gearresteerde Vallanzasca verdacht n moorden en ontvoering ;ense socialisten (eken grote zege en Mgr. Lefebvre: weinig kans op verzoening met paus brieven lezers 'rotestacties Vestduitse artsen reiden zich uit kerk wereld Conservatieven Voelen zich onschuldig aan instorten Crosland beperking van haringvangst in de Noordzee In Iran 3 tot 4.000 politieke gevangenen halve liter van 99 Geldig t/m zaterdag 19 februari KERKGANG GROOT IN SOVJET UNIE ^TÉNLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 l ARRESTATIE: (Reuter) Met de arrestatie lenato Vallanzasca is de Ita- e politie gisteren een belangrij- gevorderd in haar onderzoek ién vermoede samenhang tussen iringsm is drijven en akties van i-rechtse terreurgroep „Nieu- 'jarige Vallanzasca, die in' Romel |jn bed werd gelicht, werd ge zocht wegens de moorden op zeven; politiemannen en een ontvoering i waarbij acht miljoen gulden als los-! geld werd betaald. Vallanzasca zou ook contact hebben onderhouden met „Nieuwe Orde" en« zijdelings betrokken zijn geweest bij de moord op de Romeinse rechter van instructie Vittorio Occorsio. Deze ma gistraat vermoedde een samenhang tussen ontvoeringen en politieke ter-, reur. Het kostte hem vorig jaar julf zijn leven. Twee dagen geleden arresteerde de politie Pierluigi Concultelli, een lid van de .Ordine Nuovo" die van de moord op Occorsio wordt verdacht. Concultelli was ook betrokken bij de ontvoering van de 17-jarige Emanuella Trapani, dochter van een vermogend zakenman. De ouders betaalden vori ge maand voor haar vrijlating een bedrag van naar verluidt ongeveer' acht miljoen gulden. Een klein deel van het losgeld werd in Concultelli's appartement aange troffen. Emmanuella Trapani heeft Vallanzas ca inmiddels positief herkend als een van de twee mannen die haar vorig jaar ontvoerden. Vijf van Vallanzansca's vermoedelijke medeplichtigen zitten inmiddels ook achter slot en grendel. De vangst van Vallanzasca wordt van groot belang geacht voor het verdere onderzoek naar de kidnapgolf in Ita lië. Minister van binnenlandse zaken Francesco Cossiga kwam het arreste rende rechercheteam persoonlijk gelu kwensen. 'pi Brieven graag kort en duidelijk geschreven Oe redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Stakingen Renato Vallanzasca bij zijn arrestatie, gisteren in Rome HAGEN (Reuter-UPI) De regerende sociaal-democratische partij heeft giste- Jj de algemene verkiezingen in het land een ivacht grote overwinning behaald die haar fiwe zetels in het parlement oplevert. pomst van de Deense kiezers was eveneens •rassing: 88,6 procent van alle kiesgerechtig- jaakte de gang naar de stembussen. waarnemers wijst dit erop dat de Denen- ferderheid ontevreden zijn dat voornamelijk ([partijen er de laatste tijd in geslaagd zijn orstellen te blokkeren die belangrijke on- pen als lonen, werkloosheid en verminde- 1 de overheidsuitgaven behandelden. De liberale partij van Denemarken, die een leiden de rol heeft gespeeld in de parlementaire opposi tie, verloor precies de helft van haar 42 zetels. De sociaal-democratische partij van de demissio naire premier Anker Joergensen krijgt dankzij de gunstige verkiezingsuitslag in het nieuwe parle ment 65 zetels. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse conservatieven ontkennen, dat zij gedeelte lijk verantwoordelijk zijn voor de zware ziekte van minister Anthony Crosland (58) van buitenlandse zaken, die zondagmiddag getroffen werd door een beroerte, Crosland verkeert nog steeds in stervensgevaar. Het ziekenhuis noemde gisteravond zijn toe stand ..kritiek". Een andere partij die eveneens winst boekte is de Vooruitgangpartij van Morgens Glistrup die zich De leiders van de vier grootste Deense politieke partijen inzet voor vermindering vande inkomstenbelas- broederlijk bijeen. Van links naar rechts Anker Joergensen ting. Deze partij krijgt nu 26 zetels waardoor zij (soc.), Mogens Glistrup (vooruitgangspartij), Poul Hartlinq geworden6" <lib> en Poul Schlutter (cons.) RUSSEL (ANP) De ministers van landbouw van t EG zijn het er in Brussel over eens geworden fet vanaf 28 februari tot en met 30 april geen haring wangen mag worden in de Noordzee. De Europese zal met voorstellen komen over wat er i 30 april met de haringvangst moet gebeuren. Voorts is men het er over eens dat van 1 maart 'ot 31 december van dit jaar geen haring gevangen, worden ten zuidoosten van Ierland. i van de voornaamste discussiepunten (een belang- Ijke politieke zaak) was of lidstaten van de gemeen schap nog nationale, aanvullende maatregelen mogen nemen, nadat de gemeenschap zelf visserijmaatrege len getroffen heeft. Na een „keiharde" dicussie (zo zei mr. Van der Stee) is men het er over eens geworden dat dit niet mogelijk zal zijn. Wel is de mogelijkheid open gebleven dat lidstaten van de EG eigen maatregelen nemen. Voorzorgen die niet discri minerend zijn, zolang de gemeenschap nog geen maatregelen uitgewerkt en geaccepteerd heeft. Daardoor is het mogelijk dat Ierland, zoals de Ierse minister Clinton aankondigde, unilateraal gaat vast stellen dat het na 1 maart verboden zal zijn, voor schepen met een lengte van meer dan 33 meter en met een motorvermogen van meer dan 1100 ,rem'-pk, rond de Ierse kust te vissen. De zone waarin zulke schepen niet mogen verschijnen zal waarschijnlijk vijftig mijl zijn en hier en daar zelfs honderd mijl. De Russische minister Alexander Isskov, die in Brus sel, als chef van een Sovjet-delegatie, is om met de Europese Gemeenschap te onderhandelen, zal er vooral op uit zijn te verkrijgen dat er meer Russische visserschepen in Europese wateren worden toegela ten. NO VER (DPA) Artsen en tandartsen in West-Duitsland en vandaag hun protestacties tegen een wetsontwerp van de luitse regering tot vermindering van de kosten van de v 1 heidszorg voortgezet. (vergrote deel van de onge- .600 georganiseerde artsen jidartsen in de steden Del- ïorst en Oldenburg, als ook districten Vechta, Clop- urg, Amerland en Olden- in de deelstaat Nedersak- hebben zich bij een staking 14 uur aangesloten. b in de afgelopen week en in het gebied Hannover circa 1000 artsen voor een dag hun praktijk neergelegd met dien verstande, dat een nood dienst voorzag in extreme situa ties. Het omstreden wetsontwerp, dat vandaag door het kabinet zou worden goedgekeurd, voorziet r in halvering van de tot dusver gebruikelijke honorariumverho ging der artsen met 15 pet per jaar. SJAH IN TELEVIZIER: DEN HAAG (ANP) In Iran zitten tussen 3.000 en 4.000 men sen in de gevangenis, omdat ze de regering van het land omver hebben willen werpen, zo heeft de sjah van Iran gisteren ver klaard in een interview met de Avro's Televizier. „De wetten van ons land staan dat niet toe en daarom zitten deze mensen gevangen, omdat ze de wet heb ben overtreden. Een jaar gele den waren dat ruim 3.000 men sen. Dit jaar zijn er een paar honderd bijgekomen. Ze noe men zichzelf marxistisch-leni- nistische revolutionairen en ze hebben zich voorgenomen het regime van dit land omver te werpen, en wel met geweldda dige middelen. Ze nemen hun toevlucht tot geweld en doden en moorden en terrorisme". De sjah reageerde hiermee op de beschuldiging van Amnesty