eeks stakingen in België voor de komende weken Amin geeft |muiterij in jleger toe deTijd Carter wil instelling energie-departement HP deBJÖENE apanse aiiistmaan Ian Smith verzacht rassenpolitiek RABIN WEER LIJSTTREKKER Wat is er mis met de VVD? Buitenland LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 PAGINA *11 i".1Ii:i'.iii; ,i',i';ii,;i::!i!J^:iiii:iii:i,i^ii:ii:iiiiliiii!ji)iii:ii!,!!;ii:iiM]i!iu;:H - RUSSEL (ANP) België gaat in e komende weken een reeks stakin- en tegemoet, georganiseerd door et „gemeenschappelijk vakbonds- ont" bestaande uit de socialisti- ïhe ABVV (Algemeen Belgisch akverbond) en de katholieke ACV Ugemeen Christelijk Vakverbond). verscheidene bedrijfstakken in e privé-nijverheid zal in de komen- e weken, steeds op vrijdag, en wis- elend per provincies, een 24-uurs- taking gehouden worden. worden ook acties gehouden die het gehele land omvatten. Zo zal er morgen in het gehele land geen enkele trein rijden; een actie die ook zijn uitwerking in bedrijven zal hebben, omdat veel werknemers op die dag hun werk niet zullen kunnen bereiken. Alleen al de hoofdstad, Brussel, ziet dagelijks een 400.000 pendelaars (veelal per trein) ver schijnen en weer afreizen. Morgen zal ook het werk in bedrijven in de provincies Henegouwen en West- Vlaanderen worden neergelegd. Op 4 maart gebeurt dat in Luxemburg en Oost-Vlaanderen, op 11 maart zijn de provincies Namen en Limburg aan de beurt, op 18 maart wordt er de provincies Antwerpen en Luik en op 25 maart is de provincie Antwerpen aan de beurt, aldus het schema dat het vak bondsfront heeft opgesteld. Op 4 maart komt er vrijwel zeker op nieuw een grote ontwrichting van het oDenbare leven, omdat dan gestaakt wordt bij de tram- en buurtspoorwegen maatschappijen. Op 11 maart legt het personeel van de openbare diensten (bij de ministeries) het werk neer. Morgen zal het ook niet mogelijk zijn naar Engeland over te steken. De boten van de dienst Oostende—Dover, blijven dan in de ha ven van Oostende. Eerste aanleiding tot deze stakingsactie is een zogeheten „solidariteitsbijdrage" die de regering van alle werknemers in het land vraagt. Allerlei sociale kassen hebben hun inkomsten, als gevolg van de grote werkloosheid in het land, zien ver minderen. Bij het ziekenfonds zijn zelfs grote tekorten ontstaan. Daarom bepaal de de regering-Tindemans dat tijdelijk (van 1 april tot eind 1977) elke werkne mer in België een „solidariteitspremie" dient te betalen die maandelijks 0,4 pet van het bruto-loon omvat. Met dat geld moeten de kassen weer wat op peil ge bracht worden. Een andere aanleiding in de reeks economische maatregelen die Tindemans heeft aangekondigd. AMALRIK WEGGEHAALD VOOR ELYSÉE In burger geklede politiemannen hebben gisteren in Parijs de ver bannen Russische dissident Amalrik opgepakt toen hij voor het Elysée, de ambtswoning van de Franse president demon streerde De rechercheurs namen Amalrik zijn protestbord af en brachten hem naar het politiebu reau. Een uur later werd hij weer op vrije voeten gesteld en nam zijn plaats voor het Elysée weer in. Toen de dissident weigerde gehoor te geven aan een bevel van de politie bij de ingang van het paleis weg te gaan. werd hij door een tiental agenten wegge sleurd en 50 meter verderop aan de overkant van de straat neer gezet. Amalrik verklaarde voor stander te zijn van de best moge lijke Frans-Russische betrekkin gen, maar zij moeten gebaseerd zijn op eerbied voor de rechten van de mens. Hij zei dat de houding van de Franse politie is te vergelijken met die van de de Russische geheime politie KGB, die zelfs voorzichtiger te werk gaat wanneer er journalisten in de buurt zijn. 