Kritische kanttekeningen bij opening bibliotheek Leiderdorps bedrijf loosde gevaarlijk blauw asbest Discussie over werkgelegenheid en gemeentebeleid L Ut Woubrugge komt Ben zeilende wereldprimeur VOLKSTONEEL TUSSEN DE SCHUIFDEURENIN LEIDSE SCHOUWBURG 'AD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 - "PAGINA 5' STAATSSECRETARIS MEYER IN OEGSTGEEST Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar •oestel 18 vragen. ,36?' PK [et middaagse winter- imperaturen van tegen e tien graden drijven e gedachten van een aantje trekken al gauw f naar de zomerse om- andigheden met de tergenoegens „ter :il" of per kruiser. Je unt niet blijven treuren ver het alweer uitblij ven van een elfsteden- ht, over het slootje :hter de tuin dat niet ischaatst kon worden, ie sneeuwklokjes staan lij duizenden een nieu- re lente aan te kondi- ;en en dan doe je maar lee. Het leven gaat ver- Ier en de zon wint aan Sffacht. „Ik hou van je", g,zeg je weer en de busi ness werpt zich daar nineteen bovenop. .ofleem nou even de Wou- Toeörugge jachtwerf G. van waawijk Zoon (Gerrit en ch jBouw van Wijk zijn de "^eigenaren), die sinds :ide 1930, toen de crisisjaren ,et< hoofd op staken, eer talen zeiljachten aan doe iet bouwen zijn. Ook in jai 977 gaan zij onverdro verder met het scheppen van paradijs jes op water. Gerrit en Bouw, mag ik wel zeg gen, sturen met vaste hand weer op Kerstmis aan, maar dan wel met een waterseizoen in het achterhoofd dat er zijn mag. In 1932 liep de eerste „WIBO" van stapel (Wijk en Bouw zit in die naam, of ik moet het mis hebben) en sindsdien wer den ongeveer 1800 stalen jachten in Woubrugge ge bouwd. De jachtwerf produ ceert nog vier types zeiljacht en en één type motorsailer. De HISWA laat daarvan uitge breid de resultaten zien. En alsof het niets is, komt Van Wijk opeens met een wereld primeur: het kajuitzeiljacht WIBO 945 populair. Populair betekent hier zowel een aan trekkelijke prijs als de uitvoe ring. Die 945 is zeilklaar te verkrijgen voor nog geen 36.000 gulden, en voor dat geld heb je zo te horen een com pleet watervertier. Het is een stalen dubbel knikspant zeil jacht met de afmetingen 9.45 x 2.98 x 1.42 mtr., waarbij veel aandacht is besteed aan een ruime indeling en goede vaa- reigenschappen. De heb me la ten vertellen, dat door het zeer strakke staalwerk het plamu ren achterwege is kunnen blij ven, waardoor het onderhoud voor de doe-het-zelver erg een voudig is uit te voeren. Daar ben ik erg content mee, want ik heb een broertje dood aan plamuren, als ik dat zo mag zeggen. In de kajuit is, volgens een gedegen voorlichting, overal ruime sta-hoogte (1.92 m) met 5 tot 7 slaapplaatsen, ruime toiletruimte en aparte wasgele genheid. Dan praat ik verder nog amper over de „preek stoel", zeereling met dubbel draad, de stalen cockpit, de hards talen roerkoning, de sa- Jon met veel bergruimte en ruime hondekooi, de machtige keuken, het teakhout buiten, de twee meertouwen en het vaantje op- de mast en: van elke kleur een busje reserve verf. Aardige extra's: twee ■schootlieren, polyether ma trassen, een watertank ca. 100 liter, onderwaterlijntoilet, een verstelbare tafel en een ge schilderde achterpreekstoel. En nogmaals: plamuren is overbodig, door dat strakke staalwerk. Wat zegt Van Wijk verder? Voordelen als geringe winterstallingskosten en ook 's winters vaarplezier. Maar voorlopig kijken we even naar de zomer, met die wereldverre Woubrugse WIBO, die z'n weg wel zal weten te vinden. Dat wordt weer kruisen tegen de klippen op. De tufnol blokken, de nylon kikkers en de ge vlochten schotten zullen daar niet vreemd aan zijn. Éen van de kajuitzeiljachten van Van Wijk: de WIBO 930 Spinaker (Van een onzer verslagge vers) OEGSTGEEST Staatsse cretaris Meyer van CRM heeft gistermiddag officieel de uitbreiding van de Oegstgeestse bibliotheek in gebruik