Nieuwe injecties werkgelegenheid Miljard voor steun aan zwakke regio's en groeiplaatsen Geen bloemen uit „derde landen" veilen voor Nederlandse klok Menten vraagt om vrijlating aan rechtbank Jeugd besteedt oer jaar mm 1 miljard ■oor bouw 400 miljoen extra ijlstra distantieert ch van speculatie ake premierschap TUINDERS EN STUDENTEN IN RADIOPROGRAMMA: CHEEPSBOUW-PUN ERLIJK VERDELEN •JA NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 FEBRUARI 1977 PAGINA 9 OTTERDAM (ANP) De Nederlandse jeugd issen de 6 en 19 jaar geeft per jaar meer dan in miljard gulden uit. In toenemende mate gaan e kinderen op jongere leeftijd met geld om, tenen een eigen bankrekening en geven zelf ieques uit. Dit schrijft de spaarbank van Rotter- un in haar blad „Geld aktueel". ie miljard gulden zijn de inkomsten van de jeugd t zakgeld, vakantiebaantjes, werkzaamheden ior of na schooltijd en van jeugdloon. Er zijn Nederland bijna 3,25 miljoen jongeren in ge temde leeftijdsgroep. e helft van alle meisjes van 13 tot 19 jaar koopt ilf kleding, zo blijkt het onderzoek van de Neder- ndse Stichting voor de Statistiek naar de beste- ng van al die geld. Van de jongens tussen de en 19 jaar heeft 57 procent een bromfiets en procent van hen kiest het merk zelf uit. Van meisjes tussen 13 en 19 jaar koopt 35 procent el eens nagellak. Ruim 60 procent van alle mgens tussen 13 en 19 jaar koopt minstens inmaal per maand een plaat en/of cassette. HAAG (ANP) De regering wil 400 miljoen len extra uittrekken om de excessieve werk- heid te bestrijden in een aantal regio's buiten )rd- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland. Bo- dien wordt ruim 200 miljoen gulden extra teserveerd om de steun aan individuele bedrij- i voort te zetten. h heeft minister Boersma (sociale zaken) bekend Slaakt in een brief aan de Eerste en Tweede over de bijdragen de overheid aan de Bsing van het loongeschil. In het schrijven it ook tot uitdrukking dat de voor 1978 aange- digde verlaging van de leerlingenschaal voor 'f lager onderwijs al dit jaar zal worden doorge- ptf wat extra werk betekent voor 800 900 wwijskrachten. bedrag van 400 miljoen gulden voor een aantal bij uitstek door de werkloosheid getroffen regio's moet blijkens de brief vooral besteed worden in de sector grond-, water- en wegenbouw. Voorzover er projecten in de burgerlijke en utiliteitsbouw worden toegewezen, zal een nader te bepalen bedrag voor voorzieningen ten behoeve van gehan dicapten worden besteed. Over de bijdrage van de regering aan het open gesprek van de afgelopen dagen tussen werkge vers- en werknemersorganisaties zegt de bewinds man „te mogen constateren dat deze mededelingen bijgedragen hebben tot het bereiken van overeen stemming - met name op het zwaarwegende punt van de prijscompensatie." Een van deze medede lingen behelsde het plan van de regering de werkgeverspremies voor WAO en AWBZ zodanig te verlagen dat de loonsomstijging met 0,5 procent wordt beperkt. Plechtige uitvaart dr. Beel Vele autoriteiten hebben gisteren tijdens de plechtige uit vaartdienst in de Sint Martinuskerk in Doorn de laatste eer bewezen aan de vorige week vrijdag overleden minister van Staat dr. L. J. M. Beel. Prinses Beatrix vertegenwoordigde hierbij koningin Juliana en Prins Bernhard. Zij was verge zeld van Prins Claus en prinses Matgriet. Premier Den Uyl vertegenwoordigde tijdens de dienst, gecelebreerd door de broer van de overledene de vroegere hulpbisschop van Roermond mgr. E. Beel, de regering. Bisschop J. Bluyssen van Den Bosch was aanwezig namens het Nederlands Episco paat, terwijl ook kardinaal Alfrink de