DOORBRAAK BELANGRIJKER DAN LEGENDARISCHE TITEL"I succesvolle driejarenplan van Dick Stami Hoe minder sponsors hoe minder topsport Noteer bij de radio Bert van der Helm veel verder dan 0 kampioen van Zoeterwoude"^ AMSTERDAM Een jaar of achttien gele den liep er in Zoeterwoude een jongetje rond, dat maar een vurige wens koesterde: Plaatselijke tafel tenniskampioen worden. Bij dat intense verlangen keerk hij op tegen Ton van der Helm, zijn broer die op dat ogenblik de gevierde ster van Zoeterwoude was. De ambitieuze dreumes van weleer kan morgen, op 28-jarige leeftijd, worden bijgeschreven op de kleine lijst van grote sportmensen. Als wonderen de wereld uit blijven, wordt Bert van der Helm, wie kent hem niet, in Utrecht voor de tiende keer tafeltenniskampioen van Nederland en ver wijst daarmee Cor du Buy die negen keer de stunt uithaalde, naar een plek in zijn schaduw. In zijn sfeervolle woning in Am stelveen verkneukelt Van der Helm zich op dat vooruitzicht. „Ja, die tiende titel spreekt me toch wel extra aan. Zo superbe langrijk is het nu ook weer niet, maar het is wel leuk om een beetje legendarisch te zijn. Dan zeggen ze over twintig jaar: Kijk daar heb je Van der Helm, die in de zeventiger jaren tien keer kampioen van Nederland was". SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 PAGINA 12 komst. Dick Stam: „Sittardia is tienvoudig landskampioen en heeft acht jaar Europa Cuper varing. De ploeg is puur inge steld op ervaring. Maakt de te genpartij een fout dan is het meteen doelpunt In onze ploeg zit zeker zo veel klasse, maer het team is jong en de ervaring groeit met de week. Vergeet niet dat bij Sittardia de gemiddelde leeftijd in de ploeg 27 jaar is en bij ons 22 jaar. Wij zijn nog steeds in de opbouw" „Met onze tweede plaats op de ranglijst liggen we een jaar voor op het door mij opgestelde sche ma. Het volgend seizoen hadden we door moeten breken naar de top, maar we zijn er nu al. De toekomst ziet er nog beter uit. Er zijn enkele spelers die ik in een duel als tegen Sittardia nog niet kan inzetten, maar die vol gend jaar gewoon kunnen mee draaien in zulke belangrijke wedstrijden. De basis wordt dan groter. Ik bedoel Peter Barre- veld en Roland Kersten, die voor het begin van dit seizoen van Idem Hellas zijn gekomen. Voornaam De afstand tussen de 32-jarige trainer-coach Dick Stam en de spelers is niet groot. De jongens spreken hun vriend en trainer, die uit de vereniging is voortge komen aan bij zijn voornaam. Stam is te veel verenigingsman en dat heeft natuurlijk zijn na- en voordelen voor de club. „Ze denken dat de liefde voor de vereniging van de trainer een vanzelfsprekende zaak is. Wat ik voor deze vereniging doe zou ik nooit ergens anders op kun nen brengen. We hebben een spelersraad en daar is erg goed overleg mee mogelijk. Ik ben geen man die het onmogelijke van zijn jongens verlangt. Ea-ik weet ook goed dat dp jongens Dick Stam roept aanwijzi- girigen naar zijn pupillen. geen computers zijn en dat het niet elke keer even goed kan gaan. Het is een stel fijne jon gens om mee te werken, geluk kig wel. En zoiets is natuurlijk ook een onderdeel om tot pres taties te komen". Hermes begon het seizoen min der succesvol en verspeelde door het feit dat er maar liefst vier spelers bij de start van de competitie geblesseerd waren enkele punten. Tijdens de com petitie wilde één van de interna tionals Bert Bouwer, plotseling weg en bij Rheinhausen inDuits- land gaan spelen. Dick Stam kon die speler tot andere ge dachten brengen. „In Duitsland krijgen ze een aardige stuiver betaald. Elke jongen die bij onze vereniging weg wil zullen we niet tegenhoJ- den. Maar gelukkig konden we Bert voor het team behouden. Dat is belangrijk, want onze ba sis moet gewoon wat groter worden. Om die basis groter te krijgen behoeven echter geen spelers van elders te komen, want we hebben een behoorlijke achterban bij de jeugd. Het geen natuurlijk nodig is