Somber beeld economische ontwikkeling Leiden-Alphen CARNAVAL LEIDEN: GEBREK AAN VISIE ALPHEN: SLECHT BEREIKBAAR Lichtkronen voor Dorpskerk Katwijk Brand bij Sikkens Politie Katwijk hoopt op nieuwbouw bureau Staatssecretaris Meyer opent bibliotheek Oegstgeest REGIO leidse courant DONDERDAG 17 FEBRUARI 1977 PAGIN. 3T (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/ALFHEN AAN DEN RIJN Het slechte image van Leiden en zijn gemeentebestuur en de moeilijke bereikbaarheid van Alphen aan de Rijn zijn de voornaamste knelpunten die een positieve economische ontwikkeling van de as Leiden-Alp- hen aan den Rijn in de weg staan. Tot deze conclusie komt de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Rijnland in een vanmiddag gepubli ceerde nota over de economische ontwikkeling sprogrammering van het gebied tussen Leiden en Alphen. De Kamer van Koophandel komt in deze nota tot de op merkelijke stelling, dat waar de stad Leiden over een uit stekende bereikbaarheid be schikt (midden tussen rijks weg 4 en rijksweg 44, aan de noord-zuid spoorlijn, met de schiphollijn in het vooruit zicht) het gemeentebestuur van die stad tot op heden weinig of helemaal niet blijk heeft gegeven van een slag vaardig economisch beleid en die slagvaardigheid en goede wil wel bij het gemeentebe stuur van Alphen aanwezig is, maar hier de infrastructuur (bereikbaarheid) juist een enorm probleem vormt Wat Alphen betreft pleit de Kamer dan ook voor een ver dubbeling van het enkel spoor Leiden-Alphen en een hogere frequentie van de treinen. Daarnaast wijst men op de noodzaak van de aanleg van rijksweg 11 (tracé-variant B) en vervanging van de S.W. 7 (Heerenweg), die samen met de S.W. 6 en de S.W. 25 een wegenkwadrant rond Alphen zouden moeten gaan vormen. De Kamer onderscheijft krachtig de moeite die het ge meentebestuur van Alphen zich op dit punt getroost. Toch vreest zij dat de voorbereiding en realisering van een betere ontsluiting van Alphen de hele periode van de tachtiger jaren in beslag .zal nemen. Wervingscampagne De Kamer van Koophandel komt in haar jongste nota tot de stelling dat alleen een bij zonder actief wervingsbeleid, het scheppen van nieuwe in dustriegebieden en een posi tief public-relations-beleid de stad Leiden van zijn image van onbestuurbaarheid en ne gatieve houding ten opzichte van het bedrijfsleven af zal kunnen helpen. "Het beeld van Leiden is gedurende vele jaren verslechterd. Zelfs energieke actie van het gemeentebestuur kan dat image niet op korte termijn verbeteren. Dat vergt op z'n minst de komende vijf jaar of langer", aldus de Ka mer van Koophandel. De nota stelt dat het de ge meente Leiden nog steeds ont breekt aan een visie op de kantorenontwikkeling en dat bovendien het gronduitgifte en erfpachtbeleid van de gemeen te een gunstige economische ontwikkeling in de weg staat. Daarnaast wijst de Kamer op nieuw op de slechte bereik baarheid van het kernwinke- lapparaat in de binnenstad. De verkeerssituatie wordt nog eens als "hoogst ongelukkig" aangemerkt. De Kamer ver wijt het stadsbestuur intussen weliswaar wat meer oog te hebben gekregen voor het werkgelegenheidsaspect, maar nog altijd over het hoofd te zien dat het er het bedrijfsle ven niet in de eerste plaats om gaat de Leidse arbeidsmarkt te voorzien van het nodige aantal arbeidsplaatsen, maar om op de meest gunstige loca tie onder de gunstigste voor waarden te produceren. De Kamer beveelt het gemeen tebestuur aan bedrijfsterrei nen te realiseren van 50 ha in de Conesteijnpolder, waarbij er een aansluiting zou moeten komen op de Europaweg. Hiertoe