Onzekerheid over inspraak in plannen voor Endegeest h^hbbb eiden eel f LEWOOI VOOR STRENGERE PARTIJDISCIPLINE Vrees, verontwaardiging en twijfel in Noorderkwartier Kritiek Leidse PvdA op samenstelling van kandidatenlijst voor Kamerverkiezingen Bewoners willen eigen woning kopen [N4VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 LE1DSE COURANT PAGINA 3 Op ledenvergadering PvdA: (Van een onzer verslaggevers) de Kopermolen in de Meren wijk. Een groot deel schoten. Hij stelde zo gelukkig te zijn geweest worden met een slot op de mond. Van der Horst EIDEN Op een ledenvergadering van de van het parkeerterrein wordt daar sinds enige een proefnummer van de Leidse Courant in zijn vond dat de problemen in de Meren wijk niet zo eidse afdeling van de Partij van de Arbeid is tijd in beslaggenomen door aannemers in verband bus te hebben gekregen, maar toonde zich uiterst bevredigend waren opgelost, maar stelde daarbij isteravond gepleit voor een strengere partijdisci- met de bouwactiviteiten aan twee projecten bij ongelukkig met de vermelding van de woorden- dat er hard gewerkt werd op de parkeervoorne- line binnen de Leidse socialistische gelederen, het winkelcentrum. Van Baaren kondigde giste- wisseling in de fractie „Als er gestemd moet ningen op pijl te houden. pdat voortaan minder naar buiten zal blijken ren aan maandag tegen de vestiging van een worden, dan verwacht ik als socialist eenheid en Overigens wees Van der Horst er op dat elk ■an een afwijkende mening van sommige fractie- bibliotheekfiliaal in de Merenwijk te zullen stem- partijdiscipline. Dergelijke dingen mogen niet PvdA -raadslid zijn eigen achterban beeft en dat men, omdat dit een nog zwaardere belasting van voorkomen. Dan had Van Baaren tijdens een let pleidooi kwam van bet PvdA-lid Rietkerk het parkeerterrein zou kunnen betekenen. Hij schorsing hier maar op gewezen moeten worden," Br spaar aanleiding van een bericht in de Leidse verweet de wethouders langs elkaar heen gewerkt aldus het partijlid. te hebben. Waarnemend-fractievoorzitter J. van der Horst Het feit dat deze onenigheid de kolommen van wees het klagende partijlid er op dat de fractie deze krant haalde was het PvdA-lid Rietkerk vergaderingen in regel (ook voor de pers) open- Courant van gisteren. In een verslag van de fractievergadering van de PvdA werd toen mel ding gemaakt van de kritiek die bet raadslid Van •n bad op bet collegebeleid ten aanzien van fe parkeervoorzieningen rond het winkelcentrum gisteren kennelijk in bet verkeerde keelgat ge- baar zijn en dat er dan moeilijk vergaderd kan Van Baaren vanuit zijn werknemersacbterban bet meeste aandacht bad voor het werkgelegenheids aspect Reactie van Rietkerk daarop: zo kunnen we nog wel uren doorgaan. Waarop voorzitter mr. Eiker bout opmerkte: „We zullen maar niet te lang discussiëren. Er mocht eens een verkeerd stuk de Leidse Courant komen.-" an een onzer verslagge vers) EIDEN Alle instan ces, die iets te zeggen menrfunnen hebben over de TV-jfeestelijke volksgezond- ieidszorg in Leiden en imstreken zullen zich op orte termijn moeten uit- ipreken over het struc tuurplan van het psy- Gchiatrisch ziekenhuis En- jdegeest, zoals dit in eer- te instantie is neerge legd in een nota van ge- iiempeesheer-directeur Mo jet a zijn medewerkers, innen welke termijn die nspraakprocedures gere- ;eld moesten zijn en door elke instantie die pro cedures op gang gezet oesten worden, daar over heerste gisteravond tijdens de raadscommis- Geneesheer-directeur Mo jet: „Het mogen geen eindeloze discussies worden" sie voor gezondheidszorg nog grote onzekerheid. Wethouder Oosterman van ge zondheidszorg stelde in ieder ge val wel voor, dat nog dit jaar elk betrokken instantie zich over het structuurplan zou uit spreken. Hij wilde echter nog in beraad houden door wie de in spraakprocedure opgezet zou worden en binnen welke banen deze geleid moest worden. De suggestie om de bestaande over legorganen van ziekenhuizen