Engelse vullisbak M 1327 krijgt in Leiden liefdevol onderdak rudy Semp verhoogt zingend feer op bruiloften en partijen -n met carnaval in de Rip 1,Praten met beiden kan alleen maar via rechter" Sr a Regionaal woon- wagencentrum Leiden in beroep tegen Wassenaars bestemmingsplan Nadelig saldo Taptade '76 WAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar ioestel 18 vragen. I Rijp wetering wordt ndagavond de car- alsvreugde in het pshuis (en dat alle- lal ten bate van de jse jeugd, die voorge trokken wordt door het actiecomité van de voet balvereniging „Rijpwe- tering" en de handbal vereniging NIO) ver hoogd door het optreden t duo Our Happines met amaryllus-kweker Gerard fegeest achter het elektronisch orgel en het prima smgeluid van Trudy Semp van „Our Happiness". „Ons geluk" want dat is het wel zo'n beetje wordt gevormd door amaryllis-kweker Ge rard Elsgeest uit Roelo- farendsveen achter het elektronisch orgeltje en 15-jarige Trudy Semp uit de Rip, die met haar natuurlijke charmes en glashelder stemgeluid ie dereen aan haar lippen laat hangen. Dan mogen ook de Rammeljetsers, uit Zoeterwoude een stel aardige nummertjes weggeven, maar de on gekunsteldheid van Tru dy zal het pleit geheel en al winnen. En dat gaat zo al een jaar of twee door, met organist Els- geest en Trudy Semp, die in Oude Wetering op de Mavo zit en volgend jaar van de studie af hoopt te zijn. Tot beider en, ik mag wel zeggen aller genoe gen, zijn zij een duo dat tot in wijde omgeving menig ge noeglijk uurtje verschaft aan verschillende groeperingen van onze maatschappij. Ettelij ke keren per week zijn Trudy en Gerard „Our Happiness". Het is steeds een hele sjouw met dat orgeltje, samen, maar dat hebben ze er best graag voor over. Trudy hoeft niet zo erg lang terug te grijpen in haar herinnering: „Toen ik 13 was, precies op mijn verjaar dag trouwens, vroegen ze me om te komen zingen voor de Ripse bejaarden. Ik had toen al eens eerder op een bruiloft van een oom gezongen, hoor. Engelands economische hoop schijnt deze dagen gebaseerd te zijn op een Europees publiek dat goedkoop kleding, gram mofoonplaten en lede ren koffers massaal mee naar huis neemt. Nu heeft het er veel van weg, dat het Verenigd Koninkrijk ook z'n meest waardeloze hon den kan slijten aan ge voelige liefhebbers op het continent. Op het ge bied van honden is de Brit vrij begaan: een rashond wordt in de watten gelegd en zou in de adelstand kunnen worden verheven, maar een bastaard, een vullis- bakkenhond, een zwer ver, heeft er geen leven. Die wordt bij duizenden in asiels ondergebracht en tenslotte voor z'n wachten op een dier- waardig bestaan met de dood beloond. Zoiets schreef vorige week in een landelijk Neder lands dagblad een jour nalist. Hij deed een aan grijpend boekje open over nummer M 1327, een hond zonder naam, een van de zeer velen in het grootste Engelse die- renasyl Battersea in Londen. Het verhaal van de „Londense verschoppeling" bracht tiental len Nederlandse dierenliefheb bers in het geweer. Daarbij was 37-jarige Leidenaar Dirk-Jan Klink, van de Lage Morsweg, onderhoudsmonteur bij het Familie Klink met Britse Polly: „Hij krijgt bij ons het fijnste leven, dat hij zich maar wensen kan". Zoölogisch laboratorium. Deze week zou M 1327 door elektro- cutie worden afgemaakt, had Klink gelezen. „Dat nooit" zei hij en telefoneerde in Londen zowat iedereen bij elkaar om een dierenmoord te voorkomen. De hond is nu aan hem toegewe zen. „Ik heb inmiddels een hoop landelijke reacties gehad, ook vier negatieve: waarom geen Het gezin Klink, vader en moe hond uit een eigen Nederlands der, Peter, Jopie en Corina en asiel? Wel, omdat de Nederlan ders toch al veel voor hun die ren doen, heb ik gezegd". vullisbak Polly II (een aardig gelukte