a Waardeiland moet binnen 2 jaar volgebouwd zijn Merenwijk kan huurverhoging niet opbrengen Protest Apolloflat tegen stankoverlast Kritiek op toewijzing hofjeswoningen Handjevol publiek hij Trakteren lONDERDAG 17 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 SPOEDIG 2E FASE LEIDSE GOUDKUST (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Binnen afzienbare tijd zal worden gestart met de uitvoering van de tweede fase van de bouw op het Leidse Waardeiland, de goudkust van de'sleutelstad, ingeklemd tussen Oude Rijn en Rijn- en Schiekanaal. Over twee jaar zullen er op dit eiland 600 gezinnen gehuisvest zijn. Men beeft afgezien van de flatbouw die aanvankelijk op het uiterste oost-deel van het eiland gedacht was. Uit de plannen die gisteren door de Amerikaanse archi tect Bob Geering van het Cali- fornische bureau van Fisher en Friedaman voor de huidige bewoners van het Waardeiland werden ontvoud, blijkt dat er in totaal nog ongeveer 475 wo ningen op het eiland zullen worden gebouwd. Er staan nu 113 zogenaamde townhouses (prijs: rond de 350.000 gulden), die volgens de heet J. M. G. Melkert de grote man achter de Leidse Goudkust allemaal zijn verkocht. In de tweede fase, die in 2 jaar tijd hele maal zal worden afgemaakt zullen allereerst 124 „garden- appartements" komen, aan grenzend aan de huidige Ox- fordlaan en het Sam van Hou- Zijlpoort binnen maand in de steigers LEIDEN De Zijlpoort [aat binnen een maand in de steigers. Deze medede- Vtig deed de directeur van de Sokol bouwmaatschap pij, J. Melkert, gisteren bij de presentatie van het tweede deel van de bouw plannen voor het Waardei land (zie elders deze pagi na). Zoals bekend kreeg Melk ert de Zijlpoort vorig jaar van de gemeente Leiden in erfpacht onder de voor waarde dat hij de restaura tie van dit monument zou bekostigen, iets waarvoor het Leiden aan geld ont breekt. Gisteren vertelde Melkert dat de poort bin nen een maand in de stei gers zou gaan en de restau ratie niet langer dan een jaar in beslag zou nemen. Over de bestemming kon Melkert nog geen zeker heid geven. Hierover wordt nog met de gemeen te overlegd. Hij verzekerde dat de bestemming echter aan heel Leiden ten goede zou komen. tenplein. Vervolgens zal er een plein worden aangelegd. Rond deze „plaza" zijn 160 apparte menten geprojecteerd die in een S-vorm naar binnen toe rondend zullen worden opge trokken. Zij komen met hun fundamenten in het water te staan. Het gaat hier om een project dat veel weg heeft van een eerder in Zuid-Californië door Fisher en Friedman uit gevoerd plan. De goedkoopste van deze gestapelde huizen zullen komen te liggen in de premiekoopsector (100.000-150.000 gulden). Op de plaats van de slooppan- den van de voormalige Konin klijke Nederlandse Grofsme derij zal de IBB-kondor 146 nieuwe townhouses-type II bouwen. Deze zijn wat minder breed dan de bestaande town houses, maar tellen daartegen over een verdieping meer. De prijzen van deze woningen die zullen worden omzoomd door een keten van kanaaltjes zal net onder de 3 ton komen te liggen, zo is de verwachting. Tenslotte zullen er op het oos telijke puntje van het Waardei land 42 huizen volgens een heel nieuw type worden ge bouwd. Ze luisteren naar de „condominiums" en worden eveneens opgetrokken in ge stapelde bouw tot een maxi mum hoogte van 6 eenheden. Winkels Nsst huizen zullen er op het Waardeiland ook kleine win keltjes komen. De Amerikaan se architect Geering legde de bezoekers gisteren uit dat on der de appartementen rond de Plaza ruimte is voor boetieks en andere kleine winkeltjes. Daarnaast is er voor een 100 tal auto's parkeerruimte onder deze appartementen geprojec teerd. Het Waardeiland krijgt ook een gemeenschascentrum dat in kleine vorm vlak bij de haven aan het einde van de Oxfordlaan komt. Daarnaast zal een tweede brug moeten zorgen voor een