Groeten uit een groen Hoogmade „RrjnakkoorcT wil nieuwbouw voor muziekschool Grote produktie hyacinten in 1977 te verwachten .iefde en jen leverworst jrengen Sandy n Leiden ot rust Alkemadese Jannie vrijgesproken van uitlokking tot moord VERDIEN NOG GADWEVEN EEN SLOKOP y EEN BORREL! HAAL HET BUDIGR0Sy v 7 ütAD/REGIQ LEIDSE COURANT ■WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. 9!' ullisbak M 1327 is een concentratiekamp- ewoner meer. M 1327 van een wisse dood in et Londense mammoet- siel Battersea gered en lidt nu een veilig leven Is „Sandy" in een huis de Leidse Lage [orsweg bij de familie link. Vorige week trof de Klinks nog in ner- euze verwachting aan, afwachting van de ge- linsuitbreiding. Daar tras toen ook vullisbak Polly II bij, die bij ver gissing op de foto kwam p staan als „Britse Pol- y". Maar het is nu voor [lkaar Sandy, die eerst losco zou heten en even- jueel Bello, maar daar as-ie weer te klein 'oor, heeft de eerste ivond een enkel kuurtje 'ertoond; hij vrat het ui- Vloerkleed op en knaag- in de deur. Maar 5 Dirk-Jan Klink ok zich daar niets van „Ik kom rustig mfs nachts m'n bed uit ar pm hem te verzorgen als "at zou moeten". De kinderen van het gezin Klink met links de Britse nieuwkomer Sandy, die het uitstekend kan vinden met kameraad Polly II. Baas' Klink en de zijnen zijn nu eenmaal stapel op dieren. Gisteravond renden Dirk en z'n oudste zoon met Sandy (het dier heeft nu eenmaal een zandkleur) naar het station en weer terug. Uitgeput rustte Dirk daarna wat uit, een boek je over duiven en vissen le zend, en om een uur of twaalf trok hij met Sandy weer de regen in. „Ik ben nog schor van het vele praten. Minstens 70 telefoontjes heb ik gehad, waarvan slechts 5 negatieve. We hebben ook, bij wijze van experiment, willen aantonen dat het mogelijk is, dat een asielhond makkelijk bij een andere vreemde hond past. In een asiel zijn de honden al aan elkaar gewend geraakt, samen opgevoed. Daarom zijn Sandy en Polly nu al de beste kame raden". Toen Sandy gearriveerd was hebben de Klinks een feestje gebouwd met cola en worstjes. Sandy had in no-time een le verworst van 6 gulden in z'n buik zitten. Dirk: „Hij komt niets te kort bij ons. Ik ben. er erg blij mee. En hij luistert' al, zo'n beest leer snel Neder lands, zal ik maar zeggen". „Het is net een vos, een lekker gemene snuit, ondeugende toet, grote loeiers van tanden waar mijn vrouw nog steeds een beetje bang van is. Het gaat hartstikke goed met San dy. Ik hoop de mensen een beetje wakker te hebben ge schud, dat ze meer aandacht hebben gekregen voor asiel honden, vooral als over een paar maanden, tegen de va kantie aan, de dieren weer bij tientallen aan hun miserabele lot zullen worden overgela ten", aldus Dirk-Jan Klink, die nu al weer peinst om een ver schoppelingetje uit het diere nasiel aan de Besjeslaan aan een hondwaardiger bestaan te helpen. 'HERINNERINGEN STEKEN DE KOP WEER OP De Hoogmadenaren en allen die deze oude Heerlijk heid een.warm hart toedragen, mogen oprecht blij Eijn met een boekje, dat door de jonge "actieve en Hoogmadese „patriot" Hans van .der Wereld on- 9 langs is samengesteld. Zelf ben ik verstoken van e »nig Hoogmades bloed, maar ik was aangenaam verrast toen ik „Groeten uit Hoogmade" in handen creeg. Een jaar of zeven geleden verscheen al bij lepro-Holland een boekje, waarin „Oude prent- ;aarten" vertelden over Hoogmade en Woubrugge. Voubrugge ging toen met de kroon strijken en was n allerlei standen en toestanden te zien op zestig ilaatjes, terwijl Hoogmade met slechts een stuk of wintig foto's genoegen moest nemen. Dat is nu radicaal veranderd. Hans van der Wereld kreeg het verzoek, een tweede uitgave samen te stellen met )ude foto's van Hoogmade en Woubrugge in twee aparte boekjes. De Heerlijkheid is nu alle eer die ij verdient aangedaan: bijna 50 sprekende repro- lukties om bij te mijmeren en nog hier en daar e herkennen. lij het zien van al dat schoons maar één vraag bij me blij er» hangen: waarom wordt als erschijningstijdperk februari. 