SMITH KRUGT VERZET VAN UITERST RECHTS deTijd ACCENT Geen Europese boter meer naar Oost-Europa brieven lezers Opmars van huurlingen naar Oeganda ontkend aat chter iVer njs eslissen Jiialrik niet oor Schmidt 3lf ntvangen .Directe olksmacht" Libië Indiase eigenaar van „heroverd" schip keert Engeland de rug toe NAVO verkijkt zich op imitatie-bases Rassendiscriminatie: een luxe verschijnsel di0ENE I^ITENLAND LEIDSE COURANTf PAGINA 9 SM in debat \ondpolitiek: onder,, rondei' rming t grotf en or riaans en al:, Ikema Hans je Ou eerstj^ lleraaiy' nklijJi atingi m de :en of ïgelein >r ge i parlementaire redac- ipetti" HAAG De christen-de- ^jatische fracties in de ;^de Kamer willen de twee stellen tot regeling van de Apolitiek van elkaar los- jelen. Ze willen voorts dat "emeenten onder bepaalde waarden verplicht worden den aan te kopen tegen de die een verkoper op basis een rechtelijke uitspraak ogt. e eerste ronde van het ka- Bebat inzake de grondpoli- Pis duidelijk gebleken dat er tige meningsverschillen tus- de progressieven en het k bestaan. De WD heeft "tige bedenkingen tegen de stellen en is met enkele wij- gsvoorstellen gekomen. De :ef (KVP) diende wijzi- svoorstellen namens het Wat betreft de koop- ftt voor gemeenten denken en CDA ongeveer hetzelf- Tweede Kamer behandelt daag twee wetsvoorstellen effende de grondpolitiek, te voorstellen deel uitmaken het pakket van „hervormde itregelen". De voorstellen gen: een regeling om gemeenten verkoop van onroerend goed voorkeursrecht te geven. i wijziging van de onteige- igswet om bij onteigeningen toepassing van het voor- wsrecht de grond te vergoe- •nop basis van de gebruiks- laide (en niet van een toekom- ge marktwaarde). )NN (AFP) - De in Neder- d wonende Russische dissi- it Andrej Amalrik zou van- ig in Bonn worden ontvan- door Hans-Jürgen Wisch- vski, minister van staat bij de ndskanselarij, zo heeft de stduitse vereniging voor de 'hten van de mens meege- ïld. Amalrik heeft onlangs brief gestuurd aan bonds- nselier Helmut Schmidt met mededeling dat hij naar nn komt om de bondskanse- r zijn standpunt inzake toe- ssing van de slotakkoorden n Helsinki uiteen te zetten, lar Schmidt zal zelf Amalrik t ontvangen. ftlPOLI (AFP) Een buitenge- oon volkscongres in I^ibië *ft „de directe volksmacht" gekondigd, die in de plaats mt van het huidige politieke elsel. afkondiging had na een vier- lags congres in het Zuidlibi- he Sabha plaats op het feest ;tn de geboorte van de profeet ohammed. De koran zal rich- iggevend zijn voor de wetge- ng in de „Arabische socialisti- he volksrepubliek Libië. LONDEN (Reuter) De Britse zeeliedenbond verbolgen over het feit ken als een „onver- der slag of stoot bij zei Blyth, „en meneer ir>h>3c/> tAnknrreder Ra- hadden Filinniinse od- dat Britse vakbonden vreemdbaar recht van neerleeeen. aldus secre- Tikkoo zou wel eens LONDEN (Reuter) De Indiase tankerreder Ra vi Tikkoo gaat zijn in Groot-Brittannië geregi streerde vloot over schrijven naar een an der land omdat „com munisten" en de Britse vakcentrale een „ven detta" tegen hem zou den voeren. Tikkoo's besluit is het gevolg van de rel rond zijn „Globtik Venus". Op aansporing van de Britse zeeliedenbond hadden Filippijnse op varenden deze tanker in de Franse haven Le Ha vre „bezet" omdat zij een te lage gage zouden krijgen. Tikkoo ronsel de in Engeland een ploeg „enteraars" die het schip gisterochtend in alle vroegte „bevrijd den". verbolgen over het feit dat Britse vakbonden de Filippijnse opvaren den van de Venus" een stakingsadvies hadden gegeven. „Ik vertrek zo vlug mo gelijk uit Engeland, om