Oswald blijft enige moordenaar van Kennedy Sjah „man met een klein hart" TWIJFELS BLIJVEN, MAAR ONDERZOEK LOOPT VAST Modern Iran met beelden die ook uit de middeleeuwen kunnen stammen: kamelen zijn in het woestijngebied als vervoermiddel nog nauwelijks te overtreffen. „DISSIDENTEN HEBBEN GEEN ZIEL, DUS ALLES IS GEOORLOOFD" onderontwikkeld oosters land als Perzië. „We verlan gen dat het van de veertien de eeuw meteen in de twin tigste stapt, zonder te strui kelen". De grote vraag die volgens haar gesteld moet worden is de vraag of hervormingen mogelijk zijn in Iran. Vol gens Laing kan dat wel, „maar er zijn grote donkere gebieden. Hervormingen met harde hand doorvoeren bete kent dat je methodes ge bruikt die naar onze maat staven onwettig zijn, en hooggeplaatste personen zul len zeker tegen veranderin gen zijn, want ze willen geen van allen tegen hun eigenbe lang handelen, en ze zullen allemaal de hervormingen ontlopen waar ze maar kun nen. Dat betekent dat er veel slachtoffers vallen". Margaret Laing praatte openlijk met de Sjah over het geknoei tijdens verkiezin gen. Ook hadden ze het over de Sjah's voorliefde voor cowboyfilms „met lekker veel bloed." De Sjah had er geen idee van wat voor ironi sche betekenis die uitspraak zou hebben voor westerlin gen, zegt Laing. „Ik bedoel maar, ik zat echt met open mond te luisteren". Volgens een Perzisch gezeg de hebben vrouwen „meer haar dan hersenen". Wat dat betreft zou het gesprek tus sen Margaret Laing en de Sjah heel gemakkelijk heel erg verkeerd gegaan kunnen zijn. Laing heeft weliswaar een weelderige haardos, maar daaronder schuilt een goed stel hersenen. En nog geen twee jaar eerder had de Sjah over de Italiaanse Oria- na Fallaci een ware lawine van typisch Mohammedaan se vrouwenhaat uitgestort. „Wat willen die feministen toch?" had de Sjah gezegd. „Ik wil niet grof zijn, maar misschien zijn jullie dan voor de wet wel gelijk maar toch zeker niet, en neem me niet kwalijk dat ik het zeg, in bekwaamheid". „Er was nooit een vrouwelij ke Michelangelo of Bach, zelfs nooit een grote vrouwe lijke kok. Vrouwen aan de macht zijn altijd veel harder, veel wreder, veel bloeddorsti ger. Denk maar eens aan Ca- therina de Medici, aan Ca- therina van Rusland, aan Eli zabeth de Eerste van Enge land, en niet te vergeten Lu- cretia Borgia, met haar ver gif en haar samenzweringen. Vrouwen zijn samenzweer- sters, ze zijn zondig, alle maal." Margaret Laing heeft genoeg ervaring als biografieschrijf ster om te weten dat je ge duld moet hebben jegens je onderwerp. „Ik geloof niet dat zijn hou ding tegenover vrouwen veel verschilt van die van Edward Heath. Geen van de echtge notes van de vrienden van Heath werkt," zegt ze mild. „De Sjah noch Heath heeft kontakt met vrouwen van hoge intellectuele ontwikke ling. De vrouwen in hun om geving zijn sociale en huise lijke wezens, hoewel ze hard werken om de carrière van hun man te steunen". De Sjah zelf kent maar twee uit zonderingen op het Perzische gezegde: zijn vrouw en zijn zuster. Zou Margaret Laing al met al bevriend willen zijn met de Sjah? „Als je in Iran woont zou het best leuk zijn een vriend van de Sjah te zijn", zegt ze, en met een lachje: „En helemaal niet zo leuk om dat niet te zijn." Copyright The Guardian (Van onze correspondente Janet Watts) LONDEN Margaret Laing heeft „samengeleefd" met drie wereldberoemde man nen, in de zin dat een biogra fe „samenleeft" met het on derwerp van haar boek. De eerste was Robert Kennedy. Het schrijven van diens bio grafie was geen plezierige belevenis, vooral toen Ken nedy pogingen deed de pu blicatie te verhinderen. Daarna schreef Laing een boek over Edward Heath, en ze was onder de indruk van diens politieke integriteit, maar tegelijkertijd zeer ver baasd hoe verbitterd Heath was. Ze zou niet gauw naar Heath gaan als ze in nood zat. Nu heeft ze dan haar derde boek over de groten der aar de voltooid. Zojuist is haar biografie uitgekomen van de Sjah van Perzië, de man die volgens Amnesty Internatio nal het land leidt waar de mensenrechten het meest ge schonden worden. Wat voor een verhouding had ze met de Sjah? „Ik had verwacht dat ik hem onaardig zou vinden, maar tot m'n verbazing bleek ik persoonlijk niets tegen hem te hebben". Natuurlijk