Sommige politici vergeten niet gauw... Yjtrechtse universiteit wil dierproeven gaan beperken Vervroegde ^verkiezingen in België Rassenwetten in Rhodesië ingetrokken VN-onderzoek naar praktijken Amin geëist UNIEKE" DALING VAN ZUIGELINGENSTERFTE BINNENLAND/BUITENLAND Sunair stopt na 1 april Drie doden bij explosie Grondpolitiek: standpunten zitten muurvast 197 LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 MAART 1977 PAGINA 7 Unieke motie volgende week aan de orde ran een onzer verslaggevers) te verwachten dat de andere universiteiten in gen vooruitgang een voor de mens onvruchtbare maakt, zodat er meer mogelijkheden zijn om het TRECHT De Rijksuniversiteit van Utrecht Nederland het voorbeeld van de Utrechtse zullen vooruitgang is. Volgens Singer is „leven ook leven" gebruik van proefdieren te beperken. Om de il woensdag beslissen in hoeverre het gebruik volgen. en het getuigt, naar zijn mening van „speciësisme" kwaadaardigheid van sommige menselijke tumo- an dieren in het wetenschappelijk onderzoek en t (discriminatie van de soort) om de grens van het ren te bepalen, kan gebruik worden gemaakt van nderwijs beperkt moet worden. Dan zal een De ^ch wijzigende houding jegens het dier heeft acceptabele tot de eigen soort te beperken. Hij een kippeëi, zodat er geen proefdier opgeofferd esbetreffende motie in de universiteitsraad be- een krachtige mpuls gehad door het boek van de veroordeelt met name de halfslachtigheid van de wordt andeld worden. In de motie wordt gezegd, dat Australische filisoof Peter Singer. Pro mens, pro onderzoekers die ethische bezwaren hebben tegen De Utrechtse motie, die 9 maart wellicht de Ut- v.ij~i:....Himn mw» dier Singer trekt de lijn van de bevrijdingsbewe- ^et gebruik van zwakzinnige babies voor experi- rechtse universiteit ertoe zal aanzetten wat voor zichtiger met proefdieren om te springen, is overi gens niet volledig consequent. Het is bijvoorbeeld kort onmogelijk leek, voor- de vraag of studenten met morele bezwaren tegen e behandeling van proefdieren gebateerd moet d'er" Singer trekt de lijn van de bevrijdingsbewe. - in od resDect voor het leven. Studenten met f>inëen voor diverse onderdrukte minderheden menten, maar wel tegelijkertijd proeven op dieren 2ichtiger met proefdieren om te springen, lorele bezwaren tegen vivisectie moeten andere d?°r h£'. dler- Jen dmd^e dierenvriend is uitvoeren. gens niet volledig consequent. Het is bijv 1 --J., hi] niet; hij grondt zijn ideeen op uitsluitend intuin ?iin wat mogelijkheden aangeboden krijgen in het onder- raJtioneej.ethjs*he argumJenten. ijs, aldus de motie. i tegenstanders van vivisectie dichter bij elkaar het snijden in levende dieren, wel van harte zullen „.7J en wgensianuers van vivisecue uiuiuei i Hij onderneemt met name een forse aanval op het gekomen. New Scientist maakt gewag van een snijden in een speciaal voor hen gedood, vaak nog Sr moeten voorts mogelijkheden ontwikkeld wor- experimenteel psychologisch onderzoek en be- bijeenkomst van het Lord Dowdingfonds, dat het warm proefdier. En studenten die daar tegen on om gelijkwaardige kennis te verkrijgen, zon- weert, dat de conclusies die uit die dierenproeven onderzoek naar alternatieve experimenteermetho- bezwaar hebben, zullen zich niet op de motie dierenprpeven gebruik te maken (bijvoor* getrokken worden, alleen de nieuwsgierigheid eeld films). De motie strekt zich niet uit tot de de onderzoekers bevredigen. den stimuleert, waarop beide groeperingen nu kunnen beroepen. Maar hoe het ook zij: eens niet als kemphanen tegenover elkaar stonden, motie wordt aangenomen gaan de studenten met ierengeneeskunde, aangezien zij zich niet richt op £r worden per jaar miljoenen dieren opgeofferd Op twee terreinen, namelijk het zuiver theoretisch bezwaren tegen dierproeven