nooit meer terug te ke ren, zei de 44-jarige scheepsmagnaat. Tikkoo verdedigde de manier waarop hij de staking aan boord van de Venus" heeft gebro ken als een vreemdbaar recht van de eigenaar". De in Londen gevestig de internationale fede ratie van transportar beiders (ITF) heeft gis teren akties tegen Glob tik aangekondigd. Tik koo heeft de Filippijnse stakers op de „Venus" na de „herovering" van het schip weliswaar ontslagen, maar de ITF zal zich daar niet zon der slag of stoot bij neerleggen, aldus secre taris-generaal Charles Blyth. Mocht Tikkoo erin sla gen de Venus uit de ha ven van Le Havre te krijgen, waar het schip door de Franse bonden „besmet" is verklaard, dan zullen er volgens Blyth elders akties wor den georganiseerd. „Deze aktie kan zich ook uitstrekken tot an dere Globtik-schepen", zei Blyth, „en meneer Tikkoo zon wel eens kunnen ondervinden dat het lastig is op drachten te krijgen wanneer de opdrachtge vers weten dat zijn schepen op vele plaat sen ter wereld het voor werp van boycotakties zijn". Bij de ITF zijn 330 bon den uit 85 landen aange sloten. Volgens Blyth is er trouwens maar een „minimale" kans dat de 34.610 ton grote Venus Havre zal kunnen verlaten zonder dat Tik koo voor de eisen van zijn ontslagen Filippi- no's is gezwicht Globtik zou de tekorten op de gage met terug werkende kracht moe ten aanzuiveren en, als het ontslag van de „be zetters" wordt gehand haafd, ook met een „gouden handdruk" over de brug moeten ko- AARTSBISSCHOP De aartsbisschop van Canterbury, dr. Donald Coggan, beziet met belangstelling de uitrusting van een bewoner van de berggebieden van Papua-Nieuw Guinea. De man doet dienst als kerkbewaarder in zijn woondistrict. Dr. Coggan maakt een rondreis door het gebied. BRUSSEL (ANP) De nieuwe Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschappen is door de knieën gegaan voor de beroering die in het Verenigd Koninkrijk is ontstaan over de boterverkopen aan de Sovjet-Unie. Dat is de indruk in Brussel, na alles wat in de afgelopen dagen gepasseerd is, en na de maatregelen die de commissie genomen heeft toen, na eind vorige week, vooral in de Britse pers uitvoerige artikelen verschenen over deze bo terverkopen. Europees landbouwcommissaris Finn Olav Gundelach, belegde gisteravond in Brussel, daartoe min of meer gesommeerd door de internationale pers, een pers conferentie waar hij het beleid van de Commissie verdedigde. Maar Gundelach moest op die persconferentie toegeven dat het aanhouden van de grote bo- tervoorraden (200.000 ton) waar over de EG beschikt, de Europe se belastingbetaler veel meer geld kost dan het verlenen van export-subsidies voor die boter. Die botervoorraden dreigen te gen het eind van dit jaar overi gens uit te groeien tot ongeveer 500.000 ton. Gundelach zei gisteravond dat het de commissie economisch en politiek niet verantwoord leek om nog meer geld van de Euro pese belastingbetaler te beste den aan het subsidiëren van bo- terexport naar Oosteuropese landen. De afzet van die boter binnen de Gemeenschap kost meer geld dan de export ervan, maar die komt dan tenminste de Europese burger ten goede, al dus Gundelach, die overigens over enkele maanden pas komt met voorstellen voor een vlotte re verkoop binnen de Gemeen schap. Gundelach hield staande dat, als op dit moment nog meer geld besteed zou worden aan de export naar Oost-Europa, de po litieke balans tnssan intern en extern belang verstoord zou zijn geworden. Er is een algemene herziening nodig van het Euro pese exportbeleid voor zuiveL Ik hoop dat het debat daarover spoedig op gang zal