Kerkinboedel wordt in de veiling genomen Langs Kwakelse omwegen LUSV DEFINITIEF UITGESCHAKELD VOOR KAMPIOENSCHAP Spanning in derde klasse weer terug Charles Kuiper wordt Leidse schaakkampioen Ei Huldiging Bettine Vriesekoop STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 MAART 1977 PAGINA 5 Op mijn. omwegen, door stad en land kom ik graag mensen tegen Elke morgén tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len Wie U graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Soms vraag je je af, wat die mensen van De Kwakel bezielt. Ze zijn nog nauwelijks beko men van hun 400-jarig bestaan, wat onder meer gepaard ging met het laten staan van tientallen snorren, of ze laten zich alweer van een typi sche kant zien. Dat dacht althans fotograaf Frans Rombout, die doorgaans met zijn lucht fotografie zich in de zevende hemel bevindt maar toch ook wel een open oog heeft voor laag bij de grondse aangelegenheden. Zo be landde hij deze dagen, langs vreemde omwe gen, bij een plekje vol Kwakels doordenkwerk, met daarboven de ragfijne contouren van de kassen die zoveel tot de Kwakelse glorie bijdra gen. Niettemin kwam hij er aan die Noorddam merweg niet uit. Wat is „doorgaand verkeer", waartoe leidt het? Kan doorgaand verkeer met zichzelf in tegenspraak zijn? Een plaatje om even stil bij te staan. Zoals Rombout ook deed. noorddammerweg Katholiek kerkelijk Ne derland laat binnenkort weer enkele veren. Oude waardevolle veren, we liswaar, maar niettemin verdwijnen ze uit het beeld dat zo lang binnen het kader van onze ge loofsbeleving heeft gele gen. Ik doel nu op de boedel die uit de afge sloten H. Michales-(of Zwaantjes-)kerk aan de Hazerswoudse Rijndijk verwijderd is. Op 17 maart zal een kerkvei- ling de geschiedenis van een parochie afsluiten. De kunst schatten (geïnventariseerd door het Prentenkabinet- Kunsthistorisch Instituut van de universiteit in Leiden), zijn grotendeels al veilig onderge bracht. Overwegingen van pië teit hebben hierbij een rol ge speeld. Dit betrof in hoofd zaak heiligenbeelden, litur gisch „vaatwerk" (kelken, monstransen, ampullen e.d.), en andere kostbare zaken zoals de memorabele kruis wegstaties (in lood gevat) en de kerststal met de geëigende beelden. Deze stukken zullen in een waas van eerbied met enig ontzag een onderkomen vinden in het Aartsbisschop pelijk Museum in Utrecht. Ook in sommige katholieke kerken in den lande zal iets van de Zwaantjeskerk terug te vinden zijn. Zo wilde mgr. Moors, emeritus-bisschop van Roermond, graag het mergel stenen H. Hartbeeld in zijn kerk in het Noord-Limburgse Gijsteren hebben. Prima. Het H. Hart komt daar. De apostel beelden, zo heb ik me laten vertellen, krijgen een plaats in een Gelderse parochie, waar de devaluatie „in religiosis" nog niet zo sterk aan bod is. Dan is er'natuurlijk het „mul tifunctionele centrum" 't An ker aan de Rijndijk, waar men Gods lof op een aangepaste wijze aan het zingen is. Daar komen de doopvont, bidstoe- len en zo te staan. Daar is ook een vitrine geïnstalleerd, waar in kelken en ander gewijd smeedwerk aan den volke te pronk zijn gesteld: geëtaleerde schatten, zoals ook in Rusland curieuze relieken in staatsin richtingen aan het vergapen staan blootgesteld. In de trant van: „erg mooi, maar dit hielp deze ouders een eindweegs naar de eeuwige beloning. Maar wij weten wel beter..." Uitstekend. Dat is dus in 't Anker te zien. Maar er blijft nog wel het één en ander te veilen over: collectebakjes en offerblokken, kerkbanken, houtsnijwerk uit het hoofdal taar, wat schilderijen van min der allooi, „centenzakjes", een De kunstvoorwerpen van de Hazerswoudse gemeenschap zullen voor een deel elders onderdak