Noodsituatie ZIAN na breuk met polotrainer Rini Wagt- mans is een menselijke ploegleider Nieuwe rel Budobond Thurau blijft ritten winnen Gratis hoofdtelefoon bij Enes HiFi/Stereo-kombinatie. FC BARCELONA TREKT VAN LEER VEER EN V.D. SCHILDE VORMEN TRAINERSDTJO SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 PAGINA 11 De ploeg van Wagtmans zoals die gisteren werd gepresenteerd. DOS HERMANAS - De West duitser Dietrich Thurau heeft gisteren zijn vijfde achtereen volgende etappezege geboekt in de ronde van Andalusië. De rij der uit de ploeg van Peter Post won in Dos Hermanas de sprint van het peloton na een 133 kilo meter lange rit, die in Cordoba was begonnen. Thurau die nu alle ritten heeft gewonnen (in clusief de proloog) leidt in het algemeen klassement voor Peru- rena, Verplancke en Kuiper. RESULTATEN HILVERSUM Hilversum De uitslagen van de gisteravond te Hilversum gehouden draverijen zijn: Port Lesney-prijs (2920 m): 1. Orlena Princess (A. J Mollema) 4.13.6 1.26.8. 2. Maria Cornelia, 3. Nathalie Fortu- na. Toto: winn. 7,50, pi 2.20 5,30 6.40, koppel 57,20. Passenans-prijs (2000 m.): 1. Overtax (M. van Leeuwen) 2.50,0 1.25.5, 2 Nolly Q, 3. Nancy Volann. Toto: winn. 3,40, pl. 1,40 2,50 2,90, koppel 31,20, trio 394,90. Parcy-prijs (2440 m.): 1. Petra Men del (J. de Leeuw) 3.35,3 1.29,0, 2. Olinda, 3. Pronkjewail. Toto: winn. 38,60, pl. 9,90 2,50 2,60 koppel 109,40 Niet gestart: Pipo de Clown en Oppy Fortuna. Parentis-prijs (2000 m.): 1. Niagara (J. Wagenaar) 2.48,8, 1.24,4, 2. Oroli- ne, 3. Norlanda. Toto: winn. 1,80 pl. 1,60 5,10 4,00, koppel 17,30, trio 537,20. Niet gestart: Likely Devil. Pouillon-prijs (1600 m.): 1. Margo W (B. van Klaveren) 2.12,0 1.22,5, 2. O Mores, 3. Karei Bond. Toto: winn. 9,00 pl. 3,50 1,30 1,70, koppel 12,10, trio 181,40. Prades-prijs (2020 m): 1. Karloff B (A. J. M. van Bredenrode) 2.45,7 1.22,9, 2. Ivan Axkit, 3. King Holland- ia. Toto: winn 4,60 pL 2,30 2,40 1,50, koppel 60,00. Niet gestart: Inn Sprookjesland. Pelussin-prijs (2440 m): 1. Nathan Olivier (C. A. van Leeuwen) 2.23.3 1.23,3, 2. Mascotta, 3 Kjeld. Toto: winn. 3,30, pl. 1,50 1,80 1,80, koppel 8,00, trio 69,30. Niet gestart: Nevada Amateurwinterkampioenschap VIII (2000 m.): 1. MexieaU Rose (W. G. Goedhart) 2.45,0 1.22,5, 2. Kroon prins, 3. Lucy Esther H. Toto: winn. 3,40, pl. 2,10 4,20 2,50, koppel 35,00. Pradelles-prijs (2000 m.): 1. Lea Bond (C. A. van Leeuwen) 2.46,4 1.23,2, 2. Kora Marijke, 3. Lorrelot Toto: winn. 6,90, pl. 1,90 1,80 1,60, koppel 11,00, trio 156,10. Polisny-prijs (2000 m): 1. Nevil Fez (J. Zeeman) 2.52,0 1.26,0, 2. Marco Volann, 3. Matra. Toto: winn. 3,10, pl. 2,00 1,70, koppel: 6,00. Niet ge start Marco. Totalisatoromzet 450.276,- ALKMAAR Het Nederlands kampioenschap marathon- schaatsen, dat komende zater dag in Alkmaar wordt gehou den, begint om 20.00 uur. FRANKFORT De Duitse voetbalbond heeft na het bezien van tv-beelden lagere straffen uitgedeeld aan Flohe van Köln en Loran (RW Essen). Beiden werden uit het veld gestuurd na een vechtpartij en acht wedstrij den geschorst De nieuwe straf is vier duels voor Flohe en drie voor Lorant. Gratis HiFi hoofdtelefoon "Open /)ir" systeem lichtgewicht superieure geluidsweergave, ook in het lage tonengebied Dit is de Erres TA 6839 Tuner, versterker en platenspeler