Verrassingen in bekerstrijd Zoeterwoude 700 gaat het (niet al te) bont maken NORTHGO-CUP VOOR GLASBERGEN DE BEST Zoeterwoude 700jaar Verlies Ad van de Berg tegen Charles Kuypers Moeilijk herstel LSG 2 en Alphen En nog zo groen; ZWAANVOGELS EN SWIFT 'T WINKELTJE GEWIPT Eenvoudige zege Donar ^'STAD/REGIOleidse courantdonderdag 24 februari 1977 paginas We beginnen oud te worden. Dat is niet alleen een dagelijks groeiend feit, je merkt het ook aan de leefgemeenschappen rond je heen. Neem nou Zoe terwoude bijvoorbeeld. Er werd al eerder over geschreven, maar het is nou eenmaal zo, dat een aantal mensen wil, dat Zoeterwoude 700 jaar be staat. Het dorp is al veel ouder, maar je moet ergens een grens kunnen trekken. Een aantal actie ve koppen, die best een gat zagen voor wat extra publiciteit voor hun leef-kern, zeiden: „Ho, we gaan nu feest vieren, want die 700 jaar zit helemaal safe". Er werd wat ruimte gemaakt op de begroting en voor een tonnetje of zo kom je in Zoeterwoude al een aardig eind, hoewel de vonken er niet vanaf hoeven te springen. Daarom zal een voorzien vuur werk van de agenda gehaald moeten worden, zo verneem ik uit de stukken die de raadscommissie voor de financiën te verwerken heeft gekregen. Vanavond zal de gemeenteraad over een en ander te beslissen hebben. Dan gaat het feestvarken aan het spit om geroosterd te worden. Omdat 700 jaar lang niet mals is, kom ik vandaag weer eens op dat eeuwenoude Zoeter woude terug. Niet dat het dorp wakker lag van dat eeuwen voortbestaan, maar men wilde weer eens wat anders dan de ingewortelde Oranjefeesten en de wielerronde. Zo langzaam aan schijnt elke gemeente in de omtrek minstens 700 jaar te bestaan, daarom mogen met enige beheerstheid nü ook in Zoeterwoude de vlaggen wor den uitgestoken en de feest neuzen vóór. Er barst op vrij dag 27 mei niets los, maar er wordt dan wel een begin ge maakt met een veertien dagen durend aantrekkelijk pro gramma: taptoe, openingscere monie en middeleeuws wagen spel. Maar nu even de kosten van dat alles. Het comité „700 Jaar Zoeterwoude" heeft enige tijd geleden een kostenbegrotmg van 130.000 gulden ingediend. Daarover schrok de financiële commissie zich bij nader in zien een hoedje. Dat familie-al bum, dat een unieke vader- Van 27 mei t/m 12 juni: De Zoeterwoude-700-sticker, te koop bij de schooljeugd. landse gebeurtenis moet gaan worden, was met 50.000 gulden al 35 mille te duur; daar moet nu volgens de gemêleerde commissie hooguit 15.000 gul den van overblijven. Initiatief nemer Ben van Leeuwen lacht daarover breeduit, „want dat kan best; dat boek bedruipt zichzelf bijna met de verkoop opbrengst en de tarieven die het opnemen van de Zoeter- woudse familienamen achterin oplevert." Uitstekend dus, wat dit betreft kan de raad gerust zijn. Het vuurwerk, dat 25 mil le zou moeten kosten, vond de commissie te vurig: schrappen dus. Hetgeen samenvattend voor een gulden per stuk neerkomt op een som van 70.000 gulden waarvoor de ge meente zich garant zou kun nen stellen. Dat is echt niet te veel voor een gemeente van 700 jaar „en nog zo groen als gras", zoals een uitstekende slogan het feestgedruis onder schrijft. Geen vuurwerk derhalve, en een familie-relaas dat zichzelf nagenoeg kan bedruipen, dat wel. Wie overigens de Zoeter- woudse naam hoog zullen hou den zijn prominente Nederlan ders, bij enkelen van wie er Zoeterwouds bloed door de aderen vloeit. Wie komen er bijvoorbeeld meevieren? Dat zijn hoe dan ook Eddy Pieters Graafland, Coen Mou- lijn, altijd weer Willem van Hanegem (die waarschijnlijk geen avond meer thuis is bij zijn Truus), Bert van der Helm, de popgroep Katapult en Golden Earring (wowww...), ene Wiersma, Sijbrands, keu specialist Ceulemans, Frans Derks in shorts en nog veel meer bekenden: „In Zoeter woude zijn we geen broekies meer", zegt een