Rhodes ié wijst mgr. Lamont uit R.k. kerk in Kaapprovincie sluit toch schooldeur voor zwarte jeugd uan lezers op De Broglie onthult geknoei bij Franse wapeninspectie CHAOS IN BELGIE DOOR TREINSTAKING Vluchtelingen uit Oeganda spreken van massamoorden I kerk wereld Afscheidscollege prof. Schoonenberg in Nijmegen Protestantse kerken van België verenigen zich ^BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 PAGINA 11 Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- _den stukken te bekorten Van onze correspondent Paul Webster IpARIJS De eind vorig jaar gepleegde moord op prins Jean de Brogélie, de voorrqalige minister die aan de wieg had gestaan van de onafhankelijke Republi keinse Partij van President Giscard, heeft een tweede schandaal aan het licht gebracht: regeringsfunctionarissen zou den regelmatig wapens aan de onderwe reld hebben verkocht. Onder andere de controleur-generaal van defensie, generaal Pierre Tuffet, zou bij deze illegale wapenhandel betrokken zijn geweest. Deze week zou Tuffet in een hoorzitting ondervraagd worden, ook over de beschuldiging dat hij illegaal wapens in huis gehad zou hebben. De politie nam al 70 vuurwapens van de onderwereld in beslag. De generaal had deze wapens een certificaat van onbruik bare verzamelobjekten gegeven. De poli tie wil nu ook nagaan waar op zijn minst 6000 andere wapens gebleven zijn die ook verkocht werden als onbruikbaar. Zeker is dat twee van de al onderschepte wapens gebruikt werden bij moordaan slagen, waaronder de moord op prins De Broglie en de moord op een inspecteur van politie. Een tiental andere vuurwa pens werd gebruikt bij overvallen. Vijf mannen die een overval gepleegd hadden op een kantoor van de zettersunie van Parijs waren allen gewapend met deze zogenaamde verzamelobjekten. De illegale wapenhandel kwam aan het licht toen de politie de herkomst onder zocht van het Duitse pistool dat op kerst avond van het vorige jaar gebruikt werd tegen De Broglie. Ongeveer in dezelfde tijd werd de herkomst onderzocht van een Brits geweer dat gebruikt was bij de moord op een inspecteur van politie, die gedood werd tijdens een overval. De politie ontdekte dat beide wapens geregistreerd stonden als verzamelobjek ten en verkocht waren door een Parijse wapenhandelaar, Jacques Garry. Ook Garry werd gearresteerd. Het bleek dat' de wapenhandelaar vorig jaar 6000 certi ficaten had aangevraagd voor wapens die hij van het Franse leger en andere Euro pese legers had gekocht Garry wilde de wapens verkopen als verzamelobjekten, en daarvoor moesten ze onklaar gemaakt worden. Pas daarna zouden ze een certificaat kunnen krijgen, uitgegeven door Tuffet's bureau, dat de inspectie heeft over de wapenhandel. Er is geen verklaring gegeven voor de tweede beschuldiging tegen Tuffet (het illegaal in huis hebben van wapens) en de volle omvang van dit schandaal is nog een mysterie. Een mysterie dat toege voegd kan worden aan de vele vragen die naar voren zijn gekomen na de dood van De Broglie. Zo ontstonden er allerlei onbewezen be schuldigingen over gigantische fraude met leningen van de regering en bescher ming van hooggeplaatste functionarissen. De generaal zelf beweert het slachtoffer te zijn van slappe wetten. Het zou volgens hem te gemakkelijk zijn om onklaar ge maakte wapens weer bruikbaar te ma ken. Verder zegt hij de betrokken wapens nooit echt gezien te hebben. Wapenhandelaar Garry zegt het slachtof fer te zijn van een oorlog tussen ministe ries waarvan geen enkel de verantwoor delijkheid wil aanvaarden". (coypright The Guardian) SALISBURY (Rtr.) De Rho- 1. De desischc regeripg heeft besloten een de R. K. Bisschop Donal La- de mont uit te wijzen. Mgr. La- egen, mont was tot tien jaar gevange- doen nisstraf veroordeeld, omdat hij niC VEEMARKT UTRECHT (24 febr.) Aan- voer 4128, weekaanvoer 4494, runderen 838. vette kalveren 13. graskalveren 80. nuchtere kalveren 1734, schapen 1409. lammeren 22. bokken en geiten 32. slachtrunderen 675. Prijzen (gulden per kg. geslacht gewicht): slachtkoeien ex tra kwal. 6.70—7.40, 1e kwal. 6.30-6.45. 