zijn tot éen fraaie HiFi/Stereo-kombinatie samengebracht. De voordelen zijn duidelijk: gemakkelijke bediening: vraagt weinig ruimte: de onderlinge specifikaties van de verschillende elementen zijn op elkaar afgestemd. Deze aktie geldt ook voor andere Erres HiFi/'Stereo kombinaties Enkele technische gegevens: HiFi-platenspeler met MD-element HiFi-versterker van 2x20 Watt kontinu HiFi-FM-tuner met 4 voorkeurtoetsen Adviesprijs: f 1.399,— Inklusief HiFi-luidsprekerboxenenstofkap) ERRES Erres HiFi/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier. DEN HAAG J. Brakel, vice-voorzitter van de Budobond Nederland, begrijpt er niets van dat zijn medebestuursleden het vertrouwen in hem hebben opgezegd. In een speciale vergadering, vorige week vrijdag, nam het dagelijks bestuur haar beslissing. Aanlei ding hiertoe was de uitgave van een budo-vade- mecum in de serie Sport en Spel van uitgeverij Samson, waaraan de vice-voorzitter zonder mede weten van het bondsbestuur zijn medewerking heeft verleend. Pikant feit in deze nieuwe rel binnen de budobond is, dat de bond zich garant heeft gesteld voor de eerste duizend exemplaren en dat de uitgever kosteloos negenhonderd exem plaren heeft rondgestuurd ter waarde van twintig gulden exclusief BTW en verzendkosten, bij wijze van reklamestunt. Voor vice-voorzitter J. Brakel was dit niet de eerste maal dat hij meewerkte aan een uitgave voor deze uitgeverij. Aan de vorige handleiding, die volgens zijn zeggen door de uitgever werd verzorgd om de taak van de budobond te verlich ten leverde hij met toestemming van de toenmalige voorzitter ook bijdragen, waarvoor hij eveneens werd betaald. J. Brakel begrijpt dan ook niet goed, waarom de bond zich nu zo opstelt. „Ik vind de reactie van de bond niet normaal", meent J. Brakel, „zij vinden het gek dat ik een vergoeding krijg voor de geleverde stukken, terwijl ik weet dat er binnen het bestuur meer mensen zitten, die een boekje hebben geschreven. Voor mij is het de normaalste zaak van de wereld, dat je betaald wordt voor het werk dat je levert Daarnaast maakt de bond bezwaar tegen de agressieve ver koopmethode van de uitgeverij, maar daar heb ik niets mee te maken. Het is schijnbaar een normale procedure, dat de uitgever een aantal onbetaalde exemplaren rondstuurt met een acceptgirokaart om zo de verkoop te stimuleren. Ik gelooi aan ook dat het geen financiële strop voor de bond zal worden", aldus J. Brakel. Voorzitter Jan Verkerk van de budobond denkt hier anders over. Hij vindt deze hele zaak een nare affaire, vooral nu de administratie weer een beetje op orde komt (eind december was een bedrag van 50.000 gulden zoek) en hij is bang, dat dit voor de bond een zware strop zal worden. Jan Verkerk: „De budobond heeft eind november een nieuw bestuur gekregen en de rust was juist weergekeerd, toen dit aan het licht kwam. De uitgever heeft volgens de Amerikaanse methode negenhonderd exemplaren naar sportscholen en andere instituten verzonden vergezeld van een acceptgirokaart. Volgens mij verdwijnen deze boe ken in de boekenkast en wordt vergeten de giro kaart of het boek terug te sturen, zodat het de bond veel geld gaat kosten. Morgen hebben we een gesprek met de heer Brakel en iemand van de uitgeverij en dan wil ik wel eens weten wat voor