Veel lood in bloed Arnhemse kinderen Van Agt handhaaft porno-beleid Geen debat over uitlatingen kamervoorzitter ^Restaurants '«moeten herkomst =van wildbraad fregistreren Nederlanders vergokten vorig jaar 860 miljoen woning bij industrieterrein Antiek in computer Groei collectieve sector in praktijk minder ^meerderheid ^tweede kamer: BOEREN WINTERSWIJK WILLEN GEEN PARKWACHTER ZIJN dan 1% I EXPLOSIE TANKAUTO MET OLIE VOORKOMEN NUTH Vermoedelijk door oververhitting van de wielen zijn gistermiddag op de afrit naar Nuth van de autoweg Heerlen-Geleen de banden van een met stookolie beladen tank wagen in brand gevlogen. De brandweer van Heerlen was snel ter plaatse en kon door de tank koel te houden een explosie voorkomen. De wagen was met de olie op weg naar de Emmacentrale van DSM. De chauffeur merkte dat een band stuk was, maar op het moment dat hij een reserveband wilde opzetten ont stond de brand. JINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 PAGINA 9 Prof. Heertje mag toch lid PvdA worden DEN HAAG In de hoop toch een keer de slag van hun leven te slaan, hebben de Nederlanders vorig jaar samen een fortuin ingezet bij de verschillende loterijen. Alleen al bij de Staatsloterij, Lotto, Toto, Algemene Loterij Nederland (girolóterij) en op de ren baan werd in totaal voor meer dan 860 miljoen gulden gegokt. Duidelijke koploper blijft de Staatsloterij, die vorig jaar meer dan 20 miljoen loten verkocht. Dat betekende een omzet van ruim 500 miljoen. Van dit bedrag keerde de Staatslote rij 70% weer aan prijzen uit. De rest ver dween, na aftrek van de organisatiekosten (zoals de provisie voor lotenverkopers), in de' schatkist. De goklust van de Nederlander is „conjunc tuurgevoelig", zo meent direkteur P. G. van Essen van de Staatsloterij. „Hebben de men sen het goed, dan gokken ze meer". De lichte schommelingen die de omzet van de Staatslo terij in de afgelopen drie jaar vertoonde, liepen parallel bij Toto en Lotto. De invoering van de Nederlandse Lotto in september 1974, heeft volgens directeur Van. Essen hoegenaamd geen invloed gehad op de omzet van de Staatsloterij. Daarbij tekent hij wel aan, dat het onmogelijk is achteraf te zeggen wat de ontwikkeling van de Staatslote rij geweest zou zijn, indien er geen Lotto was gekomen. Nederlanders, die de prijzen via de rollende balletjes in de wacht willen slepen, zorgden vorig jaar voor een Lotto-omzet van iets meer dan 175 miljoen. Om dit te bereiken moes ten bijna 44 miljoen Lotto-formulieren wor den ingevuld. De Toto bleef bij dit aantal ver achter. Ruim 9 miljoen formuliertjes met voet balvoorspellingen brachten bijna 28 miljoen op. De Sporttotalisator, waar Lotto en Toto onder vallen, betaalde bijna de helft van het ontvan gen geld weer aan prijzen uit. Na aftrek van organisatiekosten ging van het overgebleven bedrag meer dan de helft (60 pet) naar de Nederlandse Sportfederatie. De NSF gebruik te het geld onder meer ter ondersteuning van sportverenigingen en -bonden, terwijl er ver der de bouw van accommodaties mee werd bekostigd. De rest van de „winst" van de Sporttotalisator kwam ten goede aan cultuur, maatschappelijk werk en de volksgezondheid. Aan de loketten van de totalisator op de 12 paarderenbanen die ons land rijk is, is vorig jaar iets meer dan 100 miljoen ingezet. Daarvan werd 80% aan het gokkende publiek geretourneerd. Het resterende bedrag werd door de totalisator volgens een speciale sleutel verdeeld over de eigen stichting, de baanver- enigingen, de Stichting Nederlandse Draf- en rensport, het fonds van de Nederlandse vee fokkerij en een algemeen fonds. Op de banen registreerde men vorig jaar meer dan een half miljoen betalende bezoe kers, ongeveer evenveel als het jaar ervoor. Toch steeg de omzet van de totaliscto:- nv:'„ ongeveer acht procent ten opzichte van 1975. Men heeft de indruk dat de gokkers niet alleen de neiging hebben hogere bedragen in te zetten, maar