976 genoemd, ofschoon we hans in februari 1977 leven? let is overigens een boeiend zerkje, waarin de jaren van tagina tot pagina vervliegen, tellen eigenlijk niet zo waar, bij dit opdissen van een arakteristiek verleden. Van er Wereld geeft een stukje eschiedenis vooraf weg. In ;or^ bestek wordt de oor sprong van het dorp geschetst; 10k Sprongh van Hoogmade pringt er even uit en de sa- nensteller, die de betrekke- ijkheid van tijd met het oog op de eeuwigheid onderkent, 'ertelt onder andere, dat loogmade vrijwel geheel catholiek is gebleven, „al was !r wel eens een twijfelende >astoor en konden de katholie ken en gereformeerden elkaar [oed dwars zitten", ■V Jf oog wade Van der Wereld wil evenwel niet zijn boekje te buiten gaan en houdt het verder daar maar bij, anders zou het een stan daardwerk zijn geworden, die „Groeten uit Hoogmade". De kerk neemt een eerste plaats in „Groeten" in, eerst met één van de oudste foto's van Hoogmade, een kiek van de oude kath. kerk, die van 1742 tot 1877 aan de Qude Kerkweg gestaan heeft, een wat sober, barok Hollands bouwwerkje, dat te klein werd (de kerkgangers stonden 's zondags vaak tot buiten het portaal hun plicht te vervul len, hetgeen de godsvrucht niet bevorderd moet hebben) en plaats maakte voor een neogotische opvolger, die al in 1929 van ellende in elkaai stortte omdat bij de bouw ge knoeid was met heipalen. Ook de fundering was niet wat ze had moeten zijn; nare boel in de Heerlijkheid. Er kwam een De trots van katholiek Hoogmade, de neogotische kerk die werd gebouwd tussen 1872 en 1877. In juni 1929 stortte de kerk in, omdat de bouwmeesters hadden geknoeid met de materialen noodkerkje en in 193o stond de huidige Kerk er met z'n ranke groene torenspits. Daarna komen de „Groeten uit Hoogmade" pas goed los. De Kerkstraat als landelijk weggetje, met het hoofd van een mannetje dat Antoon Schrader was. Allemaal „plaatjes" van foto's die rus tieke natuurmonumentjes la ten zien. Hoogmade, dat vroe ger nauwelijks bereikbaar was en vrijwel geïsoleerd van de buitenwereld, doet zich in de prenten kennen als een oase van groen en bomen; men waant zich nu en dan in de meest' bosrijke omgeving. Luchtfoto's van een paar jaar geleden laten zien dat daar niet veel meer van over is. De Klaverwydenweg was in 1925 nog een lommerrijke laan, die in de zeventiger jaren verwor den is tot een soort racebaan, zo signaleert Van der Wereld. Zo gaat het boekje gezellig en verhalend verder. Oer-Hoog- madenaren zullen heel wat af te knikken hebben: ja, zo was het. De Van Fenemalaan die 30 jaar terug nog een stink sloot was; het parochieel zang koor van 1925, de excursie van Piet Witteman in 1938 met z'n klanten naar een Zaanse graanfabriek, het brandweer korps anno 1949, „meester" Bosman, veldwachter Hein Hoogenboom sr., die eens een stroper op de Wijde Aa achter volgde in een kaaskuip, een schilderij, dat koningin Wilhel- mina in 1933 in Hoogmade maakte van de boerderij van Hein van der Meer, een busje van de ADWAL dat stopte als ergens een vlaggetje met een A erop werd uitgestoken. Zo gaat Van der Wereld op zijn nostalgische toer verder, tot en met broodbakker Koos van der Voorn, die in 1941 top de Kerkstraat nog rustig voor z'n deur de Leidse Courant kon lezen zonder van de sokken gereden te worden. Zo was Hoogmade, ofschoon zo geeft Van der Wereld terecht te kennen het in die innige en intieme rust ook niet steeds koek en ei geweest zal zijn... De nog landelijke Kerkstraat met rechts „De Ark" die onlangs werd afgebroken. Het brandweerkorps in de nieuwe uniformen LEIDERDORP De Algemene Vergadering van de streekmuziekschool „Rijnakkoord" die gister avond in het gemeentehuis in Roelofarendsveen bijeen was heeft zich unaniem uitgesproken voor nieuwbouw van de muziekschool in Leiderdorp en wees vernieuwbouw van de voormalige Chr. Mavoschool in de Van der Geerstr. van de hand. De Leiderdorpse afdeling is thans gehuisvest in een zeer oud pand in de Hoofdstraat 103 dat vele gebreken vertoont en voor het geven van muziek onderwijs ongeschikt is. Het gemeentebestuur van Leiderdorp dat begrip voor de situatie had, J?ood de