IBewoners Haver en Gort willen bestemmingsplan handhaven TON MENKEN IJSBAAN Warm pleidooi voor onbekende ,La Boheme' "a STAD/REGiO jOP EEN LUN MET GEMEENTEBESTUUR Lagewaard wordt aangepakt H. Aschmoneit neemt afscheid van zeevaartschool SCHAATSACTIVITEITEN DAMES TRIMMEN SCHAATSMARATHON msKal DISCO LICHTSHOW Omwonenden eternietzagerij willen medisch onderzoek Succesvolle uitvoering van ,De Troubadours GEEN VERPLICHTE AANSLUITING Speciale commissie gaat Leids kabelnet beheren Fantastische Film- en Dia Show over vakanties naar Mexico, Guatemala en de Nederlandse Antillen. ^KLM Thuis in de lucht. LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 MAART 1977 PAGINA 3 LEIDEN De bewoners van de Haver en Gort- buurt zijn het met het gemeentebestuur eens dat er weinig gewijzigd mag worden aan het bestem mingsplan voor de buurt. Zij vinden dat er nu maar eens spijkers met koppen moeten worden geslagen waar het hun wijk betreft Zoals wij gisteren meldden, is de Provinciale Planologische Commissie van plan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland negatief te adviseren over dit bestemmingsplan. Zij vindt dat aan de noordzijde van de le Gortestraat woonbebouwing moeten komen, aan de noordzijde van de 2e en 3e Gortestraat had de PPR liever erven en opslag voor de panden aan het Levendaal 'gezien. „Je kunt zien dat onze uitgangspunten anders zijn. De PPC redeneert vanuit het Levendaal, wij vanuit onze wijk. Wat hebben wij te maken met de huizen aan het Levendaal? Wij krijgen uitzicht op lelijke blinde muren, wanneer de PPC haar zin krijgt", aldus een van de bewoners tijdens de vergadering van de projectgroep Haver en Gort Als handreiking aan de provincie, zal een ontwerp worden gemaakt voor minder diepe woningen. In de 2e en 3e Gortestraat. De bestemming van de noordzijde van de le Gortestraat stuit op prakti sche problemen. In dit deel is een buurtbewoner bezig met het bouwen van opslagruimte. Hij heeft om het buurtbelang andere pakhuisjes in de Haver en Gort verlaten en de leden van de projectgroep achtten het daarom onrechtvaardig de man weer „weg te jagen." De suggestie om eventueel de Gortestraat in zuide lijke richting te verschuiven, teneinde aan de bezwaren van de provincie tegemoet te komen, werd door de bewoners radicaal van de hand gewezen. Zij stelden dat een dergelijke verschui ving de uitvoering van het plan onnodig zal vertra gen. Door de bewoners van acht huizen in de 3e Haverstraat is een bezwaarschrift tegen het be stemmingsplan ingediend. In het plan heeft de grond waarop hun huizen staan een „groenbestem- ming" gekregen. Dit betekent dat zij waarschijn lijk binnen tien jaar hun huis moeten verlaten. In die tijd mogen zij slechts kleine wijzigingen in hun huis aanbrengen. De bewoners hebben er in hun bezwaarschrift op aangedrongen de woningen te renoveren. Thans wordt een onderzoek verricht naar de kwaliteit van de huizen. De projectgroep ging akkoord met de sloop van de zogenaamde „hekjeswoningen". Het rijk is niet bereid geld op tafel te leggen voor de renovatie ervan, aangezien deze op 90.000,- per huis komt. Er zullen evenwel' nog heel wat problemen te overwinnin zijn, alvorens de bewoners van de hekjeswoningen te bewegen zullen zijn hun huis te verlaten. Al meer dan vijf jaar leven de bewo ners in onzekerheid over wat er met hun huis gaan gebeuren. „Zij zijn volkomen apatisch en willen het allemaal liever zo houden als het is, al leven ze dan ook in een rotzooi", aldus een van de leden van de projectgroep. De grootste drempel is de huur. De bewoners betalen thans 50,- per maand, wanneer er nieuwbouw zal worden gepleegd, komt de huurprijs al gauw of 160,- per maand. Besloten werd alles in het werk te stellen om zo spoedig mogelijk met de sloop van de voormalige brandweerkazerne en de school, die per 1 mei van dit jaar leeg komt te beginnen. Op deze plaatsen zullen nieuwe woningen worden gebouwd. „Mis schien dat de bewoners van de hekjeswoningen dan warm gemaakt kunnen worden voor het plan. Dat zien ze dat er eindelijk iets gebeurt in de wijk", aldus de projectgroep. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De La- gewaard zal op korte termijn worden aan gepakt De raads commissie voor openbare werken en planologie buigt zich maandag 7 maart over allerlei sugge sties die door de be woners zijn gedaan in een enquete. Het wegtransport naar de aan de Lagewaard gevestigde agrarische bedrijven is aanzienlijk zwaarder geworden. Hierdoor is het weglichaam als het ware de wetering ingedrukt. Het steeds weer aanbrengen van nieuwe verhardingen heeft op langere termijn geen nut Vandaar dat op korte termijn verkeersmaatregelen worden getroffen. De bewoners hebben in de enquete laten weten dat het karakter van de Lagewaard niet aangetast mag worden. Het doorgaand verkeer moet worden beperkt. Op de Lagewaard dient een maxi mum snelheid van vijftig kilometer per uur te worden ingesteld. De weg mag volgens de geënqueteerden niet worden verbreed. Liever zagen zij het aantal uitwijkplaatsen uitgebreid. J. L. de Bil nieuwe directeur Schooladviesdienst LEIDEN De heer J. L. de Bil uit Papendrecht is, behoudens toestemming va het college van b. en w. van Leiden, met ingang van 1 juni benoemd tot directeur van de schooladviesdienst. De 38-jarige heer De Bil wordt de opvolger van dr. J. H. G. Poell, die in december directeur werd van het pedologisch Instituut in Oosterwijk. De heer De Bil werkt momenteel bij de schooladvies dienst in Rotterdam. De scheidende directeur kreeg vele handen te drukken. KATWIJK De heer H. Aschmoneit heeft gistermiddag tijdens Mn receptie in hotel Noordzee aan de Boulevard in Katwijk aan lee afscheid genomen als directeur van de zeevisvaartschool in Kitwijk. De scheidende directeur wordt opgevolgd door de heer Vm Beelen. De heer Aschmoneit bereikt op. 29 maart van dit jaar de pensioengerechtigde leeftijd. Geboren in Djakarta kwam hij elf jaar geleden naar Katwijk om het directeurschap van de Katwijkse zeevaartschool op zich te nemen. Daarvoor was hij werkzaam bij de Shell als gezagvoerder °P een tanker. Tijdens de druk bezochte receptie, waarbij onder anderen leerlin gen van de school en vertegenwoordigers van de vereniging van scheepseigenaren en van de „Vuurbaak" aanwezig waren, werd de heer Aschmoneit toegesproken door de heer Den Duik, voorzit ter van het schoolbestuur en door de inspecteur voor het nautisch onderwijs de heer Pool. De scheidende directeur ontving uit handen van de voorzitter van het schoolbestuur een geldbedrag onder I couvert. Zijn opvolger Van Beelen staat niet voor een eenvoudige taak, omdat volgend jaar de zeevisvaartopleiding wordt omgezet van een driejarig in een vierjarige opleiding. De opleiding kan dan beter aansluiten op hogere zeevaartscholen elders in den lande. De heer H. Aschmoneit vertrekt maandag 7 maart naar West-Afri- ka. Zijn taak is daar om adviezen te geven over de vestiging van een visserijschool in de landen Liberia en Sierra Leone. Die visserijschool moet in 1978 worden geopend. De adviezen van de heer Aschmoneit zullen zich vooral richten op de leerplannen en de indeling van het schoolgebouw. De heer Aschmoneit gaat naar Afrika onder auspiciën van de Uno. Nagekomen familiebericht Dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft betekend delen wij u mede dat na voorzien te zijn van het Sacrament der Zieken van ons is heengegaan mijn dierbare man en onze zorgzame vader JOHANNES JONKMAN echtenoot van Geertruda Ruijten op de leeftijd van 69 jaar. De gezongen Heilige Requiemmis zal worden ppge- dragen op dinsdag 8 maart a.s. om 10.30 uur in de kapel van Huize St. Bernardus te Sassenheim, waarna wij hem zullen begeleiden naar zijn laatste rustplaats op het R.K. Kerkhof van Sint Pancratius aldaar. Avondwake voor de overledene maandag avond 7 maart a.s. om 6.15 uur in bovengenoemde kapel, waarna gelegenheid tot condoleren. Bent u al wezen schaatsen deze winter? KOM NAAR DE TON MENKEN IJSBAAN Openingslijden als omschreven Elke dinsdag- en donderdagmorgen Elke vrijdagavond vanaf 20.30 uur Elke zaterdagavond SCHAATS ll\aAAaM'°Pri""a»'j<te". GROETEN 07.00-12.00 uur. TON MENKEN i3.30-L7.oo uur Vondellaan 41, Lelden 19.00-22.00 uur' T®'- 769344 LEIDERDORP De vereniging „Voorkomen is beter" heeft gisteravond 1400 handtekeningen van omwonenden van de eternietzagerij van de ge broeders Kruyt aan burgemeester M. v. d. Have van Leiderdorp aangeboden. De omwonenden wil len een algeheel medisch onderzoek naar aanlei ding van de lozing van asbeststof. De eternietzagerij is in december na