uitvaartdienst bijwoon de, evenals vele andere ministers en oudministers. Na deze dienst werd het stoffelijk overschot van de overlede ne in het familiegraf in Wassenaar in het bijzijn van de familieleden bijgezet. VIERJARENPLAN LUBBERS EN BOERSMA: (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De regering wil de komende vier jaar op z'n minst 1 miljard gulden uitgeven voor stimulering van de werkgelegenheid in econo misch zwakke gebieden, groeisteden en groeiker nen. Dit blijkt uit de gisteren verschenen nota van de ministers Lubbers (Economische Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) over het regionale sociaal-economisch beleid voor de periode 1977- 1981. De steun van het rijk bestaat uit een groot aantal bijdrageregelingen, waarvan sommige nieuw zijn. Voorts staan er nog enkele regelingen op het vuur in het kader van de nieuwe wet op de investe ringsrekening. De regering heeft het ontwerp van deze wet, die de overheid een greep op bedrijfsinvesteringen moet geven, vandaag bij de Tweede Kamer inge diend. De kosten van deze regelingen komen bo venop het reeds uitgetrokken bedrag van 1 mil jard. Minister Lubbers wilde gisteren nog niet zeggen hoeveel geld hiermee"gemoeid is. Nieuw in het toekomstige regionale beleid is dat de aandacht niet uitsluitend zal worden gericht op de zwakke gebieden (het noorden en de mijn streek), maar ook op in inwonertal snel groeiende gemeenten (groeisteden en groeikernen). De sinds 1968 bestaande investeringspremie-rege ling zal enigszins worden uitgebreid. Hiervan zul len vooral in het oosten, in het bijzonder Twente, en het zuiden profiteren. Voor het noorden en de mijnstreek blijft deze regeling, die voorziet in een bijdrage van het rijk in nieuwe investeringen tot 25 procent, gewoon van kracht. Nieuw zijn de volgende regelingen: - de verplaatsingsregeling, die het mogelijk maakt om bedrijven die de kosten van een noodzakelijke verplaatsing niet geheel zelf kunnen dragen en bij verdwijning de bestaande werkgelegenheid in ge vaar zouden brengen een bijdrage te verstrekken. - de regeling om subsidies te verlenen aan gemeen ten voor de aanleg van nieuwe industrieterreinen. - de regeling om bedrijven die niet in aanmerking komen voor alle andere regelingen, maar waarvan het behoud voor een gemeente of regio van belang is te helpen. - de regeling om bijdragen te verstrekken voor moderniseringsprojecten die het plaatselijke inves teringsklimaat kunnen verbeteren (bv. nieuwe win kelcentra). Voorts heeft de regering voor de komende vier jaar 300 miljoen gulden uitgetrokken voor verbete ringen van de infra-struktuur (verkeerswegen e.d.) in bepaalde streken. FOTOTIPS CARNAVAL Is dit zomaar een foto van twee kinderen tijdens het carnaval? Om de drommel niet, zegt de stichting Amateurfotografie. „Het is duidelijk te zien dat er zorg aan is besteed. Carnavalsfoto's tonen de uitbundige en kleurrijke feestvreugde het best wanneer ze van dichtbij zijn genomen". De stichting voorziet vele teleurstellingen na het carnaval van dit jaar, wanneer blijkt dat de foto's door allerlei omstandigheden weer niet zo best gelukt zijn. Eerste tip daarom: zorg tijdig voor flitslampjes en filmpjes. Op het moment dat het carnaval ai bezig is komen vele namelijk tot de ontdekking dat ook de eigenaar van de fotowinkel feest viert en zijn zaak heeft gesloten. Van optochten zijn onvergetelijke opnamen te ma ken als men enige tijd ervoor de stand van de zon heeft bekeken en een goede plaats is uitge zocht, op korte afstand van het te fotograferen object. Voor blijvende herinneringen aan een vrolij ke