Chr. Mavo als alternatiefe huisvesting aan. Dit gebouw zou dan een ingrijpende verbouwing moe ten ondergaan. Het bestuur van de streekmuziek school heeft zich echter afgevraagd of de voorma lige Mavoschool, die tenslotte voor onderwijsdoe leinden is afgekeurd de school is dicht bij de drukke rijksweg 4A gelegen wel geschikt zou kunnen worden gemaakt voor het geven van mu ziekonderwijs. Mede op advies van de inspecteur voor het muzie konderwijs van het ministerie van CRM de heer Smeets besloot het bestuur van Architectenbureau ARO te Zoeterwoude naast de plannen voor ver nieuwbouw van de Mavoschool ook plannen te laten ontwikkelen voor volledige nieuwbouw. Door de gemeente Leiderdorp werd een optie voor onbepaalde tijd verleend op een perceel bouwter rein in het uitbreidingsplan Voorhof ter hoogte van de Gallaslaan. Het bestuur van de streekmuziekschool dat de plannen voor nieuwbouw op een persconferentie ontvouwde, deelde bij monde van de heer Ch. W. Ligtvoet mede, dat men de bouw hoopt te financie ren met een DACW-subsidie, de zogenaamde werk- gelegenheidspot van het ministerie van Sociale Zaken. Het bestuur is daarin gesteund door de docenten tot de overtuiging gekomen, dat nieuw bouw veruit te prefereren is boven vernieuwbouw. De kosten van een nieuw gebouw blijken niet veel hoger te zijn dan vernieuwbouw, 2.2 miljoen tegen 1.7 miljoen gulden. De nieuwbouwplannen voor zien in een modern en ruim opgezet zogenaamd muziekcentrum, waarin niet alleen plaats is voor muziek maar ook voor andere vormen van expres sie. De architecten zijn er in geslaagd een eigen tijds en doelmatig gebouw te ontwerpen. In het gebouw, dat een open karakter zou krijgen, is een aula opgenomen De aula die 250 plaatsen zal bevatten is geschikt voor het houden van concer ten. De streekfuntie van de muziekschool hoopt men hiermede tot uitdrukking te brengen. DEN HAAG/ALKEMADE De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 27-jarige Jannie uit Alkemade vrijgesproken van de haar ten laste gelegde uitlokking tot moord. De vrouw zou hebben getracht de man met wie zij samenwoonde en van wie zij twee kinderen had, tegen betaling om het leven te laten brengen. Daarvoor had zij twee mannen benaderd. Dit tweetal werd gisteren gevonnist tot ieder vijf maanden gevangenisstraf. Alkemadese' Jannie zou aller eerst een 54-jarige koopman uit een woonwagenkamp in Gouda' hebben benaderd om haar huis vriend om het leven vangen. Als reden daarvoor zou zij zijn overmatig drankgebruik hebben aangevoerd, terwijl zij tevens met een andere man relaties had aangeknoopt. Zij was be reid de koopman 3000 gulden voor het karwei te betalen. De koopman ging echter niet op het voorstel in. De vrouw deed daarna een 47-jarige sloper uit Leiden het verzoek haar man om te brengen. De prijs was inmiddels omhoog gegaan. Zij zou hem 5000 gulden hebben geboden. Beide mannen hielden gisteren voor de rechtbank vol, dat de vrouw hen het aanbod had gedaan. Alkemadese Jannie ontkende echter. Zij beweerde, dat jalouzie de beide mannen ertoe heeft gebracht, valse ver klaringen af te leggen. De sloper had zich wel schuldig gemaakt aan bedreiging. Hij had in de zomer van het afgelo pen jaar zowel de vrouw als de huisvriend met een geladen pis tool bedreigt Ook de koopman uit Gouda werd het nodige ver weten. Hij zou zich dan wel niet hebben schuldig gemaakt aan de moord, maar hem werd ver weten te hebben gezwendeld met caravans. Zo had hij van het Rotterdamse gemeentebe stuur 18.000 gulden geleend om een caravan te kopen. Toen de caravan eenmaal was aange schaft werd het woonvoertuig voor 4200 gulden van de hand De officier van Justitie had te gen de vrouw uit Alkemade twee jaar gevangenisstraf geëist Zij werd vrijgesproken. De sloper en de koopman wer den beide tot vijf maanden ver oordeeld, de slopers wegens de bedreiging en de koopman we gens de fraude met caravans. HILLEGOM De hyacintenkwekers moeten in 1978 en wellicht ook in 1977 rekening houden met een te grote produktie. Dit betekent dat de ko mende jaren de prijs voor hyacinten laag komt te