Ëeidóe Qowta/ni Van Agt gaat ook sexcluh aanpakken Veel waardering voor optreden Van der Stoel Conditie van Jan Soldaat is bar slecht DEN UYL: Prins niet betrokken rij Northrop Vrouw maakt beste foto van het jaar korting iljvanURK Nico Jansen voorlopig uitgeschakeld Ludwina Janssen krijgt 6 jaar Dodelijke val in Paleis van Justitie 1977 Drt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. jvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Donderdag 3 maart 1977, 67e jaargang no. 20673 Dunder- klumpen Jeugdserie Dunderklumpen (1) op Ned. II om 19.20 uur. Om 19.35 uur Cijfers en letters en om 20.25 uur Koningen en pau pers (8 en 9). Ned. I om 19.10 uur Landgeno ten om 19.25 en 21.05 uur Maiy Hartman en om 19.50 uur Ma- chiavelli over Ethisch Reveil. Wisselvallig. Opklaringen, maar morgen overdag tijdelijk ook veel be wolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige westelijke wind. Minimumtemperaturen onge veer 6 graden, maxima morgen rond 10 dagep. Morgen: Zon: 7.19—18.24. Maan: 17.116.16. Schev. hoogw: 2.18—14.33. Laagw: 10.08-22.31. ►EN HAAG (ANP) Uit niets is gebleken at prins Bernhard een relatie zou hebben ehad met de vliegtuigfabriek Northrop. Jit heeft premier Den Uyl geantwoord op Tra gen van de pacifist Van der Spek, die lad gevraagd naar de vertrouwelijke mede- lelingen van de commissie van drie in de .iOckheedzaak. Uit het vertrouwelijke van leze mededelingen meende het PSP-kamer- id te kunnen opmaken dat er van een lergelijke relatie sprake was en hij vroeg >f de prins geld had ontvangen van North- •op. Premier Den Uyl zei, dat er wel een cakelijke relatie bestaat tussen Northrop en ie Zwitserse advocaat Weibrod (ook ge- loemd in de Lockheedzaak). De commissie leeft deze wetenschap niet in het rapport /erwerkt omdat het niets met Lockheed te naken had, maar heeft het wel vertrouwe lijk meegedeeld om de regering niet voor jventuele verrassingen te plaatsen. In het Amerikaanse onderzoek naar even tuele omkoping door de vliegtuigfabriek Boeing is de naam gevallen van de Neder landse chartermaatschappij Transavia. Dit Dmdat Transavia een klant is van Boeing en alle relaties bij het onderzoek worden betrokken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) wil nu ook de sextheatertjes en sexclubs strafrechterlijk aanpak ken. Hij zei gisteren, dat het Open baar Ministerie zich thans bezint op maatregelen. Volgens de minister neemt de „bedoening" in sexgelegen- heden „steeds grovere vormen" aan en zijn er klachten over overtredin gen van de drank- en de bioscoopwet. De justitie treedt reeds op tegen de vertoning van „harde pornofilms" in bioscopen met meer dan 50 stoelen. In Amsterdam en Den Haag is onlangs tegelijkertijd de film „Deep throat" in beslag genomen. Minister Van Agt heeft de Kamercom missie voor Justitie gisteren te ver staan gegeven, dat hij er niet over piekert deze actie op te schorten. De dinsdag in de Eerste Kamer aanvaar de motie, waarin om opschorting wordt gevraagd, zal hij niet uitvoeren. De verhouding tussen de minister en alle niet-confessionele partijen is hier door uiterst gespannen geworden. Het overleg van gisteren voltrok zich in een buitengewoon grimmige sfeer. De linkse partijen en de WD spraken hun bitterheid uit over het feit, dat Van Agt de gevoelens van een demo cratische meerderheid gewoon ne geert. De minister reageerde na afloop van het overleg nogal lakoniek op de ver wijten. Hij zei: „Als mijn beleid de Kamer niet bevalt, dan sture de Ka mer mij heen". Volgens Van Agt zou zijn aftreden niet per se hoeven te leiden tot een kabinetscrisis en even min tot blokkering van de mogelijk heid om de huidige regeringscoalitie na de verkiezingen voort te zetten. Minister Van Agt zei, dat van een minister van Justitie niet verlangd kan worden artikel 240 van het wetboek vanstrafrecht (openbare schennis van de eerbaarheid) geheel buiten werking te stellen, maar het staat de Tweede Kamer uiteraard vrij een initiatief wetsontwerp tot herziening van artikel 240 in te dienen. De PvdA en WD zullen zich hierop inderdaad beraden, maar vóór de verkiezingen van 25 mei is zo'n ontwerp niet meer te verwach ten. PvdA en WD herinnerden de minis ter nog aan zijn belofte in 1972, de zedelijkheidswetgeving te