een afspraken tussen het oude bestuur en de uitgeverij zijn gemaakt. Het huidige bestuur vindt de handelwijze van de heer Brakel onaan vaardbaar en heeft daarom haar vertrouwen in hem opgezegd. Ik vind het een trieste zaak, vooral omdat de heer Brakel dit alles buiten het huidige bestuur om heeft gedaan, terwijl hij jarenlang erg veel goeds voor de budobond en voor het judo in het algemeen heeft gedaan", aldus de huidige voorzitter Jan Verkerk. Of hiermee een eind komt aan het vice voorzitterschap van J. Brakel laten beide bestuursleden in het midden. Gebleken is wel, dat de coördinatie binnen het bestuur nog verre van optimaal is. BAS GROOT WESSELDUK SPORTWERELD TORQUAY Het Nederlandse jeugdtennisteam verloor in een toernooi in Torquay met 30 van West-Duitsland. Uitslagen Don—Eberhardt 36, 26; Theo Gorter—Elter 6—4, 06, 1—6; Gorter/Boers—Elter/- Probst 26, 36. NEW YORK George Fore man is tot de beste bokser van 1976 uitgeroepen door het blad The Ring. Ali en Norton zijn vierde en vijfde op de lijst ZWOLLE Co Giling zal zijn. poging het wereldduurrecord Van Jan Roelof Kruithof wagen op de baan van Inzeil. Giling zal trachten de 36.971 meter tussen 5 en 10 maart te verbeteren. ROTTERDAM Wim Jansen maakt vanavond in het beker duel tegen FC Twente waar schijnlijk weer zijn rentree. De genezing van de (nieuwe) buik spierblessure van de Feyenoord- er verliep gunster dan verwacht. LONDEN Ipswich Town heeft gisteren de leiding geno men in de Engelse voetbalcom petitie. De Londenaren wonnen met 5—0 van Norwich City en hebben nu een punt voorsprong op Liverpool. Everton plaatste zich voor de finale van de Lea gue Cup door een zege van 1—0 op Bolton Wanderers. In Schot land won Kilmarnock met 2—1 van Hearts. BARCELONA FC Barcelona, de club van dienen als Pablo Porta, de voorzitter van de opgelegd gaan ver uit boven een normaal Johan Cruyff en Johan Neeskens, is fel van Bond, en Jose Plaza, voorzitter van de natio- genomen maatregel van de bond tegen een leer getrokken tegen de Spaanse voetbal- nale scheidsrechterscommissie, hun zetel ter vereniging en een speler. Kranten schnjven bond, nadat deze Johan cruyff voor drie beschikking zouden stellen. dat er een politieke achtergrond ligt achter wedstrijden had geschorst. De Spaanse Bond heeft zelf ook maatrege- de moeilijkheden. Het incident in Barcelona In een brief aan de bond schrijft Barcelona len verordend teneinde de ongeregeldheden stond namelijk niet alleen. Nog afgelopen dat men er goed aan zou doen scheidsrech- °P de velden tegen te gaan Alle eerste en zondag waren er vergelijkbare, zij het klei- ter Melero, de man die Cruyff uit het veld tweede divisieclubs zijn verplicht een schei- nere, moeilijkheden in Baskenland bij het stuurde, ook op non-actief te zetten. Ook dil*g te maken tusen speelveld en tribunes, duel tussen Athletico Bilbao en Athletico stelt Barcelona dat het aanbeveling zou ver- Be straffen die aan Barcelona en Cruyff zijn Madrid. SINT WILLEBRORD Rini Wagtmans heeft grotendeels gebroken met het verleden. Hij wil niet meer de „wonder- daler" zijn, die met een grieze lige snelheid van de cols „af- dook". Hij *wil ook niet meer de man zijn die Touretappes won en eens Jan Jansen in de Acht van Chaam terugwees. Rini Wagtmans is op weg naar zijn eigen plaats