zou de bestemming van recreatie in industrie moe ten worden veranderd. De grond zou hier niet duurder mogen zijn dan 90 gulden per vierkante meter. Daarbij be veelt de Kamer stimulerende maatregelen aan voor het In dustriegebied de Waard (verla ging van de grondprijs en uit gifte in eigendom) opdat dit terrein dienst zal gaan doen als overloopgebied voor be drijven die de binnenstad moeten plegen over de nog leegstaande bedrijfshallen in die gemeente. Opnieuw dringt de Kamer er bij het gemeentebestuur op aan de unieke mogelijkheden die het Schuttersveld biedt ten behoeve van de werkgelegen heid optimaal te benutten. Binnen 2 tot 5 jaar zou hier een flink stuk economische ontwikkeling in positieve rich ting te bereiken zijn. Zoü Lei den blijven aarzelen met het scheppen van nieuwe indus triegebieden dan zal er tussen 1980 en 1985 volgens de Kamer van Koophandel een enorm te kort ontstaan. Het is zelfs de vraag, aldus de Kamer, of bij een direct ingrijpen een derge lijke ontwikkeling nog te stui ten zal zijn. OM sneller meer bedrijven voor vestiging in Leiden warm te maken vraagt de Kamer met klem de hele procudurele rompslomp rond het verkrij gen van vergunningen, onthef fingen, grondverwerving etc. te centraliseren in één bedrijf- sadviesbegeleiding en een ac quisitiecentrum. Een speciaal opgezette promotiecampagne moet daarbij een ondersteu nende maatregel zijn. KATWIJK Burgemeester en wethouders van Katwijk stellen de raad tijdens de vergadering van donderdag 24 februari voor de kerkvoogdij van Katwijk aan den Rijn bij wijze van geschenk lichtkronen aan te bieden ten behoeve van de Dorpskerk, die onlangs is gerestaureerd. In het voorjaar van dit jaar zal de officiële ingebruikneming van het gerestaureerde kerkgebouw plaatshebben. De kerkvoogdij van Katwijk aan den Rijn heeft een verzoek ingediend bij de gemeente om bij te dragen in het tekort dat ontstaan is nadat het pand was gerestaureerd. In een eerder I stadium heeft de gemeente Katwijk reeds ongeveer 700.000 gulden beschikbaar gesteld. De totale restauratiekosten bedroegen 2,2 -miljoen gulden, waarvan 10 procent voor rekening is van de kerkvoogdij. Het restant werd bijgelegd door provincie en het rijk. Nadat de vernieuwing gereed was, moest nog een investering van 175.000 gulden worden gedaan door de kerkvoogdij voor onder meer nieuwe stoelen, centrale verwarming en geluidsinstallatie. Binnen de Hervormde Gemeente van Katwijk aan den Rijn zijn verschillende acties op touw gezet. Het resultaat was een bedrag van ongeveer 270.000 gulden. Hiermee kwam het tekort op ongeveer 130.000 gulden. B en w zijn niet van plan meer gelden beschikbaar te stellen om het tekort verder terug te brengen. Bij wijze van geschenk wil het college de lichtkronen schenken, die bijna 25.000 gulden kosten. SASSENHEIM De bedrijfsbrandweer van Sikkens verffabrieken en de brandweerkorpsen van Sassen- beim en Leiden hebben gisteravond omstreeks zeven uur een brand geblust in een van de fabriekspanden van de fabriek in Sassenheim. Gisteravond brak, vermoedelijk door kortsluiting, brand uit in een schakelkast in de ventilatieruimte van een van de fabrieksafdelin- gen. De ventilatieruimte is geheel afgescheiden van de produktieaf- delingen. De automatische brandmelding trad in werking, zodat de brandweerkorpsen snel waren geïnformeerd en in korte tijd met het bluswerk konden beginnen zodat uitbreiding van de brand kon worden voorkomen. De schade is gering. De produktie is niet gestagneerd. Op het moment dat de brand uitbrak was niemand in het betreffende gebouw aanwezig. Stompwijk