Dodental Roemenië zal waarschijnlijk 4000 overschrijden Vergiftiging huisdieren in Merenwijk DE 72-STE GROTE MOEITE MET PROGRESSIEF AKKOORD 7 I Nederlandse toeristen ongedeerd terug RUZIE OVER HOND LEIDT TOT In Utrecht DODELIJKE VAL „Appel" gestolen Ties met „stickie" Zitplaatsen Wekker op het ■ns CcldócSoutont Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80. jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Maandag 7 maart 1977,67e jaargang no. 20676 Zomertijd De tijd stond even stil met „zo mertijd" op Ned. I om 20.25 uur. Om 21.50 uur Int. operacon cours. Ned. II om 19.30 uur Dat ik dit nog mag meemaken, om 20.25 uur Paul Gauguin, om 21.55 uur Man over de vloer en om 22.20 uur Achter het nieuws over her huisvesting. Hogere temperaturen Zonnige perioden, later op de dag toenemende bewolking maar tot aan de avond op de meeste plaatsen droog. Tot ma tig of vrij krachtig toenemende wind uit zuidoost of zuid. Max. temp. omstreeks 14 gr. Morgen: Zon: 7.10-18.31 Maan: 22.24-8.03 Schev. hoogw.: 9.34- 16.59 laagw.; 034-13.04. BOEKAREST (Reuter-UPI-AP) De geweldige aardbeving, die vrijdag Roemenië en met name Boekarest en omgeving geteis terd heeft, heeft, naar algemeen aangenomen wordt aan meer dan 4000 mensen het leven ge kost. Het aantal daklozen in de zwaarst getroffen gebieden ligt in de buurt van de 80.000. Onge veer de helft van het aantal doden is in Boekarest gevallen. De Roemeense overheid blijft uiterst voorzichtig met de officiële opgaven. De laatste officiële berichten spreken van ongeveer 750 geborgen doden en 3214 gewonden, van wie de helft er ernstig aan toe is. In de Roemeense hoofdstad zijn 2900 wooneenheden, voor het me rendeel hoogbouw, verwoest. Voorts zijn tenminste 20.000 woningen dusdanig zwaar beschadigd dat zij goeddeels on bewoonbaar zijn geworden. Elders in het land, waar de aardbeving gewoed heeft zal, zo menen waarnemers, de situatie niet veel beter zijn, maar berichten van buiten Boekarest zijn zeer spaarzaam. In Boekarest worden daklozen zoveel mogelijk ingekwartierd in ontruimde studentenhuizen, scholen en nog niet =5 afgebouwde flatgebouwen. In het zeer zwaar getroffen stadscentrum worden S alle panden onderzocht op hun bewoon- ==g baarheid. S De watervoorziening is volledig in de =H war. Uit Transsylvanië, in het noorc*- westen van het land moet gehotte1 i ;*<i- =1 neraalwater aangevoerd worden. Met de stroomvoorziening was het in het week- einde slecht gesteld, maar verwacht Van een flatgebouw in Boekarest is een deel schijnbaar ongeschonden blijven staan, terwijl twee vleugels grotendeels zijn Ingestort. s= werd dat die vandaag weer gedeeltelijk op gang zou komen. Er worden niet alleen vele, zeer vele doden geborgen, maar ook mensen, die ramp op wonderbaarlijke wijze over- lebben. Zo werd een zevenjarig jongetje met zijn grootvader, beiden ge wond, bevrijd uit het puin van een flat gebouw dat zeven etages telde. Uit een volledig verwoest pand haalde men een moeder en een driejarig kind levend tevoorschijn. Afgezien van het menselijk leed heeft de ramp ook een zeer zware terugslag op de nationale economie. Tal van fabrie ken en bedrijven zijn verwoest en met name de industriestad Ploesti, 70 km ten noorden van de hoofdstad is zeer zwaar getroffen. Het is mede om die reden, dat Roemenië toch besloten heeft om de hulp van het buitenland in te roepen. Met name Engeland en de VS hebben hierop positief gereageerd evenals het Nederlandse Rode