Afro-Aziatische top tegen Zuid-Afrika, Rhodesïé en Israël ilPri Nederlandse investeringen zeer welkom te zijn imtkent ontvoerd ins Xavier Bellen met de president KRIS-KRAS DOOR SAOEDI-ARABIË V Weer rellen in Rome Joegoslavische schrijver Djilas kreeg dreigbrief Belgisch kabinet aangevuld RECHTSE PARTIJEN IN SPANJE VORMEN NIEUW VERBOND Nog onzekere toekomst voor Vietnamdeserteurs President "Carter heeft zaterdag twee uur lang telefoongesprek ken gevoerd met landgenoten, die voor deze gelegenheid gratis met hem konden bellen. Veertig Amerikanen, onder wie Esther Thomas (foto onder) slaagden erin de president te spreken te krijgen. De overige bijna 10 mil joen Amerikanen die het pro beerden, kwamen ditmaal niet aan de beurt. De telefoonge sprekken werden door CBS-radio „life" uitgezonden, zij het zeven seconden later om de producer de gelegenheid te geven even tuele scheldpartijen buiten de uitzending te houden. Maar hij hoefde niet in te grijpen. Alle vragenstellers waren uitermate vriendelijk. De veteraan-journalist Walter Cronkite (links naast de president) was beschikbaar om de gesprekken in goede banen te leiden. maandag 7 maart 1977 pagina 7 Geschenk Het koning Feisalziekenhuis in Riadh is een geschenk van de gelijknamige, inmiddels vermoorde, vorst aan het volk. Niemand weet dan ook de prijs van dit magistrale instituut, dat de luxe van Okura en Hilton uitstraalt. Een gegeven kameel kijk je tenslotte niet in zijn bek. In de hal een mozaiek van Feisal; de ogen bestonden uit pure, ingemetselde diamanten. Economisch directeur Don Faber vertelt mij, dat dit specialistenziekenhuis zijn weerga in het Midden-Oosten niet heeft. Tapijten en marmer. Elke kamer met tv en ligbad. De meest moderne technieken en de enige anomalie is de patiënt, die geplukt uit de woestijn, in berusting aanvaardt, wat Allah met hem voorheeft. Over een jaar is hier een open hartoperatie mogelijk, maar transplantaties zullen nog wel een paar jaar op zich laten wachten. Het ziekenhuis herbergt 1500 medewerkers en zestig specialisten, voor het merendeel afkomstig uit het Westen. Het is het ziekenhuis van de koning. Maar Feisal is dood en Hippocrates regeert er. Het ziekenhuis is gratis voor de armen en betaalbaar voor de grote man. Gen patiënt wordt de deur gewezen. Dit is een onzichtbare triomf op de Amerikanen, die dit ziekenhuis voorlopig nog mogen bestieren, maar die, in hun eigen land, met hun aangeboden medische rekeningen de mens financieel kreupel kunnen maken als hem wat mankeert.... Jan Koesen Surinaamse minister treedt niet af PARAMARIBO (SNA) De Surinaamse minister van land bouw, veeteelt en visserij, Soe- mita, treedt niet af. Premier Arron had hem de afgelopen week gevraagd dit te doen om dat de minister ervan wordt verdacht steekpenningen te hebben aangenomen bij de uit gifte van landbouwgronden in het district Nickerie. Over deze zaak is door de poli tie rapport uitgebracht aan pre mier Arron. Evangelisten mogen toch Duitsland in HEERLEN (ANP) Drieën- twintig Franse evangelisten die aanvankelijk aan de grenspost Heerlen door de Duitse douane niet toegelaten werden tot Duitsland hebben gisteren die toestemming wel gekregen. Dit gebeurde nadat de Deense autoriteiten hadden laten weten dat zij de evangelisten wel zul len toelaten. Fransen zijn op weg naar Zweden om er onder zigeuners te gaan werken. Ze hebben toestemming gekregen om vijf dagen in West-Duitsland teJalijve" JITENLAND leidse courant ivontuur een hoor teen „PARIJS (UPI) Prins Xavier van Bourbon Parma, de 88-jari- ge patriarch van de Spaanse ICarlistische dynastie, is giste ren in het Amerikaanse