komen, al dus Gundelach. De Europese commissie heeft gisteren besloten het systeem van exportvergunningen en sub sidies op de export te wijzigen. Dat besluit kwam nadat een Frans exportbedrijf, Inter-Agra, beslag had weten te leggen op subsidies voor de export van 36.000 ton boter naar de Sovjet- Unie. Inter-Agra was van plan in totaal 75.000 ton Europese boter op de Sovjet-markt af te zetten. SALISBURY (RH) De Rhodesische min derheidsregering van premier Ian Smith verkeert sinds gisteren in een ernstige cri sis doordat twaalf parlementsleden hebben toen negen parlementsleden een vergadering den het wetsontwerp dus kunnen blokkeren, over het wetsvoorstel demonstratief ver lie- Het is voor het eerst sinds Smith in 1963 ten. Later kreeg dit .dissidente' groepje ver- aan de macht kwam dat hij in het parlement sterking van nog eens drie parlementsleden, niet verzekerd is van een .automatische aangekondigd dat zij hun stem zullen ont- onder wie Smith' persoonlijke staatssecreta- meerderheid'. De rechtervleugel van het ris Ted Sutton-Pryce. Rhodesische Front beschuldigt Smith van verraad aan de beginselen van de partij. van Smith' frontpartij en 16 zwarte stam- Van de 16 Afrikaanse parlementsleden heb- Anderzijds biedt deze confrontatie met de hoofden— moet zich in tweede lezing uit- ben er dertien laten weten dat zij zich van ultra's in zijn partij Smith de gelegenheid spreken over een wet die beoogt de zwarte stemming zullen onthouden, omdat de wet zich voor het buitenland te presenteren als Rhdodesiërs meer land te geven dan tot hun niet ver genoeg gaat, en omdat ze niet de gematigde leider die voor een oplossing dusver. geraadpleegd zijn bij de totstandkoming van in Rhodesië kan zorgen. Door de rebellie van een ultra-rechtse vleu- de wet Afrikanen kunnen nog geen lezingen gel in de regeringspartij loopt de toekomst krijgen om grond te kopen. Het wetsvoorstel Dinsdag is nabij een missieschool in Zuid van deze wet ernstig gevaar. Er wordt in inzake de landhervorming moet tweederde oost-Rhodesië het verminkte lijk gevonden Salisbury rekening gehouden met de moge- van de 66 stemmen in het parlement krijgen van een katholieke priester. Een woordvoer- lijkheid van tussentijdse verkiezingen als om aangenomen te worden. De stemonthou- der van de kerk in Gwelo zei dat de ver consequentie van deze crisis. ding van de Afrikanen en de tegenstemmen moorde priester maandag als vermist werd in de frontpartij werd duidelijk van de rebellen in Smith' eigen partij zou- opgegeven. Brieven graag - kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Amin Overal ter wereld worden een heden van het leger opgeleid voor speciale opdrachten. Bij een primitief mens, die in zijn eigen land een machtspositie heeft veroverd, mede door deze opleiding, kan dit leiden tot ex treme handelingen. Eigenlijk krijgt men in Oeganda een koekje van eigen deeg. Poeldijk J. Kohier Karlsruhe veroordeelt Bonn KARLSRUHE (AP) - De West- duitse rechtbank voor grond wetszaken in Karlsruhe heeft verklaard, dat de Westduitse re gering verscheidene artikelen van de grondwet heeft geschon den tijdens de campagne voor de parlementsverkiezingen op 3 oktober. Deze verklaring van het hof is uitgegeven naar aanleiding van een klacht van de Christende mocratische oppositie CDU. De CDU verwijt de leden van de Westduitse regering, de infor matiemiddelen van de staat ge bruikt te hebben ten behoeve van de campagne van hun par tijen en deze campagne gevoerd te hebben op kosten van de belastingbetalers. Herdershond ontdekt kind DÜSSELDORF (DPA) Twee dagen en nach ten heeft