Kamercommis sie buigt zich >ver krankzinnigenwet VEEL KINDEREN GAAN NOOIT OP VAKANTIE n^NNËNLAND ïstitie-team idervraagt (-chauffeur an Menten Groot aantal juwelierskraken opgelost Hartinfarct door spanningen thuis en op het werk Minister wil geen verplichte ogentest .andelijke rganisatie ruiswerk Medicijnen gestolen Patiënt mishandelt arts Residentie-Orkest eert nagedachtenis van Martinon met 3 langspeelplaten Ministerie onderzoekt mogelijkheden voor Gevato LEIDSE COURANT DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 PAGINA 9 ;en onzer verslaggevers) )EN HAAG Deskundigen tuigen zich morgen op een penbare hoorzitting van de ijzondere kamercommissie ver de door velen aangedragen lachten en opmerkingen over wetsvoorstel Bijzondere )pnemingen in Psychiatrische üekenhuizen (B.O.P.Z.), in de pandeling krankzinnigenwet enoemd. 3nze krankzinnigenwet dateert ran 1884. In 1971 werd een nieuw ontwerp van wet inge diend. Eind vorig jaar stuurden staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) en minister Van Agt (Justitie) de Tweede Kamer de memorie van ant woord op het voorlopig verslag inzake het wetsontwerp uit 1971. Die memorie ging vergezeld van een nota van wijzigingen. De belangrijkste wijzigingen zijn wel dat nu de behandelende arts de geneeskundige verkla ring, nodig voor een gedwongen opneming in een psychiatrisch ziekenhuis, mag afgeven. In het oorspronkelijke ontwerp was die taak toebedeeld aan een niet-behandelend geneesheer. Nu is de rechter ook verplicht om degene te horen die gedwon gen in een psychiatrisch zieken huis wordt geplaatst. Alleen voor het afgeven van een mach tiging voor voortgezet verblijf in een psychiatrisch ziekenhuis of inrichting kan hij daar van af zien. In de toekomst zal een patiënt ook in hoger beroep kunnen gaan tegen het geven van een machtiging tot voortgezet ver blijf. Uit een onderzoek van o.a. de Coornhertliga is gebleken, dat minder dan de helft van de patiënten in een psychiatrisch ziekenhuis tevreden is over het verblijf en de begeleiding. Er is wat betreft de regeling van de rechten van de patiënt be treffende bewegingsvrijheid, be zoek, correspondentie enzo voorts, ook heel wat veranderd. De beperking van die rechten door de inrichtingen is aan strenge regels gebonden. Dat staat allemaal te gebeuren als die nieuwe krankzinnigen wet er dan eindelijk doorkomt. Het lijkt allemaal heel mooi. De artsen, verenigd in de K.N.M.G. (de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst) zijn zelfs zo tevreden dat ze een brief stuur den aan de kamercommissie waarin ze zeggen hun voldoe ning te willen doen blijken „over het feit dat grotere na druk valt op de rechten van de (psychiatrische) patiënt. De her overweging door de regering van de waarborgbepalingen in zake essentiële rechten heeft er aldus toe geleid dat beperking in de uitoefening van de rechten aan bepaalde regels worden ge bonden". Het hoofdbestuur van de K.N.- M.G. ziet „de verdere behande ling van dit onderwerp met be langstelling en vertrouwen tege- noet", zegt men. IRSCHAU (AP/ANP) - Het m Amsterdamse rechtbank- J tegenwoordigers voor onder- S in de zaak Pieter Menten isteren in Warschau aange- dien voor het horen van een MR, K Poolse getuigen. De vier- Dsdeiegatie, onder voorzit- schap van rechter-commissa- B. J. W. van Duuren, zal zich verdiepen in Poolse stuk- omtrent het oorlogsverle- van de Blaricumse miljo- eerste getuige was Tadeusz Ihorecki. Deze was geduren de Duitse bezetting van Po- in dienst bij de rijstpellerij ryza" waarvan Menten direc- r was. Podhorecki was onge- r een jaar lang Mentens auffeur. steren ondervroeg men Pod horecki met name over de om standigheden waaronder hij Menten heeft leren kennen en over zijn chauffeursdiensten bij hem. Podhorecki legde ook een verklaring af over SS-ers die Menten in Krakow zou hebben ontmoet. De Nederlandse delegatie, die in Rusland en Polen een onderzoek instelt naar het oorlogsverleden van Pieter Menten, in gesprek met een Poolse justitie-vertegenwoor- diger. Rechts aan