Peter Muller: Niet in juiste sfeer om kampioen te worden AFSCHEID BLEEKER VAN DE WERELDTOP KEETIE STAPT OP DE ^MOTOR 9) COMPETITIELEIDERS OM DE TAFEL Geen tijd voor bekertoernooi bij amateurs AUTO ONGELUK GEORGE BEST Gelijkspel lin veldslag amateurs TWEEDE is OPTREDEN 2SUCCES PEC koopt 1 1 Mislukte aanval op record Schenk ONGELDIGE SCHORSING TOPZEILER Schaakduel afgebroken Oblak te duur HANDBALPLOEG SLAAPT SLECHT Belgisch voetbal Bestuur bepaalt bedreigd j standpunt na beroep spelers LOTTO EN TOTO Twee spelers HYS in selectie Tokio SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 PAGINA 13 Van onze sportredactie ROTTERDAM Keetie van Oosten-Hage, bekend als wereldkampioene wiel rennen, stapt op de motor. 0e sportvrouw van 1976 werd door manager Piet Plompen overgehaald plaats te nemen in zijn MKG Road Racingteam. r-% Keetie van Oosten volgt lessen op 19 maart haar debuut te kunnen maken bij wedstrij den in de 50 cc klasse. De wereldkampioene': „Het mag als een lolletje begonnen zijn, ik wil echter ook in de wegra- cerij er keihard tegenaan gaan". Tot de motorploeg die gisteren in Rotterdam werd voorgesteld behoort ook Hage naar Ruud Loers. Keetie van Oosten: Op de motor. (Van onze sportredactie) HENGELO Het is vrijwel zeker dat er behoudens enige achterstalli ge wedstrijden dit seizoen zowel bij de zaterdag- als zondagamateurs geen bekerduels meer zullen worden vastgesteld. Door de overvloedige regenval van de laatste maanden en de daaruit voortvloeiende slechte gesteldheid van de sportvelden, is het competitieprogramma dermate in de verdrukking geraakt dat de KNVB het niet zinvol acht om de nog beschikbare speeldagen op te offeren aan bekervoetbal, waarvoor bij de zondagamateurs, toch al wei nig belangstelling bestaat. Op korte termijn zullen de competitielei ders van de zes districten op het sport centrum van de KNVB bijeenkomen om zich over de situatie te beraden, maar te verwachten valt dat zij de secties zater dag en zondag amateurvoetbal zullen ad viseren het bekertoernooi uit het pro gramma te schrappen. Een dergelijke beslissing zal in het zaterdagvoetbal nog complicaties opleveren, omdat de Cup winnaar vorig seizoen De Zwervers uit IJsselmonde - gerechtigd is om het vol gend seizoen uit te komen in het KNVB- toernooi, waarin ook de betaalde clubs zijn vertegenwoordigd. In de top van het zaterdagvoetbal liggen de problemen vooral in de eerste klasse b, waar ACV (Assen) en Deto (Vriezen- veen) inmiddels een achterstand van res pectievelijk drie en twee duels op de meeste andere verenigingen hebben op gelopen. De bond heeft zich genoodzaakt gezien om voor 12 en 19 maart en voor paasza terdag een inhaalprogramma vast te stel len. Blijken begin april bepaalde clubs nog een achterstand van meer dan een wedstrijd op de rest te hebben, dan zal niet worden geschroomd om ook op twee de paasdag achterstallige duels in de zaterdagcompetitie te laten verspelen. Eventueel is ook 30 april (Koninginnedag) beschikbaar om het competitieprogram ma af te werken, maar liever maakt „Zeist" daar geen gebruik van, omdat veel verenigingen op die dag toernooien organiseren. Bovendien overweegt de KNVB ernstig om straks gebruik te gaan maken van de invoering van de zomertijd. Daardoor zou het mogelijk zijn om midweekse wed strijden in te lassen. In Zeist denkt men dan bij voorkeur aan de dinsdag of donderdag, omdat men het de verenigin gen niet wil aandoen om de ongelijke concurrentie met het Europa-Cupvoetbal dat in april en mei