Van Agt haalt fel uit naar PvdA-fractie Vrede in bouw getekend havens staken nog door Onderzoek naar activiteiten Inter Football ACADEMISCHE ZIEKENHUIZEN IN NADELIGE FINANCIËLE POSITIE Petitie om ,,De Industrie te redden DAGBLAD \/nnR ZUID-HOLLAND Donderdag 24 februari 1977,67e jaargang no. 20667 I Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. erienties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70. losse nummers: 55 cent. Pleisterkade Slot Pleisterkade 17 op Ned. II om 21.10 en om 20.25 uur Konin gen en Paupers. Brandpunt met Adèle Bloemendaal om 22.00 uur over verkiezingen. Ned. I om 20.50 uur Billy Gra ham in Rio. Plaatselijk een bui Opklaringen, maar ook plaatse lijk een bui. Zwakke tot matige wmd uit oostelijke richtingen. Maximum-temperaturen om streeks 7 graden. MORGEN: Zon: 7.35-18.12 Schev. hoogw.: 7.23-19.45 Maan: 10.28-01.17 Laagw.: 3.01-15.24 Waar blijft motie van afkeuring?" Minister mr. van Agt, gisteravond in de Tweede Kamer kort voor zijn aanval op de Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Minister van Agt (Justitie) heeft gisteravond in de Tweede Kamer ongewoon fel uit gehaald tegen de PvdA-fractie. Hij deed dit aan het slot van het overigens bijzonder rustig verlo pen debat over de rapporten, die zijn opgesteld na de mislukte arrestatie van Pieter Menten op 15 november vorig jaar. PvdA-woord voerder Kosto had, evenals de WD-er Geurtsen en de communist Wolff, tijdens zijn betoog een negatief oordeel uitgesproken over het beleid van minister Van Agt inzake de kwestie-Men- ten. Kosto voegde aan deze conclusie toe, dat er bij de PvdA-fractie twijfel is gere zen omtrent de bekwaamheid van Van Agt als minister van justitie. Bovendien vroeg hij zich af, of Van Agt die onlangs tijdens een interview had verklaard, een afkeer te hebben van het politieke vak in het algemeen, met een dergelijke in stelling nog wel minister zou moeten blijven. Deze uitlatingen trok de minister zich zichtbaar aan. „Ik ben er zeer door ge griefd, dat mijn bekwaamheid als minis ter in twijfel wordt getrokken. Ik vind het ook van halfhartigheid getuigen, dat de PvdA enerzijds zulke twijfels heeft, maar tegelijkertijd weigert, mij naar huis te sturen, omdat dan het hele kabinet eraan gaat," aldus Van Agt. „Ik daag hierbij de PvdA uit, om een motie van afkeuring tegen mij in te dienen, en dan wil ik wel eens zien hoe dat uitpakt. Als deze halfhartigheid blijkt te behoren tot de grondregels van de politiek dan is mijn aversie tegen de politiek diep verhe vigd." De socialist Kosto gaf echter geen duim breed toe. „Wij hebben het doen en laten van de minister zorgvuldig afgewogen. Wij blijven bij onze conclusie," zo zei hij, waarna minister Van Agt geirriteerd ken baar maakte dat hij geen weerwoord meer wenste. De CDA-fractie heeft zoals verwacht, zijn lijsttrekker zoveel mogelijk in bescher ming genomen. CDA-woordvoerder Van Dam zei tijdens zijn betoog dat de minis ter in royale mate verantwoording van zijn beleid inzake Menten heeft afgelegd cn dat hij naar de mening van zijn fractie daarin op bevredigende wijze is geslaagd. „Wanneer dit debat ertoe leidt, dat de rust rondom de zaak Menten intreedt, dan heeft het nut gehad," aldus Van Dam. Bankoverval in Alkmaar: 30 mille (Van een onzer verslagge vers) ALKMAAR Drie gemas kerde mannen hebben van morgen de beheerder van een kantoor van de Nuts- spaarbank in Alkmaar met een pistool gedwongen de kluizen te openen. Zij zijn er vandoor gegaan met on geveer 30.000 gulden. Toen de beheerder vanmor gen het kantoor wilde ope nen werd hij binnen opge wacht door de mannen, die kennelijk vannacht het pand zijn binnengedron gen. De beheerder ligt met lichte verwondingen in een ziekenhuis. Hij viel door een ruit toen hij trachtte te vluchten. De overvallers zijn te voet ontkomen. Lijsttrekkers in tv-debat Van onze radio- en tv-reda- tie HILVERSUM AVRO en KRO gaan samen een lang televisiedebat uitzenden tussen de lijsttrekkers van het CDA, de PvdA en de VVD op dinsdag 24 mei, de avond voor de verkiezin gen. De heren van Agt en Wie gel hebben hun medewerk ing al toegezegd. Minister president Den Uyl kon nog niet worden gevraagd we gens zijn verblijf in het bui tenland. Het debat zal voor een deel worden uitgezon den in AVRO's Televizier magazine met Jaap van Meekren op Ned. II en voor een deel in KRO's Brand punt op Ned. I. met Ad Langebent. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de bouw is de vrede tussen werkgevers en werknemers weer getekend. Gisteravond is overeen stemming bereikt over een nieuwe cao. De nieuwe onder handelingen over een haven-cao hebben nog niet tot resultaat geleid. Het gesprek zou vanavond worden voort gezet, nadat men de achterban had geraadpleegd. De stakingen in de havens gaan gewoon door. De onderhande lingen bij Philips en Shell hebben evenmin al tot resulta ten geleid. In twee metaalbedrijven, De Schelde in Vlissin- gen (3200 man) en Thomassen en Drijver in Hoogeveen (800 man) zetten de stakers tegen de wil van de bonden in hun stakingen gewoon door. Vandaag zijn de eerste onderhandelingen over de metaal-cao begonnen. De voornaamste punten in de nieuwe bouw-cao zijn: per 1 januari wordt een prijscompensatie toegekend van 2,5% en een loonsverhoging van 1%, bovendien wordt de 30,- loonsverhoging die destijds aan iedereen werd toege staan op neutrale wijze verwerkt; Per 1 juli opnieuw een prijscompensatie en een loonsver hoging van 1%; Per 31 december 1977 wordt een prijscompensatie toege kend op grond van de overeenkomst tussen alle werkgevers en werknemers; Verhoging van de vakantietoeslag van 155 naar 162 uur, hetgeen neerkomt op een verhoging van de toeslag van 7,5 naar 8%. Werknemers boven de 55 jaar krijgen twee extra dagen vakantie, die boven de 60 vijf dagen meer. De uitkeringen ingevolge de ongevallenverzekering wor den verhoogd: bij overlijden van 5 naar 10.000,- en bij blijvende invaliditeit van 10 naar 20.000,-. Volgens de werkgevers is men thans uitgekomen op een werkelijke loonsverhoging van 0,97%; de bouwbonden ko men echter op een percentage dat tussen de 1,7 en 1,8% ligt. Het ziet er naar uit dat de verhoging van de lonen door de werkgevers in de prijzen mag worden doorberekend. De werkgevers leiden dit af uit een uitlating van minister Lubbers, dat hij de prijzenbeschikking positief zal bekijken. n oordeel inister over mtslag van leuterleidster ■N HAAG/LEIDSCHENDAM Minister Van Agt van Justi- i en Boersma van Sociale Za- n geven geen oordeel over t ontslag van een kleuterleid- r in Leidschendam. De leid- x werd enkele maanden gele- n ontslagen door het bestuur n een katholieke kleuter- hooi, omdat haar huwelijk st door een kerkelijke instan- was ingezegend. Kamerleden Van der Spek SP) en mevr. Van der Heem- agemakers (PPR) hadden de windslieden om hun mening ivraagd omdat zij meenden, it het ontslag in strijd was met wet over het ontslagverbod huwelijk. Ook spraken zij t een onaanvaardbare in- enging in de persoonlijke le- mssfeer. )e vragen betreffen een pro- eem, dat te maken heeft met etsuitleg", antwoorden de be- indslieden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Inter Football lijkt in moeilijkheden. Op verzoek van mr. R. B. M. Berger, de Amsterdamse officier van justitie, is door ambtenaren van de ministeries van Sociale Zaken en van Economische Zaken en door de recherche een onderzoek ingesteld naar de vraag of Inter Football de wet op de arbeidsbemiddeling overtreedt. Deze actie is een indirect gevolg van het kort geding tussen Inter Football en Ben van Gelder, de manager van PSV, waarin de president van de Bossche rechtbank opmerkte dat Inter Football in overtreding was. In het kader van dit onderzoek zijn een aantal bekende voetballers, die door bemiddeling van IF bij een vereniging zijn ondergebracht, door de recherche verhoord. Onder andere werd hen gevraagd waarom zij hun belangen niet door de WCS, de officiële spelers vakbond, hadden laten behartigen. Inter Football heeft inmiddels scherp geprotesteerd tegen de gevolgde handelswijze. Men erkent wel in overtreding te zijn blijkens een uit 1930 stammende wet, maar men stelt zich eveneens op het standpunt dat het hier niet om een zwaar vergrijp gaat. Overigens kan IF binnenkort rekenen op nog een aanklacht. Deze wordt ingediend door de stichting Arbeidsbemiddeling Betaald Voetbal, die zijn raadsman mr. J. Jansen van Raay, opdracht heeft gegeven een dossier over deze materie samen te stellen. Tweehonderd leden en sympathisanten van de Chili Bewe ging Nederland hebben gisteren voor de Chili-am- bassade aan de Haagse Javastraat geprotesteerd tegen de behandeling die politieke gevange nen in dat land on dergaan Acht pro minente Nederlan ders, onder wie burgemeester A. van der Louw van Rotterdam, lazen de namen voor van een aantal door het Chileense regime om politieke rede nen gevangen ge houden onderda- Diefstal in sauna LEIDEN Een 44-jarige inwo ner van Leiden is gistermiddag beroofd van 1200 gulden en 150 gulden aan buitenlandse valu ta. De diefstal werd gepleegd toen de man in een Leids botel in de sauna verbleef. De man, wonende aan de Leidse Jan van Goyenkade had zijn kléding opgehangen in een klee druimte die niet afgesloten kon worden. Zoeterwoudse scholier (16) ernstig gewond ZOETERWOUDE - Een 16-ja- rige Zoeterwoudse scholier is gisteren rond het middaguur ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de Industrieweg in zijn woonplaats. De jongeman reed met zijn fiets tegen een geparkeerde vrach tauto. De jongeman is opgeno men in het Academisch zieken huis in Leiden. LEIDEN In vergelijking met de algemene ziekenhuizen ver keren de academische zieken huizen in een nadelige finaiïcie- le positie. De besturen van deze ziekenhuizen, waaronder het Leidse AZL, hebben dit aange toond. Staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen heeft toegezegd deze kwest ie in het kabinet aan de orde te stellen. Bij het jongste periodiek over leg met de besturen van de aca demische ziekenhuizen heeft de bewindsman gezegd het klimaat jegens deze ziekenhuizen niet meer „fair" te vinden. In deze ziekenhuizen wordt de weten schap niet als hobbyisme bedre ven en de taken van onderwijs en opleiding kunnen niet goed koper en ook niet evengoed worden ondergebracht bij alge mene ziekenhuizen. Dr. Klein merkte op, dat tezelf dertijd wel de speciale positie van de academische ziekenhui zen wordt erkend als gevraagd wordt om bijzondere activiteiten als hartchirurgie, niertransplan tatie e.d. „In zo'n klimaat is het uiterst moeilijk, zo niet onmoge lijk veel voor de academische ziekenhuizen te doen", aldus de staatssecretaris. Hij meende, dat het van belang is, dat zo spoedig mogelijk ont wikkelingsplannen voor de aca demische ziekenhuizen worden opgesteld. De ziekenhuisbestu ren hebben er nog eens op ge wezen dat voor dit jaar te wei nig middelen beschikbaar zijn voor de toenemende taken, ter wijl de dienstverlening niet kan worden verminderd. om de vaders twee dankbare Arabische zakenlieden niet te beledigen. Duizend handtekeningen steunen verzoek aan Kamer Omdat hij al getrouwd was en vijf kinderen had koos Winter voor het eerste. ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - Een petitie met ruim duizend handtekeningen is vanmorgen aangeboden aan de vaste kamercommissie voor Economische Zaken in Den Haag. In de petitie wordt gepleit voor het behoud van motorenfabriek „De Industrie" in Alphen. De kamercommissie heeft vanmorgen met minister Lubbers gesproken over de dreigende sluiting. De direc tie van de fabriek heeft gisteren ontslagaanvragen voor de 150 werknemers ingediend bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Alphen. De petitie werd vanmorgen aangeboden door J. Goossens (Progres sief Alphen) en B. Ahlers (CPN). De handtekeningen die de petitie vergezellen werden zaterdag op de markt in Alphen verzameld. In de petitie wordt gesteld, dat Alphen met ontsteltenis kennis heeft genomen van de voorgenomen sluiting van de fabriek „De Indus trie", een onderdeel van Brons-Holding. Uitvoering van de sluitings plannen betekent volgens de opstellers van de petitie, dat er 150 werklozen komen voor wie geen vervangende werkgelegenheid is en dat de werkloosheidscijfers in de metaalsector in de regio Alphen onaanvaardbaar hoog worden. Tevens zegt men, dat het uitstralingseffect van de ontslagen groot zal zijn. „Het gaat niet om 150 mensen, maar om 150 gezinnen. Ook de middenstand in Alphen zal onder een eventuele sluiting lijden. Tevens lopen diverse toeleveringsbedrijven gevaar", aldus de petitie. De kamercommissie werd verzocht alles in het werk te stellen om „De Industrie" van sluiting te redden. Tsjechische spion vraagt politiek asiel in Engeland LONDEN (AFP) - Een gewe zen lid van de Tsjechoslowaak- se geheime dienst heeft politiek asiel in Engeland gevraagd, meldt de .Daily Telegraph". Svetozar Simko (36) die zich met zijn gezin „ergens in Engeland" bevindt, wordt ondervraagd door de Britse inlichtingen dienst. In 1971, aldus het blad, is hij zogenaamd als correspon dent van het Tsjechoslowaakse persbureau „Ceteka" naar Bonn gezongen, maar in werkelijk heid was hij agent van de mili taire inlichtingendienst in Praag. Hij zou de Britten de namen hebben genoemd van de leden van de Tsjechoslowaakse am bassade in Bonn die als geheim agent fungeren. Hij zou ook hebben verteld dat Oosteurope- se spionnen op het Westduitse platteland radiozenders, came ra's en geld hebben verborgen om in geval van oorlog door .communistische saboteurs te worden gebruikt. Geen krant ontvan-' gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant als nog gebracht. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam: adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. .of anders vier meisjes tussen de 4 en de 16 jaar moeten trou-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1