tafel van voor naar achter: mr. A. N. Messchaert (hoofdofficier van justitie), mr. H. W. J. van Duuren (rechter-commissaris) en mr. A. F. J. C. Habermehl (officier van justitie). DEN BOSCH (ANP) Een team van rechercheurs uit Oss, Gouda en Middelburg heeft twintig inbraken in juwelierszaken opgelost waarbij voor bijna 850 duizend gulden aan sieraden en juwelen werd buitgemaakt. Zes in Nederland woonachtige Italianen zijn in verband hiermee en de heling van de gestolen waar aangehou den en gisteren voorgeleid voor de officier van justitie te Amster dam. De politie verwacht nog meer arrestaties in deze zaak te verrichten. Van de inbraken leidde het spoor steeds naar Amsterdam. De inbrekers gebruikten gestolen Alfa Romeo's, die de politie steeds aantrof tussen de plaats van de inbraak en Amsterdam. Hier verkochten de inbrekers de buit aan Italiaanse helers. In de hoofdstad werd de 42-jarige Italiaan NB. aangehouden wegens heroinebezit, maar bij een huiszoeking trof de recherche in (hens woning sieraden aan die afkomstig waren van een inbraak in Gouda op 21 juni 1976. Via B. leidde het spoor naar de overige Italianen. NEDERLANDSE BEVOLKING: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit een recent onderzoek van de Nederlandse Hartstichting is gebleken dat 95 procent van de Nederlan ders vindt dat spanningen thuis en op het werk een hartinfarct kunnen helpen veroorzaken. Bijna 90 procent is ervan overtuigd dat roken en 94 procent dat te weinig lichaamsbeweging het optreden van een hartinfarct bevor deren. De hartstichting organiseert van 28 maart tot en met 3 april een hartweek met als thema de bestrijding van de „acute hartdopd". Jaarlijks overlijden in Nederland ruim 20.000 mensen aan een acute hartaanval, ten gevolge van een aandoening van de kransvaten rond het hart Ongeveer 12.000 van deze slachtoffers sterven binnen een kwartier. Het onderzoek heeft verder uitgewezen dat 95 procent van de Nederlanders van mening is dat te vet eten een hartinfarct in de hand werkt. Volgens de hartstichting zijn er aanwijzin gen dat de bevolking bereid is de voedingsgewoonten te wijzigen. Dit zou blijken uit de verkoopcijfers van dieetmar- garine en magere melkprodukten. Ook de rookgewoonten zijn de laatste jaren gewijzigd. Mannen die de leeftijd hebben waarin het hartinfarct het meest optreedt, houden in toene mende mate op met roken, aldus de hartstichting. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Westerterp van verkeer en water staat ziet geen heil in de suggestie van de ANWB om een ogentest voor automobilisten verplicht te stellen. Hij heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Doef. De bewindsman wijst erop dat de conditie van de mens als verkeersdeelnemer van vele factoren afhan kelijk is. Dat betekent, aldus Westerterp, dat het onevenwich tig zou zijn bij de selectie voor de rijvaardigheid een eenzijdig zwaar accent op de ogentest te leggen. Desondanks streeft de minister wel naar de instelling van een periodieke ogentest voor beroepschauffeurs. Ook heeft hij zich ten doel gesteld de zichtbaarheid van verkeersvoorzieningen en voertuigen verder te ontwikkelen. jüuzies over ilitiebureau fAGENINGEN (ANP) De ^fcolitit van Wageningen heeft V»et pmeentebestuur van die 'aatsvia de drie politiebonden |fen weten onder geen voor- arde een nieuw politiebu- u te betrekken als dat niet >ouwd is naar de wensen van politie. bouw van een bureau is in Wageningse gemeenteraad al ■enlang een punt van discus- De oplossing van B. en W., door de meerderheid van politiepersoneel wordt ge- und, kon in de ogen van de igressieve partijen in de raad en genade vinden. Deze par- m vonden het plan van B. en te duur. Een alternatief plan li de PvdA wordt door de geningse politie van de hand rezen. gemeenteraad beslist volgen- week of zijn plan met dat i de PvdA moet worden ver ken. De politie meent echter er geen tijd meer is voor d „nutteloos onderzoek". een onzer verslaggeefsters) (RECHT De „Nationale uisvereniging", een nieuwe idelijke organisatie voor