eiden kan oningbehoefte elf opvangen LEGERING: Weekeinde vol geweld AMIN LAAT AMERIKANEN NOG 2 DAGEN WACHTEN Woningnood blijft volksvijand nr. een rouw in rug gestoken in Haarlemmerstraat Wie zijn kind lief heeft.... Schaats- trilogie WEGGETOETERD Buiten mededinging Tegoed gelovig Wennen EcidócSoiiAcmt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoqf dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. >ertenties (excl. BTW) 0.45 Der mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar 147 70 losse nummers: 55 cent. Maandag 28 februari 1977,67e Jaargang no. 2067 b Gauguin Het leven van Paul Gauguin, „Vriendschap" op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.30 uur „Dat ik dit nog mag meemaken" en om 21.55 uur Man over de vloer. Ned. I om 20.05 uur Superstars en om 21.55 uur Profiel van Ivo Samkalden. Overwegend zonnig Droog en zonnig maar later van het noorden uit meer bewolking. Zwakke tot matige wind uit oost tot noordoost Max. temp. om- str. drie gr. Morgen zon: 7.27- 18.19. Schetf. hoogw.: 12.04. Laagw.: 7.20-20.00. an een onzer verslaggevers) HAAG/LEIDEN De idse agglomeratie zal wellicht zonder benutting van een iwlokatie Voorhout de eigen ingbehoefte kunnen opvan- Deze opvang zou onder meer ten worden verricht door de Ulsvernieuwing in Leiden achtig te doen voortzetten. Dit aat in de herziene derde nota rer de Ruimtelijke Ordening, die nmiddag is verschenen, de nota stipt de minister van itelijke ordening aan, dat elke twlokatie onvermijdelijke be- 'aren met zich brengt onder :r door de aantasting van het lbouw-areaaL betreft de woningbouw in id-Holland geeft de regering de irkeur aan uitbouw van Pijnac- Nootdorp als groeikern voor opvang van de Haagse agglo meratie. Dit in tegenstelling tot het provinciaal bestuur, dat voor een nieuwe bouwlokatie de voorkeur geeft aan Leidschendam-oost. In een eerder stadium is ook reeds Klein-Wateringen genoemd. In het nieuwe stedelijk gebied zullen tus sen 1980 en 1990 zes tot tiendui zend nieuwe woningen moeten worden gebouwd. Ten aanzien van de spreiding van de bevolking merkt minister Gruijters in zijn nota op, dat met name Leeuwarden, Emmen en Groningen meer aandacht zullen krijgen als groeikernen. Leeuwar den en Emmen zullen kunnen pro fiteren van de spreiding van rijks diensten. De regering meent, dat voortzet ting van het spreidingsbeleid noodzakelijk is, gezien de ontwik keling van de werkgelegenheid in ons land. Tevens is de regering van mening, dat de bestaande werkgelegenheid bij de overheid in de Haagse agglomeratie niet mag worden aangetast. De huidige spreidingsoperatie zal daarom naar omvang worden beperkt tot de groei van het rijksapparaat na 1980. De regering gaat nu uit van de verplaatsing van 4500 tot 5000 ar beidsplaatsen bij de rijksoverheid in de periode 1980/1985. In 1982 zal tussentijds een balans worden op gemaakt. Dan zal bekeken worden of de ontwikkeling in de Haagse agglomeratie zich volgens de prog nose heeft voltrokken. Op basis van dan verkregen gegevens, zal de spreiding voor een volgende periode kunnen worden opgesteld. De regering wil, blijkens de nieu we nota, ook de verhuisstroom vanuit de Randstad naar Geder- land en noord-Brabant afremmen. 