en instanties betrokken bij de gees telijke volksgezondheid bij de inspraakprocedure in te schake len werd echter in dankbaar heid aangenomen. Ten aanzien van voorzieningen, die geen lan ger uitstel dulden, waren de raadsleden er het over eens dat deze ieder op zijn merites beoor deeld en uitgevoerd moesten worden. Geneesheer-directeur Mojet van rANDEM 30 JAAR j,.Tandem" bestaat 30 jaar en dat i betekende voor 20 studenten van de Leidse theologische faculteit Vistoren een dag van vreugde. Tandem wil zoveel zeggen als het dispuut „Tandem fit surculus arbor ÏR.E.P in het Nederlands al even- imin begrijpelijk als in het Latijn 'getuige de letterlijke vertaling: ei genlijk maakt de tronk de boom. Hoe dan ook, toch een feest, waar door gisteren het startschot werd gegeven middels een toepasselijke itandemtocht langs een aantal oud leden van het dispuut in Abbenes en Sassenheim, compleet met het iïandemvaandel. De leden hebben Igeld ingezameld voor een lustrum- Jgeschenk. Dat is gegaan naar de jHoge Veluwe, waar 27 bomen zijn Jgeplant op door de zomerbranden {getroffen gebieden. Het geld voor bomen is gestort op giro 14903. waar overigens nog meer p gestort kan worden. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een in de eerste week van februari ingesteld onder zoek naar de kwaliteit van de huizen in het zuidwestelijk gedeelte van de wijk Noorderkwartier heeft bij de betrokken bewoners .vrees, verontwaardiging en twijfel" opgeroepen. Meer dan 100 lewoners waren dan ook aanwezig bij een bijeenkomst in het lienstencentrum Noord om van hun ongenoegens blijk te geven. Over dit door de .Nationale Wo ningraad, in opdracht van de gemeente Leiden ingestelde on derzoek, werd door ambtenaren van de betreffende afdeling van de gemeente Leiden op deze vergadering geen opheldering aatsl gegeven. Reden hiervoorwas dat zij niet de moeite hadden genomen deze vergadering bij te wonen. „Zij wilden niet als boksbal" fungeren luidde hun verklaring. Dringende vragen moesten daarom beantwoord worden door medewerkers van de Wetswinkel, de Nationale Woningraad en het wijkcomité Plan Noord. Zij moesten duide lijk maken wat begrippen als „Bestemmingsplan", „Rehabili tatieplan en renovatie" voor de bewoners zelf en hun huizen nu precies inhielden. Vooruitlopend op een door wet houder Verboom nog aan te zwengelen inspraakprocedure over een bestemmingsplan voor het gehele Noorderkwartier, richtten de betrokken bewoners van het zuidwestelijk deel van deze wijk zelf een planbegelei dingsgroep op om nu reeds in te spelen op deze inspraakpro cedure. Tijdens de vergadering in het dienstencentrum rezen vooral vragen met betrekking tot het eigen woningbezit. In de meeste gevallen zijn de bewo ners van het zuidwestelijk ge deelte van het Noorderkwartier ook eigenaar van hun woning en hebben zij deze huizen nog niet zo lang geleden aangekocht. De mogelijkheid bestaat nu dat deze huiseigenaren in het kader van de wet op de stadsvernieu wing verplicht gaan worden hun huizen op te knappen. Daarover bestond bij de betrokken bewo ners grote ongerustheid en daarover wilden zij ook ophel dering. Door afwezigheid van ambtenaren van de gemeente Leiden kon van die zijde de bewoners geen geruststelling worden gegeven. Van de betrokken wethouders Verboom is na een handtekenin genactie overigens al geëist, dat de bewoners volledig op de hoogte zullen worden gebracht van een eventueel bestemmings plan. Volgens de gebruikelijke procedure zouden de bewoners nog voor het instellen van een eerste onderzoek in de gelegen heid moeten worden gesteld „hun zegje" te doen. Volgens wethouder Verboom was dit door een communicatiestoornis niet gebeurd. Hij haalde zich later in een gesprek met de huiseigenaren echter de gram schap van deze buurtbewoners op de hals door te zeggen: „Het is jullie eigen schuld dat jullie die huizen gekocht hebben." Wijkvoorzitter Vervoorn was zeer ingenomen met het initia tief van een aantal