Crisis rond Openbare Bibliotheek Ill IImpUI PERSONEEL LIJNRECHT TEGENOVER BANKIERSMENTALITEIT BESTUUR WondiTlijk vulmiddel voor vakman en PORION Minnaar" 3 hoog met Pinters Verrassend jubileumconcert Alma Materkoor [L.S.T. grijpt te WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Schoolverlaters In het vormingscentrum Troef wordt woensdagavond 2 maart om acht uur een bijeenkomst gehouden door het Vormingscentrum voor Jong Volwassenen over de proble matiek der schoolverlaters. De bijeenkomst is een voorberei ding van de manifestatie tegen jeugdwerkloosheid, die op 11 maart in bet Volkshuis wordt gehouden. Op de bijeen komst wordt onder meer gesproken over bet grote aantal Jeugdige werklozen in Leiden. In augustus van het vorige jaar waren er bijna duizend werkloze jongeren, onder wie 414 schoolverlaters. Grafisch werk René Treumann en Frans de Jong exposeren van maandag 28 februari tot en met vrijdag 11 maart met grafisch werk in Augustinus. De beide kunstenaars werken in het Drukhuis in Amsterdam, waar men zich heeft gespecialiseerd in oude druktechnieken. De nadruk bij de expositie bij Augustinus komt vooral te liggen op de minder gebruikelijke en meer kreatieve aspecten van de ietterdruk. Openingstijden 17.00 tot 20.30 uur. CPN-Gezondheidsraad De gezondheidszorg staat centraal tijdens een discussiebij eenkomst die de CPN op 4 maart houdt in het Antonius Clubhuis aan de Leidse Lange Mare. Kamerlid André de Leeuw en Dries Hoeven zullen onder meer bet woord voeren. Aanvang kwart over acht. Ketelshow De Amsterdammers Jasper Postma en Fred van Deth bren gen op vrijdag 25 februari bun Ketelshow Twee op de planken van de Leidse Schouwburg. Postma en Van Deth gaven bun show de toevoeging mee: „een soort je zou bijna zeggen vliegtuig door humorland, ja hoor dat zou je baast bijna kunnen zeggen als het niet zo belachelijk klonk". Een humoristische show met vele titels, zoals „Liedje over liefde of zoiets", „Onderbroekenlol", „De mens achter mijn ar tiest". De teksten zijn van de spelers zelf. Ketelshow Twee is het vervolg op Ketelshow Eén. Aanvang 20.15 uur. Open huis LAK In het LAK-theater wordt zondag 27 februari weer open huis gehouden. In de foyer kunnen kinderen tekenen, schilderen en kleien. Er wordt muziek gemaakt. Iedereen die mee wil doen of iets anders al dan niet kunstzinnigs te brengen heeft kan in het LAK-theater aan het LevendaaJ 150 terecht. In het theater geeft een groep clowns een voorstelling. Boven dien is er een korte klassieke-gitaar-recital van Ton van Zonneveld. De improvisatiegroep van het Lak sluit de serie voorstellingen. De openhuisaktiviteiten starten om drie uur. Brandweer De nieuwe brandweercommandant, de heer ing. J. Broek man, wordt sinsdag 1 maart officieel geïnstalleerd in de burgerzaal van het Stadhuis. De installatieplechtigheid be gint om vier uur. Na het officiële gedeelte is er gelegenheid kennis te maken met de heer en mevrouw Broekman. D'66 De politieke partij Democraten '66 Leiden en omstreken vergadert donderdag 3 maart in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1. Op de agenda staat onder meer het voeren van de verkiezingscampagne in de Leidse regio en de wijze waarop men kan komen tot het oprichten van werkgroepen in de regio. De vergadering begint om kwart over acht. Huldiging De heer A. Vogel, cbet-drukker bij „De Bink" aan de Rooseveltstraat wordt vrijdag 25 februari gehuldigd. Dan herdenkt hij bet feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de drukkerij. De huldiging heeft vanaf half vier plaats in de kantine van „De Bink". Gratis adviesblad over (opneem baar) leggen van plavuizen. Bel of schrijf producent: Fijnzand bv. Hilversum. 