemerkt had toen hij wakker werd. In maart 1976 kwam de wachtmeester op die verkla ring terug. Tijdens een verhoor door twee Neder landse rijksrechercheurs die het gebeurde aan een nader onderzoek onderwierpen zei hij: „Ik heb het leven van mijn vrouw genomen en het mijne verwoest". Hij legde toen een gedetailleerde beken tenis af waarin hij stelde zijn vrouw verdronken te hebben omdat hij wilde trouwen met zijn 30-jarige overbuurvrouw Miep die een kind van hem verwachtte. Voor de rechtbank trok de wacht meester deze verklaring weer in. Omdat andere bewijzen ontbraken verldaarde de rechtbank hem toen onschuldig. De procureur-generaal hield gis teren in hoger beroep vol dat de doodslag, vooral ook in aanmerking genomen de gedetailleerdheid van K.'s eerste bekentenis als bewezen moest worden beschouwd. Hij eiste zes jaar celstraf. Maar de inmiddels met zijn overbuurvrouw ge trouwde poli tie-man herhaalde zijn verdediging tegenover de rechtbank en bleef stellen: „Ik ben onschuldig". Het gerechtshof doet uitspraak op 23 maart De Gouden Koets zal van 5 april tot 31 augustus het pronkstuk zijn -op de „Spijker-tentoonstelling" in het Autotron te Drunen. De „Spijker" is wellicht met meest tot de verbeelding sprekende Nederlandse automerk. -Maar ook de Gouden Koets is een werkstuk van de gebroeders Spijker. In 1898 werd hij door hen gebouwd in opdracht van de gemeente Amsterdam. Het jaar daarop werd hij door de hoofdstedelijke bevolking geschonken aan koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar huwelijk. de NM B: 2% of 3% meer spaarrente over uw geld kunnen beschikken. Wie een zo hoog mogelijke rente wil en daarbij toch direkt over zijn spaargeld wil kunnen beschikken, gaat Bonus-Sparen bij de NMB. Op de Bonus-2-Spaarrekening krijgt u nu 6% rente, dat is 2% meer dan op een gewone spaarrekening. En op de Bonus-3-Spaarrekening maar liefst 7% rente, dat is 3% meer. Wel geldt bij deze spaarvormen een retourrente van 1% resp. 2% over elk bedrag dat u opneemt. Dit maakt dat Bonus-Sparen niet altijd voordeliger hoeft te zijn. Het hangt er namelijk van af hoe vaak u opneemt. Een folder met rekenvoorbeelden die een en ander verduidelijken, ligt voor u klaar bij elk NMB-kantoor. Let op: t/m 25 maart 1977 f 7,50 spaarpremie voor elke nieuwe spaarder, die tenminste f 25,- inlegt. -N De NMB denkt met u mee. Probeer't. DEN HAAG (ANP) - Het CNV heeft bezwaar tegen het rege ringsvoorstel om de lichting 1959 over te slaan voor de mili taire dienst. Dit blijkt uit een brief van de vakcentrale aan de defensiecommissie uit de Twee de Kamer. De regering heeft aan de Twee- 'e Kamer voorgesteld de op-- itleeftijd voor de militaire dienst met een jaar te vervroe gen. Het gevolg daarvan zal zijn dat een hele jaarlichting niet wordt ingeschreven. Het CNV is niet tegen de verlaging van de opkomstleeftijd, maar vindt het overslaan van een lichting moei lijk te verteren! „Een dergelijke maatregel is duidelijk in strijd met het beginsel van een meer rechtvaardige toepassing van de dienstplicht", aldus het CNV. liVocureur-^ -^Wapenbezit jonaer Turken schrikbarend ',n Wan een onzer verslaggevers) 2 ARNHEM Het aantal vuur- ^3pens dat in het bezit is. van m 10 °ns land wonende Turken neemt schrikbarende vormen aan. De procureur-generaal van het Arnhemse gerechtshof, mr. F. A. Vrijlandt, sprak gisteren van een „gevaarlijke ontwikke ling". Het ging om een zaak in hoger beroep tegen een 37-jarige Turk, die in juli door de rechtbank was vrijgesproken van poging tot doodslag. Ook merkte de procureur nog op dat in zaken waarbij Turken betrokken zijn altijd aanmerke lijk meer ontkend wordt dan in zaken van Nederlanders. (Van onze pari. red.) DEN HAAG In het overleg tussen staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) en de Tweede Kamer-commissie voor Volkshuisvesting heeft het kamerlid Kombrink (Pv dA) gepleit voor verbetering van de regeling voor de