niswerk, wordt morgen opge- rht, resultaat van een fhsie ssen de kruisverenigingen in I land. De nieuwe organisatie alle taken, rechten en plich- i overnemen van deze vereni gen. t zijn het Wit-Gele, Groene Oranje- Groene Kruis, res- ■ct ie vel ijk op rooms-kathol ie le, algemene en protestants- fcristelijke grondslag. Re samenwerking was de afge- bpen jaren al steeds beter ge- lorden tussen de afdelingen n de drie verenigingen, mede lor de oprichting van een cen- lal bureau (het NCVK). De imenvoeging en bundeling van e vele plaatselijke en regionale (delingen zal de komende ja- m dan ook doorgaan. andbouwschap: erruiming [anzenjacht IEN DAAG (ANP) „De jacht P ganzen moet worden ver- oimd", vindt het landbouw- chap. Zij heeft de Tweede Ka ler gevraagd aan deze uitbrei- iog medewerking te geven bij e komende wijziging van de achtwet. olgens het Landbouwchap is r sprake van een sterk toene mende schade aan landbouw- chappen waarvan voor 385.000 [ulden door ganzen wordt ver- 'orzaakt. In een brief aan de lamer wijst het Landbouw chap erop dat het aantal, in [ns land overwinterende ganzen ie laatste tien jaar is verdub- «ld. De organisatie wil dat de acht op ganzen wordt verruimd ran 10 uur 's morgens tot ten minste 12 uur of dat deze limiet Jhelemaal vervalt (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Van de ongeveer 1,2 miljoen Nederlandse kinderen in de leeftijd van 6 tot 14 jaar ging in 1974 iets meer dan de helft op vakantie. Daarbij zijn niet gerekend, de kinderen die bij familie of kennissen logeer den. Aangenomen mag worden, dat jaarlijks 450.000 kinderen niet met vakantie gaan, van wie velen nooit. Dit blijkt uit een onderzoek, dat de Stichting Recreatie heeft laten verrichten. De gemiddelde vakantieduur van de kinderen die wel op vakantie gaan blijkt ongeveer 14 dagen te bedragen, zodat de meeste kinderen tijdens de zomervakantie vier of meer weken „bij huis" zijn. Om deze kinderen te kunnen opvangen worden in veel steden en dorpen vakantieactiviteiten georganiseerd, waar zij enkele weken actief bezig kunnen zijn met spel, sport en creatief werk. Om de hiervoor speciaal in het leven geroepen plaatselijke comite's en de gemeente besturen te informeren over het kindervakan tiewerk organiseert de Stichting Recreatie in samenwerking met de NUSO (Landelijke orga nisatie voor speeltuinwerk en jeugdrecreatie) binnenkort in een aantal plaatsen informatie- Andrei Amalrik en zijn vrouw gisteren na zijn gesprek met minister-president Den Uyl. Amalrik pleit bij Den Uyl voor mensenrechten DEN HAAG (ANP) De naar Nederland uitgeweken Russi sche dissident Andrei Amalrik heeft gistermiddag bij minister president Den Uyl gepleit voor westerse steun aan de oproep van de Amerikaanse president Jimmy Carter over de mensen rechten in de Sowjet-Unie. Andrei Amalrik, vergezeld door zijn vrouw, zette in een drie kwartier durend gesprek uiteen hoe mensen in de Sowjet-Unie die opkomen voor het naleven van de slotakkoorden van de conferentie voor veiligheid en samenwerking (Helsinki) wor den gearresteerd en behandeld. Het westen zal de Sowjet-Unie moeten laten weten dat het de zaak van de mensenrechten even serieus neemt als de twee andere facetten, de veiligheids zaken en de economische zaken welke ook in de slotakkoorden zijn ondergebracht, zo verklaar de Amalrik na afloop. LEIDEN Een koffer met een grote hoeveelheid medicijnen, waaronder een doosje met het opschrift „Slow—K" inhouden de ongeveer 90 oranje tabletten, is afgelopen vrijdagmiddag ont vreemd uit het motel Holiday Inn. Bij onoordeelkundig ge bruik zijn de medicijnen levens gevaarlijk. De koffer is eigendom van een 43jarige bewoner van Naar- den en vertegenwoordigd een waarde van 1400 gulden. LEIDEN Een verzekerings arts van het GAK—kantoor aan het Stationsplein in Leiden kreeg gistermorgen bezoek van een bewoner van Noordwijk De patiënt wist het niet te waarde ren, dat hij door de arts weer aan het werk werd gestuurd. Hij begon een vechtpartij en sloeg de arts op het rechteroor. De arts moest zich