zieken huis in Parijs opgenomen voor een korte rustperiode. „Er is absoluut niets met zijn gezond heid aan de hand. Hij moet alleen een poosje rusten, aldus een woordvoerster. In kringen die nauwe betrekkin gen onderhouden met de prins is verklaard, dat Xaviers zenu wen hem parten gespeeld heb ben in verband met valse be richten, dat hij een week lang gevangen is gehouden door zijn ultra-rechtse zoon Sixtus. Het bericht was vrijdag in Ma drid gelanceerd door de Socia listische Carlistische Partij, waarvan Xaviers zoon Karei Hugo, de echtgenoot van prinses Irene, de leider is. Volgens het bericht had Sixtus zijn vader ontvoerd om hem te beletten, kritiek te oefenen op recente politieke verklaringen van Six tus. Xavier heeft het ontvoe- ringsbericht in een verklaring van zaterdagavond tegengespro ken. Zowel Sixtus als Karei Hugo hebben gisteren hun vader in het ziekenhuis opgezocht. Volgens de politie heeft Karei Hugo donderdag jl. een klacht tegen Sixtus ingediend wegens ontvoering van hun vader. Maar Xavier liet weten dat hij „steeds volkomen vrij is geweest om te gaan en te staan waar ik wilde". Hij sprak van een „leugenachtig gerucht0 en een „lage politieke manoeuvre", die ongetwijfeld voortsproten is uit het feit dat hij „kortgeleden had geweigerd pogingen te steunen om de Car listische idealen een marxisti sche of socialistische inhoud te geven", aldus de verklaring zijn advocaat. ROME (AP) Bij botsingen in Rome tussen politie en naar schatting 10.000 linkse demon- stranten zijn tientallen gewon- den gevallen. De verboden de monstratie werd gehouden om te protesteren tegen de 9.5 jaar gevangenisstraf die de linkse Fabrizio Panzieri afgelopen week heeft gekregen wegens het doodschieten van een I rechtse Griek twee jaar geleden bij botsingen tussen rivalise rende groeperingen. Bij de rellen van zaterdag ge bruikte de politie traangas. De demonstranten staken auto's in brand, braken winkelpuien en richtten barricades op. Zij gooi den verder Molotovcocktails, stenen en vielen de politie aan met stokken. CAIRO (DPA-AFP) De ministers van buiten- wordt geschoren met die van de Arabische landen landse zaken van 60 Afrikaanse en Arabische (Israël), landen hebben gisteren in Cairo in beginsel over- Een ernstig verschil van mening over de financiële eenstemming bereikt aangaande een gemeen- hulp der Arabische landen aan Afrika kon giste- schappelijk politiek handvest voor onderlinge ren op het nippertje worden bijgelegd. De Afri- samenwerking in de toekomst. kaanse landen hadden, ondermeer vanwege de Deze „verklaring van Cairo" zal ter goedkeuring hogere olieprijzen, een Arabische injectie geëist worden voorgelegd aan de AFRO-Arabische top- van 5,5 miljard gulden over de komende vijf jaar. conferentie (van staatshoofden en regeringsleiders) De Arabische landen vonden dat een veel te hoog die vandaag in de Egyptische hoofdstad is begon- bedrag, omdat de Afrikanen maar heel weinig olie nen. zouden afnemen en dus ook weinig last zouden Kernpunt van het handvest is de „gemeenschappe- hebben van de gestegen prijzen, lijke strijd voor de onafhankelijkheid". Veroor- Uiteindelijk vonden de twee blokken elkaar met deeld wordt het kolonialisme in al zijn verschij- een compromis waarin de Arabieren weliswaar ningsvormen, tweedracht van raciale of religieuze hulp toezegden, maar zich op geen enkel concreet aard en het zionisme. bedrag vastlegden. Alleen de Afrikaanse bevrij- Hieruit blijkt al, dat de Afrikaanse „vijand" (Zuid- dingsbewegingen kregen een tastbare belofte onge- Afrika en Rhodesië) in de verklaring over èen kam veer 12,5 miljoen dollar aan Arabisch geld. batterij graafmachines....beeld van het hedendaagse Saoedi-Arabië. 