krijgen. geluidsinstallatie, een piano en nog meer van dat goed. Het valt buiten het begrip pië teit", dus het mag wel wat opbrengen. Het kan niet alle maal in 't Anker staan, waar men overigens in een „dagka pelletje", dat aan een stuk of vijftig mensen ruimte biedt, op de vrijdagavonden om 9 uur een oecumenische week-slui- ting wenst te gaan houden; een avondgebed. Deze bezin ningsbijeenkomsten in het ver schiet benadrukken echter een opleving in het Rijndijkse zie- leleven, want voor het eerst sinds jaren trekken de zondag se vieringen weer „pak weg" 800 mensen of daaromtrent. Het is helaas ook een afgang der kosters, deze dagen. H. Akerboom, meer dan 55 jaar koster van de Michaelkerk, is op 31 maart definitief buiten het kerkgebeuren gesteld. Ook zijn collega broeder Liborius van de Scheepjeskerk moet aan zijn bijna 50-jarige hulp vaardigheid in het huis van God een einde maken en ver trekken. „Zo varen de scheep jes voorbij", zongen we vroe ger op moeders schoot. Multi functioneel gaan we verder; God zegene de greep. Motorshow ZEVENHOVEN De Motor club Zevenhoven organiseert morgen 4 en zaterdag 5 maart een grote motorshow in het Dorpshuis van Zevenhoven. De bekende zijspanracer Boy Brouwer zal vrijdagavond de ze tentoonstelling, die door de MCZ voor de vierde maal wordt gehouden, openen. Dit jaar staan vooral de vete- ranenracers en de oldtimers in het middelpunt van de belang stelling. Onder andere zal de oudste motor ter wereld, de Hildebrand Wolfmuller uit 1895 te zien zijn. Dank zij de medewerking van het sprinter steam Explosion zullen ook veel sprinters worden gesho- wed. Verder zijn er trial- en crossmotoren. Bij de zijspan- crossmotoren zal de,pas ont wikkelde Yamaha 900 cc van de gebroeders Van Zon uit Maarsenbroek een nieuwtje zijn. Naast de andere nieuwe motoren, is er een stand inge richt met tweede hands motor- materiaal, waaronder veel mo-' torpakken. De openingstijden van de show zijn: vrijdag 4 maart 20.0023.00 uur, zaterdag 5 maart 10.30—17.00 uur. De toe gang bedraagt 1,— per per soon. Zaterdagavond is er in het Dorpshuis een groot „Mo- torfeest", met medewerking van discotheek Firewood In ternational en tweemaal een cabaretshow met miss Alby. Verkiezing topsporters van het jaar LEIDERDORP Burgemees ter M. A. van der Have zal zaterdag 5 maart de winnaars van de titels Sportman, -vrouw en -vereniging van het jaar bekend maken tijdens een bijeenkomst in sportzaal Op Dreef. Kaarten voor deze feestelijke avond kunnen collectief wor den aangevraagd bij de afde ling sportzaken van de ge meente, 071-133941 tst. 16 en worden gekocht bij de volgen de adressen: Leho Sport BV, Hoofdstraat 158; Sportschool Van Houdt, Luykendreef 3; Sportzaal Op Dreef, iedere avond vanaf 19.30 uur, 's za terdags de hele dag. (Van onze volleybalmedewerker) LEIDEN In de promotie-klasse heren is LUSV nu definitief uitgeschakeld voor het kampioensschap. De Leidse studenten moesten tegen Tornado een 31 nederlaag incasseren. Leython blijft nog eén kans behouden, mede dankzij een 30 overwinning op Leython-2. Leython is nu wel afhankelijk van een even tuele misstap van koploper Donar, dat zelf het afgelopen weekeinde niet in actie kwam. LUSV leverde een bijzonder teleurstellende prestatie in de uitwedstrijd tegen het Delftse Tornado. In een duel, dat van beide kanten op een laag niveau stond, wisten de Leidse studen ten geen moment te imponeren. De te angstig spelende pupillen van coach Hans van Balkom wisten alleen in de tweede set een redelijke prestatie te leveren. Maar verder dan winst in deze set kwam LUSV niet. Door deze 3—1 nederlaag, die tot stand kwam via de setstan den 15-10, 5-15, 15-12 en 15-11 moet