aanbeveling, „want we willen de aandacht van de massamedia trekken met die mensen; en de t.v. zal ook wel komen...". De centjes blijven een grote rol spelen en daarom zal iede re Zoeterwoudenaar een steen tje moeten bijdragen, omdat het een feest voor iedereen wordt. In de gemeente-uitgave „Dichterbij" van maart zal worden gepubliceerd hoe men zijn en haar bijdrage zal kun nen leveren. Inmiddels is een verkoopactie gestart van aan trekkelijke Zoeterwoudse 700 jaar-stickers. Schoolkinderen verkopen die voor een gulden per stuk. Dat het „familie-al bum" (gratis te verstrekken aan elk Zoeterwouds gezin en wie er verder zin in heeft zal ervoor moeten betalen) gaat uitgroeien tot 64 pagina's is geen nieuws meer. Maar er komen weer vier pagina's bij. Een van de werkgroepleden Op mijn omwegen door stad- en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; kunt dan naar toestel 18 vragen. kwam op het lumineuze idee om vier onbedrukte bladzijden op te nemen: dan kan iedereen z'n eigen foto's van het feest inplakken in zijn eigen „Boek van Zoeterwoude". Het gaat allemaal erg knus worden en uitzonderlijk. En waardevol ook. In de stich ting Oud Zoeterwoude werd' onlangs al te kennen gegeven, dat, gezien het materiaal dat op het moment bijeen wordt gebracht door de inwoners, best een boek van 1000 pagi na's gemaakt zou kunnen wor den. Maar dan kom je natuur lijk niet met die 15.000 onnoze le guldentjes uit. Doen we dus niet. Maar al het materiaal, dat doorgaans historisch en erg waardevol is, zal worden geïnventariseerd en voor een deel gepubliceerd in „Suetan", het periodiek van de stichting. Bovendien verzorgt Oud Zoe terwoude in de nieuwe raad zaal van het uitgebreide ge meentehuis op de laatste twee dagen van de feestviering een tentoonstelling, waarbij inge zonden publicabel materiaal een belangrijke plaats zal in nemen. Daarbij komt nog een prijsvraag, waar men de hele bevolking bij hoopt te kunnen betrekken. Tenslotte doe ik een willekeu rige greep uit het veertien da gen in beslag nemende pro gramma, dat het aantal van 7000 inwoners minstens zal doen verdubbelen (wat de be langstelling betreft): sportin- stuif, Afrikaanse dansen, top- turnen, dressuurrijden, gekos tumeerde optocht, oude spelle tjes (waar je je hart niet voor hoeft vast te houden), Zoeter woudse voetballers die tegen oud-internationals in het strijdperk treden, een open luchtmaaltijd, agrarische dag, rommelmarkt, rondvaart door' Zoeterwoude (zeker voor een stadsmens een openbaring), gekostumeerd boerenbal, een popfestival, simultaan dam- en schaaktoernooi met bekende grootmeesters, biljartdemon stratie, braderie, de avond wandelvierdaagse, een mu ziekfestival, een kermis en nog zo wat meer. Daar is het laat ste woord nog niet over ge zegd. In elk geval: Zoeterwou de, zo groen als gras, gaat het behoorlijk bont maken.... (Van onze sportredactie) LEIDEN/LISSE Twee van de vier (overgeble ven) „Leidse" zaalvoetbalhoofdklassers hebben gisteravond de derde bekerronde niet „over leefd". Zowel Zwaanvogels als Swift't Winkel tje gaven in hun wedstrijd een winnende voor sprong uit handen, om vervolgens via straf schoppen uit de bekerstrijd te worden gewipt. Het Alphense Odijk Stars schoot zuiverder dan Zwaanvogels; het Noordwijkse Beach Club richtte beter dan Swift. Oegstgeest en bekerhou der Godyla United redden het - met moeite - wel. Gegstgeest klopte SRV-Boys op strafschop pen; Godyla ging aarzelend langs Rijnoord: 4-3. Odijk Stars, dat eerder in deze bekercompetitie hoofdklasser De Tegelhandel ook al uitschakel de, leek aanvankelijk kansloos tegen een duide lijk sterker Zwaanvogels. Ben Heemskerk, Pim van der Meer en Paul Wetselaar zetten Zwaanvo gels regelmatig op 3-0. Ook een door Janus Krumpelman gescoord tegendoelpunt verontrust te Zwaanvogels nog niet; Heemskerk herstelde na