als je mee wil gaan doen in de Europa Cup wedstrijden". Dick Stam is voor het zesde jaar trainer bij de Haagse hand ballers. Hij bracht ook Hermes in de hoofdklasse en hoopt dat zijn spelers Den Haag een waardige plaats kan laten be houden in het herenhandbal. Sittardia was de opvolger van het eens zo roemruchte en nu ter ziele zijnde Haagse Opera- tie'55, Duijvestein Wintersport Hermes moet internationaal top- handbal terug brengen in de Residentie. Dick Stam is niet tevreden over het publiek. Hoewel tophandbal toch belangrijk is en wij als Haagse vereniging in één van de vijf mooiste sporthallen van ons land spelen zou het publiek eens wat meer naar de Vliegermolen in Voorburg moeten komen en eens achter de jongens gaan staan. Dat is niet alleen nodig bij wedstrijden tegen Sittardia." Over de financiering van de mo gelijke Europa Cup wedstrijden maakt Stam zich niet zo veel zorgen. „Met onze sponsor heb- .ben we een driejarig kontrakt voor de competitie. Dat kon trakt duurt nog één seizoen. Ik geloof dat Duijvestein wel tevre den met ons is. Vóór de Europa Cup moeten we met hem praten en er zal wel een oplossing ge vonden worden. Dat weet ik haast wel zeker. Het is erg fijn te werken met die man. Hij maakt het onze vereniging niet moeilijk. Hoe je ook tegenover een sponsor staat, tophandbal is tardia. Een misstap, die volgefts J cpach Stam mogelijk is in de| J uitwedstrijden tegen E en O en AHC. Al moeten de Hagenaars 2 ook deze moeilijke uitwedstrij-! t den nog spelen, geloof in de titel: r is er zeker. I i ARTHUR VAN RIJSWIJK i Eindhoven - Ajax NAC - Sparta FC VW - FC Den Haag FC Twente - PSV FC Utrecht - Haarlem Telstar - AZ '67 Go Ahead E - De Graafschap Feyenoord - NEC FC Amsterdam - Roda JC Eerste divisie PEC Zwolle - SW Volendam - FC Vlaardingen Fortuna SC - W Wageningen - Willem II SC Cambuur - Excelsior Veendam - FC Dordrecht FC Den Bosch - Heracles SC Amersfoort - FC Groningen De wedstrijden aangeduid met komen voor op toto formulier J niet mogelijk- zonder sponsor. Sittardia heeft dan geen naams- reclame van een sponsor, het aannemersbedrijf Schreurs be taalt echter wel alle tekorten bij de club". Duijvestein Wintersport Hermes wacht op een misstapje van Sit- j 1 BENTHUIZEN Het drieja renplan van de trainer-coach van de handbalhoofdklasser Duijvestein Wintersport Her- mes komt niet goed uit. Toen de eigenaar van een Haags sporthuis een sponsorkontrakt aan ging met de handballers van Hennes stelde coach Dick Stam: „Over drie jaar moeten we tot de Nederlandse top be horen. Twee van de drie jaar zijn bijna achter de rug en de Haagse handbalformatie staat met een punt achterstand op de tweede plaats in de hoofdklasse met een voorsprong van acht punten op nummer drie. Deelneming aan de strijd oi. Europa Cup 11 kan Hermes moeilijk meer ontgaan, Voor het eerst na vier jaar bracht de ploeg van Stam de tienvoudige landskampioen Sittardia afgelo pen zondag in eigen huis een nederlaag toe. In een boeiende wedstrijd werd met 18-16 ge wonnen. In het door haar eerste burger in de landelijke bekendheid ge komen Zuidhollandse Benthui zen is Dick Stam genezende van gordelroos. „Daar heb ik enorm veel pijn van gehad. Afgelopen zondag, enkele kilometers vóór Sittard, werd ik ook niet goed. Tijdens de wedstrijd had ik er geen last van. Maar ik moest het wel bezuren na de zege toen de jongens mij op de schouders hadden genomen. De pijn op de terugreis was erg hevig. Tijdens zo'n' wedstrijd voel je echter niets. Je bent dan te veel met het gebeuren bezig. Een mooi voorbeeld is natuurlijk kiespijn. Je krijgt pas werkelijk pijn in je mond al je niets om handen- hebt" Dlck Stam stelt nu opgewekt vast dat als zijn jongens geen ount meer versnelen ze noe Typerend voor de inzet waarmee Hermes dit seizoen naar succes reikte. De ploeg gaat voor geen enkele tegenstan der opzij. kampioen van Nederland wor den. Volgens de Hagenaar is Sittardia na de nederlaag