Laan van Nieuw-Zuid wordt doorgetrokken Leiderdorps raadslid Verdier haalt uit naar wethouder Tesselaar Raad Zoeterwoude kreunend akkoord; met nieuw toewijzingsbeleid Raad Warmond verheugd over plaatsing van boerderij op monumentenlij st cv- ONDANKS 263 BEZWAARSCHRIFTEN Bevolking Stompwijk steunt bestemmingsplan PLAN VAN HAASWUK AANVAA1 DOOR RAAD OEGSTGEEST Voorschoten wil weekeinden verlevendigen REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 ™6- KATWIJK De Laan van Nieuw-Zuid wordt verlengd. De gemeenteraad van Katwijk ging gisteravond met de door trekking van de laan akkoord, ondanks de 263 bezwaarschriften die tegen het be stemmingsplan Landelijk Gebied, waar van de Laan Nieuw-Zuid een onderdeel uitmaakt. De verlenging neemt een deel van het tuindersgebied in beslag. Andere bezwaren zijn: vernietiging van een stuk duingebied, aantrekking van verkeer in betrekkelijk rustige wijken, milieuhinder en het verlies van de fraaie overgang tussen bebouwing en landelijk gebied. Bij de doortrekking van de Laan Nieuw- Zuid wordt er van uitgegaan dat de provin ciale weg S4 er komt. Wethouder Berman stelde dat b en w krachtig voor de S4 ijveren. Zij zien de realisering van de weg als absoluut noodzakelijk voor de ontslui ting van Katwijk. De 40 ha grote Zanderij Westerbaan be houdt voorlopig zijn agrarische bestem ming. Aanvankelijk dacht het college het tuindersgebied, tussen de wijk Koestal- Overduin, de Zuidduinen en de provinciale weg 1, omstreeks 1982 nodig te hebben voor woningbouw. Op grond van nieuwe bevolkingsprognoses hebben b en w gecon cludeerd dat de Zanderij de eerste tien jaar niet bouwrijp hoeft te .worden ge maakt. Enkele raadsleden betoogden dat daarmee nog onvoldoende zekerheid voor de tuinders wordt verkregen. Zij kunnen over tien' jaar weer de kans lopen te worden verdreven. Wethouder Bergman stelde te hopen dat de Zanderij ook over tien jaar agrarisch zal kunnen blijven. De grond moet evenwel voor woningbouw be schikbaar zijn, wanneer de nood aan de man komt. Het bestemmingsplan Landelijk Gebied werd uiteindelijk aangenomen met negentien stemmen voor en de stemmen van J. Timmerman (CCP), M. de Vries (Vrije Lijst) en J. van Duyn (PPR) tegen. Trefpunt Zoals te verwachten was, veroorzaakte de kredietverlening voor de herbouw van het in november '76 afgebrande clubgebouw 't Trefpunt eveneens een uitgebreide discus sie. De raad ging weliswaar akkoord met de herbouw, maar had wel diverse beden kingen. De heer R. Buitendijk (WD) stelde dat hij weinig heil zag in de herbouw als het verschil van mening tussen de Stich ting Jeugdwerk Katwijk (SJK) en de wijk- vereniging Koestal-Overduin (beide gebrui kers van het clubhuis) zou blijven bestaan. De CHU-er A. C. Berkhey vroeg zich af wat het voordeel is van verhuur aan de SJK en de onderverhuur aan de wijkver- eniging. „Is dat alleen, omdat het sociaal culturele werk subsidiabel is?" Het PPR- lid J. van Duyn merkte op dat in commis sievergaderingen was gebleken dat men in Katwijk het sociaal-culturele werk niet no dig vindt, maar dat niettemin tóch een culturele werker wordt aangehouden. Drs. H. van Mierlo (Gem. Bel.) betreurde het dat een programma van eisen voor het nieuwe gebouw nog steeds ontbreekt: een beslissing over wèt er nu precies met het gebouw gaat gebeuren is altijd verschoven. Het enige wat duidelijk is, is dat de wijk- vereniging een onderkomen nodig heeft en dat de SJK recht heeft op een