AMIN GEEFT ONRUST IN HET LEGER TOE ÜTTERE ARMOEDE VOOR ESTDUITSE BEJAARDEN Owenrweinig kennis over zuidelijk Afrika brieven Amerikaans Congres komt in verzet tegen industriële sinterklazen Mjitenland Nieuwe moordpartij in Oeganda britse regering lijdt nederlaag Veel Russische en Chinese schepen onder goedkope vlag LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 PAGINA 7 i onze correspondent s Wennekes) l)NN In de Westduit- bondsrepubliek wordt or miljoenen mensen tere armoede geleden, t land gaat weliswaar or voor een van de leste in de hele wereld, iar dat betekent nog ig niet dat allen ook b de „zegeningen van welvaart" deel heb- i. Terwijl al in talrijke ormale" gezinnen de lomens beneden het exitentie- minimum lig gen, zijn het vooral de oudere mensen, die in veel gevallen nauwelijks het meest noodzakelijke voor bun levensonder houd hebben. Volgens het Keulse uni- •versiteitsinstituut voor sociaal onderzoek be schikt liefst 60 procent van de mensen boven de 60 jaar nog niet eens over 800 mark per maand. Nog erger is het gesteld met 10 procent van deze lie den, die met minder dan 300 mark moeten uitko men. In de betreffende leeftijdsgroep heeft bo vendien eenderde een ui terst armzalig „inkomen" van tussen de 300 en 600 mark, terwijl 21 procent over 600 tot 800 mark kan beschikken. De schuld hiervan ligt niet alleen bij de staat. Veel Duitsers hebben recht op huursubsidie en kunnen eveneens aan spraken bij de sociale in stanties doen gelden. In talrijke gevallen zijn zij echter niet op de hoogte van hun rechten, maar ook schaamte ovek- hun sociale omstandigheden houdt hen van een bezoek aan de bevoegde diensten af. In dit opzicht leggen vooral oudere mensen een grotere „bescheiden heid" aan de dag dan jon geren. Ze zijn namelijk zo sterk beïnvloed door de mentaliteit van de pres tatiemaatschappij, dat zij weigeren om toe te geven dat zij door werken niet genoeg kunnen verdienen en er daarom voor terug reizen hun armoede be kend te maken. Volgens de minister van sociale zaken van Noor drijn—Westfalen, Fried- helm Fahrtmann, zou de staat weliswaar in staat zijn deze mensen op het spoor te komen, maar de kosten van een dergelijk onderzoek noemde hij on verantwoord hoog. etogingen tegen itoomfabriek in orleben in onze correspondent) »NN. In de Westduitse ilstaat Nedersaksen hebben rgercomite's grootscheepse tmonstraties aangekondigd te- mi het gisteren genomen be- luit van de regering om in de laats Gorleben aan de Elbe tn opslagplaats voor uiterst idio-aktief atoomval te vesti- tP- |eze betogingen dreigen vooral Jtt ernstige incidenten te Lei- pn, omdat er ih Nedersaksen [vens een opwekkingsfabriek en verbruikte radiokatieve randelementen gebouwd zal lorden. De plaats hiervan is jeliswaar nog niet definitief ge- lozen, maar het staat vast, dat rze niet ver van de Nederland- e grens in Twente zal komen i liggen. De bevolking kant |ch vooral tegen de fabriek, pidat bij de opwerking van het Itomaire materiaal plutonium, lat geschikt is voor de bouw jan atoombommen, ontstaat. Trudeau in ***- Amerika De Canadese pre mier Pierre-Elliott Trudeau heeft giste ren op bezoek in Washington, het Congres toegespro ken. Vice-president Walter Mondale, in zijn functie van voorzitter van de Senaat, luistert toe hoe Trudeau de eventuele afschei ding van de Cana dese Franstalige provincie Quebec bestreed. De pre mier van Quebec had in januari een afscheiding van de provincie verde digd. NAIROBI (Reuter) Radio Oe ganda heeft toegegeven dat er incidenten zijn geweest in het Oegandese leger en dat daarbij enkelen zijn gedood. De radio zei dat president Idi Amin condoleanceboodschappen had gezonden „aan de gezinsle