'eluisterd Westduitse contras pionagedienst heeft enige tijd de kernfy sicus Klaus Traube afgeluisterd omdat tij .intensieve kon akten onderhield met terroristen en ympathisanten'. In fraubes huis bij Keulen waren ver borgen microfoon tjes aangebracht. De jarige Traube was :drijfsleider van In- iratom, een firma in lucleaire appara lur, en had de su over iroject met een snel- kweekreactor. Hij daar begin vorig r ontslagen. YOS ioudt rast aan 2 gld. Deer ijkgeld 'an onze radio- en -redactie) ILVERSUM - De iS houdt vast aan gulden kijkgeld erhoging in 1978, in [wijking van de mi- ister van CRM die gulden genoeg «ïdt o niet, deelt het OS-bestuur de mi- ster mee, dan zal in 981 een verhoging an 35 gulden nood- akelijk zijn. De mi- ister van zijn kant 'ijst de NOS op eni- e meevallers, o.a. uim 6 miljoen meer it de reclamepot. Functionarissen van de Haagse GG en GD dragen het stoffelijk overschot weg van de 28-jarige Turkse mevrouw Esme Deniz dié zaterdag om het leven kwam bij een echtelijke ruzie in de Haagse Smidstraat. Onthoofd lijk stelt politie voor raadsel Van onze verslaggevers DEN HAAG Bij gewelddadigheden in het afgelopen weekeinde zijn twee mensen om het leven gekomen. Daar naast werd in het Limburgse Horst (bij Weert) het onthoofde lichaam gevon den van een enkele weken geleden om het leven gebrachte jonge vrouw. Wie zij is en onder welke omstandigheden zij de dood vond is de politie nog onduidelijk. Drama's in Den Haag en Hoogeveen waarbij de twee andere slachtoffers vielen, zijn volgens de politie wel opge lost. De Haagse politie arresteerde za terdagmiddag een 36-jarige Turk die, naar getuigen hebben bevestigd, om tien over vijf zijn 28-jarige eveneens uit Turkije afkomstige vrouw Esme Deniz doodschoot. Het dodelijke schot viel in een ruzie over de vraag of de vrouw per auto dan wel per vliegtuig naar haar vaderland zou terugkeren. In Hoogeveen vond zaterdagavond de 30- jarige J. F. Robesin de dood nadat hij was neergestoken door zijn buurman G.M. De buurman wilde weten waar zijn vrouw verbleef. De heer Robesin was hiervan op de hoogte maar weiger de het adres te noemen. Daarop greep de buurman, een sabel van de muur en stortte zich met het fatale gevolg op zijn slachtoffer. Op het in Limburg aange troffen stoffelijk overschot is inmiddels sectie verricht door de patholoog-ana toom dr. J. Zeldenrust. Daaruit is geble ken dat de vrouw 30 jaar oud moet zijn geweest. Haar lengte wordt geschat op 1.75 tot 1.80 m. Zij had een tenger postuur en waarschijnlijk licht gekleurd haar. Haar lijk was ontkleed en lag in een greppel bij een volkstuintje. Het was bedekt met aardappelloof. Over sporen die in dit mysterie opheldering zouden kunnen brengen, beschikt de politie nog niet. NAIROBI (UPI/Rtr) President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren plotseling zijn ontmoeting met de ongeveer 240 Amerikaanse burgers in zijn land ver schoven van vandaag naar woensdag. De Amerikanen is een verbod opgelegd de woelige Afrikaanse staat te verlaten. Amin heeft Washington gevraagd een waarnemer naar de bijeenkomst te stu ren. Daarnaast blijven de persberichten aanhouden over een groeiende Cubaanse aanwezigheid in Oeganda. Het Keniase dagblad Daily Nation meldde dat „zich ongeveer 2000 Cubanen in Oeganda bevin den", die naar verafgelegen dorpen trek ken om de „Sovjet-ideologie te propage- De Cubanen zouden een versterking beteke nen van de Libische en Palestijnse eenhe den die al in Oeganda zijn. Amin heeft gezegd dat hij elke invasie van zijn land kan tegenhouden en hij heeft de beschul diging geuit dat aan de Oostafrikaanse kust 5000 Amerikaanse mariniers, aan boord van het vliegdekschip Enterprise, klaar staan voor zo'n invasie. Maar de