Zaterdagmiddag vertrekt de carnaval soptocht, waaraan tenminste 8 verenigingen mee doen, vanaf de Tuinbouwweg, aanvang 2 uur. Omdat er een fiks tempo zal worden aangehouden, wordt de verklede jeugd verzocht zich op te stellen op het kerkplein, waar zij zich bij de stoet kunnen aanslui ten om de kleine ronde door Stompwijk mee te tippelen. Aansluitend gaat Prins Jos I met de kinderen carnaval vieren in het dorpshuis. Vriendelijk verzoekt carnavalsvereniging „De Gaan- ders" de Stompwijkers de vlag uit te steken, als feestelijke bijdrage. Zaterdagavond groots carnavalsbal met medewerking van diverse orkesten in Het Blesse Paard. Tevens zal een bekend Nederlander wiens naam zoveel mogelijk geheim wordt gehouden worden gehuldigd als „Eregaander". Dinsdagmiddag 22 februari vertoeft Prins Jos I met zijn raad van elf in de cantine van Stompwijkse Boys om met de bejaarden gezellig te gaan feesten en het overladen programma wordt beslo ten op dinsdagavond in Het Dorpshuis alwaar de laatste carnavals avond van het seizoen wordt gehouden. Sassenheim Prins Nelis I van de Sassenheimse carnavalsvereniging brengt morgenmiddag omstreeks half twee een bezoek aan de Sint Anna— en de Sint Anthoniusschool. Van daaruit vertrekt de carnvalsprins met zijn gevolg naar de hal van het Sassenheimse raadhuis om daar de sleutel van de gemeente in ontvangst te nemen. Vanaf dat moment is Saséenheim in de ban van het carnaval. Die middag brengt het carnavaleske gezelschap ook een bezoek aan „Cees Ineke" waar de kleuters bijeen zijn. Rond zes uur vertrekt het gezelschap naar het Rijnlands Lyceum. Half negen keert de prins terug naar „Cees Ineke" om daar het gekostu meerd gehuwdenbal mee te vieren. Zaterdag 19 februari begint de optocht. Het koldercorso vertrekt vanaf de Oosthaven onder het motto „Leve de lol". Omstreeks 20.30 uur wordt bij „Cees Ineke" de grootste asbak van het jaar gekozen. Zondagavond wordt in de residentie een disco—avond gehouden voor kinderen in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar met medewerking van onder meer de blaaskapel „kleintje pils". Maandag 21 februari om twee uur vieren de bejaarden carnaval bij „Cees Ineke". Dinsdag brengt de Prins een bezoek aan de bedlegerigen in huize „Bemardus". 's Avonds worden de carnavalsactiviteiten besloten in de residentie. KATWUK Het jaar verslag 1976 van de Kat- wijkse politie spreekt van een gunstige ontwik keling van de personele bezetting. In 1975 traden negen politiemannen toe en in 1976 vier; naar ver wachting zullen er dit jaar nog twee volgen. Door de personeelsuit breiding werd het ruim tegebrek in het politiebu reau extra gevoeld. Naar de huidige maatstaven is slechts de helft van de benodigde ruimte be schikbaar. In oktober 1976 werd een noodlo- kaal in de tuin van het huidige politiebureau ge plaatst. De politie hoopt echter dat de bouw van een nieuw politiebureau, aan de totstandkoming waarvan sinds begin 1973 wordt gewerkt, in de loop van dit jaar kan starten; een aangepast ontwerp ligt gereed. De surveillance door vaste wijk agenten, waarmee in '76 werd begonnen, blijkt goede resulta ten op te leveren, o.m. bij de verbetering van het verkeersge drag en bij het tegengaan van baldadigheid. Katwijk aan den Rijn en de wijk Hoornes-Rijn- soever kregen vorig jaar een wijkagent. Voor het westen van Katwijk is in januari jl. een wijkagent aangesteld. In de loop van dit jaar zal een vierde wor den benoemd. Ook een andere nieuwe activi teit bleek goed aan te slaan. In 1975 werd de mogelijkheid geo pend toezicht te laten houden op woningen waarvan