veelvuldig op het beeldscherm te bewonderen valt, aan te gaan. LONDEN George Best, Engelands meest bespro ken voetballer, is in de nacht van woensdag op donderdag ten gevolge van een auto-ongeluk met snij- wonden in het gezicht en zware schouderverwondin gen in een ziekenhuis te Londen opgenomen. Best reed met zijn auto tegen een lantaarnpaal en sloeg met het hoofd door de voorruit Alhoewel zijn toestand bevredigend ge noemd werd, ziet het er toch naar uit dat Best dit seizoen niet meer in actie zal komen. je bij rindtji t mij l )lym- ;San Francisco De Nederlajjd- se amateurs hadden van hun r"cere allereerste wedstrijd op Ameri- kaanse bodem zo graag een de- ~?ht; monstratie „hoe speelt men voetbal" willen maken. Het liep 1 me< in San Francisco echter bijna er uit °P eeD ve'<*s,a* - van Op een veld, waar normaal duur-American Football" wordt ge- dklok speeld, kwam het Oranjeteam /oort niet uit de voeten, omdat het e tijd universiteitselftal van San Fran- izaak cisco veelvuldig de botte bijl inde hanteerde. Dit leverde de Ame- spon rikanen vier gele kaarten op en enrui een spieler kreeg er zelfs twee, is te iets wat in de Amerikaanse ijdet voetbalsport mogelijk is. Dat I het Nederlands elftal toch nog met 3—3 gelijkspeelde tegen de ze niets en niemand ontziende 1 Amerikanen, mag als een uitste- I l kende prestatie gezien worden. r j Scoreverloop: 2. Jan Menninga 2 C—1, 40. Anthony Gray 1—1, 50. -«/j Henri van Buuren 1—2 (straf- v_i# schop), 52. Greg McKeown 2—2, -eluk 57- Wim Wisse 2—3, 78. Johnny 'ynam Anton 3—3 (strafschop). lesbt etün ^et bveede optreden van de Ne- derlandse amateurselectie is in 3gr het met 1500 toeschouwers ma- Q12» tig bezette stadion van San José t (Californië) met succes be- ;t eö ^roon(i- Een kwartier voor het ^gj emde van de wedstrijd verving blij coach Arie de Vroet de EDO- [kajn speler Hans Berends door An- ïn]gf dré van der Ley. Een uitstekende ingreep, want t0p de kleine ex-prof gaf de op een laag pitje staande wedstrijd nieuwe impulsen via uitsekende passes, maar nog meer dank zij zijn fraaie doelpunt, waarmee de stand op 1—2 in het voordeel van de amateur B-selectie werd 1 gebracht. Vier minuten voor het einde n scoorde Johan Sulkers (RBC) nog 1—3. Dat was vermoedelijk het opmerkelijkste doelpunt uit de historie van het Nederlandse ■I interlandvoetbaL i ZWOLLE De Zwolse eerste. divisie-club PEC heeft zich da- nig geroerd op de transfer markt. 1 Gisteren contracteerde PEC j voor de rest van dit seizoen de Deense voorhoedespeler Bjarne Petersen (24) van FC Amster dam. Ook kwam de Zwolse club tot overeenstemming met Her man Heskamp, die ooit al voor PEC speelde. AMERIKANEN FAVORIET IN ALKMAAR, MAAR: ALKMAAR Peter Mul ler kijkt wat onwennig om zich heen. Hij is een van de drie Amerikanen, die het komende week einde in Alkmaar zullen starten voor de wereld kampioenschappen sprint. Met Eric Heiden en in mindere mate Dan Immerfall is Peter Mul ler een van de kansheb bers voor de wereldtitel. Hoewel hij dat zelf niet wil beweren („Ik ben niet in de juiste stem ming om wereldkam pioen te worden") was hij gisteravond wel de enige spripter die op de kunstijsbaan De Meent reed om alvast het ijs te proeven. Met Leah Poulos en Nancy Swi- der reed hij in een hoog tempo enige rondjes. De tijd werd ver der besteed met het uitdelen van handtekeningen aan ent housiaste kinderen. Af en toe schaatste hij ook. Zwierend tus sen enkele jeugdige liefhebbers reed Peter Muller als een toerist over de inrijbaan, omdat het