gebouw, omdat het oude gebouw eigendom van de stichting was.... Hij vroeg om duidelijkheid op de kortst mogelijke termijn en vond dat dit een zaak was die de gemeente (als eigenaresse van het te bouwen Trefpunt) zich moest aantrekken. Drs. A. J. van Raalte, die zijn zieke collega H. Haasnoot verving, antwoordde dat de moeilijkheden tussen de SJK en de wijk- vereniging nog in commissievergaderingen besproken zullen worden. Nü was alleen de kredietverlening voor de herbouw aan de orde. Overigens was hij van mening dat het sociaal-culturele werk beslist zal door gaan, als de moeilijkheden zijn opgelost. Burgemeester mr. C. A. Bos voegde hier nog aan toe dat hij, samen met wethouder Haasnoot, een gesprek heeft gehad zowel met de SJK als met de wijkvereniging en dat het zijn stellige overtuiging is dat de De Zanderij Westerbaan problemen niet blijvend zijn. Tenslotte werd het voorstel tot kredietverlening van 435.000 aanvaard. Drieplassenweg Het ingelaste agendapunt over de Drieplas senweg was het gevolg van een tijdens de schorsing gehouden spoedvergadering van diverse commissies. Wethouder Bergman verzocht de raad voorlopig akkoord te gaan met een krediet van 30.000 voor de gemeentebedrijven in verband met het feit dat de 22 bewoners aan de genoemde weg elk een perceel grond van de gemeente willen kopen 75,- per m2), dat als voortuintje zal dienen. Dat heeft als conse quentie dat er leidingen verplaatst moeten worden en de straatverlichting wijziging moet ondergaan. Deze kredietverlening zal in de volgende vergadering op de agena komen, doch als er een maand gewacht moet worden op de officiële goedkeuring van de raad, zullen de werkzaamheden aan het wegdek stagneren tot ongeveer okto ber, omdat van het werkschema moet wor den afgeweken. De raad was in principe bereid het gevraagde bedrag te verlenen, zodat nu maandag al met het werk kan worden doorgegaan. LEIDERDORP - „Verbijsterd ben ik door de houding van Tesselaar". Dit stelde het Leiderdorpse raadslid Jos Verdier op de gezamenlijke ledenvergadering van ARP, CHU en KVP in het multifunctionele kerkcentrum JDe Menswording" in Leiderdorp. De heer Verdier doelde op het feit, dat de Leidse wethouder van onderwijs het eens zou zijn met het standpunt van staatssecretaris De Jong om de bouw van een dependance van de Louise de Colignyscholengemeenschap niet door te laten gaan. De heer Verdier toonde zich be zorgd over de ontstane situatie: „De doelstelling van de gehele raad om te streven naar een zo volledig mogelijk pakket onder wijs in Leiderdorp is van de baan. De komst van het Bona- ventura-college en de dependan ce van Visser 't Hooft in het Buitenhof kunnen we nu ook wel vergeten. Tesselaar heeft al tijd de indruk gegeven voor ves tiging van VWO-dependances in Leiderdorp te zijn. Zo zie je maar dat beloften van iemand die zich progressief noemt niet helemaal serieus genomen kun nen worden", aldus een teleur gestelde Verdier. Wethouder Gordijn maakte zich mers zijn die al vanaf 1962 re flecteren. Door de langdurige procedure zitten we met een erfenis". De heer Gordijn vond dat er een begeleidingscommis sie nodig was om uit de proble men te komen. De heer Tieken was het met de bewoners van de Achthovener weg eens, dat er spoedig iets aan de gevaarlijke verkeerssi tuatie daar moest worden ge daan. Ook de doortrekking van de Mauritssingel gaf hij een ho ge prioriteit „Begin alvast maar met de bouw van de brug over De Does", was zijn stelling. „Winkelhof' moesten komen, plaatselijke partijbesturen zeer des te meer omdat er onderne- zmgscampagne. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse het conflict toen min of meer uitgespro- den kunnen worden ingenomen door bur- gemeenteraad heeft zich gisteravond ken. Geconcludeerd werd toen, dat het gers. Ook het CDA meende, dat een urenlang gebogen over een nieuw toewij- toewijzingsbeleid voortaan niet meer al- raadslid meer dan voldoende was. Het zingsbeleid voor de in de gemeente vrij- leen een zaak van het college van Zoeter- college, bij monde van wethouder Maan, komende en nieuwe woningen. Nadat woude zou kunnen zijn. Gisteravond wilde echter het toewijzingsbeleid alleen een voorstel van het college door de kwam een voorstel van het college ter afdragen aan een meerderheid van be raad werd verworpen, werd laat in de tafel om een commissie in te stellen die stuursverantwoordelijke commissieleden, avond overeenstemming bereikt over dit toewijzingsbeleid op zich zou nemen. Na uitgebreide discussie werd er ge- een compromis, waarbij een commissie Voorgesteld werd, dat de commissie zou stemd: het voorstel van het college werd het toewijzingsbeleid op zich neemt, worden gevormd door zeven leden. Drie met 9 tegen 4 stemmen verworpen. De maar het college van b. en w. in alle daarvan zouden optreden namens de wo- WD en loco-burgemeester P. de Jong gevallen anders kan beschikken dan de ningbouwvereniging St.-Willibrord. De stemden voor. commissie. overigen zouden drie raadsleden en een Achtergrond van de urenlange discussie stemhebbend lid van het college moeten Na een nieuwe reeks voorstellen werd is een voor de buitenwereld verborgen zijn. een compromis gevonden. Dit compromis gehouden conflict binnen het Zoeter- Tegen de voorgestelde verdeling van de kreeg de steun van de meerderheid der worden uitgebreid. „Laat Leiden eerl woudse gemeentebestuur. Bij de toewij- „stoelen" in de commissie kwam fel ver- raadsleden. Tegenstemmer Michielsen maar eens wat constructiefs gaan doet zing van een van de nieuwe premiewo- zet. Progressief Zoeterwoude meende, (WD) merkte op, dat met het compromis met de grond welke zij zo'n 10 ja»1} ningen zou een fout zijn gemaakt Tij- dat één raadslid meer dan voldoende de woningbouwvereniging een slechte geleden van Zoeterwoude heeft gek dens een besloten raadsvergadering is was. De twee vrijkomende plaatsen zou- dienst werd bewezen. Ook raadslid De gen" Winter (P.Z.) stemde tegen. De overige voorstellen op de i da werden vrijwel alle afgedaan als hT" merstukken. Zo werd vlot het fiat gegre£ ven aan het verlenen van een bedrag vafoei 70 mille voor de festiviteiten Zoeterwoi01€ de 700. Sportvereniging Meerburg maL de houten voormalige landbouwschool aankopen. Tijdens de rondvraag vroeóri het raadslid Duindam zich nog af, waa^j wethouder Van Aken van Leiden zich iig( vredesnaam mee bemoeide door in du-. L.C. van 23 februari te zeggen dat ee.J of andere Leidse werkgroep aan 't onder; of de Grote Polder zou rnoet^ NOORDWIJK Pastoor Riep van de parochie Maria ter Zee zal begin maart geïnstalleerd worden als rector van het ver zorgingshuis voor bejaarden „De Wilbert" te Katwijk. STOMPWIJK De bevolking van Stompwijk heeft zich gister- zal de provincie een snellere groei van het aantal woningen niet avond unaniem uitgesproken voor het ontwerp-bestemmingsplan goedvinden. „Kern Stompwijk". De bewoners spraken