de bewoners met vakantie zijn. In dat jaar werden 46 woningen in het sur veillanceprogramma opgeno men. Vorig jaar waren het er 117. Ook dit jaar zal de politie deze service bieden. In 1976 haalde de politie 43 au towrakken van de weg en voer de zij 28 door de jeugd omge bouwde bromfietsen (cross- brommers) af. De warme, lange zomer van vorig jaar zorgde voor een groot aantal „vondelin gen" (687) en EHBO-gevallen (637) op het strand. Op 31 de cember jl. stonden er 403 geves tigde vreemdelingen in Katwijk ingeschreven van 34 verschillen de nationaliteiten. Joegoslaven I en Turken zijn het sterkst verte- genwoordigd, respectievelijk 1? en 76. Het overzichtelijk jaa- verslag, dat is samengesteld door het stafbureau planning, i informatie en onderzoek van de Katwijkse politie, bevat nog vele andere gegevens. Daarbij is zelfs de ene als vermist opgege ven en later teruggevonden schildpad niet onvermeld geble ven. EERSTE PAAL VOOR GEMEENTEWERKEN WARMOND Burgemeester De Vreeze van Warmond heeft gister middag de eerste paal ge slagen voor de nieuwe ge meentewerkplaats achter de Warmondse Van de Woudestraat. Het gebouw gaat ruim zes ton kosten en bevat behalve een werkplaats van 30 bij 15 meter een ruime kantine. Ook de personeelsleden van Spectrum uit Sassen heim, belast voor een pe riode van tien jaar met het onderhoud van de War mondse plantsoenen, krij gen in het nieuwe gebouw ruimte voor een kantine. Tot de oplevering van het gebouw (men verwacht nog voor de bouwvakva kantie gereed te zijn) blijft de dienst gemeentewérken in een bouwvallig onder komen aan de Jan Steen slaan. In dit pand ontbre ken voorzieningen als kan tine en sanitair. OEGSTGEEST Staatssecretaris W. Meyer van CRM opent donderdag 24 februari de nieuwe bibliotheek van Oegstgeest. De bibliotheek, die is onder gebracht in het Rijnlands Lyceum heeft een oppervlakte van ongeveer 750 vier kante meter en heeft ruim zeven ton gekost. De bibliotheek heeft een voor Nederland uniek karakter. In de ochtenduren is hij in gebruik als schoolbibliotheek voor leerlingen van het lyceum en 's middags en 's avonds is het de openbare bibliotheek voor Oegstgeest. Het bibliotheekbe- stuur hoopt over enige tijd ook audio-visuele materialen zoals grammofoonplaten en geluids banden aan te schaffen. Ter gelegenheid van de opening worden in Oegstj geest diverse festiviteiten ontplooid. Het Leids Poppentheater treedt woensdagmiddag gen 23 februari en 2 maart op in de bibüotheel| aan de Homeruslaan 7a. Aanvang twee uur. voorstellingen zijn speciaal voor kinderen tot met acht jaar. Voor de jeugd van negen tot en met elf jaar tree dj 4 maart om vier uur het kindercabaret „Potvoor-I drie" op in de aula van het Rijnlands Lyceum aar de Oegstgeestse Apollolaan. Kinderen van twaalll tot en met veertien jaar zijn donderdag 3 maart om vier uur in de aula welkom voor een voorstel-| ling van Pim Peters Produktions. Voor lezers vanaf 15 jaar wordt 24 februari oral kwart over acht een proza-avond gehouden met de schrijvers Jan Donkers, Hans Dorresteyn, Guus| Luyters, Han Meinkema en Maarten 't Hart. VOORHOUT - De Volksuni versiteit Voorhout organiseert met ingang van de maand maart een aantal talencursus sen in de Bischoppelijke Nij verheidsschool. De cursussen die worden gehouden zijn: En gels, Frans, Spaans, Italiaans en Zweeds. De cursus is voor al bedoeld voor vakantiegan gers die zich in het buitenland een klein beetje verstaanbaar willen maken. De duur van de cursus bedraagt vijf tot acht lessen. Inschrijvingen en infor maties bij mevrouw M. Lip- pits, Schoonoord 38, tel. (02522) 