in de maatschappij. Zonder te teren op zijn wielerverleden, maar louter door wat te presteren. Rini Wagtmans, die door een ziekte moest stoppen wil het in 1977, als ploegleider van Union helemaal gaan maken. Vier jaar geleden moest Rini Wagtmans afhaken. Hij was voorbestemd om één van Ne derlands grootste wielrenners aller tijden te worden. Toen bleek echter tijdens een uitge breid onderzoek in een zieken huis in Breda, dat de renner uit het Brabantse wielerdorp bij uitstek, Sint Willebrord een beschadigde hartspier had. Dit betekende een abrupt eind van zijn sportloopbaan. Rini Wagtmans, de man met de blonde lok in zijn zwarte krullende haardos, is daarna dikwijls door zogenaamde vrienden in de maling geno men. Hij wil er liever niet meer over praten. „Het is ge weest. Ik wil naar de toekomst kijken. Een toekomst met ge lukkig veel wielersport, zoals het er nu voor mij uitziet Vo rig jaar ben ik zegge en schrij ve twee maanden ploegleider geweest bij JAVO-freetime- ploeg en toen ging de boel kapot. Maar dit jaar gaan we het maken. We gaan het sei zoen vol vertrouwen van start Rini Wagtmans vindt zich geen keiharde ploegleider. met de nieuwe door mij ge vormde Unionploeg. Hoewel de fietsenfabnek zich vooralsnog voor één jaar aan de wielersport heeft verbon den, heeft ploegleider Rini Wagtmans meer sociale zeker heid bij de onderneming uit het Overijsselse Nieuwleusen. Wagtmans tekende een con tract voor de tijd van vijf jaar bij de rijwielfabriek. Hij zal adviezen geven in het ontwer pen van racefietsen. „Op de markt is reeds de Rini Wagtmansfiets. In 1977 hopen we dat er van deze fiets zo'n 2000 stuks verkocht zullen worden. Het is een hele beste racefiets in een betaalbare klasse. Ik ben een grote voor stander van de trimfiets. Die hebben we nu voor een prijs net boven de duizend gulden." Kwaal Rini Wagtmans is helemaal gek van het wielrennen. Door zijn hartkwaal moet hij zich meer dan eens door moeilijke dagen heen slaan. Constant is hij nog onder doktersbehande ling. In feite moet hij buiten zijn renners ook steeds op zich zelf letten. Is het niet allemaal te veel voor hem? „Ik maak steeds hokjes in mijn leven. Twintig uur in de week de wielrensport en vijf tien uur de gemeenteraad van Sint Willebrord. Het gaat goed, maar soms heb ik het wel eens moeilijk, maar ik wil dit leven zelf. Ik weet gelukkig wel wan neer ik gas terug moet nemen. Nee, ik ben klaar voor het grote werk als ploegleider en ik wil het volbrengen. De jon gens van Union hebben ver trouwen in mij en ik in hun. Een amateurwielrenner zal ik altijd voorhouden dat hij met beide benen op de grond moet blijven staan anders zal hij nooit een goede prof kunnen worden. Na een overwinning moet je de bloemen naast je neerlegen en niet bij de zege stil blijven staan. Een overwin ning geeft soms meer te den ken voor een wielrenner dan een nederlaag. Daar kan je het soms veel moeilijker mee heb ben." Bestuur De jongere broer van Rini, André zal hem als rechter hand bijstaan als tweede ploegleider. Rini Wagtmans als ploegleider zal mens zijn voor zijn renners. „Ik zal de jon gens op mijn eigen manier be naderen. Ik ben geen harde ploegleider, dat kan ik na de twee maanden ervaring van vorig jaar nu best stellen. Op papier Rebben we de sterkste ploeg van