Per het van trein door paradijs West-Java „Jachtexamen stelt niks voor" KRITISCH FAUNABEHEER; „HET IS NIET AL GOUD, DAT BLINKF PAGINA 14 l.EIDSE COURANT ZATERDAG 5 MAART 1) JAKARTA Wie de trein van Bandung naar Yogyakarta, (Y uit te spreken als J), zeshonderd kilometer verderop wil halen moet vroeg uit de veren. Op straat is dan, om vier uur 's morgens, het leven al in volle gang, maar het beweegt zich nog op kousevoeten. Bij het licht van een petroleumlamp eten gehurkte Java nen hun eerste hap rijst. Becak-rijders (c uitspreken als tj) vervoeren hun eerste klanten. Kleine handelaren reppen zich met zwaar beladen pikolans naar pasar of straathoek. Onze chauffeur, die zelfs op dit rustige uur zijn claxon niet kan missen, is de enige, die herrie maakt. Maar op het station is alles anders. Daar schalt een half dozijn luidsprekers suc cesnummers uit de vijftiger jaren de wereld in: „I am the girl, the girl in love with you". En dat om vijf uur in de morgen. We banen ons een weg door een menigte van mannen, die om strijd hun diensten aanbieden, naar onze koffers graaien, nog vóór de bagageruimte open is, of sigaretten en pepermunt te koop aanbie den, alsmede drop, kauwgum, zuurtjes, chocola van een bekend Hollands, merk en vers gebrande pinda's. Ook op het perron is het trekken en duwen geblazen. En als we eindelijk gezeten zijn, meldt zich spontaan de eerste bedelaar, een man met deerlijk gehavende handen en voeten. De voorbode van een triest leger dat nog komen gaat Op het bankje tegenover ons nestelt zich een infanterist in camouflagekleuren. Zijn geweer legt hij in het bagagenet maar zijn bajonet blijft binnen handbe reik. Toch heeft hij geen andere dan vredelievende bedoelingen. Met mannen moed scharrelt hij drie woorden Engels bij elkaar om te vernemen waar we vandaan komen en waar we heen gaan. Om vervolgens gewillig de benen te ne men als een bedaarde landgenoot in bur ger hem er attent op maakt, dat hij een verkeerde plaats heeft ingenomen. Bandung sluimert nog, doch even buiten de stad geschiedt het wonder: in luttele minuten breekt de dag door. Het schouw-; feit dat de etensresten, afgekloven botte en schillen die achteloos op de grom worden geworpen, bepaald niet opwek kender op. Bovendien gaat zo langzamer hand het vroege uur van vertrek zid wreken. Menigeen knapt een uiltje e zelfs uw verslaggever slaagt er niet i voortdurend oren en ogen open te hoi den. i Het eind van de tien uur durende re komt zodoende toch nog onverwacht. Ht wordt aangekondigd door een Javaanse die schuin tegenover ons zit. Een vrouv van middelbare leeftijd. Al die tijd heel zij niet gegeten, gedronken, niet gespro ken en nauwelijks bewogen. Hoogu even geknikkebold. En geglimlacht toe wij haar een zitkussentje aanboden. A die tijd heeft op haar knie, of in haa handen het hoofd van een slapend jonge tje gelegen. Als hij wakker werd streel den haar vingers door zijn haar tot h tevreden de ogen weer sloot. Nu maakt zij hem wakker en staat op We zijn in Yogyakarta. CAS VAN HOUTER1 Elk station heeft zijn eigen „restauratie". Oosterbeek „Een jachtexa men? Dat stelt niks voor. Ie dereen die bij wijze van spre ken in staat is een rijbewijs te halen, kan ook zonder veel moeite dat jachtexamen afleg gen." Een schampere uit spraak uit de mond van Heinz Stockmann, lid van de Stich ting Kritisch Faunabeheer (S.K.F.) en namens die stich ting speciaal belast met publi citeit over de op handen zijn de wijzigingen van de jacht wet. Zoals bekend sprak de Tweede Kamer zich verleden week al uit voor het instellen van een jachtexamen, nadat er van regeringszijde een aan tal voorstellen in die richting waren gedaan. De S.K.F. bestaat inmiddels een jaar. In die tijd heeft de stichting al aardig aan de weg getimmerd. „Wij zijn in princi pe niet tegen de jacht, maar wel tegen de manier waarop die tot nu toe in Nederland gebeurt", zegt Heinz Stock mann en terugkomend op dat verplichte jachtexamen: „Er zijn op het ogenblik zo'n veer tigduizend jagers in ons land; moet je eens bedenken wat een enorm wapenbezit dat is. Elk jaar komen er tweedui zend bijDe eisen voor dat jachtexamen zijn veel te licht Kijk maar naar Duitsland. Daar hebben ze een jachtexa men dat een stuk moeilijker is, maar op de stijging van het aantal jagers heeft het hele examen geen enkele invloed gehad. Er komen er nog steeds bij. Dat iedereen, tiie voortaan wil gaan