tegen zijn ploeg rijp om nog meer verliespunten op te lopen. Het zat er dik in dat we Sittar dia zouden verslaan. We gingen met een enorm zelfvertrouwen naar Limburg. Vergeet niet dat het op 19 januari 1975 voor het laatst was dat Sittardia van ons kon winnen. Daarna speelden we steeds gelijk. Maar naast de overwinning was het belangrijk dat mijn jongens bij een achter stand van 13-10 en na het mis sen van drie strafworpen terug konden komen. Dat is de kracht van mijn ploeg." De grote tijden van Sittardia zijn na dit seizoen achter de rug. Hermes is een ploeg met'toe sponsors is het fijn, dat in de tafeltenniswe reld geen onderscheid wordt gemaakt tussen profs en amateurs. Bij Olympische sporten kan er niets gedaan worden, terwijl je bij ons hoewel ik het niet allemaal fraai vindt,-ii dood gegooid word met reclame. Wat mij'A' betreft hoeft tafeltennis ook nooit een Olym pische sport te worden". Toch ook in het door sponsors hel verlichte^ tafeltennisbolwerk pakken zich donkere a|j wolken samen. Delta Lloyd, de club van Bert van der Helm, heeft de kraan al dicht- m( gedraaid (het damesteam speelt al pro deo) y0( en volgend jaar zal ook de kampioen niet jn meer worden betaald. Reden voor hem om al voorzichtig naar een andere werkgever uit te kijken („Tafeltennis is een kwestie van Op training en dat kan je niet in de avonduur- irA tjes doen") maar nog meer om de noodklok sp< te luiden. „Als deze ontwikkeling zich voort ni« zet, ligt de topsport binnen de kortste tijd un op z'n kont, want sponsoring is noodzaak cis hier, omdat de staat niets doet Hoe minde: ha sponsors overblijven, hoe minder topspon ril je hebt Dan blijft er ook bij tafeltennu eei straks niets anders over dan interlands te iet gen Liechtenstein. Spannende wedstrijdet vo hoor, maar ook frustrerend". I he Kapot Bij de kentering is de wereld van tafel bal bat ook niet vrij te pleiten. Het natuurlijk belachelijk dat vele sterke l sponsorde clubs niet eens zelf een trainei hebben. Delta Lloyd is een van de vel< slechte voorbeelden. „Nu heb ik zelf geluk kig een diploma van bondstrainer, maai eigenlijk hoort er iemand achter je te staar Met het eigenwijze „We weten het allemaj zelf zo goed", maak je wel je hele ima* van je sport kapot. Ik geloof dat de bos n bij een sponsorcontract de eis zou moet» I stellen, dat er dan ook een trainer mo< J komen". Het is niet louter rozegeur en maneschij fl in de sport die momenteel op de rand sta: V van een historische promotie. Gejuich ma het gemis van een centrale trainingO), d matige coördinatie tussen spelers en trainer en de slechte voorbereiding op het alles lx shssende duel tegen België („Ik ga een paa keer naar Hazerswoude om met Bettin Vnesekoop voor het mixeddubbel te trainer Daar blijft het bij") niet overstemmen. Ber van der Helm verzwijgt kritiek niet, zolanj 'li hij speelt en hij, hoe dan ook, vooruit wil De kampioen neemt geen genoegen met eel historisch record morgen, is niet tevredeJ eL met internationale erkenning die moge blijc( ken uit zijn plaatsing voor de wereldkam pioenschappen volgende maand. Het enigt^ dat hij wil is behoren tot de Europese top De kampioen van Zoeterwoude is een top. j1 sporter geworden. I KEES KOOMAÏ n Cor du Buy kan komend weekeinde Bert van der Helm mogelijk opnieuw feliciteren. Het kand de tiende titel voor Van der Helm zijn. De kampioen van Zoeterwoude kwam dus veel verder dan verwacht en dankt het achteraf aan Bert Onnes,' verguisde en ge vierde tafeltennisexpert die in elk geval één kwaliteit had: hij onderkende talent Omdat de afdelingstrainingen destijds propvolle za len opleverde, zond Onnes massa's aspirant talenten heen, maar niet Bert van der Helm. „Op dat ogenblik, ik was een jaar of twaalf, dacht ik pas echt: Nu moet ik doorgaan. De rest gaat vanzelf, is een groeiproces. Op een bepaalde dag zeggen ze: En nu ben je een topsporter. Daarna blijf je steeds meer wil len". Van die eerzucht is de