2e kwal. 5.30-6.00. 3e kwal. .90-5.20. stieren 6.40—7.60. worst- oeien 3.804.90; (per kg. levend ge wicht): vette kalveren 4.50—5.50, nuch tere kalveren 1.40—1.70; (per stuk): melk- en kalfkoeien 1525-2660. kalf- vaarzen 1350—2300. vare koeien 1225-2250. pinken 800-1400. stieren 1650-2800. graskalveren 550-950, nuchtere kalveren 40—70; voor fok en mesterij zwartbont 190—330. roodbont 290—430, vette schapen 175—215. vette gaat lammeren 200—250. ooi met 1 lam je 300325; met 2 lammeren 400425. geiten 25—95. Overzicht (resp. handel c-Mi en Prijzen): slachtrunderen vlot ruim prijsh., melk- en kalfkoeien kalm prijsh., jongvee rustig goed prijsh.. vette kalve- ren rustig prijsh.. nuchtere kalveren ka/m stabiel, voor fok en mesterij vrij willig even lager, schapen willig even hoger, lammeren willig hoger, geiten redelijk prijsh. I VEEMARKT DEN BOSCH (23 febr.) Aanvoer: totaal 6798, 1877 runderen. f 384 graskalveren, 55 vette kalveren. 3402 nuchtere kalveren. 1009 schapen, 22 lammeren. 49 geiten, 1302 slachtrun- deren. Prijzen (in guldens per stuk): melk- en kalfkoeien 1600-2775, guiste koeien 1350—1950, kalfvaarzen roodb. 1900-2825. zwartb. 1575 -2300. klam- vaarzen 1550—1975, guiste vaarzen 1475—1825, pinken 1075—1425. gras- kalveren 625—975. nuchtere kalveren I voor fok en mesterij roodb. 265455, zwartb. 200—340. weideschapen 140—170. lammeren 145- -175 (per kg. I geslacht gewicht): stieren 1e kwal. ■'•i 6.90—7.45. 2e kwal. 6.55—6.85, vaarzen 1e kwal. 6.70-7.40, 2e kwal. 6.10-6.65. koeien 1e kwal. 6.35—7.05. 2e kwal. 5.60-6.30. 3e kwal. 5.25—5.55. worst- koeien 4.30—5.30 per kg. levend ge wicht vette kalveren 1e kwal. 5.35—5.60. 2e kwal. 5.05—5.30. 3e kwal. 1.351.60; per stuk: slachtvarkens 175230. vette lammeren 180—225. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prij zen) melk- en kalfkoeien minder: tame lijk vlot vooral de goedsoortigen vast, guiste koeien minder redelijk goed ruim prijsh.. jongvee beknopt redelijk vlot hoger, nuchtere kalveren ruim lui moei zaam of niet te handhaven, schapen en lammeren beperkt matig stabiel, slacht vee minder redelijk onveranderd. verzuimd had de aanwezigheid van zwarte guerrillastrijders in zijn grensdiocees te melden. Voorts had hij andere geestelij ken aangezet zijn voorbeeld te volgen. De 65-jarige uit Ierland afkom stige bisschop zei dat hij het besluit tot uitwijzing zal bestrij den. Het Rhodesische hooggerechts hof had gisteren de gevangenis straf voor de bisschop van Um- tali van 10 jaar teruggebracht tot vier jaar, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van vijf jaar. Maar de minister voor openbare orde, Hilary Squires, deelde het parlement later mee dat als de bisschop naar de gevangenis zou gaan hij zich mogelijk als een marte laar zou gedragen. Derhalve gaf de regering er de voorkeur aan hem te. deporteren. Rhodesië, waar bisschop Lamont 32 jaar verbleef, zou beter af zijn zon der hem, aldus de minister. De bisschop zou tot zijn vertrek in het ziekenhuis blijven waar hij behandeld wordt aan rugletsel dat hij bij een auto-ongeluk in december opliep. Mgr. Lamont deelde later mee dat hij zijn advocaten gevraagd had acties te ondernemen tegen het uitwij- zingsbesluit. Wetsontwerp SchotlandW ales bevroren (Van onze correspondent) LONDEN De socialistische regering van