'ANEGASJIMA - Japan heeft isteren een experimentele unstmaan gelanceerd die na nige tijd in een stationaire aan rond de aarde zal worden ebracht. Japan is na de V.S. n de Sovjet Unie het derde and dat kunstmanen lanceert. )e 130 kilo wegende kunstmaan s omhoog gebracht van het uidelijke eiland Tanegasjima loor een drietrapsraket van ge- nengde Japans-Amerikaanse nakelij. Momenteel koerst de cunstmaan in een baan rond de larde, over 18 dagen moet het aunt op 36.000 km boven-' de ïvenaar zijn bereikt. Het is de tiende Japanse lance ring. Doel is het beproeven van instrumenten die later aan boord van communicatiekunst manen moeten worden gebruikt. Howard Hunt (Watergate) in vrijheid WASHINGTON/MOSKOU (AF- P—UPI) Eén van de betrok kenen bij de inbraak in het hoofdkwartier van de Ameri kaanse Democratische partij in 1972, Howard Hunt, is gisteren kort voor de dageraad vrijgela ten uit een gevangenis in Flori da waar hij voor zijn rol in het Watergate-schandaal 23 maan den vast heeft gezetenen. Het rapport dat de politie van Washington destijds opmaakte over de inbraak leidde uiteinde lijk tot het aftreden van de Amerikaanse president Richard Nixon. Hunt wist, vermoedelijk in een auto van de gevangeniswasserij, ongezien de gevangenis te verla ten, tot grote woede van de aan wezige journalisten. SALISBURY (Reuter-UPI) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft wijziging van de rassenpolitiek voorgesteld als onderdeel van zijn poging om een „interne" regeling voor een meerderheids bewind met „gematigde" zwarte leiders in Rhodesië tot stand te brengen al§ een akkoord met de door zwart Afrika erkende nationalistische leiders niet mogelijk is. In een toespraak tot het parlement stelde hij een wijziging voor van de landverdelingswet die Rhodesië ruwweg gelijkelijk verdeelt tussen de 275.000 blanken en de zes miljoen zwarten. De voorstellen zullen vervat zijn in een later in te dienen wetsontwerp. Zij houden o.m. in: landbouwgrond op het (blanke) Europese platteland en in het aan zwarten toegewezen gebied kan beschikbaar worden gesteld aan ieder die het land produktief kan maken, ongeacht huidskleur. Industrie- en handelsgebied in zakendistricten kan door ieder bewoond, gepacht en gekocht worden, maar voor „handel in Afrikaanse dorpen en Europese woongebieden zullen beperken de bepalingen van kracht blijven". Alle beperkingen voor hotels en dergelijke instellingen waar drank geserveerd wordt, zullen opgeheven worden. Twee blanke Rhodesische burgers, opgeroepen voor politiewerk in het Rhodesische dorp Karanda, zijn hier bezig met hun lunch. Tot hun taak behoort het om het dorp te beschermen tegen opererende guerrilla's in het grensgebied van Noord-Oost-Rhodesië, ter hoogte van Mozambique. Oudste Spaanse socialistische partij wettelijk erkend MADRID (AFP) - De Spaanse regering heeft de „historische" Socialistische Arbeiderspartij van Manuel Murillo wettelijk erkend. Deze partij concurreert met de „hernieuwde" PSOE van Felipe Gonzalez, die al eer der werd gelegaliseerd. WASHINGTON, (UPI/Rtr) De Amerikaanse president Jim my Carter verwacht dat het Congres snel goedkeuring zal verlenen aan de instelling van een nieuw federaal departe ment voor energie. Volgende week gaat het voorstel naar het Congres, en binnenkort zal Car ter het Congres een omvangrij ke energie-politiek aanbieden die „van grote invloed zal zijn op de Amerikaanse samenle ving", na de dit jaar opgedane ervaringen met een strenge winter en brandstoftekorten. Elders wil de president de over daad aan schrijfwerk en onno dige bepalingen bij de overheid verminderen. Carter prees het Congres dat met voortvarend heid handelt om hem tot de reorganisatie van de regering te machtigen. Besparingen acht Carter ook mogelijk binnen de begroting. Over de defensie-be groting van 1978 zei hij dat de regering in drie weken tijds TEL AVIV (AP) De Israëlische premier Yitzhak Rabin is gisteravond tijdens het partijcongres van de Arbeiderspartij geko zen tot lijstaanvoerder. Zijn tegenstander, minister van defensie Shimon Peres, werd met een krappe meerderheid verslagen nadat hij een intensieve campagne had gevoerd met beloftes om een eind te maken aan de sociale en economische rampspoeden in Israël. Drie jaar geleden werd Peres eveneens door Rabin versla gen, nadat Golda Meir moest worden opgevolgd. De Arbeiderspartij is in Israël aan de macht geweest