1DH. „Ik begrijp niet waar de Nederlandse industrie blijft, re kan profiteren van onze uitstekende voorwaarden voor de tiging van bedrijvenDe Saoediarabische onderminister industrie, Ahmed Sales Twaijri is uiterst gemakkelijk bereik- r gebleken. Even een telefoontje en: „Ja komt u maar me- i..." Een rit door de buitenwijken van Riadh, een nieuw, maar b reeds herstel vragend gebouw, een paar trapjes op en daar hij; een jongeman in een kamertje van drie bij vier. aijri heeft enige tijd in Den Haag gestudeerd en kent de lerlanders uit persoonlijke ervaring. Hij vertelt: „Er is in Arabië te doen voor Nederlanders. Wij kunnen hier alle soorten ustrie gebruiken. Het doet er niet toe welke. Bureaucratie ïen wij hier niet en wij verlenen vlot een vergunning. Maar moet het bedrijf economisch wel gezond zijn. Problemen met Nederlanders hebben wij hier niet. Zij verrichten hier goed •k, vooral in de havens. Jammer genoeg hebben zich tot dusverre ten aanneembedrijven gemeld. De Nederlandse industrie heeft of weinig belangstelling voor Arabië, hoewel zij zeer welkom In de industrie heeft Nederland tot dusverre 250.000 geinves- rd tegen bijvoorbeeld de Amerikanen 75 min. de olie buiten ichouwing gelaten t komt er op neer, dat Nederland met 0,8 pet investeringen op een met Italië gedeelde twaalfde plaats staat. „De Nederlandse aannemers", meent Twaijri, „doen het heel wat beter. Die hebben tot dusverre zo'n 4 min in Arabië gestoken Twaijri heeft voor de Nederlanders ook nog goede raad: „Zij moeten zich wat opener gedragen. Ze komen hier, maar weten niet veel af van de Arabische wereld en de Arabische mentaliteit. Een betere communicatie is dan ook hoog nodig. Persoonlijk ben ik zeer gesteld op de Nederlanders. Ze hebben me een goede opleiding gegeven. En toen ik in 1970 afstudeerde, hebben ze me zelfs op de lijst van „beroemde studenten" gezet" Relatie Arabieren doen zaken met personen en niet met instellingen. Zij willen eerst de menselijke relatie vaststellen. Dan komen de zaken pas te berde. Bij elke Arabier met wie ik gesproken heb, moest ik eerst door een procedure heen van thee, koetjes en kalfjes en bij elk gesprek kwam weer een ander zijn opwachting maken, zodat ik op den duur met zeven of acht anderen in een simultane reeks van gesprekken zat. Dit vreet uren en behoeft geduld, maar het is niet anders. De Algemene Bank Nederland, die via een van de fusiegenoten, de Nederlandse Handelmaatschappij, al een halve eeuw met het Arabische bijltje hakt zegt in een instructieboekje: „Persoonlijk contact wordt hier hoog aangeslagen en is van vitaal belang voor een geslaagde transactie. Men moet tijd uittrekken en respect opbreflgen voor de partner en hem als een gelijke behandelen. Vergeet niet, dat Arabië in de gunstige omstandighe den verkeert, dat het op zijn gemak kan kiezen uit een groot buitenlands aanbod. Een contract moet tot op de letter vervuld worden. Conflicten kosten veel tijd. Daarom moet ieder aspect zorgvuldig doorgesproken worden van te voren en het is niet verstandig om te vertrouwen op oplossingen achteraf Ir. Louw van Ballast-Nedam zegt: „Dit is een centraal geregeerd land, maar er zijn geen willekeurige despoten. Zij houden zich aan de spelregels. Heel sterk ontwikkeld is hier de raad van beroep. Tot op de koning kun je je beroepen. Een klacht wordt hier serieus opgevat, maar dat kan ook naar de andere kant uitwerken. Stel, dat wij van iemand geld te' vorderen hebben. Nee, zegt de ander, ik heb bezwaar tegen de uitvoering. Nou, dat wordt een