buurtbewo ners om een planbegeleidings groep op te richten. Hij stelde tijdens deze toch zeer bewogen vergadering: „Wethouder Ver boom kan niet om de inspraak heen. Misschien dacht hij dat het in een avond gepiept zou zijn, maar dan is hij in onze wijk aan het verkeerde adres." het psychiatrisch ziekenhuis En degeest sprak gisteravond overi gens wel de hoop uit dat „het geen eindeloze discussie zouden worden". Hij deelde daarbij de mening van het CDA-raadslid De Geus, die suggereerde dat bij te lang doorvoeren van de discussies een consolidatie van de bestaan de „noodtoestand" zou optre den. De heer Mojet stelde bij een toelichting van het door hem en zijn medewerkers uitge brachte structuurplan, dat de prognosecijfers van het aantal te verwachten patiënten en de stapsgewijze renovatie van En degeest om zodoende te komen tot een functionele heroriëntatie van Endegeest de uitgangspun ten waren geweest voor zijn structuurplan. „De afgelopen dertig jaar zijn er geen ingrij pende investeringen gepleegd. Nieuwbouw gepaard gaande met geleidelijke afbouw van de bestaande, vanuit medisch oog punt, verouderde paviljoenbouw is een stuk inhaalmanoeuvre, die wij moeten toepassen om weer op een redelijk peil van de geestelijke gezondheidszorg te komen", stelde de heer Mojet. Het PvdA-raadslid Höppener pleitte als eerste voor een gere gelde inspraakprocedure en stelde dat na afloop van de dis cussies eerst „de plaats van En degeest binnen het kader van de geestelijke gezondheidszorg in de Leidse regio bepaald moest worden". Een stelling, die ge deeld werd door de andere raadsleden, hoewel zij met meer nadruk aandrongen op maatre gelen om acute noden uit de wereld te helpen. „Door niet een aantal noodvoorzieningen te treffen, kan het functioneren van Endegeest gevaar lopen", zei het CDA-raadslid de heer De Geus dan ook. Het WD-raadslid Schouten be treurde het, dat de in 1976 toe gezegde nota van provinciale staten over de geestelijke ge zondheidszorg nog steeds niet was verschenen. „Daardoor mis sen wij nu een criterium om het structuurplan van Endegeest, zoals dat nu op tafel ligt, aan te toetsen", zei de heer Schout en. „We moeten bovendien een inzicht krijgen in de normerin gen, die we gaan stellen aan de noodvoorzieningen, die geen langer uitstel dulden. Van een inhaalmanoeuvre kan geen sprake zijn, omdat er in Nederland minstens vijftien an dere ziekenhuizen zijn aan te wijzen, die in dezelfde omstan digheden als Endegeest verke ren. En dit is overigens gemak kelijk verklaarbaar gezien het feit dat de bouwtechnische en medische inzichten op dit ge bied in de afgelopen jaren aan vele veranderingen onderhevig zijn geweest", stelde de heer Schouten. Geneesheer-directeur Mojet ver klaarde in tweede instantie, dat zijn structuurplan inderdaad be doeld was als een discussiestuk, maar dat er daarnaast ook con crete feiten in vermeld stonden, waar men moeilijk om heen kon. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid wil een wijziging in de kandidatenlijst van de socialisten voor de kamerverkiezingen van mei. Zaterdag buigt het kringbestuur van de kieskring Leiden zich over de lijst zoals die er nu ligt. Daarop staat direct onder Den Uyl het zittende kamerlid Van der Hek, gevolgd door het kamerlid Dolman en minister Van der Stoel. De ledenvergadering van de PvdA stelde zich gisteren op het stand punt dat daarmee aan Van der Stoel tekort werd gedaan. Men prefereerde een volgorde van 1. Den Uyl, 2. Van der Stoel, 3. Dolman, 4. Van der Hek. Op de 12e plaats staat in de Leidse kieskring het gemeenteraadslid J. Duivesteijn. Overigens overweegt de PvdA de Leidse lijst samen te voegen met die van het district Dordrecht, om zo meer Zuid-Hollandse kandidaten in de Kamer te krijgen. GEMEENTE IS EIGENAAR LEIDEN Een tiental bewoners van de Waldeck-Pyrmontstraat hebben zich tot de gemeente en de Leidse Woningstichting gewend met het verzoek hun woningen te mogen kopen. Het is voor Leiden