betere ontslui ting van het eiland. Volgens de heer Melkert, directeur van de Belgische multinational op bouwgebied Sokol, is zijn plan voor de le fase van het Waar deiland door zowel gemeente als provincie bijzonder ent housiast ontvangen. Melkert De appartementen en eengezinswoningen op het Waar deiland, zoals ze geprojecteerd zijn rond de Plaza komen er ongeveer zo uit te zien. De foto komt uit de USA, waar een soorgelijk project in Californië werd gebouwd. Architect Ben Geering bij de maguette van het volge bouwde Waardeiland. sprak zelfs van de kwalificatie „cum laude". Als excuus voor het lang uitblijven van de 2e fase van het plan, noemde Melkert onder meer het feit dat hij met de wensen van iedereen, zowel overheid als particulier, rekening had wil len houden. „Bovendien moest ik ook nog de Koninklijke Grofsmederij in de Grote Pol der financieren en dat is geen kleinigheid. Nu is die financie ring helemaal rond en kan in een keer de tweede fase wor den gerealiseerd", vertelde de heer Melkert gisteren. Bouwklachten Over de klachtenreeksen die verschillende huidige bewo ners bij de officiële opening van het Waardeiland in okto ber hadden stelde Melkert gis teren: „Ach, ja, die scheurtjes, ja. Maar dat komt allemaal wel goed. Er wonen op dit eiland nu 113 kritische huis vrouwen. Maar als je het huis van je leven koopt, mag je dan alsjeblieft kritisch zijn. We hebben intussen nog maar 15% van de klachten van toen over". Over de verkoop van de eerste 113 townhouses toont de So- kol-directeur zich bijzonder te vreden. Eerst adverteerde hij zelfs in Duitse bladen om zijn huizen op het Waardeiland aan de man te brengen, maar, „we hebben al die Duitse kan didaten afgewezen. Er wonen nu voor 72% mensen die direct uit de Leidse regio komen: Alphen, Voorburg, Zoeter- meer, etc. Ook in de tweede fase zullen de inwoners van Leiden voorrang hebben", ver zekert Melkert, die niet gelooft met de verkoop van de luxe woningen problemen te krij gen. Hij wijst erop dat de rij zen lager zijn dan die van de bestaande townhouses. Ho- vendien had ik voor de laatste vijf van deze woningen maar liefst 110 kandidaten". Akkoord In tegenstelling tot wat de ge meente Leiden beweet, zegt de heer Melkert de exploitatie- overeenkomt over het eiland al anderhalf jaar geleden te hebben getekend. Ook de bij drage in het fonds voor boven- wijkse voorzieningen zou hij al gestort hebben. De gemeente beweert dat de exploitatie overeenkomst nog moet wor den opgesteld. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) zegde onlangs nog het PPR- raadlid Beijen toe de exploita tieovereenkomst voor de zo mervakantie aan de raad aan te bieden... Op de vraag of de Sokoldirec- teur van plan is nog ergens een tweede Waardeiland te bouwen zegt hij: „Dit project heeft wel een paar jaar m'n gezondheid gekost. Het valt niet meer zoiets helemaal uit eigen financiële middelen te bekostigen. Er zit zeker voor 100 miljoen in dit eiland. La ten we dit eerst nu maar eens afmaken... ARJAN BROEKHUIZEN HUURDERSCOMITE AAN STAATSSECRETARIS VAN DAM LEIDEN Het Huur derscomité Merenwijk wil op korte termijn van de staatssecretaris voor volkshuisvesting M. van Dam uitsluitsel hebben over de huur- bevriezing in de Me renwijk. In een brief aan de staatssecretaris onderstreept het Huur derscomité de enorme huurlast die de Meren- wijkers te dragen krij gen wanneer de heer Van Dam de huren voor dit jaar met ze ven procent wil verho gen. „Het is bijna onmogelijk el ders in Leiden een goedkope re woning te vinden, die meer in overeenstemming is met het loon van lagere inko mensgroepen. De mensen zit ten in een dwangpositie, doordat het bouwbeleid voor Leiden verkeerd is (geweest) en onvoldoende goedkope woningen heeft opgeleverd", aldus het Huurderscomité. Onlangs is er in de „Hor sten" een handtekeningenac tie