een achtjarig meisje uit Henrichen- burg bij Castrop-Rauxel in Noordrijn-Westfalen in de dichte kroon van een boom doorgebracht vóór bet gisteren, tot op bet bot verkild, toeval lig ontdekt werd. Het kind was maandag van huis weggelopen en was blijkbaar uit angst voor straf in de boom geklommen. Volgens de politie, die koortsachtig gezocht had en misdaad niet uit gesloten achtte, dankt de kleine haar leven waarschijnlijk aan een herdershond. Het dier bleef maar bij de boom en vestigde daardoor de aandacht op het kind, dat nu met hoge koorts in een ziekenhuis ligt. VERDWENEN ACHTER HET VUIL Na een klacht van buren over het feit dat zij de bejaarde Susan Kvora nooit meer zagen, is de politie een kijkje gaan nemer, in de woning van de 84-jarige vrouw In Rampa (Florida). Na enig graafwerk werd ze gevonden, achter bijna twee meter hoog opgeslagen huisvuil. De vrouw is naar het ziekenhuis gebracht, waar verpleegsters ontdekten dat zij een tas met meer dan 20.000 dollar om haar middel had gebonden. Overgelopen piloot Byelenko: BONN (Rtr/AP) De NAVO zal haar defensiebeleid volledig moeten herzien, aldus het Westduitse weekblad „Stem", dat dit oordeel baseert op de onthullingen van de uitgeweken Russische piloot Viktor Byelenko. Volgens het blad heeft Byelenko, die vorig jaar september met een MiG-25 naar Japan vluchtte, o.a. verklaard dat de Russen er nagemaakte militaire bases op na houden, waardoor de Amerikaan se spionagekunstmanen zijn misleid. „Stem" schreef één en ander te ontlenen aan verslagen van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) betreffende de ondervraging van de 27-jarige piloot In totaal zouden de Verenigde Staten ruim 130 imitatie-bases hebben ontdekt, voor het merendeel in Siberië of bij de Chinese grens. Byelenko had verteld dat er reeksen pseudo-kampen en vliegvelden waren. Twaalf militairen konden een „papieren lucht basis" zo goed laten functioneren, dat zelfs met uiterst gevoelige instrumenten in spionagesatellieten het bedrog niet kon worden ontdekt. Volgens de Sovjet-piloot zijn de echte Russische militaire bases ondergronds, met installaties met duizenden militairen, kilometers lange tunnels, hangars en wegen die naar startbanen aan de oppervlakte leiden. In het artikel over Bijelenko werd verder geschreven dat deze zou hebben gezegd: „Het leven in de aan de frontlijn liggende lucht machtbases in Siberië is spartaans en wordt gekenmerkt door de meest wreede Slavische discipline". NAIROBI/WASHINGTON JReuter/UPl) President Amins bewering dat een leger kaanse en Israëlische huurlin gen het land naderden. De brief was afkomstig van een groep Van Amerikaanse, Britse en 1st Keniase burgers, faèlische huurlingen door Ke- Volgens het schrijven werkten nia opmarcheert naar Oeganda, is „totaal en volledig onjuist", zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington gisteren laten weten. Kenia noemde het bericht onzin, en zei dat het militaire bewind in Oeganda vaak lijdt aan hallu cinaties. 'Eerder had radio-Oeganda gis teren meegedeeld dat de rege ring van president Idi Amin een brief had gekregen waarin stond dat 2.600 Britse, Ameri- sommige Keniase eenheden sa men met de naar de Keniaas- Oegandese grens oprukkende huurlingen en was er een squa dron van de Amerikaanse lucht macht gestationeerd in Nanyki, een luchtbasis in Midden-Kenia. Radio-Oeganda verblijdde over igens de Oegandezen met de mededeling dat hun president, Idi Amin, 31 kinderen heeft en dat er nog meer op komst zijn. Enkele van de vrouwen die van Amin in verwachting zijn, „zijn Amerikaanse", aldus de