eeuwig lange geschiedenis die je niet in een kort geding kunt afwikkelen. Ze hebben een enorm respect voor de klager die meent dat hem onrecht is aangedaan. Zelfs de vorst kan de onderdaan niet naar willekeur behandelen. In de Ko'ran staat: een vreemdeling moet een kans hebben. Hij is een gast. Op den duur krijg je je recht, maar het kan wel jaren duren De vier jaar oude 5anny Mitchell in te Amerikaanse tad Seattle ziet 'u't als een boorsteen veger i een wat vreemd I dak' Hi' was «s opgeklommen t de schoorsteen controleren en en gevallen, juist boven I vuurplaats blij- n steken. Brand- ferlieden moes te pas m de torsteen open (hakken. Danny's r stond toen >m het zwar- jongetje te esten. Hij had enkele BELGRADO De Joegoslavi sche dissident en schrijver, al smede gewezen vice-president Milovan Djilas heeft gisteren meegedeeld, een anoniem schrijven ontvangen te hebben, waarin hij en zijn vrouw met de dood bedreigd worden. De 66-jarige Djilas zei, dat de brief verband houdt met zijn recente kritiek op de autoriteite- n wegens schending van men senrechten in Joegoslavië. In de dreigbrief wordt hij een verra der van zijn land en een door het westen betaalde agent ge noemd. Djilas, die negen jaar in een gevangenis heeft doorgebracht wegens kritiek op de communis tische autoriteiten, heeft eerder westelijke journalisten te ver staan gegeven, dat naar zijn me ning, er meer dan 600 politieke gevangenen in Joegoslavië zijn. BRUSSEL (BELGA) Koning Boudewijn van België heeft za terdagavond op voordracht van premier Leo Tindemans in de kabinetsvacatures op economi sche zaken en pensioenen, voor zien door de benoeming van Charles Graaf Cornet d'Elzius op economische zaken en Mar cel Plasman op pensioenen. Cornet d'Elzius was senator, Plasman volksvertegenwoordi ger. Koning Boudewijn verleende vrijdag ontslag aan de ministers Bertrand van economische za ken en Moreau van pensioenen, beiden lid van het Rassemble- ment Wallon. Deze partij had zich van stemming onthouden over de begroting van economi sche zaken, uit protest tegen het uitblijven van rijkssubsidie voor de Waalse staalindustrie. Pre mier Tindemans was hier zeer ontstemd over en droeg de mi nisters van het RW voor ontslag voor aan de soeverein. MADRID (DPA) Met de leuze „Met Fraga zal Spanje geen schipbreuk lijden" is gisteren in Madrid het eerste nationale congres van de verbonden Spaanse rechtse stromingen geëindigd. In de „volksalliantie" hebben zeven ultraconservatieve Spaanse partijen zich gebundeld tot een verbond. Secretaris-generaal van dit verbond is de vroegere spaanse minister van binnenlandse zaken en voorlichting Fraga Iribarne. In een rede ten overstaan van meer dan 3.000 afgevaardigden naar het congres, verklaarde Iribarne, dat de Volksalliantie „het uitwis sen van het gigantische werk (van Franco) in de afgelopen veertig jaar' niet duldt. Spanjezou zijn zelfvertrouwen moeten hervinden en „het beginsel van orde en gezag" zou weer opgeld moeten doen. Een hoofddoel van de volksalliantie is volgens Iribarne het bewaren van de nationale eenheid tegen het separatisme. Het Verbond heeft volgens eigen inlichtingen ongeveer 100.000 leden. (Van onze correspondent Bert van Velzen) WASHINGTON Niemand weet precies hoeveel Amerikanen tijdens de oorlog in Vietnam de dienstplicht hebben ontdoken of zijn gedeserteerd. De schattingen lopen op tot een half miljoen. De ontduikers van de dienstplicht hebben van Jimmy Carter een presidentiële absolutie gekregen en wat er verder met de deserteurs moet gebeuren, zal door het Pentagon worden uitgezocht. Dat betekent dat voor tienduizenden Ame rikanen