Foxterrier die gewoon lijk op een toeter blaast) zijn nu in blijde verwachting. Nog deze week komt M 1327 op Schiphol aan. Dat wordt een feest, dat de Klinks nog lang zal heugen. Het gezin Klink weet wat dierenhou- den betekent. Peter heeft 40 dui ven en Joepie de marmot, en dan zijn er nog de kanarie en de zebravinken. Vader Klink: „Een Lieve Herenbeestje kun nen wij nog niet doodmaken, die gaat de heg in, en we zijn in staat om een spin eten te geven. Dierenliefde moet in Ne derland worden opgepept. Stop that killing, heb ik in Engelenad te kennen gegeven. We zijn bij na té zot op dieren, maar voor die stumpers, zoals in Battersea, heb ik alles over. Mijn vrouw trouwens helemaal, want die heeft me ertoe aangezet om die hond zonder naam naar Leiden te halen: zo'n beest mogen ze niet afmaken, niet uit het leven halen omdat er toevallig geen baas gevonden wordt". M 1327 heeft nog geen naam, maar Dirk-Jan Klink wil hem Josco gaan noemen, zo'n beetje naar de naam van de journalist die de vinger op Battersea heeft gelegd. De verzorgster van Dogs Home Battersea, Nell Durrant, huilde van dankbaarheid, dat deze „underdog" toch nog een baas heeft gekregen in Neder land. „Ik mag misschien een dierentrut of een zoet koekie zijn", zegt Klink, „ik weet het niet, maar een dier behandel je niet als een vod. Nu krijgen we Josco - of misschien weet een van uw lezers een leukere naam, ik houd me ervoor aanbevolen - die twee jaar tevergeefs bijna op een onderdak heeft zitten wachten. Dat was de limiet Daarna moest hij „er uit". Maar nu komt hij bij ons en hij krijgt het fijnste leve dat-ie zich wen sen kon". De eerste liedjes waren, geloof ik, Klomp met een zeiltje, Va der Abraham en Grootpapa. Dat viel in de smaak". „Zo is dat", voegt Gerard Els- geest eraan toe: „Met een paar liedjes is het begonnen, nu zijn- het er inmiddels een kleine 200 geworden; een repertoire dat aangepast is aan het gezel schap waarvoor we optreden. Het gaat niet vanzelf, er wordt hard gerepeteerd, steeds op nieuw. Maar onze opzet is: enorm veel lol". Bruiloften en partijen zijn ons arbeidster rein, tot Delft en zelfs Lim burg aan toe, in het zuiden maakten we een zittingsavond van het carnaval mee. Nou en dan trad Trudy al op voor de radio-uitzending Los-vast, voor jong talent, en een keer of drie met Vader Abraham in het circus van Tony Boltini". Trudy's schoolstudie lijdt niet onder het feestgedruis dat Trudy met haar vaste begelei der teweeg brengt. Althans, dat is niet de bedoeling. Sinds een half jaar heeft Trudy, die geen enkele ster-allure heeft maar zich gewoon erg plezie rig voelt, privé-zangles van zangeres Lize Schoo, in Oude Wetering. Dat is een klassieke opleiding, maar Trudy gaat wel de populaire kant uit. Daar houdt ze nu eenmaal van. Een week of wat geleden waren er moeilijkheden met haar stem: bobbeltjes op de stembanden. Dat kwam door een verkeerde techniek, maar dit is nu bijgedraaid. Een zangcarrière ziet Trudy nog niet helemaal zitten: „Ik ga er niet voor leren, niet naar het conservatorium, dat wil ik niet. Je moet er schik in hou den, vind ik". Lize Schoo heeft daar wel vre de mee: klassiek van geest en appreciatie, maar ze weet, dat meedeiners, smartlappen mas sazoethoudertjes meer opleve ren dan een uitgebalanceerde aria van Handel. Wat Trudy .Semp maandagavond zingt, ligt helemaal aan het publiek dat de nacht door moet. Ge rard Elsgeest: „We weten nooit van tevoren wat ze zingt Dat bespreken we samen. Maar be slist geen .Heilige Engelbe waarder, als er gedanst en ge host wordt". „Our Happiness" heeft daar een bijzonder ge voel voor. Uiteindelijk ik roerde het reeds aan is de Ripse jeugd er mooi mee, met de inkomsten van de avond. Ze willen een busje voor het vervoer en er wordt gespaard voor