den van degenen die hun leven hebben verloren tijdens het tot rust brengen van de toestand". De president heeft tevens zijn dankbaar heid uitgedrukt voor die „leden van de strijdkrachten die in staat waren de si tuatie te kalmeren nadat zij waren over weldigd door dissidenten in het leger die samenwerkten met ballingen, zionisten en imperialistische agenten die chaos in het land wilden scheppen". Amin had zijn dank betuigd nadat een hoeveelheid moderne wapens, munitie en bommen in het land waren ontdekt. Vluchtelingen uit Oeganda hebben in Tanzania en Kenia verklaard dat presi dent Amin een campagne tot zuivering en moord op .stamleden in zijn strijd krachten is begonnen. „Er is opdracht gegeven alle leden van de Langi- en Achole-stammen in leger, luchtmacht, politiekorpsen en gevange niswezen te likwideren." Amin wil de leden van deze twee overwegend christe lijke stammen vervangen door islamiti sche Soedanezen. Amin is zelf ook i lim. Een van de vluchtelingen zei dat Amin in zijn campagne al duizenden had ge dood. Meer dan 2000 stamleden waren in de afgelopen weken in de provincie gear resteerd. Zij waren naar de hoofdstad Kampala overgebracht waar zij dit week einde werden doodgeschoten. Oegandese troepen hebben een inval ge daan in de Makare-universiteit van Kam pala en „alle Langi- en Acholestudenten gearresteerd die zij konden vinden". INDEN (Reuter) De nieuwe Britse minister buitenlandse zaken, David Owen, heeft ge- gd dat hij bereid is naar Afrika te gaan om met iedereen te spreken als dat een vredesre- -hng in Rhodesië dichterbij zou brengen. Haar hij zei op een persconferentie nog geen 24 lur nadat premier james Callaghan zijn verrassen- le benoeming bekendmaakte dat hij de eerste was im toe te geven dat hij nog maar zeer weinig over thodesië of Zuidelijk Afrika weet. In de pogingen om een regeling in Rhodesië en -grotere stabiliteit in zuidelijk Afrika als geheel te ferkrijgen is er geen optie die ik 'zou willen uitsluiten. Maar ik ben de eerste om toe te geven dat dit een probleem is waarmee ik nog niet veel te maken heb gehad en waarover ik nog veel moet leren". De 38-jarige Owen volgt de zaterdag overleden Anthony Crosland op. Owen zei voorstander te zijn van verdere bespre kingen met de V.S., Zuid-Afrika en de presidenten van de frontliniestaten in Afrika. Hij verklaarde voorts te geloven in het aanhouden van contacten met alle nuancen in de meningen in Rhodesië. Op de vraag of daartoe ook premier Ian Smth behoor de zei Owen: „Als je een regeling wil, moet je bereid zijn met iedereen te praten". Remero wint Verkiezingen in -Salvador SALVADOR (DPA) - -Volgens de onofficiële uitslag ieft de kandidaat van de al 15 i het bewind zijnde na- jonale verzoeningspartij (PCN), ineraal Carlos Humberto Ro- ïero, bij de verkiezingen in El alvador 475.725 stemmen op 'i verenigd en de kandidaat et oppositieverbond NO), kolonel Ernesto Clara- lount, 228.937. e meerderheid van de bijna 1,8 üljoen stemgerechtigden racht geen stem uit. NEW YORK (DPA) Een Sowjet-ruim- tevaartgeleerde, prof. Jevgeni Feodo- ro, heeft bezwaar ge maakt tegen het feit dat de NASA tegen geringe vergoeding gedetailleerde opna men van derde lan den uit kunstmanen verkoopt Feodoro zei dat de NASA minstens om toestemming van het betrokken land zou moeten vragen en bo vendien geen opna men zou moeten ver schaffen waarop voorwerpen gezien kunnen worden die kleiner zijn dan vijf tig meter. Russisch bezwaar tegen verkoop kunstmaanfoto's Aan de hand van ge detailleerde opnamen uit kunstmanen kun nen veel gegevens aan het licht komen over hulpbronnen, oogstresultaten en weersomstandighe den van een gebied en niet elk land wil dat alles