Scholen weigeren deelname aan kinderoptochtj Stompwijkers willen meer woningen in hun dorp Carnavalsleut aan Warmond voorbij Kritiek op nota planning bouw lagere scholen IN VIJF JAAR NAUWELIJKS HUIS ERBIJ „Tackle" brak gebit VOORSCHOTENSE ORANJEVERENIGING ONTSTELD: Meeste ongevallen Voorschoten op Leidse- en Veurseweg Metselaar viel 6 meter REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 PAGINA 4' - LEIDSCHENDAM De begin van dit jaar opgerichte aktiegroep „Huizenbouw Stompwijk" is het niet eens met de vooruitzichten voor de woningbouw in Stompwijk, zoals die zijn neergelegd in het nieuwe ontwerp-bestem m i ngsp lan voor de dorpskern, dat volgende week donderdag tijdens een openbare hoorzitting in „Het Blesse Paard" aan de Stompwijkse bevolking wordt voorgelegd. Volgens de werkgroep is de di- bleem": er staan door het dorp door de bouw van slechts ne- staanden worden bewoond, gentien eengezinswoningen kan Jonggehuwden beginnen op die worden voldaan. Alleen al bij de wijze veelal op het erf van plaatselijke woningbouwvereni- de ouderlijke woning dikwijls ging staan ruim 70 woningzoe- hun huwelijksleven. Noodge dwongen, omdat er in de afgelo pen vijf jaar nauwelijks een huis in Stompwijk is bijgeko men. kenden ingeschreven. Een aan tal van hen woont weliswaar in Leidschendam maar wordt nog steeds ook door de gemeente als woningzoekende in Stompwijk beschouwd. Verder Zuigkracht speelt in Stompwijk nogal na- drukkelijk het „woonwagenpro- Ook is de werkgroep van me- Mede vanwege de geboortepiek ning, dat het in het plan ge noemde aantal winkel- en be drijfspanden (22) veel te groot is. Men begrijpt niet dat er meer nieuwe winkels worden voorge steld, dan er nu al in totaal in Stompwijk zijn; en dat terwijl diverse ondernemers slach toffers van de zuigkracht van Leidsgenhage er het bijltje bij neergooien. Het aantal van twintig bejaar denwoningen, zoals in het ont- werp-bestemmingsplan wordt voorgesteld, krijgt eveneens kri tiek. Bij de woningbouwvereni ging is voor zover bekend slechts een tiental bejaarde lief hebbers ingeschreven. in de jaren vijftig, vreest de aktiegroep, dat het nu in het plan voorkomende aantal wo ningen volkomen onvoldoende is voor Stompwijk, waardoor het dorp dreigt te vergrijzen, met. alle kwalijke gevolgen van dien. VERGADERING Om een inzicht te krijgen in de „bouwwensen" van de meest-be- langhebbenden (inwoners van globaal 20 tot 30 jaar), had de aktiegroep gisteravond een bij eenkomst belegd in Café v. Geylswijk, die door circa 60 be langstellenden werd bezocht Tevens werd onder deze groep een enquête gehouden, voor wat betreft de „woonwensen". De vergadering bleek het in hoofdzaken volmondig eens met de visie van de werkgroep en in eendrachtige samenwerk ing werd een programma van eisen opgesteld, dat tijdens de komende hoorzitting aan het gemeentebestuur wordt voorge legd. Deze eisen luiden: er moet zo snel mogelijk een gefundeerd onderzoek worden ingesteld naar de werkelijke woningbe hoefte in Stompwijk; uit gangspunt bij de woningbouw moet zijn de behoefte aan woon ruimte; indien nodig moet de tweede fase, die over zes jaar ingaat, worden versneld; de bejaardenwoningen moeten als huurwoningen worden uitge voerd, omdat dit de kans op verkoop van de oude woning verkleint; de huren, c.q. koop prijzen moeten „betaalbaar" zijn (huren minder dan 300 gul den per maand); er moet ook een onderzoek worden ingesteld naar de behoefte aan woningen voor alleenstaanden; winkel- of bedrijfspanden mogen uit sluitend worden gebouwd, af hankelijk van een aangetoonde, bestaande behoefte. De vrijko mende grond zou voor woning bouw moeten worden benut. JUBILEUMBOEK ZOETERWOUDE TELT ZEKER 64PAGINA'S ZOETERWOUDE De werkgroep Zoeterwoude 700 is met de eigenlijke produktie van het „familieportret" van Zoeterwoude in boekvorm begonnen. Oorspronkelijk was men van plan een boek uit te geven van 36 pagina's. Door het overstelpende aanbod heeft men thans besloten tenminste 64 pagina's te vervaardigen. Inmiddels zijn er zo'n 500 extra