14165 WASSENAAR - De afdeling Wassenaar van de Koninklijke Mij voor Tuinbouw en Plant kunde houdt woensdagavond 23 februari om acht uur een ledenvergadering in het Je- roenhuis in Wassenaar. J. C. van Keppel houdt een lezing over cactussen en vetplanten. WASSENAAR - Het UW Wassenaar houdt donderdag 24 februari om tien uur 's morgens een volksdansdemon- stratie voor ouderen in de Zijl- laankerk. Bij voldoende be langstelling hoopt men een ei gen groep op te kunnen rich ten. NOORDWIJKERHOUT - IJs club Noordwijkerhout en Atle tiekvereniging „De Spartaan" organiseren zondag 27 februa ri de tiende strandloop aan de Langevelderslag in Noordwij kerhout. Deelnemers kunnen drie afstanden lopen: 4 of 8 kilometer of de halve mara thon. De strandloop begint om 12.00 uur. Inschrijven is moge lijk vanaf 11.00 uur in café „De Oase" aan de Langevel derslag. Prijzen zijn alleen be schikbaar voor hen die de hal ve marathon uitlopen.'Inlich tingen zijn verkrijgbaar bij de heer J. Looyestyn, Dorpsstraat 50, Noordwijkerhout, tel (02523)2675. KATWIJK Vanavond wordt in een openbare vergadering van de raadscommissie voor jeugd- en sportzaken gespro ken over de herbouw van het clubhuis 't Trefpunt aan de Louise de Colignylaan. Met de herbouw is een bedrag van bijna een half miljoen gulden gemoeid. Ook staat op de agenda de toekenning van een huursubsidie aan de Christelij ke jongerensociëteit De Donk. Deze sociëteit heeft een ge deelte van het voormalige schoolgebouw aan de Suur- mondstraat in gebruik geno men. Dit gebouw stond eerder ter beschikking van de wijk- vereniging „Hoornes", die on langs haar intrek heeft geno men in „Tripodia". KATWIJK De wijkvereni- ging „Koestal-Overduin" draait al bijna vijf jaar met een goed-lopende pppascentra- le. Deze dienst voorziet in een evidente behoefte, doch zit op het ogenblik dringend verle gen om enkele medewerksters. Meisjes die er iets voor voelen op kinderen te passen en da mes die willen zorgen voor de organisatie van de oppasdienst worden verzocht contact op te nemen met mevr. A. M. Bück- van der Luijt, Kon. Juliana- laan 58, tel. 73204. NOORDWUK De Noord- wijkse afdeling van de vereni ging Philatelica telt thans 125 leden. Dit werd meegedeeld door voorzitter Van Houten tijdens de ledenvergadering. De afdeling wil de activiteiten uitbreiden. In verband daar mee werd het bestuur uitge breid met de verkiezing van W. Arentshorst. LISSE De recreatiecommis sie van het gemeenschapscen trum „De Poel" in Lisse orga niseert vrijdag 18 februari een «klaverjasavond. Koppels kun nen zich vanaf 20.00 uur ver voegen bij 't Poelhuys. Voor een maat kan altijd, wanneer nodig, gezorgd worden. LISSE De Lissense zwem vereniging „De Watervrien den" zal op woensdag 23 maart een jaarvergadering houden in „De Beurs" in Lis- se. Aan de orde komen een aantal verslagen, een wijziging in het reglement en bestuursverkie zingen. Aftredend en herkies baar zijn de heer Weerman, Van Diest, Schippers en Van Kesteren. In de loop van het jaar bedankten voor het be stuur de heren Eeken en Beijk. Op de vergadering zal worden voorgesteld de heer van de Zwet te benoemen tot secretaris, als opvolger van de heer Eeken. De vergadering begint om 20.00 uur en zal worden afge sloten met ondermeer een ver loting, bingo en dansen. OEGSTGEEST In het Pa tronaatsgebouw in Oegstgeest wordt zondagmiddag 20 fe bruari door de SJJO een kin dercarnaval gehouden van twee tot vier uur. Optreden zullen De Crescendo Pret- band, de Wilbert Drummers, Tevens wordt een film ver toond.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4