International dat Iran tussen de 25.000 en de 100.000 mensen op politieke gronden gevangen houdt. Hierover komt Amnesty op 18 en 19 februari in Amster dam een congres. Op de vraag waarom Iran Am nesty niet toestaat een onder zoek in Iran in te stellen ant woordde de shah dat die toe stemming in het verleden wel eens gegeven is. „Maar de men sen die Amnesty naar Iran stuurde waren communisten. Ze hadden hun rapporten al klaar voordat ze hier geweest waren". Bovendien is Amnesty volgens de sjah bevooroordeeld ten op zichte van Iran. Crosland had de laatste tijd een dubbele baan. Niet alleen moest hij zich bezighouden met de lo pende buitenlandse kwesties, zoals Rhodesië, maar hij was ook voorzitter van de Europese ministerraad. Als vijfde belang rijkste lid van de regering-Cal- laghan speelde hij tevens een toonaangevende rol in kabinets vergaderingen. Ten gevolge van het feit, dat Labour's absolute meerderheid in het Lagerhuis slechts één stem bedraagt, was minister Crosland 's avonds vaak aanwe zig in het parlement, waar door de conservatieve oppositie gere geld late stemmingen uitgelokt worden. Gordon Oakes (45), een van de drie onderministers mi nisters van onderwijs, stelt deze taktiek van de Tory-oppositie verantwoordelijk voor de afmat ting van sommige prominente leden van het kabinet Callag- han. De plotselinge ziekte van minister Crosland kan gedeelte lijk verklaard worden door ge brek aan rust. Fractieleider Humphrey Atkins van de conservatieven, verwerpt die beschuldiging. „Wij nemen aan, dat de voornaamste leden van de regering het vaak erg druk hebben, en dan de stem mingen niet kunnen bijwonen", zei hij gistermiddag. „In een dergelijk geval, vinden de socia listen ons altijd bereid het even wicht te herstellen door een ge lijk aantal van onze eigen afge vaardigden opdracht te geven die keer niet te stemmen". Politieke waarnemers verwach ten, dat premier Callaghan spoedig een plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken zal benoemen. Dr. David Owen (38), een specialist inzake Euro-, pese kwesties, neemt tijdelijk voor hem waar op het Foreign Office en in Brussel. Owen is echter niet voldoende politiek onderlegd om zich te kunnen bezighouden met het Rhodesi- sche vraagstuk of om volgende maand met premier Callaghan besprekingen te gaan voeren in Washington. ADVERTENTIE voor 85» ALLEEN VOOR MELK UNIE OF MENKEN LANDBOUW PRODUKTEN Leverziekte epidemie in de Ardèche AÜBENAS (AFP) In Labegu- de-de-Vals in de Ardèche op 130 kilometer ten zuidwesten van Lyon heerst sinds eind januari een besmettellelijke leverziek te. Tot nu toe zijn zestig geval len geconstateerd, vooral onder kinderen en jonge volwassenen. De geneeskundiggeneeskundige gezondheidsdienst van de Afde- che vermoedt dat de epidemie is veroorzaakt door besmet wa ter, een gevolg van recent hoog water in de rivier de Ardèche. Hoewel ik oud ben, volg ik nog steeds alles wat er zoal in Ne derland gebeurt. Nu is het mij bij deze stakingsdrang van som mige partijen opgevallen dat de volgende gedachte hun is ont gaan. De uitkeringen aan sta kers worden betaald van hun. eigen geld, dat zij via de contri butie aan de bonden bijeenge bracht hebben. De bonden, zo hoor ik vertellen, kunnen een lange staking best betalen: Ja, van de contributie die niet mis is. Als wij nu allen uit de infla tie willen komen - en dat willen wij toch? - waarom dan niet uit de bondskas de gevraagde pro centen gegeven? 