J Rampspoed achtervolgt Billiton Binnenland Parlementaire controle op Rijnlozingen bepleit BESPREKINGEN MET DUITSE REGERING OVER KERNCENTRALES GIFWOLK ONTSNAPT: 18 MAN NAAR ZIEKENHUIS De Zeeuw PvdA hinezen 'oeien ook eethovens ijfde herzien Bedenkingen tegen Britse bouwvakkers ANTILLEN NAAR EIGEN LEGER Willekehoe heb je dat nu kunnen doen? Wetsontwerpen gezondheidszorg onaanvaardbaar NS koopt 150 nieuwe wagons LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI um PAGINA 9 j(Van een onzer verslaggevers) ARNHEM In en rond het Billiton bedrijf in Arnhem is de ongerustheid gisteren naar recordhoogte gestegen toen algemeen bekend werd dat woens dag in de fabriek een hoeveelheid ui terst giftige arseenwaterstof is vrijge komen. In verband daarmee werden achttien werknemers in allerijl in een nabijgelegen ziekenhuis opgenomen. Veertien van hen mochten gisteravond weer naar huis nadat de artsen hadden geconstateerd dat zij geen verontrus tende verschijnselen vertoonden. De andere vier zouden vandaag worden ontslagen. Hoe het gas heeft kunnen ontsnappen is nog onduidelijk. Het incident met de arseenwaterstof volgt op de bekendmaking van de resul taten van een onderzoek dat het Am sterdamse Coronel-laboratorium heeft ingesteld en waaruit blijkt dat het lood- gehalte in het bloed van een aantal kleuters in de omgeving van Billiton hoger tot veel hoger is dan normaal. Het loodbedrijf van Billiton is daar volgens de onderzoekers zeer waar schijnlijk schuldig aan. De Arnhemse officier van justitie mr F. Boerwinkel heeft nu een justitieel team bestaande uit milieudeskundigen en politie in het leven geroepen om de ontstane situatie nader te bestuderen. De mogelijkheden om Billiton gerechte lijk te vervolgen acht mr. Boerwinkel vooralsnog twijfelachtig. De omvang van de op hun loodgehalte onderzochte groep kleuters vindt de officier tamelijk klein. Bovendien zal nog maar bewezen moeten worden dat het lood van Billi ton en niet van een ander bedrijf af komstig is. Mr. Boerwinkel noemde het met betrekking tot het ongeluk van woensdag „positief' dat het bedrijf vrij snel de autoriteiten in kennis stelde en het personeel direct liet onderzoeken. De provincie Gelderland heeft gisteren een brief aan de Raad van State ge schreven om te bewerkstelligen dat de lood-emissie van Billiton zo spoedig mo gelijk wordt teruggebracht tot 70 kilo per dag. Oorspronkelijk was dat de eis die de milieu-afdeling van de provincie bij de vergunningen-toekenning aan Biliton oplegde, maar na een beroep bij de Raad van State maakte dat college er 150 kilo per dag van omdat men vond dat zo snel niet aan die voorwaarde kon worden voldaan. In verband met het door het Coronel-laboratorium gecon stateerde loodgehalte dringt de provin cie Gelderland nu bij de Raad van State aan op heroverweging van zijn eerdere beslissing. 1 IWL ■^ai n onze parlementaire redac tie) ff HAAG Dr. ir. D. de uw, oud-voorzitter van de r.P., heeft zich aangemeld lid van de P.v.d.A. Mét een tal medestanders heeft hij verklaring uitgegeven u-in hij meedeelt lid te zijn rorden van de P.v.d.A omdat lie partij een bundeling van I progressieve krachten rdt voorgestaan, verklaring is mede onderte- d door twee oud-partijraad- jen van de K.V.P., prof. D. liwissen en Paul Beugels. >rts hebben zich bij de P.v.- aangemeld de N.K.V.-be- w urders Herman Boden en Jin Riemen, alsmede enige I-leden van K.V.P. en C.H.U. r wie de burgemeester van inten, de heer Van Veldhui- en Loek Schipper, oud- zitter federatie jongerenor- K.V.P.