bulletins die radio Oeganda gisteren uit zond hebben de crisissfeer wat weggeno men met de mededeling dat „Amerikanen in Oeganda veilig zijn". Daarnaast be steedde de radio aandacht aan berichten dat het State Department in Washington zijn opluchting heeft geuit over Oegandese waarborgen aan de Amerikanen in het land. (Zie ook pagina 7 99 (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „De woningnood is nog steeds volksvijand nummer één. Een effectieve bestrijding ervan is alleen mogelijk als de bevolking weet wat de werkelijke situatie is. Daar voor is goede voorlichting noodzake lijk. De laatste tien jaar echter is daarvan geen sprake geweest, althans niet van de zijde van de overheid, die middels een gebrekkige en vaak on juiste voorlichting een falend wo ningbouwbeleid poogt te verdoeze len." Dit is een conclusie die de Stichting Landelijk Werkverband Huisvestings nood trekt in het rapport „Over wo ningnood gesproken en gelogen" dat vandaag is toegestuurd aan de leden van Eerste en Tweede Kamer, aan het kabinet en andere bij de bestrijding van de woningnood betrokkenen. „Ons land telt honderdduizenden ge zinnen en alleenstaanden, die geen zelfstandige, betaalbare en voor hen geschikte woning kunnen krijgen, ook al staan er her en der in het land duizenden woningen leeg. Dat deze woningen leegstaan komt doordat ze te duur zijn, op de verkeerde plaats staan of doordat ze door het type - bijvoorbeeld flats - ongewenst zijn: een gevolg van een verkeerd beleid waarbij is verzuimd na te gaan hoe groot de behoefte op een bepaalde plaats aan een bepaald soort wonin gen is. Volgens de overheid daarente gen is de leegstand een aanwijzing dat de woningnood „globaal" is opgelost". Ook de stijgende werkloosheid in de bouw zou daarop wijzen. Volgens het Werkverband is ook deze werkloos heid het gevolg van een falend wo ningbouwbeleid. 'EIDEN Een 31-jarige vrouw uit Leiden is gisteravond rond alf twaalf in de Haarlemmerstraat door drie nog onbekende lannen met een mes in de rug gestoken. De vrouw liep een •Hjwond van enkele centimeters op. te vrouw reed gisteravond op haar fiets ter hoogte van het bad Het Overdekte" toen zij door de mannen werd aangesproken. Op e woorden van de mannen, reed zij wat sneller. Bij het passeren odde zij een klap op de rug. Korte tijd later bemerkte zij, dat 'J een wond op de rug had. De vrouw is behandeld in het Academisch Ziekenhuis van Leiden. Van de daders ontbreekt elk poor. Rhodesiè schrijft meer mannen in voor defensie SALISBURY (Rtr) - Rhoedesië gaat alle mannen inde dienst plichtige leeftijd opnieuw regi streren om zo meer manschap pen op te sporen ter verster king van leger en politie, zo heeft minister Rowan Cronje van .mankracht en sociale za ken' vandaag bekendgemaakt Alle blanke, aziatische en kleurling-mannen tussen 16 en 50 zullen als dienstplichtigen worden geregistreerd. Er is geen dienstplicht voor Afrika nen. Voorjaar? Tallozen lieten zich gisteren door een bleek en aarzelend voorjaarszonnetje verleiden tot een uitstapje. Met name aan de kust was dit merkbaar. In Sche- veningen. Zand- voort en Hoek van Holland schoven duizenden auto's en wandelaars langs de zee. DENVER, Colorado (AFP) Vierentach tig procent van de Amerikaanse ouders aarzelt niet hun kin deren een pak ram mel of draai om de oren te geven wan neer daar aanleiding voor aanwezig geacht wordt, maar drie pro cent gaat verder en schopt of gebruikt zelfs vuurwapens of messen. Dit blijkt uit een on