Vance gaat standpunten in Midden- Oosten peilen Politie weert bezoekers bij huis van Dubcek Westduitse artsen dreigen met staking Nederland fel tegen prij sverhogingen in de landbouw Buitenland Israëlische politicus bekent verduistering Crosland zeer ernstig ziek; tegenslag voor Callaghan ^eiders Hare Krisjna aangeklaagd voor oplichting Viervoudige roofmoord Huidziekte bij kinderen in Seveso LEIDSE COURANT DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 PAGINA ASHINGTON (UPI) De Amerikaanse minister ld Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, heeft vanmor- d bij zijn vertrek naar het Midden-Oosten verklaard en specifieke voorstellen te hebben voor een oplos- g van het Midden-Oosten vraagstuk. Wel zijn de •renigde Staten, zo zei hij, van plan een actieve rol spelen bij de onderhandelingen tussen Israël en ■abische wereld. minister zei op dit moment nog geen reden te zien voor pendeldiplomatie la Henry Kissinger. Ik ga proberen zo duidelijk mogelijk vast te stellen hoe de standpunten van de belangrijkste leiders zijn zodat president Carter en ik ons eigen standpunt kunnen bepalen, aldus Vance. De minister is van mening dat de mogelijkheden voor vrede de afgelopen negen maanden aanzienlijk zijn toegenomen. Dit is volgens hem te danken aan de afneming van het oorlogsgeweld in Libanon, het win nen aan invloed van de gematigde stromingen, en aan het feit dat alle betrokken partijen zich voor een nieuwe Geneefse conferentie bereid hebben getoond inderdaad opnieuw rond de tafel te willen gaan zitten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de Israëlische olieboringen in de Golf van Suez gekritiseerd. Volgens de Haagse conventie van 1907 mag een bezettende macht wel uit bestaande bronnen tappen, maar mag zij geen nieuwe in bedrijf nemen. Israël moet 99% van zijn olie importeren. TEL AVIV As- her Yadlin, die eens op de nomi natie stond als di recteur van de bank van Israël en die de finan ciën beheerde van het vakverbond, heeft gisteren voor de rechter bekend 20.000 gul den te hebben verduisterd ten bate van premier Rabins Arbeiders partij. Asher bekende voor de rechter schuld aan fraude en belastingont duiking in een pe riode voor de ver kiezingen van 1973. Hij zou tot zijn daden geko men zijn onder druk van de huidi ge minister van fi nanciën Rabino- witz omdat er geld nodig was voor de verkiezingskas. Yadlin zei ook geld te hebben 'overgemaakt aan de secretaris van de Arbeiderspar tij, zijn neef Aha ron Yadlin, na de verkiezingen van 1973. Toen Yadlin in oktober vorig jaar werd gearres teerd, trok de re gering meteen zijn voordracht in voor directeur van de centrale bank. Brieven graacj kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. en Biokip schanelkip In de rubriek „Van Huis Uit" schreef u onlangs: „Verschil „biokip" en „scharrelkip" bij koop duidelijker aangeven". Voor mij is dat onbegrijpelijk. De braadkippen zijn allemaal loslopende kippen. Ze zijn nooit ziek, want de veearts komt al tijd eerst kijken, voordat ze naar het slachthuis gaan. Ze [oningin Elisabeth op West Samoa e Britse koningin Elisabeth maakt ter gelegenheid van haar zilveren kroningsjubileum en rondreis langs de Britse kroonkoloniën. Hier plant zij een boom op een van de amoa-ei landen. Van onze correspondent Roger Simons) ONDEN De Britse minister »n buitenlandse zaken, Antho- 1 Crosland (58) is zondagmid- ag getroffen door een beroer- Hij ligt buiten kennis in het adcliffe-ziekenhuis van Ox- ord. Zijn toestand verslechtert oortdurend. Irosland voelde zich zondag on- rel na een wandeling. Tot dan was hij