sinds het land in 1948 werd opgericht. Maar dit jaar bestond er voor het eerst onzekerheid of de Arbeiderspartij nog in de regering zou kunnen blijven. De partij heeft te kampen met financiële schanda len en binnenlandse problemen die de oppositie ongetwijfeld zal aangrijpen in haar eigen campagne voor de verkiezingen van 17 mei a.s. Nadat de beide kandidaten ieder een redevoering hadden afgestoken hielden 2.870 afgevaardigden bij het congres een stem ming die werd bemoeilijkt door procedurele kwesties waarbij vijf stemmen ongeldig werden verklaard. Rabin won met een krappe meerderheid van veertig stemmen. Hij hield na de bekendmaking een korte speech waarbij hij onder meer zei: „Vanaf dit moment zijn wij verenigd". Niettemin blijkt uit de krappe meerderheid voor Rabin dat de Arbeiderspartij ernstig is verdeeld in twee blokken. Peres haakte hierop in toen hij, na zijn gelukwensen aan Rabin zei: „Ik heb geen klachten tegen degenen die me niet gesteund hebben". kans gezien had 2,76 miljard dollar te besparen op de door zijn voorganger Ford ingedien de begroting van 123,1 miljard dollar. Carter voorspelde verde re besparingen (5 tot 7 miljard dollar) voor 1979 door standaar disatie van uitrusting, betere contracten e.d. Over de omstreden bepalingen door de CIA aan koning Hoes sein en andere buitenlandse lei ders zei Carter dat sommige berichten „een zekere mate van juistheid" bevatten en dat ande re „tamelijk mis" waren. De normalisering van de betrek kingen met Cuba zou moeten wachten op nadere besprekin gen, aldus Carter. Amerika wil eerst aanwijzingen dat Cuba niet meer betrokken raakt bij „overzeese avonturen", zoals in Angola. Kruger: 16 zelfmoorden in gevangenis JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse minister van justitie en politie, Kruger, heeft gisteren in Kaapstad op een persconferentie alle verwij ten wegens het ongewoon hoge aantal zelfmoorden van gevan gen negerpolitici met beslist heid van de hand gewezen. Kruger zei dat het laatste jaar 16 negers in de gevangenis ge storven waren. Hij zei met na druk dat de politie en gevange nispersoneel in al die gevallen waarin zelfmoord gepleegd werd alle denkbare voorzorgen daartegen hadden genomen. Hij zei tenslotte dat het hier om communistische leiders ging, die liever zelfmoord pleegden dan „hun zaak te verraden". Vier meisjes trouwen óf het land verlaten GLOUCESTER (AP) De Brit George Winter stond on langs voor een moei lijke keus: „Trouw met vier jonge meis jes of verlaat het land" Winter verliet het land. Hij werkte in Saoedi- Arabië als transport manager van een Ca nadese onderneming. Het onverwachte aan bod werd hem gedaan nadat hij twee Arabi sche zakenmannen had gered uit een veronge lukt vliegtuig in het midden van de woes tijn. Het waren de dochters van de twee Saoedische zakenman nen, in leeftijd varië rend van 14 tot 16 jaar. „Er werd me te ver staan gegeven dat, als ik weigerde, dat gezien zou worden als een grove belediging, die gestraft zou worden met gevangenis of er ger. Mijn werkgevers zeiden dat ik zo snel mogelijk het land moest verlaten en lie ten me naar Groot- Brittannië terugvlie gen", aldus Winter, die toegaf dat hij nog even heeft getwijfeld, omdat de meisjes zeer aan trekkelijk waren. „Maar hoe had ik het mijn vrouw en vijf kin deren moeten vertel len?" zo vroeg hij. Hij mag na 1 april weer terug, want dan is het aanbod verlopen. KAMPALA (Rtr/NPI) President Amin van Oegan da heeft gisteren op een persconferentie toegegeven dat in het vorige weekeinde een bataljon in opstand was gekomen en dat dinsdag in de hoofdstad op het hoofdkwartier van de militaire politie een vuurge- veent is geleverd. Kennelijk om die berichten snel uit de wereld te helpen heeft radio-Oeganda vanmor gen bekend gemaakt dat in het buurland Tanzania een invasieleger is samengetrokken om Oeganda binnen te trekken. Tanzania heeft de bewering „war taal" genoemd. Gevluchte gevangenen hebben ver klaard dat dinsdagavond in een kazerne in Oeganda honderden gevangenen zijn