overige gedeelte van het ijs in gebruik was. Het deert de Ame rikaanse sprinter niet. „Ik draai eigenlijk niet zo lekker. Van daar dat ik die eerste keer dat ik op het Alkmaarse ijs reed, kalm schaatste. Het was meer een verkenningstocht Ik ben er nu al aan gewend. Ik ben het ijs opgegaan om te voelen hoe de kwaliteit is. Het was behoor lijk hard. Dat is zeker geen han dicap voor mij. Alleen was het niet helemaal gelijk. Er waren wat kuiltjes in het ijs". Goede tijden Antonio Gomez is in Nederland en dat zullen we weten. De Spaanse krabbelaar zette in Alkmaar zijn onbeduidende handtekening op toegangskaartjes voor de wereldkampioenschappen. Peter Müller heeft de favo rieten aangewezen en zij zaten gisteren broederlijk bijeen. Links: Eric Heiden, en naast hem Jos Valentijn. Stunt Gomez ALKMAAR Antonio Gomez Fernandes, de an ti-schaatsheld uit Barce lona neemt maandag af scheid van Nederland. Gomez zal in de zaalvoet balwedstrijd tussen FC Nic Kaag en Sport Ver burg of als verzorger of als speler aantreden. De wedstrijd wordt gespeeld in Medemblik. Volgens Peter Müller is het mo gelijk dat er het komende weekeinde zeer goede tijden worden gereden. De Ameri kaan: „Ik verwacht dat een aantal rijders in de 38 seconden komen en dan maakt het niet uit of er wat wind staat. In Innsbruck was dat eveneens het geval en toen werden er uitstekende tijden gereden. Vandaar dat het in Alkmaar ook mogelijk moet zijn". Peter Müller is niet voor de eerste keer in Nederland. „In 1973 was ik in Assen. Een merk waardig land, dat Holland. Voor mij is het vreemd dat de men sen hier zo enthousiast kunnen zijn over de schaatssport. Zelfs als in eigen land een niet-Hol- lander wereldkampioen wordt, maken ze er een geweldige hap pening van. Voor mij is zoiets onbegrijpelijk". De Amerikanen staan uiterst koel tegenover het schaatsen. Peter Müller: „Ik vind zoiets erg jammer. Het is net als Eric Hei den zei: Met een week zijn ze een wereldkampioenschap ver geten. Ondanks de resultaten. Het zal ook niet veranderen. De mensen zijn zo. In 1972 zorgden Anne Henning en Diana Holum voor veel medailles. Die vonk sloeg niet over op de Amerika nen. In Innsbruck vorig jaar. INZELL Hans van Helden heeft gisteravond van Helden kwamen er wel dichtbij met persoon- op de kunstijsbaan van Inzeil tijdens de wedstrij- iijke records, den om de Gouden Schaats de 500 meter voor all-rounders gewonnen in 39,82 seconden. Voornaamste uitslagen, 500 meter: 1. Hans van Helden (Ned) 39,82 seconden, 2. Joop Pasman (Ned) 40,37, 3. Piet Kleine (Ned) 40,56, 4. Klaas Vriend (Ned) 40,65, 7. Jan Ook nu bleef het wereldrecord op de 3000 meter, Derksen(Ned)40,93. dat al sinds maart 1Q72 met 4 OR nn naam staat meter: 1. Kleine 4.09,54, 2. Van Helden 4.09,59, 3. dat al sinds maart 1972 met 4.08,3 op naam staat Schwarz (W.-Dld) 4.15,34, 4. Vriend 4.17,26, 5. Derksen van Ard Schenk, overeind. Piet Kleine en Hans 4.18,03. tijdens de Olympische Spelen, pakte de Verenigde Staten zes van de tien medailles. Er is nu niemand die dat weet. Het is de vraag of men weet dat er in Innsbruck Amerikanen reden. Schaatsen is bij ons geen grote sport. Daarom moeten we alles zelf bekostigen. Trainingskam pen, overnachten, etc., moeten we uit eigen zak betalen. Ikzelf kan dat doen door in de zomer maanden in de wegenbouw geld te verdienen, dat ik gebruik om mijn hobby in de winter te kun nen betalen. Momenteel hebben we zelfs geen trainer meer. Pe ter Schotting is naar Canada gegaan en we hebben er nie mand