LUSV nu Tornado naast zich dulden op de derde plaats van de ranglijst. Leython-1 kende in het broederduel tegen Ley thon-2 nauwelijks problemen. In de eerste twee sets wist het tweede team wel steeds redelijk bij te blijven, maar het was toch steeds het surplus aan klasse dat de balans deed door slaan in het voordeel van Leython-1. In de derde set kon een uitgeblust Leython-2 niet meer voorkomen dat hun clubgenoten de 3—0 zege veilig stelden. Bij de dames lijkt LUSV nu weer definitief op de goede weg te zijn. Na de knappe overwin ning van vorige week tegen Jodan Boys, werd nu het bezoekende Zovoc met 3—0 teruggewe zen. De Leidse studentes, bij wie Annemarie Aarnoutse een goede partij speelde, wisten- weliswaar nauwelijks te imponeren, hun presta tie was toch ruim voldoende om het bijzonder rommelig spelend Zovoc met een kansloze 3—0 nederlaag huiswaarts te sturen (setstanden: 15—10,15—11 en 15—3). Leython 2 kwam tegen Dosko moeiteloos op een 2—0 voorsprong. Enkele wissels haalden de Leidse ploeg echter dermate uit zijn spel, dat alsnog een 2—3 nederlaag werd geleden. Ook Leython-2 bereikte in hun duel tegen Tornado een 0—2 voorsprong. Maar evenals hun clubgenoten wisten zij deze voorsprong niet vast te houden. Tornado wist alsnog door te drukken naar een 2—3 overwinning. In de eerste klasse heren bleef koploper Gemi ni Kangeroes-3 met 31 de baas over het bezoekende Leki-2. Het als tweede genoteerd staande DVO bleef, door een knappe 13 overwinning in de uitwedstrijd tegen Orion, Gemini op de voet volgen. LUSV-2 moest on danks een 2—0 voorsprong genoegen nemen met een 2—2 gelijkspel in het duel tegen Leski- 1. WVC ging met een 3—0 roemloos ten onder tegen het Alpheuse DAC. Bij de dames kwam koploper Gemini-3 tegen DAC niet verder dan een 2—2 gelijkspel. Haak Novo-3 kwam tegen Leython-4 eveneens tot een puntendeling. Liusna moest met 0—3 de eer laten aan DAC-2. Oegstgeest behaalde tegen Leython-5 een teleurstellend gelijkspel. HAZERSWOUDE Aan staande zondag, tussen 16.30 en 18.30 uur, bestaat er voor iedereen gelegenheid in het clubhuis van de Hazerswoud se tafeltennisvereniging Avanti Bettine Vriesekoop te feliciteren met haar nationale titel. De vijftienjarige scholiere dubbelspel, werd, zoals bekend, afgelopen zondat in de Utrechtse Catha- rijnehal kampioene bij het en kelspel en bij het dubbelspel (samen met Scyllaspeelster Sandra de Kruif). Met Leide- naar Rob van der Zeeuw werd ze tweede bij het gemengd Het bestuur van Avanti, dat de huldiging op touw zet, heeft „heel" sportminnend Hazers- woude, plus uiteraard officials van de tafeltenniswereld voor deze receptie uitgenodigd. (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN Door verrassende nederlagen van de beide kop lopers is de spanning in de derde klasse A en de derde klasse C geheel teruggekeerd. Lisse 2 (3A) verloor van de middenmoter Katwijk 2, ter wijl Koudekerk (3C) een ne derlaag toegediend kreeg door het laag genoteerde Leimui- den. Het aantal gegadigden voor de titel is in de derde klasse A plotseling gestegen tot vijf. Aan kop gaat momenteel Lei- then 2, dat tegen Leiderdorp 3 niet verder kwam dan een gelijkspel. Hiermee kwam Lei- then goed weg. Lange tijd werd tegen een achterstand aangekeken, die zelfs opliep tot 3 1/2—4 1/2. De afgebroken partijen bezorgden Leithen toch nog één matchpunt. Heel wat minder gelukkig was Lis- se 2, dat tegen Katwijk 2 met 6 1/2—3 1/2 voor de eerste keer een misstap maakte. Katwijk pakte met deze overwinning wel de laatste kans om zich te nestelen in de buurt van de kopgroep. De vijfde titelkandi daat, LSG 5, rekende overtui gend af met Sassenheim 2: 7 1/2—2 1/2. Valkenburg boek te zijn eerste