Sjah probeert de tijd vooruit te blijven Met uw krant naar Indonesië en Singapore RECORDBEGROTING IN IRAN BIJGESTELD De Iraanse eerste minister, Amir Abbas Hoveyda, heeft deze week bij het parlement een recordbe groting van 49 miljard dol lar (ongeveer 122,5 miljard gulden) ingediend voor het op 21 maart beginnende jaar. Er is een tekort van 1,7 miljard dollar (vier mil jard gulden) en opvallend is de vermindering van de uitgaven voor defensie. Het uitbrengen van de be groting is zes weken ver traagd in verband met her zieningen die moesten wor den aangebracht met het oog op de vermindering van de inkomsten uit olie. De begroting voor het lo pende jaar bedroeg 45 mil jard dollar (112,5 miljard gulden). Premier Hoveyda deelde het parlement mee dat de uitgaven tot een minimum zijn beperkt gezien de da ling van de inkomst de olie-export. De venpost voor defensii last van de Sjah miljard (8,0 mil; den) verlaagd tot oi acht miljard dollar tig miljard gulden), 'in zijn tweede artil schrijft onze corresi hiernaast hoe voorthollende trein onder controle probeg krijgen. (Van onze correspondent David Hirst) In Iran leeft men nu in het jaar 2535. Vorig jaar met Nieuwjaar kondigde de Sjah weer eens een verrassend besluit aan. In plaats van de gewoonlijke Mo hammedaanse kalender, zei de Sjah, zou men in Iran gebruik gaan maken van een geheel eigen jaan-ekening. De nieu we kalender zou beginnen met Cyrus de Grote, het begin van de monarchie. De Sjah wil dus bogen op een lange stamboom. Wellicht vindt hij daarom, en omdat hij zelf 35 jaar dit plotseling zo belangrijke land regeert, dat hij af en toe een preek mag houden. De laatste toe spraken van de Sjah waren steeds ge richt tegen het Westen, met zijn „zo-ge- naamde democratie" zijn losbandigheid en zijn decadentie. Enige tijd geleden richtte de Sjah zich echter in een interview tegen zijn eigen landgenoten. „Als we niet gauw verande ren", zei de Sjah, „zullen we de luiheid en koopwoede niet overleven". De Sjah was vastbesloten de zaken weer recht te trekken en zijn land naar de Grote Be schaving te leiden, met geweld ais dat nodig is. En als er dan nog mensen zijn die niet willen luisteren, „dan pakken we die bij de staart en gooien ze eruit - als muizen". Dit „historische interview" was in feite het mooiste staaltje zelfkritiek dat men voor de man op de pauwentroon ver wachten kan. Want wie anders dan de Sjah zelf was verantwoordelijk voor de koers die leidde tot deze voorspelbare en in feite voorspelde gevolgen die hij nu probeert teniet te doen? Na de olieprijsstijgingen besloot de Sjah tot een economische groei van 17%, een volkomen uit de lucht gegrepen cijfer en veel te hoogdravend, maar wel typerend voor de Sjah. Iran stevent als een loco motief met volle kracht vooruit naar de consumptiemaatschappij. De volgelingen van de Sjah beweren dat de locomotief niet alleen op de duur verkochte olie loopt, maar ook op het dynamische lei derschap van de Sjah. Slechts weinig mensen willen dat ontkennen. Maar even weinigen zullen bestrijden dat er het een en ander mis is met de Perzische locomo tief. De waarnemers hier, Perzisch óf buiten lands, zijn duidelijk in twee kampen te verdelen. Je hebt er de optimisten die zeggen dat hoewel de locomotief af en Uniek aanbod: 14-daagse reis naar de tropen werkelijkheid te krijgen? Nee, zeggen de pessimisten, het is nog niet half genoeg. Als we èrgens met volle vaart op af stevenen, dan is het de totale ondergang. „Meer oog voor de werkelijkheid" bete kent een groei van 12%. Dat is het doel van wat genoemd wordt „de tweede fase van de revolutie". De Sjah heeft de ver spilling de oorlog verklaard, en heeft zichzelf tot opperbevelhebber benoemd. De Sjah benoemde een keizerlijke com missie, met hoge bevoegdheden, onder