altijd goed gezond eweest. Sedert zijn benoeming )t minister van buitenlandse aken door premier Callaghan ad Crosland het wel drukker an als minister van het milieu nder premier Wilson. Sinds be- in 1977 was hij voor zes maan- ien president van de Europese ünisterraad. Kt is een zware tegenslag voor ^premier Callaghan. Niet alleen er het probleem van het voor- atterschap van de Europese mi- ïisterraad, een taak die tot eind uni op Croslands schouders •ust, maarer zijn ook verschil- ende grote internationale confe- enties op til in Londen. Boven- ien hield. Crosland zich per- oonlijk bezig met de Rhodesi- che kwestie. Verder is er een intern politiek vraagstuk. Crosland wilde ei genlijk nooit minister van bui tenlandse zaken worden. Na het ontslag vanpremier Wilson deed Crosland een mislukte greep naar de labourleiding. James Callaghan, die de strijd om het leiderschap won, stelde in april 1976 een regering samen. Crosland wilde graag minister van financiën worden, maar de nieuwe regeringsleider was van oordeel, dat Denis Healey die last nog wat langer moest dra gen, omdat de financiële en eco nomische situatie van Groot- Brittannië zo hachelijk was. Callaghan vreesde, dat Healey's plotselinge vertrek de buiten landse financiers wantrouwig zou maken. Sindsdien is de waarde van het pdhd sterling nog dieper gezakt en werd op minister van finan ciën Healey bijzonder veel kri tiek uitgebracht. Premier Cal laghan was nu van plan Healey volgende maand te vervangen door Crosland. Nadat ^ij zijn laatste begroting ingediend had, zou de huidige minister van fi nanciën verhuizen naar het de partement van buitenlandse za-' ken. Croslands zware ziekte dreigt de uitwerking van dit voornemen onmogelijk te ma ken. ït FRANKFORT - Twaalf West duitse „monniken" van de Hare v Krisjnabeweging en twee Ame- ,e rikaanse geloofsgenoten zijn js fisteren in Frankfort aange- e klaagd wegens oplichting, ver- Ij duistering, ontrekking van een ,t kind aan de ouderlijke macht, overtreding van de vuurwapen- wet en andere delicten. Naar 0 wordt verwacht zal him zaak oog dit jaar voorkomen. t, Leidende figuren onder de aan geklaagden zijn de Amerikaan Koch Hans Kary" (sekteleider in Europa), de „tempelleider" in Amsterdam, Peter Brinkmann, j de leider van het Westduitse Krisjna-centrum Schloss Rat- 1 tersdorf, Peter Kaufmann en i diens plaatsvervanger Stefan Kess. Volgens de aanklacht hebben de ..monniken" zich schuldig ge maakt aan „bedelarij onder be drieglijke voorwendselen". Zij zouden in West-Duitsland heb ben voorgegeven te bedelen voor hongerende kinderen, ter wijl de gulle gaven van voorbij gangers in werkelijkheid ten- goede kwamen aan het werven van geloofsleerlingen en het le vensonderhoud van de bestaan de „kloostergemeenschappen". De Hare Krisjna's zouden in West-Duitsland op die manier alleen al tussen mei en decem ber 1974 ca. 2,4 miljoen mark nebben ingezameld. hebben bloedarmoede. PRAAG (Reuter) De voorma lige secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, Alexander Dubcek, kan geen bezoekers meer ont vangen omdat er politieagenten zijn geplaatst bij zijn huis in Bratislava, zo hebben kringen van dissidenten in Praag mee gedeeld. Vorige week werd dr. Milan Huebl, ook een figuur uit de Praagse lente van 1968 en intie me vriend van de man die het communisme een menselijk ge zicht had willen geven, tegenge houden toen hij het huis van Dubcek wildebinnengaan. De politiebewaking bij het huis van de voormalige leider in een woonwijk van de Slowaakse hoofdstad op 360 kilometer ten zuidoosten van Praag, is don derdag