voor teruggekregen. Ook Karakter Ondanks de amateuristische manier van voorbereiden ble ven de Amerikanen voor grote successen zorgen. Peter Müller: „Je moet in de eerste plaats karakter kunnen tonen. Je moet niet ten onder gaan door de onprofessionele aanpak. Je moet ook talent hebben. Dat hebben veel Amerikanen. En dan is de trainingsmethode erg belangrijk. Wij doen veel aan indoorschaatsen. Dat is een erg goede manier om de korte af standen te verbeteren. Wij heb ben daar speciale spullen voor, uit Canada". Bij voorgaande wereldkam pioenschappen voor sprinters was Peter Müller behoorlijk succesvol. In West-Berlijn vorig jaar werd hij derde. De Amerikaan: „Er zit een stijgende lijn in mijn prestaties. Toch zie ik me nu niet zo als favoriet. Ik voel me in een zekere mate passief. Ik ben niet zo in de sfeer om we reldkampioen te worden. Het klinkt gek. maar ik heb meer zin in het komende seizoen. Dan zal ik ontzettend hard gaan trai nen. Nu verwacht ik meer suc ces van Eric Heiden en Jos Va lentijn". Co Buisman (Van onze sportredactie) ALKMAAR In een sfeer van rust en ontspanning heeft de Nederlandse sprintkernploeg bezit genomen van de Alkmaarse kunstijsbaan de Meent. On der leiding van trainer Henk Gemser draaien Bert de Jong, Jos Valentijn, Sies Uilkema en Eppie Bleeker ietwat uitgelaten hun rondjes. De ene rijder is intensiever bezig dan de ander. Met goedkeuring van Henk Gemser steekt Eppie Bleeker qua activiteit boven de andere Nederlandse sprinters uit. Eigenlijk is dat niet zo vreemd, want zoals de toekomst er nu voor staat, betekent de strijd in Alkmaar de afsluiting van de internationale schaatscarrière van de hoofdonderwijzer uit Balk. -En dan wil je natuurlijk wel wat extra's doen om het einde zo succesvol mogelijk te maken. Dat zal wel veel inspanningen kosten, omdat Eppie zonder moeite een groot aantal kanshebbers voor de wereldtitel kan opnoemen. Het zal de laatste keer zijn dat Eppie Bleeker zich in de wereldtop bevindt. De hoofdonderwijzer: „Het is onmogelijk om verder door te gaan op de manier zoals dat in dit seizoen is gebeurd. Iedereen zal nu wel weten dat ik op een school in Balk les geef, en dat het beschikbaar stellen van het aantal vrije dagen vaak voor grote proble men heeft gezorgd. Ik kan me dat wel voorstellen. Ik kan me de houding van het bestuur ook goed voorstellen. Ik ben hoofdonderwijzer en men ver wacht van mij dat ik mijn werk in die functie goed doe." Eppie Bleeker kondigde vorig jaar aan dat hij stopte maar wist toen niet dat er een speciale kernploeg voor de sprinters zou komen. Met die wetenschap besloot de hoofdonderwijzer om nog een jaar door te gaan. „Omdat de WK in Neder land zouden worden gehouden, verachtte ik min of meer dat ik veel trainingstijd in Nederland kon vol maken. Had het bijvoorbeeld ergens ver in het buitenland geweest, dan was ik er ongetwijfeld mee gestopt. Nu behoefde dat niet. Ook al omdat het schoolbestuur vier vrije dagen wilde geven vlak voor de W.K." De schaatsende hoofdonderwijzer verwacht dat er in Alkmaar goede tijden worden gereden. „Het hangt natuurlijk van de omstandigheden af. De rol van de wind is erg belangrijk. Op een 500 meter probeer je in een bocht snelheid te maken. Dat doe je dan door je min of meer te laten vallen. Waait het, dan komt de wind onder je lichaam en dat kost tienden van seconden". Daarom is Eppie Bleeker ook voor een Grand Prix-opzet voor de sprinters. Het is een feit, dat je een betere kampioen krijgt. Maak je tijdens een W.K. een