toezicht van zijn speciaal bureau. „Kos tenbewustzijn" is opeens de hoogste deugd geworden in Iran. Ministeries moe ten 15 tot 25% gaan bezuinigen. Er komen nieuwe en strengere belastingwetten. De ze maatregelen moeten gezien worden als de eerste slagen van de zweep nu nog in de lucht, maar wel als teken dat de zweep gebruikt zal worden op weg naar de Grote Beschaving. In ieder geval werden de grote opstoppin gen ten dele opgelost. Het lossen in de havens werd in hoge mate versneld, en allerlei belangrijke projecten werden voorlopig uitgesteld. Hierdoor kon een tegen maart verwacht betalingstekort van 3 miljard dollar omgezet worden in een verwacht overschot van 1 miljard dollar. Maar de diepere „knelpunten" die voort komen uit de aard zelf van de Sjah- Volksrevolutie, zijn niet zo gemakkelijk op te lossen. De pessimisten vragen zich af of het wel mogelijk is de idealen van de Sjah te bereiken via het leiderschap van één man, en alle toestanden die dat met zich meebrengt. Is dat feit alleen misschien niet nog gevaarlijker dan de enorme snelheid van de ontwikkeling? De Sjah probeert onpartijdig te zijn, aan de belangen van alle groepen te denken. De weg van de „zogenaamde democratie" is niet de zijne. Hij is zijn eigen volksver tegenwoordiging. De laatste tijd waren het voornamelijk de kapitalisten die te lijden hadden van de maatregelen van de Sjah. De regering stelde de prijs vast van duizenden goederen. Controleurs van de enige partij in Iran, Rastakhiz, gingen de straat op om te zien of iedereen zich wel aan de prijzen hield. Woekerwinstjagers, voornamelijk winkeliers, werden aange klaagd. Nu hoeft niemand medelijden te hebben met deze zakenlieden die winsten van 50% per jaar maakten. Maar ze werden tot dit soort praktijen aangezet juist om dat de Sjah verkondigd had: „wordt snel rijk". Het is niet verwonderlijk dat deze zakenmensen weigeren de verdere inves teringen te doen die nodig zijn voor voortgang van de industriële revolutie. Naar schatting 2 miljard dollar aan pri- végelden werd het land uitgevoerd. Er is een stormloop op kostbare artikelen, mel den de juweliers. De Sjah voelt dat hij te ver is gegaan en probeert nu de balans weer in evenwicht te brengen. De laatste oproepen van de Sjah schenen meer gericht te zijn tot de andere partij in de industrie, de arbeiders. In ieder geval meldde een fabrieksdirecteur dat de productiviteit van zijn werknemers direct na het standje van de Sjah met 30% gestegen was. Het was echter niet vaderlandslievendheid dat de arbeiders aan het werk bracht, maar angst angst voor wat de waarschuwing inhield. Er zijn wetten op komst die paal en perk moeten stellen aan een van de meest geliefde bezigheden van de Perzische ar beiders: van baantje verwisselen, een be zigheid die een grote plaag was voor de industrie. Toch is het nog de vraag hoe ver de Sjah kan gaan zonder gevaarlijk verzet op te roepen. Zelfs de Sjah moet zich realiseren dat hij om op ordelijke wijze zijn idealen te bereiken, een of ander systeem moet bedenken dat de behoeften voorziet van tegengestelde belangengroepen. En na tuurlijk wil hij daarbij zo min mogelijk macht uit handen geven. Het ei» Columbus is blijkbaar Rastakhiz, een-partijsysteem dat hij als Nieuwj| cadeau aan zijn onderdanen gaf. Rastakhiz, of Wederopleving, is vol de tweede secretaris-generaal van dt tij, Darius Homayun, „gebaseerd oj principe dat hoe meer wij luisteren het volk, hoe meer zij naar ons luisteren". De partij gaat hand in met een nauwkeurig gecontroleer „decentralisatie", die ook bedoeld i het volk meer verantwoordelijkhed. geven. Maar men heeft zo zijn bedenking de Sjah wel kans zal zien om enthousiasme op te wekken van hel voor de „tweede fase" èn de pol aspiraties van de intelligentsia in te