er in ieder geval op xperimenten die het dier ten goede komen, zoals aan wetenschap. Singer vindt dit op ethische ontwerpen van geneesmiddelen en het gebruik van vooruit. Tot voor kort kregen Utrechtse studenten et leren opereren op dieren. )e motie is in Nederland een unicum en het gronden een misdadige zaak en maakt in veel menselijke weefselkweken om geneesmiddelen te een nul als zij tijdens practica weigerden in leven- gevallen duidelijk, dat de op deze manier verkre- testen zijn, volgens het fonds, vorderingen ge- de dieren te snijden. NA ONTSLAG MINISTERS BRUSSEL (ANP) Er komen vrijwel zeker vervroegde parle mentsverkiezingen in België. Dat is duidelijk geworden uit wat de voorzitter van de (Vlaamse) Christelijke Volkspartij, Wilfried Martens, gisteravond na afloop van een vergadering van zijn partijbureau meedeelde. De CVP-voorman is de voornaamste man achter de regering-Tindemans. Het al lang sluimerende conflict binnen de Belgische regering kwam donderdagmiddag in de Belgische kamer van volksvertegen woordigers plotseling tot uitbarsting toen twee ministers zich van stemming onthielden bij de behandeling van een begroting. Preier Tindemans eiste toen het ontslag van de ministers, die behoorden tot de kleinste van de drie coalitiepartners, het franstalige Ressem- blement Wallon. Koning Boudewijn heeft het ontslag inmiddels bekrachtigd. In politieke kringen in Brussel verwacht men dat Tindemans met een minderheidsregering nog even zal regeren om de verkiezingen en om een grondwetswijziging voor te bereiden. Coaster op de kust (Van een onzer ver slaggevers) VUGHT/RIJSWIJK De reisorganisatie Sunair Nederland staakt per 1 april al le aktiviteiten. De reizen tot die datum zullen volledig vol gens het programma worden uitgevoerd. Voor de vakantiegangers die reeds een reis bij Sunair hebben geboekt, die na 1 april aanvangt, heeft Sunair met de reisorganisa tie Holland International een regeling getroffen. Holland Internatio nal zal deze boekingen tegen dezelfde prijs overnemen en zorgdra gen voor het vliegvervoer naar en van de bestemmingen, en de reisleiding ter plaatse. De twee Waalse ministers, Bertrant (midden) en Moreau (rechts) arriveren bij premier Tindemans, op wiens verzoek koning Boudewijn hen ontsla gen heeft. De met fosfor geladen Neder landse coaster „Riet" (219 ton) liep gisteren na een uitwijkma noeuvre op een bunker, die voor de kust van West-Kapelle in zee steekt. Tien van de 13 be manningsleden zijn aan wal ge bracht. SALISBURY (AP) Drie zwar te onafhankelijke parlementsle den en een blanke aanhanger van premier Ian Smith van Rhodesië, hebben gisteren de Rhodesische regering gered van haar eerste nederlaag in het 66 leden tellende parlement Met 44 stemmen voor een land- hervormingswet - precies het minimum van tweederde van de stemmen dat nodig is voor goed keuring van een wetsvoorstel - zijn de controversiële hervor mingen, waarmee een aantal rascistische wetten worden inge- vecht van drie dagen gewonnen het verbod voor negers om ho- voorstellen tot een nooit eerder zijn van boerenbedrijven, fa- voorgekomen herziening van de brieken en zaken in gebieden Menten in hoger beroep (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De van oorlogsmisdrijven verdachte Blaricum- mer Pieter Menten heeft bij het gerechtshof in Amsterdam hoger beroep ingesteld tegen de afwijzing door de bijzondere strafkamer van de rechtbank Amsterdam van zijn verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstelling. Dit heeft hij ook gedaan voor de in dezelfde beschikking van de bijzondere strafkamer toegewezen vordering van de officier van justitie om de voorlopige hechtenis met dertig dagen te verlengen tot 6 april. Surinamers overwegen klacht tegen wethouder (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Dertien