zich gisteren alleen uit voor het maken van haast met de uitvoering van de plannen, Beide wethouders toonden zich wel uitermate verheugd over de vooral ten aanzien van de huizenbouw. houding van de Stompwijksebevolking ten opzichte van het bestem mingsplan. De actiegroep Huizenbouw bleef vergeefs hameren op Een Stompwijkse actiegroep voerde gisteravond tijdens de in Het de door hen noodzakelijke geachte versnelde uitvoering van bouw- Blesse Paard gehouden hoorzitting aan, dat de eerste fase van het fase 2. Beide wethouders gingen hier niet op in. De enige toezegging nieuwe plan de woningbehoefte van Stompwijk niet kan verhelpen, die werd gedaan, was de belofte een „woonwensonderzoek" te houden, waarbij de hoogte van de huren en de behoefte aan In dit plan wordt de bouw van 61 woningen voorgestaan. Stomp- koopwoningen onder meer gepeild zullen worden, wijk heeft momenteel echter al behoefte aan de bouw van 74 woningen om de eigen bevolking te kunnen onderbrengen. De Stompwijker J. v.d. Brink voerde aan, dat de verkeersvoorzienin- wethouders Meijer en Van Dongen remden de hoop op versnelde gen, geluidswering en recreatiepaden al in de eerste fase dienen uitvoering van de bouwplannen af. Volgens beide bewindslieden te worden aangepakt OEGSTGEEST De gemeente raad van Oegstgeest heeft gis teravond tijdens zijn vergade ring het bestemmingsplan Haaswijk aanvaard. Alleen het WD-raadslid mevrouw Zou tendijk stemde tegen het plan. „Men is uitgegaan van verou derde bevolkingsprognoses. Oegstgeest heeft vanaf 1963 op van de heer P. van Veen tevre den over de uitbreiding van de we wijkeen grote verkeers- Tot deze uitbreiding is het ge- stroom op gang zal brengen, die meentebestuur van Oegstgeest in de rest van het dorp niet kan worden opgevangen. Mevrouw Blom, fractievoorzit ter van de WD verklaarde zich met de rest van haar fractie voor het plan. Wel onderstreepte gekomen, dan dat Gedeputeerde Staten het eerste plan Haaswijk op grond van te weinig sociale woningbouw hadden afgekeurd. Het CDA-raadslid pleitte voorts voor het hanteren van een anti zij het belang van aanpassing speculatiebeding bij de verkoop van de Haarlemmertrekvaart, van de premiewoningen. Ook de voetbrug over het Oegst- geesterkanaal moet in een vroeg stadium worden aangelegd, al dus de WD-fractie. Het CDA toonde zich bij monde De heer Kohlbeck (PvdA) stelde dat zijn fractie weliswaar niet staat te trappelen om Haaswijk vol te bouwen, maar hij achtte de uitbreiding noodzakelijk. „Wij hebben bij de woning bouwvereniging gepeild of de behoefte aan woningen in een kort een huisvestingsnota ver wachten. Volgende week start een eerste gedachtewisseling met de gemeente Leiden over het toewijzen aan Leidenaren Wethouder Thorn zei te ver wachten dat Gedeputeerde Sta ten het bestemmingsplan „met een sneltreinvaart" zal goedkeu- Voorafgaande aan de discussie voer Haaswijk werden de ge loofsbrieven van het nieuwe VDA-raadslid, de heer Hazel, in orde bevonden. De heer Hazel volgt de heer Penning op als raadslid. bepaalde sfeer werkelijk groot is. Het bestuur heeft dat bevestigd. Dat heeft ons over de rand geduwd om voor Haaswijk te stemmen." In zijn antwoord deelde burge meester Van Eysinga mee dat men alle aandacht zal besteden aan de realisering van een voet brug over het Oegstgeesterka- naal. Wethouder Van Belle van financiën verklaarde dat in Haaswijk het grootste aantal jongeren dan twintig jaar gele den werd