publiek be kendgemaakt zien. zei hij. Feodorov is lid van de Sowjet-academie van wetenschappen en neemt momenteel deel aan een vergade ring van een subcom missie van de VN- commissie voor het vreedzaam gebruik van de kosmische ruirnte. Van onze correspondent Roger limons jONDEN De Britse regering I leeft gisteravond in het Lager- mis een nederlaag geleden bij n stemming over haar wets ontwerp voor de decentralise- islring van overheidsbevoegdhe- den en met name het scheppen van regionele regeringen en ;e' parlementen in Schotland en ke%ales, die een deel van de tot dusver bij het Lagerhuis liggen de bevoegdheden zouden moe ten gaan overnemen. Er deden zich roerige tonelen voor in het Lagerhuis toen be kend werd dat een motie om de aanneming van het wetsontwerp door het parlement te bespoedi gen met 312 tegen 283 stemmen was verworpen. De regering dankte haar neder laag aan twintig .rebellen" van de Labourfractie, die ondanks de opdracht hun stem aan de motie te geven, met de oppositie meestemden. Een groot aantal andere Labourafgevaardigden onthield zich van stemming. In antwoord op de voortdurende kreten .aftreden' antwoordde de plaatsvervangend leider van La bour, Michael Foot, dat het ka binet in conclaaf zou gaan om zich over de uitslag te beraden. IJslandschap In de Amerikaanse stad Cleveland is een waterleidingbuis gesprongen, terwijl er nog volop winterse temperaturen heersen. Het gevolg van een en ander was een winters uitziend landschap en een groot aantal mensen die buiten voldoende ijspret hadden, maar in huis zonder water zaten. LONDEN (AFP) - Het leeuwe- deel van de in Panama geregi streerde koopvaardijvloot be staat momenteel uit Russische en Chinese schepen. Dit staat in de jongste editie van Lloyds list, uitgegeven door de gelijk namige Londense scheepsverze- keraar. Volgens Lloyds vaart een groot aantal Russische schepen reeds lange tijd onder de goedkope' Panamese vlag. De Chinese volksrepubliek heeft onlangs 80 schepen uit Somalië laten over schrijven naar de Middenameri- kaanse staat Panama. Net als .kapitalistische' reders zijn Moskou en Peking gemoti veerd door extra winst en fisca le voordelen, zegt Lloyds. Daar naast zouden China en de S.U. echter ook willen ontsnappen aan de rigoureuze bepalingen die de internationale federatie van transportarbeiders hanteert op het stuk van gage en arbeids omstandigheden. Dankzij de .goedkope vlag', schrijft Lloyds list, kunnen de twee grote communistische mo gendheden hun eigen concur- rentiebepalingen ontduiken. De bewuste Chinese en Russische schepen zouden varen met een onderbetaalde, internationale bemanning. De bewuste sche pen ontsnappen daarmee ook aan de stakingen die de federa tie afkondigt wanneer zij ont dekt dat .georganiseerde' be manningen worden onderbe taald. Lloyds meldt verder nog dat Liberia, van oudsher ook een .goedkoop' maritiem land, steeds minder in trek is, omdat het zich wat betreft de veilig heidseisen sterk conformeert aan de internationale bepalin gen. Carter wil geheimen beter beschermen WASHINGTON (RTR) - Presi dent Carter, bezorgd over de moeilijkheid voor d"e regering om geheimen te bewaren, heeft gelast het aantal functionarissen drastisch in te krimpen dat toe gang heeft tot gevoelig inlichtin genmateriaal. Senator Alan Cranston, die dit gisteren ont hulde, zei dat Carter had beslo ten het aantal functionarissen dat inzage heeft in hoogst gehei me inlichtingen te verminderen van 40 tot vijf. Wie dat zijn, is niet gemeld. De Amerikaanse president zou met name ongerust zijn na pers berichten van vorige week vol gens welke debuitenlandse in lichtingendienst (CIA) grote be dragen had uitgekeerd aan ko ning Hoessein