mede werkers van een Surinaams ontmoetingscentrum in Rotter dam overwegen een aanklacht in te dienen tegen wethouder mr. Elisabeth Schmitz (sociale zaken). De medewerkers, zes welzijnswerkers en zeven man sociëteitspersoneel, menen dat de wethouder hen publiekelijk ten onrechte heeft afgeschil derd als fraudeurs, dieven en heroineverslaafden". De „dertien" hebben een Ut rechtse advocaat ingeschakeld om hun belangen te behartigen. Deze heeft verklaard dat hij ze ker stappen tegen de wethouder^ zal ondernemen, als er uit een' onderzoek van de recherche niets belastends tegen zijn 'dien ten naar voren komt. De Rotter damse politie is al enige weken bezig de gemeentelijke sociale dienst door te lichten, waarbij zes mensen, voornamelijk amb- i tenaren van niet-Surinaamse af- I komst, zijn gearresteerd op be- GENÈVE (UPD) Groot-Brittannië en Canada willen dat de schuldiging van fraude. De ad- Verenigde Naties commissie naar Oeganda stuurt voor een onder- vocaat onderzoekt momenteel zoek ter plaatse naar dé vermeende moordpartijen in deze Afri- ook de mogelijkheden in beroep kaanse staat. te gaan tegen het ontslag, dat I De Oegandese dictator Idi Amin wordt er door een groeiend deel (Van een onzer verslaggevers) i ROTTERDAM Bij een ont- j ploffing in de machinekamer van de Liberiaanse tanker 'Bil- I bao' zijn gisteren drie Britse I zeelui om het leven gekomen. Over de oorzaak van de explo- I sie is nog niets bekend. De 'Bilbao' lag afgemeerd in de zevende Petroleumhaven in Rot terdam-Europoort. zijn cliënten is aangezegd. 9 9 UTRECHT (ANP) Zowel het aantal dood geboren kinderen als het aantal baby's dat binnen een week pa de geboorte overlijdt is de afgelopen tien jaar sterk gedaald. Dr. D. Hoogendoorn van de Stichting Medische Registratie schrijft dit deze week in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. Hij spreekt over „een daling die groter is dan men voor mogelijk zou hebben gehou den en die bovendien uniek-is in de geschie denis van de Nederlandse gezondheidssta tistiek." Het aantal doodgeborenen was in de periode 1950 tot en met 1954 gemiddeld 4232 per snelle daling". jaar, in 1966 was het 3135 en in 1975 volgens voorlopige gegevens 1377. In de zelfde jaren overleden in. de eerste levens week respektievelijk 3365, 2304 en 1036 kin deren. Omdat deze getallen nauw samenhangen met het aantal geboorten (290.000 in 1946 en 188.000 in 1975) heeft dr. Hoogendoorn ook de promillages uitgerekend. Daarbij blijkt, dat in de eerste helft van de vijftiger jaren van elke duizend geborenen er 18,1 levenloos ter wereld kwamen. In 1966 was dat promil lage 12,9 en in 1975 7,7. Al met al aldus dr. Hoogendoorn „een indrukwekkend Bij eerdere onderzoekingen is al vastgesteld, dat de kans op doodgeboorte groeit naarma te de moeder ouder is. Bovendien hebben eerstgeborenen, onafhankelijk van de leef tijd van de moeder, een hoge kans op doodgeboorte, tweede en derde kinderen een zeer lage en vierde en volgende weer een geleidelijk stijgende. Wat de sterftekans in de eerste levensweek betreft, verkeren eerst geborenen ook in een relatief ongunstige positie, evenals vierde en volgende kinderen, maar bovendien is de sterftekans (statistisch gezien) hoog bij kinderen van jonge moeders die op betrekkelijk jeugdige leeftijd een relatief groot gezin hebben gevormd. van de publieke wereldopinie van verdacht dat hij tegenstanders zijn van regiem systematisch uit de weg laat ruimen. Geëist wordt een „onafhankelijk internationaal onderzoek naar de dood van aartsbisschop Loewoen en anderen". De Anglikaanse aartsbisschop en twee uit de gratie geraakte Oegandeze ministers kwamen onlangs vlak na hun arrestatie om. Volgens de lezing van Amin stierven zij bij een auto-ongeluk, maar aan dat verhaal is