carnavalsavond beveelt de stichting een kleine pocketcamera aan, die tijdens de polonaise in de kiel kan worden meegedragen. Geen klompen in schouwburg WAGENINGEN (ANP) Een 27-jari- ge inwoner van Wa- geningen wist niet wat hem overkwam, toen hij in zijn woon plaats naar de schouwburg wilde gaan. Hij mocht er niet in, omdat hij klompen droeg. Alleen als hij ze uit zou doen, zou hij worden toegelaten, zo maakte men hem duidelijk. De Wage- ninger wond zich hier zo over op, dat hij zijn houten schoeisel ter hand nam en zijn woede koelde op de auto van de schouwburg directeur. De Wage- ningse politie heeft proces-verbaal opge maakt. onzer verslaggevers) I HAAG De president van de Nederlandse Bank dr. Jelle hjtra heeft zich gedistantieerd van de speculatie als zouhij ikbaar zijn als premier in een nieuwe regering. t gisteravond laat uitgezonden programma „Met het Oog op ?n" zei dr. Zijlstra: „Ik blijf daar volstrekt buiten. Mijn Jitie is dat ik een goede president van de Nederlandse Bank zijn, dat is alles". Ook minister Van Agt heeft gisteren een klaring doen uitgaan waarin hij het gerucht ontkent als zou in het geval het CDA een premier moet leveren aan andere - ïdidaten de voorkeur geven boven zichzelf. Van Agt acht zich degelijk gebonden aan het enige maanden geleden genomen luit van het CDA-bestuur dat de lijsttrekker de eerste CDA-kan- aat. voor het premierschap is, aldus de verklaring. Kamervoorzit- - Vondeling heeft dinsdag al laten weten een politieke terugkeer i Zijlstra, parlementair gezien, onaanvaardbaar te vinden. 1TERDAM (ANP) Het ge- entebestuur van Rotterdam ift de werknemers in de eepsbouw gisteren steun Igezegd in hun streven naar eerlijke verdeling bij de structurering van de eepsbouw in Nederland. Op de termijn zal het stadsbe- r een gesprek hierover heb- met het bestuur van het 'nbaar lichaam Rijnmond en werknemersvertegenwoor- i delegatie van leden van on- memingsraden van de geza menlijke scheepsbouwbedrijven in het Nieuwe Waterweggebied had gisteren een gesprek met burgemeesterAndré van der Louw en wethouder H. van der Pols van economische zaken. De werknemersvertegenwoordigers erkennen, dat de scheepsbou- windustrie in geheel Nederland toe is aan een herstructurering. Zij zijn echter bang, dat met name in het Waterweggebied re latief meer werknemers zullen afvloeien dan in andere streken, waar scheepswerven zijn geves tigd. oorlopig nog geen besluit ver tweede luchthaven HAAG Het is zeer de vraag of nog gedurende deze binetsperiode zal worden beslist waar een eventuele tweede tionale luchthaven zal worden aangelegd. nister Westerterp zei gisteren in de kamer niet te weten of hij, de wetenschap waarover hij op dit ogenblik beslist, nog voor "lei - zoals hij oorspronkelijk van plan was - een keuze kenbaar kunnen maken. De advisering over de lokatie is nog niet ïjond. Als de tweede luchthaven er moet komen zal deze in Markerwaard dan wel in West-Brabant moeten komen. Idens het debat ovei de wijziging van de luchtvaartwet zei de inister van verkeer en waterstaat dat de tweede luchthaven zeker voor 199C 1995 beschikbaar zal zijn. De Westeuropese markt wordt steeds meer overstroomd door tuinbouwprodukten uit landen buiten de EEG. Voor een belang rijk deel zijn deze importen een gevolg van investeringen van Westerse bedrijven in ontwikkelingslanden. De grote vraag daarbij is of deze landen er nu wel zo beter van worden. „Maakt een op export gerichte economie deze landen met nog afhankelijker van het Westen", zo vraagt een aantal Neder landse tuinders zich af. Samen met Wageningse studenten, verenigd in de