Kruis, dat 50.000 ter beschikking heeft gesteld. Ook in Bulgarije zijn doden gevallen en wel 26 in de stad Svitsjov. SCHIPHOL (ANP) Een groep van 94 Nederlandse vakantiegangers, die 100 kilometer ten noorden van Boekarest in het plaatsje Poyana-Brasov van de bergsport heeft genoten, is gistermid dag met een vliegtuig van de Roemeen se luchtvaartmaatschappij Tarom op Schiphol teruggekeerd. De groep beves tigde dat geen enkele Nederlandse toe rist in dit gebied bij de aardbeving gewond is geraakt. „Wij zaten vrijdagavond in de lounge van hotel Teleferic", vertelde de 30-jari- ge mevrouw Aafke Dekker uit Bussum, „toen de de grond onder onze voeten plotseling begon te trillen. Wij zijn alle maal in paniek het hotel uitgerend, maar na enkele minuten was de aardbeving over en toen konden we weer terugke ren. Het hotel was volledig intact geble ven. Eigenlijk hebben wij pas in de loop van zaterdag via de televisie en de radio gehoord welke ramp Boekarest had ge troffen". Met hetzelfde toestel arriveerde gister middag plaatsvervangend manager Nic Rossoga van het Roemeense toeristenbu reau Carpati uit Boekarest. Hij zat vrij dagavond met vrouw en twee kinderen in zijn woning op de vijfde verdieping van een zeven etages tellend flatgebouw naar de televisie te kijken, toen de aard beving begon. „Het was ontzettend griezelig", vertelde hij. „Het hele gebouw begon te trillen zonder dat het enig geluid maakte. Het leek eindeloos te duren, maar het waren slechts drie minuten. Maar na de eerste twee minuten nam de trilling in sterke mate toe en begon het gebouw helemaal te schudden. Bovendien viel toen al het licht uit Wij stonden in grote angst met zijn vieren tegen een muur gedrukt. Het leek alsof de wereld verging, maar ons flatgebouw bleef overeind. Wij hebben het gevoel dat wij geweldig geluk heb ben gehad. In het centrum van de stad zijn talloze ingestort". (Van een onzer verslaggevers) Utrecht Ruzie over een hond heeft zaterdagnacht geleid tot de dood van de 45-jarige metaalarbeider G. Peters uit Utrecht. Het slachtoffer had zich de hele zaterdagavond geërgerd aan het geblaf van de hond die de buren, toen ze uitgingen, hadden vastgebonden op een balkon- aan de achterkant van hun woning. Toen de buren om half twee 's nachts thuiskwamen en de heer Peters zich over het geblaf ging beklagen, ontstond een worsteling met de buurman, de 23-jarige G. van D., waarbij Peters op een gegeven moment over de balustrade van een-hoog viel. Hij kwam op zijn hoofd terecht en brak zijn nek. De buurman is door de politie ingesloten, verdacht van dood door schuld of zware mishan deling, de dood tegevolge hebbend. LEIDEN Uit een woning aan de Voldersgracht is dit week einde een schilderij van Karèl Appel gestolen. Het schilderstuk heet „De Lach" en heeft de afmetingen 90 x 130 cm. Het doek is eigendom van de artho- theek 1870. AMSTERDAM Het Natio naal Vioolconcours dat iedere twee jaar wordt gehouden on der auspiciën van de stichting Studiefonds Oscar Back is dit jaar gewonnen door de zestien jarige Jaap van Zweden. De prijs, groot 16.000, werd hem zaterdagmiddag na afloop van de eindronde in het concertge bouw in Amsterdam uitgereikt door minister Van Doorn van CRM. Amin laat vrouwelijke piloten opleiden in Schotland LONDEN (DPA-UPI- AP) Volgens het Britse zondagsblad News of the World laat president Amin van Oeganda in Schotland tien jonge vrouwen uit zijn land opleiden tot pi loot, onder wie zijn nichtje Karen. Amin