vermoord. ontvangen te worden. Onder zijn gevolg is ook een dans groep. Londen zit met Amins aankon- Het opstandige bataljon bestond volgens Amin voornamelijk uit leden van de Acholi- en Langos- tammen, vroeger de machtsba sis van oud-president Obote, waartoe ook de vermoorde aartsbisschop Loewoem behoor de. Amin zei voorts dat hij „vast en zeker" de komende conferentie van het gemenebest in Londen zal bijwonen, aan het hoofd van een delegatie van 250 man, al dus radio Oeganda. Hij zei „voor niemand bang te zijn dan voor God" en dat hij naar Lon den zal gaan om andere geme nebestleiders te ontmoeten. Wanneer de Britse regering hem er niet bij wil hebben zullen de gemenebestlanden in Afrika en de rest van de Derde Wereld de bijeenkomst boycotten, zei hij. Amin wil zijn Britse vrienden ontmoeten, omdat hij de samen werking met Engeland op alle gebied wil versterken. Hij hoopt ook door koningin Elizabeth diging in de maag. Als premier van een gemenebestland geldt de uitnodiging voor de confe rentie voor hem automatisch. De twee laatste keren, in 1973 in Ottawa en in 1975 in King ston, Jamaica, is Amin echter thuisgebleven. In het Lagerhuis had premier Callaghan verklaard dat „wij het niet als een belediging zullen opvatten als Amin weg blijft". Gisteren zei de liberale woord voerder in het Hogerhuis, Lord Gladwyn: „Wanneer dit crea tuur naar de conferentie komt, zal geen enkel mens met zelfres pect aan een manifestatie deel nemen waar hij bij is". Op last van de Britse minister van bui tenlandse zaken, David Owen, is het Gemenebest-secretariaat de 36 landen die lid zijn al aan het peilen, maar veel succes wordt er niet verwacht. In Elsevier zegt Wiegel over het CDA: „Het lijken soms maso chisten. Als je vriendelijk tegen ze doet, beginnen ze angstig van zich af te slaan. Timmer je ze, zoals de PvdA doet, op hun kop, dan wringen ze zich in allerlei bochten om te kunnen zeggen dat socialisten best redelijke mensen zijn". Voorts een gesprek met werkge versaanvoerder Van Veen: „Ik ben in zoverre natuurlijk niet tevreden dat het in Nederland nodig blijkt dat via stakingen met deze hevigheid en in deze omvang dergelijke minimale za ken moeten worden uitgevoch ten. Maar over mijn eigen op stelling in het conflict heb ik geen enkel ongelukkig gevoel". Het hoofdartikel spelt: „In onze ogen is er sprake van een keer punt 77. Gebleken is dat de vakbeweging in ons land eigen lijk uitmaakt wat er gebeurt". De Haagse Post praat met fruit- import-voorrnan H. Kamstra over een boycot van Chili. „Hoe meer een land kan exporteren, hoe meer er aan meegewerkt wordt dat die lui juist een hoge re welvaartsgraad bereiken. Dat is altijd zo. Hoe meer deviezen er komen, hoe meer er inge voerd kan worden. Als je nou één ding moet vermijden, is het wel om te zeggen: omdat die mensen het zo arm hebben, mag er niet meer geëxporteerd wor den". Voorts een beschouwing over de wet investeringsrekening. „Dan is er nog de hamvraag. Zal het lukken om er tot 1980 110.000 extra arbeidsplaatsen bij te krij gen? Happen de ondernemers in de premieworst van 13 miljard en gebruiken ze het geld niet voor arbeidsbesparende investe ringen? Misschien zijn die 13 miljard wel een peperduur weg gevertje aan ondernemend Ne derland, aangeboden door de gezamenlijke belastingbetalers". Het omslagartikel gaat over Pa- radiso, „het laatste restant van de jaren zestig". Een interview ook met chanson nier Leo Ferré. „Links. Dat is walgelijk. Dat is een soort esprit geworden. Dat zijn mensen die in een kantoor op de macht wachten, die wachten tot ze rechts mogen worden". Boudewijn de Groot ten slotte blijkt in Amerika te gaan wo nen. „In eerste instantie wil ik gewoon eens kijken hoe per soonlijk ik daar als muzikant en als zanger over kom". Vrij Nederland praat met Ka merlid Klaas Beuker. „6, 7 jaar lang heeft meneer Van Agt alles toegelaten, en nu ineens een ethisch reveille. Dat is kiezen voor het opportunisme. Onder mom van: Ik ben zo bescheiden, denken: wat is het béste voor mijn carrière? Van