gehouden. Elfhonderd Merenwijkers stelden zich achter de eis van het Huur derscomité: ,,H uur bevrie zing". Het Huurderscomité stelt in zijn brief aan de staatssecretaris dat deze handtekeningenactie slechts een begin betekent voor de strijd voor rechtvaardige hu ren. Half maart zal er een forumbijeenkomst worden gehouden, waarbij alle bewo ners, de politieke partijen, de vakbonden, de woningbouw corporaties in de Merenwijk en de wethouder van volks huisvesting worden uitgeno digd. Met name alle politieke partijen zullen zich kunnen verantwoorden voor hun standpunt inzake de huurpo- litiek. LEIDEN De eigenaren van de Apolloflat 11 hebben bij het gemeentebestuur van Leiden ernstig protest aangete kend tegen de toenemende stankoverlast aan de Apollo- laan. De bewoners tellen in een brief aan het gemeentebe stuur dat deze overlast wordt veroorzaakt door de rioolzui veringsinstallatie aan de Voorscho tense weg. „Het is ons opgevallen dat wanneer de stank optreedt de verbran- dingsvlam van de gassen niet aan is. Wel hebben wij vernomen dat stankoverlast niet behoeft voor te komen, wanneer de installatie aan te stellen eisen voldoet en de bediening dan overeenkomstig de regelen geschiedt", aldus de bewoners. Zij wijzen het gemeente bestuur er op dat zij milieuheffing betalen en uit dien hoofde recht hebben op een schoon milieu. Zij dringen er dan ook bij de raad op aan zo spoedig mogelijk stappen te ondernemen om de stank overlast te bestrijden. B en w zullen binnenkort het Hoogheemraadschap Rijnland verzoe ken de klacht van de bewoners aan de Apollolaan in behandeling te nemen. Leiden De bewoners ven het Joost van der Lindenspoort hebben bij de gemeenteraad ernstig bezwaar gemaakt tegen het toewijzingsbeleid van hofjeswoningen. Dit beleid is erop gericht bejaarden in hofjes te plaatsen in plaats van in bejaarden— en of verzorgingstehuizen. Hierdoor wil de gemeente de bejaarden meer integreren in de samenle ving. De „poortbewoners" vragen zich af of die integratie kan worden bewerkstelligd door „twaalf bejaarden achter een hek te huisves* ten". Zij bepleiten een gelijkwaardige toewijzing van hofjeswonin gen aan ouderen en jongeren. Zij stellen dat de regenten van de Joost van der Lindenspoort hebben toegezegd het toewijzingsbeleid te veranderen wanneer de gemeente Leiden dat ook doet Een dergelijk beleid zou volgens de bewoners een geintegreerde woon gemeenschap ten goede komen. LEIDEN Als er in een grote Schouw burg als de Leidse slechts vijftig mensen zitten, zoals gisteravond bij „Trakte ren" van Christopher Hampton, dan moet je erg overtuigd zijn van je eigen voorstelling, wil je de leeg te kunnen op vullen met de emoties en de thematiek die je ais acteur oproept De drie Globe spelers, Canci Geraedts, Joost Prinsen en Aiiard van der Scheer, konden die opgave niet goed aan. Nu is het stuk van Hampton geen hoogvlieger. Ann. vriendin van de hondse journalist Dave, heeft zich tijdens zijn afwe zigheid van enige weken ingedekt tegen hem met de grootste schlemiel van het kantoor. Wanneer zeze zijn functie heeft ver vuld, gaat ook hij aan de kant. Ann, vrouw alleen; tot Dave langskomt. Die legt een tijd bom en Ann ver liest. Het stuk eindigt zoals het begon. Slechts de rollen van Dave en de schlemiel zijn verwisseld. Wat Dave lukte, lukt de schlemiel niet: toch binnen dringen. De dramatiek ligt dus in Ann. Daar is evenwel te wei nig van te zien. Lange tijd volvoe ren de twee heren hun rondedans om haar heen na de eerste klap onmiddellijk aan het begin, alleen door middel van intellectueel badi nerende dialogen terwijl Ann voornamelijk hef tig van zich afbijt Van de dingen die hij haar van bin nen is niets te zien. Canci Ge raedts was, on danks haar goede geïrriteerdheid, niet bij machte daar meer van te maken. Rest een tamelijk slap verhaal over een relatie, die sterker