had den de Sjah en Laing niet veel persoonlijk kontakt. In de vier, weken die ze in Iran doorbracht, sprak ze maar tweeënhalf uur met de Sjah. Maar die ontmoeting was dan ook in de meest letterlij ke zin oog tot oog. Margaret Laing, die toch veel ervaring heeft in het voeren van interviews, keek de Sjah recht in de ogen, omdat ze vindt dat niemand met zijn ogen kan liegen, maar de Sjah keek net zo hard terug. Hij had dat geleerd van zijn vader, „om te intimideren, te ondervragen, reacties uit te lokken". De Sjah vertelde zijn biogra fe dat hij „een klein hart" had. Zijn vrouw voegde er aan toe dat hij altijd moest huilen om films over dieren en over vriendschap. Marga ret Laing is ervan overtuigd dat de Sjah zijn leven begon Iraanse vrouwen staan bij de Sjah en zijn landgenoten niet in hoog aanzien. als een verlegen, zachtaardi ge, zij het opvliegende, jon gen en dat hij dat ook nu nog is in zijn „sentimentele emo tionele leven". Misschien wat oneerlijk her innerde ik Laing er aan dat Winifred Wagner in haar re cente film Adolf Hitler af schildert als een man die in zijn persoonlijke leven ook al zo zachtaardig was. Wat hij ook in zijn politieke leven gedaan mag hebben, Wini fred Wagner zou het best fijn vinden als Hitier vandaag bij haar aan zou kloppen. Is het mogelijk persoonlijk te reageren op iemand, zonder daarbij rekening te houden met wat die persoon bete kent en doet in de wereld? Margaret Laing vindt zelf ook dat de Sjah een despoot is, die zijn onderdanen de meest simpele vrijheden ont houdt en die op grote schaal de rechten schendt van men sen die het niet eens met hem zijn. „Natuurlijk voel je wat dat betreft wel afschuw," zegt Laing, „maar Hitler's Duits land was niet een onderont wikkeld land dat iemand probeert op de been te krij gen. Op ander gebied geloof ik dat de Sjah veel meer voor zijn land over heeft dan Robert Kennedy gehad zou hebben voor zijn vaderland, en Kennedy's problemen wa ren een kinderpuzzel vergele ken bij de problemen van de Sjah." Margaret Laing geeft toe dat ze wat nerveus was het on derwerp van de mensenrech ten aan te snijden. „Natuur lijk hadden mensen gezegd niet te diep over bepaalde zaken te gaan vragen, anders kom je bij bepaalde andere mensen terecht." Maar toch vroeg ze in beleefde termen over de SAVAK, de veiligheids- en spionagedienst van de staat. Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek is SA- VAK „uitermate efficiënt, en minstens zo wreed als andere veiligheidsdiensten." Laing herinnerde de Sjah aan een uitspraak die hij deed in juni 1975, waarin hij zei dat voor mensen die „hun vaderland verraden hadden elke wijze van ondervraging geoorloofd was." Toen ze dit onderwerp aan sneed zag ze hoe de Sjah heel even fanatiek werd. „Hij gelooft echt dat iedere dissi dent een verrader van de staat en dus een Marxist geen ziel heeft. Het lijkt wel op het geloof van sommige vrome Mohammedanen dat vrouwen geen ziel hebtien. Ze hebben geen ziel, dus al les is geoorloofd. Het kan hem niets schelen." Toch weet Laing ook zeker dat de Sjah er niet tegen zou kunnen om iemand pijn te zien lijden. Als hij een kamer voorbij zou lopen en iemand in die kamer zou van pijn schreeuwen, dan zou de Sjah zeer geschokt zijn. „Hij is geen sadist, verlustigt zich niet in wreedheden, en zijn regime is zeker minder wreed dan de regimes voor hem." Anderen voeren de folterin gen natuurlijk voor hem uit en de Sjah wil de precieze details er van niet horen, „wat ik wel wat hypocriet vind," zegt Laing. Maar ook het westen is hypocriet, want terwijl we de folteringen af keuren, „kunnen we niet wachten wapens aan hem te verkopen. We voeren zijn staat en tegelijkertijd hebben we er kritiek op." Ze vindt dat het niet eerlijk is om moderne Westerse maatsta ven toe te passen op een WASHINGTON De mannen, die een web van samenzweringstheorieën heb ben gesponnen rond de moord op presi dent John F. Kennedy, een kleine maar fervente groep onderzoekers, hebben niet veel bereikt Er is geen andere moordenaar dan Lee Harvey Oswald geïdentificeerd. Geen ander wapen dan het postordergeweer van Oswald kan met de moord op Kennedy in verband worden gebracht. Geen andere kogels zijn ontdekt dan die met het geweer van Oswald werden afgevuurd