-C.H.U. Ook _s Hui j sen, oud-kamerlid van C.RU. en thans onafhande- i kamerlid, en tevens oud- orzitter van de christelijk-his- rische jongerenorganisatie, zal di na de verkiezingen als lid ui de Parij van de Arbeid femelden. Verscherping rW-voorwaarden verbodig" [RECHT (ANP) De FNV is t volslagen oneens met de W staatssecretaris Mertens 1 sociale zaken uitgevaardig- algemene maatregel van be ur, waarin wordt bepaald werknemers die regelmatig i dienstbetrekking bij een en ilfde werkgever afwisselen perioden van werkloos- geen WW-uitkeringen krijgen. FNV vindt een dergelijke itregel overbodig omdat de Irijfsverenigingen en de ra- van beroep in ons land ddels zelf al strakkere eisen gaan stellen. Aan de maat- :1 van Mertens ligt een rap ten grondslag dat de socia- [verzekeringsraad ongeveer jaar geleden opstelde en in werd 'gewezen op het dat werkgevers vaak alleen meel aannemen voor drukke onende perioden. Sindsdien de uitvoeringsorganen en xoepsinstaties op het ge- van de sociale verzekerin- zelf alert geworden op der- jke situaties, aldus de FNV. ISTERDAM Nederland ijgt bij de strijd om de we- dtitels roeien, die van 20 tot met 28 augustus op de Bos- in in Amsterdam wordt ge- uden, een primeur. Voor het rst in de historie zal een equi- uit de Volksrepubliek China linemen. iend IRLIJN Bij Edition Peters Leipzig verschijnt een nieu- druk van Beethovens vijfde Jnfonie die is herzien met be- lp van brieven en eerste- ïkken. ar het Oostduitse, persbureau »N berichtte; corrigeert de uwe zetting talrijke fouten in nu gebruikte partituur en egt er als belangrijkste veran- ring aan toe de tot nu toe niet sruikelijke herhaling van het ïerzo. Gewandhausorkest van lipzig onder zijn dirigent Kurt asur zal met het werk de Bee- ovenweek openen die 20 sart in Oost-Berlijn wordt ge- >uden. Ook zal er een plaat in verschijnen. e musicoloog Peter Gülke in Zesden heeft tegen ADN ge- ïgd dat Beethoven het scherzo prspronkelijk heeft gewild, jaar dat het later door misver- landen is vergeten. Het blijkt it voorstudies, eigenhandig het orkestpalet in de uitvoering van 1808 en Hfcethovens correspondentie ■Wet de muziekuitgever Hartel in «ipzig. Het gebouw van de Eerste Kamer waar gisteren de Rijnconferentie van start is gegaan. DEN HAAG (ANP) Een directe aanpak van de vervuilers van de Rijn en parlementaire controle op de lozingen. Deze voorstellen van de Nederlandse delegatie op de Rijnconferentie die in Den Haag wordt gehouden kregen gisteren veel steun van de andere delegaties. Aan de conferentie wordt deel genomen door parlementsleden uit Nederland, Duitsland, Fran krijk, Luxemburg en Zwitser land en vertegenwoordigers van enkele Europese organisaties. Een voorstel daarentegen van de initiatiefnemér van deze con ferentie, de heer Terlouw (D'66) ondervond weinig genade bij de deelnemers. Het betrof de instel ling van een internationaal agentschap voor het beheer van het stroomgebied van de Rijn. Men voelde meer voor verster king van de bestaande institu ten. „Europa zit vol van institu ten. Het helpt niets als we nog een nieuw instituut aan toevoe gen, als ze geen bevoegdheden hebben", zo meende de heer C. Berkhouwer, vice-voorzitter van het Europees parlement. Hij stelde voor de internationale Rijncommissie meer bevoegdhe den te geven. Het Duitse bonds- "aadslid T. Wolfgramm voelde meer voor uitbreiding van be voegdheden van het Europees parlement. Vertegenwoordigers van de delegaties hebben aan het einde van de dag een inven tarisatie gemaakt van de gedane voorstellen en een voorontwerp van een resolutie gemaakt, dat vandaag ter discussie zou ko men. Dit jaar bestaat het café van Zeedijk-jubileum Bet van Beeren aan de Am- café van de tien jaar gele den overleden Bet, poseert sterdamse Zeedijk 50 jaar. met de omslag van het Ter gelegenheid van dit ju- van Beeren, kiningin van de boek terwijl cabaretière bileum is er een boek