misslag, dan kost dat een ereplaats omdat het bij de sprinters om tienden van secon den gaat Worden er een stuk of vijf wedstrijden verreden om de wereldtitel, dan behoeft een mis ser geen uitschakeling te betekenen". Rechter bepaalt AMSTERDAM Het bestuur van het Koninklijk Nederlands Watersport verbond heeft vorig jaar topzeiler Fred Dercftsen (21) uit Sneek ten onrechte voor een jaar geschorst De schor sing: moet opgeheven worden. De president van de rechtbank, mr W. J. Borgerhoff Mulder heeft dit gisteren bepaald in een kort geding, dat Flying-Ju- nior-Zeiler Dereksen tegen hel Watersportver bond had aange spannen. Aanleiding tot zijn schorsing was een klacht in 1975 van hel Italiaanse zeilverbond. De Italia nen waren beledigd door het gedrag van Dereksen tijdens dc wereldkampioenschappen bij Venetië. De zaak kwam in 1976 voor d< gedragraad en later voor de be roeRsraad van het Watersport verbond. Beide colleges conclu deerden, dat Dereksen voor eer jaar moest worden uitgesloter van internationale wedstrijden' Het bestuur van het Watersport- verbond nam dit besluit over. Volgens mr Borgerhoff Muidei nu is dat laatste niet mogelijk omdat het bestuur zelf partij is In de reglementen van het Wa- tersportverbond staat immers, dat besluiten omtrent schorsin gen niet door het bestuur wor den genomen, maar worden overgelaten aan de onafhanke lijke gedrags- c.q. beroepsraad ROOSENDAAL De zesde en laatste partij voor de schaakt weekamp tussen de Bulgaarse Lematsjko en de Nederlandse kampioene Cathy van der Mije is gisteren in Roosendaal na 54 zetten afgebroken. Van der Mije, die met wit speel de, staat een pion voor. Indien de Nederlandse wint wordt de eindstand van de tweekamp 3—3. Zaterdag zal dan de eerste beslissingspartij worden ge speeld. De winnares van de tweekamp plaatst zich voor het kandidatentoernooi. GELSENKIRCHEN Schal- ke'04, de Bundesligaclub uit Gelsenkirchen, zal zijn Joego slavische werknemer Branko Oblak (29) in ieder geval niet aan Feyenoord kwijtraken. Onderhandelingen tussen Schal- ke'04 en Feyenoord zijn gisteren vastgelopen op het transferbe drag (ongeveer 750.000 mark). De Rotterdamse clubbestuurde ren vonden dit een te hoge prijs voor „een zo oude speler". INNSBRUCK De trainer heeft altijd gelijk. Die kreet is niet ongekend in de sportwereld. In het handbalwereldje echter is wel eens getwijfeld aan die kritische opmerking van het huidige trainer-coachduo Jan Tuik en George van Noesel. Het gelijk van de Arnhemmers over de amateuristi sche, in de slechte betekenis van het woord, aanpak van het Nederlands Handbalverbond is echter op weg naar Innsbruck zonneklaar gebleken. De reis voor het gezelschap van 21 man was vastgesteld op woensdag 23 februari, de reisbiljetten waren uitgeschreven op 24 februari en niemand heeft de fout gemerkt. Het gevolg was dat de handbalploeg, die met stukjes en beetjes opstapte in Eindhoven, Venlo en Keulen niet de beschikking had over een slaapwagen. De bedden waren voor 24 februari gereser veerd. De groep werd aanvankelijk verdeeld over wat overge bleven zitplaatsen, maar dank zij de inspanningen van de begeleiders konden na Keulen in de ligwagens nog net voldoende couchette-plaatsen voor Nederlands beste handbal lers worden veroverd. De treinreis van Eindhoven naar Innsbruck duurde dertien uur. Wanneer de resultaten tegen Spanje (vanavond) en Noorwegen (zaterdag) slecht zijn, liggen de verontschuldigingen voor de hand. „STRAFSCHOPPEMNCIDENT" BRUSSEL Het anti-crisis plan