veelvoudige kampioen nog geen grammetje kwijt ge raakt Daarom is het te verklaren, dat hij de interland van 4 maart tegen België per soonlijk veel belangrijker vindt dan de tien de titel. In een plaatsje dichtbij Luik name lijk wordt beslist over de promotie naar de superdivisie (Bert van der Helm: „We win nen met 7—0. Ik zou niet weten, welke partij verloren moet worden") en over de toekomst van Bert van der Helm. Luister maar: „Toen ik drie jaar geleden bij Delta Lloyd kwam wilde ik maar een ding en dat was doorbre ken naar de Europese top. Het is niet gelukt, maar het kan nu volgend jaar gebeuren. In de Superdivisie moeten de klappen gaan vallen. Het is toch machtig als je tegen Hongaren kunt spelen? Het is ook de enige manier om op de Europese ranglijst te komen: Uitslagen boeken in die superdivisie. In die B-groep kan je alles winnen en dan kom je nog niet op die ranglijst Daarom moet het volgend jaar gebeuren, anders lukt het nooit meer. Zo heb ik dus gelukkig weer een ideaal om voor te werken". Rietje Kritikasters zullen lachen om zulk een am bitie van een tafeltennisser die al twee lustrums bezig is de sprong naar de interna tionale top te maken, maar vergis u niet De mentaliteit van Bert van der Helm, in beginsel het zwakke „wapen" van elke Ne derlandse sportman bij confrontaties bui ten de grenzen, is honderd procent gewij zigd. Het talent uit Zoeterwoude beeft niet meer als een rietje, voor alleen maar repu tatie. „Als ik nu tegen iemand speel, van wie ik nog nooit gehoord heb, ga ik ervan uit dat ik win. Vroeger dacht je bij voorbaat: Oh, dat is een Tsjech die partij moet ik verlie zen. Ik ben bewuster geworden en ik heb ook een bepaalde regelmaat gevonden: 's morgens werk ik, 's middags train ik en 's avonds geef ik training". Bert van der Helm spreekt, met de armen over elkaar geslagen, vanuit een rieten stoel. Tegenover hem in de gezellige eengezinswo ning zit Ellen, die met haar meisjesnaam Kort ook een reputatie opbouwde in het taf el tennis wereld je. De familie Van der Helm is „gesetteld", zoals dat heet en de tafeltennissende kampioen voelt zich er wel bij. Niet dat hij is uitgegroeid tot een won- dermens die geen zwakke punten meer heeft Zeker niet „Je hebt wel eens van die momenten dat het tot hier (hij wijst naar zijn nek) zit en daarom stop ik er ook wel eens mee om dan weer met volle kracht vooruit opnieuw te beginnen. Ik erger me namelijk vreselijk, als het minder goed gaat. Dan train ik maar weer furieus en dan gaat het weer beter. Nog steeds ga ik vooruit Dat houdt je bezig". Daarom krijgt Bert van der Helm er nooit genoeg van en weet zich daarbij gesteund van een ideale trainings mogelijkheid. De 28-jarige tafeltennisfanaat wordt bij Delta Lloyd betaald voor zijn training en prestaties. Tot ergernis van velen die de tafel tennissport, denkend aan hun eigen escapades op de groene tafel, als een recrea tie beschouwen. Zij moeten zich bedenken dat Bert van der Helm als tegenprestatie voor het salaris" elke dag opnieuw 2 1/2 uur moet trainen en vaak in de avonduren ook training moet geven. „Als je ons gaat vergelijken met topatletiek, dan zijn we inderdaaddaad een stel malle pingpongers. Maar als je kijkt naar andere sporten, staan ze daar nog veel meer te rommelen. Daarbij komt, dat tafeltennis ondergewaardeerd wordt. Ik vindt het een terechte zaak, dat een tafeltennisser betaald wordt, als hij het tenminste waard is. Inderdaad ben je een halve prof, maar de bedragen worden schromelijk overdreven. Ook moet men be denken, dat sponsoring niet gebeurt, omdat de mensen je zo aardig vinden. Ze doen het om er wat uit te halen". Dan toch blijft de vreemde situatie, dat sponsors zich in het voor toeschouwers niet louter aantrekkelijke tafeltennis, verdringen om clubs te steunen. Bert van der Helm, vaagt de vraagtekens weg met: „Voor de Bert van der Helm geconcentreerd in actie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12