ver- Zeedijk". Greet van Beeren, Hetty Blok voorleest, uit het schenen met de titel: „Bet nu de beheerster van het boek voorleest. Westduitse piloot omgekomen TERSCHELLING Een piloot van de Duitse luchtmacht is om het leven gekomen toen zijn vliegtuig gistermiddag bij Ter schelling in zee stortte. De 26-jarige piloot, nam deel aan schietoefeningen en was op PTT-af luister- weg van het Westduitse vlieg veld Buchel naar het schietter- rein op Vlieland, toen zijn toe- stel, een F104, neerstortte. De Westduitse Luchtmacht zal j een onderzoek instellen naar de oorzaak van het ongeluk. Minister Vorrink: (Van onze parlementaire redac- kunnen hebben dan een ongeval bij eventuele ongevallen in ker- bij een kernenergiecentrale met nenergie-centrales. Minister een brakwaterreaktor. Vorrink gaat daarover binnen- uitvoerig is bestudeerd wat de me* ^aar P1^6 ambtge- tie) DEN HAAG - Minister Vor rink (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne) begint binnenkort besprekingen met de Duitse re gering over de kernenergiecen trales aan weerszijden van de landsgrenzen. De minister heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid (P.P.R.). Minister Vorrink heeft verder meegedeeld, dat al op ambtelijk niveau overleg tussen Neder land en Duitsland heeft plaats gehad. In principe is op dat niveau een akkoord bereikt. Het overleg heeft met name tot doel na te gaan of een ongeval bij een kernenergie-installatie met splijtstof elementen ernstiger gevolgen voor de omgeving zou consequenties voor de volksge- Pr?jen or" te bezien welke zondheid en voor het milieu zijn vei^gheidsmaaü-egelen m de toekomst geboden zijn. Politiemagazijn uitgebrand: miljoenen schade DRIEBERGEN (ANP) Een magazijn van de algemene ver keersdienst van de rijkspolitie in Driebergen is vannacht ge heel door brand verwoest. Ook de inhoud van het maga zijn, onder meer veertig motor fietsen voor de surveillance, tien autobussen met apparatuur voor snelheidscontrole, een rol- lentestbank en kleding, ging verloren. Volgens het hoofd van 1 de verkeersdienst, majoor Vo gel, loopt de schade „zeker in de miljoenen". De oorzaak van de korte maar felle brand is nog niet bekend. Lenen bij RPS tot 15.000 (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG De Rijkspost spaarbank gaat per 1 maart het dienstenpakket uitbreiden met persoonlijke leningen en door lopende kredieten die verstrekt worden in bedragen van 1500 tot 15.000 gulden. De maximale looptijd voor per soonlijke leningen bedraagt bij de RPS vijf jaar. De uitbetaling van leningen loopt via de girore kening van de aanvrager of vindt indien gewenst, in contan ten plaats. Het aflossen gebeurt automatisch via de giroreke ning. DEN HAAG (ANP) De Tweede-Kamerleden Keja en Ploeg (beiden WD) hebben gisteren in schriftelijke vragen aan minister Boersma van Sociale Zaken bedenkingen geuit tegen het in dienst nemen van 24 Engelse bouwvakkers door een aannemingsbedrijf te Nieuw-Vennep. Het bedrijf ging hiertoe over, omdat werkloze Nederlandse bouwvakkers niet bereid waren hier te komen werken, aldus de kamerleden. Zij vroegen ondermeer of het waar is, dat Nederland 20.000 werkloze bouwvakkers heeft en dat reeds 5.000 Britten in ons land werk hebben gevonden. De bewindsman moet volgens de liberalen maatregelen nemen, zodat Nederlandse werknemers in plaats van buitenlandse hier in het land aan de slag kunnen gaan. De kamerleden menen te weten, dat Engelse firma's het Nederlandse bedrijfsleven circulaires toezenden met de mededeling, dat gezorgd kan worden voor Britse metaalarbeiders, timmerlieden, electriciens, tekenaars en andere werklieden. DEN HAAG (ANP) De An tilliaanse regering heeft een stap gezet in de richting van