en die door ballistische deskundigen in ver band zijn gebracht met de moord. Er zijn geen handlangers van Oswald ge vonden. De ontwerpers van de samenzwerings theorieën hebben hun scenario's gewe ven rond mogelijke komplotten die uit gebroed zouden zijn door sinistere figu ren in Moskou, Havana, ultra-rechtse Amerikaanse kringen of door Cubanen in ballingschap in Florida. Harde bewij zen zijn er niet, maar de onderzoekers hebben in ieder geval bereikt dat een enorme meerderheid van het Ameri kaanse volk twijfelt aan de conclusies van het zogenaamde Warren-rapport, dat in een tekst van 888 bladzijden, gecombineerd met 26 boekdelen getui genverklaringen en ander bewijsmate riaal, de moord in Dallas analyseerde. Volgens een opiniepeiling die twee maanden geleden werd uitgevoerd door de organisatie van George Gallup, ge looft 80 procent van de Amerikanen niet dat Lee Harvey Oswald alleen ver antwoordelijk is voor de moord op John Kennedy. Het aantal Amerikanen dat er van overtuigd is dat behalve Oswald ook anderen bij de moord waren be trokken is de laatste jaren gestaag toe genomen. De peiling van Gallup bracht ook aan het licht dat 69 procent gelooft dat James Earl Ray het werktuig was van een komplot, toen hij in april 1968 ds. Martin Luther King doodschoot in Memphis in de staat Tennessee. In een poging om de bestaande twijfels, voor eens en voor altijd uit de weg te ruimen heeft een speciale commissie uit het Huis van Afgevaardigden, onder voorzitterschap van de democraat Hen ry Gonzales uit Texas, een begin ge maakt met een nieuw onderzoek inzake de moorden op Kennedy en King. De commissie vroeg een begroting van 13 miljoen dollar voor het onderzoek, dat twee jaar zou moeten duren. Een zeer sceptisch Huis van Afgevaardigden be sloot kort geleden de commissie in plaats van 13 miljoen dollar de schrale som van 84.000 dollar per maand te geven, met de opdracht om voor 31 maart aan te tonen dat het onderzoek zinvol is. Aangezien alleen al de salaris sen van de staf van de commissie 115.000 dollar per maand vergen, is de kans zeer groot dat er niets terechtkomt van de plannen van Gonzales. (Gonzales heeft overigens deze week ontslag geno men als commissie-voorzitter wegens onenigheid met de advocaat van de commissie). Regeringsbedrog met betrekking tot Vietnam, de duistere praktijken rond Watergate en de onthullingen inzake louche activiteiten van de CIA en de FBI hebben bijgedragen tot een klimaat waarin zelfs ongeloofwaardige samen- zweringskomplotten zeer goed konden gedijen. De eerste grote aanval op het Warren-rapport werd gelanceerd door Even na de aanslag op president Kennedy: terwijl mevrouw Kenne dy zich over haar stervende man buigt, klimt een veiligheidsagent over de wagen naar haar toe. Harold Weisberg, een landbouwer in de staat Maryland, die op eigen kosten vijf boeken heeft gepubliceerd onder de ti tel „Witkwast I" tot en met „Witkwast V", waarin hij woedende beschuldigin gen uit aan het adres van de Warren commissie, de FBI, de CIA, de geheime dienst, de politie in Dallas en iedereen die wilde geloven dat Lee Harvey Os wald president Kennedy had vermoord. Geïnspireerd door de Witkwast-boeken van Harold Weisberg begon openbare aanklager Jim Garrison in New Orleans de aandacht te trekken met verklarin gen dat hij de samenzweerders, die de moord op Kennedy hadden beraamd, had opgespoord en dat hij de misdadi gers zou vervolgen. Evenals Weisberg was hij van oordeel dat Oswald op 22 november 1963 op niemand had gescho ten. Hij baseerde die opvatting op het feit dat met een paraffineproef niet kon worden aangetoond dat zich op de wang van Oswald kruitsporen bevon den. Zowel de FBÏ als deelnemers aan een internationaal criminologisch con gres van Interpol beschouwen die proef als vrijwel waardeloos. De theorieën van Jim Garrison veran derden van maand tot maand. Hij be gon met de bewering dat Kennedy was vermoord door een groep homosexue- len. Vervolgens kwam hij tot de conclu sie dat de samenzwering was uitge broed door anti-Castro-Cubanen, die de mislukte invasie in de Varkensbaai wil den wreken en hij bouwde zijn scena rio's gestaag uit met komplotten van respectievelijk de FBI, de politie in Dallas, een ultra-rechtse paramilitaire