't Kan toch? Als dan ministers, burgemees ters, commissarissen en noem maar op ook tevreden zijn met wat zij nu hebben, dan zouden volgens Bartjens de bedrijven een jaar de tijd hebben om bij te komen, 't Is maar een gedach te. Rijswijk M. de J. G. Bezuinigen? De Rijksuitgaven moeten om laag, want ons aller belasting geld wordt moeizaam verkregen en dient zo efficiënt mogelijk te worden besteed. Hoe valt daar mede te rijmen, dat men plan nen maakt om het aantal pro vincies van 11 op 24 te brengen? Waar bedrijven fusioneren, lan den samengaan (Benelux, Euro pese Gemeenschap) komt men hier op de simpele gedachte door een herindeling van ons land de te besturen eenheden te verkleinen!Heeft de bevol king daarom gevraagd, of wordt ons dit van bovenaf opgelegd? Wat zal er al een tijd en geld verknoeid zijn, om zo'n onzalig plan voor te bereiden. Maar nog is het niet te laat, wanneer men ziet, dat op ander terrein (we genbouw) soms voor miljoenen grond wordt verplaatst en het werk dan verder blijft liggen tengevolge van inspraakproce dures. Men bedenke eens goed: er zouden 13 Commissarissen van de Koningin bij moeten ko men, met elk een Provinciehuis met een staf van ambtenaren, plus de leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten. Laten de politieke partijen op 25 mei in hun programma vermelden, of. zij vóór of tegen deze herinde ling van ons land zijn, zodat de kiezers weten, of hun belasting geld door de partij van hun voorkeur goed wordt besteed. Sommige provincies werden on gemoeid gelaten, in Limburg werd protest aangetekend, maar verder hoort men weinig hier over. Laten wij de a.s. verkiezin gen benutten om in deze onze voorkeur te laten blijken. Den Haag H. A. Koops Onderzoek Britse martelingen STRAATSBURG (DPA) Het Europese gerechtshof voor de rechten van de mens zal in april een volledig openbaar proces openen over de Ierse klachten omtrent martelingen door Britse veiligheidstroepen in Noord-Ierland. Het hof nam dit besluit in weerwil van een Brits verzoek aan de Ierse regering, af te zien van verdere internationale gedingen in deze zaak. Volgens Engeland zou dit slechts afbreuk doen aan de pogingen van Ierland en Engeland, een einde te maken aan de geweldpleging in Noord-Ierland. i Franse aartsbisschop Lefebvre, die ior het Vaticaan is ontzet uit zijn bis- hoppelijke functies, heeft zijn maanden- nge stilzwijgen verbroken en meege- leld, dat de paus hem niet wil ontvan- m. De paus zou niet tevreden zijn over brief, die mgr. Lefebvre vorig jaar icember naar Rome heeft gezonden. Igr. Lefebvre sprak zondagavond vijftien- Dnderd Franse volgelingen toe in de paro- iiekerk van St. Martin in Garges-les-Go- 6sse, een voorstad noordelijk van Parijs, ïj was daar op uitnodiging van de pas- jor voor een traditioneel lof. ïj deelde mee, dat hij vijf dagen geleden ïn brief van paus Paulus had gekregen, 'eze was hem in Econe overhandigd door b apostolisch nuntius in Zwitserland, mgr. Machioni. Hij had bij die gelegenheid een gesprek van drie kwartier met de nuntius gehad. De gesuspendeerde aartsbisschop ver klaarde verder, dat de Zwitserse bisschop van Sion er bij hem op aangedrongen had een laatste verzoeningspoging in Rome te ondernemen. Hij zei daarover: „Het is vol komen duidelijk, dat ik altijd bereid ben de paus te ontmoeten. Eén seintje- en ik vertrek naar Rome." De nuntius was hem komen zeggen, dat de brief die hij in december 1976 aan de paus had geschreven in antwoord op het pauselijk schrijven van 11 oktober 1976, niet „bevredigend" was. Lefebvre vroeg zich af of de paus zijn brief wel had gelezen. Hij voegde eraan toe, dat zijn contacten met Rome via twee kanalen liepen: het eerste de officiële weg, hard, koud en onverzettelijk; het