rust de marge van drie goals. Toen echter sloop enige nonchalance de ploeg van de Leidse titelhouder in. Nick Verwoerd, Paul Bahlmann en weer Verwoerd profiteerden: 4-4. Het aange slagen Zwaanvogels bezat vervolgens niet meer de kracht om sterk terug te komen en werd in de noodzakelijk geworden strafschoppen-reeks definitief „vernederd." Topscorer Jan van Duyn miste de beslissende strafschop. Ook Swift 't Winkeltje was gisteravond schijn baar op weg naar een eenvoudige zege. Het krachtsverschil met het Noordwijkse Beach Club mocht dan niet verschrikkelijk groot zijn, onder aanvoering van Piet Gubler liep Swift wel naar een 3-0 voorsprong bij rust. Jan van der Reyden, Gubler en Wim de Roo doelpuntten. Het uitvallen van Piet Gubler, met een vrij ernstige enkelbles sure, luidde voor Swift evenwel het begin van het einde in. Beach Club kreeg meer grip op het Leidse spel en na een ongelukkige eerste Noord wijkse goal (De Roo raakte de bal verkeerd waardoor Jaap van der Niet simpel kon scoren) geloofde Beach Club er weer helemaal in. Een fraaie kopbal van Piet Alders over de ver voor zijn doel staande Wim van As en een treffer in de rebound van Map Marijt brachten Beach Club op gelijke hoogte. Met deze 3-3 stand werd het laatste fluitsignaal begroet, ook al omdat Jan van. der Reyden met een vliegend schot de lat, en niet het net trof. De heldenrol werd bij de strafschoppen-act opgeëist door Beach- Club doelman Frans de Haas. Nadat collega-doelman Van As vanaf de stop had gemist, benutte De Haas vlekkeloos. Bekerhouder Godyla United kende veel proble men met het Alphense Rijnoord De Alphenaren, met Noord wij k-speler Jan Willem Bogers als uitblinker, boden opvallend veel tegenstand en hielden Godyla tot 2-2 uitstekend bij. Toen echter nam Godyla een 4-2 voorsprong. Kostbare goals van Johan Elfering die door lÜjnoord niet vol doende konden worden beantwoord: 4-3. Voor Godyla scoorden Elfering (2x), Theo Godyla en Harry van der Zwet. Jan van Elck (2x) en Jan Willem Bogers voor Rijnoord. Oegstgeest had in het treffen met SRV-Boys strafschoppen nodig om zich in de vierde ronde te plaatsen. Zelfs moest de Oegstgeestse hoofd klasser vlak voor tijd via Ton Werner een 4-3 achterstand goedmaken. Oegstgeest-doelman Piet Paauw bleek in de „verlening" goud waard bij het „stipwerk"... SRV-Boys bleef lang in de race door treffers van Lourens van der Voort (3x) en Roel Mesman. Oegstgeest zag Ton Werner tweemaal, Wim den Hollander en Gé Perfors eenmaal scoren. LEIDEN In de promotieklasse heren werd het afgelopen weekeinde een inhaalprogramma afgewerkt, terwijl bij de dames geen enkele wedstrijd werd gespeeld. Bij de heren stonden alleen de wedstrijden Be Fair-Zovoc en Donar-DVC op het programma. Het duel tussen Be Fair en Zovoc eindigde in een eclatante 0-3 overwinning voor de ploeg uit Zoetermeer. leen nog te scoren via fouten Koploper Donar kende, na een aarzelende start, weinig pro blemen tegen het in degradatie nood verkerende DVC. DVC wist Donar in de eerste set lange tijd bij te benen, maar nadat de Leidenaars de con currentie tot 11-11 naast zich hadden geduld, werd deze spelperiode, vooral dankzij knappe smashes van Ron Groen en Wout v. 't Veer, met 15-12 in het voordeel van Do nar beslist. Donar begon steeds beter te draaien en het kreeg tegen het zwakke DVC alle kans om diverse aanvals- variaties uit te proberen. De ^igeiupen weekeinde wisten de Lelde- van de tegenpartij, waardoor Donar de partij vrij eenvoudig via 15-8 en 15-11 winst in de volgende sets naar zich toe kon trekken. In de eerste klasse heren maakte koploper Gemini Kan-' geroes-3 geen fout In de broe derstrijd tegen Gemirii-4 werd een ruime 3-0 overwinning be haald. Het als tweede geklas seerde DVO blijft Gemini op de voet volgen. In eigen huis werd het bezoekende S'70 met 3—1 teruggewezen.Leython-3 begint in ernstige degradatie zorgen te geraken. Afgelopen verschillende aanvalspatronen werden, onder aanvoering van ,naaJs 0pm?,T raf tot.w.mst a. ....li R—n rS.