jagen, onder meer een jachtexamen moet afleg gen, is erg mooi, maar dan moet het wel goed in elkaar zitten. Op een wat bredere kennis van het dier en zijn functie in de natuur wordt in die jachtcursus nauwelijks in gegaan. In de hele cursus wordt maar een halve bladzij de gewijd aan de roofvogels. Wij als stichting vinden dat de jacht een negatieve invloed heeft op het wild. Misschien is die wildstand qua aantal wel goed, maar daar gaat het niet zozeer om, want er is vaak zelfs te veel wild. Het is nu een onnatuurlijke zaak". De S.KF. heeft een hele serie punten op papier gezet die al lemaal betrekking hebben op de jacht en de jager: zo vindt de stichting dat de belangen van landbouw en jagers te veel voorop staan in plaats van de belangen van natuur en milieu. Een voorbeeld is volgens Heinz Stockmann de jacht op zogenaamd schadelijk wild: „De jachtwet in z'n hui dige vorm moet verdwijnen. Hij moet deel uitmaken van het natuurbeleid samen met een natuurbeschermingswet onder het ministerie van C.R.M. Jagers willen alleen maar meedoen aan natuurbe scherming als ze in zo'n be schermd gebied mogen ja genEn nog eens over dat jachtexamen: „Dat geldt niet voor de duizenden jagers die er nu al zijn, alleen maar voor de nieuwkomers. Kritisch Fau nabeheer is ook tegenstander van het vervolgen van kraaien, roeken, kauwen, vlaamse gaaien, eksters, vossen, verwil derde katten, bunzings, herme lijnen en wezels." Stockmann zegt dat de zogenaamde scha delijkheid van al deze dier soorten nooit" wetenschappe lijk is aangetoond. Hij vindt dat deze dieren, voor zover ze tot de inheemse fauna beho ren, beschermd moeten wor den. Wel wetenschappelijk be wezen is dat de jacht op de houtduif niet effectief is en dat wordt ook aangenomen voor het konijn. Een dier als de eekhoorn is door de mens al zo hevig achter de broek gezeten dat er bijna geen eek hoorn meer over is. Volgens de S.KF. moet ook de eek hoorn beschermd worden. Kri tisch Faunabeheer wil de za ken liever omdraaien als het om die schadelijkheid gaat: dus eerst aantonen dat de soort schadelijk is en dat het jagen ook werkelijk wat uit haalt, alvorens de jacht te ope nen. De S.KF. wil ook een absoluut verbod op het leggen van gifeieren en vergif om "schadelijke" dieren te doden. Deze middelen werken niet se lectief zodat roofvogels ei dere beschermde dieren er ook aan dood kunnen gaan. Over het uitzetten van fazan ten en het aanleggen van voer* plaatsen heeft Heinz Stock» mann helemaal geen goed woord over: „Zoiets verstoort het natuurlijk evenwicht, net als de bestrijding van natuur lijke vijanden. Jagen op patrij zen moet ook verboden wor den, want zo veel zijn er niet meer. Het uitzetten van bij de vogelwet beschermde rode pa trijzen is in dit verband een bedreiging van de zeldzaam geworden inheemse patrijs. Enig nut voor het in stand - houden van de soort heeft dat uitzetten vap makke fazanten natuurlijk helemaal niet. Dus zeker in dit geval gaat dat zo vaak gehoorde argument van de jagers, dat zij het zijn die de plaats innemen van de ver dwenen arenden, wolven en beren, niet op. Het gaat alleen om het plezier en het persoon lijke genot van de jager". Kortom: als het aan de Stich ting Kritisch Faunabeheer ligt worden de regelingen inzake jacht en faunabeheer onderge bracht bij het ministerie van C.RK of bij een eventueel nieuw op te richten ministerie voor milieuhygiëne en natuur behoud. HENK NIEUWENHUIS Vakantie diversen i Bromfietsen en rijwielen Te koop YAMATHI BROMFIETS, i.z-g.st. Na zes uur H. P. v.d. Poellaan 22. Rljpwetering. Te koop YAMAHA BROMFIETS, bouwjr. eind '75. Vr.pr. 1100. Kagervoorde 11, Sassenheim Tel 02522-13071 k Dieren en planten BELGISCHE ARDENNEN. Nog enkele weken in voor- en nasei zoen te huur ruime vrijstaande comfortabele bungalow, van particulier, op 3800 m2. 7 Slaap plaatsen. Pracht wandelgebied. Tel. 01751-12847. ZWITSERLAND WALLIS te huur 4 tot 5-pers. app. 1400 m. hoog. Prachtig wandel- en skigebied. Tel. 01751^5417. Vakantie verb 1^| binnenland Z. Limb, te h. v. vac. week ends, 2 SLPK. KEUK. Gebr. appartement, vrije woningen, riante bungalows, boerderijtje. 