ingesteld, aldus de dissi dentenkringen. De stichter van de Russische afdeling van „Amnesty Interna tional" Valentin F. Toersjin, heeft van de Sovjet-autoriteiten een „laatste waarschuwing" ge kregen. Naar zijn zeggen namen twee politiemannen hem mee naar een bureau van de veilig heidspolitie KGB, waar hij te horen kreeg dat zijn activiteit „schadelijk is voor de belangen van de staat". Telefonisch liet Toersjin westelijke correspon denten in Moskou weten, dat de KGB als voorbeelden van zijn schadelijke activiteit „lasterlijke verzinsels" en „contacten met buitenlanders" had genoemd. Ljoedmila Alexejewa, een van de oprichters van de groep Rus sische dissidenten die toezicht wil houden op de naleving van de slotverklaring van Helsinki door de Sovjet-Unie, heeft be kendgemaakt dat zij een uitreis- vergunning heeft gekregen. De 49-jarige Ljoedmila moet deze week, samen met haar 50-jarige echtgenoot Nikolai en haar 23- jarige zoon Michail, het land verlaten. Nobelprijswinnaar An drei Sacharov, kreeg op 25 ja nuari een dergelijke waarschu wing. Nieuwe premier voor Joegoslavië BELGRADO (AP) Veselin Djoe- ranovic, voorzitter van het Cen trale Comité van de Communis tische partij in de staat Monte negro wordt minister-president van Joegoslavië. Djoeranovic, die rechten heeft gestudeerd, sloot zich in 1941 bij de partisa- nen van Tito aan en werd in 1945 lid van de communistische partij. Hij was aktief lid van ties van de communistische par tij aan de universiteit van Bel grado en is later werkzaam ge weest bij het ministerie van bin nenlandse zaken van Montene gro. De voormalige premier van Joegoslavië kwam in januari om bii een vliegtuigongeluk. In de rij voor voedsel Duizenden inwoners van Buffalo staan in de rij bij aparte bureaus die zijn ingericht om voedselkaarten uit te reiken aan degenen die wegens de kou geen loon ontvangen. HOLLANDSBURG, VS (AP) Vier jonge mannen van tussen de 14 en 22 zijn gisteren nabij Hollandsburg in de staat India na doodgeschoten. Het drama voltrok zich in het ouderlijk huis van de slachtoffers. De politie denkt aan roof als motief voor de moordpartij. De stiefmoeder van drie van de slachtoffers raakte gewond. Zij is in het ziekenhuis opgenomen met wonden aan haar rug en achterhoofd, en maakt het naar omstandigheden redelijk wel. De slachtoffers, die waarschijn lijk met een jachtgeweer door het hoofd zijn geschoten, wer den op de vloer van de woonka mer van hun ouderlijk huis aan getroffen. geen geen ontkalkte beenderen of breuken. Ze hebben altijd schoon drinkwater ter beschik king. De pluimveehouder draagt juist de grootste zorg voor zijn dieren zeven dagen in de week dag en nacht Wat de legkippen op de batterij betreft: daar heb ik alleen Alle lof voor! Die beesten hebben het goed naar hun zin. Het bewijs is hun hoge produktie, soms wel drie maanden lang meer dan negen tig procent. Als deze dieren na veertien maanden weggaan, worden ze als soepkip (meestal in blik) verkocht Ook met de loslopende zogenaamde „schar relkip" heb ik ervaring uit ons eigen bedrijf. De eierproduktie daarvan ligt lager. Het strooisel is in de winter niet droog te houden, dus hebben ze natte, koude voeten. Ze voelen zich niet behaaglijk en natuurlijk le veren ze vuile eieren, wat ook niet weer niet zo smakelijk om te zien is. Uit vroeger tijden heb ik eveneens mijn ervaring met loslopende kippen buiten op het erf. In de zomer is het een pracht gezicht, maar in de win ter is het koud en nat met als gevolg veel zieke en dode die ren. Ze zaten dan dikwijls in een hoek van het hok en ze voelden zich onbehaaglijk. Met