acties van omwonenden in samenwerking met de vereniging „Voorkomen is beter" gesloten. De VIB eist dat het rapport dat naar aanleiding van stofmonsters door de inspectie van milieuhygiëne is gemaakt, openbaar wordt. Volgens de VIB is het asbeststof niet slechts enkele weken in de lucht geblazen, zoals minister I. Vorrink onlangs in de Tweede Kamer heeft verklaard, maar is dat minstens drie jaar lang het geval geweest. Burgemeester Van de Have stelde dat het college niet van plan is het rapport openbaar te maken. „Wanneer u vragen wilt stellen over het rapport, dan kunt u zich wenden tot de rijksinspectie van volksgezondheid", voegde hij de aanbieders van de handtekeningen toe. Wethouder Gordijn: „De zaak houdt B en W enorm bezig. Ik heb nogal wat avonden besteed aan het bestuderen van zoveel mogelijk informatie." Een van de leden van VIB leest de eis van de omwonenden voor Een scène uit „Die Csardas- fürstin" Geslaagde operette LISSE Voor een uitver kochte zaal bracht het Lis- sese muziekgezelschap „Kunst en Volharding" gis teravond een uitvoering van de operette „Die Csar- dasfürstin". De voorstel ling werd gedragen door de solisten mevrouw Viele, de heer D. Wassenaar, de heer H. Wassenaar, mejuf frouw Wassenaar, me vrouw Bemelman, de heer Juybens en de heer Van Dam. De laatstgenoemde kreeg met zijn rol van graaf Boni de lachers vele malen op zijn hand. Een belangrijk steentje droegen het koor van „Kunst en Volharding", dat nog steeds groeit, en het orkest van de vereniging bij aan het succes van de uitvoering. Vrijdag 11 maart geeft „Kunst en Volharding" de laatste uitvoering van de operette in gebouw „Reho- both". De toegangsprijs is 5,—. Vrijdag 18 maart treedt de vereniging op in hotel Flora in Hillegom. OEGSTGEEST Ruim anderhalf jaar geleden werd de operette vereniging „De Troubadours" opgericht. Thans kunnen wij ron duit zeggen dat het streven spontaan weerklank heeft gevonden. Het koor telt zo'n drieëndertig leden waarvan er gisteravond dertig, te weten achttien dames en twaalf heren voor 't voetlicht traden tijdens het tweede optreden sinds de oprechting. Voor enkele dames en heren was er sprake van een debuut. Men had in de grote zaal van het centrum aan de Lijtweg zelf het toneel opgebouwd. Meta Reijnhoudt verzorgde de muzikale leiding en min of meer de directie. Men zong zonder dirigent. Deze wordt al sinds een half jaar node gemist. De sopraan Corinne van der Graaf, de alt Tineke Knoester en Koos Kiens traden op als solisten. Koor en solisten zongen onder meer melodieën uit „Die Fleder- maus", „Das Land des Lachelns" en „Der Zigeunerbaron". Een pianosolo door Meta Reijnhoudt werd helaas overstemd door geroezemoes in de zaal. Na de pauze werden liederen van Strauss, Kollo, Zeiler en Léhar en een selectie uit „In Weissen R'óssl" gebracht. Met de vertolking van „An der schonen blauen Donau" hadden de koorleden wat moeite. Het optreden van de danseresjes Patty en Lucy viel bijzonder in de smaak. ANTOON KOCH LEIDEN Burgemeester Vis de Pieterskerkgracht 9 en duurt opent zaterdag 12 maart de tot en met 27 maart De exposi- jaarlijkse expositie van werken tie is te bezichtigen van maan- gemaakt door leden van het dag tot en met vrijdag van twee Leidse Schildergenootschap uur tot half vijf en van half acht „Ars Aemula Naturae". De ten- tot half tien, zaterdag en zondag toonstelling wordt gehouden in van twaalf uur tot half vijf. het Ars-expositiecentrum aan (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het kabelnet van Leiden zal beheerd worden door een speciale commissie die wat haar werkwijze betreft is gestoeld op artikel 61 van de gemeentewet. In de commissie zullen naast raadsleden verte genwoordigers van de wijken, woningbouwverenigingen ver enigingen en particuliere huis eigenaren zitting hebben. Dat is de conclusie van een rapport dat drie leaen uit de Leidse werkgroep Kabel televisie heb ben opgesteld. De werkgroep ging gisteren met deze visie akkoord en zal het college van burgemeester en wethouders vragen aan de raad een over eenkomstig voorstel te doen. Belangrijkste gevolg van het rapport van dit driemansschap, dat aan de slag ging in een laatste poging het Leids kabel- overleg te redden, is wel, dat de stichtingsvorm voor het beheer van het Leidse net van