boeken besteld. Meer dan honderd inwoners hebben gevraagd hun naam in het boek te doen afdrukken. Bestellingen voor het boek „700 jaar Zoeterwoude" raison van 15 gulden, kunnen nog steeds worden gedaan bij postbus 10 Zoeterwoude; het geld dient tegelijkertijd te worden overgemaakt op giro 44731 t.n.v. de Gemeente Zoeterwoude. DEN HAAG/VOORSCHOTEN Een 20-jarige Voorschotense voetballer stond gisteren voor mishandeling terecht bij de Haagse politierechter. Bij een „vriendschappelijke" wedstrijd zou hij een tegenstander, een 28-jarige Leidse student door middel van een klap in het gelaat van zijn kunstgebit heb ben beroofd. De prothese brak namelijk in tweeën. Volgens de Voorschotenaar zou de bekbrekende activiteit het gevolg zijn geweest van een „tackle". Volgens getuigen was de verdachte voetballer wel erg agressief geweest in de veld. De Voorschotenaar verweet zijn op ponent superieur gedrag. Beide spelers gaven toe dat het alle maal wat ontactisch was verlo pen. De officier van justitie eiste 300 gulden boete, waarvan 150 gul den voorwaardelijk en schade vergoeding voor het vernielde gebit De rechter zag de schuld meer bij beide partijen liggen en besloot uiteindelijk tot 100 gulden boete voorwaardelijk en 60 gulden schadevergoeding, de helft van de totale schade van het gekneusde eettuig. VOORSCHOTEN De aanwezigen op de jaarvergadering van de Voorschotense Oranjevereniging „Koningin Wilhelmina" waren verontwaardigd en ontsteld toen plaatsvervangend voorzitter M. J. Adriaan- se mededeelde dat al twee scholen, nog voor dat zij de uitnodigingen ontvangen hadden, hebben laten weten dit jaar niet te willen meewerken aan de traditionele kinderoptocht De kinderoptocht is al tientallen jaren de absolute topper van de Oranjefeesten en trekt dan ook altijd erg veel publiek. Daar om wil het bestuur deze festiviteit koste wat het kost handhaven. De brieven van deze scholen komen dan ook als een don derslag bij heldere hemel. Voorzitter Adriaanse noemde houding van de school hoofden en de oudercommissies „zeer be treurenswaardig". Om de kinderoptocht toch te laten doorgaan zal dit jaar voor het eerst de hulp van sportverenigingen worden ingeroepen. De aanwezigen waren hier niet verheugd over; zij meenden dat hiermee het karakter van de kinderoptocht wordt veranderd en zien liever dat het bestuur nog een poging waagt om de be trokken scholen alsnog voor de optocht te doen interesseren. Vorig jaar heeft de vereniging geen leden werfactie gehouden met als resultaat dat 50 leden hebben bedankt, zodat zij nu nog ongeveer 1200 leden telt. Voor dit jaar staat er wél een ledenwerfactie op het programma. Ere-voorzitter dr. J. v.d. Haar had het volste vertrouwen in het ledenbe stand, omdat, naar zijn zeggen, het gewoon is dat een Voorschotense vereniging jaar lijks ruim 100 bedankjes ontvangt i.v.m. verhuizingen. Dat er nu slechts 50 waren noemde hij hoopvol. Dit jaar mogen de Voorschotenaren rond 30 april weer een breed scala van festivitei ten verwachten. Vele succesnummers uit het verleden komen ook dit jaar weer aan' bod, zoals de klaverjaswedstrijd, zwem wedstrijd, het oranjebal en de wandeltocht. De oude volksspelen, die in populariteit nauwelijks onderdoen voor de paarde- markt, worden uitgebreid met het mast- klimmen en een kruiwagenrace. Twee jaar geleden speelde een Voorseho- I tens efltal tegen AZ'67 en het leek het bestuur van Randstad Sport een aardig idee om zoiets dit jaar weer te doen. Het bestuur van de Oranjevereniging geeft de voorkeur aan een damesvoetbalwedstrijd tussen SVLV en Randstad Sport. Zij is van mening dat de Voorschotenaar zich daar meer bij betrokken voelt. Bovendien is dat financieel veel aantrekkelijker. VOORSCHOTEN - Het vorige jaar zijn in Voor schoten 257 verkeerson gevallen geregistreerd waarbij een dode en 18 zwaargewonden te be treuren vielen. In de commissie voor welzijn en onderwijs gaf de groepscommandant van de rijkspolitie op verzoek NOORDWIJK Gister morgen vond op het ter rein van Huis ter Duin een bedrijfsongeval