Agt heeft mij het ethisch reveille afgepikt. Het CDA is een zeer bedrieglij ke zaak". Ook een interview met de coach van de Canadese schaatsers, Jorritsma, over het falen van de Nederlandse ploeg. „Volgens mij ligt de terugval van de Ne derlanders veel meer in de klei ne dingen die met elkaar erg belangrijk kunnen zijn. Pfrom- mer is nu negen jaar coach. Wil je na zo'n tijd niet verslappen, dan moet je ontzettend sterk zijn, vooral omdat de resultaten altijd goed zijn geweest. Ik doel bijvoorbeeld op de discipline in de ploeg. Ik weet dat de Neder landse rijders in sommige gele genheden in Inzeil worden ge weerd, ze permitteren zich din gen die niet kunnen". De Tijd stelt dat keuze voor Zijlstra gelijk staat met kiezen voor een CDA/WD-coalitie. Over de staking de conclusie: „Het drama Van Veen schuilt in de aanpassing van zijn positie als werkgeversgeleider. Hij heeft als coördinator van een gezamenlijk afweerfront ge faald. Hij had uitsluitend voor een conflict mogen kiezen, wan neer hij zeker was van de hecht heid van zijn linie. De grote ondernemingen en hun organi saties zullen die leiding nooit meer zo lichtvaardig toevertrou wen aan een man die de eenheid geen 4 dagen kon verzekeren". Ook een reportage over het Am sterdams politiebureau War moesstraat „Bij ons komt wel 80 procent van de 12.000 mis drijven per jaar voor rekening van drugverslaving. Het is een zee die over ons heenkomt. Je pakt een verslaafde op een auto diefstal. Je vraagt hoe vaak hii dat al eerder heeft gedaan. Hij zal misschien zeggen: 50 keer, en dan verzwijgt hij waarschijn lijk de helft. Wat moet je met zo'n knaap? Vastzetten heeft geen zin. Je moet hem laten gaan. Een paar uur later wordt hij soms weer binnen gebracht. Dan is hij opnieuw aan de gang geweest". De Groene Amsterdammer be steedt speciale aandacht aan de acties in de bouw en de havens. Over de eerste bedrijfstak: „Ei genlijk hebben de bonden enige greep op deze ongecontroleerde bende. Maar het probleem is natuurlijk niet eeuwig op te los* sen door te staken. Hopelijk is deze kleine arbeidsoorlog vol doende om in de toekomst wat meer greep te krijgen op de grote aannemersoorlog die in de bouw onderverminderd voort woedt". De Chileense appelen komen eveneens aan de orde. „Onze eigen fruittelers verdrinken erin, want tegen zoveel goedko pe import valt niet op te concur reren. En dat terwijl in Chili honger wordt geleden en de jun ta er toe over gaat steeds meer de nadruk te leggen op de lucra tieve fruitteelt in plaats van de verbouw van de broodnodige tarwe". Hervormd Nederland praat met professor Sijes. „wat een Jood is, weet ik eigenlijk niet. Het is iemand die een Joodse moeder heeft, zoals de orthodoxen zeg gen. Een Jood is iemand die zegt dat hij een Jood is, meestal voelt hij zich ook verbonden met Israël. Voor de rest ken ik geen bijzondere redenen waar om ik Jood zou zijn". Ook een reportage over kinder mishandeling. Een psycholoog: „Laat ik duidelijk stellen dat ik een tik op zijn tijd niet veroor deel. Maar de ouders moeten goed weten waarom ze hun kind op dat moment straffe. Wie een kind corrigeert door hem een pak op zijn broek te geven, moet er van overtuigd zijn dat dit voor zijn bestwil is, al blijft het natuurlijk de vraag of slaan inderdaad de beste correctie is. In Accent de vraag wat er mis is met de WD. „De leden zijn veel te weinig op de hoogte van de activiteiten aan de top. De WD lijkt op een teener na zijn heftigste groeifase: Hij kijkt naar zijn lijf. Z'n broekspijpen zijn te kort geworden. Hij is uit zijn trui gegroeid en geestelijk stikt hij van de onzekerheden. De club zal heel hard moeten werken voor de verkiezingen om zijn smoel over te brengen". Ook dit blad sprak met Klaas Beuker. „Als het CDA voor de verkiezingen zich niet duidelijk tegen legalisatie van abortus uit spreekt, voorzie ik geen beste uitslag voor hen. Niet voor niets zijn er destijds 700.000 handte keningen tegen abortus bij el kaar gebracht".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11