geboren in Oegstgeest, zal kunnen worden gehuisvest. WARMOND De gemeenteraad van Warmond toonde zich giste renavond verheugd over het voorstel een zeventiende eeuwse boerderij aan de Dorpsstraat op de monumentenlijst te plaatsen. De boerderij wordt beschreven als een gebouw van eenvoudige doch harmonische architectuur en van oudheidkundige waarde. De eigenaar, dhr. J. Verdegaal uit Sassenheim, heeft zelf verzocht het gebouw op de lijst te plaatsen en heeft vergunning aange vraagd voor restauratie De telefooninstallatie van het gemeentehuis zal worden uitge breid. Alle raadsleden gingen akkoord met het voorstel een krediet van 32.000.— te vote ren. Op de nieuwe installatie kunnen 4 netlijnen, 20 toestellen en 1 bedieningstoestel worden aangesloten. Later is er nog uit breiding op de installatie moge lijk. Busreizigers vanaf het Oos teinde en de Sweilandstraat zul len in de toekomst beschut kun nen wachten op het openbaar vervoer. Bij deze bushaltes zul len abri's worden geplaatst Dhr. v. Leeuwen stelde bij de rondvraag voor de bomen in Warmond eens aan een nauw keurig onderzoek te onderwer pen. Vooral het aardgas schijnt een kwade invloed op de bomen te hebben met name langs de Herenweg tegenover het voet balveld. Ontluchting noemde dhr. v. Leeuwen als een van de mogelijkheden de situatie te verbeteren. Bovendien zouden er een aantal grot e bomen zijn die gesnoeid moeten worden. Ie der jaar komt de post boomchi rurgie voor op het lijstje van prioriteiten bij de begroting maar steeds blijft het ergens onderaan bengelen. Dhr. v. Leeuwen noemde dit een kwalij ke zaak. De fraaie boerderij aan de Warmondse Dorpsstraat VOORSCHOTEN Het verlevendigen van het dorpscen trum blijft een moeilijke zaak. Een forenzengemeente als Voorschoten ziet tijdens de zomermaanden een uittocht van dorpelingen, die elders hun rust gaan zoeken. Op initiatief van wethouder L. Marselis werd vorig jaar een Stuurgroep opgericht met het doel ook tijdens de weekeinden aktivitei- ten te organiseren voor de burgerij. Gisteravond kwam de Stuurgroep en het verenigingsleven in het Cultureel Cen trum bijeen om te trachten een programma op te stellen van aktiviteiten. Het positief resultaat was een agenda van maart tot en- met september, het negatief resultaat was de deelname van slechts een gering deel van het verenigingsleven. Ook de middenstand van het dorpscentrum was niet verte genwoordigd, wel de midden stand uit de wijk Noord-Ho fland, welke duidelijk liet blijken aktief te willen mede werken indien de festivitei ten niet alleen in het dorp zouden plaatsvinden. Wethouder Marselis deed de toezegging dat rekening ge houden zal worden met zo mogelijk ieders wensen, waardoor voorkomen kan worden dat aktiviteiten „dubbel" gaan vallen. De sport en vooral de bin nensport heeft al een aan trekkelijk programma, de muziekvereniging Benvenuto zal vijf maal in het centrum een uitvoering verzorgen en tweemaal in de wijk Noord- Hofland. Verder staan op het programma een rommel markt, geraniummarkt, kin derruilbeurs, bezichtiging van de dorpstoren en enige prestatielopen. Wethouder Marselis deed een dringend beroep op alle ver enigingen om hun program ma voor 15 maart in te die nen bij de culturele afdeling van de gemeente-secretarie, waardoor ook voor de Voor schotenaar, die tijdens het weekeind thuis blijft, er we kelijks iets „te beleven" valt in eigen dorp.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4