houden. Zij kunnen nauwelijks zeggen over de onbelangrijke zakenj staan over de belangrijke. Een journalist klaagde: „We weten i hoe de zaken nu eigenlijk staan. Do dag komt het bevel binnen dat w moeten houden met kritiek te hebbe het verkeersprobleem in Teheran) verschrikkelijk is). Dan weer moget niets zeggen over de metro (way niemand gelooft dat die in de bety drie jaar of wat later af zal zijnl) moeten zelfs zwijgen over de jicht» mie die onder de zakenmensen is i| broken". Of de klachten van de studenten zijn of niet, ze krijgen nooit een die klachten in het openbaar te geven. In de kranten staat dat de studenten weer aan het zijn, laat staan waarom ze dat de mislukte moordpoging (geheime politie)-agent in vele studenten gearresteerd, komen steeds meer buiten de pij te staan, wat het toch al ideale onderwijs véél schade doet. laatste is misschien wel een van hardnekkige „opstoppingen". De Sjah heeft inderdaad meer de werkelijkheid" en tot op zekere heeft dat geholpen. Maar het twijfel of de huidige nog maar een voorproefje van men gaat tenzij de Sjah zijn misch en politiek beleid verbetert. Natuurlijk zal, als de Sjah de niet snel weer op het rechte het vertrouwen lang vóór de ken. Tegen die tijd zal misschien de oorzaken van de crisis de militaire uitgaven de Sjah mogelijkheid geven een dergelijke voorlopig af te wenden. (Copyright The Onze krant organiseert in samenwerking met het reis- en passagebu reau UNITRAVEL voor de lezers een unieke. 22-daagse reis naar tropisch Indonesië, Bali, Sumatra (Toba Meer) en het goedkope eilandstaatje Singapore. De reis wordt gemaakt in een comfortabele DC-10 van de KLM/GARUDA; dat wil zeggen vooral gerieflijk vliegen. Vertrek: maandag 23 mei. Terug op Schiphol: maandag 13 juni. Een unieke mogelijkheid om het land te zien, dat voor velen nog altijd het reisdoel blijft van een „sentimental journey", terwijl anderen al jaren hopen met eigen ogen te mogen zien hoe mooi die „gordel van smaragd" nu werkelijk is. Een land om van te genieten en daarna heel lang na te genieten, omdat men er een schat van onvergetelijke herinneringen mee vandaan brengt. Ook dit jaar hebben wij de prijs van deze werkelijk uitgezochte reis zo laag mogelijk kunnen houden voor onze lezers: 3575,- per persoon. Daarin is begrepen: het hele reisprogramma, alle luchthavenbelastingen, alle maaltijden en excursies volgens het programma, transport in Indonesië en Singapore incl. van en naar luchthavens, verblijf in gerenommeerde, airconditioned hotels. entreegelden, bedieningsgelden incl. de vereiste tips. Minimumaantal deelnemers 20, maximum 32 personen. PROGRAMMA 1e dag: vertrek Schiphol per KL- M/Garuda 2e dag: aankomst Jakarta. Trans fer naar Sahid Jaya Boulevard Hotel. Diner en overnachting. 3e dag: ontbijt in hotel. Uitge breide excursie door oud en nieuw Jakarta, 's Avonds geza menlijke rijsttafel. 4e dag: na ontbijt per bus naar Bandung. Onderweg bezoek aan vruchtenmarkt Cibinung, aan de wereldberoemde Plantentuin te Bogor. Lunch op de Puncak. Verder door het boeiende land schap van de Preanger. In Ban dung diner en overnachting in het befaamde Hotel Savoy Ho- mann. 5e dag: ontbijt in hotel. Excursie naar Tangkuban Prahu, de zwa velhoudende heetwaterbronnen van Ciater en de theefabriek Cia- ter, waar het hele proces kan worden gevolgd van geplukte, groene theeblaadjes tot pakjes en zakjes thee en waar die thee toe zal haperen deze toch stevig op de 'rails zal blijven. De pessimisten zweren dat de Perzische locomotief uiteindelijk zal ontsporen. Maar beide kampen zijn het er over eens dat de macht van de Sjah staat of valt met het slagen van zijn economische revolutie. En het is overdui delijk dat die revolutie de laatste maan den in grote moeilijkheden is gekomen; moeilijkheden die alleen maar onheilspel lend kunnen zijn voor de toekomst. Kijk eens naar de zelfkritiek, zeggen de opti misten, en kijk eens naar de maatregelen die daarmee samengaan. We gaan toch duidelijk de goede kant op; de Sjah begint toch duidelijk meer oog voor de ook kan worden geproefd. Lunch in het hoog gelegen Grand Hotel Lembang. 