vrijwel nergens geloof gehecht De Anglicaanse bisschop van Karamoja in Oostoeganda, Brian Herd, is aangehouden en op een vliegtuig met bestemming Enge land gezet. Zijn vrouw blijft achter. Volgens kerkelijke kringen in Nairobi hebben de oegandese autori teiten Brian Herd paspoortonregelmatigheden verweten. Herd, de enige blanke bisschop in Oeganda, heeft onlangs zijn naam gezet onder een brief van Anglicaanse bisschoppen aan president Amin, waarin zij er zich over beklagen dat in Oeganda, „de wet van het geweer" heerst en Amins soldaten stelselmatig Oegandeze burgers vermoorden. Geertsema: VVD toe aan vernieuwing (Van een onzer verslaggevers) BORCULO De WD is volgens commissaris der koningin van Gelderland, mr. W. J. Geertsema aan vernieuwing toe. Maar die vernieuwing moet volgens mr. Geertsema niet vanuit de Tweede Kamerfractie worden aangedragen, maar is een taak van het partijbestuur. „De tijd is aangebroken om het beginselprogramma op de helling te zetten. Als de verkiezingen achter de rug zijn", aldus mr. Geertsema, die het in Borculo opnam tegen D'66-liisttrek- ker dr. Jan Terlouw Drie Koreanen zijn gisteren met ernstige verwondingen in een Rotterdams ziekenhuis opgeno men, na een ongeluk op de Ver- olmewerf op Rozenburg. De drie zaten in de sloep van hun schip, die zou worden ge streken. Door nog onbekende oorzaak kantelde de sloep en de drie vielen van tien meter hoog te in het water. Recordprijs voor doeken van Churchill (Van onze correspon dent) LONDEN - Vijf schilderijen uit de verzameling van wij len Sir Winston Churchill, die giste ren in opdracht van zijn 91-jarige wedu we werden geveild bij Christie's in Lon den, hebben de re cordprijs van 86.000 pond opgebracht Lady Churchill ver kocht de schilderijen omdat zij in geldnood verkeert De hoogste prijs werd geboden voor „Gezicht op het dorpje Mimijan", in 1924 door Churchill zelf geschilderd bij Bordeaux. Een ander doek „Het paleis van de pauzen te Avignon" ging voor 20.000 pond van de hand. Voor de veiling was men van mening dat de schilderijen elk 7000 pond zouden opbrengen. Door de verkoop van dit schilderij van haar overleden echtgenoot kan Lady Churchill fi nancieel weer wat ruimer ademhalen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De maanden maart en april zullen politiek gezien mogelijk de boeiendste worden van deze kabinetspe riode. En het kabinet-Den Uyl heeft er al zoveel „moeilijke toestanden" opzitten. Amper is echter een begin gemaakt met de eerste behandeling van de vier „hervor mende maatregelen" n.1. met de voor stellen inzake de grondpolitiek of er blijkt al dat de standpunten muurvast zitten. Standpunten van enerzijds de pro gressieven en anderzijds de christen-de mocraten. Dat gebeurt dan nadat de irri tatie in progressieve kring over het doen en laten van minister Van Agt (justitie) langzamerhand huizenhoog gestegen is. Het liefst zouden de progressieven zien dat Van Agt vandaag zijn stoel op het departement van justitie verlaat en ver wisselt voor bijvoorbeeld de minister spost op Binnenlandse Zaken. Met de wetsvoorstellen inzake de grondpo litiek heeft de Tweede Kamer de beraad slagingen over de hervormende maatrege len zo ongeveer op de valreep geopend. Er resten nu nog 18 vergaderdagen voor het verkiezingsrecès. In die dagen moet dan geprobeerd worden wat compromissen over de grondpolitiek te bakken, en komen onder andere aan de orde: herziening wet op de ondernemingsraden en vermogens- aanwasdeling, alsmede de voortgezette be handeling van de wet gewetensbezwaren militairen en de verstedelijkingsnota. Van groot belang voor het verloop van de verkiezingscampagne in mei en de kabi netsformatie daarna zal zijn, hoe de sfeer tijdens die resterende 18 vergaderdagen van de Tweede Kamer zal zijn. Zullen