andere kanaal beminnelijk, vol begrip en aangenaam. Ook deelde hij mee aan de nuntius te hebben gezegd, dat hij „in geweten niet alle hervormingen van het concilie kon aanvaarden en vooral niet de na-conciliaire hervormingen." „Ik kan dat slechts herha len tegenover de paus." Als enig antwoord heeft Lefebvre zijn hoop uitgesproken, dat het Vaticaan zou wijken voor de druk van de groeiende groep van gelovigen, die zich achter hem scharen. „Ik heb niet het gevoel dat ik geïsoleerd sta. Wanneer hem tweeduizend jaar traditie achter zich heeft en de hemel se uitverkorenen, dan is men niet geïso leerd." 'anwege het toelaten van rouwen tot de priesterwij- ing in de Amerikaanse epis- opaalse kerk hebben in Bos on twee geestelijken en zes- ien van hun gemeenteleden «t voornemen geuit over te Aan naar de katholieke kerk. )e groep is het evenmin eens net de houding van hun kerk «fenover abortus en echt scheiding. Naar verluidt is in Sridgewater ten zuiden van toston een hele parochie van wege de wijding van vrouwen pt priester uit de episcopaal- kerk overgegaan 'naar de jyrisch-chaldeeuwse ritus, jsaak Doera is benoemd tot bisschop van Sintang (West. Kalimantan). Zijn benoeming betekent een verdere verzelf- KORTE METTEN standiging van de kerk in In donesië. Mgr. Doera (45) volgt pater Lambert van den Boorn op, die sedert 1973 het bisdom als apostolisch administrator heeft bestuurd, na het vertrek van mgr. Lambert van Kessel s.m.m. Van de drieëndertig bisdommen, die Indonesië telt, worden er nu veertien door Indonesiërs geleid. De anderen meestal door bisschoppen van Nederlandse afkomst. Amerikaanse katholieken, die willen dat ook vrouwen pries ter moeten kunnen worden, hebben aangekondigd, dat zij in tal van steden daarvoor gaan pleiten. Er zullen ge bedsbijeenkomsten worden gehouden op zondagmiddag 27 februari in de kathedralen van New York, Boston, Chica go, Philadelphia, Detroit, St.- Louis, Washington, Los Ange les en andere steden. Men wil tonen teleurgesteld te zijn over de „negatieve toon" van de verklaring van het Vati caan en wil een „sterke posi tieve getuigenis" afleggen van de vastbesloten heid van vrouwen in de r.k. kerk tot priester te worden gewijd. In Amsterdam is, 82 jaar oud, overleden prof. dr. H. Dooye- weerd, wijsgeer en jurist. Van 1926 tot 1965 was hij hoogle raar in de rechtswetenschap pen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Tweemaal is hij rector magnificus geweest Hij was lid van de Koninklijke Academie van Wetenschap pen. Hij werd vooral bekend door de wijsbegeerte van de wetsidee, een systeem van cal vinistische wijsbegeerte, dat hij samen met zijn zwager, prof. dr. D. Vollenhoven, tot ontwikkeling bracht De Catalaanse priester Luis Maria Xirinacs is voor de der de maal voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. Zes tig professoren van Spaanse universiteiten hebben de voordracht gericht aan het Nobelprijscomité in Oslo. Wereldconferentie zending en missie Een commissie van de Wereld raad van Kerken heeft een voordracht opgesteld voor een wereldconferentie over zen ding en missie in 1980. De r.k. kerk, die officieel geen deel uitmaakt van de wereldraad, is actief bij de voorbereiding van deze conferentie betrok ken. Het doel van de conferentie is de kerken een richtsnoer te verschaffen voor haar missio naire activiteiten in de gecom pliceerde samenleving van de ze tijd. De commissie van voorbereiding heeft vooral veel aandacht geschonken aan de verkondiging van het evan gelie in de wereld van de we tenschap, aan de ontmoeting met andere religies in de