035-47547 (4 li jnen). Huisvrouwen Voor het eerst sinds enige jaren hield de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gisteren een instuifmiddag. De opkomst was redelijk. De viering van het zestigjarig bestaan van de vereniging zal daar wel debet aan zijn. De dames konden in de lokaliteiten van de NWH in het marinecomplex aan het Noordeinde scrabbelen, canasta spelen of onder het genot van een kopje thee een babbeltje maken. Zo nodig weinig '.voegen. Kunsthars reparatiemortel met eindeloos vele toepassingen zowel als binnen om houtrot herstellen, betonreparatie, ragdun li. dik plamuren, bijwer ken stopverf. Uitvlakken traptre den of vloeren. Afdichten lek bal kon. goot. scheuren of kieren, ook n leidingen. Herstel natuursteen, keramiek, antiek. Heehtvullmg tussen hout en steen (leggen pla vuizen). Hechting aan elk mate riaal. droog of vochtig, ook aan metaal of glas Ideaal voor han denarbeid. En dit is nog maar een greep uit de gebruiksaanwijzing vol adviezen, onder hel deksel 0.6 kg 1 kg 2 kg 5 kg 15 kg ƒ6.10 9.45 16.80 33.25 74.25 Patiënt mishandelt GAKrarts Onder de kop: patiënt mishan delt arts stond in de LC van 15 januari een bericht over een inwoner van Noordwijk, die op het GAK-kantoor in Leiden een controlerend arts een vuistslag toediende. Als reden hiervoor wordt vermeld dat de man zich kwaad maakte omdat de arts hem weer arbeidsgeschikt acht te. Bedoelde K. runt al tien jaren mijn café, daar ik dit om ge zondheidsredenen zelf niet kan. In deze tien jaar heb ik hem leren kermen als een rustig en betrouwbaar werkener. Onlangs werd hij ziek en raakte over spannen zodat zijn huisdokter hem adviseerde elders rust te zoeken. Voor controle bij de controlerend arts van het GAK vroeg deze hem een definitie te geven van hartspierpijn, van diarrhee en van koorts. Toen K. opmerkte dat dit van hem als leek toch piet verwacht kon worden, zei de arts dan man keert u ook niets. De man, die reeds in overspannen toestand verkeerde, getuige ook de ver klaring van zijn huisdokter, raakte hierdoor zo van streek dat hij de bedoelde arts een vuistslag gaf. Van de zijde van GAK-mensen hoorde hij „nu leert hij misschien iets takti- scher op te treden tegen de pa tiënten". Dit is wel een andere lezing als het bericht in uw courant, waar uit men zou kunnen lezen, dat de man sloeg omdat hij weer aan het werk moest. Met vrien delijke dank voor de plaatsing, café 't Vuurschip G. J. Wowijs Nieuwe Zeeweg 27 Noordwijk LEIDEN Waarom amateur tonelisten, vooral die uit de stu dentenkring, steeds weer Pinter willen spelen, is mij tot op zekere hoogte een raadsel. Na- ïnterpretatie. Want bij Pinter liggen de emoties achter de tekst niet voor het grijpen. „De Minnaar" van het Leidsch Studenten Toneel, gisteravond op Minerva, kon aan die voor waarden niet voldoen. Wel schiep het stuk bij het publiek veel vermaak, maar dat is meer een verdienste van Pinter. Beide spelers konden hun tekst niet de diepte geven, die spanning in de opvoering had gebracht. Slechts bij korte vlagen verloor hun spel de matheid, die te vaak verward wordt met onderkoeld spelen. Dat een strakkere regie zeker verbetering had gebracht, was duidelijk. Aan „Toast", gespeeld door Utrechtse studenten, voor afgaand aan „De Minnaar (i.t.t de aankondigingen), kon men zien, wat met een iets eenvoudi ger thema te bereiken valt. Maar over dat stuk is al eerder lovend in deze colommen ge sproken. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN „Alma redemptoris Mater" zong het Alma Materkoor op de typische Herman Strate- gier-klanken ter opening van haar veertigjarig jubileum, dat gisteravond grootscheeps gevierd werd in de Stadsgehoorzaal. Hoezeer het koor zich een plaats in het rijke Roomse leven in Leiden heeft verworven, bleek uit de pauselijke onderscheidingen, die drie leden van het koor tot hun grote verrassing opgespeld kregen vanwege hun grote verdiensten al die jaren; de dames Van Woerkom en Aalders werden onderscheiden met het Pro Ecclesia-kruis en de heer Buis werd zelfs benoemd tot ridder in de Orde van St. Silvester. Gelukkig kon men nog even bekomen van de emoties, omdat vervolgens het orkest, bestaande uit leden van het Omroeporkest, het Adagio van Domenico Zipoli speelde, een prachtig Barokwerk met solo's voor hobo en cello, waarin vooral onze eigen Han Kapaan zeer mooie hobo-lyriek liet horen, uitgebalanceerd en beheerst geblazen. Nico Schrama had geen moeite met de orgelpartij, zodat