's Avonds na het diner een betoverende Anklung- en dansvoorstelling. 6e dag: na ontbijt hele dag vrij om zelf op onderzoek te gaan, te winkelen of andere nuttige en aangename bezigheden te ver richten in de „bloemenstad". 7e dag: vroeg op. Thee, koffie of vruchtensap in het hotel, ont bijt en lunch in de comfortabele, airconditioned trein naar Yogya- karta. De rit door 't prachtige, afwisselende landschap en de stops op de tussenstationnetjes behoren tot de hoogtepunten van de reis. Transfer naar Puri Artha Cottages, een in typisch lokale stijl gebouwd hotel aan de rand van Yogyakarta. Diner in hotel. 8e dag: ontbijt en diner in hotel. Excursie naar het Museum van Oudheden, de Kraton het pa- leizencomplex van de vice-presi dent van Indonesië, sultan Ha- menko Buwono. Bezoek aan zil- verfabriek en een batikwerk plaats, waar tientallen meisjes zitten te batikken en batikhem den, blouses, lappen stof in vele kleuren en voorstellingen niet duur te koop zijn. 9e dag: ontbijt en diner in hotel. Ochtendexcursie naar het we reldberoemde boeddhistische heiligdom uit de achtste eeuw, de Borobudur: een indrukwek kende trip. 's Middags vrij om goedkoop per becak of taxi door Yogya te toeren. Velen gaan ze ker terug naar de zilverfabriek en batikwerkplaats om meer Yogya- zilveren souvenirs en batik te kopen. 10e dag: na ontbijt naar vlieg veld voor de vlucht naar Bali met een Fellowship van de Garuda. Aankomst Denpasar 13.00 uur. Transfer naar het Hotel Kartika Plaza, prachtig gelegen aan het strand van Kuta. Hier wordt gelo geerd in bungalows. 11e, 12e, 13e en 14e dag: volop genieten van de unieke pracht in dit paradijselijke oord. Bali „het eiland der goden": duizenden tempels en huistempels hebben de Balinezen, aanhangers van het Hindoëisme, op het eiland gebouwd, kunstzinnig versierd met schilder- en houtsnijwerk. De sfeer van Bali moet men zelf proeven. Dagen om te luieren, zonnen, zwemmen in zee, zeil tochtjes te maken in catamarans, bezoeken te brengen aan kunste naarscentra en goedkoop en lek ker te eten in de restaurantjes langs de weg of het strand. Om heel goedkoop batikhemden of jurken te laten maken: in één dag en goed. Op verzoek worden excursies georganiseerd naar o.m. het Apenbos, Legong- en Barongdansen, hanengevechten, tempelfeesten of musea. 15e dag: de laatste dag wordt het verblijf op Bali op basis van logies en ontbijt besloten met een diner in het nu al bijna legendarische, internationale res taurant Elephant Cave in Puri Suling en een orthodoxe opvoe ring van de wereldberoemde Ke- cak of Apendans. 16e dag: na ontbijt naar het vliegveld. Wederom per Fellow ship van de Garuda via Jakarta naar Medan: aankomst 18.00 uur. Transfer naar het Hotel Danau Toba. Chinees diner in de stad. 17e dag: na het ontbijt vertrek naar Parapat aan het Toba Meer, mogelijk het mooiste meer van de wereld. Een magnifieke tocht langs theetuinen, rubber-, tabak-, mais- en cacaoplantages en palmbomen voor de palmolie. Lunch onderweg. Diner en over nachting in Hotel Parapat, een hotel-oude-stijl waar de heer Flo- rentinus met vaste hand de scep ter zwaait. Het hotel is zo gele gen, dat er maar een paar stap pen hoeven te worden gezet om te kunnen zwemmen in het scho ne. heldere water van het meer. Ook kunnen er leuke tochtjes op de waterfiets worden gemaakt. 