organisatie, oliemiljonairs uit Texas, ha viken in het Pentagon, Russische emi granten, een guerrillaploeg bestaande uit minstens zeven personen en een CIA-team, dat via het rioolsysteem van Dallas op schootsafstand van de presi dent was gekomen. Garrison sleepte in 1969 Clay Shaw voor het gerecht in New Orleans onder beschuldiging van samenzwering tot de moord op Kenne dy. Het proces was een farce en Shaw werd vrijgesproken. Het fiasco van Jim Garrisons wilde pogingen weerhield anderen er niet van het Warren-rapport met nieuwe theo rieën te bestrijden. Mark Lane, die be kendheid verwierf door zijn boek „Rush to Judgement" presenteerde Jim Garri son in oktober 1975 aan een „nationale conferentie over de moord op Kenne dy", die de man een staande ovatie gaf na zijn bewering dat de CIA de demo cratie in de Verenigde Staten had ver woest en had vervangen door een fas cistische politiestaat. Er zijn, nadat er bibliotheken zijn volge schreven over de bizarre en raadselach tige aspecten van de moord op John Kennedy, zeer overtuigende bewijzen dat Lee Harvey Oswald de moordenaar was van John Kennedy, en niemand heeft het harde, positieve bewijs kun nen leveren dat Oswald het werktuig was van een samenzwering. Het valt te betwijfelen of de commissie van Henry Gonzales, zelfs met 13 miljoen dollar en twee jaar noeste arbeid veel kan bijdra gen tot de ontwarring van de samen zweringstheorieën. Recente onthullingen omtrent het ont houden van relevante gegevens aan de Warren-commissie door de CIA en de FBI hebben de onderzoekers voorzien van nieuw geschut. De FBI verzuimde de commissie in te lichten omtrent een brief, waarin Oswald dreigde het hoofd kwartier van de politie in Dallas op te blazen, wanneer de FBI niet zou ophou den zijn Russische vrouw te ondervra gen. Een verklaring daarvoor kan ge vonden worden in het feit dat de FBI- tsaar J. Edgar Hoover de commissie vijandig gezind was, omdat hij het on derzoek naar de moord in Dallas zelf wilde uitvoeren. Volgens veel leden van het Congres is er onvoldoende aanleiding voor een grootscheeps nieuw onderzoek naar de moorden op Kennedy en Martin Luther King. Als de onderzoekcommissie van afgevaardigde Henry Gonzales voor 31 maart niet kan aantonen dat het zinvol is om de samenzweringstheorieën zorg vuldig te toetsen, dan is de commissie op sterven na dood. De commissie-Gonzales rapporteerde op 31 december van het vorig jaar dat een heropening van het onderzoek naar de moord op Martin Luther King ge wenst was om onder meer de volgende redenen: King werd door spionnen van de FBI geschaduwd en de commissie wilde weten waar die spionnen waren toen Ki|ig werd vermoord en of zij voorkennis van de moordaanslag had den. De commissie heeft een aantal getuigen gevonden die nog nimmer zijn Lee Harvey Oswald. gehoord, en één getuige zou van James Earl Ray hebben vernomen dat hij door een niet nader geïdentificeerde figuur zou zijn geholpen bij zijn vlucht na de moordaanslag. Alsof de duivel er mee speelde lekte een maand daarop uit dat het ministerie van justitie juist een rapport had vol tooid, gebaseerd op niet minder dan 203.000 documenten, waarin werd ge concludeerd dat James Earl Ray Martin Luther King vermoordde en dat hij dat alleen had gedaan, zonder handlangers. Als James Earl Ray, in ruil voor een vonnis van 99 jaar in plaats van de doodstraf, niet schuldig was verklaard aan de moord op King, en als Jack Ruby geen kans had gezien Lee Harvey Oswald in Dallas te vermoorden, dan zouden de moorden in Memphis en Dallas in openbare rechtszittingen tot op de bodem kunnen zijn uitgezocht, zoals dat gebeurde in de processen te gen Sirhan Bishara Sirhan, die Robert Kennedy in 1968 in Los Angeles ver moordde 'en Arthur Bremer die de moordaanslag pleegde op George Walla ce. Aangezien James Earl Ray nog leeft en heeft laten weten dat hij bereid is te praten, is het nuttig dat hij grondig aan de tand wordt gevoeld. Maar aange zien in het web van samenzweringstheo rieën dat over een periode van ruim 13 jaar is geweven, weinig meer is gevan gen dan geruchten en speculaties lijkt een nieuw, kostbaar en langdurig on derzoek naar de moord op Kennedy gedoemd te mislukken. BERT VAN VELZEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19