een totaal nieuw verschijnsel, dat een groep bewoners zich met een dergelijk verzoek tot een eigenaar van woningwetwoningen richt. Het gaat hier om woningen, die gebouwd zijn door de woningbouw- vereniging „De Goede Woning" en later in beheer zijn genomen door de gemeente Leiden. De „kooplustige" bewoners bewonen deze huizen reeds vanaf de eerste oplevering, 40 jaar geleden De woningen verkeren nog in een zeer goede staat, waarvoor de bewoners zelf grote investeringen hebben gepleegd. De bewoners van de huizen aan de Waldeck Pyrmontstraat hebben hun verzoek tot aankoop gedaan in de wetenschap, dat zij hierdoor een moeilij- ke procedure op gang zouden zetten In een tweetal vergaderingen zijn zij door leden van het wijkcomité Plan Noord voorgelicht over de mogelijkheden, die de wet hierbij biedt. PPR-kemenergie De Leidse afdeling van de PPR start morgen in Leiden baar verkiezingscampagne met een actie tegen het gebruik van kernenergie. Onder het motto „Laat je niks wijsmaken" proberen PPR-leden op het Stadhuisplein vanaf 11 uur handtekeningen te verzamelen tegen het gebruik van kerne nergie. Daarnaast trekken ploegen radikalen met handkar- 'ren de Merenwijk in met als doel het winkelcentrum de Kopermolen en Leiden Zuid-West met als einddoel de winkels aan bet Vijf Meiplein. Ter gelegenheid van deze actie beeft de Leise PPR een aantal kopstukken uitgenodigd, onder wie lijsttrekster drs. Ria Bechers en het PPR-Tweede Kamerlid drs. Kees van Kuyen uit Warmond. Daarnaast zullen de beide PPR-fractieleden in de Leidse gemeenteraad Laurens Beijen en Frits van Oosten aan de actie deelnemen. Jazz-o-matic In jazzclub Hot House, ondergebracht in het gebouw van Augustinus aan het Rapenburg 24 treedt vanavond vanaf tien uur het gezelschap Jazz-o-Matic 4 op. Deze Nederlandse formatie speelt oude stijl jazz met een knippoog naar de dansmuziek uit de jaren '20- '30. Toegang is vier gulden. Donateurs van Hot House en leden van Augustinus hebben vrij entree De Twee Spieghels Cabaretier Nad Boer treedt zondagmiddag 27 februari op in bet café De Twee Spieghels aan de Leidse NieuwstraaL De cabaretier brengt liedjes en cabaret uit grootmoeders tijd. Aanvang drie uur, de toegang is GRATIS. Vormingstoneel Valentijn Ouwens als een van de drie clowns De Nieuwe Komedie brengt maandag 28 februari in het LAK-theater vormingstoneel. „Grote M kleine Af" is ge maakt voor 15- tot 20-jarigen. Drie clowns stellen klassejusti- tie aan de kaak. Zij laten het publiek brullen van het lachen over de argumenten waarmee onrechtvaardige zaken steeds weer worden goedgepraat en laten het publiek huilen over de vaak afschuwelijke gevolgen van klassejustitie. De voor stelling begint om kwart over acht Thorbecke-college In de Leidse faculteit der rechtsgeleerdheid wordt 10 maart om kwart over vier het derde Thorbecke-college gehouden. De Gentse hoogleraar prof. dr. W. Delva spreekt over de .metamorfose van het Belgische civiele recht". Plaats van handeling: het Juridisch Studiecentrum Gravensteen, Pieters kerkhof 6. De Thorbecke-colleges zijn een gevolg van de contacten tussen de Leidse en de Gentse universiteit. Ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de Leidse universiteit kreeg het gastcollege, dat een Gentste hoofleraar in Leiden gaf de naam Thorbecke-college. Daarmee werd ee nagedachtenis geëerd van hoogleraar J. R. Thorbecke, die zowel in Gent als in Leiden werkzaam is geweest De naam van de colleges is sindsdien gehandhaafd. De woningen aan de Waldeck Pyrmontstraat. Economisch wel en wee LEIDEN Aan de Smaragdlaan 54 is het bedrijf van A. G P van Ruitenburg, onderaanneming van straatwerken, opgeheven. Aan de Witte Singel 42 is het sigarenmagazijn van Th.Zwetsloot opgeheven. Aan de Haarlemmerstraat 123 is thans ook de afdeling gereed schappén en ijzerwaren van H. Janse ondergebracht. Eerder was deze afdeling gevestigd op de Haarlemmerstraat 129.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3