plaats, waarbij een met selaar (23) uit Amster dam gewond raakte. Bij het verrichten van werk zaamheden in de bouwput langs de Grent, waar een parkeerga rage moet komen, stond de man op een zes meter hoge ladder. Op een gegeven moment verloor hij het evenwicht en stortte hij naar beneden. Men vreesde het ergste, maar na overbrenging naar het Academisch Zieken huis bleek, dat het slachtoffer er met beenletsel was afgekomen. Rechercheurs van de afdeling bijzondere wetten en van de ar beidsinspectie stelden een on derzoek in naar de toedracht van het ongeval. Tentoonstelling handenarbeid LISSE' - Het comité Vakantie vreugd zal vrijdag 25 en zater dag 26 maart voor de negende keer de Handenarbeidtentoon- stelling organiseren. De veiling hal van de Coöperatieve Neder landse Bloembollencentrale in Lisse zal op die dagen worden ingericht als tentoonstellings hal, op vrijdag van 19.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur. Deelname is mogelijk via scho len en jeugdverenigingen, die veelal in groepsverband ver vaardigde werkstukjes tentoon stellen. De scholen en de vereni gingen zijn hiertoe inmiddels benaderd. Daarnaast is ook persoonlijke deelname mogelijk. Jongens en meisjes tot en met 16 jaar, die een hobby beoefenen op het ter rein van de handenarbeid kun nen hun werkstukken ter beoor deling aanbieden en in aanmer king komen voor mooie prijzen. De werkstukken kunnen wor den afgegeven in de CNB-hal op woensdag 23 maart van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag 26 maart kun nen de werkstukken van 16.00 tot 17.00 uur weer worden afge haald. toelichting op het uitge brachte rapport. Verre weg de meeste verkeers ongevallen geschiedden op de Leidseweg en de Veurseweg in totaal 70. Als oorzaak kan ge noemd worden het te snel rijden. De verkeersongevallen geven een piek te zien tussen 17 en 18 uur. Blijkbaar komen veel per sonen vermoeid door het dorp. Veel ongevallen worden veroor zaakt door niet-Voorschotena- ren. Volgens de politie zijn er wel moeilijke situaties, maar geen enkel kruispunt heeft op dit ogenblik een dringende ver andering of voorziening nodig. De doorgaande wegen zijn tij dens de spitsuren vol en iedere overtreding van de voorschrif ten geeft aanleiding tot een on geval. Tal van ongevallen van kleine aard worden niet aange meld bij de politie. Ten aanzien van het soms lang wegblijven van politie en ambulance deelde de groepscommandant mee dat dit veroorzaakt wordt door ver keerde meldingen. Ieder ernstig ongeval moet aan de politie ge meld worden. Die waarschuwt dan een arts en een ambulance. FLATPERIKELEN Leerlingen van het Lucas-College hebben gisteravond het theaterstuk „Flatperikelen" opgevoerd in het Cultureel Cen trum van Voorschoten. Het stuk bestaande uit zang, toneel en dans verhaalde over het wel en wee van het wonen in een flat. Het stuk werd geschreven en geregisseerd door Ben Heuer, leraar voordrachtskunst aan onder meer het Lucas-Col- lege. IN SASSENHEIMSE GEMEENTERAAD P SASSENHEIM „Gemis aan visie" en „Gebrek aan overleg" waren onder meer de commentaren op de nota Planning Scholen bouw voor basis- en kleuteronderwijs in de Sassenheimse raad gisteravond. Wethouder Mazee kon zich gedeeltelijk met de kritiek verenigen. De raadsleden Ciggaar en Drenth (voor het eerst in de raad) waren het meest kritisch ten aanzien van de nota. De heer Ciggaar verweet het Sassenheimse college gebrek aan visie en de heer Drenth zag geen beoordeling of analyse in de nota weerspiegeld. „Het gebrek aan overleg is een moeilijk te verteren zaak", aldus het nieuwbakken raadslid Drenth. Wethouder Mazee stelde dat de nota inderdaad geen planning was maar verklaarde vervolgens dat dat ook niet mogelijk was aangezien het nog steeds niet bekend is welke overgangsmaatregelen er komen in verband met de nieuwe wet Basisonderwijs. „We weten nog niet welke kwaliteitseisen er aan de scholen gesteld gaan worden", aldus de wethouder. De heer Ris was van mening dat men beter op de wettelijke regeling vooruit kon lopen dan er op te wachten. Ten aanzien van het voorstel om te komen tot een zes-klassige lagere en een twee-klassige kleuterschool, onder meer ter vervan ging van de afgekeurde St.