Groot-Brittannië heeft besloten haar controver- sioneel wetsontwerp tot zekere mate van zelfbestuur (decentra lisatie) van Schotland en Wales voorlopig te bevriezen. Dit is een gevolg van haar ne derlaag van dinsdagavond tij dens de stemming over haar motie om de parlementaire be handeling van het decentralisa tie-ontwerp te bespoedigen. Die motie werd verworpen met èen meerderheid van 29 tegen 20 stemmen. In pyjama In de frisse Londen- se ochtendlucht hebben twee man nequins tot genoe gen van de om- staanders de nieu we pyjamamode geshowd. Valli (I.) ging gekleed in een rose en wit ensem ble van jasje met harembroek, terwijl Susie (r) een polka- pak toont De da mes keken niet vro lijk bij het koude avontuur. BRUSSEL (ANP) De spoor wegstaking, die gisteravond om 22.00 uur in België begonnen is, bleek vannacht al algemeen te zijn. 54.000 Werknemers van de nationale maatschappij van de Belgische spoorwegen hebben het werk neergelegd tot van avond 22.00 uur. Zoals bekend is deze staking een onderdeel van een serie stakingsacties van het gemeenschappelijk vakbondsfront in België, ge richt tegen het economisch en sociaal beleid van de regering. Alle stations in België zijn geslo ten. De treinen stopten bij het eerste het beste station dat ze omstreeks het begin van het sta kingsuur nog konden bereiken. Veel reizigers bleken, ondanks de grote publiciteit die aan de staking was gegeven, toch niet op de hoogte te zijn. In Antwer pen bijvoorbeeld strandden bui tenlandse reizigers, doordat de trein van Parijs naar Amster dam het station niet meer ver liet. De spoorwegstaking, zo was de algemene verwachting, moet vandaag in de grote steden een verkeerschaos teweeg brengen, omdat velen zullen proberen die steden met eigen vervoer te be reiken. In Brussel zijn er 400.000 pendelaars. De spoorwegstaking heeft ook haar gevolgen voor bijvoorbeeld de postdistributie in het land en de verspreiding van kranten. Vandaag vindt ook één van de geplande stakingen plaats in de provincies Henegouwen en Oost-Vlaanderen. Volgens de vakbondsplannen blijven in die provincies de openbare diensten gesloten en is in een aantal in dustrieën het werk neergelegd. Spaanse premier bedreigd MADRID (AFP) - Twee in Barcelona verschijnende bla den „Mundo Diario" en „Diario de Barcelona", hebben een com muniqué van de uiterst rechtse organisatie „Triple A" gepubli ceerd, waarin premier Adolfo Suarez ter dood wordt veroor deeld wegens „verraad aan de denkbeelden van de 18de juli". „Triple A" die het communiqué telefonisch aan de twee kranten had doorgegeven, dreigt met de publikatie van documenten die het kabinet in een zeer moeilijk parket zouden brengen, als de neo-fascistische Italianen die in Madrid zijn aangehouden, wor den uitgewezen, en de militante ultra-rechtse Spanjaarden ge vangen worden gezet. RUSSISCHE NIER VOOR AMERIKAAN Chirurgen in New York hebben met goed gevolg een nier van een Russische jongen overgeplant in het lichaam van een jonge Amerikaanse bouwvakker, Jose Serrano. Deze had twee jaar op een nieuwe nier moeten wachten. Zondag arriveerde de nier uit Moskou, waar zaterdag avond de donor, een 16-jarige jongen, bij een verkeersongeluk om het leven was gekomen. Na de operatie zei Serrano tegen zijn vrouw dat hij zich „geweldig" voelde. NAIROBI (Rtr) - Westelijke diplomaten in Nairobi hebben gisteren melding gemaakt van een steeds grotere vluchtelin genstroom uit Oeganda naar Kenia. De vluchtelingen spra ken van massamoorden op bur gers en militairen die tot de Langi- en Acholi-stammen be hoorden, in het midden van het land. Volgens de „Daily Nation" te Nairobi zijn tweehonderd lijken, waaronder ook van vrouwen en kinderen, ontdekt in het