als gevolg: geen ei van beteke nis. Bovendien werd er vroeger al voor een hokeitje een cent meer betaald dan voor die van i loslopende kippen, want deze laatste kippen eten alleen maar wormen en giuggen en lopen over de mestvaalt lekker 1 hoor. Geef mij maar een hokei tje dan mag U die van die bui- I tenkippen houden. Verder zijn voor mij nog zoveel I andere dingen een raadsel, j Waarom maakt u zich geen zor gen over die hoge flats die steeds maar gebouwd worden. Dat zijn mensenkooien, daar moeten ook kinderen in leven en spelen. Waarschijnlijk zijn daarom onze wegen op zondag zo overvol. Alles vlucht naar buiten. Alles heeft haast en geen rust. Zo hangt er ook in de stad een enorme gaslucht. Dit alles voor die zogenaamde welvaart Er is nog nooit zo hard gemop perd als nu, of is het alleen maar tijdspassering? Met al die spandoeken en inspraak. Mevr, M. Ratten-Rimmelzwaan, Bleiswijk. ROME (RFR) Een nieuwe golf van huidziekten onder de kinderen van het gebied rond Seveso is het gevolg van vertragin gen in het ontsmettingsprogramma. In totaal lijden meer dan 200 kinderen in het gebied, dat ten noorden van Milaan ligt, aan huidziekten als gevolg van besmetting met Dioxine na een ontploffing bij een chemische fabriek in Seveso vorig jaar juli. Volgens deskundigen is de toeneming van het aantal kinderen met huidziekten in het gebied een gevolg van het gebrek aan een werkelijke ontsmettingsoperatie, aldus professor Arnaldo Liberti. Van onze correspondent Siegfried Buschschluter) BONN Westduitse huisartsen overwe gen een staking, een strijdfonds, en zelfs een openlijke rebellie tegen de regering. De reden voor deze radicale houding is een wet die de stijgende kosten van de gezondheidszorg moet gaan beperken. Het wetsontwerp werd afgelopen woens dag naar alle departementen van de regering gezonden en zal volgende week in de kabinetsvergadering in Bonn be sproken worden. Woensdag kondigden artsen in Hannover aan dat ze zullen gaan staken om te protesteren tegen deze invoering van „socialistische struc turen in de gezondheidszorg". De dokters zijn vooral kwaad omdat de minister van gezondheid volgens eigen zeggen van plan is om salarisverhogingen van doktoren te koppelen aan salarisver hogingen in vergelijkbare beroepen. Al even weinig zijn de dokters te spreken over de plannen om bepaalde prijsmaxi- ma vast te stellen voor medicijnen en om in ziekenhuizen consulterende geneeshe ren de zorg te geven over niet opgenomen patiënten. De huisartsen beschuldigen de nieuwe man in het ministerie, Ehrenberg, ervan via een achterdeur de gezondheidszorg te willen nationaliseren. In West-Duitsland is er namelijk geen nationale gezond heidszorg. Ziektekostenverzekering ge schiedt voornamelijk via de ziekenfond sen. Iedereen die minder verdient dan een bepaald minimum, op het ogenblik 2500 mark moet lid worden van een van de 1500 ziekenfondsen. De verplichte contri butie bedraagt op het ogenblik 18 procent van het salaris, waarvan de helft door de werkgever betaald wordt. De zieken fondsen overleggen met de artsen over hun salaris. Het nieuwe wetsontwerp stelt voor dat voortaan de salarisverhogingen van de dokters in de pas blijven met algemene loonsverhogingen. De dokters worden per consult betaald. Dat gaat als volgt: de dokter zendt de rekening naar een doktersvereniging. Deze vereniging ontvangt alle doktersrekeningen, telt ze op en zendt het totaal door aan de zieken fondsen. Deze betalen het totaalbedrag dan uit aan de doktersvereniging, die dan weer elke drie maanden de dokters uitbe taalt. Het totale bedrag dat de