progressieven en christen-democraten de geschilpunten zakelijk bespreken en el- kaars partijpolitieke voelsprieten wat ont zien om geen irritaties op te wekken? Zal het CDA uiteindelijk met het verwijt ko men dat de PvdA te veel de eigen zin wil doordrijven en in feite niet tot „gemeen overleg" bereid is? Zullen de progressieven bitter constateren dat de christen-democra ten ten aanzien van de hervormende maat regelen al te veel remmend werken en op die wijze geen brug hebben geslagen naar een voortzetting van de regeringscoalitie? De ervaringen van de progressieven op de allereerste dag van de beraadslagingen over de hervormende maatregelen zijn niet erg hoopgevend. Wierenga (PvdA) besloot zijn beschouwing zo: „We vragen het CDA: steun deze wets ontwerpen en blaas de brug niet op". En Nypels (D'66) begon zijn bijdrage aan het debat met de volgende uitroep:,,Nee! Me neer de voorzitter, dat moeten we niet doen!" Wat verbaasd keek Kamervoorzitter Vondeling naar het spreekgestoelte. De verduidelijking van Nypels kwam meteen: „in het belang van de samenwerking tus sen progressieven en christen-democraten moest worden voorkomen dat de kribbige sfeer van vlak voor de kerstvakantie over de huurverhoging zich zou herha len". De KVP-er De Bekker speelt in dit debat een centrale rol. Zo ongeveer zijn laatste parlementaire rol, want na de verkiezingen komt deze gemoedelijke Brabander van boerenafkomst niet terug. Een niet zo op vallende parlementariër, die als de vleesge worden onschuld wijzigingen op dé, rege ringsvoorstellen staat in te dienen waar door die voorstellen een drastisch andere inhoud krijgen. De Bekker praat er bij op een toon van: dat is toch allemaal heel redelijk, daar moeten de progressieven toch begrip voor hebben, als ze hiermee akkoord gaan, zijn we toch gauw klaar en is alles geregeld... Het vervelende is echter dat de progressieven de voorstellen van De Bekker en zijn bóeren-vrienden in het CDA onverteerbaar vinden, omdat ze naar hun oordeel de ideële kanten van het bescheiden hervormingsvoorstel inzake de grondpolitiek helemaal willen ontkrachten. Zouden de door het CDA voorgestelde wijzgingen op de regeringsvoorstellen wor den aangenomen, dan willen de progressie ven de aanpassing van de grondpolitiek net zo goed vergeten. Want als het CDA in de eerste ronde van de debatten over de voor het kabinet belangrijk geachte zaken het reeds laat afweten als het over de minst belangrijke zaak gaat, dan hoe ven we verder geen moeite te doen om met deze club verder te regeren, zo praten sommige progressieven. Maar De Bekker is er heilig van overtuigd dat zijn voorstel len met name voor de boeren een recht vaardiger vergoeding van grond bij ontei geningen beogen en dat hij wel gedwongen was die wijzigingen in het Kamerdebat in te dienen, nadat het kabinet „nee" op zijn wensen had verkocht De Bekker en de even „zachte" Van Dam (ARP) moesten hun voorstellen wel zonder hard geschut brengen, omdat „christen-democratische vrienden" achter de regeringstafel nota- bene CDA-lijsttrekker Van Agt en boeren- minister Van der Stee ze in ontvangst moesten nemen. De twee ministers moes ten deze netelige kwestie die tot een scherp conflict zou kunnen uitgroeien gisteren in de ministerraad bepraten. Hoe zal crisisbezweerder Den Uyl dit weer fik sen? De christen-democraten zullen vlak voor de verkiezingen onder leiding van Van Agt een grote onverzettelijkheid de monstreren. Alsnog presenteren zij de pro gressieven de rekening voor de kabinets formatie van 1973. Toen had formateur Burger het idee dat hij de „confessionelen" flink te grazen had genomen en dat het voorgoed uit was met hun hegemonie. Maar sommige politici vergeten niet gauw... En wie het laatste lacht..

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7