Nederland. Zonder twijfel zullen er in onze ploeg ook moeilijkheden komen. Maar eens per maand komen we met al de jongens verplicht bij elkaar. Ik geloof dat zoiets uniek is. We gaan dan met ze allen rond de tafel zitten en als er problemen zijn bespreken we dien." „Wij hebben ook bij de Union ploeg een bestuur met aan het hoofd voorzitter Rini Wagt mans. Dat bestuur wilde ik zelf, om dat ik geen man ben om dicta tor te spelen. Hoewel de stal van Union uit twintig renners en een dame bestaat (Marijke Lagerlöf; red.) bezorgde ik al zo'n 160 amateur wielrenners werk. Ik zorgde er voor dat die jongens ergens onderdak kwamen. Er waren sponsors die mij opbelden en stelden: ik wil voor een bedrag van twin tig mille de wielersport steu nen. Dan bracht ik ze onder als mede-sponsor en dat bete kende gelijk voor een flink aantal renners een goed on derkomen. Ik heb echt geen management in wielrenners. Maar als je er helemaal tussen zit, dan knap je die dingen gewoon op. Rini Wagtmans bouwde een ploeg rond zich op van jonge renners. Mathé Dohmen, Mi chel Jacobs, Joop Ribbers, Jan Jonkers, Wim Lugtenburg Ad en André Verstijlen en het en fant terrible Johnny Konings zijn de belangrijkste pionnen op de weg. Op de baan zijn er natuurlijk hoge verwachtin gen van de tweevoudig wereld kampioen achter de motoren Caby Minneboo. ARTHUR VAN RIJSWIJK Hans van der Moolen zal de spelers van Zian Vites se niets meer toeroepen. moeten vraagtekens worden gezet. Jan Evert Veer: „Ik weet het, je schept een ge vaarlijke situatie, maar ik ge loof toch dat het de beste oplossing is. Ik zou anders geen geschikte man weten, die Zian/Vitesse zou kunnen trai- Wat Jan Evert Veer be treft wordt het verleden, op de prettige taferelen (zoals de benoeming tot Haagse sportploeg van het jaar onlangs nog in het Congresgebouw) na natuurlijk snel vergeten om opnieuw te begin nen. „De rest van de competitie moet als overbruggingsperiode beschouwd worden, waarin de jonge spelers gekweekt kunnen wor den. Ik weet zeker dat het potentieel van nu goed genoeg kan wor den om mee verder te bouwen". KEES KOOMAN DEN HAAG/VOOR SCHOTEN - Het huwe lijk tussen Hans van der Moolen en ZIAN/Vites- se moet als beëindigd worden beschouwd. De scheiding kwam bruusk. Terwijl de waterpolo- coach thuis ziek in bed lag, trok veelvoudig in ternational Jan Evert Veer in zwembad De Regentes zijn kleren weer aan om de trai ning over te nemen, een ceremonie die, zo meen de iedere aanwezige, een nieuw tijdperk in luidde. Het commentaar van Veer na enige aarzeling (hij had het ook moeilijk met de trieste situatie): „We hebben een ge sprek gehad met Hans, waarin iedere speler zijn zegje heeft gedaan en de trainer heeft daaruit zijn conclusie getrok ken". „Als het zo leeft ga ik weg", heeft hij gezegd". De afwezigheid van Van der Moolen gisteravond werd dan ook uitgelegd als vroegtijdig afscheid. De echtgenote van de polocoach uit Voorschoten reageerde aan de telefoon ont hutst: „Wat, Hans weg! Daar weet hij anders zelf niets van. Ik weet wel wat er aan de hand is. Het gaat twee wed strijden slecht en nu mag Hans boeten. Net zoals Nico van Dam (de vorige trainer, red.) twee jaar geleden ook een duw kreeg. Ik vind het schandalig". Jan Evert Veer kwam gisteren naar zwembad De Regentes in de vaste