van de Belgische regering vormt een ernstige bedreiging voor het bestaansrecht van de voetbalploegen in België. In een communiqué gericht aan de minister van financiën, stelde Willy de Clercq (bestuurslid van de Koninklijke Belgische voet balbond, waarvan ongeveer 1600 clubs deel uit maken) giste ren „de verhoging van de BTW van zes naar veertien procent op de recettes van alle voetbal wedstrijden kan een dodelijke uitwerking hebben op het Belgi sche voetbal in het algemeen. Dit brengt het financiële even wicht in gevaar. Een evenwicht dat reeds ernstig aangetast is door de voortdurend toenemen de lasten en het bevriezen van de toegangsprijzen (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het bestuur van FC Den Haag heeft gisteravond l nogal uitgebreid gesproken over het beroep dat de vier spelers van het „strafschoppenincident" Kila, Korevaar, Hoekema en Toet, hadden aangetekend tegen de geldstraf, die ze een dag na het bekerduel tegen Excelsior kregen opgelegd. Zoals beken waren trainer Malatinsky en manager Van Hal van mening dat genoemde spelers zich hadden onttrokken aan hun verantwoordelijkheid, waarvoor allen, met uitzondering van Toet (die 75 gulden boete kreeg), 150 gulden boete werd opgelegd. Nadat de voorzitter van de spelersraad Woody Louwerens de belangen van de betrokken spelers (ook die van Aad Kila, omdat de WCS tot welke instantie Kila zich had gewend de zaak had teruggekaatst naar de spelersraad) in het bestuur had verdedigd is het college tot een standpunt gekomen. De beslissing wordt vanmiddag persoonlijk aan de spelers medegedeeld. „We willen eerst de spelers inlichten", aldus Van Hal. DEN HAAG De resultaten van lotto en toto van week num- i mer acht (20/2/77) zijn: Lotto Inleg: 3.710.430,-; prijzenbe- drag: 1.885.681,51. Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 370.043,- ontvangen Tweede prijs: 4 winnaars, die elk bruto 44.061,- ontvangen Derde prijs: 206 winnaars, die elk bruto 1.283,- ontvangen. Vierde prijs: 11217 winnaars, die elk ƒ31,- ontvangen Vijfde prijs: 12707 winnaars, die J elk 27,- ontvangen. Toto Inleg: 573.348,- Prijzenbedrag: 272.340,30 Eerste prijs: 1 winnaar, die bru- i to 108.936,- ontvangt Tweede prijs: 4 winnaars, die i elk bruto 17.021,-ontvangen Derde prijs: 115 winnaars, die eljc 828,- ontvangen. DEN HAAG Hal Laycoe, de Canadese coach van het Nederlandse ijshockeyteam, heeft de ploeg voor het toernooi om de wereldkampioenschappen in de B-groep, dat van 10 tot en met 21 maart in Tokio (Jap) wordt gehouden, samenge steld: twee spelers van HYS (Hoogendoorn en Wielheesen) behoren tot de selectie. Doelverdedigers: Gerry Göbel (Tilburg - 28 jaar) en Cor Hoogendoorn (HYS - 22). Rechterverdedigers: Huub van Dun (Tilburg - 30), George Peternousek (Tilburg - 30), Frank van Soldt (Nijmegen - 23) en Henk Krikke (Groningen - 22). Linkerverdedigers: Hans Christiaans (Tilburg - 29), Guus Bakker (Tilburg - 22) en Andy Talsma (Heerenveen - 24). Vleugelverdedigers: Jan Joosten (Nijmegen - 22), Jan Janssen (Heerenveen - 24), Jos Bles (Amsterdam - 25), Huub Sciarone (Nijmegen - 22), Leo Koopmans (Heerenveen - 23) en Jack de Heer (Heerenveen - 23). Harry Wielheesen (HYS - 22), Cocky de Graauw (Amsterdam - 26), Klaas van der Broek (Tilburg - 21), Larry van Wieren (Heerenveen - 25) en Tonny Collard (Utrecht - 15). Coach: Hal Laycoe (Can.), assistent-coach: Danny Smit Chef d'équipe: F. H. Schweers. Teamarts: dr. J. Serrarens.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13