bos van Mabira langs de weg van Kam pala naar Jinja. Ook zouden 700 soldaten en politiemannen die maandag waren gearresteerd zijn doodgeschoten. Andere vluchtelingen zeiden dat in totaal tweeduizend Langi- en Acholi-militairen zijn verdwe nen. Alle inwoners van het ge boortedorp van oud-president Obote, Akaroro, zouden door „mariniers" zijn gedood. De Britse regering meent intus sen een manier gevonden te hebben om zich Amin „van het lijf te houden". Amin had woensdag aangekon digd met een gevolg van 250 personen in Londen op de Ge menebestconferentie te zullen verschijnen, waarbij hij het van zelfsprekend vond dat koningin Elizabeth hem met alle eerbe wijzen zou ontvangen. Premier Callaghan zei gisteren in het Lagerhuis: „Er bestaat verschil tussen het deelnemen aan de Gemenebestconferentie, die niet afhankelijk is van een speciale uitnodiging, en het deelnemen aan de feestelijkheden ter gele genheid van het zilveren jubi leum van de Koningin. Meer wil ik momenteel niet zeggen". Waarnemers zien dit als een dui delijk teken aan Amin: wanneer hij blijft staan op deelneming aan de Gemenebestconferentie, dan moet hij er op rekenen dat hij „voor de deur moet blijven staan" terwijl alle anderen naar de gala-ontvangst van de Konin gin gaan. Vermoedelijk zal Amin een dergelijke blamage niet riskeren. Willempie In de „Sprekershoek" van de NOS (woensdagavond 17/2-'77 op T.V.) zag en hoorde ik iets wat mij frappeerde. Getoond werd een carnavals avond voor geestelijk gehandi capten. We zagen intens gelukki ge jongens, meisjes, vrouwen en mannen, die dansten, hosten en ontzettend veel plezier hadden. Welke plaat werd er gedraaid? Juista; „Willempie" van André van Duin, om welke plaat half Nederland nog neit zo lang gele den op zijn kop stond, omdat de plaat een ergerlijke pesiflage op de geestelijk gehandicapte me demens zou zijn. Ik wl hiermee allerminst André van Duin in bescherming ne men, maar ik wil wel even op merken dat nu weer gebleken is dat Nederland gauw op z'n ach terste benen staat, maar dat we onze verontwaardiging o zo gauw zijn vergeten. Het feit dat verblijven voor geestelijk gehandicapten de ge wraakte plaat zelf draaien be wijst wel dat de soep niet zo heet wordt gegeten als hij wordt opgediend. Den Haag Th. L. Jansen Carter: Brandt kreeg geen geld van CIA (Van onze correspondent) BONN De Amerikaanse pre sident Jimmy Carter heeft de voorzitter van de Westduitse SPD, Willy Brandt, uitdrukke lijk bevestigd, dat deze geen geld van de CIA heeft ontvan gen. Carter reageerde hiermee ui terst snel op een brief, die Brandt hem had laten overhan digen en waarin deze dringend verzocht dergelijke onwaarach tige berichten uit de 'Washing ton Post' grondig te onderzoe ken en te weerleggen. Een stuurloos ge worden tanker heeft gisteren in de Ame rikaanse staat Virgi nia een brug over de James geramd. Twee grote stukken van de brug vielen als gevolg daarvan in het water en sleurden daarbij en kele auto's mee. Er zouden geen slach toffers zijn gevallen. De r.k. kerk in de Zuidafrikaanse Kaapprovincie heeft afgezien van een openlijke confrontatie met de regering over de toelating van zwarte en ge kleurde kinderen in de r.k. scholen. Enkele weken geleden hadden de vier r.k. aartsbisschoppen en vijfentwintig bisschoppen van Zuid-Afrika en Nami bië besloten om in strijd met de gel dende wetgeving ook niet-blanke leer lingen tot hun tot dusver exclusief blanke scholen toe te laten. Kardinaal-aartsbisschop Owen McCann van Kaapstad en de gouverneur van de Kaapprovincie dr. Lapa Munnik legden deze week na een gesprek van twee uur een gezamenlijke verklaring af. Daarin zeiden zij, dat de r.k. kerk in de Kaap provincie geen