genomen. De staats secretaris verrichtte de ope ning door een kar met boe ken door een levensgrote bladzijde van een boek te rijden. Voordat de ope ningsplechtigheid plaats vond, werd in de aula van het Rijnlands Lyceum een bijeenkomst gehouden, waarbij kritische kantteke ningen werden geplaatst bij de ontwikkelingen in het bi bliotheekwezen. De heer Huizing, voorzitter van het bestuur van de Oegstgeestse openbare bibliotheek, leverde felle kritiek op de ondemocrati sche samenstelling van zijn ei gen bestuur. „Het wordt tijd dat gebruikers en medewerkers van de bibliotheek meepraten en meebeslissen over het beleid van het bestuur. Met andere bi- bliotheekbesturen in de omge ving moet een eerste aanzet worden gedaan om de besturen meer democratisch te maken", aldus de voorzitter. Personeel „Er is in Zuid-Holland een enor me achterstand in het biblio theekwerk. In deze provincie zijn 37 gemeenten tussen de 5000 en 2000 inwoners, die nog niet beschikken over een open- Na de officiële openingshandeling werd een druk bezochte receptie gehouden. Burgemeester Van Eysinga van Oegstgeest (2e van rechts) werd uitgebreid met de nieuwe aanwinst gecomplimenteerd Geheel rechts staatssecretaris Meyer bare bibliotheek. De totale be- Olivier, directeur van de Ver- volking van deze gemeenten be- enigde Provinciale Bibliotheek loopt ongeveer 325.000 mensen. Centrale, afdeling Zuid-Holland. In die gemeenten zijn niét min- Volgens hem zijn de witte plek- der dan 250 scholen voor het ken in Zuid-Holland niet het basisonderwijs en het voortge- enige probleem. Ook de achter zet onderwijs", aldus de heer N. stand in het bestaande biblio theekwerk is volgens de direc teur een trieste zaak, vooral die van de personele onderbezet-, ting. „Vergeleken met de onlangs ge publiceerde personeelsnormen voor 1977 bedraagt dit tekort niet minder dan 33 procent. De situatie in Oegstgeest is nog ern stiger: de bibliotheek werkt met een onderbezetting van zo'n vijf tig procent. Dat terwijl ver wacht kan worden dat het aan tal uitleningen drastisch zal stij gen. Een dergelijke ontwikke ling is gebruikelijk bij ingebrui knemingen van nieuwe, of uitge breide, bibliotheken. In Lisse is het aantal uitleningen na de in gebruikname van de nieuwe bi-« bliotheek vorig jaar gestegen met zo'n 26 procent", aldus de heer Olivier. „Laat ik maar niet praten over de hoognoodzakelij- ke uitbouw en intensivering van het openbare bibliotheekwerk in de richting van de overige scho len voor kleuter- en basisonder wijs en het voortgezet onderwijs in de gemeente Oegstgeest, noch .over alle andere activiteiten die in feite ontplooid zouden moe ten worden en die nu door puur gebrek aan bemanning met geen mogelijkheid aangevat kunnen worden", aldus de di recteur van de bibliotheek cen trale ih Zuid-Holland. Staatssecretaris Meyer ging niet op de problematieken in op de landelijke situatie: „Het aantal personeelsleden is in de jaren van 1973 tot 1977 met 1200 toe genomen. In die periode steeg het aantal uitleningen van 84 naar 125 miljoen en het aantal inschrijvingen met ongeveer 50 procent". De staatssecretaris verklaarde dat nieuwe initiatie ven moeilijk tot ontwikkeling kunnen komen omdat thans veel geld nodig is om andere problemen op te lossen, daar mee doelend op de werkloos heid en de inflatie. ONDERZOEK INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID WIJST UIT: LEIDERDORP Bij de verwerking van asbestcement platen in de zagerij van de Leiderdorpse handel in bouwmaterialen Kruyt b.v. is blauw asbeststof vrijgeko men. Dat heeft het onderzoek van de inspectie van de Volksgezondheid uitge wezen. Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne deelt, in antwoord op vra gen van het kamerlid C. van Kuyen, mee dat de lozingen van asbesthoudende stof enige weken lang hebben plaatsgevonden j en dat het derhalve niet, zoals eerder I door het bedrijf zelf meegedeeld, om een incidentele lozing ging. Zoals gemeld werd de zagerij van Kruyt op 26 november van het vorig jaar geslo ten na klachten van buurtbewoners en de vereniging „Voorkomen is beter" dat door het bedrijf stof, waarin zich asbest bevond, werd geloosd. Oorzaak daarvan bleek een defect in de afzuiginstallatie te zijn. De directie van het bedrijf deelde vrij kort na de sluiting mee dat in de asbestcementplaat, die in de zagerij wor den bewerkt, alleen het minder gevaarlij ke witte asbest zou voorkomen. Achteraf heeft men aan de inspecteur van de Volksgezondheid meegedeeld dat men, niet wist dat in deze platen ook blauw asbest verwerkt was. Asbest is, zoals in 1966 al bekend is geworden, kankerverwekkend. Het kan bij inademing kwaadaardige gezwellen aan de buitenkant van de longen en het buikvlies veroorzaken. Minister Vorrink deelt mee geen heil te zien in een medisch onderzoek van de bevolking. Eventuele gezwellen openbaren zich gemiddeld pas na dertig jaar en derhalve is nu niet te bepalen of de omwonenden van Kruyt schadelijke gevolgen van de lozing heb ben opgelopen. Onderzoek van de werk nemers in het bedrijf eind 1976 heeft uitgewezen dat geen van hen lijdt aan de kwalijke gevolgen van het werken met asbest De firma Kruyt heeft inmiddels besloten de asbestzagerij voorgoed geslo ten te houden. Men laat zijn asbest el ders,. bij een bouwmaterialenhandel in Delft, zagen. Minister Vorrink heeft de verschillende inspecteurs van de Volksgezondheid op dracht gegeven scherp te letten op de verwerking van asbest Bij situaties zoals die in Leiderdorp worden aangetroffen of op plaatsen waar helemaal geen afzui ginstallatie is moet zonodig tot sluiting van het bedrijf worden overgegaan. SCHAAK- SIMULTAAN BIJ HEINEKEN ■IDEN De laatste tijd is '|e opleving te constateren in belangstelling voor het volk- Mieel. Centrum speelt dit sei- en.„De lamp hangt scheef" n Per Justesen, er wordt ter meer over Heyermans ge roken, een paar jaar geleden is „Mistero Buffo" van De ternationale Nieuwe Scène o eclatant succes en gister- °nd kon men in de Schouw- onvervalst Vlaams volks eer zien in de vorm van ne Misdadige", geschreven l0r Nestor de Tière rond de •uwwende, en opgevoerd door Mechels Miniatuur Theater, t verleden jaar in Leiden was „Slaat op den Trommele". ne Misdadigeis een draak n. een stuk. De goeden zijn tlmoedig en de slechten door- ■Pt; sommigen zijn recht-door- t kerels van stavast, anderen met hoofden van beton de rijken zo giftig als adders, en onecht kind overlijdt; de der wilde het niet erkennen, hÜSï met een ander en j op de doopdag van zijn uwe kind door de moeder vermoord, die in een staat van. krankzinnigheid is komen te ver' eren; de oma is onnozel ge slagen door de grootvader, toen deze zijn onteerde dochter wilde aanvallen: Kortom een stuk vol kompassie en jolijt. Het Miniatuur Theater had van „Ene Misdadige" een uiterst ge stileerde voorstelling gemaakt, waarschijnlijk de beste oplos sing. Er waren prachtige stan den te bewonderen, fraaie ste reotype bewegingen, gediscipli neerde groepsensceneringen en' enerverende smartuitbarstin- gen. In hoeverre het Miniatuur Thea ter „Ene Misdadige" ernstig wil opvatten is mij niet geheel dui delijk geworden. In de voorstel ling zelve wordt voortdurend ge knipoogd naar het publiek. In het programmablad gaat men echter tamelijk serieus op de Tière en zijn toneel in. „Hadde gij een avond van pas sie en min willen doormaken,, dan hadde gij gisteren moeten kijken komen". Niet veel men sen hadden die behoefte kenne lijk. Zodat het met het geringe aantal toeschouwers en de al ras gezellige sfeer spoedig een avondje „volkstoneel tussen de schuifdeuren" werd. - PAUL VAN DER PLANK. Joan Baart grossierde in koningen LEIDEN De in Oegstgeest wonende Nederlands