-Anthoniusschool (Wasbeekplan) stelde de heer Ris (WD) dat meer overleg gewenst is. Hij verzocht het college daarom met een ander voorstel te komen. Wethouder Mazee, gesteund door de heer Van de Fange (KVP) verklaarde geen grond te zien om nog een keer met het voorstel terug te komen. Na stemming werd een verdaging van het agendapunt afgewezen, en vervolgens werd er over het voorstel gestemd, dat werd aangeno men met onthoudingen van de fracties van WD en progressief Sassenheim wegens (gebrek aan informatie). WARMOND Het carnavalsgebeuren wil in Warmond nog steeds niet erg van de grond ko men. Al enkele jaren wordt door Kommunikatie Warmond geprobeerd een juiste sfeer te scheppen. Vorig jaar werd in samenwerking met het perso neel van Mariënhaven het een en ander onderno men; het is echter nooit uitgelopen op een groot hos- en springfeest voor heel Warmond. Dit jaar is er helemaal weinig op het gebied van carnaval te beleven. De organisatoren zijn gewoon vergeten tijdig met de voorbereidingen te begin nen. Het feest zal nu beperkt blijven tot een carnavalsmiddag voor de kinderen. Voetbalvereni ging Warmunda wil in de toekomst de situatie wel veranderd zien en stelt voor verschillende vereni gingen tot samenwerking te brengen en vanaf 11 maart steeds op de elfde van iedere maand aan het voorbereidende werk bezig te zijn. Het resul taat moet dan op de elfde van de elfde zichtbaar worden. Bovendien zou Warmunda door het carna val graag een goed doel financiële steun geven. Volgens Warmunda moet het op deze manier mogelijk zijn ook in Warmond, te midden van andere carnavalsverenigingen in omliggende ge meenten, de ware bovenmoerdijkse carnavalsgeest op de wekken. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot het secretariaat van de voetbalvereni ging, Bernhardstraat 10, Warmond. De jeugdsoos van Kommunikatie Warmond viert zaterdag 19 februari carnaval in De Zon aan de Dorpsstraat. D avond begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor jongeren van 13 tot 18 jaar. Als speciale attractie zullen de Heraldinie's optreden met trucs en spelletjes. Daarnaast wordt er uitaard gedanst. Gekostumeerd is wel gewenst, maar niet verplicht. Entree leden 2,- introducée's 3,75. ZOETERWOUDE - De met betrekking tot het woningtoe wijzingsbeleid ingestelde com missie ad hoe vergadert van avond (16 februari) in het ge meentehuis. De vergadering, die openbaar is, begint om 20.00 uur. RIJNSBURG De afdeling Rijnsburg van het Genoot schap Nederland-Israël houdt vanavond om acht uur een samenkomst in de Ontmoe- tingskerk aan de Nieuwe KORTWEG Duinweg in Katwijk. De heer Remmerswaal zal spreken over Jeruzalem. LISSE Zwemclub Lisse houdt vrijdag 25 februari om 20.00 uur haar jaarvergade ring in café-restaurant Taveer ne. Op de agenda staan onder meer bestuursverkiezingen. Na afloop van de vergadering worden spelletjes gedaan. NOORDWIJK - De afdeling Noordwijk van de Nederland se Christen Vrouwenbond telt thans 103 leden. Dit werd be kend gemaakt tijdens het jaar feest van de bond, dat werd opgeluisterd door een uitste kend optreden van de Amster damse toneelspeelster Nel Kars. BAZAAR BIJ LUSTRUM GROOT HOOGWAAK Het Noordwijkse bejaardencentrum Groot-Hoogwaak bestaat vijf jaar. Men viert dit lustrum met een tweedaagse bazaar, die gisteren werd geopend. Het was een goede gedachte om ter gelegenheid van deze verjaardag zo'n feestmarkt in eigen huis te organiseren. De bazaarcommissie onder aanvoering van mevrouw Miedema had maandenlang met voorbeeldige ijver aan de voorbereidingen gewerkt. „Wij hebben een enorme medewerking gehad, in het bijzonder ook van de Noordwijkse middenstand", vertelde mevr. Miedema. Op 1 maart wordt het lustrum van Groot-Hoogwaak in eigen kring gevierd. Dan krijgen de bewoners ook te horen wat de bazaar heeft opgebracht.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4