overwinning in zijn bestaan. Het slachtoffer was Noordwijk 3: 5 1/24 1/2. De vijfde ronde in de derde klasse B verliep heel wat min der spannend. De favorieten Roelofarendsveen en Noord- wijk 2 kwamen beide tot een ruime overwinning. De onder linge strijd, in de zesde ronde moet hier de beslissing bren gen. Roelofarendsveen, dat een matchpunt voorstaat heeft dan genoeg aan een gelijkspel. Het vijfde slachtoffer van Roe lofarendsveen was Koudekerk 2, dat niet verder kwam dan het scoren van een drietal bordpunten. Noordwijk 2 kwam uit tegen Leiderdorp 2 tot 6 1/2-3 1/2. Philidor 8 bleef puntloos onderaan staan door een 7—3 nederlaag tegen VTL 2. Leithen was deze ronde vrij. Nog verrassender dan de ne derlaag van Lisse 2 was het verlies van Koudekerk tegen Leimuiden in de derde klasse C. Na alle concurrenten uitge schakeld te hebben moest Koudekerk alleen nog winnen van de laag genoteerde ploe gen. Niemand verwachtte eni ge moeilijkheden, maar dat pakte anders uit. In een thuis wedstrijd werd waarschijnlijk tengevolge van onderschatting met 64 verloren van Leimui den. Hierdoor zijn Voorscho ten 3 en Bodegraven 2 weer op gelijke hoogte gekomen; zij hebben alleen wat minder bordpunten. Bodegraven 2 won met 7—3 van Aarlander- veen, terwijl Voorschoten 3 Boskoop 2 met lege handen achterliet: 6 1/23 1/2. Van weinig belang was de 82 ze ge van Alphen 4 op Leithen 3. (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN Het lijkt nu al bijna zeker dat Charles Kuijpers de nieuwe Leidse kampioen wordt. Zelf versloeg hij in de vierde ronde medekoploper Rinie Kuijf terwijl de naaste concurrenten Moon en Folkert Geertsma een onderlinge remise speelden. Ook Ad v.d. Berg moest berusten in een remise waardoor bij nog verder achterop raakte. Charles Kuijpers kreeg al vrij snel een pion cadeau van Rinie Kuijf. Het duurde echter enige tijd voordat Kuijpers met zwart zijn stukken in stelling had gebracht. Hierdoor kreeg wit enige tegenkansen die hij in tijdnood van Kuijpers wist te benutten. Bij het uitvlug- geren maakte maakte Kuijpers geen fouten meer, sterker nog hij deed de ene goede zet na de andere waardoor hij alsnog tot winst kwam. De partij tussen Moon en Geertsma werd zeer rustig opgebouwd. Geertsma stond bijna conti nu beter maar kwam toch niet tot winst Een onverwachte zege werd geboekt door Ofwegen. Na lange tijd hoogstens gelijk te hebben ge staan wist hbij Kamps in diens tijdnood volle dig te overspelen. De favoriet van het eerste uur Ad v.d. Berg kwam er tegen Ad Lommerse niet doorheen. Toen beide spelers nog slechts een toren en een koning over hadden werden de handen geschud. Leo Barendse en Lambooij speelden een bijzonder interressante partij. Ba rendse bouwde een koningsaanval op die zwart in zo veel moeilijkheden bracht dat zijn vlag viel. Wiebes wist in eigen tijdnood de tegenstan der John Dijk op een mat te tracterem Overige uitslagen: Bakker-Pols afg.; Th. Pket-Heems- kerk uitg.; Haasnoot-Bey sr. afg.; Zwetsloot-Os- nabrugge af.; Oei-v.d. Aardweg 1-0; Verburg-G. v. Dijk 1-0; Koppers-Dobbelaar 0-1. Ook de koploper, in de tweede klasse maakte geen fout. Van der Poel won in de overgang naar het middenspel een pion tegen Karei Verbiest die genoeg bleek voor het volle punt. Op een half punt volgen Kuiper en v.d. Berg die wonnen van resp. Oosterom en Borst. Over ige uitslagen: Geyer-Newton 1/2-1/2; Van Es- Bey jr. 1/2-1/2; Koet-Oudshoorn 1-0; Revet-Ver- kuijl 1-0; Laven-Daanen 0-1. Asbestlozingen Leiderdorp Onlangs deelde minister Vor- rink mee, dat de asbeststoflozin- gen in Leiderdorp enige weken geduurd zouden hebben. De ver eniging „Voorkomen Is Beter" (VIB) wil namens de omwonen den van het