zen- dingsgebieden en aan de evan gelisatie in landen met een staatsideologie, die geen ruim te toelaat voor andere levens beschouwingen. De Wereldraad van Kerken streeft naar een zo breed mo gelijke basis voor deze confe rentie. Daarom worden verte genwoordigers van alle theolo gische enmissionaire opvattin gen voor de opzet van de con ferentie geraadpleegd. „De kerken in Sovjet Unie staan niet op uitsterven. De kerkgang is er even groot als in veel westerse landen en soms zelfs groter, dit ondanks alle restricties van hogere hand". Aldus de Anglicaanse geeste lijke Michael Bourdeaux van het Britse Keston College, een in 1969 gesticht instituut, dat tot taak heeft objectieve infor matie te verschaffen over alle aspecten van godsdiensig le ven in communistische landen en wel op zo oecumenisch mo gelijke basis." Hij is in Nederland om te kij ken hoe zijn inlichtingendienst hier een breder verspreidings gebied kan krijgen en werkt daarbij samen met de inter kerkelijke organisatie „Kruis tochten", die weer informatie krijgt van twintig in het oost- blok evangelisatie bedrijvende missies. „Het is van wezenlijk belang", zegt Bourdeau)x, „Dat de christenen in de eerste en der de wereld nauwe contacten houden met hun broeders en zusters in de tweede wereld. Dit moet op individuele en col lectieve basis geschieden. Een M. Bourdeaux: gelovige in de Sovjet Unie die vanwege zijn religie in moei lijkheden komt, lijdt erg onder de gedachte dat zijn geestver wanten in de vrije wereld on verschillig staan tegenover zijn lot". In de afgelopen jaren is er een goed overzicht verkregen van het religieuze leven in Rusland en - meer recent - in Roeme nië, aldus Bourdeaux. Nu richt de aandacht zich ook op de andere Oostbloklanden en zelfs op communistische sta ten als China en Cuba. Bourdeaux zegt dat het Kes ton College bij uitstek geschikt is om de kerken te adviseren hoe ze de gelovigen in commu nistische landen kunnen hel pen. De hulp kan, behalve uit gebed, bestaan uit het geven van een zo uitgebreid en veel talig mogelijke informatie, het leggen van contacten, al is het maar in de vorm van een kerstkaart, het voeren van protestcampagnes en het stu ren van christelijke lektuur, vooral bijbelse. Er zijn weer twee delen van de serie „Liturgie van de sa cramenten en andere kerkelij ke vieringen" verschenen. Na melijk „het doopsel van kin deren" en „het vormsel". Eer der verschenen delen over de begrafenisliturgie en over de communie buiten de mis. Al dus meldt de persdienst van de rJt. kerkprovincie. Het is voor de eerste keer in de geschiedenis van de liturgie dat in de Romeinse liturgie een eigen ritueel voor het doopsel van kinderen is ver schenen. Tijdens het tv. eede Vaticaans concilie is hiertoe Onderdompeling eerste vorm bij doopsel besloten in de constitutie over de liturgie (1963). Opvallend is dat in „het doop sel van kinderen" de wens wordt benadrukt dat het doop sel aan meer kinderen tegelijk wordt toegediend. Dit is eigen lijk de meest normale vorm. Het doopsel moet bij voorkeur toegediend worden op een zon dag (de dag van de verrijzenis des Heren) en wel in het bij zijn van vele gelovigen. Een tweede bijzonderheid is dat de onderdompeling als eerste vorm van dopen ge noemd wordt, het dopen door begieting als tweede mogelijk heid. „Het doopsel van kinderen" en „het vormsel" zijn beide uitga ven van de Nationale Raad voor Liturgie. Deze uitgaven zijn door alle betrokken kerke lijke instanties goedgekeurd. AJs hulpuitgave is voor beide rituelen een gelovigenboekje verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7