ook steeds vaker spelen voor vrienden of kennissen, die niet in de gelegen heid zijn de renbanen te bezoeken. „Het goede doel" wordt rechtstreeks gesteund door deelneming aan de Algemene Loterij Nederland. Deze loterij, waarbij het gironum mer van de deelnemer tevens zijn lotnummer is, keert verreweg het laagste percentage van de ontvangen gelden weer aan prijzen uit. Van de omzet van 59 miljoen is vorig jaar 16,5 miljoen op de winnende gironummers teruggestort. De SUFA (Stichting Uitvoeringsorgaan Finan ciële Akties), die is belast met de organisatie en uitvoering, droeg de opbengst af aan de Stichting Algemene Loterij Nederland. In de ze stichting nemen als participanten een groot aantal nationale instellingen deel, zoals het Koningin Juliana Fonds en allerlei instellin gen ten behoeve van de volksgezondheid. HAARLEM (ANP) De eco noom prof. dr. A. Heertje mag van het bestuur van het gewest Noord-Holland-zuid van de Par tij van de Arbeid (weer) lid, worden van deze partij. Met dit besluit heeft het gewestelijk be stuur een besluit van de afde ling Naarden, die het verzoek van prof. Heertje om lid te worden van de PvdA had afge wezen, vernietigd. Volgens secretaris M. Nicolai' van het gewest in Haarlem heeft het gewestelijk bestuur overwo gen dat de PvdA een pluriforme partij is, waarin meningen op allerlei gebied een plaats moe ten kunnen krijgen. Een specia le commissie heeft bovendien na een uitvoerig gesprek met de om zijn gepeperde politieke en economische uitspraken over zowel zaken als personen beken de hoogleraar, positief over diens terugkeer in de rijen der- georganiseerde sociaal-demo craten geadviseerd. CHU-voorzitter Kruisinga en tweedekamervoorzitter Vondeling (links) na het overleg gisteravond in Den Haag (tussen Vondeling en enkele fractie voorzitters) over Vondelings uitlatingen betreffende het mogelijke pre mierschap van de president-directeur van De Nederlandse Bank, Zijlstra. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er komt geen debat in de Tweede Kamer over uitlatingen van Kamervoorzitter Vondeling inzake het premier schap. Zeven fractievoorzitters hebben gisteren met dr. Vondeling gesproken en hem laten weten dat hij duidelijker moet aangeven wanneer hij als kamervoorzitter of als partijlid spreekt. Achter het incidentje is nu een punt gezet. Bij de christen-democratische Kamerfracties en de WD was ergernis ontstaan over enkele uitlatingen van dr. Vondeling, die hij eerst in Oosterwolde tijdens een bijeenkomst van de PvdA had gedaan en later voor de televisie had herhaald. Vondeling had gezegd dat de kiezers tijdig moeten weten wie de kandidaat voor het premierschap is van de grootste politieke groeperingen. Onjuist zou Vondeling het vinden als na de verkiezingen volkomen onver wacht dr. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank, minister president zou worden, terwijl Van Agt de lijsttrekker van het CDA is. De voorzitters van de kamerfracties van KVP, ARP en CHU, WD, Boerenpartij, SGP en pPV hebben daarover met Vondeling ge praat. De linkse partijen hebben dit gesprek geboycot, omdat zij het onjuist zouden vinden als Vondeling in zijn recht op meningsui ting zou worden beknot. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) denkt er niet aan om het verbod op het vertonen van pornografische films in gewone bioscopen op te heffen. Hij hield dit gisteren de Eerste Kamer voor, waar PvdA, VVD en D'66 felle kritiek hadden uitgeoefend op de onlangs afgekondigde maatregel om vertoning van porno films alleen nog maar toe te staan in bioscopen met minder dan 50 zitplaatsen. Van Agt liet wel doorschemeren dat er wellicht nog enige verande ring zou kunnen komen in de grens van 50 zitplaatsen. Hij deelde namelijk mee, dat dit aantal willekeurig is gekozen, uitgaande van de gemiddelde stoelbezetting in besloten sexbioscoopjes. De bewindsman ging voorts in op een groot aantal vragen van