radio. Elsevier praat met KVP-fractie- voorzitter Andriessen: „Als de deur naar de PvdA dicht is, gaat daarmee de deur naar de WD nog niet makkelijker open. Er zijn meer deuren. Het hoeft niet altijd zo te zijn dat het CDA per se moet regeren. We zijn daar wel toe bereid, maar het kan ook anders. Een voorkeur voor de PvdA zit er nu niet in, een voorkeur voor de WD ook niet Het zal een moeilijke kabi netsformatie worden, denk ik". Voorts komt de staats- en be- stuursrechtskundige prof. Cou- wenberg aan het woord. „In fei te is er een politiek machtspa troon ontstaan dat inbreuk maakt op de liberaal-parlemen taire democratie. Het simpele verhaal van links dat we wor den geregeerd door de multina tionals, is al bekend. Maar daar naast stel ik, dat de vakbewe ging een toenemende politieke macht gaat uitoefenen. Ondanks alle praatjes over democratise ring is er sprake van een groot democratisch machtsverlies. Dat zou je kunnen goed maken door referendum en volksinitia tief, dus:" of het volk raadplegen over open vragen, of over een al behandeld voorstel". Het omslagartikel gaat over de Koninklijke Militaire Academie in Breda en zijn „rode gouver- Koning Hoessein zegt over de door hem ontvangen CIA-gel- den: „Alles wat ik voor Jordanië kan krijgen, is fatsoenlijk". Het omslagartikel van de Haag se Post concludeert dat arbei ders onmogelijk de sociale voor zieningen kunnen misbruiken, maar dat in tegendeel de werk gevers er oneigenlijk gebruik van maken". „Meer en meer ra ken de ondernemers op de hoogte van hun mogelijkheden om eigen bedrijfsrisico's af te wentelen op de premiepot. Veel ondernemers proberen, vaak met succes, hun arbeidskosten tijdens perioden van bedrijfs- slapte, te drukken door een aan tal werknemers tijdelijk de WW in te sturen. De premieplichti- gen draaien dan voor zo'n dou ceurtje voor de werkgever op." Voorts een onderzoek naar ras sendiscriminatie in Nederland. „De slotsom is duidelijk: als werkgevers moeilijk personeel kunnen vinden, hebben zij wei nig scrupules wat betreft de et nische herkomst van nieuwe personeelsleden. Wanneer het aanbod ruim is, gaan ze wel selecteren naar ras en etniciteit. Rassendiscriminatie is tot op ze kere hoogte een luxe verschijn- De Tijd heeft een interview met Kamerlid Hans van Mierlo. „Ik hou ontzettend van de wilde beestelucht die hier in dit ge bouw hangt, en ik denk dat ik die zal missen. Maar ik zit nu tien jaar in de politiek en soms voel ik heel sterk woordhaat. Ik weet dat ik het risico loop er nooit meer in terug te komen, want in Den Haag geldt de har de wet: weg is ver weg. Toch heb ik het gevoel of de hoop of weet ik wat, dat ik nog eens met overtuiging in de politiek terug kom". Voorts een gesprek met Lanser over zijn adviseurschappen. „Je gedrag wordt mede bepaald door wat anderen er van vin den. Als een groot aantal men sen bezwaren heeft moet je mis schien toch dingen doen of nala ten waarvan je zelf vindt dat ze kunnen." Het omslagartikel blikt terug op de geschiedenis van het ver maarde katholieke maandblad de Gemeenschap. Voorts een be schouwing over de PvdA die op zoek gaat naar een antwoord op het ethisch reveil. „Het staat in het CDA nu wel op een zacht pitje, maar blijkbaar herkennen veel mensen de bedoelingen. Het ethisch reveil raakte een snaar bij veel christenen. De PvdA mag over dat gegeven niet heen lopen". De Groene Amsterdammer con cludeert in een terugblik op de stakingen: „De linkse partijen, en met name de twee die rege ringsverantwoordelijkheid dra gen en willen blijven dragen, kunnen dankbaar inspelen op die mobilisatie, op dat