een Antilliaanse krijgsmacht. Ze heeft dienstplichtigen ge vraagd, die willen worden op geleid tot reserve-officier. Ze zullen later over kunnen gaan in beroepsdienst bij de op te richten Antilliaanse bijstand sorganisatie. (Van een onzer ver slaggevers) HAARLEM Sinds vorige week op de achterzijde van het weekblad Panorama een sterk op Willeke Alberti gelijkende pin-up verscheen, wordt de Nederland se zangeres regelma tig benaderd door dens het kort geding gend nummer te pu- die dat zij tegen het bliceren, 'eekblad heeft aan- gen: „Kind, hoe heb gespannen omdat zij op straffe van een dwangsom van 30.000. De ver- je dat nou kunnen zich door de tekening dediger van het doen, hoe kun je in haar eer en goede weekblad voerde gis- voor dat soort teke- naam voelt aange- teren aan dat de ge- ningen nu toestem- tast. De artieste heeft lijkenis met Willeke ming geven?" de rechtbank ge- Alberti op puur toe- Dit bracht de advo- vraagd om Panora- val berust. De presi- caat van Willeke Al- ma te verplichten het dent van de recht- beri gisteren in Haar- vonnis op de laatste bank doet maandag- lem naar voren tij- pagina van een vol- middag uitspraak. Zo'n korps kan nadat de Antil len onafhankelijk zijn de basis vormen van een Antilliaanse krijgsmacht. Dit meent een Antilliaans-Nederlandse com missie van deskundigen inzake de oprichting van een Antil liaanse Bijstandsorganisatie. De defensie op de Antillen komt nu nog voor rekening van de Nederlandse marine, waaronder het korps mari niers. Momenteel is op de An tillen gestationeerd Hr. Ms. on derzeebootjager „Friesland". Het korps mariniers op de An tillen bestaat momenteel uit 400 Nederlandse en 200 Antil liaanse manschappen. Verder zijn er 3 Neptunus van de marineluchtvaartdienst gesta tioneerd. Elke gewone Antil liaanse dienstplichtige dient 1 jaar bij de mariniers. Behalve bij internationale con flicten kunnen de mariniers op de Antillen ook worden inge zet bij plaatselijke onlusten. Dit gebeurt op verzoek van de gouverneur van de Antillen met instemming van de konin krijksministerraad (Neder landse kabinet plus de gevol machtigde minister van de An tillen). Brand in veestal De Amsterdamse veestalei genaar J. Veldhuisen staat mistroostig voor de kada vers van de 51 koeien en 18 varkens die gisteren om kwamen bij een brand in zijn veestal in Amsterdam noord. De schade wordt op een ton geschat. North Sea Festival'77 gaat door Het North Sea Festival'77 gaat door. B. en W.van Den Haag hebben organisator Paul Acket laten weten dat ze bereid zijn, gezien het grote belang van het festival voor de stad Den Haag, een garantiesubsidie te ver strekken. Financieel is het North Sea Fes tival nog lang niet rond,ondanks de gemeentelijke subsidie en on danks het feit, dat dit jaar geen zaalhuur in rekening wordt ge bracht. Dezer dagen hoopt men contracten met deelnemende ar tiesten te kunnen afsluiten. De organisatoren rekenen nog op financiële steun van spon sors, op inkomsten van eventue le radio en/of tv-opnamen en op een bijdrage van CRM, waar half november een subsidiever zoek werd ingediend. Het festival zal in alle zalen van het Congresgebouw te Den Haag plaatsvinden op vrijdag 15, zaterdag 16 en zondag 17 juli. Vrijgezel in de 17 mille kinderbijslag (Van een onzer verslagge vers) ENSCHEDE Een in En schede wonende Turk heeft kans gezien in de afgelopen jaren in totaal ƒ17.000 kin derbijslag te ontvangen zon der dat hij kinderen heeft of zelfs ook maar gehuwd is. De man, 37 jaar en al enkele jaren in Nederland woonach tig deed dit door zich uit te geven voor zijn in Turkije wonende broer, die wel vijf kinderen heeft. Alle formu lieren voor de kinderbijslag wet die hij invulde onderte kende hij met zijn broers naam. De Enschedese politie heeft tegen de Turk proces verbaal opgemaakt inzake oplichting en valsheid in geschrifte. mag (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Diverse artsenor ganisaties hebben in een brief aan de vaste Tweede Kamer commissie voor Volksgezond heid verklaard twee wetsont werpen over voorzieningen en tarieven in de gezondheidszorg onaanvaardbaar te vinden. Over deze wetsontwerpen wor den op II en 14 maart hoorzit tingen gehouden. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst, de landelij ke verenigingen van huisartsen, specialisten en artsen zijn eens gezind in hun kritiek: de over heid denkt zichzelf te veel be voegdheden toe, terwijl het par ticulier initiatief te weinig ruim te krijgt. Over de wetsvoorstel len, die zijn gericht op regionali- ARTSENORGANISATIES: satie van de gezondheidszorg, de vereist maatwerk en geen zegt de KNMG dat door over- confectie", aldus de KNMG. heidsbemoeiing de geneeskundi- „Als de voorstellen worden aan ge hulpverlening „niet mag ver- vaard krijgt de overheid met worden tot een standaardzorg betrekking tot tarieven en hono- voor de modale burger in een raria een welhaast absolute uniform systeem. De geneeskun- macl^t". (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Staatssekretaris Van Huiten (Verkeer en Water staat) ziet geen reden om de door de PTT verhuurde toestel len voor het afluisteren van telefoongesprekken in bedrij ven uit de roulatie te nemen. Hij heeft dit vanmorgen gezegd in antwoord op vragen van een drietal PvdA-kamerleden over het nut, het gebruik en even tueel misbruik van dergelijke afluisterapparaten. Naar schatting hebben leiding gevende functionarissen van on geveer 250 Nederlandse bedrij ven de beschikking over een afluisterapparaat. De staatsse- kretaris zei dat iedere gebruiker van zo'n apparaat het personeel in kennis moet stellen van de mogelijkheid tot meeluisteren. Bovendien wil de bewindsman bekijken of het mogelijk is dat de afgeluisterde personen via een signaal te weten kunnen komen dat ze afgeluisterd wor den. UTRECHT (ANP) Tegen het eind van dit jaar hoopt de NS een miljoenenorder te kunnen plaatsen voor in totaal 150 rei zigersrijtuigen. De wagons zul len een deel van het huidige ruim 280 eenheden tellend ge trokken reizigersmaterieel ver vangen. Wat voor materieel de Spoorwe gen uiteindelijk zullen gaan be stellen staat nog niet vast. NS heeft het oog laten vallen op rijtuigen van Franse en Duitse makelij. Enkele exemplaren zul len binnenkort op het NS-net proefritten gaan maken. De wa gons zullen in ieder geval met in Nederland worden geassemb leerd. Ons land heeft sinds de sluiting van de wagonfabriek van Werkspoor in Utrecht geen wagonsindustrie meer. Inmid dels heeft minister Westerterp toegezegd dat zal worden beke ken of er brood zit in een studie naar het opnieuw opzetten van een vaderlandse wagonfabriek. Maar de aanschaf van het nieu we materieel is te urgent om de resultaten van de eventuele stu die en de bouw van de fabriek af te wachten, aldus een NS- woordvoerder. Van der Sluis (AR) burgemeester van Hilversum (Van een onzer verslaggevers) DEN HAlAG Op zeer korte termijn is de benoeming te ver wachten van de Bilthovenaar mr. W. R. van der Sluis tot burgemeester van Hilversum. De heer Van der Sluis, 53 jaar oud, oud Tweede-kamerlid voor de ARP, is thans Gedeputeerde van de provincie Utrecht Hij volgt dr. P. J. Platteel op die het burgemeesterschap van Hilver sum op 1 september van het vorig jaar heeft neergelegd we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De heer Van der Sluis is getrouwd en heeft twee zonen van 13 en 15 jaar. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9