Boerengroep, hebben zij geprobeerd op die vraag een antwoord te geven in een radioprogramma van de IKON, dat zondagmorgen 20 februari van tien voor elf tot twaalf uur via Hilversum I wordt uitgezonden. „De an dere wereld van zondagmor gen", heet het programma dat zondag als thema heeft „De derde wereld bij de groente man wie wordt daar nou beter van?" Het betreft hier een zogeheten participatie-pro gramma, wat wil zeggen, dat de IKON haar radiozendtijd op de bewuste zondagmorgen ter beschikking stelt, in dit geval aan een groep tuinders en kritische studenten van de Landbouwhogeschool in Wa- geningen. Naar eigen inzich ten, ideeën en uitgangspunten heeft deze groep een program ma gemaakt over de gevolgen van de import van groenten, fruit en bloemen uit ontwikke lingslanden en de gevolgen voor henzelf. In de Nieuwsbrief, een maan delijkse uitgave van de Boe rengroep in Wageningen, wordt uitvoerig ingegaan op de problematiek van de „der de landen". Met name gaat het hier over de bloemenveilingen, die zo vinden de studenten een dubieuze rol spelen in deze importgeschiedenis. „Bloemenveilingen, die zich coöperatief willen noemen kunnen het zich niet veroorlo ven een loopje te nemen met de belangen van hun leden. Bloementeiers dienen dan ook het beleid van de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA) en de kleinere veiling Flora in Rijnsburg ten aanzien van het veilen van uit derde landen geïmporteerde produk- ten scherp te veroordelen", al dus de Nieuwsbrief, waarin een uitvoerige uiteenzetting wordt gegeven over dit stand punt. Bloementeiers moeten veelal in een korte periode een zeer belangrijk deel van hun inko men zien te verdienen. Dat is in de winter als de prijzen verreweg het hoogste zijn. Sinds enkele jaren echter wordt de winterprijs sterk ge drukt door importen van bui ten de EEG, voornamelijk uit Israël, Kenia en Columbia. De aanvoeren zijn dan zo over vloedig dat de prijs wel moet zakken. In sommige gevallen kan men zelfs van dumping spreken, aldus de Nieuwsbrief. Tuinders, veilingen en organi saties zijn het er over eens, dat de EEG tot taak heeft hen te beschermen tegen de toene mende tuinbouwimporten van uit de derde landen. Met name omdat tuinders zelf in een moeizame strijd verwikkeld zijn om de snelle kostenstijgin gen het hoofd te bieden vinden zij, dat er tenminste ruimte moet blijven om op adem te komen. Deze eensgezindheid wordt echter danig verzwakt door die bloemenveilingen, die zelf snijbloemen uit derde landen op de markt brengen, zo vin den de Wageningse studenten. „Men zou denken, dat de vei lingen zelf zouden proberen de importen zoveel mogelijk te weren. De Coöperatieve Cen trale Westlandse Snijbloemen veiling doet dit inderdaad en ook zeer consequent. De groot ste bloemenveiling van Neder land echter, de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA), doet het tegendeel. Zij stimuleert de importen door telers uit bepaalde gebieden (vooral Israël) uit te nodigen bij haar te komen veilen. Sa men nemen deze twee veilin gen (CCWS en VBA) meer dan zeventig procent van de totale veilingomzet voor hun reke ning. Een derde veiling, die veel kleiner is, de veiling Flora in Rijnsburg, neemt een beetje een tussenpositie in", aldus de Nieuwsbrief, waarin wordt ui teengezet, dat men zich in het Westland principieel keert te gen het veilen van importbloe- men: het door de leden opge bouwde veilingorgaan mag niet gebruikt worden tegen de belangen van dezelfde leden. De CCWS vindt dat wanneer haar assortiment in het win terseizoen niet breed genoeg zou zijn aanvulling vanuit haar eigen