met een scheur tje in het gehoorvlies onder be handeling stellen. De arts heeft aangifte gedaan van mishande ling. DEN HAAG De Nederlandse afvaardiging voor de strijd om het Europese kampioenschap veldrijden voor junioren op zon dag 27 februari in Volgegem (Bel) is als volgt samengesteld: fï il van der Heiden (Eindhoven), John Kuyvenhove (Leiden), Jan Harings (Slibbe), Berry Zoontjes (Tilburg) en Martin van Dijk (Someren). Van deze vijf ren ners mogen er vier starten in de titelstrijd. De Fransman Jean Martinon die in januari 1974 vaste diri gent van het Residentie-Or kest werd, kon niet terstond als zodanig gaan functione ren. Zoals alle dirigenten met een internationale naam, had hij voor de volgende seizoe nen al contracten afgesloten. Hij kon zich dus slechts tus sen andere bezigheden door met het Haagse ensemble be moeien. Nadat hij er in het vroege najaar van 1975 een Amerikaanse tournee mee had gemaakt, werd hij in Parijs zo ernstig ziek dat hij zich tot zijn dood op 1 maart 1976 nog slechts in gedachten om zijn vaste orkest kon bekomme ren. In feite was hij ruim anderhalf jaar slechts ten dele in functie geweest maar des ondanks had hij zich veel Haagse vrienden weten te ma ken. Het Residentie-Orkest heeft nu zijn nagedachtenis geëerd met de uitgave van drie grote lang speelplaten die niet in de han del zijn en er ook niet in kun nen komen doordat alle be trokkenen er belangeloos aan hebben meegewerkt. Alleen abonnees op de R.O.-concert- series kunnen de set, al dan niet met bijbetaling, ontvan gen. In aanmerking genomen dat het gaat om live-opnamen tijdens uitvoeringen in de akoestisch in elk geval niet ideale PW A-zaal, en dat er dus niets kon worden overgedaan wat voor verbetering vatbaar bleek, zijn de platen heel be vredigend. Een fragmentje ap plaus na elk van de twee grote werken brengt de luisteraar in herinnering dat het niet om gereviseerde studio-opnamen gaat. Heeft men een goede af speelapparatuur en stelt men geen onmogelijke eisen, dan is deze set platen een mooi bezit. Dit te meer omdat de twee omvangrijke werken, die zijn vastgelegd, maar zelden in de concertzaal tot klinken komen. Er bestaan wel handelsopna men van, en die zijn in bepaal de technische opzichten inder daad wel beter, maar in muzi kaal opzicht geven ze soms niet eens zoveel voldoening als deze live-opnamen. Martinon had met beide werken hoe men zelf over die werken ook mag denken een opmerke lijke affiniteit. De Faust-symfonie kan in de kennelijk op handen zijnde Liszt-renaissance zeker mee doen. De componist heeft Goe the's beroemde werk muzikaal verbeeld in drie portretten. Het van structuur tamelijk ge compliceerde, van geest nogal turbulente eerste deel karakte riseert Faust in vier markante thema's: als held, dus als man van de daad; als rusteloos zoe ker naar de zin van het leven; als militant vechter voor het goede en als door zichzelf tot vertwijfeling gebrachte min naar. De lieftallige onschuld van Gretchen behoeft in het tweede deel geen lange muzi kale uiteenzetting maar door haar thema te verbinden met de Faust-motieven ontstaat er een ontroerend liefdesverhaal. Met dat al spreekt de aan Mephisto gewijde finale het sterkst aan. Psychologisch was het een geniale vondst de dui vel te typeren, door verteken de en vervormde Faust-the- ma's, aldus aanduidend dat de duivel in Faust zelf woonde. Op Gretchen heeft Mephisto totaal geen vat maar over Faust triomfeert hij. De mo raal kan men horen in het slotkoor van de Haghe Sang- hers onder René Verhoeff met als solist de Engelse tenor Philip Langridge. Zij zingen het Chorus mysticus: „Alles VergSngliche ist nur ein Gleichnis". Het andere werk, dat ook drie plaatkanten in beslag neemt, is de fel omstreden „tiende" symfonie van Mabler. Nu de uitgeverijen Ricke in Mun- chen en Laurin in Merano de in 1967 verschenen kostbare, maar volledige facsimile-uit gave van Mahlers nagelaten schetsen van dit werk kort geleden opruimden, werd het mij mogelijk een beeld te krij gen van wat de eind vorig jaar gestorven