zou tegen de instructeur van de meisjes, RAF-vlieger- in-ruste James Cobb, hebben gezegd dat de meisjes na hun oplei ding in straaljagers van het type Mig-21 worden gezet om eventueel deel te ne men aan een oorlog tegen Afrikaanse buurstaten. „Deze meisjes moe ten dienen als mario netten ter meerdere eer en glorie van Amin", aldus News of the World. Het vliegveld waar de Oegandese meis jes zouden worden opgeleid is „Scone" bij Perth. Het is een particulier terrein van een firma die zich in de pilotenop- leiding specialiseert. Volgens het Keniase blad „Standard" zijn in Oeganda zes voor aanstaande toneel mensen vermoord. President Idi Amin zou misnoegd zijn ge weest over een to neelstuk over de ver volging van christe nen in Oeganda in de jaren tachtig van de vorige eeuw. Het ver haal zou volgens Amin een zinspeling kunnen zijn op de campagne die hij nu tegen de christenen in zijn land voert, al dus de Standard. De zes toneelmensen die bij de opvoering be trokken waren, onder wie de directeur van het nationale theater in Kampala, Byron, Kawadwa, waren daarop door militai ren vermoord. Hun lijken waren vervol gens in Kalagi, op 40 km ten oosten van de Oegandese hoofd stad, verbrand. Andriessen: ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie)' DEN HAAG Als PvdA en PPR na de verkiezin gen op basis van het zaterdag definitief vastge stelde regeerakkoord willen onderhandelen met het CDA over een nieuw te vormen regering, zullen er nog hele harde noten gekraakt moeten worden. Dit heeft KVP-fractieleider mr. F. An driessen zaterdagavond in een reactie op het tot stand gekomen PvdA-PPR-akkoord gezegd. Voor Andriessen is de strekking van het regeerak koord moeilijk verteerbaar, met name voor wat betreft dé passages over de NAVO, de verminde ring van de defensie-uitgaven en de groei van de gemeenschapsvoorzieningen. De reactie van de j KVP-leider was aanzienlijk feller dan die welke I CDA-lijsttrekker Van Agt twee weken geleden op I het regeerakkoord gaf. Deze zei toen dat over het akkoord best te praten valt De fractievoorzitter van D'66, Jan Terlouw, zei I zaterdag dat hij het akkoord van de twee progres- I sieve zusterpartijen als een redelijk goede onder- I handelingsbasis voor toekomstige regeringssamen- I werking tussen de progressieve drie en het CDA I ziet. Terlouw heeft echter wel, evenals Andriessen, moeite met de passage over het veiligheidsbeleid en het lidmaatschap van de NAVO. Zie verder pagina 5. LEIDEN Tenminste veertien honden en drie katten zijn in de afgelopen dagen in de Leidse Merenwijk door strychninever- giftiging om het leven geko men. De Leidse politie ver moedt dat opzet in het spel is. Men heeft op diverse plaatsen stukjes brood en gehaktballe tjes aangetroffen die rijkelijk waren voorzien van het levens gevaarlijke gif. Zaterdagmorgen is de politie met geluidswagens door de Me renwijk gereden om de bewo ners te attenderen op de nood zaak de dieren in huis te houden en slechts aangelijnd over straat te leiden. Twee honden zijn mo menteel in behandeling. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht 4t/ml3maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f 4,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Bosuil gepakt GRONINGEN (ANP) De rijk spolitie, groep, Marum, heeft in samenwerking met de recher- chegroep Groningen de illegale zender „De Bosuil" het zwijgen opgelegd. De zender werd be diend door een 37-jarige man uit Marum, die bezig was een record te vestigen door 100 uur achtereen onafgebroken uit te zenden. Toen hij in zijn record- poging gestoord werd, was hij al 88 uur in de lucht. De zen dapparatuur werd in beslag ge nomen en tegen de man werd proces verbaal opgemaakt. Stankgolfje ROTTERDAM - Bij de milieu dienst van Rijnmond zijn giste ren meer dan honderd klachten, onder meer uit Delft, binnenge komen over een „benauwde, prikkelende lucht". Volgens deskundigen van Rijnmond werd dit veroorzaakt door het windstille, mistige weer, waar door industriedampen niet ui teen waaiden. 9 DEN HAAG Hoe wel in deze onge wisse competitie niets met zeker heid kan worden gezegd, ll|kt het erop dat A|ax op de titel afstevent Destijds maakte voorzitter Jaap van Praag de opmer king: „Straks zullen we ook nog kampioen moeten worden". Het lijkt werkelijk heid te worden want de concurrentie blijft punten verspe len en PSV„als nummer drie, Hgt al te ver achter. Maar er zou nog wel een strijd om de tweede plaats kunnen ontstaan. Er Uggen Immers nog de duels Ajax-Feyenoord an Feyenoord-PSV In hat varschlet DEN HAAG Tlei Krulze was gisteren op Klein Zwitser land te zien met sigaret en niet met hockeystick, zoals aanvankelijk de bedoeling was. De hockey-international, die na een auto-ongeluk lange tijd uitgeschakeld is geweest, zou zijn rentree maken maar stuitte weer op tegenslag. Een dijbeenblessure, opgelopen in een oefenduel, hield hem gisteren aan de kant in de „topper"- die geen topper was - tegen Amsterdam. Hij zag ,jijn" HCKZ winnen, maar kon toch moeilijk stilzitten. „De volgende wedstrijd hoop ik er bij te zijn," zei hij. met de nodige aarzeling. Het gooien met etenswaren en huis raad naar „vijandelijke" doelverdedi- gers .j de jongste vorm van agressie bij voetbalsupporters. Feyenoord kon zelfs niet van De Graafschap winnen en staat nu vier punten achter. VENLO FC VW verwacht zo veel publiek als AJax zondag op bezoek komt dat het bestuur er niet aan denkt vijftig kaarten voor zitplaatsen naar Amsterdam te sturen. Dat zou, volgens Ajax, wel mondeling overeen zijn geko men. Het bestuur van dé KNVB zal ingeschakeld worden om te bewerkstelligen dat vijftig supporters op comforta bele wijze het duel kunnen volgen. JOHANNESBURG De wereld van de coureurs betreurt de dood van de Britse coureur Tom Pryce. Hij kwam om het leven tijdens de Grand Prix van Zuid Afrika. Pryce kwam in botsing met een overstekende brandweerman, die een blusapparaat torste dat de coureur raakte. Doordat ook de „vleugel" van zijn boli de ernstig was bescha digd, werd het snel heidsmonster onbe stuurbaar. Pryce vloog tegen de vangrails en was op slag dood. Hij is de zeventigste cou reur die na de tweede wereldoorlog de dood op een circuit vond. AMSTERDAM Een minuut na de ruat dreigde het duel Ajax- NAC te worden ge staakt Raddraaiers achter het doel van Jan de Jong (NAC) wierpen niet alleen het langzamerhand gebruikelijke toiletpa pier wat geen pijn doet maar da Breda se doelman zag ook eieren, stenen en zelfs een wekker langs zich heen vliegen. Scheids rechter Ettekoven riep de aanvoerder van Ajax, Ruud Krol, en dreigde met ataken van de wedstrl|d. Offi cials van Ajax ruimden de boel op maar dat hielp weinig want het gooien hield niet op. Een peleton agenten nam plaats tussen de goolers en de rust keerde na vijf minuten weer. Het wachten is op de scheidsrechter die Inderdaad aan wedstrijd staakt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1