„„ 'e komen. Ditmaal werd kan- de sterk acterende Ron Groen, knap uitgevoerd, wat het tal rijke publiek tot groot enthou siasme bracht. DVC wist al- sloos met 0-3 verloren van DAC. LUSV-2 blijft zich goed handhaven in de bovenste helft van de ranglijst. (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN De derde ronde van het Leids schaakkampioen schap stond geheel in het teken van de partij Ad v.d. Berg Charles Kuypers. De partij werd beslist in het voordeel van de zwartspeler. Behalve Kuypers kwam ook Rinie Kuijff op een honderd procent score. Ad v.d. Berg begon met een passief opgezette Franse partij tegen Charles Kuijpers. Ver in het middenspel vloog de vlam in de pan. V.d. Berg offerde een pion voor de koningsaan- val. De partij kreeg een vroeg tijdig slot toen V.d. Berg een stuk in liet staan. Rrnie Kuijff kreeg eveneens een aanval op zijn dak, maar kwam na be kwaam verdedigen glad ge wonnen te staan tegen John v. Dijk. Bij het uitvluggeren ging het punt inderdaad naar Kuijff. Op de derde plaats staat nu Folkert Geertsma. Binnen tien zetten had hij af gerekend met zijn clubgenoot Wim Heemskerk. Tot eenzelf de puntentotaal kwam Moon die een stuk cadeau kreeg van Lambooij. De partij tussen Joop Bakker en Kamps werd in gelijke stelling afgebroken. Als er inderdaad remise wordt gespeeld komen beide spelers op 2 uit 3. Dit puntentotaal is al behaald door Leendert Pols en Ofwegen. Ofwegen regende vlot af met Osnabrugge terwijl Pols een gewonnen toreneind spel bereikte tegen Piet Zwet sloot. Theo Piket brak in een zeer moeilijke, waarschijnlijk verloren stelling af tegen Leo Barendse. Gijs Haasnoot kwam na een lange partij re mise overeen met Wiebe Wie- (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN De twee favorie ten LSG 2 en Alphen hebben zich slechts met moeite enigs zins kunnen herstellen van de nederlagen uit de vijfde ronde van de LSB-competitie. LSG 2 kwam na een zwaar gevecht net langs Lisse terwijl Alphen met veel geluk tot een gelijk spel tegen LSG 3 kwam. Door deze resultaten staat LSG 2 alleen aan kop direct gevolgd door Alphen. Lisse wist in de thuiswedstrijd tegen LSG 2 al snel aan een 2—0 voorsprong te komen. Lemmers won op eenvoudige wijze de dame van Joop Bak ker terwijl Rosdorff profiteer de van een foutieve combina-! tie van Biek Verra. Pas lange tijd daarna kon LSG wat te rug doen. John van Dijk kwam goed uit de opening maar werd'daarna totaal over speeld door Folkert Geertsma. Hetzelfde overkwam Thorn Leeson tegen Wiebes. Terwijl hij in hevige tijdnood verkeer de tracteerde Wiebes zijn te genstander op een met slechts zeer veel materiaalverlies te parreren mataanval. De rest van de partijen werd in eerste instantie afgebroken. Zonder verder te spelen werd de partij Rob v.d. Aardweg—Serdijn re mise gegeven terwijl Kamps van verdere strijd tegen Osse- waarde afzag: 2 1/2—3 1/2. Guus van Dijk wist zijn toren eindspel met minuspion tegen Piet Hörchner gemakkelijk re mise te houden. Lommerse buitte zijn voorsprong van een paard tegen Arnold Hendrikse uit waardoor de ploegen weer op gelijke hoogte kwamen. Joost van Hal stond de hele partij tegen Leo Verburg met de rug tegen de muur maar wist toch een half punt uit het vuur te slepen. Van der Griendt moest met lede ogen toezien dat zijn stuk voor sprong de doorlopende pion nen van Ed Noordijk niet te gen kon houden: 4 1/2—5 1/2. LSG 3 zorgde bijna voor de zoveelste verrassing in de eer ste klasse. Tegen Alphen werd van begin af aan op een over winning afgestevend. Weijer- mans en Folkert Geertsma ko zen beide voor een Caro Kann tegen resp. Rutting en Lam booij. Na veel ruilen kwamen er twee