indi viduele huursubsidies. Volgens Kombrink moeten grote particuliere verhuurders worden verplicht de subsidie direkt in mindering te brengen op de huur, wanneer de huur der daarop prijs stelt. Ge meend wordt dat de mede werking van de grote particu liere verhuurders aan de indi viduele huursubsidieregeling nu minimaal is. Als de gemeenten voorschot ten krijgen, kan de subsidie via gemeenten e\len snel wor den gegeven als via de ver huurders. Kombrink vindt dat de voorschotten voorrang zou den moeten worden gegeven aan gemeenten waar nu nog de subsidie verlening gepaard gaat met een lange behande lingstij d. De omvang van de subsidie zou naar zijn oordeel sneller moeten worden aangepast aan het gewijzigde inkomen. „VRIJKAARTJE" ALS WET IN WERKING TREEDT Een cheetah (jachtluipaard) als huisdier: de eigenaar ervan zal een bewijsje moeten halen, want zodra de wet bedreigde uitheemse diersoorten in werking treedt zal het aanschaffen ervan niet meer mogelijk zijn. Den Haag Wat gebeurt er straks met apen, slangen en allerlei andere geïmpor teerde en tot huisdier gebombardeerde creaturen als straks de wet bedreigde uitheemse diersoorten van kracht wordt? Veel eigenaren van dieren zitten daar een beetje mee en winnen al informaties in, of ze hun huisgenoot straks moeten inleve ren. Maar bij alle open vragen die er nog zijn staat een ding vast: van verplichte inlevering zal geen sprake zijn. De verbodsbepalingen zullen namelijk niet gelden voor dieren waarvan aannemelijk kan worden gemaakt, dat zij zijn verwor ven voordat de wet in werking treedt. Moeilijk te controleren natuurlijk, maar om dat toch mogelijk te maken moeten de eigenaren hun dieren te zijner tijd aanmel den. Ze krijgen dan een schriftelijk bewijs je dat ze dit hebben gedaan en zijn daar mee van de problemen af. Voor 't eerst in de geschiedenis zal dan ook eens bekend worden hoeveel uitheemse dieren hier te lande eigenlijk in particulier bezit zijn - tot dusver heeft men daar zelfs geen slag naar kunnen slaan. De lijst van diersoorten waarom het gaat kan nog niet gepubliceerd worden, de Raad van State is er nog op aan 't stude ren. Maar vast staat wel dat alle apensoor ten er op voorkomen, alle krokodillensoor ten en een groot aantal roofvogels. Dat houdt dan in dat niet alleen de import van, maar ook alle handelingen met de betrok ken dieren verboden zullen worden. Daar mee raken overigens ook de legale eigena ren, die het aanmeldingsbewijs hebben, er toch nog zijdelings bij betrokken: zij zullen de dieren waarschijnlijk niet meer mogen verkopen of weggeven, of het zou aan een dierentuin moeten zijn. Overigens is de lijst zeker niet definitief, omdat voortdurend wordt doorgestudeerd op de vraagstukken over het al dan niet bedreigd zijn, terwijl plaatselijk ook om standigheden kunnen veranderen, waar door diersoorten alsnog bedreigd worden. Ook het overleg metde dertig landen, die de Washington-conventie van 1973 hebben geratificeerd, blijft gaande. Naar veler mening speelt de Tweede Kamer hoog spel met het wetsontwerp over de grondpolitiek: in werkelijk heid over de waarde van de grond. Het gaat daarbij vooral om de normen van deze waarde. Moeten deze normen vastgesteld worden aan de hand van het gebruik van de grond, zoals de PvdA dat wil? Of dient de waarde bepaald te worden door wat de „markt" ervoor over heeft, waarvoor het CDA pleit? Bij beide stellingen gaan de politici er wel eensgezind van uit, dat de grondspeculatie nadrukkelijk moet worden uitgebannen. ROND deze politiek zwaar geladen kwestie spelen verschil lende factoren mee, nog afgezien van het politieke feit, dat de PvdA al jaren pleit voor nationalisatie van alle grond. Politiek-praktisch gaat het er nu vooral om, wat de grondbe zitter - in vele gevallen de boer of tuinder - voor zijn grond krijgt, wanneer deze onteigend moet worden. Veelal gebeurt dit omdat woonkernen uitgebreid moeten worden, of bij