overtuiging voor een van de laatste keren te trainen onder Hans van der Moolen. Het liep anders. nale in Moskou, waar op een haar na de eerste plaats werd gemist Het hoefde niet zeg gen de spelers achteraf in koor en het net uitblijven van een sensatie speelt ook een rolletje in de affaire van nu. Zoals dat altijd gaat bij slech te resultaten (Zian/Vitesse vergooide na „Moskou" de kansen op titelprolong^tie op hopeloze wijze) groeide de on vrede. „Terwijl het", aldus Jan Evert Veer, „natuurlijk juist andersom had gemoeten na de tweede plaats in Mos kou. Je krijgt dan een sneeuw baleffect maar niet in nega tieve richting zoals nu. Dat is erg jammer". Harde realiteit was, dat Zian/- Vitesse slechter draaide dan ooit met als dieptepunt het gelijkspel van afgelopen week einde tegen LZ'86. Voorop moet gesteld worden het af scheid van twee toppers Sören Carlsson en Hans Parrel, dat de Haagse poloploeg ruw ge schat dertig procent van de spelerscapaciteit kostte. Maar dan toch: „We spelen ver bene den ons kunnen. En natuurlijk" hebben we daarbij ook zelf fouten gemaakt, maar de trai ner moet het beleid bepalen. Ik moet erkennen, dat ik sinds „Moskou" ook maar twee keer getraind heb en ik speel dan ook net zo slecht als de ande ren. Het is zeker, dat we zo niet verder kunnen gaan". En zo werd het Salomo's oordeel geveld over Hans van der Moolen en een noodsituatie ge schapen. Zo tenminste moet de oplossing worden gezien die de spelers het bestuur voorleggen. En zo ontstond een netelige situatie, die door niemand uit waterpololand toegejuichtzal worden. Het minst ook door Jan Evert Veer, dat moet voor op worden gesteld, die dan ook voor alles stelt: „Vooral voor de persoon Hans van der Moolen, hij heeft het in zijn eerste jaar bij ons toch maar uitstekend gedaan, vind ik het erg jammer dat de relatie zo moet eindigen". Maar het kon niet anders, aldus de Haagse poloër die sedert enige maan den ook als assistent-trainer van Ivo Trumbic geboekstaafd staat. Luister naar het relaas van Veer die niet alle gehei men achter het probleem ont sluiert, omdat het bestuur van Zian/Vitesse nog „ja" moet zeggen tegen de plannen van de spelers. „Ondanks het kam pioenschap vorig jaar hebben we afgesproken, bij Zian kon alles altijd openlijk gezegd worden, dat bepaalde zaken' verbeterd moesten worden. Die afspraken zijn niet nage komen. De spelers hebben na de slechte resultaten gezegd: Het gaat niet goed, er moet iets veranderen. Hans heeft niet gemotiveerd, waarom hij de afgesproken wijzigingen niet heeft doorgezet". Veer zei het niet, maar er mag worden aangenomen dat de afspraken sloegen op de te lankmoedige houdig van Van der Moolen trainingsopzet Zo zou er niet voldoende profijt getrokken zijn uit de wijze lessen van allesweter Ivo Trumbic, de bondscoach die ook het Euro pa Cupavontuur meemaakte. Sneeuwbal Het gevolg van de wrevelige situatie was een zeer matige opkomst bij de trainingen na afloop van de Europa Cupfi- De beste Wim van der Schilde die zich definitief als doelman terug trekt zal samen met Jan Evert Veer, die zoveel mogelijk blijft spelen, de training gaan verzorgen. Vooral achter de nieuwe functie van Wim van der Schilde die nogal eens (te) impulsief pleegt te reageren,

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11