het niet altijd even betrouwbare orkest aan hem goede steun had. Daarna stond het koor weer klaar voor het Confi- tebor tibi, Domine, naar de tekst van Psalm 110, getoonzet door de Italiaan Antonio Caldara. To taal andere muziek, met uiterst moeilijke sopraan- soli, gezongen door Esther Hillinga. Allengs beter op dreef zong zij een stralende partij met sublieme momenten, bijvoorbeeld in samenklank met de hobo. Haar pianissimo in de hoogste regionen is altijd wonderbaarlijk mooi. En het koor liet horen dat haar veertig jaar streven naar schoonheid, waaraan voorzitter Zandbergen herinnerde in ?ijn openingsspeech, ook nu weer niet vergeefs was. Louis van Wijngaarden roep met dwingende brede gebaren de expressie op, wist daarin subtiele accenten te leggen. Dat was ook zeker nodig bij de Messa di Gloria, - weer een religieus stuk van een Italiaan, in dit geval Giacomo Puccuni - waar de operavonken vanaf spatten. Een heerlijk stuk om te zingen gezien het vuur waarmee men zong, nu eens getemperd, dan weer hoog oplaaiend. Ook mooie partijen voor de voortreffelijk zingende bas/bari ton John Vierkens, en een soms wat scherpklin- kende Chris van Woerkom. Het geheel viel zeer in de smaak bij het enthousiaste publiek. PAULA KONING tuurlijk ligt Pinters absurdisme goed in de markt, vooral als het erom gaat het publick te over donderen. Het is datzelfde ab surdisme dat de keuze van zijn eenacters doorgaans te hoog ge grepen maakt. Met name in de dialoog moet iedere zin met volstrekte be heersing gesproken worden. Dat geldt zowel voor de spreektech- niek als voor het vinden van de De onderscheidingen aan mej. mej. Aalders, mevr. Van Woerkom en de heer Buis worden uitgereikt door de deken Slatmann van Leiden. De werkzaamheden aan het Heerenlogement, vorig jaar door brand verwoest. In het Heerenlogement zal de nieuwe hoofdvestiging van de bibliotheek worden ondergebracht. De huidige hoofdvestiging aan de Breestraat. De belangstelling van het publiek is groot, de ruimte te klein. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Moeilijkheden rond de toekomst van de Leidse openbare bibliotheek en het beheer van haar gebouwen hebben een fundamenteel verschil van inzicht blootgelegd tussen personeel en dage lijks bestuur van de bibliotheek. Het personeel heeft geen vertrouwen meer in de dagelijkse lei ding van de bibliotheek nu deze een overeenkomst met het gemeentebestuur heeft afgedwongen die, volgens het personeel, de toekomst van de biblio theek in de waagschaal heeft gesteld. Acties van het personeel tegen het dagelijks bestuur zijn dan ook niet uitgesloten, als een gesprek dat op korte termijn wordt verlangd op niets uitloopt. Alle problemen zijn gerezen toen vorig jaar oktober het dagelijks bestuur vasthield aan de oprichting van een „Stichting Vrienden van de Openbare Bibliotheek". Doel van dit lichaam zou worden het beheren van een eigen ver mogen, dat verkregen zou worden uit de opbrengst van de verkoop van de panden aan de Breestraat en de Plantage die zullen worden afgestoten als de nieuwe hoofdvestiging van de bibliotheek in het Heer enlogement klaar is. Dit ver mogen ten bedrage van 7 tot 8 ton zou dan gebruikt gaan worden voor allerlei leuke din gen voor de bibliotheek. Het gemeentebestuur stelde zich bij monde van de wethou ders Tesselaar en Oosterman echter op het standpunt, dat dit geld gestort moest worden in een (buiten medeweten van de raad geschapen) „bouw fonds bibliotheek". In dit fonds zouden ook alle rijks subsidies voor de bibliotheek worden verzameld en daaruit kon dan de nieuwe bibliotheek in het Heerenlogement (kosten 7 miljoen), de uitbreiding van het filiaal Houtkwartier (kos ten 1 miljoen), een filiaal in het Morskwartier (kosten on bekend) en een filiaal in de Merenwijk (1 miljoen) worden gefinancieèrd Het dagelijks bestuur van de Leidse bibliotheek voelde er echter niets voor de opbrengst van de panden aan de Bree straat en de Plantage (die zij in eigendom heeft) af te staan aan de gemeente. Het zag er een aantasting van de eigen competentie in en