van Jordanië en andere buitenlandse leiders. Carter zou het ook teveel vinden dat zeven commissies van het Congres gegevens krijgen over geheim materiaal. Hij zou dit aantal verminderd willen zien. Priestergroep veroordeelt Charta-77 PRAAG (Reuter) Een groep regeringsgezinde katholieke geestelijken in Tsjecho-Slowa- kije heeft gisteren het door dis sidenten uitgegeven „Charta 77", waarin wordt aangedron gen op eerbiediging van de men selijke vrijheden, veroordeeld. Het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka, dat dit meldde, zei dat de organisatie, „Pacem in Terris", het stuk van de dissi denten en degenen die „valselijk de vrijheid van godsdienst in Tsjecho-Slowaijke kritiseren" verwerpt. Pacem in Terris wordt niet door het Vaticaan erkend en de offi ciële kerk in Tsjecho-Slowakije heeft zich buiten het dispuut gehouden. Arrestatie van extremisten in Spanje MADRID (AP) De Spaanse politie heeft de arrestatie in Murcia bekend gemaakt van elf anarchisten bij wie tevens een grote hoeveelheid wapens en munitie in beslag is genomen. Verder zijn nog eens elf perso nen gearresteerd, onder wie acht Italianen en een Fransman, op beschuldiging van lidmaat schap van een rechtse terroristi sche groepering. Ook bij deze arrestaties zijn wapens buitge maakt, waaronder machinege weren. Volgens de politie beho ren de meeste arrestanten tot een extreem rechtse Italiaanse organisatie en hielden ze zich in Spanje schuil. In het Noorden van Spanje heb ben ongeveer 8.000 boeren het verkeer op snelwegen geblok keerd uit protest tegen het land bouwbeleid van de regering. Ongeduldige ter dood veroordeelde BOISE (Idaho) De 26-jarige Thomas Creech, die ter dood is veroordeeld en in de gevange nis van Boise reeds een jaar in de „dodencel" zit, is het wach ten op de behandeling van zijn beroep door het hooggerechts hof van Idaho beu geworden. Hij eist, dat hij onmiddellijk terechtgesteld wordt. Creech werd in november 1975 tot de strop veroordeeld, wegens moord op twee mensen. Creech ontkent, deze moorden gepleegd te hebben. Wel beweert hij daar entegen 42 moorden in 13 ver schillende staten van de VS op zijn geweten te hebben. Maar hiervoor is hij niet berecht. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Landbouwprijzen Het mooie woord mede-verant woordelijkheids-heffing in het artikel over de landbouwprijzen (maandag 14 februari) verdient nadere uitleg. Het Brusselse be leid, gericht op erg grote bedrij ven, heeft een produktie-race ontketend. De daardoor verkre- gen overproduktie wordt gehan teerd als negatieve prijszetter. Deze extra produktie dient te gen hoge kosten te worden afge zet; het geld hiervoor verkrijgt de E.G. door op elke liter melk 2,5% van de uitbetalingsprijs in te houden. Motivatie van de E.G. is, dat de producent finan cieel mede verantwoordelijk moet zijn voor de overproduk tie. Maar geen- enkele boer heeft gevraagd om dit opjaagbeleid, de E.G. dient zelf verantwoorde lijk te zijn, niet de ondernemer die alleen maar kan uitbreiden of verzuipen. De geringe prijs verhoging van 3% en de melk- heffing zullen dan ook een voor spelbaar gevolg hebben: een aantal kleine boeren zal afvallen en hun koeien gaan naar de grotere boer-collega en concur rent Dus geen produktiever- mindering. Lage voedselprijzen zal een en ander in de toekomst ook niet opleveren. Veel gebie den kunnen door ongunstige ex terne omstandigheden nooit die bedrijven worden die Mansholt in 1968 voor ogen stond en om dat de E.G. ook nog een sociaal beleid moet voeren, zullen er veel landschapsparken ont staan, waarin de agrariërs toe slagen op het inkomen zullen vragen. Conclusie: hoe hoger de eis voor het middenbedrijf (waar de kostprijs op berekend wordt) zoveel meer geldverslin dende landschapsparken. Honselersdijk J. van Schie Fam. Middelman Naar aanleiding van het verhaal van zaterdag 12 februari over Koos en Lenie in de serie „Het huishoudboekje van de familie Middelman" zou ik graag het volgende willen mededelen. Koos, de zogenaamde modale werknemer, heeft een ww-uitke- ring van 301,70 netto en een vakantiebon van 79,80. In mijn ogen is die man schatrijk. Wat hij uitgeeft zegt mij niets. Ik zelf ben wao'er en heb 250,- en hooguit 20,- vakantiegeld in de week. Ik heb nog vijf kinderen thuis. Ik zal u mijn uitgaven en vaste lasten maar niet specificeren. Ik heb ook geen bankrekening waar ik het tekort mee kan dekken. Koos en Lenie mogen dan een beroerde maand januari achter de rug hebben volgens u, volgens mij zijn ze miljonair. Hij vangt per week 380,-, ik vang 270,-. Als u dit een modale werkne mer noemt, kan ik het niet met u eens zijn. Neemt u hier eens goede nota van als u met de serie doorgaat. U mag gerust bij mij thuis de boeken komen con troleren, maar publiciteit helpt mij niet. Mijn invaliditeitsuitke- ring van 1.150,- in de maand plus 7% vakantiegeld liegt er niet om. Ik ben 50 jaar, mijn vrouw 44. Wij kunnen helemaal geen kant meer uit. Lisse Chr. B. (Naschrift redactie: Het begrip modale werknemer is geen uit vinding van ons. Het wordt in het financieel-economisch ver keer gebruikt om aan te geven waar de gemiddelde werknemer staat: de werknemer met kinde raftrek voor twee kinderen en een inkomen dat juist beneden de premiegrens van de verplich te ziekenfonds ligt: dit jaar circa 28.000,- bruto.). Shell-order voor Nederlandse Stone and Webster RIJSWIJK De Amerikaanse Stone and Webster Engineering Corp. heeft opdracht gekregen voor het ontwerp van een nieu we polypropyleenfabriek, die door Shell Chemical (Australia) Pty. op haar terrein in Geelong bij Melbourne zal worden ge bouwd. Het ontwerp zal worden uitgevoerd door Stone and Web ster Engineering BV in Rijswijk. De fabriek krijgt een capaciteit van 30.000 tot 40.000 ton per jaar. Het werk op de bouwplaat begint in maart 1977. De fabriek moet eind 1978 klaar zijn. (Van onze correspondent Bert van Velzen) WASHINGTON Op 14 november 1973 verscheen Claude Wild, vice-president van de Gulf Oil Corpo ration, voor de Watergate-commissie van senator Sam Ervin, die zich toen concentreerde op de schandalen die zouden leiden tot het aftreden van Richard M. Nixon als president van de Verenigde Staten. Claude Wilde was een soort industriële sinterklaas, die de betrekkingen tussen Gulf Oil en de regering had verzoet met vier miljoen dollar. Wilde had bij die gelegenheid ongetwijfeld boeien de mededelingen kunnen doen over de omvang, de techniek en het nut van het kopen van politieke invloed in Washington door grote bedrijven. Maar de commissie, die zich zo ijverig toonde in de jacht op de politieke scalpen van Nixon en zijn Waterga- te-samenzweerders, had Wilde niet veel te vragen. Drie leden van de commissie stelden enkele korte, voorzichtige en beleefde vragen. De anderen zwe ten. Later bleek, dat alle leden van de Watergate- commissie, met uitzondering van de voorzitter, Sam Ervin, gelden van Gulf Oil hadden ontvangen. Het Congres heeft traditioneel weinig lust gedemon streerd om de vuile handen in eigen kring te inspecteren. Toen bleek dat een flink aantal leden van het Huis van Afgevaardigden en senatoren de kans liep om te worden vervolgd wegens overtre ding van de bepalingen omtrent verkiezingsbijdra- gen, werd ongewoon snel en doeltreffend besloten de verjaringstermijn voor dit soort vergrijpen terug te schroeven tot drie jaar. Vier jaar achtereen zag