2 5 pers. flats, caravans, ch&let, pension. Tel. 045-25.18.44. CTe koop gevraagd HEEFT U IETS TE KOOP? PLAATS EEN TELEFOONTJE! spel dat dan langs ons half geopende coupéraam glijdt is schitterend. Door de optrekkende ochtendnevel spoe den mannen en vrouwen, jongens en meisjes zich naar de sawah's. Kleurige mensjes in ganzenpas, op het hoofd de grote ronde punthoed tegen de hitte, die nog komen moet Zover het oog reikt weerspiegelen de sawah's de dageraad. Achter ons wijkt de vulkaan Tangkuban Prahu (omgekeerde prauw) terug, in het verschiet doemen de blauwe uitlopers op van het Preanger-massief. Karbouwen trekken hun eerste voren in de drassige aarde, meisjes lopen kaarsrecht over mi nuscule dijkjes en weer elders is de oogst van goudgele rijst al aan de gang. Tafere len uit een land, waar het leven goed is. Als we onze overbuurman, die zich als een goede gids zal ontpoppen, van onze opgetogen stemming deelgenoot maken, blijkt hij sterk geneigd een en ander drastisch te relativeren. Het is niet él goud wat er blinkt. Mensen, die daar zo opgewekt en onbekommerd aan de ar beid gaan, worden ongetwijfeld voor het merendeel geplaagd door een van de talrijke ziekten, die nog steeds het platte land teisteren en die juist in deze natte tijd genadeloos toeslaan: malaria, tyfus, dysenterie, tbc (in sommige districten heeft zeventig procent van de bevolking het te pakken), allerlei vormen van rheu- ma, astma of, in het ergste geval, cholera of melaatsheid. En dan zijn er ook nog andere plagen, waaronder het plattelandsvolk gebukt gaat: de knellende en vaak kwellende tradities, de onwrikbare plattelandshie- rarchie met haar dorpse potentaatjes, met machtige pseudo-priesters en woeke rende landeigenaren. Geen wonder dat de vlucht naar de grote stad nog steeds in volle gang is. Na twee uur bereikt ons „transport" de eerste halte. Op slag verandert de trein in een levendige pasar. Kleine jongetjes winnen de race en bestormen de coupé met sigaretten en een uitgebreid assorti ment versnaperingen. Op de voet gevolgd door meisjes met hartige happen, kippe-, en eende-eieren, pindakoeken, bananen-, onheil en boze geesten uit de buurt hou den. Is er dan nog zoveel bijgeloof op Java? Men is hier toch over het algemeen Isla miet? Wat is bijgeloof? Natuurlijk geloven ze in de ene ware God van Mohammed, maar dat neemt niet weg dat in de toppen van de bomen de banaspati, klei ne plaaggeesten wonen, terwijl zich in het woud de bungauk en in het water de gevaarlijke lulun samak ophoudt. Dan is 'er ook nog de lastpak gendruwo, die niets vermoedende slachtoffers met sirih be spuugt, en de meest gevreesde van alle geesten, de kuntianak, die uit jaloezie zwangere vrouwen behekst en pasgebo ren kinderen doodt. Gelukkig is er dan ook een rijke sorte ring djimats, amuletten voorhanden, die mens en dier de nodige bescherming bieden. De Javaan gebruikt ze met de zelfde vanzelfsprekendheid als de ka- htoliek zijn heiligen aanroept en een kaars opsteekt. Het wordt heet in de trein, broeierig en de atmosfeer wordt er, mede gezien het Complete maaltijden met in pisangblad verpakte lontong (kleefrijst). bollen, kleverige rijstkoeken en in olie gebakken „kletskoppen", alles recht streeks van de warme bakker. Ook kip- pebouten en gehaktballen worden op rui me schaal aangevoerd. Vijf minuten duurt de handel en dan blaast de perron- wacht het sem voor de aftocht De trein is al gevaarlijk op snelheid als de laatste venters met een koene sprong de begane grond bereiken. Opnieuw glijdt het paradijs voorbij. Nu de hoge bergen achter de rug zijn wordt) de bevolking dichter en rijgen de dessa's zich aaneen. Rustieke dorpjes in de lom mer van hoge palmen en tussen het lichte lover van bamboe-bosjes. De huizen, ge brekkige bouwseltjes van hout riet, palmbladeren of roestige golfplaten, zijn klein en bevatten niet meer dan twee of drie vertrekken. En dat voor een bewo ning, die vaak tien, twaalf of vijftien mensen telt. Des avonds is het dringen, maar overdag zijn er geen problemen. Wie niet op het veld werkt is bezig met 'zijn handeltje, doet de was aan de rand van de kali, houdt een oogje op ganzen en geiten, of maakt een praatje in de koelte van het dorpshuis. Een opmerkelijk verschijnsel vormen de vele meters hoge staken, waaraan rieten vogelkooitjes bengelen. De bewoners heb ben een riant uitzicht over de dessa en ommelanden. „Die staken, zijn die om de vogels buiten bereik van de katten te houden?" Onze reisgenoot grijnst om zoveel wes ters onbenul. In de kooitjes zitten immers perkututs, kleine tortelduifjes, die met hun «vreedzaam gekoer op hun hoge post

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14