verschillende aard, die de senatoren vorige week bij de behandeling van de justitiebegroting hadden gesteld. Zo zei de minister onder meer, dat van zijn kant geen initiatieven meer zijn te verwachten met betrekking tot een wettelijke regeling van de euthanasie, dat de abortusregeling wat hem betreft blijft zoals hij is en dat de invoering van de doodstraf (waarop SGP-afgevaardigde Meuleman had aangedrongen) voor hem onaanvaardbaar is, „niet allen omdat het onmenselijk is, maar ook omdat er uit het oogpunt van misdaadpreventie geen heil van te verwachten is", aldus de heer Van Agt ROTTERDAM (ANP) Twee Rotterdammers, heb ben een computer-informa tiecentrum voor de antiek handel opgericht. Het informatiecentrum biedt alle Nederlandse anti quairs de mogelijkheid ge gevens over ieder stukje antiek met een minimale handelswaarde van 400 in het geheugen van een computer op te bergen. Komt ergens een Neder landse cliënt bij een anti quair om bijvoorbeeld een Oudhollandse broodkast te kopen, dan hoeft de anti quair alleen maar het infor matiecentrum in Rotter dam te bellen om te verne men welke collega een der gelijk stuk in huis heeft en wat de handelsprijs ervan is. Een abonnement op de computerdienst kost 250 per jaar. Particulieren ko men niet voor een abonne ment in aanmerking. Varkenspest nu ook in Den Helder DEN HELDER (ANP) De J varkenspest die in Zuid-Hol land nog steeds niet is onder drukt, heeft zich nu ook v< fEI plaatst naar Noord-Holland. 79! Een boer uit Den Helder heeft B vorige week enkele varkens etf aangekocht in Zuid-Holland. De h boer vertrouwde achteraf de aankoop echter niet en liet de '°2 inspectie de dieren keuren. Gis teren kreeg hij uitsluitsel: onge veer 24 dieren zijn besmet. In totaal zijn nu zo'n vierhonderd varkens afgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) BEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de stroperij op wild wordt tegenge gaan door restaurants te verplichten de wiltlaanko- men te registreren. Restauranthouders zouden bij de aankoop van konijnen, reeën en ander wild precies noeten noteren wie de leverancier is. 3124Dat bleek gisteren bij de behan- leling van de jachtwet in de 3ARiminister Van der Stee wordt nielgevraagd om over de verplich- ofiiiting tot registratie cpntact op te met het bedrijfschap ho rna, kreeg daar de steun van [CDA, D'66, WD en PvdA. De linister vond de motie overbo- 'dig omdat de jachtwet ook nu een verbod bevat voor het onder zich hebben van grof ywild, tenzij aangetoond kan worden dat het door erkende jagers afgeschoten is. „Als een restauranthouder reerug op zijn menukaart heeft staan, moet hij 126^ via de nota wan zijn wildhande- laar de herkomst kunnen aanto- aldus minister Van der Stee. De Kamer erkende dat 6)wel, maar liet blijken nogal wat twijfels te hebben over de effec-. tiviteit van de controle op deze regeling. Daarop beloofde de, bewindsman de volksvertegen woordigers ten spoedigste een bjj uitvoerige nota te zenden waar in wordt aangegeven hoe vaak er controle is geweest bij de horecabedrijven en wanneer er proces-verbaal is gemaakt. Minister van der Stee verzette zich gisteren eveneens tegen de, ook door een Kamermeerder heid geuite wens om de 40.000 jagers in ons land ieder jaar proeven van schietvaardigheid te laten afleggen. In de jachtwet zoals die aan de Kamer is voor gesteld staat dat beginnende ja gers een schietvaardigheid- sproef moeten afleggen. Dat acht de bewindsman voldoende. De Kamer liet voorts blijken voorstander te zijn van een i bod op de verkoop van wild- klemmen, omdat deze bij de die ren onnodige en vaak langduri ge pijn veroorzaken. Hoewel er geen duidelijke ziektever schijnselen zijn, wordt wel gesproken van een „gezondheidkundig ongewenste situatie". Dit is de belangrijkste conclusie die kan worden getrokken uit een onderzoek dat in opdracht van de gemeente Arnhem is verricht door het Coronel (Van een onzer