de Vietnam-ellende verre van voor bij is. Het is opvallend, dat de ontduikers van de dienstplicht overwegend blank zijn, terwijl de deserteurs in het algemeen zwart zijn en arm. Het militaire dienstplichtsysteem werk te in de Vietnam-periode het nadeligst voor zwarte en arme Amerikanen; de blanke dienstplichtigen hadden aanzienlijk grotere kansen om de dans te ontlopen. De oorlog in Indochina werd, met uitzonder ing van het oudere militaire kader, gevoch ten door jonge mensen, die tussen 1963 en 1971 18 jaar zijn geworden. De totale om vang van die groep was rond 14,5 miljoen, maar 58 procent is geen dag in militaire dienst geweest. Van de 6 miljoen die in militaire dienst kwam werd slechts éénderde naar Vietnam gezonden. De overigen ont snapten de dans. Honderdduizenden dienstplichtigen ontwe ken de militaire dienst door langer te blijven studeren. In 1963 was 29 procent van de 18- en 19-jarige Amerikaanse jongens student en dat percentage bleek in 1969 tot 39 procent te zijn toegenomen. Hoger onderwijs is in Amerika het privilege van kinderen van min of meer welgestelde ouders. Voor zwar te dienstplichtigen was de vlucht naar colle ges en universiteiten in veel geringere mate mogelijk. Meer dan vier miljoen dienstplichtigen kon den aan de normale dienstplicht ontsnappen en aan de kans om naar Vietnam gezonden te worden door als weekend-soldaten in dienst te treden van de militaire reseve. Deze weg kon vrijwel uitsluitend worden bewandeld door blanken: slechts 1 procent van de reserve was niet blank. Meer dan vier miljoen dienstplichtigen zijn afgekeurd. Het bleek dat hoe meer onder wijs men genoten had, des te groter de kans was om afgekeurd te worden op grond van lichamelijke tekortkomingen. Slechts 19 pro cent van de dienstplichtkandidaten met min der dan een voltooide middelbare schoolop leiding werd afgekeurd en niet minder dan 34 procent van de afgestudeerden van colle ges. Van de 18- en 19-jarige Amerikanen zag in totaal ongeveer 85 procent kans om militaire dienst in Vietnam te ontlopen. Aangenomen wordt dat wellicht een kwart miljoen de dienstplicht ontdoken heeft door zich een voudigweg niet in de dienstplichtregisters te laten inschrijven. De Vietnam-deserteurs, van wie er duizen den in ballingschap in Canada en Zweden wonen, blijven voorlopig in onzekerheid tot dat een studiecommissie van het Pentagon besluit, wat er met hen moet gebeuren. Onder hen bevinden zich heiligen en schur ken, leugenaars en profeten, helden en la faards. Het is een gevarieerd gezelschap. Uit een studie van het Pentagon bleek, dat de typische deserteur minder dan gemiddeld onderwijs had genoten (69 procent), niet bijzonder intelligent was en, in zeven de tien gevallen, nooit met de rechter in aanraking was gekomen. Er is betrekkelijk weinig protest gerezen tegen president Car ters gratieverlening aan de dienstplichtont duikers en het zou hem naar alle waar schijnlijkheid weinig politieke schade berok kend hebben, wanneer hij ook deserteurs, die verder geen strafbare feiten hebben begaan, even vergevenszind tegemoet getre den was. Generaal William Westmoreland verkondig de in de New York Times in december dat er in de Amerikaanse geschiedenis geen precedent was voor gratieverlening aan dienstplichtontduikers en dat zulks de more le kracht en het militaire instituut van de Verenigde Staten ernstig zou ondermijnen. Het blijkt niettemin, dat tenminste twaalf Amerikaanse presidenten in dit opzicht zeer mild zijn geweest. De universiteit van Dharan; een van de weinige mooie gebouwen in Saoedi-Arabië.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7