zullen mo derniseren. „Ik ben intussen van ge dachten veranderd", zo zei Van Agt, „ik ben niet gemotiveerd om voorrang te geven aan wetswijzigingen die ruim baan zouden geven aan mensontluiste- rende voorstellingen". Het is niet uitgesloten dat PvdA en WD de minister naar aanleiding van het gisteren gevoerde overleg alsnog in een openbaar Kamerdebat ter ver antwoording zullen roepen. Voor de eerste keer in de geschiedenis van World Press Photo heeft een vrouw de eerste prijs ge wonnen. Frangoise Demul- der uit Parijs schoot deze fotografen uit 45 landen plaat tijdens de burgeroor- deel. In totaal stuurden zij log in Libanon. Aan de 3375 foto's in, waarvan 570 wedstrijd om de foto van in kleur. Deze foto's zullen het jaar 1976 namen 572 vanaf 6 april in het Van Goghmuseum in Amster dam worden tentoonge steld. Bij de opening reikt burgemeester Samkalden de prijzen uit. Conditie De conditie van de Nederlandse militair is zorgwekkend slecht.... Vetzucht, roken en bewegingsar moede zijn de voornaamste oorza ken.... van deze verontrustende conclu- met Piano's 2.285.- IAAZ-7- 2.645.- 2.850.- u» 3.945.- Rich. WEBER(nw) UMc 3.895.- Yamaha* Rosier* 1*9*: 3.425.- *99*r 3.925.- AMirr 3.720.- 3.520.. BECHNER (nieuw) 3.995.- Stemway&Sons* IC.3GO-10.400.- IRMBACH1;';","1 UK 4.445.- Aug. Förster* 4.680' 3.600.- TCHAIKA TwT1 jmkt 5.495.- Vleugefs Steinway Sons 3*375r-17.900. Estonia (nieuw) 2MWT- 19.900.- Bechstein* iMWOr- 12.900.- Bechner (nieuw) MASOr- 10.850.- Blüthner* 2MHM7- 15.900- Gr0,™nSteinwe^.«», 17.900.- Yamaha* .tWTOr- 9.200.- Bösendorfer* 2SM07- 18.400.- I bach -WvWOT-14.900*. Rotterdam sinds 1898 Westersingel 42. tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. vleugelen piano's nsbezorging. 5 jaar c (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG/PRAAG Minister Van der Stoel heeft internationaal veel waardering gekregen voor zijn optreden in Praag, waarbij hij opkwam voor de mensenrechten zoals vervat in de slotver klaring van Helsinki. Ook het feit dat de Neder landse bewindsman de woordvoerder van Charta 77, oud-hoogleraar Jan Poe ka heeft ontvangen, oogstte in de buitenlandse pers veel lof. De positieve waardering voor Van der Stoel werd gistermorgen op het vliegveld van Praag onder streept door de aanwezigheid van alle in Tsje- choslowakije geaccrediteerde westerse ambassa deurs, die de bewindsman uitgeleide kwamen doen. Deze westerse diplomatieke demonstratie kwam nadat bekend was geworden dat de Tsje chische president Gustav Husak gistermorgen geweigerd had minister Van der Stoel te ontvan gen. De Tsjechische minister van buitenlandse zaken Chnoupek deelde minister Van der Stoel gisteren Minister Van der Stoel bij terugkeer Op kort voor zijn vertrek in zijn hotelkamer en onder Schiphol na zijn driedaags bezoek aan vier ogen mee dat de wijze waarop de westelijke praan persbureaus hadden bericht over de ontmoeting tussen de Nederlandse bewindsman en de woord voerder van Carta 77 Jan Pocka, het president bracht omdat het gaat om het vasthouden aan de Husak onmogelijk maakte hem te ontvangen. De bepalingen van de slotakte van Helsinki. Nederlandse bewindsman zei gisteren bij zijn aan- Overigens wordt verwacht dat de Tsjechische komst op Schiphol dat de weigering van Husak minister van buitenlandse zaken Chnoupek het geen reden was om konsekwenties te trekken voor vandaag in de Tsjechische ministerraad zwaar te de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen, verduren krijgt. Vooral de voorstanders van een De bewindsman van buitenlandse zaken verklaar- harde lijn tegen dissidenten binnen het Tsjechi- de minister Chnoupek te hebben medegedeeld met sche kabinet nemen het Chnoupek kwalijk dat hij stomheid te zijn geslagen dat zijn ontmoeting met westerse bewindslieden in de huidige gespannen een Tsjechoslowaaks burger die slechts vraagt om sfeer ontvangt. bepalingen van de grondwet en de wetten te Vandaag zou Chnoupek een ontmoeting hebben eerbiedigen dergelijke repercussies had. Ik heb, met de Westduitse minister van buitenlandse za aldus minister Van der Stoel, nadrukkelijk de ken Genscher die in Praag verblijft om de nieuwe kwestie van de mensenrechten naar voren ge- Westduitse ambassade te openen. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE De lichamelijke conditie van de gemiddelde Nederlandse sol daat is zó slecht dat er sprake is van een zorgwekkende situatie. Tot die verontrustende conclusie komen de militaire artsen overste A. Brak, eerste luitenant F. Bertina en kapitein P. de Blok op grond van een onderzoek dat zij vorig jaar hebben verricht bij 1437 militairen uit verschillende onder delen van de Nederlandse krijgsmacht. Van hen slaagde slechts 45,1 procenh erin voor de door de deelnemers af te leggen lichaamsproeven een voldoende te scoren. Volgens de onderzoekers- geeft dit cijfer nog een gunstig beeld van de werkelijke toestand, omdat de deelnemende beroepsmilitairen in over grote meerderheid op vrijwillige basis aan de testen meededen. Van de dienst plichtige militairen, die zich aan het onderzoek niet mochten onttrekken, slaagde niet meer dan 25 procent erin de proeven naar behoren af te leggen. Zeer opmerkelijk is het volgens de on derzoekers dat 77,3 procent van de on derzochte soldaten zwaarder bleek te zijn dan medisch aanvaardbaar is. „Als we ervan, uitgaan dat het militaire vak veeleisend is, zeker ook op lichamelijk gebied, dan zijn de gevonden resultaten Nico Jansen nog in de strijd. Hij tracht koppend de Belgische defensie te passeren. Links Theo de Jong. Later zou Nico Jansen uitvallen. (Van o 8 sportredactie) ROTTERDAM Vier dagen geleden was Nico geleden was Nico Jansen nog in de zevende hemel. Tegen NEC had hij voor het eerst vijf wedstrijden weer gescoord. Gisteravond halver wege de tweede helft had hij plaats gemaakt voor Dick Ernst. Nico >Jansen: „Tegen NEC ging het goed. Toen ik aan de wedstrijd tegen Molenbeek begon merkte ik spoedig, dat het niet ging. Ik voel steeds pijn aan de achterkant boven en onder de knie. Ik top voorlopig want je kunt geen roofbouw op jezelf blijven plegen". TEL AVIV (AP) De Nederlandse Ludwi na Janssen is vanmorgen door een recht bank in Tel Aviv tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld. Ludwina Janssen werd. dinsdag schuldig bevonden aan spionage en het onderhouden van contacten met een extremistische vleu gel van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP). Zij was in september vorig jaar op het vliegveld Ben Goerion aangehouden. De 23-jarige Ludwina Janssen barstte in tranen uit toen het vonnis uit het Hebreeuws in het Engels werd vertaald. De rechtbank noemde het een strenge en afschrikwekken de straf, hoewel deze beduidend minder is dan de maximale straf van 25 jaar. Verwijzing naar het karakter van het meisje en geschreven gratieverzoeken uit het bui tenland bevatten „geen belangrijke feiten voor clementie", aldus de rechter. ANWB: nog twee gipsvluchten (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De ANWB- Alarmcentrale verwacht dat er naarwintersportge- bieden. Het aantal in problemen geraakte vakantiegangers is in vergelijking met het vorige jaar verdubbeld. Verreweg de meeste ver zoeken om hulp bereiken de ANWB uit Oostenrijk. (Van een onzer verslaggevers) Dat gebeurde nadat de van enkele diefstallen UTRECHT Op last van de officier van justitie verdachte man na een verhoor door de rechtbank wordt een onderzoek ingesteld naar de dood van naar de cellenafdeling werd teruggebracht. Het een 26-jarige man uit Utrecht die vannacht in het ongeval gebeurde toen het slachtoffer met zijn ziekenhuis overleed nadat hij gisteren in het twee bewakers boven aan de trap stond. Op het paleis van Justitie in Utrecht van een trap was moment van de val zouden de bewakers met gevallen. elkaar in gesprek zijn geweest. Opnieuw korter werken bij Hoogovens (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Hoogovens heeft opnieuw werktijd- Het accent ligt ditmaal niet bij de walserijen maar verkorting aangevraagd, ditmaal voor 9.500 van bij de minder arbeidsintensieve ijzer- en staalpro- de 24.000 werknemers. duktie. Op de walserijen wordt voorzichtig begon- De nieuwe werktijdverkorting gaat zondag in. Op nen met werkzaamheden ter voorbereiding van die datum loopt de vorige werktijdverkorting, voor enkele Amerikaanse orders die Hoogovens dit jaar 10.500 man, af. verwacht. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. ...als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1