een geluidsinstallatie. De jeugd op de Rip, zo meent ook actievoerder H. J. Zonderop, moet uit de voeten kunnen; „zo komt er ook elke maand een disco-avond". Kaartver koop voor carnavalsmaandag avond: Pastoor v. d. Plaat straat 101; na 5 uur is Zonder- op altijd thuis. ONWAGENBEWONER GER DE JAGER VECHT DOR STANDPLAATS Roger de Jager op zijn idyllische standplaats. (Van een onzer verslaggevers) 'EN „Alles, maar werkelijk alles moet je hier eiden via de president met de rechtbank afdwin- Je kan alleen maar zinvol praten met dit gemeen- tuur via de rechtelijk macht. Al die welzijnskre- an demokratisering en socialisering, ze zijn alle- loos. Ik kan me best voorstellen dat men Leiden wil laten vollopen met woonwagens, maar ik heb oeite mee als woonwagenbewoners door iedereen 1 maar zwart worden gemaakt. En daar werkt emeentebestuur ook aan mee het woord is Roger de Jager, officieel nog ijsver- koper van beroep maar zich vo reidend op een rechtenstudie. Hij is bewoner van woonwagen achter het pand Stationsweg 35 (het malige bedrijf van Sikkens) en al een jaar gewik- in een conflict met de gemeente over de rechtma- iid van zijn standplaats. Roger is in dat jaar geen ikkelijke voor Leiden geweest. Precies een jaar len was hij een van de drijfveren achter de actie de woonwagenbewoners die toen bezit namen van Stadhuisplein. Zes weken lang stonden ze daar om strijd voor een menswaardig bestaan kracht bij stten. De gemeente Leiden weigerde hun leenbij- te geven om een woonwagen aan te schaffen, ze hadden geen legale standplaats. Dat kon ook «ijk, want het regionale kamp aan het Trekvaart- 1 Puilde aan alle kanten uit. enlang werd er op stedelijk, regionaal en provin- l niveau overlegd om de woonwagenbewoners uit rand te helpen. De bezetting van het Stadhuisplein uiteindelijk opgegeven toen Oegstf eest en Leider toezegden op hun grondgebied ec.i stukje grond ■eserveren voor woonwagenbewoners die Leiden 'neer kon herbergen. Op haar beurt toonde de ^nte Leiden ook haar goede wil door daarbij toe eggen dat het Leidse kamp nog met 10 plaatsen worden uitgebreid. Opmerkelijk genoeg is deze »te uitbreiding inmiddels een feit, terwijl in Oegst- leiderdorp nog steeds wordt gepraat over de ne kampjes. Om van de andere regiogemeenten nog te zwijgen. Die lijken de problemen vdn de woonwagenbewoners liever dood te zwijgen en daar mee te willen bereiken dat ze hun deur voorbij gaan Proces Maar ook de menslievendheid van Leiden lijkt hier en daar aan enge grenzen gebonden. Dat vindt Roger de Jager althans als hij ziet hoeveel moeite de gemeente zich nu al een jaar getroost om hem van zijn idyllische standplaats achter Sikkens te verwijderen, en met welk een gemak het stadsbestuur de argumenten die De Jager aanvoert om daar juist te mogen blijven staan wegwuift. Volgens hem huldigt ook het Leids bestuur de stelregel: „We zijn die woonwagenbewoners liever kwijt dan rijk". Toch boekte Roger de Jager vorige maand een nieuwe overwinning in zijn conflict met het gemeentebestuur. Al eerder pleitte de aspirant-rechtenstudent met succes voor de belangen van woonwagenbewoners bij het college van Gedeputeerde Staten. En vorige maand won hij samen met zijn advokaat mr. Spijker het pleit voor G.S. in zijn eigen zaak. De gemeente had De Jager een ontheffing krachtens de woonwagenwet geweigerd om nog langer op het terrein achter de Stationsweg te blijven staan. Hij staat daar volgens het gemeentebestuur illegaal en er is ook geen reden om hem als uitzonderingsgeval een onthef fing te verlenen. Die illegale standplaats brengt dan. ook meteen met zich mee dat Leiden geen geld ver strekt om een nieuwe woonwagen voor Roger te finan cieren. Hij woont thans met zijn vrouw, dochtertje Carmen en zoon Remón in een afgekeurde