aange wakkerd politiek bewustzijn (je zou haast de term politiek reveil gebruiken), daar is echter nog niet veel van te merken". Het dubbelartikel gaat over In dia waar Indira Gandhi de ver kiezingen niet meer in deTiand heeft. „De boodschap is duide lijk: herstel van grond vrij heden is een weelde die de natie zich niet kan veroorloven. Het is daarom allerminst zeker dat de toekomst een meer open bestel te zien zal geven". In Vrij Nederland valt een groot interview met Theo Koomen op. „Ik kan nergens naar toe. Sinds ik bij de Tros heb gezeten, zijn alle deuren voor mij gesloten. Dus zit ik nog steeds bij „Langs de lijn", wat moet ik anders? Moet ik, zoals Dick van Rijn, tot mijn 65ste doorgaan met dat geouwehoer op de radio, met het gevolg dat je een lachertje wordt?" Voorts een kostelijk verhaal over de schaaktweekamp tussen de aartsvijanden Kortsnoj en Petrosjan. „Er is een aparte ka mer ingericht waar de spelers kunnen ijsberen, voorzien bo vendien van twee w.c.'s het is natuurlijk uitgesloten dat de beide opponenten hun uitwerp selen in hetzelfde toilet depone ren". De psychiater Kooyman praat over de gevaren van gratis her oïne. „Voor een groot aantal verslaafden zou dat eenvoudig betekenen dat de hoop om er ooit van af te komen, definitief is verkeken". Een groot interview ten slotte met werkgeversvoorzitter Van Veen: „Ik put geen moed uit de aparte opstelling van het CNV. Met de gezamenlijke vakbewe ging moeten wij oplossingen zien te bereiken. Aan de onder handelingstafel was van een aparte opstelling ook niets te merken". Het blad heeft een boekenbijla ge. In Hervormd Nederland zegt werkgeversvoorzitter Van Veen: „Ik kan me wel inleven in hun situatie, maar ik zou niet graag de indruk wekken dat ik de diepe roerselen van werknemers helemaal begrijp, als het bij voorbeeld om het loonconflict gaat. Daar is nu nog niet veel over te zeggen. Als dit conflict mede met behulp van psycholo gen en sociologen geëvalueerd zal zijn over een aantal maan den, weten we misschien meer." Over het weggaan van Lanser als bedrijfsadviseur schrijft het blad: „Het is goed zelfs de schijn van verweving van belan gen te vermijden. De laatste tijd is er op dit gebied te veel aan het licht gekomen om in arge loosheid te volharden". Lanser zelf wordt ook geïnterviewd. „Ik zie Kok en Spit nog wel eens een keer, maar ik kan niet zeg gen dat ik een goed contact met ze heb. CNV en FNV zullen zeker niet de eerste jaren bij elkaar komen; gezien ook de gebeurtenissen van de laatste weken. Ik denk dat het FNV eerst goed gesettled wil zijn. Er is geen intensief contact met de CDA-politici of CDA-ministers, ook niet in de afgelopen weken. Ik denk dat de contacten tussen FNV en PvdA veel intensiever zijn, wellicht ook tussen FNV en de werkgevers." Accent een interview met mr. L. van Heijningen, de nieuwe ad vocaat van Menten. „Accent was voor de affaire-Menten een noodlijdend blad. Het is de zaak alleen begonnen om papier te verkopen. Het is flauwekul dat Menten door belangrijke perso nen de hand boven het hoofd gehouden zou zjn. In deze hele zaak zijn te veel bakerpraatjes rond gegaan. Praatjes die de mensen dolgraag lezen. Wel ge loof ik beslist dat Menten getipt is. Maar niet door justitie." Andermaal komt prof. Lieftinck in het blad aan het woord. „Er is een zaak die mij altijd weer bezig houdt wanneer ik aan Ne derland denk. Het gebruik van onze aardgasbaten. Daar zit een element van potverteren in". Het omslagartikel gaat over Frank Sinatra, „een gouden stem en losse handjes."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9