de baan is. De Stichting Kabelnet Meren- wijk (SKM) had zich hier een fel voorstander van getoond. Giste ren ging de SKM-vertegenwoor- diger in het gemeentelijk over leg echter akkoord met de vorm van een speciale commissie. De ze is gekoppeld aan een aantal randvoorwaarden. Een daarvan is dat de indivi duele eigenaren van woningen en de woningbouwverenigingen niet verplicht zullen worden zich op het kabelnet aan te sluiten en dat er geen gemeen telijk antenneverbod zal ko men. Verder zal op het beheer van het net geen winst mogen worden gemaakt. Het totale beheer van de kabel komt, evenals de verantwoorde lijkheid voor de aanleg, bij de speciale commissie te berusten. Zij zal de aanleg zelf aan de PTT overlaten. De programma's zullen uiteraard onverkort en ongeselecteerd worden doorge geven. Ook zal er geen invloed van gemeentwege of van ande ren zijn op de keuze van instan ties die met het onderhoud wor den belast. Dat betekent dat de bestaande installatie van de SKM in die van Leiden zal moeten worden ingebracht. Voor de hele stad zal een eenheidstarief moeten gelden en zal de machtiging voor het kabelnet moeten ko men berusten bij de gemeente. Eigen kas Toch zaï de beheerscommissie onafhankelijk van de gemeente opereren. Zij krijgt zelf de be schikking over alle gelden die uit de exploitatie van het kabel net komen. Het abonnements geld zal worden geïnd via de Stedelijke Lichtfabrieken, en de commissie bepaalt zelf hoe het geld weer wordt uitgegeven aan onderhoud en modernisering van het kabelnet. Als er een batig saldo overblijft, komt dit niet in de gemeentekas, maar in een spaarpotje voor slechtere jaren: het geld blijft dan be stemd voor de kabeltv. LEIDEN In het eerste deel van Tsjaikowsky's Serenade voor strijkorkest overrompelde dirigent Hans Vonk door een obsederend, strak volgehou den ritmische ondertoon, waaruit zijn felle visie op dit vaak pathetische aangepakte deel bijzon der naar voren kwam. Hij wist het Residentie Orkest hierin zodanig op te zwepen dat we zo waar waardering voor het overpopulaire werk kregen. Maar dit gevoel zakte weer snel weg bij deel twee: de wals, waarmee men kennelijk de pas kwijt was. Opvallend was de ritmische ongelijkheid en onzui vere toon waaronder de melodie nogal eens te lijden had. Op den duur kon het stuk toch niet meer boeien; de strekking wordt eentonig voor spelbaar en houdt ondanks de soms geniale mo menten ver verveling niet meer tegen. Het is natuurlijk allemaal een kwestie van houden van. Waarom niet van Tsjaikowsky en wel van Leoncavallo's La Bohème, waarvan we de volledi ge 3e en 4e acte in concertvorm aangeboden kregen. Dit is evenzo goed muziek met hoogroman- tische inslag die niet iedereen pruimen zal. Maar op het podium stonden nu vijf zangers en zange ressen met ieder een prachtige, goed ontwikkelde stem, die van hun respectieve rollen gelijkwaardi ge creaties maakten. Ondanks het gemis aan decor en beweging, die de tekstinhoud veel overtuigen der kan maken, waren zij, vooral Adrienne Csen- gery en Anita Terzian als Mimi en Musette (de belangrijkste rollen) in staat de pathetiekontdaan van al te grote zwarigheid over te brengen. Hun nuchtere benadering liet de pure lyriek van deze muziek volkomen tot haar recht komen. Geen slecht pleidooi dus van deze solisten en van het Residentie Orkest voor een opera die door de concurrentie van het gelijknamige werk van de toendertijd - en nu nog - meer in zwang zijnde Punccini nooit erg bekend is geworden. Paula Koning ADVERTENTIE Het fascinerende Mexico bereizen. Guatemala zien. Met de Spaanse barok en de kleurige fiësta's. Met het overdadige natuurschoon en de verzonken culturen °van Maya's en Azteken. En naar de Nederlandse Antillen met hun paradijselijke stranden. Dat alles kost geen kapitalen meer -en geen zeeën van tijd. Vliegtarief van b.v. 13 dagen Curacao alleen reis en logies vanaf f 1495,-. 16 Daagse Mexico-reis logies en ontbijt vanaf f 1975,-. Meer over zulke reizen wordt u verteld tijdens de KLM breedschermshow "De Nederlandse Antillen, Mexico en Guatemala, een nieuwe belevenis". In de Stadsgehoorzaal te Leiden vrijdag 11 maan 20.00 uur Toegangskaarten f 5,-. Telefonisch plaatsbespreken bij VVV Leiden; 071 146846

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3