noodzakelijke wegenaanleg e.d.. Hierbij moet men niet vergeten, dat plannen voor dergelijke onteigeningen meestal een lange looptijd hebben. Boeren en tuinders in bij voorbeeld Zuid-Holland weten maar al te goed, hoe lang onteigenings-procedures kunnen lopen. Het gevolg is wel, dat direkt belanghebbenden dan weinig heil zien in het voortzetten van allerlei vaak kostbare investeringen in de grond. De gebruikswaarde ervan daalt derhalve. R EKENT men daarbij dan ook nog de geldontwaarding, dan is het verzet van de boer of tuinder - die het toen al niet eenvoudig heeft - zeer begrijpelijk. De vraag is alleen of de marktwaarde van de grond bij de langlopende onteigeningskwesties ook niet vermindert. Zo redenerend zou men tot de conclusie kunnen komen, dat het verschil tussen beide waarden in geld uitgedrukt waarschijnlijk kleiner is, dan men veronderstelt Tussenoplossingen moe ten - zeker politiek - mogelijk zijn, tenzij men nadrukkelijk blijft vasthouden aan het principe van eigen uitgangpsun- ten. Voorop moet echter staan, dat degenen, die direkt de onteigeningen voelen, er financieel niet de dupe van mogen worden. Een moeilijk probleem, waarover de laatste dagen al zeer veel te doen geweest is. Maar volgens de laatste gegevens proberen kabinet CDA en PvdA voor de direkt betrokke nen van de onteigeningen een zo goed mogelijke financiële regeling in de wet vast te leggen. CDA en PvdA zijn voor wat dit betreft wat dichter tot elkaar gekomen in het besef, dat een politieke crisis helemaal niets oplost Hoewel de problemen nog zeer groot zijn. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het parlement gaat akkoord met het herstruc- tureringsplan voor de Neder landse scheepsbouw, maar het eist, dat het zelf een strenge controle zal kunnen uitoefenen op de uitvoering van het plan en de besteding der gelden. De ze conclusie kon men trekken toen gisteren in de Tweede Ka mer-commissie voor Economi sche Zaken het plan voor de scheepsnieuwbouw ter discus sie kwam. Een reeks van jaren zal de rijks overheid 250 miljoen gulden per jaar beschikbaar stellen om de ze bedrijfstak overeind te hou den en weer gezond te maken. Niettemin zullen er meer dan 4000 arbeidsplaatsen verdwij nen. Het plan heeft namelijk als uitgangspunt, dat de kwantiteit minder moet worden, maar dat de kwaliteit moet worden opge voerd. Na 1980, het laatste steunjaar, moet de scheepsbouw weer gezond kunnen zijn. De commissie liet blijken, dat zij, met de regering, deze vitale bedrijfstak in stand wil houden door middel van het beschik baar stellen van meer dan een miljard gulden overheidsgeld. Maar, zo liet men er op volgen, dat enorme bedrag noodzaakt tot een scherpe controle op de besteding ervan. De PvdA-er Wieringa sprak in dit verband van een parlementair commissa ris bij de steun ontvangende bedrijven. De CDA-er Van Hou- welingen dacht aan een speciale Kamercommissie. Vrijwel iede reen wilde ook een belangrijke rol toekennen aan de onderne mingsraden. Diverse mogelijkheden werden aan de hand gedaan om de wer ven aan meer werk te helpen. Wieringa dacht aan de bouw van tankers voor vloeibaar aardgas, anderen bepleitten de bouw van kleine schepen (kust vaartuigen, vissersschepen) voor de ontwikkelingslanden. Meer nog dan om de werven als zoda nig ging het de meeste commis sieleden om het behoud van werkgelegenheid. Varkenspest breidt zich uit ARNHEM Een bijzonder groot aantal varkenshouders in Gelderland kampt momenteel met varkenspest De gevreesde ziekte blijkt op gTote schaal te zijn uitgebroken. Het nog verder uitbreiden van de ziekte zou voor ons land miljoenen guldens schade in de export opleveren. Het ministerie overweegt dan ook om maatre gelen te treffen, nu men vrijwel dagelijks wordt geconfronteerd met nieuwe gevallen, met name op de kleinere bedrijven. Alle varkens op een besmet bedrijf moeten worden afgemaakt De boeren is aangeraden de grootst mogelijke