derzoek door de Amerikaanse vereni ging voor de vooruit gang van de weten schap, die momenteel congresseert in Den ver, Colorado. Het aantal ouders in Amerika dat wapens tegen zijn kinderen gebruikt of met ge bruik dreigt, be draagt 2,4 miljoen. Drie en een half mil joen kinderen van tussen de 3 en 17 jaar worden door hun ou ders geschopt of ge stompt en zelfs gebe ten. Tussen de 1,6 en 2,2 miljoen andere kinderen hebben op gebiecht dat zij wor den geslagen. Het rapport over het onderzoek is voorna melijk het werk van professor Richard Geiles van de univer siteit van Rhode Is land. lorie van Ard Schenk en Kees Verkerk is nim mer gebeurd wat de Amerikaan Eric Heiden in dit schaatsseizoen heeft gepres teerd. Erick Hei den, pas achttien jaar, niet meer dan een keer of drie per week enige uren trai nend, verstoken van enige vorm t in de gvan begeleiding en „op een koopje" naar Europa gekomen, sleepte alle titels In de wacht die maar mogelijk zijn: wereldkampioen se nior en junior bij de allrounders en de hoogste titel bij de sprinters. Een unicum, dus een premióre in de schaatswereld. PAGINA'S Feyenoord heeft eindelijk weer eens beide punten binnenge haald. Doordat P.S.V. en AZ ieder een punt verspeelden raakten zij wat achter op de leiders... ..maar Ajax maakte geen fout en bleef alleen aan kop. Maar er zijn nog tien ronden te gaan.,.. Anita maakte in Alkmaar een rondje van negentig seconden over de 500 meter. Geen slechte tijd want Anita is een paard, dat ook nog de arrestee moest trekken met de wereldkampioenen Heiden en Sylvia Burka (foto) en boven dien tweemaal de buitenbocht nam. Anita ging zo hard dat zij tweemaal de bocht te snel nam en met arrestee een pirouette maakte. Zij perste er een eindsprint uit en kwam op anderhalve minuut. Buiten mededinging. Bent Larsen en Lajos Portisch zaten pas twaalf zetten piekerend aan het schaakbord in de Rotterdamse kunst tempel De Doelen toen zij abrupt opstonden en de strijd staakten. In hetzelfde gebouw werd Intensief geoefend door een ensemble van het Leger des Hells dat een generale repetitie hield voor een radio- en tv-optreden. Dat geluid van trompetten en klarinetten en allerlei andere instrumenten die tezamen een orkest vormen drong door de muren door tot het denkdomein van de prominente schakers die doende zijn zich te plaatsen voor de halve finales van het toernooi dat de uitdager van wereldkampioen Karpov moet opleveren. Koortsachtig overleg mondde uit in een verhuizing naar een zaal In het gebouw van een verzekeringsmaatschappij waar het doodstil was. Het Leger toeterde door in volkomen onwe tendheid van de paniek die was gezaaid. Omdat de spoor wegrecherche geen moeilijkheden ver wachtte, was er geen bewaking in de trein die suppor ters van Sparta za terdag naar Breda bracht. Die goedge lovigheid kwam NS te staan op twee kapotte tl-buizen, een vernielde clo setpot, een „verwij derd" zeepbakje, 'een opengesneden bank en een afge rukte tafel. Op de terugreis wérden de Rotterdammers be geleid door in aller ijl opgeroepen man nen van de spoor wegrecherche. Feyenoords trainer Vujadin Boskov ver zint steeds iets an ders om zijn man nen, zoals dat heet, te motiveren. Hij bedacht dat in het Europees voetbal 's avonds wordt ge speeld en besliste dat zijn selectie op maandag en dins dag voor het duel met RWDM woensdag in de avonduren moet trainen „om aan de lucht te wennen", verduidelijkte Bos kov.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1