is dan een individu; over de onmogelijkheid om een leven te veranderen. Wat het de mensen doet die de ge schiedenis onder gaan, wordt ons niet duidelijk. Het eind nijgt naar „eind goed, al goed". Er spreekt een zekere tevredenheid uit Anns strelen van Daves hand. Te vredenheid schet sen kan nooit de bedoeling van het theater zijn. Kamermuziek Het Residentie Strijkkwartet geeft vrijdag 18 februari in de kapelzaal van het K O-gebouw een concert in de serie „vrijdagavond-kamermuziek". Het concert begint om kwart over acht Kaarten zijn f 5,- verkrijgbaar op het bureau van K O. Telefonisch plaatsbespreken is mogelijk via het telefoonnummer 141141. CJP-houders en jongeren betalen f 2,50. Het Strijkkwartet bestaat uit vier musici uit Roeme nië, Tsjechoslowakije en Nederland. Alexandru Lascae en Antonin Rous spelen viool, Liviu Stanes altviool en Agnes Jas cello. Zij zullen Mozart's kwartet in F grote terts, KV, 590 en het Strijkkwartet van Verdi uitvoeren. Na de pauze klinkt het Strijkkwartet opus 41 nr. 3 in A grote terts van Schumann. Hans Pannekoek Hans Pannekoek werd gisteravond gehuldigd door gymver eniging Excelsior vanwege zijn 25-jarig lidmaatschap van deze vereniging. Sedert 1968 is de beer Pannekoek voorzitter van de bloeiende Leidse vereniging. Hij werd gisteravond uitgebreid in de bloemetjes gezet Voorzitter M. Kuyper van de Turnkring Leiden spelde hem een KNGV insigne op. De vereniging overhandigde bem een bronsen plaquette en een bloemstuk. Grafische technieken In 't Breebuis wordt morgenavond begonnen met een cursus etsen, zeefdrukken en grafische technieken. Elke vrijdag avond vanaf acht uur wordt de cursus gegeven voor een prijs van twintig gulden per maand. Mirakelsoos De Mirakelsoos houdt morgenavond in 't Breehuis aan de Leidse Breestraat een feestavond voor personen van 15 tot 25 jaar. De dixiland-formatie „Theresia's hot seven band" verzorgt de muziek. Toegang twee gulden. Vrouwenziekte Het Leids Cytologiscb Laboratorium is enige weken geleden gestart met bet onderzoek naar baarmoederhalskanker in de gemeente Leiden. Hiervoor is Leiden in verschillende wijken verdeeld en wordt iedere wijk afzonderlijk opgeroe pen. Het onderzoek vindt momenteel plaats in de Professo- renwijk. De oproepen voor degenen die in aanmerking komen voor bet onderzoek zullen ongeveer twee weken voor de afspraak worden verzonden. Het Cytlogiscb Laborato rium verzoekt zij die niet wensen deel te neen aan bet onderzoek de oproepkaart met de reden van niet-deelname te retourneren aan de G.G. en G.D., Roodenburgerstraat 1, Leiden. Ten behoeve van bet onderzoek zullen per wijk voorlichtingsavonden worden gehouden. De eerstvolgende zal zijn voor de wijk Zuid-West op dinsdag 2 februari om 20.00 uur in bet gebouw Zuidwijck. Petruskerk Het jongerenkoor van de Petrusparochie zal zaterdag 26 februari weer een themaviering verzorgen. De tekstgroep heeft in het kader van de vastentijd het begrip soberheid aangegrepen en uitgewerkt tot het thema van deze avond: „Christen zijn is daden doen". Aanvang van de dienst: 19.00 uur in de Petruskerk aan de Lammenschansweg in Leiden. Voorganger is pastor Jansen. Strips Fervante striplezers dienen zicb vrijdag 25 februari te vervoegen bij bet Breebuis aan de Leidse Breestraat. Dan wordt daar een stripbeurs gehouden, waar stripboeken geruild en gelezen kunnen worden. 't Wordt weer een ouderwets feest. Zaterdag 19 februari a.s., vanaf 20.00 uur, een gezellige CARNAVALSAVOND in de bar van Holiday Inn m.m.v. „WAGON WHEELS" met Theo Perk CARNAVALS DISCO LIGHT SHOW. Bier 1,11 per glas. (carnavalskleding verzocht). [U LEIDEN BOWLING i FUN CENTER OTt-TmiO 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. voor een fijne avond uit Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 04(M33222

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3