remises tot stand. Piet Piket kreeg om onduidelijke redenen remise aangeboden door Raumann op het moment dat hij een pion zou verliezen. Meilink won aan het einde van het middenspel een kwaliteit en pion waarna Danny Ooster man van verdere tegenstand afzag. V.d. Drift werd lang zaam van het bord afgezet door Donker: 2 1/2—2 1/2. Wim Heemskerk raakte vlak voordat hij mat kon geven ver strikt in een eeuwig schaak. Van der Velde stond al snel zeer veel materiaal voor. De Jong gaf pas bij de tijdcontro- le pas op: 4—3. De overige partijen werden uitgespeeld en stonden beter of gelijk voor LSG. Vera won inderdaad van De Kleynen maar Dolf den Hollander en Van Putten ga ven in hun eindspel met plus pion resp. een reeks pionnen en een toren weg. Hierdoor kwam Alphen alsnog tot een gelijkspel. Jubileumstrandloop aan Langevelderslag Van onze sportredactie LISSE Om twaalf uur vindt zondag de start plaats van de jubileumstrandloop, die wordt georganiseerd door de IJsclub Noordwijkerhout en „De Spartaan", atletiekvereniging voor de bloembollenstreek. Behalve de vier en acht kilo- Nico Zwaan van Gasbergen de Best haalt uit. De bal zal evenwel afketsen op FC Faasse-speler Sjoerd Boot, zoals ook topscorer Cas Zwaan (3) moet constateren meter is er zondag ook een halve marathon op het programma gezet. De start aan de Langer- velderslag zal voor alle afstanden gelijktijdig plaatsvinden. Medailles en (voor de halve mara thonlopers en loopsters) puntvaantjes liggen klaar... (Van onze sportredactie) NOORDWIJK Glasbergen de Best uit Rijnsburg heeft zich gisteravond overtui gend meester gemaakt van de Northgo- Cup. In de finale tegen het Noordwijkse FC Faasse sloegen de Rijnsburgers vernie tigend toe: 7—0. Het duel om de derde plaats tussen Oud Feyenoord en BMW Van der Plas leverde de Rotterdammers na een harde strijd een 32 overwinning op. FC Faasse startte goed tegen Glasbergen. Had duidelijk het initiatief, maar slaagde er niet in enige kansen (Gerard Tio, Sjoerd Noot) naar behoren te benutten. Ook Glas bergen kende met zijn counters nog maar nauwelijks succes. Alleen Jac. Manuputty scoorde: 1—0. Na rust toonde Glasbergen zich duidelijk schotvaardiger. Met name Cas Zwaan brak los en wat dat betekende merkte Faasse in een tijdsbestek van acht minutéfr. Nadat Albert Spaanderman eerst nog een voorzet van Anne Ouwersloot achter eigen doel man Ted de Boer had gewerkt (2—0) was het Cas Zwaan die viermaal achtereen doeltreffend uithaalde: 6—0. Het aangesla gen Faasse werd uiteindelijk op 7—0 gezet door Piet Haasnoot. Glasbergen de Best had de Northgo-Cup wel erg overtuigend van Beach Club overgenomen Oud Feyenoord en Van der Plas BMW speelden een voornamelijk van Rotterdam se zijde erg harde wedstrijd. Een duel dat pas in de laatste seconden werd beslist. Cor Veldhoen zette de gehele Katwijkse verdediging op het verkeerde been en scoorde beheerst: 3—2. Bij rust stond er overigens al een 2—2 stand op het verlichte scorebord. Wim van der Plas bracht Van der Plas een 1—0 voorsprong, maar Jerry Kruit en Piet Romijn bogen die stand al spoedig tot 1—2 om. Lourens Mouter bracht beide ploegen in de achttiende minuut weer naast elkaar; een stand die lange tijd gehandhaaft zou blijven. Schaaksimultaan met Sosonko (Van onze sportredactie) LEIDEN Zaterdag organi seert het Leids Vrijetijds Cen trum (Breestraat 66) in samen-: werking met de Leidse schaakvereniging Philidor en de Skolbrouwerijen een schaaksimultaan. Veertig schakers zullen hun krachten kunnen meten met Genna So sonko (winnaar van het Hoog ovenschaaktoernooi 1977) en Leidenaar Theo Piket. Ook is er voor schaakenthousiasten gelegenheid om op dezelfde middag in het „schaakcafé" een partij te spelen. De aan vang van dit schaakfestijn is bepaald op twee uur 's mid-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5