Deryck Cooke er allemaal bij heeft moeten componeren alvorens deze „tiende" van Mahler tot uit voering kon worden gebracht Dat is niet weinig, en het val: niet weg te praten dat het zeer de vraag is hoe Mahler zelf het ene, in schets vrijwel complete deel gestalte zou hebben gege ven, en hoe hij de verdere losse schetsen voor de andere delen zou hebben uitgewerkt ofbij nader inzien zou heb ben verworpen en er wat an ders voor in de plaats zou hebben gesteld. Als er meer mogelijkheden waren, deed Cooke dan de juiste keus? Hoewel zijn fantasie werd geïnspireerd door de wèl vol tooide symfonieën van Mahler, behoeft dat geenszins te bete kenen dat Mahler zelf dit af grijselijk document van men selijke radeloosheid zo betrek kelijk geserreerd als Cooke deed, zou hebben vorm gege ven. De muziek weet zeker te boeien, maar het geweten blijft knagen: mocht dit in naam van Mahler gebeuren? De weduwe en de dochter van de componist hebben er ten slotte hun goedkeuring aan ge hecht en uit de interpretatie van Martinon moet men opma ken dat hij er niet al te veel moeite mee heeft gehad. Zijn vertolking is in tempo-keuze en tempo-verhouding, en ook in de navrante expressiviteit zeker zo overtuigend als de technisch aanzienlijk betere handelsopname van dirigent Wyn Morris. Met dat al wordt de luisteraar onafgebroken heen en weer geslingerd: was dit nu Mahler of was dit nu Cooke? Bruno Walter heeft die vraag niet eens willen stellen en elke re constructie van de schetsen als heiligschennis van de hand ge wezen. Anderen, onder wie Ernst Krenek, achtten alleen de reconstructie van het vrij wel voltooide deel enigszins te rechtvaardigen maar vinden dat Cooke veel te ver is ge gaan. In elk geval lijkt het onwaarschijnlijk dat met na me de melodiek bij Mahler zelf zo monotoon zou zijn uit gevallen. Zo roept de helft van deze platenset twijfels op, maar waarom zou men die uit de weg gaan? Er staat ook heus wel wat positiefs tegenover! J. KASANDER OPPOSITIE-LEIDER WIEGEL: „CDA verzet zich onvoldoende tegen eisen van links" DEN HAAG De lijsttrekker van de WD, H. Wiegel, heeft op een bijeenkomst in Lekkerkerk gisteravond gezegd dat het CDA zich onvoldoende verzet tegen de eisen van de PvdA. Het CDA stelt de deur naar de socialisten wijd open ook al worden onredelijke eisen gesteld. Een stem op Van Agt kan dan ook Den Uyl aan de macht houden, zei Wiegel. Hij verweet minister-president Den Uyl dat deze steeds om de feiten heen draait De regering heeft naar de mening van Wiegel de bestrijding van werkloosheid en inflatie onvoldoende aangepakt Als de VVD aan de regering zou komen, zal absolute voorrang worden gegeven aan de verbetering van de werkgelegenheid en de bestrijding van de inflatie door de overheidsuitgaven te beper ken en het ondernemingsklimaat te verbeteren. De positie van de ondernemers moet worden versterkt De lasten voor de middenin komens moeten worden verlicht. De zorg voor de veiligheid dient grotere aandacht te krijgen. De burgers moeten zich in huis en op straat veilig kunnen voelen. De misdaad dient krachtig te worden bestreden, zei N iegel. UTRECHT (ANP) Het mi nisterie van Landbouw zal alsnog de mogelijkheden on derzoeken die de met sluiting bedreigde vleeswarenfabriek Gevato in Driebergen kunnen redden. Dit heeft een woord voerder van het ministerie gisteren telefonisch meege deeld aan het Utrechtse CDA- gemeenteraadslid J. van Maarsseveen. Eerder heeft minister van der Stee tijdens de kamerdebatten over Gevato gezegd weinig te zien in de toekomst van het bedrijf. Hij refereerde toen on der meer aan de in de hamme- nindustrie heersende overpro- duktie. De heer Van Maarsse veen had bij het ministerie een plan ingediend voor het be houd van het bedrijf. Hij stel de daarin onder meer voor het bedrijf met behulp van subsi dies en garantieleningen onder leiding van het personeel te laten voortbestaan. Het perso neel voelt hier echter niet zo veel voor. Het wil liever bij een bepaald bedrijf onderdak vinden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9