woonwagen. Nu zegt de woonwagenwet, dat de gemeente een ontheffing moet verlenen van de verplichting een legale standplaats te hebben, als de betrokkenen een aantoon baar belang heeft bij vestiging in die gemeente, maar buiten het woonwagencentrum. Dat belang kan onder meer blijken uit zijn werkzaamheden, het schoolbezoek van zijn kinderen of uit de tijd gedurende welke hij al in die gemeente sat. Roger de Jagr wees er dan ook in zijn verzoekschrift om zo'n ontheffing op, dat hij al sinds december 1972 op het terreintje aan de Stationsweg staat, zijn dochtertje Carmen op de nabu rige kleuterschool „De Boterbloem" bezoekt en hij zelf economisch gebonden is aan Leiden. Maar de gemeente veegde al deze argumenten als „niet belangrijk" van tafel. Dat deed ze ook in het beroep dat De Jager bij G.S. aantekende tegen de weigering, maar dit college stelde hem in het gelijk. Gedeputeerde Staten vonden dat wel degelijk van voldoende belang sprake is om De Jager een ontheffing te verlenen. Het college ging dan ook ambtshalve tot deze verlening over, zij het dat de gemeente deze week hiertegen in beroep is gegaan bij de Raad van State. Menelijk roger de Jaer is niet zo te spreken over deze halsstar righeid van het gemeentebestuur. Hij proeft ook in het optreden van het voor socialistisch doorgaande college van Leiden een minder sociale ondertoon. Daarbij verwijst hij nog eens naar de maatregelen die het college in overweging heeft om een einde te maken aan het geregeld neerstrijken van woonwagens rond Molen de Valk. Het parkeerterrein moet worden afge sloten met paaltjes en er moet een hoogtebeperking worden aangebracht, zodat de woonwagens er niet meer onderdoor kunnen. „We zullen dus ook al op vouwcaravans moeten overstappen", merkt Roger de Jager cynisch op. „Ja, de woonwagenbewoners vormen een groep die duidelijk uit de maatschappelijke boot is gevallen. Nog steeds worden ze door velen met de nek aangekeken. Maar dat ligt niet in de eerste plaats aan hen zelf, maar aan de zig-zag koers van de overheden. Aan de ene kant pleiten zij voor integratie en regionale spreiding van de woonwagenbewoners, aan de andere kant werken zij die integratie weer even hard tegen en probeert iedereen onder de verplichting een klein aantal woonwagens in zijn gemeente op te nemen te ontkomen. Ook de stad Leiden voert in deze hele woonwagenaffaire een vlag die de lading niet dekt. Het lijkt op de vlag van de menselijkheid, maar je vraagt je wel eens af of ze wel in staat zijn te bedenken wat menselijk-zijn is" ARJEN BROEKHUIZEN EIS: KAMP VAN 12 STANDPLAATSEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/WASSENAAR De Stichting Samenlevingsopbouw Woonwagencentrum Regio Leiden heeft een bezwaarschrift inge diend tegen het bestemmingsplan Spinbaan in Wassenaar. Het bezwaar van het regionaal woonwagencentrum Leiden richt zich tegen het feit dat de gemeente Wassenaar heeft geweigerd in het bestemmingsplan rekening te houden met een mogelijke standplaats voor woonwagens. De Stichting wijst de gemeenteraad van Wassenaar in zjn bezwaarschrift op het feit dat krachtens een wetsvoorstel van de regering iedere gemeente verplicht kan worden tot het in standhouden van woonwagenstandplaatsen. Bovendien zet dit wetsontwerp het instituut van de gemeenschappelijke rege lingen op de helling. De gemeenschappelijke regeling in de Leidse regio, die onder leiding staat van de Leidse wethouder Oosterman van CRM, heeft zich bij het standpunt van Wassenaar neergelegd. Voor de Stichting Samenlevingsopbouw is dit een onverteerbare zaak omdat de gemeente Wassenaar op deze wijze zijn verantwoor delijkheid jegens de woonwagenbewoners in de Leidse regio pro beert te ontlopen. De gemeente is druk bezig allerlei bestemmings plannen