bedrijf van Gebr. Kruyt nogmaals nadrukkelijk verklaren dat de lozingen al minstens drie jaar (en mogelijk langer) hebben plaatsgevonden. Men zegt dat het stof enkele weken is geloosd omdat de af zuiginstallatie defect was, maar het feit dat al jarenlang stofwol ken gezien werden, wijst er wel op dat ook bij een goede instal latie stoflozing mogelijk was. Dat het röntgenonderzoek van de werknemers niets opleverde wil niet zeggen dat er niets aan de hand is. Andere onderzoeken kunnen ons veel eerder aanwij zingen geven over de toestand van onze longen. Zoals bijv. het longfunctie- en het longwand- doorlaatbaarheidsonderzoek. Deze onderzoeken moeten dan wel regelmatig herhaald worden om vergelijkingsmateriaal te krijgen. Maar het beste is toch een algeheel jaarlijks onder zoek. Zeker nu na minstens drie iaar blootstellen aan asbeststof. F. J. M. Rohde namens VIB afd. Leiden/Leiderdorp Bibliotheek (II) Uit de brief van de heer V.d. Waals blijkt duidelijk dat deze niets van de nu spelende kwest ie begrijpt. Dit is niet verwon derlijk wanneer men het volgen de bedenkt: De heer V.d. Waals' relatie met het bestuur was altijd goed. Die met zijn medewerkers op de hoofdbibliotheek waar hij tot 1 oktober werkzaam was, echter niet. Niet voor niets heeft hij een andere carrièremogelijkheid gekozen. Frappant in dit kader is de uitspraak van een bestuur slid enkele weken geleden, die zei dat deze hele vertrouwens- krisis nooit zou zijn voorgeko men als de heer V.d. Waals nog op de Openbare Bibliotheek Leiden zou werken. De heer V.d. Waals was, toen deze kwestie door het handelen van het bestuur op de spits werd gedreven, een maand in het buitenland en heeft na te rugkomst niet bij zijn ex-mede- werkers om informatie ge vraagd, maar is duidelijk uitge gaan van een bepaald politiek standpunt. Om in detail in te gaan op het betoog van dhr. V.d. Waals lijkt ons zinloos na het bovenstaan de. Wij kunnen onze tijd en energie beter gebruiken om de ondemocratische bestuursstruc tuur van de Openbare Biblio theek Leiden te veranderen. Bibliotheek (Hl) Het verbaast ons, dat de heer V.d. Waals zich als verdediger meent te moeten opwerpen van het bestuur Openbare Biblio theek en zijn ex-collega's af schildert als onmondige mensen die in paniek een actie organise ren. Ondanks onze boosheid over de onterechte inmenging toch een reactie op zijn brief. Er bestond misschien wel een goede relatie tussen de heer A. van der Waals en het bestuur, maar van zo'n relatie met het personeel als geheel kan onmo gelijk gesproken worden; ook de heer Van der Waals is niet voor niets vertrokken. Voorts heeft het personeel zich niet on gemotiveerd achter de gemeente geschaard maar zich gemoti veerd tegen het bestuur ge keerd. Het is van belang van de biblio theek-voorziening in Leiden, dat er een bekwaam bestuur komt te zitten en dat is waar het personeel voor vecht. Onze woe de op het bestuur is het gevolg van hun starre houding t.o.v. de gemeente: het weigeren van een gift van 8 miljoen plus de reali satie van drie filialen om zeven ton aan bezit in te leveren. Dit om een stukje oneigenlijk parti culier initiatief te beschermen. Zij stelde het particulier initia tief boven het belang van de bibliotheek. Hieruit blijkt de on deskundigheid van het bestuur. Men moet aftreden om plaats te maken voor deskundigen en be langhebbenden uit de gemeente. De heer Van der Waals moet weten, dat er niets belangrijker is dan een goede verstandhou ding met de subsidiegever nl. de gemeente waar we per jaar zo'n 1,8 miljoen gulden van ontvan gen. (Verkort weergegeven, red.) Enkele ex-collega's Bibliotheek, Leiden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5