het Congres kans om wetsontwerpen te torpederen waarin wordt voorgesteld dat de leden van het Huis en de Senaat inzicht geven in hun financiële status en commerciële bindingen. Tijdens de jaren van de Nixon-regering werden minstens veertien leden van het Huis van Afgevaar digden en één senator in staat van beschuldiging gesteld of veroordeeld wegens een misdrijf. Twaalf werden veroordeeld na te zijn schuldig bevonden aan vergrijpen als belastingontduiking, het ontvan gen van steekpenningen, meineed, afpersing en rechtsobstructie. Slechts in uiterst zeldzame geval len is het Congres bereid disciplinaire maatregelen te nemen tegen corrupte figuren in eigen kring. De beslissing van het Huis van Afgevaardigden om een onderzoek in te stellen naar de betaling van steekpenningen en andere corrupte activiteiten ten behoeve van de Zuidkoreaanse regering, werd pas genomen toen het ministerie van justitie reeds een grootscheeps onderzoek had aangekondigd en sena tor Howard Baker, de leider van de republikeinse minderheid in de Senaat had verklaard dat tussen de veertig en vijftig leden van het Congres bij het Koreaanse schandaal waren betrokken. Afgevaardigde Helen Meyner, een Democraat uit New Jersey, had al verklaard dat zij een gratis reis naar Seoel, om daar een ere-doctoraat in ontvangst te nemen had afgewezen. Afgevaardigde Don Bon- ker uit Washington onthulde dat hem de gunsten van een aantrekkelijke Zuidkoreaanse vrouw waren aangeboden, de Republikein Larry Wing zond een envelop met 100-dollarbiljetten terug naar Tong Sun Park en Philip Burton zei een kostbare ring voor zijn vrouw te hebben geweigerd. Maar tientallen Congresleden stonden blijkbaar minder sterk in de schoenen. Een commissie van het Huis van Afgevaardigden, die belast is met de handhaving en verfijning van de politieke bedrijfsethiek, beval op 9 februari het Huis van Afgevaardigden aan de Koreaanse corrup tie grondig te onderzoeken. Er was niemand tegen. Op dezelfde dag onthulde American Airlines illegale verkiezingscontributies te hebben betaald aan dozij nen leden van het Congres, inclusief Gerald Ford, de huidige voorzitter van het Huis van Afgevaardig den Thomas („Tip") O' Neill, Peter Rodino, de voor zitter van de commissie die het impeachement-on- derzoek tegen Richard. Nixon instelde en Richard Nixon zelf. De ethische commissie van het Huis van Afgevaar digden gaf vorig jaar afgevaardigde Robert Sikes, die een district in Florida vertegenwoordigt, een berisping, omdat deze geen onderscheid had ge maakt tussen openbare belangen en zijn privézaken. Als invloedrijk lid van een subcommissie die militai re contracten bestiert, is Sikes miljonair geworden. De commissie had nog nooit een afgevaardigde op de vingers getikt en het overkwam Sikes alleen, omdat zijn gebrek aan ethisch inzicht de spuigaten uitliep. Hem werd, bij wijze van bestraffing, de voorzittershamer van de machtige subcommissie ontnomen. Goede betrekkingen met Congresleden worden doorgaans bewerkstelligd met bijdragen aan verkie zingsfondsen, die verplichtingen opleveren aan spe ciale belangengroepen. Zowel in de Senaat als het Huis van Afgevaardigden zullen de ethische com missies zich de komende maanden bezighouden met het ontwerpen van bepalingen die het politieke bedrijf zindelijker moeten maken. Een van de be langrijkste ts de financiering van politieke campag nes uit de schatkist. Dat, alsmede een aanzienlijke salarisverhoging, zou de Congresleden minder vat baar maken voor het accepteren van geschenken. Tot dusver zijn overigens alle pogingen om de corruptie uit de congressionele tuin te wieden volle dig mislukt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7