telers moet komen. De eigen telers zijn immers al jaren bezig om door middel van teelttechnieken het „gat in de markt" op te vullen. In het radioprogramma van zondagmorgen proberen de tuinders en de studenten de luisteraars duidehjk te maken, dat men de tuinders de gele genheid moet geven zich aan deze nieuwe situatie aan te passen. Vandaar dat zij aan dringen op een gemeenschap pelijk standpunt tegenover de bloemenimporten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De van oor logsmisdaden verdachte Blari- cummer Pieter Menten heeft aan de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Amster dam verzocht zijn onmiddellij ke invrijheidstelling te gelas ten. Hij schrijft in een brief aan de rechtbank dat hij geen Ne derlander is en daarom niet veroordeeld kan worden. Men ten stelt dat hij statenloos is. Bij de brief is een uit 1937 daterende verklaring gevoegd van het politiecommissariaat in de voormalig Poolse stad Lvov (Lemberg). Uit het stuk zou moeten blijken dat hij destijds het Poolse staatsburgerschap had verworven en afstand had gedaan van het Nederlander schap. Menten had echter wel een Nederlands paspoort. Menten's Utrechtse advocaat mr. B. F. J. Simon heeft inmid dels laten weten dat Mentens brief voor hem „een volkomen verrassing" is. Als men lange tijd in het buiten land verblijft en niet het verlan gen te kennen geeft zijn Neder landse nationaliteit te herkrij gen dan verliest men van rechts wege zijn Nederlanderschap en wordt men statenloos, zo voegde mr. Simon er aan toe. Volgens mr. Simon heeft me vrouw Menten de Haagse advo caat L. van Heijningen verzocht zijn Utrechtse confrère bij te staan in de verdediging van haar man. Het Amsterdamse rechtbank team voor onderzoek naar de zaak Pieter Menten heeft zijn werkzaamheden gisteren voor een dag verplaatst naar de Pool se stad Krakow. Het viermansteam, onder lei ding van rechter-commissaris mr. H. J. W. van Duuren, maak te zich op het gemeentearchief van die stad vertrouwd met de originele Duitse stukken over Mentens collaboratie met de Na zi-bezettingsmacht. Vragen over PTT- afluister-apparatuur DEN HAAG (ANP) Drie socialisten willen de regering monde ling om inlichtingen vragen over een door de PTT verhuurd toestel waarmee een directeur van een bedrijf via een paar drukken op een knop alle gesprekken binnen het bedrijf kan afluisteren zonder dat betrokkenen er iets van merken. De PTT zou deze toestellen zo perfect afleveren dat bij iedere telefoonverbinding die tot stand komt een lampje bij de desbetref fende af- of meeluisteraar gaat gloeien. De PvdA-kamerleden Hartmeijer, Kombrink en Stoffelen willen van staatssecretaris Van Huiten en minister Van Agt horen bij wat voor bedrijven deze toestellen geplaatst zijn en of ook over heidsbedrijven hiervan gebruik maken. Verder willen zij weten hoeveel van dergelijke toestellen zijn geplaatst, of ook het personeel van de huurders op de risico's is gewezen en om welke redenen de PTT genoemde dienstverlening nimmer publiek heeft gemaakt. Baby in doos op straat gevonden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vlak bij het water van de Heemraadssingel in Rotterdam heeft een man die zijn hond uitliet een kartonnen doos gevonden met een bijna twee weken oude baby erin. Het vondelingetje was geheel ten. gekleed en toegedekt met een deken. Het kind is naar de kraa- mafdeling van het St. Francis- cus Gasthuis gebracht. De Rot terdamse politie probeert via merktekens op de doos en de kleding uit te vinden wie de baby op straat heeft achtergela-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9