te ontwerpen en is zo voor het hele gemeentelijk gebied de bestemming aan het vastleggen, waardoor er straks niets meer voor woonwagens te scheppen valt. De Leidse Stichting dringt er bij het gemeentebestuur van Wassenaar met klem op aan alsnog een terrein voor woonwagens te bestemmen. Ook het Landelijk Katholiek Woonwagenwerk heeft bij de Wasse- naarse gemeenteraad een bezwaarschrift tegen het bestemmings plan Spinbaan ingediend. Men haalt daarin de landelijke politiek aan, die gericht is op de spreiding van de woonwagenbewoners met het oog op emancipatie en integratie met de sedentaire samenleving en zich heeft afgewend van de lijn van het samenpakken van woonwagenbewoners in grote kampen. Ook wijst het landelijk Woonwagenwerk op het landelijke tekort aan standplaatsen dat thans al 1000 beloopt en waarin tot 1985 nog een toename van 35% wordt verwacht Voor de Leidse regio wordt thans op een toename van 60 wagens gerekend en zullen over enige tijd 145 standplaatsen nodig zijn. Dat zou volgens het bezwaarschrift van het Landelijk Katholiek Woonwagenwerk voor de regiogemeente Wassenaar betekenen dat zij een centrum met 12 standplaatsen dient in te richten. Wassenaar telt thans 10 woonwagens, die alleen geduld worden omdat het college' van Gedeputeerde Staten de gemeente daartoe opdracht heeft gegeven. De gemeente liet in 1975 aan het toenmalige bestuur van het regionaal woonwagencentrum weten geen enkele behoefte te heb ben om aan het verzoek van Leiden, te komen tot de inrichting van een klein woonwagencentrum, te voldoen. LEIDEN De Taptade, het gToots opgezette muziekfestival dat vorig jaar voor de eerste maal in de Leidse Groenoord- hallen werd gehouden heeft de organisatoren een nadelig saldo van 2500 gulden opgeleverd. Het tekort is inmiddels aange vuld door een goedwillende sponsor, maar de organisatoren wensen deze aanvulling slechts te zien als „ereschuld", die na de tweede Taptade verrekend moet worden. De organisatoren verklaarden gisteravond in de commissie voor economische aangelegenheden, dat het tekort niet was ontstaan door een te genvallend toeschouwersaantal. „De BTW-stijging van oktober 1976 heeft ons de das omge daan, terwijl wij bovendien ex tra geld moesten uitgeven voor het huren van lichtkanonnen en andere materialen." Het CDA- raadslid Van Zijp suggereerde de Taptade-organisatie om een beroep te doen op de gemeente om zodoende het nadelig saldo alsnog goed te maken. PROGRAMMA ZAALVOETBAL (Van onze sportredaktie) LEIDEN/LISSE - Vanavond een volledig zaalvoetbalprogramma in de Leidse hoofdklasse. In Lasse spelen Godyla United en BMW Van der Plas tegen elkaar, een uiterst belang rijk duel: Godyla ligt kansrijk in de kampioensrace; Van der Plas kent grote degradatiezorgen. Swift't Win keltje en Zwaanvogels - de twee andere kandidaten voor de titel - strijden om acht uur (in de Groe- noordhal) voor hun laatste kans. Verder ontmoet öegstgeest het Las ser Van Gerven de Jong en staat degradatie vooraan in het treffen tussen De Tegelhandel en LDWS. THB-HAL: Hoofdklasse: Godyla- Van der Plas (21.20 uur); 2B: Land- JMB-LFC (22.15 uur). Northgo-Hal: 3F: De Lange-FC Faa- se (20 uur); BC Faase-De Nachtegaal (20.55); Siemerink-Vleespaleis (21 50 uur); Kikkertje-Beach Club (22.45 uur). Groenoordhal: Hoofdklasse: Swift Winkeltje-Zwaanvogels (20 uur); LDWS-tegelhandel (22 uur); Oegst- geest-Van Gerven de Jong (21 uur). I: Roodenburg-Lisser Boys (20 uur). 2A: San Sjardin-VKP (21 uur); Rijns- burgse Boys-Lugdunum (22 uur), 2B: LJSC-Assucom; 3A- Gazelle-Fasson (21 uur)$ 3B SCGW/AWC-MJ Be- melman (20 uur); Padox-Regenboog (22 uur); RHW-Parlevliet (21 uur). 3E: Uljee-Auto Heemskerk (21 uur); De Taveme-FC Duynstee (20 uur).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5