18e dag: na ontbijt vaartocht over het meer naar Tomok op het eiland Samosir, oppervlakte 400 km2 en bewoond door rond zestienhonderd Bataks. Op de pasars is zowat van alles te koop o.m. oude zilveren guldens en rijksdaalders uit de vorige eeuw wie zegt dat ze echt zijn? oude, lege Hulstkamp- en Bok- maflessen, de z.g. vierkante pot en batiks in eigen kleuren. Op een ander punt van het eiland lunch en na een bezoek aan het knusse, fleurige, romantische „honeymoon"-eilandje Tao terug naar Parapat. Diner en het optre den van de Toba Troubadours; zij brengen de aanwezigen in vervoering door hun vocale pres taties. een top-optreden. 19e dag: na ontbijt terug naar Medan, naar Hotel Donau Toba (met eigen zwembad), 's Middags vrij, om voorbereidingen te tref fen voor de oversteek naar Sin gapore. 's Avonds diner. 20e dag: ontbijt en aansluitend transfer naar vliegveld. Vertrek 9.15 uur, aankomst Singapore 11 uur. Transfer naar het grote, mo derne hotel Equatorial, dat inter nationale allure heeft en (vanzelf sprekend) over een zwembad be schikt. 's Middags1 excursie om de stad te leren kennen. En dat is Singapore waard. Want het is een (schone) stad met vele mo gelijkheden. Vooral ook om te winkelen en van de spotprijzen van zeer veel artikelen te profite ren. Het is zeker ook de moeite waard om rond middernacht een bezoek aan Bugis Street te bren gen, waar van de nacht een drukke dag wordt gemaakt. Waar u veel vreemdsoortige indrukken kunt opdoen op een van de vele, als plotseling uit het asfalt te voorschijn gekomen terrassen van de Chinese eethuisjes. 21e dag: ontbijt en vrij, om de laatste koopjes te halen, om toch die goedkope camera of dat film toestel maar aan te schaffen, om alle voorbereidingen te treffen voor de weg terug naar huis. Snuif nog even oude koloniale sfeer in het Raffles Hotel, waar de geest van Somerset Maugham nog altijd rondwaart en drink nog gauw een Singapore Gin Sling, die aan de „lange bar" ooit voor de eerste keer uit een cocktail-shaker kwam. Om 17.30 uur transfer naar de vlieghaven en vertrek van de DC-10 van de KLM/GARUDA naar Schiphol. 22e dag: aankomst Schiphol einde van een onvergetelijke reis door één van de prachtigste en boeiendste gebieden op de aard bol. BIJZONDER HEDEN Voor deze reis is nodig een gel dig wereldpaspoort, een visum voor Indonesië (wordt door Uni- travel verzorgd kosten 35 gulden) en de volgende vaccinaties: pok ken, typhus en cholera. Aanbevc len wordt DTP- en gamma globi line injecties. Tabletten tege malaria en dysenterie als voo zorgsmaatregel. Huisartsen, de Rijksgeneeskund ge Dienst in Den Haag, het Rol terdamse Havenziekenhuis en d plaatselijke GG en GD's kunne dat alles verzorgen en verdei inlichtingen verstrekken. De toeslag voor een 1-persoon kamer bedraagt 375 gulden, ee verplichte bagage-, ziekte- en oi gevallenverzekering 36.50 guide Geadviseerd wordt een annul ringsverzekering: 112,25 p persoon bij verblijf in 2-pe soonskamer en 123,50 bij ve blijf in 1-persoonskamer. u kunt boeken door deze Het Binnenhof DA1V bon in te zenden naar: Redactie Leidse courant Postbus 9, Den Haag Naam Adres Telefoon Woonplaats Aantal personen Naam medereizenden Een/twee-persoonskamer Annuleringsverzekering: ja/neen Gelijktijdig met deze inschrijving stort u 350 gulden per persoon op: Postrekening 1320197 van Reis- en Passagebureau UNITRAVEL BV, Den Haag. Alléén UNITRAVEL. Piet Heinplein 1. Den Haag, telefoon 070-608837. verstrekt nadere inlichtingen en zendt u na aanmelding de benodigde documentatie. Boodschappen doen op Bali betekent voor de bevolking doorgaans lopen naar en van de pasar met de mand op het hoofd. Ook hij is een stukje Indonesië-nu: vrolijk op weg met zijn mand vol wasgoed. Overal in Indonesië vindt men kleurige pasars: markten vol verse groenten, heerlijke vruchten en vooral ook vriendelijke mensen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14