Jeugd- schaakkampioen Joan Baart heeft andermaal zijn grote klas se bewezen. In een zeker niet zwak bezette schaaksimultaan scoorde de rustige Baart 97.5%, een bijzonder hoge score De simultaan kwam tot stand op initiatief van het Leidsch Schaak Genootschap dat nu in Heineken een gastheer had ge vonden. Buiten de bedrijven zul len ook scholen, universiteit, zie kenhuizen, bejaardentehuizen, gevangenissen etc. het op gaan nemen tegen de sterke LSG top. Een festijn dat misschien een beetje de ter ziele zijnde V&D schaaksimultaantrein kan doen vergeten. Buiten de propagan distische waarde voor de schaaksport heeft dit gebeuren zeker ook een sociaal karakter. Joan Baart begon tegen acht uur zijn eerste rondje te trek ken. Aan elk bord ontstond een verbeten gevecht In een wirwar van positionele en tactische stel lingen hield Baart het hoofd koel. Slechts eenmaal een ver slapping van de geest en een remise was beslecht. Met vrou we Fortuna aan zijn zijde sprok kelde Baart koningen. Slechte stellingen verdwenen als sneeuw voor de zon. De vele fotografen konden van dit voor hun moeilijke gebeuren vele plaatjes schieten i.v.m. een foto wedstrijd. De beste foto wordt bekroond. Het zou een foto moe ten zijn, welke de eenzame gang van de simultaangever goed be licht Zo'n duizend zetten op een avond, en elke zet kan desa streuze gevolgen hebben, kan het verschil betekenen tussen winst en verlies, glorie en onder gang. Baart won. MANIFESTATIE IN VOLKSHUIS LEIDEN In het kader van de grote manifes tatie „Jeugdwerkloosheid", die op 11 maart in het Volkshuis gehouden zal worden, zal er vanavond reeds „In de Vrolijke Arke" aan de Pieterskerkkoorsteeg een discussieavond ge houden worden over het onderwerp „werkgele genheid en gemeentebeleid". Tijdens deze bijeenkomst zullen de fractievoor zitters van de politieke partijen PvdA, PPR, CPN, CDA en PSP aanwezig zijn. Aansluitend zal woensdag 2 maart een discussieavond ge houden worden over het probleem van de schoolverlaters. Leden van een forum, bestaan de uit schoolverlaters en vertegenwoordigers van het Algemeen Nederlands Jongeren Ver bond, het NW-jongerencontact, het vormings centrum Troef en de Leidse Actiegroep voor Scholieren zullen op die avond het woord voe ren. Ter gelegenheid van de manifestatie over de jeugdwerkloosheid is er door een werkgroep een rapport over dit onderwerp uitgebracht. Het rapport behandelt „enkele zwarte bladzij den uit het Leidse bedrijfsleven en de werkgele genheid in verschillende sectoren. In het eerste deel van het rappont stellen de samenstellers, dat door verschillende omstan digheden „de kleine middenstanders in de Leidse binnenstad door de grootwinkelbedrij ven zijn weggekonkureerd". Zij haken verder nog eens in op de bedrijfssluitingen van Tok- heim. De Leidse Broodfabriek en de Juweel bakkerij en wijzen voorts op de bestaande problematiek bij de Leidse Apparatenfabriek' en Van Wijk. Ten aanzien van de werksituatie bij de schrijf- machinefabrik Adler stellen de samenstellers, dat „door het hoge werktempo en de produkti- viteitsopvoeringen de ziekteverzuimpercentages oplopen tot 35 procent". Verder stellen de samenstellers dat „er in Leiden een aantal bedrijven zijn, waar de slechte arbeidsvoor waarden en arbeidsomstandigheden het aan trekken van personeel bijna onmogelijk ma ken". Zij pleiten bij het hoofdstuk „Werk aan de winkel in de sektoren" voor verlaging van de leerlingenschaal in het onderwijs, waardoor het aantal arbeidsplaatsen in de onderwijs- en bouwsektor zal worden vergroot, terwijl boven dien de kwaliteit van het onderwijs wordt gediend. Hetzelfde wordt volgens hen bereikt door bij de buurt- en clubhuizen een selectieve vacaturestop op te heffen en geen bezuinigin gen toe te passen bij de gezinszorg en het bejaardenwerk.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5