zwarte of gekleurde kin deren meer tot de scholen zou toelaten en dat de regeringsautoriteiten niet meer zouden dreigen met sluiting van de scholen. Zij deelden mee, dat zij waren overeen gekomen om „hangende het resultaat van verdere discussies op regeringsni veau de tegenwoordige situatie met be trekking tot de toelating van andere dan blanke kinderen tot de katholieke bijzondere scholen te bevriezen". Het besluit van de bisschoppenconfe rentie van Zuid-Afrika en Namibië om de blanke scholen open te stellen voor niet-blanke kinderen lokte scherpe reac ties uit van regeringszijde. De gouver neurs van de Kaapprovincie en van de provincie Transvaal dreigden de scho len te sluiten. Debisschoppenconferen- tie, die veertien dagen geleden opnieuw bijeenkwam in Pretoria, legde een nieu we verklaring af. Daarin deelde zij mee, dat zij zou voortgaan met haar school beleid. Kardinaal Owen Mccann heeft thans voor de Kaapprovincie afgehaakt Aan het begin van de week had de gouverneur van de provincie Transvaal een soortgelijk gesprek met aartsbis schop George Daniël van Pretoria. Na dit gesprek deelde de gouverneur, Sy- brand van Niekerk, mee, dat hij geen commentaar wilde verstrekken, omdat de r.k. kerk van Transvaal voornemens was een verzoek bij de regering in te dienen om de schoolwetgeving te veran deren en de toelating van niet-blanke leerlingen tot de blanke r.k. scholen te wettigen. Een week eerder had Van Niekerk ver klaard, dat hij zou doorgaan met maat regelen om de r.k. scholen te sluiten in TransvaaL Het is niet duidelijk of hij de machinerie daarvoor al op gang had gebracht. Kerkelijke autoriteiten hebben gewei gerd mee te delen om hoeveel niet-blan ke leerlingen het op hun blanke scholen gaat. Welingelichte katholieke kringen menen echter, dat het slechts een klein aantal kinderen betreft, minder dan honderd. In de provincie Natal hebben de rege ringsautoriteiten geen bezwaren tegen de schoolpolitiek der bisschoppen ge maakt Maar in Namibië hebben de autoriteiten een subsidie van 24.000 Rand (ongeveer 70.000 gulden) ingetrok ken. De r.k. kerk van Namibië kreeg echter een schenking van een onbeken de gever in West-Duitsland, die de sub sidiederving voor zijn rekening nam. Prof. dr. P. J. A. M. Schoonenberg s.j. heeft vanmiddag in de aula van de katholieke uni versiteit te Nijmegen afscheid genomen als hoogleraar in de dogmatiek. Zijn afscheidsrede was getiteld „Denken naar God toe" Professor Schoonenberg zei daarbij, dat hij bij deze gelegenheid geen controversionele punten van zijn eigen theologie wilde aanraken. Niet omdat hij die niet meer houdt - hij hoopt er nog verder over na te denken - maar omdat hij bij deze gelegenheid wilde spreken „over God, zoals wij hem, bij alle verschillen, als christenen kunnen belijden". Daarover te spre ken is charisma en roeping van de theoloog, zo zei hij. Prof. Schoonenberg werd in 1964 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godge leerdheid van de Katholieke Universiteit te Nijmegen om onderwijs te geven in de dogma tiek. Voorheen was hij verbonden aan het Katechetisch Centrum Canisianum en werk zaam aan theologischecursussen: Hoger Kate chetisch Instituut, opleiding Vrouwen van Bet- hanië en andere cursussen voor priesters en leken. Van zijn hand verschenen talvan boeken en andere publikaties, waarvan de voornaamste zijn „Het geloof van ons doopsel" (Den Bosch 1955) in vier delen en voorts „Gods wordende wereld" (Tielt 1962) Hoofdlegerpredikant ds. W. F. Jense heeft zich in een inlei ding gericht tot het congres van legerpredikanten te Lun- teren gekeerd tegen de vrij stelling van militaire dienst plicht voor degenen, die zich voorbereiden op een geeste