verslaggeefsters) ARNHEM Het industrieterrein Wes-. tervoortse Dijk in Arnhem, met daarop het loodbedrijf Billiton (Shell), veroor zaakt een verhoogde opname van lood in het bloed bij 2- en 3-jarige kinderen. Laboratorium van de Universiteit van Amsterdam, tigingsverschijnselen komen pas voor bij een veel Bij het onderzoek waren 66 kinderen uit omliggen- hogere grens, waarbij de kans op verlammingen de wijken en 42 kinderen uit andere (verder van toeneemt. de industrie gelegen) buurten betrokken. Inmiddels heeft BJliton besloten dat de meest De onderzoekers stellen, dat, hoewel de blootstel-, vervuilende afdeling per 1 april dichtgaat. De ling aan lood op de grens van het aanvaardbare uitstoot van lood zal dan worden teruggebracht is, de mogelijkheid aanwezig is dat niet-onderzoch- van maximaal 150 kg tot ongeveer 35 kg per te kinderen deze grens overschrijden. Loodvergif- etmaal. Dit is alles wat er over bleef van de personenauto die gisterenmiddag tussen Eindhoven en Nunen op een met knipperlichten bewaakte overweg in botsing kwam met een intercitytrein. De 19-jarige bestuurder werd op slag gedood, een 19-jarige mede-passagier overleed even later in het Eindhovense ziekenhuis. Voor het leven van de derde inzittende, een 14-jarige Eindhovenaar, wordt gevreesd. WINTERSWIJK (ANP) - „Of er een landschapspark rond Winterswijk komt, is niet de beslissing van Winterswijk, maar van het parlement. Als de overgrote meerderheid van de bevolking zich echter tegen de aanwijzing tot park zal verzet ten, zijn er nauwelijks moge- Dit zei gisteravond staatssecre taris W. Meijer van CRM na afloop van een werkbezoek aan Winterswijk, 's Middags trok( een groot aantal ongeruste land bouwers langs het gemeente huis, waar de staatssecretaris vanaf het bordes talrijke protes terende boeren gadesloeg, die te kennen gaven er niets voor te voelen als „parkwachter" te worden aangesteld. Het gebied rond Winterswijk is een van de proefgebieden voor een land schapspark. Kamer achter bescherming koopvaardij DEN HAAG (ANP) De kamer staat achter de voorgestelde bescherming van de Nederlandse koopvaardij tegen vlagbevoorrechting door een aantal nieuwe maritieme naties en met name door de oosteuropese staatshandelslanden. Deze bescherming is opgenomen in de retorsiewet zee scheepvaart, die een verbod op een aantal hande lingen bevat. Een gezagvoerder van een zeeschip, varende onder een bij die maatregel aangewezen vlag, mag met dat schip geen goederen over Nederlandse wateren vervoeren. Een eigenaar van een onderneming mag niet opzettelijk bewerkstelligen dat goederen worden vervoerd mat een zeeschip, varende onder een dergelijke vlag. Evenmin mag een Nederlands zeeschip ter beschikking worden gesteld voor een overeenkomt van huur en verhuur of van tijdbe- vrachting aan een natuurlijke of rechtspersoon, gevestigd in een bij retorsiemaatregel aangewezen land. AMSTERDAM (ANP) - Het beleidspakket, dat de regering in 1976 heeft ontworpen om de werk gelegenheidssituatie in de jaren tot 1980 blijvend te verbeteren, zal tot re sultaat hebben, dat de collectieve sector (sociale premies en belastingen) met veel minder dan één procent per jaar zal gaan stijgen. Dit heeft minister Lubbers van Economische Zaken gisteren op een symposium van de Vrije Universiteit over het werkgele genheidsbeleid gezegd. Het anti- werkloosheidspakket omvat naast het zogenaamdé 'een-pro- centbeleid injecties van 3.5 mil jard per jaar voor het bevorde ren van de bedrijfsinvesteringen en een tot 1.5 miljard gulden oplopende loonkostensubsidie om de inflatie te bestrijden. Samen hebben deze maatrege len een zo duidelijke positieve invloed op de groei dat de feite lijke belasting- en premiedruk met veel minder dan één pro cent per jaar stijgt, aldus de bewindsman. Volgens hem zal de stijging niet meer dan een half procent per jaar hoeven te bedragen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9