hygiëne in acht te ne men. „IK DRINK MELK, V OOK?" RIJSWIJK Ons land lijkt te beschikken over een onuitputtelijke rij be kende Nederlanders. Dat althans ondervindt het Nederlands Zuivelbureau in Rijswijk, dat nu al ruim een jaar lang pro beert via min of meer populaire grootheden op het gebiea van sport, amusement en politiek, onbekende Nederlanders over te halen wat meer van het witte koevocht tot zich te nemen. En dat onder het welhaast legen darische motto: „Ik drink melk. U ook?" Men kan geen krant of tijdschrift openslaan, geen radio of televisie, hetzij voor, hetzij na het nieuws aanzetten of men sen als Frans Derks, de gebroeders Bolland, Cor nells Berkhouwer, zelfs minister Fons van der Stee schijnen zich te be kommeren, met de vuist stevig om een glas melk gekneld, om de Hollandse melkplas, die gezien de veelvuldigheid waarmee zij ten tonele verschijnen ontzagwekkende vormen moet hebben aangeno men. Dat klopt wel een beetje, want Nederland kampt met een behoorlijk overschot aan melk. Onze Klaartje's en Frida's staan dan ook met zo'n twee miljoen soortgenoten garant voor zeker tien miljoen ton melk per'jaar. Om dan nog maar te zwij gen van de hoeveelheid die hun collega's in de Euromarkt voortbrengt. Hoe het ook zij, de boe ren, melkproducenten in dit geval niet de koeien en het Zuivelbureau zijn bijzonder in hun schik met de „succesvol le" en „geslaagde" recla mecampagne. De belang stelling is erg groot Dat wil zeggen: de bekende minderheid wil graag meewerken om de anonie me kijker en lezer eens recht in de ogen te blik ken en hem een glas melk aan te bevelen. Het is hen waarschijnlijk om het even of er nu ook werke lijk meer melk gedronken wordt. Wij Nederlanders mogen ons nog steeds niet tot één van de grootste melkdrinkers rekenen. In elk geval, de veelal gelou terde zonen en dochters van Jan de Witt doen hun best'dat te helpen veran deren. „Tot nu toe is onze erva ring, dat weinig bekende Nederlanders „nee" zeg gen op ons verzoek mee te werken. Zeggen ze „nee", dan is het enkel om strikt persoonlijke rede nen", aldus een woord voerder van het Zuivelbu reau. De campagne heeft inmiddels al ettelijke tien duizenden, zo niet hon derdduizenden guldens gekost. Niet alleen door het huren van zendtijd en advertentieruimte, maar zeker ook door de gages die beroemdheden gebo den wordt Per adverten tie ligt het honorarium op ongeveer 500 gulden (voor televisie wat meer, voor radio wat minder). Toch krijgen de commerciële melkventers geen cent in handen. Geheel vrijwillig overigens, want op initia tief van het zuivelbureau wordt hen gevraagd het verdiende geld af te staan voor een goed doel. Som migen wijzen dat doel zelf aan, anderen stoppen het geld in één grote pot Zo dra we niet meer gecon fronteerd zullen worden met de mededeling dat bekende Hollanders graag melk drinken, zal bekend worden gemaakt waar het geld naar toe gaat Daar bij hebben alle „medewer kers" inspraak. Momen teel is de pot gevuld met zo'n 50.000 gulden. Als het aan het Zuivelbureau ligt komt daar zeker nog het dubbele bij, „want we zijn nog lang niet door onze voorraad bekende Neder landers heen", aldus het bureau. Uitheemse schildpadden ARNHEM (ANP) Bij Burgers' dierenpark in Arnhem zijn zeven zoge naamde vierteenl and schildpadden opgenomen,, die zijn gevonden hij een zandafgraving in de buurt van het Gelderse Eerbeek. Volgens de rijkspolitie gaat het in totaal om tientallen van deze dieren. Een deel is echter door een graafma chine gedood. Vermoed wordt dat de schildpadden afkomstig zijn van een die renhandelaar uit de omge ving die zijn koopwaar niet kon slijten. De schildpad den zijn waarschijnlijk on geveer zes weken geleden vervoerd. Door het vroege en warme voorjaarsweer begonnen de dieren zich te verplaatsen en werden daardoor ontdekt De rijk spolitie heeft de zaak in onderzoek genomen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13