liggen. Tot nu toe gaat het nog redelijk met de prijzen. Zij liggen gemiddeld vijftien procent hoger dan vorig jaar. Naar verwachting zal de prijs in de loop van het jaar dalen. De voorzitter van de vereniging „De Hyacinth" de heer H. Hogewoning, waarschuwde gisteren tij dens een vergadering in het Bloembollencentrum in Hillegom de leden zich door de thans geldende hogere prijzen niet te laten verleiden om in de komende zomer toch maar meer werkbollen stuk te gaan maken. „Er is beslist geen behoefte aan een grotere oppervlakte hyacinten, omdat de ex port niet toeneemt. Het drijven op hoge inname- prijzen is er ook niet meer bij, want nu reeds gelden verlaagde innameprijzen. De directeur van de Bloembollenkeuringsdienst, ir. H. van Os kwam met de mededeling dat in het vervolg uitsluitend werkbollen mogen worden ge bruikt van partijen die door de Bloembollenkeu ringsdienst voor dat doel geschikt zijn geacht. Bij de keuring in 1976 kwam de noodzaak van deze maatregel duidelijk aan het licht. In de partijen werd veel virus aangetroffen. Het geelziek-jaar 1973 was daar gedeeltelijk debet aan. Toen was er onvoldoende gelegenheid om de werkbollen te selecteren. Vorig jaar werden tweehonderd vijf en- vijftig partijen met ruim 19.500 roe afgekeurd, dat is bijna driemaal zo veel als in 1975 en wat de oppervlakte betreft zelfs vijfmaal zoveel als in 1974. De rekening 1975 en de begroting 1977 gingen zonder slag of stoot onder de hamer door. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de heren N. C. Berbee en Jac. Roozen gekozen de heren W. W. van Haaster uit Breezand en Th. E. A. van Werkhoven uit Lisse. Bij de discussie wees de heer J. van Haaster op de noodzaak om bij calamiteiten de deur op een kier te laten. In theorie kan immers juist bij die bedrijven die zich specialiseren in de cultuur van gezonde werkbollen op een gegeven ogenblik geel ziek in de partijen vallen. Daar is heel weinig kruid tegen gewassen. Dan zou de kweker in staat gesteld moeten worden om voor werkbollen op zijn eigen partijen te kunnen terugvallen. In geval van calamiteiten zullen speciale maatrege len gelden, zo beloofde de heer Van Os. Aan het slot van de bijeenkomst maakte de administrateur, de heer A. de Kreij bekend dat de ver. De Hyacinth samen met andere groepen zal deelne men aan het bloemencorso. Daarnaast geeft de vereniging in maart acte de présence op de grote binnententoonstelüng van de Bundesgartenschau in Stuttgart. Programma zaalvoetbal (Van onze sportredactie) LEIDEN/NOORDWIJK/LISSE Geen hoofdklassezaalvoetbal vanavond, wel veel bekerwed strijden. Ook wordt in Noord- wijk de finale verspeeld van de Northgo-Cup. Groenoordhal: Beker, derde ronde: Swift 't Winkeltje Beach Club (21 uur); Zwaanvo gels—Odijk Stars (20 uur). 3A: SLF—Unitas Leiden (22 uur); Gazelle—LEHO Sport (21 uur); ASC—Fasson (20 uur). 3C: Houtwarenhoek—Du Prie (20 uur). 3D: SVLV—SC Vierkant (21 uur); UVS-GWS (20 uur). THB-Hal: Beker, derde ronde: Godyla—Rijnoord (21.20 uur); SRV BoysOegstgeest (20.25 uur); Landwer JMB—De Taver ne (19.30 uur); Blokhuis Lis- seEKL Boys (22.15 uur). Northgo-Hal: Finale om North- go-Cup: FC Faase—Glasbergen de Best (21 uur); om derde plaats: Oud Feyenoord—BMW Van der Plas (20 uur). In opdracht wan de regering moet per 1 maart de prijs wan de borrel alweer omhoog. En dat vanwege die verplichte (dwaze) minimum prijsregeling. VOOR ONS: „HOEFT HET NIET"! SNEL HALEN, NÜ NOC OUDE PRIJS! Aankoop grond woningwetbouw j Hoge Rijndijk ZOETERWOUDE De wo ningbouwvereniging St. Willi- brord uit Zoeterwoude lun, als de gemeenteraad in de vergade- i ring van 24 februari akkoord gaat, 34 kavels grond kopen aan de Hoge Rijndijk. Met de trans actie is een bedrag gemoeid van 540.000 gulden. I Na de aankoop heeft de Zoeter- woudse woningbouwvereniging de beschikking over 64 kavels grond aan de Hoge Rijndijk, een strook grond die het gemeente- I bestuur ten behoeve van wo- i ningwetbouw in het kader van j het bestemmingsplan Hoge Rijndijk heeft aangekocht van b.v. De Vijver.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5