stelde zich op het standpunt dat het beter zou zijn over een eigen rende ment te beschikken. Uiteindelijk werd met de wet houder Tesselaar en Ooster man overeengekomen het fi liaal in de Merenwijk dan maar uit de opbrengst van de verkoop van de bestaande panden te betalen, zodat dit filiaal eigendom wordt van de bibliotheek. Als de opbrengst van de panden aan de Bree straat en de Plantage die nieuwbouwkosten niet hele maal zou dekken, dan moest de bibliotheek echter wel de rest uit eigen zak bijpassen of daartoe zelf een lening sluiten: er zou dan geen beroep kun nen worden gedaan op de ge meente, zo luidde het compro mis. Beide partijen gingen daarmee akkoord, en gisteren stemden de commissies voor financiën en cultuur er mee in, zodat op 1 maart met de bouw van het filiaal, dat zal komen in de flat van de Stichting De Rosmolen, kan worden begon nen. V ertrouwenscrisis Intussen heeft deze affaire wel tot een regelrechte ver trouwenscrisis binnen de Leidse bibliotheek geleid. Personeel en dagelijks be stuur staan lijnrecht tegen over elkaar. Eerst zag het er naar uit dat het dagelijks be stuur onder leiding van voor zitter mr. F. G. Kool zou op stappen, maar dankzij een ac tie van het Algemeen Bestuur bleef dit toch zitten. Tot groot ongenoegen van het 60 man tellende personeel dat het be stuur nog liever vandaag dan morgen ziet verdwijnen. Voornaamste grief van het personeel is dat door de hals starrige houding van het dage lijks bestuur om de opbrengst van de verkoop van de huidige vestigingen in eigen zak te houden de relatie met het ge meentebestuur grondig zal verslechteren. En de biblio theek is wat haar toekomst betreft helemaal afhankelijk van dat gemeentebestuur om de nieuwe hoofdvestiging en alle nieuwe filialen van de grond te krijgen. De goodwill lijkt verloren, de onderhande lingspositie ondergraven het, het personeel kijkt veront waardigd, maar machteloos toe. Wat van enige medezeg genschap of inspraak van het personeel is bij de Leidse bi bliotheek nog geen sprake, on danks de landelijke aanbeve lingen die hiertoe zijn gedaan. Het dagelijks bestuur wil van geen personeelsinvloed weten en daarom heeft men met z'n zestigen vooralsnog slechts ge laten toe te kijken. Had het bestuur nu direct meegewerkt aan de voorgestelde oplossing van de gemeente die 7 of 8 ton in het bouwfonds te storten, dan was er helemaal niets aan de hand geweest. Nu staat de bibliotheek echter op z'n kop en loopt het dagelijks bestuur uiteindelijk nog de kans zich zelf in de vingers te snijden. Niet alleen omdat nog maar moet worden afgewacht hoe de houding van het gemeente bestuur tegenover alle wensen van de bibliotheek in de toe komst zal zijn maar ook direct al als de opbrengst van de panden aan de Breestraat en de Plantage de stichtingskos- ten van het Merenwijkfiliaal niet dekken. Dan moet er ge leend worden en dat doet een particuliere stichting nu een maal tegen een veel hoger ren tepercentage dan een gemeen te dat doet. Sentimenten Waarom nu die wens van het bestuur dat geld in eigen be heer te houden. Het personeel verklaart het uit de oude ban kiersmentaliteit van bestuurs voorzitter Kool, die als verre van verdraagzaam wordt er varen: „Geld is macht en macht is bestuur". Wethouder Oosterman typeerde die wens gisteren als „een soort behoef te van dit bestuur om geld te beheren, een soort sentiment, dat eigenlijk onverklaarbaar is." Een sentiment dat volgens het personeel de toekomst vaij de bibliotheek in de waagschaal heeft gesteld (al zou het dage lijks bestuur meer waarde hechten aan het beheren van geld dan aan de uitbreiding van de bibliotheek, zo wordt althans gesuggereerd). Welis waar werd het compromis ten aanzien van de stichting van het filiaal Merenwijk gisteren zonder veel moeite door de commissies aanvaard, toch vreest het personeel het ergste voor toekomstige onderhande lingen. En om een herhaling van een dergelijke affaire te voorkomen, moet dit bestuur het veld ruime, vinden de werknemers van de biblio theek.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3