ziekenfondsen uitgaven aan ziekenhuizen, medicijnen, artsen, specialisten en tandartsen be droeg vorig jaar 60 miljard mark. Dat is 5 maal zoveel als 11 jaar geleden. Een vijfde van dit totaal bedrag ging naar de huisartsen. Volgens de ziekenfondsen verdienden de dokters in 1975 tussen de 50.000 en 125.000 mark. Hiermee zijn de Westduitse huisartsen de bestbetaalde van de EEG. Maar ze ontkennen dat zij hoofdschuldi ge zijn aan de snel stijgende kosten van de gezondheidszorg. Dat komt, volgens de artsen, door de stijgende ziekenhuis kosten en het feit dat patiënten steeds meer rechten krijgen. Vijf jaar geleden ging een vijfde van het totaal dat aan gezondheidszorg werd be steed naar de ziekenhuizen. Nu is dat al een derde. Volgens deskundigen zou ge woon beperken van de kosten de sleutel zijn tot het beperken van de uitgaven van gezondheidszorg. Andere redmiddelen zouden zijn: de patiënten eerder uit het ziekenhuis te ontslaan, en een meer inten sief gebruik van de uitrusting en machi nes van de ziekenhuizen. Maar om dat te bereiken zouden ook patiënten in de ziekenhuizen behandeld moeten worden die niet opgenomen wor den. De nieuwe wet stelt dit ook voor. In de afgelopen jaren installeerden dok ters vaak dure diagnose-apparatuur in hun eigen praktijk. Deze „technische diensten" van huisartsen en specialisten voerden het totaal bedrag voor gezond heidszorg schrikbarend hoog op. De gemiddelde dokter verhaalt nu drie vier maal zoveel consultaties per kwar taal op de ziekenfondsen als 10 jaar geleden, zonder daarvoor langer te wer ken. De gemiddelde werkweek van dok ters bedraagt nog steeds 55 uur. Copyright the Guardian BRUSSEL(ANP) De voorstellen die Europees commissaris Gundelach gedaanheeft voor de prijsverhogingen in de Europese landbouw voor het komend seizoen, zijn voor de Nederlandse minister van landbouw, mr. Van der Stee, volstrekt „onaanvaar- baar". De Nederlandse minister verklaarde maandagavond in Brussel: „Ik ben niet gehuurd om 80 pet van de Nederlandse veehouders het faillissement in te jagen". Het evenwicht tussen de voorge- aan „het tegengaan van de prijs- stelde prijsverhoging en het inflatie, „geweldige flauwekul", marktevenwicht in de Neder- De landbouw heeft de prijzen landse landbouw is, aldus de altijd afgeremd. Het is „de Nederlandse bewindsman, vol- grootst mogelijke onzin" dat de komen zoek. Minister Van der landbouw een bijdrage zou leve- Stee noemde de argumentatie ren aan de inflatie, aldus de die Europees commissaris Gun- Nederlandse minister. delach heeft aangevoerd, i lijk dat zijn prijsvoorstellen een grote bijdrage zouden vormen Minister Van der Stee vond voorts dat het prijsdebat voor 1 april zijn beslag zou moet heb ben gekregen. In dat verband veroordeelde hij de houding van het Europees parlement dat pas op 23 maart een debat wil hou den over de prijsvoorstellen van de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG. „Ik ben van plan een brief te schrijven aan de voorzitter van" het Europees parlement", aldus de Nederlandse minister. „Daar in zal ik duidelijk maken dat als het Europees parlement een parlement wil zijn „dat op de zaken zit", het niet vijf weken moet wachten met een funda menteel debat te houden. Nieuwe wapens voor ERA De „Provisionals" van het Ierse Republikeinse leger hebben een grote lading nieuwe wapens ontvangen, onder meer bestaand uit zware machinegeweren, Amerikaanse Aramalite-geweren en M-16 karabijnen. In een opleidingskamp van het IRA worden de nieuwe wapens, afkomstig uit België, uitgeprobeerd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7