lijk ambt. Daarmee worden jonge theologen, die straks an deren in hun gewetensbezwa ren tegen de militaire dienst moeten begeleiden, op een ge makkelijke manier in de gele genheid gesteld buiten schot te blijven. Het Vaticaan heeft een tweede Afrikaanse bisschop benoemd in Rhodesië, namelijk de 42-ja- nge Tobias Chiginya. Hij wordt bisschop van Gwelo, welke zetel tot nu toe werd KORTE METTEN bezet door Zwitser 'Aloysius Haene. Tot dusver was er al leen maar een Afrikaanse bis schop in Salisbury, aartsbis schop Patrick Chakaipa. Drie jaar geleden nog werden alle leidende posities in de kath olieke kerk in Rhodesië door blanken bezet Onder de zes honderdduizend katholieken in Rhodesië zijn maar zeven entwintigduizend blanken. Mevrouw Sally Motlana, vice- voorzitster van de Zuidafri kaanse raad van kerken is in haar huis in Soweto gearres teerd. Zij zou volgende week naar de Verenigde Staten gaan om deel te nemen aan een conferentie over Zuidelijk Afrika van de nationale raad van kerken in Amerika. Zij wordt vastgehouden krach tens de wet op het terrorisme, hetgeen een onbeperkte hech tenis zonder indiening van een aanklacht mogelijk maakt. Een zowel theologisch als poli tiek „zware" delegatie van de gereformeerde kerken in Ne derland gaat naar de confe rentie over rassenproblema- tiek in Zuidelijk Afrika die van 25 tot en met 28 april in Potschefstroom wordt gehou den. Dit is een regionale confe rentie, waaraan ook kerken uit het buitenland die lid zijn van de Gereformeerde Oecumeni sche Synode (GOS) deelne men. De delegatie zal bestaan uit prof. dr. Herman N. Rid derbos, hoogleraar in Kam pen, dr. A. Kruyswijk, oud-sy- node-praeses in Enschede, prof. dr. A. M. Donner, rechter in het Europese gerechtshof en prof. dr. B. Goudzwaard, hoogleraar in de economie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. De drie protestantse kerken van België zullen zich vol gend jaar verenigen in de „Verenigde Protestantse Kerk in België". Toen de kerken haar eenwordingsbeperkingen begonnen was 1978 als streef datum gesteld. Uit bet jaar verslag van de contactkom missie blijkt, dat de eenwor ding thans niets meer in de weg staat. Het protestantisme in Belgie vormt een zeer kleine minder heid. De protestantse kerk, die de grootste is, telt ongeveer twintigduizend leden, de her vormde kerk tienduizend, de gereformeerde kerken twee duizend. De hervormde kerk- onderhoudt voornamelijk rela ties met de hervormde kerken van Frankrijk en Zwitserland. Zij is overwegend franstalig. De gereformeerde kerken in België vormen een classis van de Nederlandse gereformeerde kerken. De contactkommissie roept in haar jaarverslag over 1976 de plaatselijke kerken in België op vooruit te lopen op de offi ciële eenwording en nu al ge stalte te geven aan de eenheid door gezamenlijke activiteiten en door samenwerking, waar die nog niet gerealiseerd is. De besprekingen voor eigen eenheid in de Verenigde Pro testantse Kerk zijn er echter oorzaak van geweest, dat de reformatorische animo voor de totstandkoming van een Belgische raad van kerken niet groot was. Bovendien werkte de „onmacht van de getallensterkte" als een extra complicatie voor de vorming van een raad van kerken. Als maximale kaart voor de samenwerking van r.k. kerk, anglikaanse, orthodoxe en protestantse kerken is voorge steld de vorming van een be scheiden informatiecentrum, dat onder meer een informele ontmoetingsplaats wil zijn voor geëngageerde christenen. Landelijk bestaat in België weinig interesse in de oecume ne. Uitzonderingen zijn Brus sel en Antwerpen, waar wel een plaatselijke raad van ker ken van de grond gekomen is.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11